Mr dr C. J. Koch verlaat de groep van tien opposanten De fuik B. en W. van Heemstede geven geen advies aan de raad Engelse auto-industrie wijkt niet van gebaande wegen af Conflict Dierenbescherming „Eensgezindheid zoek" Tetman de Vries bij „Gysbert Japicx" Vechtpartij te Utrecht tussen drie broers Russische zangers bij Nederlandse Opera Amsterdamse Beurs MAANDAG 24 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bestuur ziet geen heil in oprakelen van controversen Kort geding tegen Zaanse advertentie-chef Drie autobotsingen in Heemstede Haarlemse politie spoorde gestolen auto's op Het ontslag aan de huwende ambtenares Vreemde figuuromdat de raad een concreet voorstel verwacht Voetballer tijdens wedstrijd gewond Twee inbraken te Haarlem Haarlemmer overleden aan kolendampvergiftiging Amateurtoneel Filmavond gezinsweek „Eclecta" moet ledenstop toepassen Lasser verdacht van dief stal van een bromfiets Geraffineerde kleurencombinaties op Londense show, maar weinig nieuwe modellen Een hunner aan messteek overleden Dulles via Rome in Parijs aangekomen Kampioen goochelaar in Haarlem Mr. dr. C. J. Koch, één van de tien op posanten tegen het huidige Dierenbescher- mingsbestuur in Haarlem, heeft verklaard, dat hij niet langer deel wenst uit te ma ken van deze groep. Zijn naam was ver meld onder de circulaire, welke deze groep met het oog op de vergadering van Vrijdag 28 October had verstuurd, en waar van de belangrijkste inhoud in ons blad van Zaterdag is weergegeven. Mr. Koch deelde ons echter mede, dat zijn naam on der deze circulaire dient te verdwijnen en dat hij zich buiten elke verdere actie van de genoemde groep zal houden. Omtrent zijn motieven, die hij ook ter kennis heeft gebracht van zijn vroegere mede-opposanten, deelde mr. Koch ons mede, dat het vertrouwen en de eensge zindheid in de groep geheel zoek zijn, door dat enkelen onder leiding van de juridi sche adviseur, mr. J. W. Rutgers, proberen de leiding aan zich te trekken. Vooral het optreden van de juridisch adviseur achtte mr. Koch zeer bedenke lijk. „Wij hebben hem in onze dienst geno men", zo zei hij, „maar hij heeft in feite, bijgestaan door een paar leden, de leiding van de groep in handen genomen. En dat past een juridisch adviseur niet". Het ging de groep, naar mr. Koch zei- de, in de eerste plaats hierom; een meer derheid in de komende vergadering te ver werven. Die verkrijgt men niet met toe spraken op de vergadering, maar men moet er tevoren voor werken. Vandaar dat de eis van de groep in het korte geding niet alleen^ het uitschrijven van ccn nieuwe ledenvergadering was, maar vooral ook in zage van de ledenlijst. Voor het opmaken van de tekst van de circulaire, die men de leden wilde verzenden, had men eerst een beroep gedaan op een van de vrouwelijke leden van de groep, die dat een eerdere keer ook met succes gedaan had, maar toen deze daartoe geen lust toonde, had mr. Koch zich aan dit werk gezet. De tekst was ook door andere leden gezien en goed be vonden. Daarna hoorde de steller er niets meer van, en toen hij er een keer naar vroeg bij een van de leden, die nauw con tact had met de juridisch adviseur, werd hem medegedeeld, dat het nog te vroeg was om de circulaire te verzenden. Op de laatste bijeenkomst van de tien opposanten met de juridisch adviseur was plotseling deze nieuwe tekst van mr. Rutgers zelf ter tafel gekomen, zonder dat deze enige ver klaring omtrent de tekst, zoals die door mr. Koch was opgesteld, had gegeven. „Ik heb daar niets gezegd", aldus mr. Koch, „om dat ik daar niet wilde storen, maar daar na alles nog eens rustig overdacht en het besluit genomen om niet langer mee te doen. Na een dergelijke manier van doen bleef mij trouwens niets anders over". Naar aanleiding van de brochure die de „opposanten" dezer dagen lieten versprei den merkt het bestuur van Dierenbescher ming op: Het bestuur houdt zich aan de uitspraak van de algemene vergadering van 26 Mei, waarbij de vergadering, aan welker beslissing het bestuur zich bij voor baat had onderworpen, als haar mening te kennen gaf, dat het bestuur dient aan te blijven. Het bestuur gevoelt zich niet geroepen in een contra-brochure de door de opposanten gegeven onjuiste voorstelling van zaken te weerleggen, daar het onverkort zijn stand punt handhaaft, dat het kunstmatig opra kelen van controversen niet in het belang van