Heemstede uit de tijd van tolhek en stoomtram Première van „Harlekinade in Haagse Kunstmaand „De Regenmaker" in Haarlem Kort en bondig Tentoonstelling in Minervci-theater Tal van hoogvliegers KALENDERS 1956 Boekhandel VEKO 8 Burgerlijke Stand van Haarlem Huurcommissie Heemstede Stroomprijs in Heemstede een cent goedkoper Grondruil langs Cruquiusweg Nederlandse Comedie met een sprookje De vogeltrek J. Voogd Sr. overleden Politie vijfkamp in Bloemepdaal Die Raeckse won tournooi in Enkhuizen Biljartuitslagen Haarlemse activiteit in de Kinderboekenweek Gontactavond Moerberg-kleuterschool MAANDAG 24 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 30 November 1914 reed voor de eerste maal een omnibus van Haarlem naar Croenendaal, xoaarvoor het Heemsteedse gemeentebestuur belangstelling toonde. Voor een ieder die zich het dorpje Heem stede nog herinnert uit de tijd van de stoomtram, het tolhek aan de Leidsevaart, de onbebouwde Heemsteedse Dreef en de uitspanningen „Lommeroord" en „Land zicht", zal over enige dagen de gelegenheid bestaan door middel van een unieke serie foto's nog eens met dit betrekkelijk recente verleden te worden geconfronteerd. Het bestuur der afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft de gelukkige gedachte uitgewerkt, de tentoon stelling van alle inzendingen op de onlangs gehouden fotowedstrijd te combineren met een expositie* waarop een overzicht gege ven wordt van de historische ontwikkeling van Heemstede. Voor dit laatste heeft het gemeentebestuur toestemming verleend te beschikken over al het materiaal, dat zich met betrekking hierop in het archief be vindt. Be heer J. L. Veen heeft hieruit als archivaris een bijzonder interessante col lectie samengesteld, bestaande uit repro ducties van gravures, schilderijen, oude prentbriefkaarten en foto's, welke in totaal een merkwaardig beeld geeft van de ma nier, waarop de huidige gemeente Heem stede is ontstaan en gegroeid. Behalve de verschillende stadia van „Het Oude Slot", wan imposant kasteel tot troos teloze bouwval, zijn ook de diverse ver maarde buitenplaatsen vertegenwoordigd. Wat het geheel in het bijzonder zo interes sant maakt, is de serie foto's, welke tussen 1900 en 1930 werd vervaardigd. Hiertussen bevinden zich opnamen van het „Bullen- hofje", de „Wortelenbuurt", de stoomtram op het Wilhelminaplein, de toen onbegrij pelijk smalle Koediefs-, Kerk- en Zand- voortselaan, het tolhek aan de Leidsevaart en talloze andere plekjes, welke voor de bezoekers van veertig jaar en ouder een verheugend en soms misschien enigszins weemoedig weerzien zullen betekenen. Evenmin ontbreken hierbij de foto's van voormalige gemeentebesturen, waarop alle voor Heemstede bekende namen ruim ver tegenwoordigd zijn. Bij een bezoek aan deze interessante ex positie mag men vooral niet verzuimen een blik te werpen op de foto, genomen ter gelegenheid van de opening der omnibus- dienst tussen „Groenendaal" en Haarlem in Juni 1914. Het is een opname van de eerste rit voor genodigden in deze bussen naar Londens model, waarbij op de open boven verdieping het gehele Heemsteedse ge meentebestuur gezeten is, met wijlen bur gemeester jhr. D. J. van Lennep aan het hoofd. Deze omnibusdienst was overigens geen lang leven beschoren, want ruim een maand na de opening brak de eerste we reldoorlog uit ten gevolge waarvan de ver binding reeds in 19115 moest worden ge staakt. Deze tentoonstelling wordt ingericht door architect D. Dondorp in de bovenzaal van het Minerva Theater. De ruimte wordt ver deeld tussen de historische afdeling en de ongeveer tweehonderd inzendingen op de wedstrijd, uitgeschreven door de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds, waarbij de bekroonde foto's en de eervolle vermeldingen de ereplaatsen zul len verkrijgen. Zoals bekend zijn van de zes met prijzen beloonde inzendingen prentbriefkaarten vervaardigd, welke fraaie serie ten bate van de kankerbestrij ding voor het eerst op deze expositie ver krijgbaar zal worden gesteld. Het midden van de zaal is vrijgehouden voor een vijf tigtal zitplaatsen, waarop de bezoekers kunnen plaatsnemen bij de projectie van bijzondere kleurfoto's, welke iedere avond om 9 uur en halfelf zal geschieden. Verder wordt nog een grote vitrine inge richt met alle voorwerpen, die bij de op gravingen bij „Het Oude Slot" gevonden zijn; zoals