Tweede Kamer is verontrust over de hoge staatsuitgaven Bonn vraagt een nieuwe oplossing voor de Saar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Critiek op de sterke stijging van het aantal ambtenaren Vorstelijk echtpaar geniet nu twee rustdagen op St. Maarten Officieel bezoek Ned. Antillen voorbij Telegramwisseling tussen kanselier Adenauer en premier Faure Bao Dai heeft afgedaan Het woord is aan Betere verstandhouding tussen Masjumi en PNI Westerling probeert in Japan wapens te kopen Von Papen stemde Zondag „Nein" in de Saar De zaak Anneke Beekman Ex-pleegmoeder gevlucht Arrestant vrijgelaten Zuid-Afrikaanse delegatie verlaat UNO-commissie Tien jaar UNO Zelfbeschikkingsrecht en souvereiniteit Pater Beaufort en Van Kleffens vertolkten Nederlandse mening Parijs en Washington erkennen Diem als staatshoofd Eerste officiële uitslag geeft Masjumi minder stemmen Indonesische krant deelt mee: Weerrapport 70e JAARGANG No 92 DINSDAG 25 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 243 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In het Voorlopig: Verslag- dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht over de rijksbe groting voor 1956 vragen vele leden zich af of de opstelling van de cijfers in de mil- lioenennota van minister Van de Kieft niet te optimistisch is. Ieder jaar zijn sup- pletoire begrotingen nodig geweest die de toegestane uitgaven sterk deden stijgen. Voor 1956 moeten volgens de nota extra-uitgaven van ongeveer f 50 millioen ver wacht worden waardoor het geraamde tekort tot f 80 millioen zal stijgen. De sterke stijging der overheidsuitgaven vervulde vele andere leden met zorg. In vier jaren heeft deze toeneming 36 percent bedragen. Verscheidene andere leden zien ook lichtpunten in de begroting. Bij een ver gelijking met 1952, zo zeggen zij, bij het optreden van het huidige kabinet, zijn de verbeteringen op vele punten aanwijsbaar. Het aantal werklozen is klein, de deviezen- positie is gunstig, het nationale inkomen is met 30 percent gestegen, de nationale schuld is gedaald. De belastingdruk ver minderde aanzienlijk. Het zou ondankbaar zijn deze gunstige situatie niet te erkennen. Ook deze leden meenden echter, dat deze erkenning niet mag leiden tot een opti misme, dat aanneemt dat deze toestand blijvend zal zijn. Weer andere leden zagen met zorg de uitgaven stijgen voor allerlei uitbreiding van staatsdiensten, welke bij een conjunc tuuromslag niet of moeilijk te besnoeien zijn. De bewaker van de schatkist, zo merken zij op, heeft zelf zijn bezorgdheid uitge sproken over deze stijging. Daardoor rijst bij deze leden de vraag, of de minister wel voldoende weerstand heeft geboden wan neer goedkeuring werd gevraagd voor op zichzelf te accepteren uitgaven, indien een verdere stijging van het budget niet met een goed financieel beleid te rijmen valt. Dat de beschouwingen van de minister zich beperken tot 1956 achten verscheide ne leden te beperkt. Een regering is ver plicht over de grenzen van het begrotings jaar heen te zien, naar de daarop volgen de periode, ongeacht het feit. dat dan wel licht een ander kabinet zal optreden. Investeringen Opgemerkt werd voorts dat de regering bepaalde maatregelen ter bevordering van de investeringen handhaaft, die in het bij zonder geschikt zijn voor een depressiepe riode of voor een periode van structureel kapitaaltekort, maar die voor een periode van hoogconjunctuur niet passend zijn. Voorts betrekt de regering in haar visie onvoldoende de samenhang, die bestaat tussen de overheidsfinanciering en het pro bleem, op welke wijze de werknemers in staat