de Vereniging en het d>er is. Het vertrouwt, dat de aanstaande leden vergadering zijn visie zal delen. Wij ontvingen voorts een brief van de heer B. H. C. J. van Oosterhout, een der leden van de groep van tien thans door het terugtrekken van mr. dr. C. J. Koch geslonken tot negen waarin deze met betrekking tot de door het bestuur vastge stelde agenda schrijft: „Het was het bestuur volkomen bekend, welke onderwerpen wij op deze vergade ring wilden behandelen. Bovendien heeft op 15 September 11. een vergadering plaats gehad van het bestuur, onze raadsman en een delegatie van drie leden, waarbij ik ook aanwezig was, waarin wij duidelijk uiteenzetten, wat wij wensten en waar wij ons bereid verklaarden, gezamenlijk met het bestuur de agenda voor de vergadering samen te stellen. De mededeling van de heer Boers, dat wij in gebreke zijn geble ven suggesties te doen omtrent de agenda voor de vergadering, is dan ook een per- De president van de Haarlemse recht bank behandelde Zaterdag een kort ge ding, aanhangig gemaakt door de N.V. Stuurman te Zaandam, uitgeefster van het dagblad „De Typhoon", tegen haar advertentie-chef, die volgens de eiseres ten onrechte werk verricht bij een sinds enkele weken bestaand blad „De Zaan se Gezinsbode" en tegen de uitgever van dit blad, een bewoner uit Beverwijk. In de eis werd gevraagd, dat de advertentie chef zijn werkzaamheden zal staken bij de Beverwijker en dat deze de advertentie chef moet gelasten zijn arbeid te eindigen. Indien de chef zich aan een overtreding schuldig maakt dan dient hij een dwang som van f 1000 per dag of per overtre ding te betalen en de Beverwijker een dwangsom van f 10.000, aldus de eis. Namens gedaagden voerde mr. J. O. Ba ron het woord en zette uiteen, dat aange nomen kan worden, dat de advertentie chef met ingang van 1 October ontslagen was en dat deze vrij was te doen wat hij wilde. Voorts betoogde hij, dat de chef niet in dienst was van de N.V. Stuurman, want blijkens het handelsregister geeft een ven nootschap onder firma De Typhoon uit. Hij vroeg de president de eis niet toe te wijzen. Mr. W. van Dijk voerde het woord na mens de N.V. Stuurman en deelde mee, dat deze N.V. sinds jaren uitgeefster is ge worden. Er is echter verzuimd dit aan het handelsregister op te geven. Pleiter zette uiteen dat er met de advertentie-chef wel gesproken is over een ontslag, maar dat hem geen ontslag verleend is, omdat een opvolger benoemd en ingewerkt moest worden. Toen de N.V. Stuurman vernam welke bedoelingen de chef had is hij ge schorst. Daarom is hij nog niet ontslagen en kan hij niet bij een ander werken. De president zal Dinsdag uitspraak doen. tinente onwaarheid. De verantwoordelijk heid voor de nu verschenen agenda berust dan ook geheel bij het bestuur en wij be houden ons alle rechten voor, die punten naar voren te brengen, waarvan wij me nen, dat deze in het belang zijn van de vereniging en het doel, dat zij voorstaat". Noot van de redactie: Door het wegvallen van een juist nogal belangrijke regel uit ons bericht van Zaterdag over het Dierenbeschermingsconflict, viel de kop „Nog een kort geding tegen bestuur van Haarlemse Dierenbescherming?" he laas niet of nauwelijks meer uit het be richt af te leiden. Wij noemden het verzoek van de tien opposanten aan mr. Boers, de voorzitter van „Dierenbescherming", of er ook mo ties en dergelijke in behandeling kunnen komen en enige andere verzoeken, maar daaronder volgde een onduidelijke vet gedrukte passage, welke wij dus opnieuw weergeven: Mr. Rutgers heeft in de brief, waarin hij deze verzoeken namens de tien leden deed, tevens gewezen op de mogelijkheid een nieuw geding aanhangig te maken indien het antwoord van het bestuur onbevredi gend zou zijn. In Heemstede hebben Zondag drie aan rijdingen plaats gehad waarbij echter geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Des morgens om vijf minuten over elf botste de heer H. B. uit Vijfhuizen met zijn auto op de Herenweg ter hoogte van de Zandvoortselaan tegen een lichtmast en een boom op. De wagen werd ernstig beschadigd. Precies een half uur later stond een automobilist voor de gesloten spoor wegovergang bij de Zandvoortselaan te wachten. De bestuurder bemerkte daarbij, dat hij op dat gedeelte van de weg stond, dat voor langzaam verkeer is bestemd en reed, zo deelde de politie ons mede, zonder op te letten