de vermaarde „Jacoba-kanne- tjes", borden, wapens en munten, waarvan sommige uit de zestiende eeuw. Hierbij zullen beurtelings de heren J. L. Veen en J. Waldkötter aanwezig zijn tot het ver strekken van alle eventueel gewenste toe lichtingen. De tentoonstelling wordt des HAARLEM, 22 October 1955 GEHUWD: 22 Oct., M. J. van Deursen en M. Th. B. van der Kroft; J. van Loenern en A. M. Loerakker: H. J. Groeneveld en M. van der Meij; C. de Boo en E. G. Kuvener; P. C. Stolwijk en E. W. van Dijke; J. H. de Boer en J. G. Kooij. BEVALLEN van een zoon: 21 Oct., H. Val kenburgRan; A. J. Spanjaardde Graaff; M. BlommaertSchipper; C. M. Molleman Bakker; S. O vermarsBos; 22 Oct., C. van Leen—Schrama; M. M. ScholteSchoen. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., C. WesselingMackor; J. Hendriksde Keizer; 21 Oct., A. M. Th. F. de ZwartTeerlink; E. F. den BeiderBo^kma; A. P. D. van LangeveldBachofner; 22 Oct., A. M. de Heer—Louwerens; J. C. de Jong—Kroon- stuiver. OVERLEDEN: 20 Oct., L. Otten, 82 j„ Crayenesterlaan; G. H. Zeilmaker, 72 j., Lucas Meijerstraat; A. Michel©Doorgeest, 75 j., Spruit en Bosstraat; Chr. A. Toeset, 74 j„ Badhuisstraat; 21 Oct., C. W. Groene- woud, 7 j., Iepenstraat; G. van Hees, 64 j., Delftlaan; A. Kistemaker, 64 j., Kloppersin gel, J. Staats, 75 j., Mercuriusstraat; H. Bijl van Meene, 92 j., Diepenbrockstraat. morgens bezocht door de leerlingen van de Heemsteedse scholen, waarvoor de heer J. Waldkötter zich tevens met de rondleiding heeft belast. Belangstelling verdient eveneens de „Focus-stereokast", die op de fototentoon stelling in Amsterdam zulk een bijzondere aandacht heeft getrokken. Deze kast bevat namelijk z.es verschillende stereokijkers, elk met een 3 D dieptebeeld, waardoor men de foto's niet in een plat vlak, maar in de ruimte ziet. De opbrengst van deze expositie zal ge heel voor de kankerbestrijding worden aangewend. Bij de voorbereiding hebben de organisatoren van de zijde van ge meentebestuur, bedrijfsleven en particulie ren veel medewerking ondervonden, zodat de gehele entourage, de versiering en de prijzen voor het Koningin Wilhelminafonds zonder enige kosten gepaard zullen gaan. Vandaar dat het afdelingsbestuur ten op zichte van het te vei-wachten batig saldo bijzonder optimistisch is gestemd. De tentoonstelling zal Donderdagavond om halfnegen officieel worden geopend door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die daarbij tevens de prijzen voor de bekroonde foto's zal uitreiken. Voor het publiek is de expo sitie dan opengesteld van Vrijdag 28 Octo ber tot en met Woensdag 2 November. V oorxittershenoeming pas over enkele maanden Burgemeester en Wethouders hebben de raad medegedeeld dat er vooralsnog geen behoefte zal bestaan aan een splitsing van de in te stellen huurcommissie in kamers. Niettemin achten zij het gewenst toch over te gaan tot het benoemen van een zodanig aantal vice-voorzitters en leden dat tot splitsing kan worden overgegaan zodra de noodzakelijkheid daartoe mocht bestaan. Inmiddels kunnen dan de vice-voorzitters en leden zich inwerken door als eikaars vervangers op te treden wanneer dat nodig mocht zijn. Een juiste gang van zaken bij de be handeling van inkomende verzoekschriften zal in sterke mate afhangen van de lei ding en de bekwaamheid van de voorzit ter. Wij hebben ons, aldus B. en W., over de vervulling van deze functie ernstig be raden en menen daarvoor een zeer ge schikt jurist te hebben gevonden, die ook bereid zou zijn een benoeming te aan vaarden. In verband met het feit dat deze nog gedurende korte tijd een andere functie moet vervullen, is diens benoeming eerst over enkele weken mogelijk. Vandaar dat wij U thans voorstellen één der vice- voorzitters tijdelijk te belasten met het voorzitterschap. Thans worden voor benoeming aanbe volen de volgende dubbeltallen: a. Ie vice- voorzitter, tevens tijdelijk voorzitter: W. M. van Hengelaar H. C. Lefering; b. 2e vice-voorzitter: A. A. Hendriks - W. A. Turkenburg; leden, c: P. J. J. van den Putten S. L. Blom; d: H. D. Komen - mevr. C. B. Elffer-Boom; e: Mevr. H. Co- henKoster, mevr. L. W. Goedhart-Ro- senbohm; f: P. F. Maerten - A. B. den Daas. Hoewel Burgemeester en Wethouders van Heemstede de verlaging van de omzet belasting op gas en electriciteit gaarne aan de verbruikers ten goede zouden doen ko men, achten zij blijkens een bericht aan de raad een tariefsverlaging op dit moment voor gas minder geëigend omdat het niet waarschijnlijk is dat de gastarieven op het huidige niveau gehandhaafd kunnen blij ven. De oorzaak daarvan ligt in de kolen- prijzen, die dit jaar sterk gestegen zijn. Terwijl namelijk bij de vaststelling van de begroting voor 1955 was uitgegaan van een kolenprijs van f 55.per ton, is deze in middels reeds opgelopen tot f 72.