ZE VEN DA GEN HAARLEM TAXI 18000 G. de Boer verlaat na 46 jaar het Haarlemse onderwijs Niet iedereen brandt zijn vingers aan kachels VOLKSDANSEN Afscheidsavond op Th. Ketelaarschool Bont jubileumfeest der N.Z.H.V.M. SLEUTEL WEG? Burgdorffer: niets doen dan herademen In het zoeklicht Dag der UNO Haarlemse jeugd moet wachten op beloofde speelplaatsen *^Brieven aan de redactie ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COlTRANT In het verzet Slechte verlichting op de Julianalaan „DE SLEUTELSPECIALIST" Daniël de Lange sprak over „Hef; Slechte Boek" Contactbijeenkomst militairen en burgers Zilveren Geestfeest Telefooncellen mensenvrienden Dameskrans Openbare Werken overbelast Wanneer de heer G. de Boer op aan staande Woensdagavond in de Th. Kete laarschool aan de Parklaan wordt „uitge luid" om zeven uur door de leerlingen, anderhalf uur later door de ouders en oud leerlingen zal hij er 46 jaren in dienst van het onderwijs op hebben zitten. Fries van geboorte en Fries voelde hij zich altijd getuige ook zijn werk voor „Gys- bert Japicx" in Haarlem debuteerde hij op 1 September 1909 voor een klas van de lagere school in Sierswoude, nadat hij met goed gevolg de kweekschool in Maas tricht had doorlopen. Waarom Maastricht? Wel, omdat de onderwijzer, die hem in zijn geboortedorp Marssum op het vergelij kend toelatingsexamen voorbereidde van het standpunt uitging, dat de kweekschool die het minste aantal gegadigden telde ook de meeste toelatingskansen opleverde. Sierswoude verwisselde hij al spoedig voor Jubbega-Schurega, waar hij een oudere collega leerde kennen, die zijn aandacht wakker riep voor de maatschappelijke pro blemen van die dagen en er waren er vele hetgeen in 1918 resulteerde in het lidmaatschap van de S.D.A.P. Voordien was hij al vijf jaren aan de Linschoten- school in Haarlem verbonden, na nog in Marum en Stiens, waar hij zijn vrouw leerde kennen, gewerkt te hebben. Na de Linschotenschool volgde de toen malige Mulo aan de Botermarkt en in 1928 een betrekking aan de school aan de Prins Hendrikstraat. De laatste werd in 1933 verlaten om docent te worden aan de Ketelaarschool aan de Parklaan, waar de heer De Boer meer dan twintig jaar les heeft gegeven in wis- en natuurkunde en Frans in de lagere klassen. Maar dan is men ook in het jongste ver leden aangeland en het zijn juist deze ja ren die voor de heer De Boer het meeste hebben betekend. Want de ontmoeting reeds kort na de capitulatie met een dei- pioniers van het verzet, de Haarlemse spoorwegarbeider Jacob Jan Hamelink- had tot gevolg dat zijn woning aan de Voorhelmstraat een brandpunt van ille gaal werk werd, vooral nadat Hamelink op 18 October 1942 door de Duitsers en hun handlangers in Rotterdam tijdens een ille gale bespreking werd neergeschoten. Er zijn duizenden pamfletten aan de Voor helmstraat gestencild, de befaamde brochu res van J. H. Scheps werden er en gros verspreid, er is daar voor tonnen aan bon kaarten gedistribueerd, inzonderheid ook aan Joodse onderduikers, er zijn daar tal loze vervalste persoonsbewijzen van hand tot hand gegaan. En er ontstond een hecht contact met vele illegaal werkende rela ties, vooral S.D.A.P.'ers, in het gehele land. De heer De Boer haalt die herinneringen echter vooral op om de namen van een paar trouwe kameraden nog eens met ere te noemen: G. Guit, Jan IJlstra, Wim Knol, Bronkhorst, De Bruine en Piet de Jong, mannen waarvan, men op aan kon en die, hoewel zij voor de bonkaarten en ander waardepapier fantastische bedragen had den kunnen maken, de grootste risico's en de zwaarste inspanningen aanvaardden zonder ooit over geldelijk gewin te denken of te reppen. Het mag een wonder heten, dat het huis Vrijdagavond heeft de N.Z.H.V.M. in het Concertgebouw te Haarlem haar jaarlijkse feestavond gehouden, ter ere van een aan tal jubilarissen die dit