achteruit. Hij botste daarbij tegen een achter hem staande wagen op. Des avonds om acht uur stond er een fille auto's te wachten voor de spoorweg overgang toen uit de richting Aerdenhout een wagen naderde. De bestuurder van deze auto wilde stoppen, maar slipte door en botste tegen een wachtende auto op die weer tegen een andere wagen opvloog. De politie heeft in al deze gevallen proces verbaal opgemaakt. In het afgelopen weekeinde hebben en kele Haarlemmers ritten gemaakt in auto's, die zij in de stad geparkeerd had den aangetroffen. Voorts heeft een zesen twintigjarige Haarlemmer gepoogd een auto weg te nemen, maar toen de eigenaar ter plaatse verscheen waren er ook twee agenten van politie, die de man mee na men naar het bureau van politie. De poging tot diefstal is in de nacht van Zaterdag op Zondag geschied. Twee agenten van politie die over de Raaks fietsten, zagen dat twee personen zich verdacht ophielden in de omgeving van geparkeerde auto's. Zij reden een straatje om en toen zij op de Raaks terugkeerden zagen zij, dat de eigenaar van „Die Raeckse" bezig was een man uit een auto te trekken. De politiemannen namen de taak van de eigenaar over, die meedeelde, dat er een poging in het werk werd ge steld zijn auto weg te rijden. In de ver dachte herkenden de agenten een der mannen, die zij kort tevoren bij de auto's hadden gezien. De aangehoudene, een zes entwintigjarige scheepstimmerman, werd naar het bureau van politie overgebracht. In de Zijlstraat meldde zich een man bij de agenten en hij deelde mee op de uit kijk te hebben gestaan. Het was vol gens de verklaring van laatstgenoemde de bedoeling een auto te stelen en naar België te rijden; daar zou de auto ver kocht worden. De timmerman verklaarde van niets te weten, daar hij onder invloed van drank verkeerde. De volgende dag zijn de aan gehoudenen opnieuw aan een verhoor on derworpen, maar thans verklaarden zij van niets te weten. Zondagavond omstreeks 10 minuten over tien deelde een Haarlemmer aan de politie mee, dat zijn auto, die hij op de Dreef had geparkeerd, verdwenen was. Het signale ment van de auto werd aan de surveille rende agenten doorgegeven en een uur later zagen twee agenten op de Amster damsevaart een auto, die in de richting van Amsterdam reed, passeren, waarvan het signalement overeenkwam met de gestolen auto. Een uit Amsterdam komende automo bilist werd verzocht met de agenten een achtervolging in te zetten en met succes. Nabij Halfweg was de auto gestopt, om een lifter op te nemen en zij werd ingehaald door de auto, waarin de agenten van politie hadden plaats genomen. De terugtocht naar Haarlem werd aanvaard en de bestuurder van de verdwenen auto, een drieëntwintig jarige timmerman, naar het bureau van politie overgebracht. In de loop van Zondagavond deed een koopman aangifte van het verdwijnen van een auto, die geparkeerd stond op de Raamvest. Om één uur des nachts werd de auto aangetroffen op het Begijnhof. De auto was niet beschadigd. Nadat Provinciale Staten van Noordhol land in dit voorjaar besloten hadden voor de huwende ambtenares het aanblijven in provinciale dienst mogelijk te maken, heeft mevr. Van Nispen-Van Wely (VVD) in de vergadering in Maart van de Heem- steedse gemeenteraad een overeenkom stige gedragslijn voor de gemeente-ambte naressen bepleit. De regionale of plaatse lijke afdelingen van een achttal vrouwen organisaties hebben kort daarna in over eenkomstige zin geadresseerd. Burgemeester en Wethouders hadden aanvankelijk het voornemen deze kwestie in nadere beschouwing te nemen bij de voorgenomen algehele herziening van het ambtenaren- en werkliedenreglement, maar in de raad gingen stemmen op om deze materie onverwijld te regelen. Het college van B. en W. heeft toen toegezegd zich hierover te zullen beraden en een voorstel terzake te zullen doen, daarbij Het was wel even een teleurstelling voor de meer dan duizend Friezen en Friezin nen, die Zaterdagavond de gemeentelijke concertzaal bevolkten, dat zij niet kregen wat zij vex-wachtten. De voorzitter van „Gysbert Japicx", de heer S. Metz, moest namelijk aan het begin van de avond me dedelen dat het bekende Friese gezelschap Tetman de Vries niet in staat zou zijn de beloofde revue „De Tiid sil 't leare" voor het voetlicht te brengen, omdat een der be langrijkste medewerkers, Jarich de Vries, verstek moest laten