gesteld kunnen worden een recht vaardig aandeel in de gestegen welvaart te verkrijgen. Wat de binnenlandse ontwikkeling be- SAARBRÜCKEN (United Press) De vroegere nazi-vertegenwoordiger in het Saargebied, Franz von Papen, heeft Zon dag aan het referendum deelgenomen. Von Papen, die in 1933 door Hitier als zijn speciale vertegenwoordiger naar de Saar was gezonden, werd na de oorlog door de Fransen verbannen. Zondag mocht hij zijn stem uitbrengen omdat hij een Saarburger is geweest. Hij heeft aan vrienden in het dorpje Mattlath dat bij zijn boerderij ligt verteld dat hij „Nein" heeft gestemd. Maandag vertrok hij weer nadat het mu ziekcorps van de dorpsbrandweer en twee koren hem een serenade hadden gebracht. In Neurenberg is Von Papen vrijgespro ken van oorlogsmisdaden, maar van een Duitse rechtbank kreeg hij acht jaar we gens verraad van Duitsland aan de nazi's. In 1949 kwam hij vrij, nadat zijn straf hem gedeeltelijk kwijtgescholden was. De 53-jarige ex-pleegmoeder van Anne ke Beekman, mevrouw G. M. L.Van M., die gisteren door de rechtbank te Amster dam tot acht maanden gevangenisstraf werd veroordeeld met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming, blijkt thans voort vluchtig te zijn. Terstond na de uitspraak werden op de gebruikelijke wijze via het politietelexnet alle politie- en grensposten gewaarschuwd. Maar mevrouw Van M., die voorheen in Hilversum, maar laatstelijk in Maastricht woonachtig was, bleek niet meer op het al daar aan de justitie bekende adres aanwe zig te zijn en evenmin op een bekend adres iu België. Tijdens de rechtzitting op 10 October j.l. kwam aan het licht dat zij op 5 October, een dag na haar verjaardag, in België was geweest. Zij vertelde toen daar geregeld te komen, hetgeen de officier aanleiding gaf haar onmiddellijke gevangenneming te vragen. Dit verzoek wees de rechtbank toen af. In haar vonnis overwoog zij echter, dat uit de verklaringen van mevrouw L.Van M. vast was komen te staan, dat zij gere geld in België komt en haar echtgenoot bezig is om aldaar terrein te kopen en het voornemen koestert er te gaan wonen. Naar het oordeel van de rechtbank was hierdoor gevaar voor vlucht van de vrouw te duch ten en werd het reeds genoemde bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. Tegen twee andere dames in deze zaak, de zuster van mevr. L.Van M., de 56- jarige mej. E. M. van M. (die sedert 13 Maart 1954 voortvluchtig is) en de 67- jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in België, wier zaak bij verstek werd behandeld, is eveneens een bevel tot onmiddellijke gevangenneming uitgevaardigd. treft zijn er indicaties, aldus deze leden, welke er op wijzen, dat in verschillende sectoren van het economische leven abnor male winstmarges worden genoten en dat de geldcirculatie sneller toeneemt dan noodzakelijk is. Gaarne zouden zij verne men of de regering over gegevens omtrent een en ander beschikt en of zij bereid is op korte termijn een onderzoek daarnaar te doen instellen. Loonsverhoging Er bestaan sterke aanwijzingen, dat de werknemers een achterstand vertonen bij de inkomstenverdeling en dat een te groot aandeel van de welvaartsvermeerdering aan het bedrijfsleven toevalt. Het kwam vele leden voor, dat, indien het op lcorte termijn hieromtrent in te stellen onderzoek hun aanvankelijke indruk zou bevestigen, maatregelen ter correctie hiervan niet ach terwege mogen blijven. Naar hun mening moet hierbij in het bij zonder gedacht worden hetzij aan een com plex van prijsverlagingen, hetzij aan een verhoging van lonen en salarissen, dan wei aan een combinatie van beide. Met