jaar reeds gehuldigd zijn of in de komende maanden nog gehul digd zullen worden. Het zijn er dit jaar elf, te weten de heer M. Ockeloen, die de kroon spant met een diensttijd van vijftig jaar; de heren G. West, H. J. v. d. Klashorst, A. J. Vermeu len, die elk veertig jaar in dienst bij de maatschappij zijn en de heren C. J. Lem mers, G. Hamers, W. Prankman, J. Klan- derman, K. Holtrop, J. Antonisse en C. de Boever die thans een kwart eeuw aan de N.Z.H. verbonden zijn. Op feestelijke wijze, waarbij de N.Z.H. Harmoniekapel een welluidend muzikaal welkom liet horen, werden de jubilarissen binnen geleid. De heer L. Th. Strik, voor zitter van het voorbereidingscomité, sprak in zijn openingswoord een hartelijke geluk wens uit voor de elf jubilerende heren. De heer L. Lagrand, dié namens het jubileum fonds het woord voerde, haalde het woord aan dat hij bij een andere feestelijke ge legenheid de directeur der N.Z.H., de heer J. Jurrissen, had horen zeggen: „Wij zijn een grote familie". De heer Lagrand onder streepte dit nog eens van ganser harte en hij wenste allen een gezellige avond toe. Tevens dankte hij onder meer de directeur en het N.Z.H.-korps voor de goede mede werking bij het totstandkomen van de avond betoond. De laatste spreker was de heer Jurrissen, voor wie het, naar hij zeide, „een jaarlijks weerkerend genoegen was, een algemeen woord van huldiging tot de jubilarissen te zamen te kunnen spreken. „De N.Z.H. staat meestal in een critische belangstelling" zei hij, „daarom verheugt het mij zo in het openbaar de verdiensten van een aantal jubilarissen te kunnen prijzen". Tenslotte sprak hij de wens uit dat wat de jubilarissen in dienst van de N.Z.H. ver richt hebben, de jeugd tot voorbeeld moge strekken. Na deze feestelijke woorden volgden de feestelijke klanken, verzorgd door de Har moniekapel der N.Z.H. dat met haar prijs- nummer „Jacoba van Beieren" begon. Op bijzonder pittige wijze bracht het korps, gedirigeerd door de heer P. Baart, een pot pourri, de Ria Defileermars en de mars „Florida" ten gehore, waarbij tijdens de laatste mars de concertmeester, de heer J. de Jager, de dirigeerstok hanteerde. Onder conférences van Peter Piekos wer den de aanwezigen het overige gedeelte van de avond onthaald op een bont pro gramma, waarin optraden Maxdin Erich en zijn orkest, het acrobatische Rivers Trio, Ad Veen en zijn wonderorgel, de clavioline Riff Gerardy en de populaire liedjeszanger ADVERTENTIE aan de Voorhelmstraat nimmer door de vij and werd ontdekt, zodat G. de Boer na de bevrijding kon optreden als voorzitter van de Haarlemse federatie van de S.D.A.P., als lid van de districtsleiding van de P.O.R., als lid van de tweede kamer van het Haar lemse tribunaal, als bestuurslid, sinds eni ge jaren voorzitter van de Haarlemse af deling van de Stichting 19401945 en van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Na de oprichting van de Partij van de Arbeid werd hij tot voorzitter van de af deling III, welke functie hij na korte on derbreking ook thans bekleedt. En daar naast is hij tweede secretaris van Gysbert Japicx, de Friese vereniging in Haarlem, waarvoor hij trouw de convocaties maakt: sinds de oorlog is hij een verwoed sten- ciller. Ongetwijfeld zullen velen deze even be kende als stoere figuur, met een warm kloppend hart wanneer het gaat om de strijd tegen onrecht en onderdrukking, ter gelegenheid van zijn afscheid van het on derwijs van hun waardering jegens zijn persoon laten blijken. ADVERTENTIE In de Donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft mevrouw Dalmeyer-Van Bachum de Boer (Ai-beid) de aandacht gevestgd op de slechte verlichting op de Julianalaan nabij de Willem de Zwijgerlaan te Overveen. Speciaal hebben automobilisten er hinder van. De burgemeester zeide als automobi list dit te moeten beamen. De heer Van Haaster (KVP) besprak de slechte verlichting van de Graaf Florislaan te Vogelenzang en kreeg als antwoord te horen, dat deze laan niet druk gebruikt wordt voor het verkeer. Daarom is zij niet zo goed verlicht als andere lanen. Het ge meentebestuur van Bloemendaal werkt een vijfjarenplan uit en vermoedelijk zal dan ook aandacht besteed worden aan de Graaf Florislaan. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Voor leden van de RK Openbare leeszaal Voor de leden van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek hield Daniël de Lange, onderdirecteur van de uitgeverij „Het Spectrum", Donderdagavond in de muziekzaal van Brinlcmann een lezing over „Het slechte boek". De spreker geniet on der andere bekendheid als de schrijver van „Het verschynsel-Dickens" en „De Marte laren van Gorcum". De spreker onderscheidde het begrip „slecht boek" in boeken die slecht zijn om dat de schrijver de materiële taalvaardig heid mist of omdat hij in zijn conclusie of het weergeven van feiten fout is. Een boek is echter pas een boek als het gelezen wordt. De lezer speelt een grote rol en daarom constateerde de spreker ook, dat niet elk boek in gelijke mate slecht is voor elke lezer. Een slecht boek kan voor een lezer met onderscheid nog talrijke goede dingen bieden. Algemene richtlijnen zijn hier moeilijk te geven, zij zijn altijd te grof. De eigen verantwoordelijkheid van de lezer moet die ruwe richtlijnen verfijnen. Diens vrijheid en verantwoordelijkheid gaan samen. Hij moet die verantwoordelijkheid ontwikkelen, want niet alleen liggen de hinderlagen in het slechte boek, maar ook in de lezer zelf, die door te lezen de bereid heid heeft in zich op te nemen wat de ADVERTENTIE KTIÏPFRS ÏÏxtfden. 'A trualUU! 1V\J 11 -L-vlVlJ S ZIJLSTRAAT HAARLEM schrijver te zeggen heeft. Lezen is een moeilijke kunst. De bijeenkomst was druk bezocht en na de lezing maakten enkele leden gebruik van de gelegenheid tot vragen stellen. Drs. H. van Run, voorzitter van het be stuur van de R.K. Openbare Leeszaal, had de spreker ingeleid met enkele geestige woorden, die onder meer de „bezorgdheid" van de voorzitter tot uiting brachten voor de grote belangstelling die er voor het slechte boek blijkt te bestaan. Op Dinsdag 25 October wordt er in het Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een contactbijeenkomst van militairen en bur gers gehouden, welke is belegd door het bestuur van het Christelijk Militair Tehuis met het doel buiten de kazerne meer tref punten voor burgers en militairen te krij gen. Het gaat het bestuur daarbij in het bijzonder om hen, die sympathiseren met het werk van het Christelijk Militair Te huis en met de overige arbeid onder de militairen in het garnizoen. De bijeenkomst wordt nog verlevendigd door de opvoering van het toneelstuk „Betje regeert" door de Toneelgroep van de Christelijke Orato riumvereniging „Heemstede". WASSERIJ DUYN '.YMSTKRU A MSF.VAART 20 TM. 11053 MAN GEL WAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Wie in een wat romantische bui door en om de Heiliglanden wandelt, verliest onherroepelijk minstens voor enkele uren althans de vaart en de haast, die de Grote Houtstraat hem heeft geleerd. Hij wandelt met elke stap de tijd een tikkeltje terug en als hij met een echte Heiliglander een gesprek aanknoopt over iets wat veel tijd nodig heeft om grondig „uit de doeken" gedaan te worden, iets onbenulligs clus liefst, dan krijgt hij de indruk een andere tijd in te lopen. Zo spraken wij met Anton Karei Abraham Burgdorffer, die clochard is, die volstrekt niets doet dan tevreden zijn, en met Chris van Damme, die deze moderne tijd opluistert met zijn enthousiasme voor uit de tijd geraakte kachels. Twee typen dus, die in grote rust en tevredenheid hun gang gaan alsof er geen atomen gesplitst kunnen worden. Beiden zijn als het ware levende