gaan omdat hij voor een spoedoperatie in een ziekenhuis was opgenomen. Maar de overige leden van het gezelschap waren wel present en wisten die aanvankelijk bij het auditorium ont stane teleurstelling glansrijk te verdrijven door hetgeen zij in plaats van „De tiid sil 't leare" ten tonele voerden. Dat was voor de pauze een andere revue: een reeks voortreffelijke schetsjes, waarin de beleve. nissen waren verwerkt van Tetman en Ja rich de Vries tijdens hun vorig jaar ge maakte reis naar Canada, waar zij voor Fr-iese emigranten zijn opgetreden. En na de pauze kreeg men nog van allerlei te zien en te horen dat betrekking had op specifieke Friese situaties en gebeurtenis sen, eveneens verwerkt in tafereeltjes met veel luim en af en toe ook een beetje satire, zoals in het schetsje over het autobustocht je van het zangkoor naar Oranjewoud. De artistieke capaciteiten van Tetman de Vries en de leden van zijn gezelschap zijn in alle steden en dorpen van het „Hei- telan" overbekend. Zaterdagavond zijn ook de meer dan duizend „Friezen om ütens" er waren ook bijna tweehonderd uit IJmuiden opgetogen geweest over hetgeen dit gezelschap presenteert. En als het nogeens terug wil komen met de be loofde revue dan zou de concertzaal wel eens te klein kunnen zijn om alle geest driftige Friezen te bevatten. Tijdens de voetbalwedstrijd tussen RCH en AGOVV welke in het Heemsteedse sportpark werd gespeeld, moest de Apel- doornse voetballer Hanskamp na een bot sing met een bloedende hoofdwond aan de linkerslaap het veld verlaten. Een op het terrein aanwezige arts achtte een nader onderzoek noodzakelijk, waarna de AGO VV'er naar een van de Haarlemse zieken huizen werd vervoerd. uiteraard vooralsnog in het midden latend of dit een voorstel zou worden tot hand having van de ontslagbepaling dan wel tot intrekking ervan. B. en W. hebben thans een uitvoerige brief tot de raad gericht waarin zij beide mogelijkheden nader toelichten en preci- ceren, evenwel zonder een concreet voor stel te doen. In plaats daarvan eindigt het schrijven met de zinsnede: „Onder mededeling, dat de meningen over deze kwestie in ons college verdeeld zijn mogen wij uw raad thans verzoeken een keuze te doen uit de hierboven door ons gedane suggesties". In aanmerking nemend dat het college uit een oneven aantal leden bestaat, na melijk vijf, is dit wel een zéér vreemde fi guur. Normaliter moet er toch, hetzij voor schrapping van de bestaande bepalingen een meerderheid zijn. De thans beleden „meningloosheid van het college" is te verwonderlijker daar immers in de brief zelf gereleveerd wordt dat de raad een concreet voorstel verwacht en verlangd heeft. Het is dan ook niet onmogelijk dat de gemeenteraad in zijn vergadering van Donderdagmiddag 27 October over deze vreemde figuur nader geïnformeerd zal willen worden. Een keer niets vermist, andermaal bedrag van 772 De Haarlemse recherche is Zondagmor gen en Zondagavond in de weer geweest naar aanleiding van aangiften van in braken. Des morgens om kwart over zes kreeg zij bericht, dat iemand een ongewenst bezoek had gebracht aan een woning aan de Wa genweg. Een dame, die alleen in de woning was, werd wakker van gerinkel van glas. Daarna was het even stil en toen hoorde zij iemand van de keuken naar de voorkamer lopen. Na de kamer van haar slaapkamer afgesloten te hebben, riep zij, wie in haar huis was. Daarna hoorde zij, dat iemand langs dezelfde weg verdween. Uit de woning wordt niets vermist. Wel is uit de poort, achter de woning, een fiets ver dwenen. Aangenomen wordt, dat de onge wenste bezoeker die heeft meegenomen. Toen bewoners van een perceel aan de Rosenhaghestraat Zondagavond omstreeks kwart voor elf thuis kwamen, na om acht uur vertrokken te zijn, kwamen zij tot de ontdekking, dat een bezoek aan de woning was gebracht. Een dressoir en kasten waren overhoop gehaald. De familie mist een enveloppe, inhoudend een bedrag van 773 Aan de gevolgen van kolendampvergif tiging is Vrijdag overleden de heer A. W. Zwarter, gewoond hebbend aan de Gast huislaan te Haarlem: hij bereikte de leeftijd van vijfenzeventig jaar. Het was de gewoonte van de heer Z. bij een neef de maaltijd te gebruiken. Vrijdag verscheen hij niet en daarom begaf de neef zich naar de woning van zijn oom. Na bellen werd hij niet open gedaan en daar om verschafte hij zich aan de achterzijde toegang tot