de re gering waren deze leden van oordeel, dat een aanmerkelijke verdere verhoging van het kostenpeil bezwaren kan ontmoeten met het oog op de exportpositie, maar zij hebben de indruk dat de internationale verhoudingen, nu Nederland nog steeds een goedkoopte-eiland vormt, een zekere ver hoging van lonen en salarissen toelaten zonder schadelijke gevolgen. Bezitsvorming Verscheidene leden brengen in het Voor lopig Verslag de bezitsvorming ter sprake. Tot dusverre is de geprivilegeerde wijze, waarop bezit kan worden gevormd, de fondsvorming voor pensioenen en lijfren ten. Deze vorm van besparing onderscheidt zich van besparingen, welke particulieren individueel bijeenbrengen, doordat zij te zijner tijd bij de uitbetaling van de pen sioenen en lijfrenten zich zelf weer ver nietigt. Daarom valt zij economisch en so ciaal in een andere klasse dan de parti culiere besparingen, waarmede duurzaam bezit wordt opgebouwd. Bij de vorming van individueel bezit, zoals deze leden dit voorstaan, zullen hieraan geen mindere privileges moeten worden toegekend aan aan de collectieve besparing ter wille van pensioen of lijfrente.Zij meenden, dat, ter bevordering van besparing en als alterna tief voor belastingvrije besteding van lijf rentepremies, voor andere beleggingen tot een gelijk bedrag belastingsvrijdom zou moeten worden verleend. Dit zou een be langrijke steun zijn bij de bevordering van de bezitsvorming. Deze besparingen zouden dan eventueel om fiscaal-technische rede nen zodanig geblokkeerd kunnen worden, dat zij belastbaar worden zodra zij weer in de inkomenssfeer vloeien. Deze leden denken onder meer aan speciale spaar bankrekeningen. Steeds meer ambtenaren Van verschillende zijden maakte men tenslotte opmerkingen over de stijging van het aantal ambtenaren. Met uitzondering van de departementen van Justitie en van Financiën eisen alle ministeries versterking van personeel. In de toeneming van het aantal ambte naren zagen verscheidene leden een aan wijzing dat de regering niet krachtig ge noeg streeft naar het binnen de perken houden van de uitgaven. In Juni 1955 be stond het rijkspersoneel uit 77.324 perso nen. Thans worden gelden aangevraagd voor 83.941 personen, dit is een toeneming van 9 percent. Zeister moordzaak Het is de Zeister recherche gebleken, dat de in verband met het onderzoek naar de dader van de aanranding op mejuffrouw Van Soest aangehoudene geheel onschuldig moet worden geacht aan de worging. Maandagavond om 22 uur werd hij op last van de officier van Justitie in vrijheid ge steld. De 40-jarige heer, afkomstig uit een der omliggende gemeenten van Zeist, werd aangehouden op aanwijzing van buspassa giers, die op de bewuste avond (12 Octo ber) van Amersfoort naar Zeist reisden. Naar aanleiding van enige aanvankelijk nog onbekende gegevens moest de Zeister recherche nader vaststellen dat de aange houdene met de aanranding niets had uit te staan. In Oranjestad op Aruba onthulde de Koningin een standbeeld van haar moeder. Koningin Juliana en Prins Bernhard genieten momenteel op Sint Maarten van de rust, die twee „vrije" dagen in liet programma "hen laten. Het officiële bezoek aan de Nederlandse Antillen is ten einde. Donderdag vertrekt het. vorstelijk paar van Sint Maarten per vliegtuig naar Suriname, waar het tot Zaterdag 5 November een druk programma heeft. Daana wordt de terugreis naar Nederland aanvaard, die naar men verwacht op Dinsdag 8 November op Schiphol eindigt. Op Suriname wordt koortsachtig gewerkt om de voor bereiding voor de feestelijke ontvangst te voltooien. De crème calèche is er nu aangekomen. Plet