geneesmiddelen tegen haast. Voor Burgdorffer is nu de tijd aangebroken dat hij zijn geliefde plekje voor het kozijn moet ruilen voor de kamer. Het wordt te koud voor deze bebaarde grijsaard. Voor Van Damme is echter de tijd aangebroken naar buiten te gaan. Elke dag zet hij zijn kacheltjes op de Gedempte Oude Gracht voor zijn winkeltje. Als de mensen hun huizen in gaan, gaan zijn kacheltjes naar buiten; zo is het jaargetijde. Er zijn nog mensen, die tégen oliestook zijn, tégen centrale verwarming, tégen gashaarden; mensen die tegen beter weten in hun hart verpand hebben aan een oud mooi kacheltje, dat rommel maakt en nauwelijks te regelen is. Maar dat zo heerlijk ouderwets is, huiselijk, een echt middelpunt in de kamer: een kamerhartje. Anton Karei Abraham Burg dorffer, 77 jaar, is een van de merkwaardigste bewoners van dat stille gebied van Haarlem, dat Heiliglanden en omgeving heet. Hij woont in de Gortestraat en als de zon schijnt en het weer mild is kan men hem aantreffen, geleund tegen het kozijn van zijn kleine huisje, gekleed in pyjama met een oude ka merjas eroverheen. Hij heeft een volle zware baard, draagt een alpinopetje, steunt een weinig op een wandelstok en bezit het vermogen in vol komen overgave niets te doen. Al vele maanden had den-wij hem gezien. Hij leek een Haarlemse clochard, maar uit vrees dat hij het niet was durfden wij geen gesprek met hem aankno pen Tot enkele dagen geleden. De zon scheen en het was een herfstdag met de pretentie van een vleugje zomer. De man met de baard stond weer buiten. Wij hebben ons idee dat hij een clochard is op het spel gezet en na een gesprek met hem gelijk gekregen. Iiij is een clochard in die zin, dat hij in volstrekt geluk en volle overtuiging niets doet. Ondanks zijn 77 jaren is Burg dorffer oom van Anton Burgdoffer de toneelspeler, die bekendheid geniet als Toontje in het radiospel van Willem van Iependaal een jonge man. Hij spreekt zorgvuldig for mulerend, aan al zijn woorden gaat denken vooraf. Ploe kan deze man zó niets doen, in een tijd waarin het leven na veertig begint en elke pensioengerechtigde vol zorgen is over de plotselinge vrijheid die hij heeft verdiend en naar bijbaantjes zoekt omdat hij met die vrijheid geen raad weet? Burgdorffer heeft een uiterst klein pensioen, maar hij kan er zijn tabak, drinken en eten voor kopen; in volgorde van be langrijkheid. „Ik heb veel plezier gehad in mijn leven", zegt hij, „en het is een zeer groot genoegen daar nog over na te denken". Anton Karei Abraham gebruikt zijn „vrije jaren" om het ple zierige van zijn leven nog eens gezellig met zichzelf over te doen; na-genieten! Hij is een gelukkig mens; als de zon schijnt buiten, als ze niet schijnt binnen bij een fles oud-bruin en een heerlijke pijp. Hij heeft last van rheuma en daarom is hij aan de Gortestraat „gekluisterd". Maar hij houdt van de Gortestraat en van de mensen daar en de mensen houden van hem. Iedereen groet hem. Hij is een allemansvriend en waarom ook niet, hij meent het. Eigenlijk is dit genoeg. Maar voor wie nu wil weten wat Burg dorffer de rest van zijn leven gedaan heeft het .volgende. Hij is de kleinzoon van een Zwitser en zoon van een Nederlander. Hij is in Den Haag geboren, wat men nog aan zijn zorgvuldige articulatie kan horen. Op zijn zesde jaar speelde hij al goed viool, op zijn achttiende jaar haalde hij het einddiploma conser vatorium in Den Haag. Zijn eerste engagement was bij de Ita liaanse Opera. Hij speelde in de Haagse dierentuin bij de Kro ningscantate van Richard Hol en Viotta op de Kroningsdag van Koningin Wilhelmina. Als straatmuzikant heeft hij zijn grootste plezier beleefd, al was het in de crisisjaren. Hij speelde viool, hobo en piano. Hij was directeur van de Stem des Volks in Leiden en van die in Hillegom. Bij het vierde regiment in Lei den kwam hij in de militaire