het huis. In de woonkamer zag hij zijn oom zitten en daar hij vermoedde, dat de man overleden was, waarschuwde hij de politie. Uit een onderzoek is gebleken dat de heer Z. aan kolendampvr"~:,,tiging is ovex-leden. Toen de neef in de k - was brandde de haard en hij bemerkte een sterke lucht van rook. 99 99 Meer dan eens is al in deze kroniek der verrichtingen van het amateurtoneel be toogd, dat het gezelschap „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord bezig is zich naar de top te wei-ken. Te zeggen, dat men er is, ware te veel eer, maar hoe plezierig is het telkenmale te kunnen constateren dat er groei zit in het spel, kleur, begrip en ver dienste. Neem nu zo'n vrolijk niemandalle- tje, dat „Vriendenkring" Zaterdagavond in gebouw St. Bavo opvoerde. Het is geschre ven door twee routiniers Ed Terlingen en Henk Bakker. Het is een verzameling vlot te avonturen, vergissingen, intriges en ogenschijnlijkheden, echt een allegaar van ingrediënten, die men in de toneelkeuken wel eens tot een hutspot wil verwerken. Die hutspot smaakt heus wel als ze maar goed wordt opgediend. En dat gebeurde. Henk Bakker, die ook de regie voerde, schreef in zijn inleiding, dat men de op voering moet znen als een hors d'oeuvre, die het verlangen moet opwekken naar de zwaax-dere kost in het toneelseizoen. Met een beetje goede wil zie men mijn hutspot dan maar als zijn hors d'oeuvre. Zoveel maakte het niet uit. De eetlust is in ieder geval opgewekt en als de zwaardere kost van straks aan het gerecht van Zaterdag avond gelijk is kunnen wij van een goede maaltijd verzekerd zijn. De opvoering van het stuk „De fuik" had in ieder geval alle kwaliteiten, die men verwacht van een spel met de werke lijkheid en de schijn in grote contrasten. Ze was zoveel als een blijspel met kluch tige trekjes, precies wat men ervan moet maken om de toeschouwers die gezellige onbekommerdheid te verschaffenwelke het zien van zoiets tot een genoegen maakt. De hoofdpersoon, een verstokt vrijgezel, werd door Jan Lutjenkossink zeer goed getypeerd. Hij heeft alles mee voor die rol, zijn wat onhandige verschijning en zijn stem in het bijzonder. Na hem zou ik on middellijk Conny van Belle willen noemen, die een behagelijke innemende trant van spelen heeft, welke vooral steunt op een grote natuurlijkheid. Herman C. Souverein was ditmaal wat minder op dreef dan ik van hem gewoon ben. Misschien dat de zeeman hem niet genoeg inspireerde? Her man van Asperen kon beter met zijn oud- apotheker ovei-weg en Willy Witte-Lefebre leverde ons een huishoudster van het ver makelijke snit, zoals dat past in dit genx-e spelen. De overige x-ollen, wat minder omvang rijk, waren in geen geval zwak bezet. Ze leveren stof tot het beproeven van typex-in- gen, die onder de vaardige hand van Henk Bakker, allemaal iets hadden van de grap pigheid van het geheel. Men kan er op lei-en toneelspelen. Dat is trouwens ken merkend voor een stuk als „Vriendenkring" ons voorzette: het is prachtige oefenstof om de kunst te baren, die in de diverse typeringen al aardig om de hoek kwam kijken. Dat de rolkennis perfect was en het juiste tempo niet in gevaar bracht is een ander winstpunt. En tenslotte: de verstaan baarheid was heel goed. Allemaal zaken, welke mij verlangend maken naar het gro tere werk, dat „Vriendenkring" ons in het vooruitzicht heeft gesteld. P. W. FRANSE Op Dinsdag 25 October belegt de Kerke- raad der Hervormde Gemeente te Haarlem met medewerking van de Hervormde Vrouwendienst een gezinsavond in het Wijkgebouw, Gedempte Oude Gracht 104. Voor de pauze zal een gespreksforum over „Huishoudelijk werk" gehouden wox-den door mevrouw Van Pesch, lerares aan de Protestants Christelijke Nijverheidsschool, mevrouw Bloemsma, mej. Fx-anse, hoofd der Huishoud- en Gezinsvoox-lichting, de heer De Smalen als huisvader en leider van grote kinderkampen en mevrouw Cas- see onder leiding van mevrouw M. Waar- denburg-Lindeyer. Voor het stellen van vragen is ruimschoots gelegenheid. Het fo rum behandelt: Waarom tegenzin in het huishoudelijk beroep, wat is de betekenis van huishoudelijk werk, de organisatie er van, is opleiding nodig, efficiency en wo ningbouw enz. Na de pauze draait een nieuwe geluids film van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. De nieuwe gymnastiek- en sportvereni ging in Haarlem Zuid-West, „Eclecta", heeft