weer op Suriname is de laatste dagen een weinig regen achtig geweest. De bewoners van Sint Maarten eerbiedigen het verlangen van de Koningin en de Prins om rustig van het mooie weer op dat eiland te genieten. Men vermoedt dat de Prins op de Caraïbische Zee zal ga'an vissen. MAANDAG. Om negen uur 's morgens (half-drie Nederlandse tijd) arriveerden de Koningin en de Prins op Saba. Zij waren door sterke Sabanen uit een barkas van BONN (United Press) De West-Duitse bondsregering heeft een dringende oproep tot Frankrijk en haar andere Westelijke bondgenoten gericht om „een nieuwe op lossing" te vinden voor het Saarprobleem teneinde de Europese eenheid te redden. In een officieel communiqué van het West-Duitse kabinet wordt gezegd: „Opnieuw ligt de taak voor ons een nieuwe oplossing te vinden, welke de Frans-Duitse samenwerking en het doel van een Europese gemeenschap zal dienen en welke tevens rekening zal houden met de wil van de Saarbevolking, zoals die tot uiting is gekomen in het resultaat van het referendum." Waarschijnlijk zullen midden Januari verkiezingen voor een nieuwe Landdag in Saarland worden gehouden. Adenauer, de Duitse Bondskanselier, heeft een telegram naar de Franse regering gezonden, waarin hij pleit voor het bevor deren der vriendschapsbanden tussen Duitsland en Frankrijk ondanks de uitslag van het Saar-referendum. Faure heeft in gelijke geest geantwoord. Het resultaat van de volksstemming in Saarland heeft in diplomatieke en poli tieke kringen te Londen ongerustheid ge wekt. Het grote aantal stemmen tegen het Europese statuut toont aan dat, volgens de woorden van minister MacMillan, de meer derheid van de bevolking van Saarland „een zware verantwoordelijkheid" voor de gevolgen van deze uitslag op zich heeft ge laden. Op de Nederlandse ambassade te Parijs heeft minister Beyen zijn zes collega's van de West-Europese Unie te dineren gehad, waarbij de ernstige consequenties werden onderzocht van het negatieve antwoord van de Saarbevolking op het statuut, dat haar in Europees verband was aange boden. Na afloop van de samenkomst heeft mi nister Beyen de journalisten een kort com muniqué voorgelezen, waarin, met wat an dere woorden, werd gezegd dat de West- Europese Unie zich door geen teleurstel lingen van de goede Europese weg zal laten verdringen. Minister Beyen merkte verder nog op, dat de Saar-kwestie in de eerste plaats door Frankrijk en Duitsland ge regeld zal moeten worden. Uiteraard hebben de ministers met grote bezorgdheid de nieuwe situatie in het Saargebied onder ogen gezien. Vooral de Britse minister MacMillan moet zich ern stig ongerust hebben betoond over de kans dat de Frans-Duitse betrekkingen een nieuwe periode van hoogspanning tege moet zouden kunnen gaan, waardoor de uitbouw, of beter de opbouw, van de West- Europese Unie in onmiddellijk gevaar zou worden gebracht. De telegram-wisseling tussen Faure en Adenauer, waarin van beide kanten op de noodzaak wordt gewezen van vriendschap pelijke relaties tussen Frankrijk en West- Duitsland, evenals het onmiddellijk aftre den van Johannes Hoffmann, de Saar- president, hebben een gunstige indruk ge maakt, maar de vrees voor de toekomst toch zeker nog niet opgeheven. Er is, zo meent men in diplomatieke kringen, bij Pinay krachtig op aangedron gen de besprekingen over een nieuwe Saar-formule met Bonn te heropenen. Een toezegging heeft de Franse minister echter niet gedaan. Vóór het Saar-referendum was het offi ciële standpunt van Parijs dat bij een negatief resultaat de oude toestand in het Saarland zonder wijziging zou worden her steld. Men verwacht