kapel, later bij die van het vijfde regiment in Amersfoort. Op zijn zestigste jaar werd hii gepen- sionneerd als sergeant-majoor. „Nu heradem ik dagelijks van die militaire tucht". Even tevreden als Burg dorffer is Chris van Dam me, al staat die met zijn 35 jaren nog ver van een pen sioenleventje af, als hij het ooit krijgt. Zes jaar is hij nu in het rommelwinkeltje tegenover de brandweer kazerne op de Gedempte Oude Gracht. Het is een winkeltje dat noopt tot kij ken. Het is eigenlijk een stenen schuur, maar wat planten op het lage platte dakje, wat kacheltjes op de stoep en een massa fel- blinkend koper geven het een gezelligheid die geen warenhuis kan bieden. Chris is oud-lompenman, dus gewoon voddenboer, „Japie Voddèè". Maar ook dat deed hij al met plezier. „Uit dat vak is dit voort gekomen", zegt Chris trots. Nu noemt hij zich uitdra ger en hij hoopt nog eens anti quair te worden. „Van het een komt het ander nietwaar me neer, en het zit in me, het is een gave, ik voel het aan." Van dat laatste hebben wij ons kunnen overtuigen. Hij weet niets van kunstgeschie denis, stijlen, werkwijzen enzo voorts af, maar hij heeft een feilloze intuïtie. Hij vraagt voor twee bijna gelijke Friese koffiekannen prijzen, die de helft verschillen. „Maar deze is oud en die ander is fa briekswerk." Wij kunnen het niet zien, maar hij legt het ons haarfijn uit. „En daarom is deze de helft goedkoper", zegt hij na de „les". Zijn specialiteit is kachel tjes. Daar weet hij alles van. Momenteel is zijn trots een strijkijzerkacheltje met zes kanten, waartegen zes ijzers geplaats kunnen worden. „Als het eerste koud begint te wor den pak je het tweede enzo voorts. Een van de zes is altijd heet." Hij heeft vaarskachel tjes, echte Brabanders, turf- kachels, salamanders, haarden enzovoorts. „D'r gaat veel naar het buitenland, daar hebben ze al zolang oiiestook dat ze weer weten wat dit waard is", zegt hij verheerlijkt. Hij praat graag over zijn werk. Hij heeft ook Friese doofpotten, room- bakken, melkbakken, zelfs rij tuig-voetwarmers, kachel - warmwaterbakken. „Mijn zoon moet later de kachelafdeling overnemen van me, dan ga ik in de antiquiteiten", zegt Chris. Achter een kachel komt een klein ventje te voorschijn ge kropen. „Daar heb je 'm net", zegt Chris. Deze week kwamen wij op een middag in de ridderzaal van het stadhuis een groep je leerlingen van de derde klasse van H.B.S. B tegen Onder leiding van hun do cent toonden zij grote be langstelling voor de grafe lijke konterfeitsels langs de wanden, terwijl de onder directeur van de school, drs. S. Elte, deze aanschouwe lijke geschiedenisles glim lachend gade sloeg. Hij vertelde ons, dat deze excursie deel uit maakte van de reeks lessen „De plaats van Kennemerland in Nederland", waaraan per week een uur wordt gewijd. Drie docenten werken daar bij samen: de historicus, de Neerlandicus („Kennemer land in de litteratuur") en de aardrijkskundeleraar, die de economisch-geografische aspecten van dit gewest be handelt. Een derde deel der lessen - die meer als socratische gesprekken opgevat kxinnen worden - wordt als excur sie uitgevoerd. Een mooi en belangrijk ini tiatief, dat er slechts toe kan bijdragen, dat men met meer kennis van zaken over zijn stad en omgeving en dan' ook met meer liefde over zijn stad en omgeving gaat spreken. Een niet onaardige aanvul ling van deze lessen zou gelegen kunnen zijn in het Haarlemnummer van het blad „Productie", dat zo juist van de pers kwam. In een redactioneel artikel wordt een historische be schouwing gegeven van de groei der Haarlemse indus trie van het ontstaan der stad tot'op heden. Welis- waar zijn er wat hiaten en ook sommige belangrijke aspecten van de tegenwoor dige zeer gunstig genoemde toestand zijn niet uit de verf gekomen, maar het ge heel is zeer lezenswaardig. Opvallend is de grote