—. B. en W. willen daarom de omzetbelas ting beide tegelijk compenseren door een verlaging van de stroomprijs met 1 cent per kwh. In de toelichting op het desbetreffende voorstel aan de raad merken B. en W. nog op: Uiteraard zal de verdere gang van za ken met betrekking tot het electriciteits- tarief in de naaste toekomst in sterke mate afhankelijk zijn van het resultaat der onderhandelingen met het gemeentebestuur van Haarlem tot het verkrijgen van voor onze gemeente gunstiger bepalingen in de overeenkomst tot levering van electrische stroom door Haarlem aan Heemstede. 99 Dé kunst van de éénacter, de dramati sche miniatuur, in Frankrijk zeer geliefd en ook in Engeland bij tijden tot bloei ge bracht, is in Nederland nooit populair ge weest. Ons publiek houdt nu eenmaal van substantiëlere kost. Men kan het diep be treuren dat daardoor de fijnproevers veel uitmuntends en aantrekkelijks onthouden blijft, maar er is blijkbaar niet veel aan te doen. Jaren geleden heeft Cor Hermus eens proef genomen. On der de titel „Twee Fran sen en een Rus" stelde hij een voortreffe lijk programma van meesterwerkjes van Prosper Mérimée, Jean Sarment en Anton P. Tsjechov samen, die door een sterke be zetting werden gespeeld maar het tegen beter weten in verwachte succes bleef uit. Enkele seizoenen terug was het toenmalige „Comedda" met korte stukken van Christo pher Fry en Noel Coward iets gelukkiger, doch over het algemeen is het openbare wantrouwen zo groot, dat men zelfs uit de schouwburg wegblijft als er voor een avond vullend spel een zogenaamde „lever de ri- deau" wordt vertoond. Dit overwegende wordt de vreugde om het initiatief van de Haagse Comedie, welk gezelschap Zaterdag en Zondag in de Koninklijke Schouwburg als onderdeel van de Haagse Kunstmaand 1955 de eerste voorstellingen van „Harleki nade" gaf, getemperd door de omstandig heid dat geen van de drie hiertoe behoren de éénacters iets bood om mee naar huis te nemen, zoals dat heet. EeriijK gezegd hoezeer ik van deze grappige en geaurföe onderneming ook ge noten heb begrijp ik de gemaakte keuze niet goed. Twee nors ö'oeuvres en een loodzwaar brok oudbakken en aangeoranóe ernst vormen geen maaitijd. En uaL, terwijl de wereldlitteratuur seiner onuitputtelijk rijk is aan subtieie, fantastische, oeklem- mende, opwindende, exotische, dichterlijke, avontuurlijke, ontroerende stukken van tussen de uertig en zestig minuten. Toen hoop ik, dat men moeite zal doen (hier ligt een taax voor Kunstkringen!om dit artis tieke en overwegend amusante divertisse ment aan de man te brengen. Ook al omdat oe speiprestaties vaak reuen tot veel en thousiasme geven en vooral de jongste ge neratie er zo n goed figuur in weet te siaan. Pim Dikkers debuteerde als beroeps regisseur met „Hariekmaoe" van Terence Kattigan, een verrukkelijke persiflage van een generale repetitie. Men maakt oe ont stellende verwarringen tijdens de balcon- scene uit „Romeo en Julia" mee, als het feit dat oe beroemoe acteur Gosport eigenlijk veel te oud is voor de rol van de titelheld plotseling bevestigd wordt door de ver schijning van een dochter, wier bestaan hem onbekend was, met het bewijs van zijn grootvaderschap in een kinderwagen. Uit muntend heeft Pim Dikkers de typisch En gelse mengeling van caricaturaie overdrij ving en „understatement" weten te bewa ren, de wanorde in dit gekkenhuis volko men in de hand houdend. Paul Steenbergen was de egocentrische, aan zijn werk ver slingerde „ster" van het gezelschap, Myra Ward zijn met eigen roem geparfumeerde echtgenote en Marie Meunier een prachtige „grande dame" van het toneel. Maar de grote verrassingen kwamen van de bijrol len: een onnoemelijk burgerlijk vrouwtje van Annet Nieuwenhuyzen, een onnozele figurant van Pieter Lutz, een droogkomisch getypeerde theaterdirecteur van Frans Vorstman, een met grote tegenwoordigheid van geest bedrijvige assistent van Luc Lutz, een verbitterde comediant