Landelijk Heemstede herleeft in Minerva Hftffe tanden -fe/tte odet* met den/et*we Q Herdenking Pieter Langendijk in zomer van volgend jaar „Nieuw-Guinea op UNO-agenda kan alleen maar kwaad doen" Beelden uit vervlogen jaren Plannen voor historische optocht en wedstrijd voor amateurtoneel de nieuwe Minister Luns bij aankomst te Rotterdam 5 Kees Hana sprak over water en rietland B. J. A. Wouterson kwart eeuw bij de P.T.T. Arbeider sprong boven op rijdende vrachtauto Historische optocht T one elwed strijd RK Grafische Bond protes teert bij Rijksbemiddelaars Damuitslagen Kolendampvergiftiging Taxi-ondernemer over varen en van f75 beroofd Drie mannen ranselden chauffeur af Regensburger Domchor zingt in Haarlem Cellist Pierre Fournier met het N.Ph.O. WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN F Café-restaurant De tentoonstelling „Mooi- en Oud- Heemstede", een combinatie van de in gezonden foto's voor de door het Ko ningin Wilhelmina Fonds te Heemstede georganiseerde wedstrijd en een selectie oude prentbriefkaarten, gravures en fo to's uit het gemeente-archief, welke Don derdagavond officieel door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard in de bovenzaal van het Minerva Theater zal worden ge opend, belooft talrijke interessante aspec ten te zullen verkrijgen. Ofschoon wij hierover reeds Maandag uitvoerige bij zonderheden hebben vermeld, zulks naar aanleiding van een bezoek aan de archivaris, de heer J. L. Veen, die ons uiterst welwillend en bij voorbaat de uit gebreide te exposeren collectie heeft voorgelegd konden wij de verleiding niet weerstaan, nog even op dit waarlijk unieke fotomateriaal terug te komen. Vandaar dat wij vandaag opnieuw een drietal foto's willen publiceren, dat uit deze vele honderden een moeilijke keuze betekende. In de eerste plaats de karakteristieke opname van de eenmaal zo vermaarde ..koffiemolen" op het Wilhelminaplein; de stoomtram, welke sinds 1881 de dienst tussen Heemstede en Leiden onderhield. Het was in „die goeie ouwe tijd", dat de reizigers zich de urenlange rit kortten met een gezellig spelletje kaart en de retour- prijs slechts vijftig cent bedroeg. Onge twijfeld zullen talrijke lezers zich nog kunnen herinneren, dat na een verblijf op voor- of achterbalcon de kleding was overdekt met uit de locomotief afkomstige roetdeeltjes. En dat men bij een enigszins gladde weg door de conducteur vriende lijk werd verzocht even uit te stappen, omdat de machinist zijn tram niet met passagiers beladen over de brug kon krij gen. Al is het pertinent onjuist, dat daar bij door hen het legendarische „Help Dou wen" in praktijk moest worden gebracht. Deze gemoedelijke verbinding waarvan nog maar weinigen zich, herinneren, dat zij aanvankelijk via de Voorweg, het Wil helminaplein en ce Camplaan liep werd in 1932 vervangen door de electri- sche tram, die inmiddels ook al weer door de autobus is achterhaald. De tweede foto dateert van omstreeks 1917 en is afkomstig uit het album, dat burgemeester jhr. D. J. van Lennep bij zijn afscheid werd aangeboden. Het is een afbeelding van het bekende café- restaurant „Landzicht" op de hoek van de Binnenweg en de Koediefslaan, precies op de plaats waar zich nu de bakkerij van Franken bevindt. Het was een ouderwets café met sociëteit, tuin en veranda, waar indertijd talrijke bezoekers hun wande ling even kwamen onderbreken. In vroe ger jaren stond hier ook een tolhuis, waar van het terrein na de opheffing bij de tuin van „Landzicht" werd getrokken. Maar evenals het hier gevestigde brand spuithuisje werd dit complex in 1930 af gebroken, waarna het zijn huidige be stemming verkreeg. De derde foto, vervaardigd in het begin van deze