gedurende de laatste weken een der mate grote toeloop van nieuwe leden ge had, dat de leiding zeer binnenkort tot een leden-stop zal moeten overgaan. De gym- nastiek-zaal van de Christiaan Huygens- school is momenteel reeds dermate bezet, dat uitbreiding van het aantal lessen on mogelijk zal blijken. Het ledental van de gymnastiek-afdelingen is de 250 reeds ge passeerd. Met ingang van 1 October j.l. zijn in Haarlem-Noord enige nieuwe afdelingen van „Eclecta" gestart. Deze lessen worden gegeven in de Prinsenscnool. De volleybal-afdeling van „Eclecta", die inmiddels was uitgegroeid tot ruim zestig leden, is met ingang van 1 October een zelfstandige vereniging geworden. Zij is onder de naam „Volleybal Club Haarlem" ingeschreven bij de Nederlandse Volleybal Bond en neemt met zes teams deel aan de competitie van de afdeling Haarlem. De Haarlemse politie heeft een drieën- twintigjarige lasser aangehouden, verdacht van diefstal van een bromfiets te Bloemen- daal. Daar het feit zich in Bloemendaal heeft vooi'gedaan, is de lasser aan de politie van deze gemeente ovex-gegeven. Vrijdag vervoegde de lasser zich bij een Haax-lemse rijwielhandelaar en hij bood een bromfiets te koop aan. Hij vroeg 75 en toen de handelaar de indruk vestigde, dat hij 40 wilde betalen, was de lasser daar toe bereid. Dat vond de handelaar ver dacht en hij stelde zich in verbinding met de politie. De recherche ondervroeg de las ser en deze verklaarde de fiets reeds enige maanden in zijn bezit te hebben en boven dien was er van aangifte van een bromfiets niets bekend. Er was voor de recherche geen reden de lasser in arx'èst te houden, maar wel nam zij de bromfiets in beslag. De recherche heeft zich in verbinding gesteld met de verkoper van de bromfiets en deze deelde mee dat hij haar verkocht had aan een bewoner uit Bloemendaal. Bij een telefonische vraag aaix de Bloemendaler of hij een bromfiets miste, antwoordde hij aanvankelijk van neen. Hij ging voor de zekerheid in de schuur kijken en toen bleek hem, dat de bromfiets verdwenen was. In de loop van Zaterdag heeft de recher che de lasser aangehouden, waarna deze meedeelde zich aan diefstal van de brom fiets te hebben schuldig gemaakt. De grote jaarlijkse internationale auto mobieltentoonstelling in de enorme hal van Earls Court in Londen wordt, wat de Engelse wagens betreft, gekenmerkt door vrolijke, lichte kleuren. Maar in de mo dellen is weinig veranderd. Wel zijn er in de bekende typen talrijke verbeteringen aangebracht. Het uitzicht is, dank zij brede voor- en achterruiten, toegenomen. De remmen zijn krachtiger en bij de wa gens in de midden-prijsklasse treft men hoe langer hoe meer automatische ver snellingssystemen aan. Onafhankelijke vering wordt meer toegepast; binnenban den zijn bezig te verdwijnen. Ook is er belangrijke vooruitgang in de afwerking, zowel van interieur als exterieur, dank zij nieuwe materialen. Vele voordelen, vroe ger alleen eigen aan de dure wagens, worden thans ook door de goedkopere ge boden. Deze Motor Show is eigenlijk een mode show, welke onmiskenbaar een typisch vrouwelijk karakter draagt. De meeste nieuwe modellen zijn in geraffineerde kleurencombinaties uitgevoerd, bijvoor beeld parelgrijs en zomerblauw, magnolia en alpenmist. Dit is voor de Britse auto industrie index-daad een grote gebeux-tenis. Van naargeestige ingetogenheid is geen sprake meer, maar overigens houden de ontwerpei-s zich aan de gebaande wegen. Stoutmoedige sprongen kan men trou wens van de Britse autoconstructeurs niet verwachten. Daarbij komt nog ook dat men overvol met orders zit voor modellen, die een jaar geleden reeds op de markt kwamen. De levex-ingstermijn voor de populaire mer ken bedraagt vaak meer dan een jaar, hoewel zij in top-snelheid worden ge produceerd. Deskundigen waarschuwen echter dat de Britses auto-industrie de bakens dient te verzetten, want de bui tenlandse concurrentie is groot. Engeland is thans nog de grootste auto-exporteur ter wereld. De productie van dit jaar is tot nu toe 20 percent hoger dan in 1954, dat reeds een recordjaar was. Terreinverlies op het vasteland In het buitenland, maar vooral in West- Europa, verliezen de kleinere Britse wa gens terrein. Dit was te verwachten daar de continentale auto-industrie zich na de oox-log toch heeft hersteld. De Britse autofabrikanten beschouwen dit als een prikkel tot