van het derde plan van Chris Baay en een dweep zieke secretaresse van Kathenka van der Werff, waarbij met bijzondere lof Carl van der Plas moet worden genoemd, die vrijwel zonder tekst een toonbeeld van een zelf genoegzaam stuk onbenul in uniform liet verschijnen. Dat men uit het hier zelden of nooit ver toonde werk van de in 1898 geboren Bel gische schrijver Michel de Ghelderode evenals de met hem verwante Fernand Crommelynck een Vlaming die zich van het Frans bedient en in Parijs gevestigd is juist „Escuriaal" heeft opgediept, is mis schien te verklaren uit het feit dat men de rol van de eenzame, tussen waan en wer kelijkheid koorddansende koning zo ge schikt voor Albert van Dalsum achtte. Ik vind dat niet. Op mij maakt hij in derge lijke rollen altijd weer een verkrampte in druk. Zijn beperkte techniek dwingt hem voortdurend zich te forceren. De fascine rende macht van zijn persoonlijkheid kan zich niet vrij maken. Naast hem bewees Paul Steenbergen als de nar zijn veelzijdig heid, zonder dat hij in mijn ogen ook maar bij benadering de gewenste figuur werd. Of liever: de ongewenste figuur, want ik vraag mij af wat wij met dit verouderde, bizarre expressionisme van de twintiger en dertiger jaren in deze tijd beginnen moe ten. Het stuk is excentriek, gewild origi neel, kwasi-diepzinnig. Het is mij onmoge lijk het aandeel van Luc Lutz, de regisseur, vast te stellen. Het is jammer dat men deze veelal ten onrechte miskende auteur niet met een gelukkiger voorbeeld van zijn kun nen heeft voorgesteld. Na de pauze kwam de humor weer aan bod. „Cécile of Een school voor vaders" van Jean Anouilh was een ware verademing. Het is een onderhoudend niemandalletje in de stijl van Molière, op speelse wijze ten tonele gebracht met leuke muziek van Jur- riaan Andriessen, door leden van het Re sidentie-Orkest onder leiding van de com ponist uitgevoerd. Wederom had Paul Steenbergen, die ook de lichtvoetige regie voerde, de hoofdrol: dit maal die van een voor de eer van zijn dochter bezorgde we duwnaar, die met twee tongen spreekt. Myra Ward was de schrandere gouvernan te, die haar schalksheid liet culmineren in een vertrouwelijk praatje tussen neus en lippen met de zaal. Maria de Booy was in de rol, die Anouilh voor het debuut van zijn dochter schreef, een lieve en char mante ingénue, met Bas ten Batenburg als een zwierig doortastende, links en rechts verliefde minnaar. In dit spel was Jenny Dalenoord naar mijn smaak het minst ge lukkig met haar aankleding. Voor de rest niets dan lof. DAVID KONING Zoals wij reeds uitvoerig hebben bericht is de Provinciale Waterstaat bezig de Cru quiusweg te verbeteren en te verbreden tot zeven meter, het rijwielpad te brengen op 3 meter en het voetpad langs de zuid zijde van genoemde weg te verleggen. Te vens wordt de situatie bij de aansluiting aan de Javalaan verbeterd door het maken van in- en uitrijstroken en bushalten. In verband met deze werkzaamheden is het nodig dat de gemeente aan de provincie overdraagt vier stroken grond, van resp. 25, 420, 15 en 15 vierkante meter, terwijl anderzijds een strookje van 26 m2 door de provincie overgedragen moet worden aan de gemeente. Voor het strookje van 420 vierkante meter zal de provincie 75 ct per vierkante meter betalen; de overige stro ken zullen met gesloten beurzen worden geruild. Een half jaar geleden ongeveer verscheen er in het Amerikaanse toneeltijdschrift „Theatre Arts" een vrij vurig gesteld arti kel van de auteur N. Richard Nash, waarin deze van leer trok tegen het zogenaamde commercieel verantwoorde beleid met het daarmee gepaard gaande conventionalisme in het artistieke leven, voor zover daarvan in de schouwburgen nog sprake is. Zijn protest richtte zich voornamelijk tegen de fotografische reportages van huiselijke tafrelen: „De dramaturgen schrijven meer en meer over minder en minder, totdat zij tenslotte het laatste woord over helemaal niets gezegd zullen hebben". Daarvoor in de plaats vroeg hij om „grote stukken, die licht werpen op eeuwige waarheden met betrekking tot God en de mensen". Wat wij nodig hebben zo betoogde hij samen vattend, roepend om een nieuwe O'Neill, een nieuwe Orson Welles, een nieuwe Clif ford Odets zijn in de eerste plaats „moe digen, die een groot risico durven te ne men" om te komen tot „de uitbarsting van een echte, alle heilige huizen omver