eeuw, zal men ongetwijfeld het moeilijkst kunnen herkennen. En toch is het de Bronsteeweg bij de tegenwoordige Overboschlaan en de Bronsteeschool. Maar de situatie was in die dagen geheel anders, doordat zich hier toen het land goed „Overbosch" bevond, met als laatste Landzichtop de hoek van Binnenweg en Koediefslaan (situatie omstreeks 1917) Voor een groot en aandachtig gehoor hield de heer Kees Hana uit Heemstede Dinsdagavond in hotel Rusthoek in Bloe- mendaal een lezing met lichtbeelden over het onderwerp water en rietland. Deze voordracht was de opening van het winter seizoen van de afdeling Bloemendaal van Tuinbouw en Plantkunde. Voor de pauze bepaalde de spreker zich in het bijzonder tot het leven op het water en de planten groei; daarna kwam ook het rietland ter sprake. Tijdens deze bijeenkomst werd de mede deling gedaan, dat de eerste tuinkeuring in de gemeente er werd dit jaar wegens de vele voorbereidingen twee maal gekeurd in plaats van drie keer thans achter de rug is. De resultaten daarvan en de prijs uitreiking zal geschieden op de volgende bijeenkomsten van de afdeling, die is vast gesteld op Dinsdag 22 November. Bloe- mendaals burgemeester dr. D. H. Peere boom Voller, heeft zich bereid verklaard dan de toegekende prijzen uit te reiken. eigenaresse mevrouw Onderwater. Men kan zich een voorbeeld vormen van de uitgestrektheid van dit bezit ais men weet, dat het tot deze buitenplaats beho rende herenhuis in later jaren nog enige tijd als hötel „Bosch en Hove" werd ge ëxploiteerd. Geen wonder dat de ingezonden foto's van modern Heemstede met dit verleden een frappant contrast zullen vórmen, dat ongetwijfeld tót talloze interessante ver gelijkingen aanleiding geeft. Dit contrast wordt dan nog versterkt door de projec tie van een groot aantal Afga dia-color- plaatjes, welke iedere avond om negen uur en half elf zal geschieden. Deze be staan uit fraaie kleuropnamen van Heem- steedse kerken en openbare gebouwen, al of niet met feestelijke illuminatie; herin neringen aan de „Flora 1953", opnamen van „Het Oude Slot", het wandelbos „Groenendaal" met kinderboerderij en verschillende winterfoto's. Bij wijze van attractie worden deze Heemsteedse plek jes afgewisseld met kleurendia's uit Oostenrijk, Zwitserland en de Rivièra. De collectie hiervan is zo uitgebreid, dat j iedere avond een geheel nieuw program ma zal worden vertoond. Deze interessan te tentoonstelling, waarvan alle baten ge heel voor de kankerbestrijding zullen worden aangewend, is voor het publiek opengesteld van Vrijdag 28 October tot en met'Woensdag 2 November, dagelijks van 2 tot 5 en van 8 tot 11 uur. De stoomtram uit Leiden op weg naar Haarlem op het Wilhelminaplein (foto omstreeks 1916 genomen). Het bestuur van Haarlems Bloei en en kele commissies zijn bezig plannen te ont werpen op de sterfdag van Pieter Lan gendijk, tweehonderd jaar geleden, te her denken. De geqaclifén zijn uitgegaan naar een voorstelling door een beroepsgezel schap van een werk van Pieter Langen dijk, naar de intocht van de Souvereine Hoofdkamer „Be Fonteyne" uit Gent en naar het houden van een toneeltentoon stelling en van een toneelwedstrijd voor amateurtoneelverenigingen. Pieter Langendijk is op 25 Juli 1683 te Haarlem geboren en op 18 Juni 1756 over leden; hij was een bekend dichter en blij spelschrijver. Zijn werken worden thans nog opgevoerd. In de komende Zomer is het dus tweehonderd jaar geleden, dat Pie ter Langendijk overleed. Enige tijd ge leden werd de aandacht van de wethou der van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, op dit feit gevestigd en deze heeft aan het bestuur van Haarlems Bloei gevraagd een herdenking voor te bereiden. Landelijk