dat Frankrijk op den duur zeker wel op die houding terug zal moeten komen. Voor het moment kan Pi nay, ook al vanwege de binnenlandse poli tiek en de vooraanstaande rol, die hij als leider der conservatieven in de aanstaande verkiezingscampagne zal moeten spelen, bezwaarlijk zijn eigen plechtige verkla ringen herroepen. Voor het prijsgeven van de Franse economische voorrechten in het Saargebied, die hier beschouwd worden als een vergoeding voor de geleden oorlogs schade voelt men in Parijs overigens nog maar bitter weinig. Erkend moet worden, dat het evenwicht in de economische verhoudingen tussen Frankrijk en Duitsland bij een volledige afscheiding van de Saar totaal zou worden verbroken, en daarmede zou op den duur Europa zeker evenmin mee zijn gediend. Voorlopig kan men dan ook slechts ho pen op de matigende invloed, die kanselier Adenauer op de nationalistische elementen in Duitsland en in de Saar zal uitoefenen. de „De Ruyter" overgezet in roeibootjes en aan wal gebracht. Saba heeft geen lan dingssteiger. Na de officiële begroeting op de wal werden het vorstelijk echtpaar en het gevolg met een auto en jeeps langs een angstwekkend steile weg naar het hoofd- plaatsje van Saba, The Bottom, gereden waar een commissie van ontvangst Konin gin en Prins begroette en administrateur W. G. Buncamper een welkomstwoord sprak. Daarrïh volgde een korte rondrit over het eiland, die onder andere naar Windward- side en St. John voerde. In Windwardside, een klein zeer pittoresk dorpje, verlieten Koningin en Prins de auto's om even een korte wandeling te maken. Onderweg was trouwens herhaalde malen gestopt om van het uitzicht te genieten. De woning van de administrateur in The Bottom was het eind punt van deze tocht en hier werd de Ko ningin een geschenk, Sabaans kantwerk, aangeboden. Een défilé van schoolkinderen, verenigingen, en bevolkingsgroepen, bij el kaar ongeveer 500 mensen, besloot het be zoek en omstreeks kwart over elf in de morgen (16.45 uur Nederlandse tijd) ver trokken Koningin en Prins met hun gevolg weer naar Fortbaai om zich in te schepen aan boord van de „De Ruyter" en naar St. Eustasius te varen. St. Eustatius Het debarkeren op St. Eustasius was weer moeilijk, omdat ook hier geen steiger is. Het programma van het bezoek aan St. Eustasius verschilde weinig van dat aan Saba. Ook hier was er de begroeting in het huis van de administrateur, een korte rede voering en een heildronk. Een défilé van de bevolking, een rondrit door Oranjestad en een bezoek aan het Fort Oranje completeerden het program ma. Omstreeks half zeven was het gehele gezelschap aan boord van de „De Ruyter" teruggekeerd en om half negen was St. Maarten weer bereikt. Aan boord werd de maaltijd gebruikt en telefoneerde de Ko ningin met Soestdijk. De Koningin en Prins begaven zich direct naar het Little Bay Hotel en hiermede was een einde gekomen aan het officiële bezoek van het Koninklijk Paar aan de Nederland se Antillen. NEW YORK (Un. Press) De Zuid- Afrikaanse UNO-delegatie van vier leden is weggelopen uit de politieke commissie van de UNO-Assemblée bij de aanvang van de beraadslagingen over de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek. W. C. du Plessis, de leider van de delega tie acht beraadslagingen in de UNO over de apartheidspolitiek als bemoeienis met Zuid-Afrika's binnenlandse aangelegen heden. De Zuid-Afrikaanse delegatie zal weer aan het werk van de commissie deel nemen'zodra de gewraakte beraadslagin gen ten einde zijn. GENèVE (Reuter/ANP) Mr. E. N. van Kleffens heeft ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het UNO-handvest