wer pende, vooroordelen wegblazende, misluk king tartende revolutie van de superklasse- A-nummer-één Van de verkondiger van deze krasse taal heeft de Nederlandse Comedie ons Zater dagavond in de Haarlemse Schouwburg het romantische blijspel „De Regenmaker" laten zien. Is dit stuk een voorbode van de gewenste revolutie? Het handelt over de droogte en men zou het dan symbolisch zo kunnen zien, dat de schrijver na de regen een nieuwe zonneschijn verwacht boven de dorre akkers van de dramatische kunst om de kiemen van levenskrachtig gewas tot bloei te brengenAan een dergelijke overschatting van bedoelingen zal wel nie mand zich schuldig maken. En toch is het bij alle naïeviteit een bijzonder sympathiek sprookje, helemaal niet diepzinnig, maar amusant en vertederend. Het is bij lange na geen meesterwerk en heeft ook niet de pretentie dit te zijn. Maar ik wil het toch gaarne aanbevelen omdat het een heleboel dingen, waar het in wezen om gaat, spe lenderwijze illustreert. Misschien is men zo langzamerhand, in dien men het niet gezien heeft, nieuwsgie rig geworden naar de inhoud. De handeling voltrekt zich op een boerderij in het woe lige Westen van de Verenigde Staten, waar een langdurige periode van rampzalige droogte heerst. Er verschijnt een wonder lijke figuur ten tonele: de wegens oplich terij gezochte Bill Starbuck, die beweert dat hij regen kan uitlokken met behulp van een zware trom en een pot witte verf. Maar hij belooft nog meer: het geluk aan de lelijke dochter des huizes, die vreest dat zij innerlijk zal verdorren door het uit blijven van de haar liefhebbende man. Dit thema lijkt een goedkope dubbelz-' migheid en deze indruk wordt wel enigszins ver sterkt door de pogingen van haar vader en broers om een echtgenoot, wie dan ook, voor haar te vinden. Doch men moet zich niet verkijken op de realistische schijn. Ik heb al gezegd dat het een sprookje is en daarin komt alles terecht, zoals het zou moeten zijn: Lizzie vindt het vertrouwen in haar vrouwelijkheid en krijgt eindelijk de van zijn verbittering door vroegere er varingen genezen helper van de sheriff om een ongetwijfeld langdurig geluk mee te delen en Bill Starbuck smaakt de voldoe ning dat de hemel met een fikse onweers bui zijn geloof in een mirakel bevestigt. Wie enigszins in de dramatische littera tuur thuis is, zal zelfs bij deze beknopte opgave de twee voorbeelden hebben her kend, waarnaar N. Richard Nash zich heeft gericht. Ook bij Eugene O'Neill vindt men immers de boerderij en het land (men den- ke aan „Liefde onder de olmen" en het zelfs niet in het Nederlands vertaalde „A moon for the misbegotten") als de plaats, waar de chaotische- elementen in de mens geconfronteerd worden met de rhythmische orde in de natuur. En is de lichtvaardige fantast niet een dubbelganger van „De held van het Westen" van John Millington Synge, destijds door Comedia opgevoerd, helaas zonder dat bet publiek dit koste- Zaterdagmorgen is er waarschijnlijk ho- 1 ge trek geweest van vinken, die aan de waarnemers van de Vogelwerkgroep ont gaan zijn. Op de Noordelijke Veluwe zag men deze op driehonderd meter overvlie gen. Hier zullen de vinken, die dus het IJselmeer reeds achter zich hadden, wel veel hoger overgekomen zijn. Zaterdag ging de trek van kramsvogels en kraaien over het middenduin-terrein de hele dag door tot vijf uur. 's Morgens tussen half elf en half een was er over de zeereep haast geen trek- meer, alleen kwamen er regelmatig: troepjes leeuwerken, spreeuwen en vinken van over zee aan vliegen. Vrijdag en Zaterdagnacht iser een flinke trek van koperwieken ge weest. Men hoorde deze vogels zowel in Zandvoort langs de kust als in Haarlem en Am sterdam boven de stad. Zondagmorgen was er bij lichte regen en zwakke Zuidelijke wind van zeven tot acht uur zo goed als geen trek. Van achten tot elven kwam er een matige trek van spreeuwen in troepen van ongeveer 200 en 300 vogels en een zwakke trek van vinken. Er passeerden slechts enkele leeuweriken en graspiepers. De trek van kramsvogels en koperwieken was ook maar matig. Er was geen kraaientrek, wél passeerde er een aantal roofvogels. Hedenmorgen vlogen de vogels ook weer vrij hoog en de meesten trokken in Zuid- Westelijke richting zeewaarts. Men noteer de 56 spreeuwen op normale hoogte en 290 op honderd meter hoogte, 27 vinken op normale en 30 op 250 meter