Ver scheidenheid welke de Haarlemse metaalindustrie kenmerkt. Haarlem heeft zich de laat ste tijd niet te beklagen over gebrek aan publiciteit. Dinsdag laatstleden zal de heer P. v. d. Geest met meer dan een dagelijks genoegen de voordeur van zijn zaak heb ben opengemaakt. Op die dag bestond de zaak van deze op ticien namelijk vijfentwintig jaar. Wie er op gaat letten ziet het zilver in Haarlem dage lijks toenemen. Wij krijgen de indruk dat nergens in het land zó zilver gefeest wordt als hier. Haarlem is langzaam maar zeker aan het verzilve ren ondanks haar gulden hart. Het is een collega van ons overkomen. In de telefooncel tegenover Stoops Bad wilde hij bellen. Hij doet een dub beltje in het gleufje, verricht al die handelingen die in het Frans, Duits en Engels ook te lezen zijn, en voor zijn ver bijsterde blik rollen plotse ling alle dubbeltjes onder uit het apparaat die er schijnbaar sinds mensenheugenis zijn in gedaan. Na dit gulle gebaar weigerde het uitgeputte appa raat verder alle dienst. Onze collega, nu rijkelijk uitgerust met middelen om het in een andere cel te gaan pro beren, reed naar de cel op het Verwulft. Ook daar doet hij een dubbeltje in de gleuf. Het blijft echter ergens steken. Dit apparaat schonk echter ook gunsten aan onze collega. Krachtens het „stekende" dub beltje kon hij zo dikwijls bel len als hij wilde. Toen hij tenslotte de sto ringsdienst opbelde en zijn verhaal aan de dienstdoende telefoniste gedaan had, besloot hij het geheel met deze juf frouw uit te nodigen voor een kop koffie. Het geld moest tóch op een of andere manier naar de PTT terug, vond hij. Maar de telefoniste antwoord de: „Waarom?" In het Gebouw Stadsevan gelisatie, Lange Heerenstraat 6, gaan op 27 October de deu ren open voor bezoekers aan de tentoonstelling die binnen gehouden wordt. De dames- krans Bid en Werk stelt na melijk de goederen ten toon, die de leden in het afgelopen jaar gemaakt hebben. Er zijn jumpers, kousen, rokjes, stoel- kussens en tientallen grote en kleine goederen. De dames- krans bestaat nu 24 jaar. Wie zoveel jaren aan elkaar breit is een meesteres. Dat zal dan ieder kunnen constateren, die het Evangelisatiegebouw even binnenloopt op Donderdag 27 October tussen 3 en 22 uur of Vrijdag 28 October tussen 3 en 22 uur. Zij, die in Haarlem wensen te volksdansen, kunnen iedere Woensdagavond van acht tot tien uur terecht in de Busken Huetscliool aan het Pruisen Bolwerk, bij de volksdans groep van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Bo vendien staat iedere Vrijdag avond van liaif acht tot half tien de deur van de Montesso rischool aan de Louise de Co- lignylaan in Haarlem-Zuid wagenwijd open voor volks dansende onderwijzers, onder wijzeressen, jeugdleiders en -leidsters en anderen. Tenslot te kan men iedere Zaterdag avond van acht tot tien uur in de Floraschool aan het Flo rapark de volksdansgroep „De Baanopstekers" aan het werk zien. Dansleider op alle avon den is de heer H. F. v. d. Wa teren. Daarnaast wordt er nog ge volksdanst bij de Hervormde Jeugdraad, door de militairen in het Christelijk Militair Te huis, in het Gereformeerde Burgerweeshuis, bii speeltui nen en bij Club- en Buurt huiswerk. Nadere inlichtingen omtrent het volksdansen in Haarlem worden verstrekt door de secretaresse van de Haarlemse Volksdans Federa tie, mejuffrouw E. Verwayen, Kruidbergerweg 34 in Sant poort. De herdenkingsbijeenkomst ter gele genheid van de verjaardag der UNO 24 October die in Haarlem op 26 Oc tober in het Concertgebouw plaats heeft, waarbij prof. dr. Samkalden het woord zal voeren, wordt georganiseex-d door het „Centrum voor Internationale lezingen", waarbij de volgende organisaties zijn aan gesloten: Anti-Revolutionnaire Jongeren Organisatie; Beweging van Europese Fe deralisten; Christen Jonge Vrouwen Fe deratie; Instituut voor