in het Volkenbondspaleis te Genève in een her denkingstoespraak gezegd dat conflicten, ontstaan uit nationalistische verlangens, in deze tijd een probleem vormen, dat naar zijn mening een te zware taak voor de UNO vormt. Dergelijke vraagstukken moe ten aan het internationaal gerechtshof worden voorgelegd. De souvereiniteit van de afzonderlijke staten en de behoefte aan een wereldorganisatie zijn de twee polen, waartussen de UNO zich beweegt. Abso luut gezag is er niet. Dat wil niet zeggen, dat het nationale souvereiniteitsgevoel ab soluut verkeerd is. Integendeel. Onder de beschutting van deze souvereiniteit zijn onze landen geworden wat zij zijn. Wij kunnen ons afvragen, aldus mr. Van Kleffens, of de UNO het minimale gezag heeft, dat nodig is om behoorlijk te kunnen werken. Dat is echter een zuiver theo retische vraag, want men heeft de UNO niet sterker gewild. Het is een vrijwillige organisatie waarin veel afhangt van de goede wil der leden. Pater Beaufort heeft in de sociale com missie van de UNO te New York namens Nederland krachtig stelling genomen tegen artikel één van de beide ontwerp-conven- ties inzake de rechten van de mens, het artikel over het zelfbeschikkingsrecht der volken. Pater Beaufort zei: „Ten eerste houdt dit artikel zich niet bezig met een individueel recht, maar met een collectief recht van volken en naties. Om die reden hoort het niet in deze conventie thuis. Ten tweede moet het zelfbeschikkingsrecht worden beschouwd en is het inderdaad in 1945 te San Francisco beschouwd als een leidend beginsel voor het verkeer tussen de volken en niets meer. Thans breekt zich een neiging baan om het op te vatten als een absoluut recht, zonder enige begren zing of beperking". Pater Beaufort zette uiteen dat het be grip zelfbeschikking zeer ingewikkeld is. Er bestaat bijvoorbeeld binnenlandse zelf beschikking, die vele regeringen haar vol ken onthouden en zelfbeschikking ten op zichte van het buitenland. Het is verre van eenvoudig achter de ware wil van een volk te komen en bovendien te bepalen, welke groep zich met recht een volk noemt. Hij maande, op deze gronden, tot de groot ste voorzichtigheid. PARIJS (Reuter-AFP-UP) De regerin gen van Frankrijk en de Verenigde Staten erkennen voortaan Ngo Dinh Diem als staatshoofd van Zuid-Vietnam, in plaats van Bao Dai. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs heeft bekend gemaakt dat daar een geweldige meerder heid van het Vietnamese volk zich bij de volksstemming voor Diem heeft uitgespro ken, de Franse regering aanneemt dat Diem staatshoofd is geworden. De Amerikaanse regering zal de Zuid- Vietnamese regering van haar besluit tot „blijvende steun" in kennis stellen, wan neer de uitslag der volksstemming haar officieel is medegedeeld. Men verwacht de definitieve uitslagen vandaag of morgen. Zuid-Vietnam zal de eerste republiek van Indochina worden wanneer Diem morgen met een saluut van 27 kanonschoten als president zal worden geïnstalleerd. De vijf millioen kiezers ten Zuiden van de 17de breedtegraad hebben Diem met een meer derheid van 99 percent gekozen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Ortega y Gasset: Ideeën worden geboren uit twij fels en gelegd in de wieg der leegte. DJAKARTA (UP-PIA) De krant van de Indonesische nationalistische partij (PNI) geeft toe dat de Masjumi waar schijnlijk meer zetels in het parlement zal krijgen dan de PNI, hoewel de nationalis ten een voorsprong hebben in stemmental. In een hoofdartikel valt de Suluh Indonesia de Masjumi aan wegens haar beweringen over verkiezingsfraude in midden-Java, waar de Masjumi