hoogte; 50 roe ken kwamen hoog over en 40 op gewone hoogte, en 4 bonte kraaien. Voorts werden opgemerkt: een buizerd op honderd meter en een troep van vijf buizerden op 400 meter hoogte. De buizerd is een va,n de weinige roofvogels, die in troepen vliegt. De meeste roofvogels trek ken solitair. Over het middenduin was ook nog een lage trek van spreeuwen en krams vogels te zien. In een berichtje uit de N.R.C. maakt men melding van een groot aantal Vlaamse gaaien en kramsvogels in Westerschouwen, dat een grote schade berokkende aan de fruitoogst door de vruchten „aan" te pik ken. Men is nu met man en macht bezig het gave fruit te plukken. De kramsvogels zijn beschermd en mogen niet geschoten worden. Trouwens, bij zulke grote aantal len zou dat onbegonnen werk zijn. lijke spel der verbeelding op zijn ware be tekenis heeft geschat? Hij heeft deze the ma's gepopulariseerd, doelbewust als u het mij vraagt, uit behoefte en uit bewonde ring. Het is heel gemakkelijk om critiek op „De Regenmaker" uit te oefenen. Doch waartoe zou dat dienen? De romantiek een levensaanvulling, die hoort bij deze tijd is nu eenmaal een jeugdbeweging en tot op zekere hoogte primitief. Met begrip voor de poging tot eerherstel van het sentiment kan men ook de tekortkomingen in de vormgeving door de vingers zien want het lijkt wel of de schrijver zijn stuk alleen maar in tien tafrelen (met een breedspra- kerige inleiding) heeft verdeeld, omdat hij dat zo'n mooi rond getal vond. Bovendien is het in deze door Joan Remmelts over het algemeen in de gewenste gevoelstoon gere gisseerde voorstelling niet helemaal tot zijn recht gekomen. De rol van Bill Starbuck staat of valt met diens opgaan in het spel der fantasie. Guus Oster bekwaam imitator als hij is maakte er een soort dubbelganger van Henk Rigters in het bovengenoemde Ierse blijspel van, als zodanig lang niet onver dienstelijk, maar hachelijk voor een han delaar in illusies. Deze immers moet, om de woorden van Bertus Aafjes te gebruiken, een dichter zijn die de waarheid liegt! Lous Hensen had de tegenstrijdige taak een on aantrekkelijk meisje voor te stellen. Het is voor een onopvallende actrice blijkbaar eenvoudiger een mooie vrouw te suggere ren. De woorden „Je bent lelijk, je zult een oude vrijster worden" van broer Noah klonken bijna onbedoeld komisch. Toch vond ik haar optreden vaak aandoenlijk, zeker in de scène waar zij met de manieren van een aanstellerige bakvis succes poogde te boeken bij de in zichzelf gekeerde File, een juweel van een typering door Han Bentz van den Berg, wiens verhaal over zijn doodgewone vriendschap voor een hond mij opeens weer aan „Glazen Speel goed" deed denken. Onno Molenkamp, Bob Goedhart, Wim van Sierenberg de Boer en de regisseur maakten de bezetting bevre digend vol. Koos Tigges had de ondankbare opdracht de changementen in het décor van Wim Vesseur met guitaarspel te begeleiden. DAVID KONING. In de afgelopen nacht is in het Grote Gasthuis in Haarlem overleden de heer J. Voogd Sr. die tijdens zijn leven zitting had in talrijke organisaties en zich daardoor een grote bekendheid verwierf. De heer Voogd, die 69 jaar is geworden, was in totaal 44 jaar verbonden aan de kle dingindustrie Nederland-Kattenburg, eerst in Amsterdam en later als directeur van het filiaal in de Grote Houtstraat te Haarlem. Gedurende de tijd, dat hij de leiding had in het bedrijf te Haarlem heeft hij de zaak tot grote bloei gebracht. Ook in het bestuur van de Grote Houtstraatvereniging was de heer Voogd een bijzonder geziene figuur. Van 1930 af maakte hij deel uit van het be stuur en sinds 1947 bekleedde hij in deze winkeliersvereniging de functie van voor zitter. Bovendien was de heer Voogd gedurende meer dan tien jaar voorzitter van de Haar lemse Cricket Club „Haarlem". De begrafenis is bepaald op' Woensdag 26 October des middags om half drie op de Noorderbegraafplaats in Haarlem. Vandaag wordt de jaarlijkse vijfkamp gehouden voor de beste all-round sport man van de politiekorpsen van Bloemen- daal, Zandvoort, Heemstede, Haarlem en Velsen. De organisatie van deze wedstrij den is toevertrouwd aan de politiesport- club Bloemendaal. In het bijzijn van zijn ambtgenoten van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en Zandvoort, mr. H. M. van Fenema die nog niet bekend was met het feit dat het Zandvoortse politiekorps