Ax-beiders Ontwik keling; International Friendship League; Kei-k en Vrede; Nederlandse Bond van Vi-ouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, Nederlandse Jeugd Gemeenschap; N.V.V. Bestuurdersbond; Partij van de Arbeid; Soroptimistenclub; Vereniging van Inter nationale Rechtsorde; Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Ge lijk Staatsburgerschap; Vereniging voor Vrouwen met Academische Opleiding; Vrouwen in de V.V.D.; Vrouwenbond van de P.v.d.A.; Volksuniversiteit en Wereld- federalistenbeweging. Blijkens een mededeling van het secre tariaat van de R.K. Kerkprovincie van Nederland ontmoet het bij het Neder lands Episcopaat geen bezwaar, dat de geestelijkheid op Zondag 23 October tij dens de kerkdiensten de gelovigen aan het tienjai-ig bestaan van de UNO zal her inneren. Daarbij wordt de verwachting uitgesproken, dat mede door publica ties in de diocesane periodieken de geestelijken hiertoe zeker zullen besluiten. Het Episcopaat heeft er evenmin be zwaar tegen, wanneer op Maandag 24 Oc tober, des ochtends van 8 tot 8.05 uur de kerkklokken worden geluid, mits de kerk diensten hiervan geen hinder ondervin den. Ten slotte ontmoet het bij het Epis copaat evenmin bezwaar, indien met in stemming van de plaatselijke geestelijk heid in de portalen van de Rooms- Katholieke kerken een affichte van de „Dag der UNO" wordt opgehangen. In Februari van dit jaar meldden wij reeds, dat de dienst voor Lichamelijke Op voeding, Jeugd- en Sportzaken in Haarlem een plan aan het voorbereiden was om een groot aantal pleinen en straten in te rich ten voor speelplaatsen ten behoeve van de jeugd. Er zouden enkele pleinen ingericht worden als rolschaatsbaan en op andere plaatsen zou het door een speciale betege ling mogelijk worden gemaakt om volley bal en basketbal te spelen. De dienst Openbare Werken zou een kos tenberekening van dit project maken waar na over deze kwestie een rapport aan Bur gemeester en Wethouders zou worden uit gebracht. Dit alles is nu ruim acht maanden gele den, raa^r de Haarlemse jeugd wacht nog steeds op de beloofde speelplaatsen. Op het Brouwersplein heeft men weliswaar tege lijk met de aanleg van de speeltuin Klaren- hof een volleybal-veld uitgezet, maar in alle andere delen van Haarlem moet de jeugd voorlopig vertier zoeken op de straat óf op vrijwel onbruikbare stukjes grond. De oorzaak van deze vertraging moet ge zocht worden in het feit, dat de dienst Openbare Werken overbelast is. Uiteraard wordt hierbij een grote rol gespeeld door de uitvoering van het verkeersplan, waar bij men bijvoorbeeld tientallen arbeiders bij de verbetex-ing van de diverse straten en wegen moest inschakelen en voorts heeft men bij deze dienst een groot gebrek aan arbeiders en aan materiaal. Zodoende heeft men het project geruime tijd moeten laten rusten, maar toch heeft men het plan om in de nabije toekomst aan de uitvoering van het plan te beginnen, waax-door in het vooi-jaar van 1956 tenminste vier pleinen een goede en veilige speelplaats voor de jeugd zullen bieden. ADVERTENTIE Verkort weergegeven) Voor bejaarden. Namens de Haarlemse Vereniging van bejaax-den, die voetgangers zijn, vei-zoek ik het volgende onder de aan dacht van kinderen en ouden van dagen te brengen, ontleend aan het orgaan van de Nederlandse Vereniging tot be- schex-ming van voetgangers: Voetganger bedwing uw haast. Stop en ga een ogen blik rustig staan alvorens u het besluit neemt de stoep, het tramboi'des of de vluchtheuvel te verlaten. Kijk naar links en naar i-echts en blijf dat doen tot de kans werkelijk schoon is. Steek resoluut en haaks over en let op de verkeerslichten als zij zichtbaar zijn. Vraag voor u oversteekt of de bejaarde uw hulp op pi-ijs stelt. Geef met uw ax-m, stok of parapluie aan, dat gij oversteekt N. A.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9