zich een millioen stem men te veel toedicht. Afgezien van dat mil lioen zal de Masjumi waarschijnlijk meer zetels krijgen dan enige andere partij. De stemmen van buiten Java zijn waardevol ler voor de toewijzing van zetels, aldus Suluh Indonesia. De houding van de hoogste leiders van de Masjumi en de PNI doet vermoeden dat de twee partijen'op weg zijn naar vorming van een anti-communistische coalitie, on der leiding van de Masjumi. Leiders van de twee partijen hebben in de afgelopen week verscheidene informele ontmoetingen gshdd De PNI heeft nog steeds enige voor sprong op de Masjumi. Volgens de on officiële berekening heeft de PNI nu 7.776.484 stemmen, tegen de Masjumi 7.693.026, de Nahdatul Ulama 6.629.693 en de PKI (communisten) 6.025.295. Twee zetels De verdeling van de parlementszetels volgens de officiële uitslagen voor het district groot-Djakarta is bekend gemaakt. Dit is het eerste van de vijftien kiesdistric ten, waarvan de telling officieel gereed is gekomen. Groot-Djakarta heeft recht op zes zetels, maar slechts twee zetels werden toegewezen. Een daarvan ging naar de Masjumi en de ander naar de PNI. Geen enkele andere partij behaalde in dit district voldoende stemmen voor een zetel. De vier restzetels en alle reststemmen zullen sa mengevoegd worden met de overige reste rende zetels en stemmen uit andere kies districten, om dan landelijk over de par tijen verdeeld te worden. Na twee weken dag in dag uit tellen is gebleken dat van de 994.848 geregistreerde kiezers er 791.046, of 85 percent hun stem hebben uitgebracht.Hier volgen de officiële cijfers met daarachter ter vergelijking de onofficiële cijfers voor Groot-Djakarta van de vier grootste partijen: Masjumi200.478 (204.052) 3574 P. N. 1151.733 (144.146) 7587 P. K. 196.351 91.662) 4689 Nahdatul Ulama 120.696 (112.985) 7711 DJAKARTA (Un. Press) Indonesische kranten opperden vandaag dat vijanden van de Indonesische Republiek misschien proberen wapens van Japan te kopen uit naam van Indonesië. Eén krant zei, dat de gemelde Japans-Indonesische wapentrans actie in werkelijkheid een poging van Wes terling is om wapens te kopen voor een revolutie in Indonesië. Een andere krant opperde dat dissidente Indonesische rebellen proberen van Tokio wapens te krijgen, daarbij de naam van de Indonesische republiek gebruikend. Verleden week heeft een krant in Tokio gemeld dat Indonesië met Japan onder handelt over wapenleveranties ter waarde van 200 millioen dollar. De Indonesische regering en het leger hebben.deze berichten tegengesproken. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Rome Ajaccio geheel bew. mist half bew. onbewolkt mist nevel nevel zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. nevel onbewolkt half bew. licht bew. regen zwaar bew. licht bew. è'S ÓtJ cg c ra jsiZ W 4 WNW 1 W 5 windstil WNW 1 WZW 1 N 1 NW 7 NW 6 NO 5 WZW 1 windstil W 6 windstil NW 2 ONO 5 ONO 3 ■2 a C| p y ra c o 12 z E 4 8 2- 3 13 1 13 0 9 1 12 0 15 0 13 0 19 0 12 0 10 2 19 0 9 0,5 9 7 15 19 0,1 Neerslag laatste 24 uur. <xc033cxxcccv>cceor>nor<-oco-o< <x<x^oiym xrrrcc'xyryyyxtxt ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking, met enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid-West en Noord-West. Lagere middagtemperaturen. 26 October Zon op 7.24 uur, onder 17.27 uur. Maan op 15.08 uur, onder 1.26 uur. Maanstanden 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 October Hoog water: 10.17 en 22.55 uur. Laag water: 5.21 en 17.51 uur. Woensdag 26 October Hoog water: 11.40 en uur. Laag water: 6.50 en 19.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1