dit jaar verstek liet gaan bij de vijfkamp sprak Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller vanmorgen een wel komstwoord bij het begin van de jaarlijkse vijfkamp. Dit geschiedde op „Bloemendaals eerste vliegveld", waar als eerste onder deel van de vijfkamp de schietwedstrijden werden gehouden. Ook de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie te Haarlem en andere polite-autoriteiten bevonden zich onder de aanwezigen. Bij deze wedstrijden nam de ploeg van de organiserende PSCB de beste plaats in. Omstreeks het middaguur kwamen de politiemensen bijeen in Stoops bad, waar zij elkanders krachten moesten meten op de 25 meter vrije slag en op een nummer popduiken en vervoeren. Bij het laatste nummer werd het beste resultaat behaald door W. van Ramel een der jongste agenten, die het vorige jaar de eerste op leiding op het CIOS volgden die over het popduiken de snelle tijd van 21,2 se conde deed Enkele leerlingen van Cen traal Instituut voor Opleiding Sportleiders "ungeren als neutrale tijdwaarnemers. Op het terrein van het CIOS begon van middag om twee uur de wedstrijd hard open, gevolgd door vèrspringen en later >p de middag wordt op het sportveld aan de Zeeweg bij de watertoren de vijfkamp besloten met een hindernisbaan. Daarna volgt in de gymnastiekzaal van het politie bureau te Overveen de prijsuitreiking door Bloemendaals eerste burger, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller. Deze prijs uitreiking wordt voorafgegaan door een Judo-demonstratie. Zaterdag heeft de herenploeg van Die Raeckse deelgenomen aan het jubileum- tournooi van de Enkhuizense volleybalclub Servita Zonder Moolenaar, de Nobel en Christianus hebben de rood-witten toch nog kans gezien als eerste te eindigen. Vooral het goede verdedigen van de gebroeders De Graaf heeft hier veel toe bijgedragen. De resultaten werden: Groen WitDie Raeckse 715, 415; Die RaeckseMadjoe 154, 15—10; WGA—Die Raeckse 15—13, 13—15; Die RaeckseSPE (Enkhuizen) 159, 915; Die RaeckseServita 1510, 1315. 1. Die Raeckse; 2, Madjoe (Enkhuizen); 3. SPE. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld door de verenigingen aangesloten bij de Federatie van Biljartverenigingen voor Haar lem en Omstreken luiden: A-klasse: TelescoopHaarl. West 44; KR II—DWO 6—2; Centrum—KR 4—4; FloraCentrum 60 (voorl. uitslag). B-klasse: TelescoopKR 44; Kamper vestRozenprieel 44; Poedeltje IKam pervest I 62; Centrum IIPoedeltje II 3-5. D I-klasse: Haarl. WestTelescoop 62; OostenRozenprieel 44; Kampervest DWO 6—2; BW—S en G 2—6. D Il-klasse: Kampei-vestPoedeltje 44; S en GOosten 44; DWOHaarl. West 6—2. BINNENLAND Dieven in arrest. Door de politie bij de doorlaatpost Rammelbeek bij Denekamp zijn vier Denen aangehouden, die verdacht worden van diefstal van antiquiteiten in enkele winkels in Den Haag. Zij zijn op transport gesteld naar de politie te Den Haag, die hun aanhouding had verzocht. Het betreft een aangifte van diefstal door twee winkeliers in de binnenstad waar vermoe delijk door enkele Denen een paar an tieke presse-papiers gestolen zijn. Diamant gestolen. Inbrekers hebben uit een diamantslijperij in de Albert Cuypstraat te Amsterdam een partij van 80 stuks ge deeltelijke geslepen diamanten ontvreemd. De waarde van het gestolene bedraagt ruim duizend gulden. HAARLEM EN OMGEVING Gemeenteraad. De gemeenteraad van Heemstede houdt een openbare vergadering op Donderdag 27 October, des namiddags vier uur. Onteigening. Tegen het besluit van de gemeenteraad van Heemstede d.d. 30 Juni j.l. tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigeniig van een terrein aan de Lanck- horstlaan zijn door een vijftal bewoners uit de omgeving bezwaren ingebracht. B. en W. stellen thans voor, de ontvangen bezwaar schriften in overeenstemming met het advies van de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te Haarlem ongegrond te verklaren en hen te machtigen alle maatregelen ter uitvoering van het onteigeningsbesluit te treffen. Verpachting van weiland. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor aan de heer A. Milatz voor de tijd van zes jaren een perceel weiland aan de Cruquiusweg te verpachten tegen een pachtsom van f321 per jaar alsmede voor één jaar een weiland tussen de bocht van het Heemsteedse Kanaal en de Wippervaart tegen een pachtsom van f 125.—. Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Burgemeester en wethouders van Heemstede stellen de gemeenteraad voor de heer T. Neuteboom, commies ter secretarie, te be noemen, tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Aankoop van onbewoonbare woningen. B. en W. van Heemstede vragen de raad machtiging vier percelen grond met opstal len, n.l. de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Prinsenlaan 8, 10, 12 en 14, aan te kopen voor de prijs van f5000. Muntgas. In Heemstede kan uitsluitend muntgas betrokken worden door de bewo ners van huizen, waarvan de huurwaarde maximaal f 10,80 bedraagt. Op grond van de op 1 September j.l. ingetreden huurverho ging met 5 pet., willen B. en W. deze grens thans bepalen op f 11,35. St. Aloysiusschool. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van O. L. Vrouwe Hemelvaart te Heemstede heeft ten behoeve van het 7e en 8e leerjaar van de St. Aloysiusschool gelden aangevraagd voor leer- en leesboe ken, schoolbehoeften, aanvulling bibliotheek, materiaal, gereedschap en meubilair voor het vak handenarbeid en enig schoolmeu- bilair. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor het verzoek in te willigen. Verlenging onbewoorbaar verklaring. Daar niet te verwachten is dat de onbe woonbaar verklaarde woningen Zandvoortse- laan 98 en 100 te Heemstede op 12 Novem ber ontruimd zullen kunnen zijn, stellen B. en W. aan de raad voor de termijn voor ont ruiming met een half jaar te verlengen. Reisflim. Onder auspiciën van de afde ling Haarlem der Nederlandse Reisvereni- ging vertoont mr. A. Hustinx hedenavond in het Concertgebouw te Haarlem zijn reis- film „Tussen Indus en Ganges". -Niet gymnastiek, maar voetbal. In het verslag van de gemeenteraad van Bloemen daal is meegedeeld, dat de Bloemendaalse Gymnastiekvereniging een verzoek had ge daan 'om kwijtschelding van een schuld; het verzoek was echter binnengekomen van de voetbalclub Bloemendaal. Geen spreekuur. De wethouder van Huisvesting en Sociale Zaken van de ge meente Bloemendaaal mr. J. C. C. W. Hijsze- ler, is verhinderd Dinsdagavond spreekuur te houden. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zox-gen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Gedurende de Kinderboekenweek van 27 October tot 3 November hebben in de Gemeentelijke Jeug'dblibliotheken van Haarlem enige activiteiten plaats. In de jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan houdt de jeugdbibliothecaresse mej. A. M. Eisen op Donderdagavond 27 October voor het personeel van omliggende lagere scho len en voor belangstellende ouders van leden een causerie: „Waarom een Kinder boekenweek?" Tevens is daar gelegenheid tot bezichti ging van een tentoonstelling van goede kin derboeken op Donderdagavond, Vrijdag middag en Zaterdagmiddag. In de herfstvacantie op Dinsdag 1 No vember is er een verkleedwedstrijd, waar bij kinderen van vijf tot negen jaar boeken- figuren uitbeelden. Als attractie' wordt er voor deze kinderen een verteluur gehouden. De lezers van de twee lagere klassen van de lagere school kunnen meedoen aan een opstelwedstrijd met als onderwerp: „Welk boek uit de bibliotheek vind je het mooist en waarom?" Prijzen voor de beide wed strijden: een mooi boek! In de 'Jeugdbibliotheek van filiaal „Huis te Zaanen" aan de Orionweg 1 in Haarlem- Noord houdt de assistente mej. A. Bergstra eveneens op Donderdagavond 27 October een causerie: „Waarom een Kinderboeken week?" voor het personeel van enkele la gere scholen en voor belangstellende ouders. Ook daar is gelegenheid om een tentoonstelling van goede kinderboeken te bezichtigen. De verkleedwedstrijd en het verteluur voor de jongsten hebben hier plaats op Maandag 31 October en ook in deze Jeugdbibliotheek doen de leden van de beide hogere klassen van de lagere school mee aan de opstelwedstrijd. In het filiaal Haarlem-Oost (Van Zegge- lenplein 82) zal men gedurende de Kinder boekenweek eveneens een tentoonstelling van goede kinderboeken kunnen bezich tigen. Op Woensdag 2 November wordt hier voor de kinderen een verteluur gehouden. Op Donderdagavond 27 October geven de leidsters van het kleuteronderwijs aan de Moerbergschool een contactavond voor de ouders. Tevens is er gelegenheid om het materiaal te bezichtigen, waarmee de kin deren op school werken en spelen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10