grotere inspanning. Er heerst echter grote ongerustheid over de plan nen van de Engelse regering om de koop lust van het publiek te remmen. Het is zo goed als zeker dat de aankoopbelasting, welke voor sommige auto's een derde tot de helft van de koopprijs bedraagt, nog aanzienlijk verhoogd zal worden. Men dreigt echter daardoor in een vicieuze cir kel te raken. Vergroting van de auto-pro ductie, welke nodig is voor vergroting van de export, is alleen mogelijk bij een sta biele binnenlandse verkoop. De industrie heeft grote kapitalen besteed voor mas sale productie van nieuwe typen. Zij ver langt van de regering de erkenning dat zij niet slechts een met vele andere be- dx-ijven gelijk te stellen gewone produc- tietak is, maar een pijler van het econo mische leven. De export van de automo biel-industrie beloopt een achtste deel van Engelands totale export. De auto-industrie fulmineert ook tegen de opeenvolgende Britse regeringen, die weinig of niets gedaan hebben om het verouderde wegennet ingrijpend te ver beteren. In 15 jaar is er in Londen geen enkele behoorlijke verkeersweg aange legd, in Zuid-Engeland 'in geen 30 jaar. Autorijden dreigt daardoor een nacht merrie te worden in plaats van een genot, zo betogen de fabrikanten. De bekende Engelse autofabrikant Sir William Rootes, die tevens een actie leidt voor een nieuwe internationaal wegen systeem, heeft berekend dat de slechte wegen Engeland jaarlijks een economi sche schade berokkenen van 250 millioen pond sterling. Het Britse transportwezen is, als gevolg van de smalle bochtige we gen, duur en oneconomisch, zo luidt de algemene klacht van verkeersexperts. De Engelse automobilisten hebben sinds 1924 een bedrag van 2500 millioen pond ster ling aan wegen- en benzinebelasting be taald. Met dit geld zou men in die periode overal goede wegen hebben kunnen aan leggen. Dit zijn wanklanken, welke de overi gens feestelijke show in Earls Court be- Drie broers, de 41-jarige E. van der W.. de 25-jarige L. van der W. en de 28-jarige J .van der W. kregen Zaterdagavond om streeks half twaalf ruzie met elkaar buiten een café aan de Hoogstraat te Utrecht. Ze raakten slaags, omdat de 25-jarige L. van der W. zich laatdunkend over hun moeder zou hebben uitgelaten. J. van der W. wex-d tijdens de vechtpartij met een mes gestoken in de hartstreek; hij overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. De andere twee broers zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Beiden ontkennen hardnekkig met een mes te hebben gestoken. De 41-jarige broer wordt ervan verdacht de steek te hebben toegebracht. Hem wordt ten laste gelegd zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. De Nederlandse Opera zal op Dinsdag 1 November in Amsterdam, Maandag 7 November in Rotterdam en Donderdag 10 November in 's Gravenhage, onder leiding van Alexander Krannhals, opvoeringen geven van „Eugen Onegin" van Tsjaikofsky De hoofdrollen zullen door drie Russi sche zangers worden vertolkt, Lilia Loba- nowa van de Opera Kiev vervult de rol van Tatjana* Iwan Boegajew uit Leningrad die van Lenski en Pawel Lisitsian uit Mos kou (Bolsjoi Theater) die van de titelheld. Van de eigen solisten werken mee: Cora Canne Meijer, Gé Genemans, Guus Hoek man, Jan van Mantgem, Jo van de Meent, Chris Taverne en Lidy van der Veen. geleiden. Bovendien ziet het er naar uit dat fle prijzen zullen stijgen. Ford, Morris en Austin, die 70 percent van de Britse auto's produceren, hebben hun oude prij zen nog gehandhaafd, maar de waarschu wing laten horen dat zij een verdere ver hoging van lonen' en materiaalkosten op de kopers zullen moeten verhalen. Wat het geëxposeerde op deze show be treft, de belangrijkste van de weinige nieuwe typen is de Standard Vanguard III, een wagen van middelmatige afme ting, welke stoerheid en elegance combi neert en waaraan een zekere Amerikaan se invloed niet vreemd is. De ster van de show is de 2.4 liter Jaguar, een Brits kwa liteitsproduct. Concurrenten van de Jaguar zijn de snelle Sapphires 234 en 236 van Armstrong Siddeley en de ranke Sunbeam Napier van Rootes. De nieuwe Citroën trekt ook in Lon den enorme belangstelling. Vele kopers zijn bereid een hogere prijs bij snelle levering te betalen. Morris exposeert de 6- persoons Isis. Nieuw is ook de MG-A sportwagen. De zogenaamde Station Cars breken thans met hun verleden, toen zij nog zo veel op bestelwagens leken. Ford komt met twee nieuwe modellen aan de markt, de Escort en de Squire. Ook thans ontbreekt niet de kostbare wagen van Lady Docker, de populaire echtgenote van de directeur van de Daimler fabrie ken. Dit jaar is de carrosserie ivoorkleu rig, met gouden opgelegde bumpers, ra diator en wieldoppen. Voor de bekleding van het interieur is zebrahuid gebruikt. De prijs van deze Daimler wordt op f90.000 geschat. Overigens liggen de prijzen op deze show tussen de f 4000 en f 70.000. Rolls Royce exposeert een wa gen met een ingebouwd televisietoestel voor de passagiers op de achterbank. ROME, (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles is uit Rome in Parijs aangekomen, waar hij vandaag met zijn Westelijke collega's een bespreking zal hebben over de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", die Donderdag te Genève begint. In Rome had Dulles met president Gronchi, premier Segni en zijn Italiaanse collega Martino een gedachtenwisseling over de politieke toestand in het algemeen en over de vraagstukken, die in Genève aan de orde komen. Volgens een com muniqué bestaat er een volledige overeen stemming. Dulles is gisteren door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. Herman Rinkets nieuwe variétéprogram ma, dat Zondagavond zijn Haarlemse pre mière beleefde, had meer belangstelling verdiend dan de spaarzaam-bezette Con certzaal die nu zijn deel werd. Er was een veelbelovende jonge conférencier Rudi Carrell, die zijn praatjes en liedjes wist te verkopen met de flair van een oude routi nier. Hij heeft een aardige stem en een goede mimiek, die vooral in het simpele liedje van de poppenkastbaas, tenvolle tot hun x-echt kwamen. Als hij zich hoedt voor de neiging tot imiteren (de Lou Ban- dy-parafrase bewees overigens onmisken baar zijn talenten in die richting) en iets van een persoonlijke stijl ontwikkelt, dan kan Rudi Carrell een aanwinst voor het kleinkunst-podium worden. Leuk en origineel waren ook Dick Harris' vex-richtingen met eindeloze aantallen luchtballonnen, die in een handomdraai tot foxterriers, giraffen en andere dieren ge transformeerd werden. Het Rivers trio ver toonde enkele goede staaltjes van acroba tiek in tableau-vivantstijl, later gevolgd door een nummertje evenwichtskunst, dat in geen circus misstaan zou hebben. Hoofd schotel van het gevarieerde menu was echter het optreden van de wereldkampioen goochelaar Fi-ed Kaps, wiens manipulaties met speelkaarten, sigaretten en wandel stokken inderdaad nagenoeg alles sloegen, wat men op dit gebied nog gezien heeft. Hij liet twee, drie spellen kaarten tegelijk in zijn handen en over zijn armen heen en weer waaieren, toverde vier brandende si garetten tegelijk uit het niet om ze even snel weer te laten verdwijnen, dronk een glas melk leeg, dat zich, in zijn hand, weer vulde en speelde het tenslotte zelfs klaar, een omhooggegooide zakdoek „in de vlucht" te veranderen in een solide wandelstok. Apotheose van zijn réperoire was de be kende zouttruc, die de basis werd van zijn wereldkampioenschap: hij schudt een zout vaatje leeg in de palm van zijn hand,, maakt dan een vuist en laat vervolgens het zout weer in het flesje teruglopen. Maar dan blijkt zijn hand plotseling kilo's zout te bevatten, die de goochelaar in komische wanhoop om zich heen strooit tot er zich overal op het podium bergen van zout ge vormd hebben. Het dankbare publiek be loonde al zijn verrichtingen met een storm achtig en welverdiend applaus. Slotkoers Openings- Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 99,3/,« 99 3 Nedl. 1962/64 100100 A. K. U340% 337 Calvé Delft299 29S Van Gelder Zonen 300 306 K. N. Hoogovens 361 360 Nederl. Ford 473 473 N. Kabelfabriek 290 290 gew.Philips Gloeil. 348 349 pref.Philips Gloeil. 207 207 Unilever 454 455 Wilton Feijenoord 265% 262 Dordtsche Petrol. 620% 623 Konkl. Petroleum 589% 595 A'dam Rubber 140% 137 Holl. Amer. Lijn 210 209 N. Scheepv. Unie 186% 184 Phs. van Ommeren 245 245 H. V. A160% 155% Verg. Deli Mijen 161 160 Amsterd. Bank 265% 265% Ned. Handel Mij. 226% 226 Rotterd. Bank 229% 229% Twentsche Bank 222% 222% Anaconda Copper 65 64% Bethlehem Steel 150% 153% U. S. Steel 54% 55% General Motors 137 136% Shell Union56% 57 Tidewater 30% 30% Nieuwe aandelen Philips: 336%—337.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3