Heemstede omstreeks 1910: de Bronsteeweg ter hoogte van de plaats loaar nu de Bronsteeschool staat. In zijn met vele bloemstukken versierde woning Padangstraat 14 in Haarlem, her dacht Dinsdag de heer B. J. A.. Wouterson, employé 3, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de P.T.T. Als eerste spreker voerde de waarnemend directeur van het postkantoor Haarlem, de heer C. A. L. Trommelen, het woord, die de jubilaris namens het bedrijf zijn hartelijke dank overbracht voor de grote plichtsbe trachting in die jaren. Hij overhandigde hem het zilveren draaginsigne voor 25 jaar trouwe dienst en een gratificatie. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, memoreerde enige voorval len uit de loopbaan van de jubilaris en bood namens het fonds een kloostertafel aan. Mevrouw Wouterson kreeg bloemen. De heer J. Zandee, voorzitter van de Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, afde ling Haarlem, sprak namens deze bond en overhandigde een wandkleed. De voorzitter van de Haarlemse Post- fanfare, de heer J. Regelink, sprak namens de fanfare, waarvan de jubilaris vele jaren lid was. Van de fanfare ontving de heer Wouterson een bloemstuk. Een 23-jarige arbeider van de Nederland se Spoorwegen is Dinsdagmiddag omstreeks halfeen van het viaduct boven de Garen- kokerskade in Haarlem gesprongen op een juist wegrijdende vrachtauto. Zijn hoofd is daardoor in aanraking gekomen met het ijzeren benedengedeelte van het viaduct, waarna hij op de rijbaan viel. Met een schaafwond aan het hoofd en een vlees wond aan het linkerbeen is hij per auto van de G.G.D. naar het Grote Gasthuis vervoerd. De arbeider, de 13-jarige P. Z„ verrichtte met enige collega's werkzaamheden aan het viaduct. Hij sprong niet wetende dat de wa gen weg zou rijden, op de auto om een daar op liggende vlag en hoorn te pakken, waar mee hij de op de spoorlijn werkende arbei ders placht te waarschuwen voor naderende treinen. Lichter. Op de Mollaan in Bloemendaal is de dienst van Publieke Werken thans bezig nieuwe en een groter aantal licht masten te plaatsen. Dit werk is een onder deel van het plan in de komende maanden alle belangrijke hoofdroute's in de gemeente Bloemendaal van een betere verlichting te voorzien. De commissies, die het bestuur samen gesteld heeft, hebben reeds plannen ge maakt en besprekingen gevoerd met in stanties, die bij de herdenking medewer king kunnen verlenen. Contact zal worden opgenomen met een beroepsgezelschap, dat voornemens is het blijspel „Krelis Louwen" van Langendijk op het répertoire te ne men. Gevraagd zal worden de première te geven in de Haarlemse Stadsschouw burg op of omstreeks 18 Juni. Een ge schikte datum van de herdenking wordt Zaterdag 16 Juni geacht, mede wegens an dere feestelijkheden. Pogingen zullen in het werk worden gesteld om de voorstel ling op te nemen in het programma van het Holland Festival. In Gent is de Souvereine Hoofdkamer van rederijkers ,,De Fonteyne" gevestigd. Deze legt grote belangstelling aan de dag voor landjuwelen en historische optoch ten en beschikt over veel materiaal, dat gebruikt kan worden bij intochten. Over leg is gepleegd met het gezelschap om in de Zomer naar Haarlem te komen. De Gentenaren zullen van het station worden gehaald, als de plannen verwezenlijkt kun nen worden. Een commissie zal zich bezig houden met het voorbereiden van een tentoonstelling op het gebied van toneel. Gedacht is die omstreeks 18 Juni in de Vleeshal te ope nen. De expositie zal wel enige aandacht besteden aan Pieter Langendijk. maar zij is tevens bedoeld om bezoekers een indruk te geven van het toneel in het verleden. Overleg zal worden gepleegd met het Toneelmuseum te Amsterdam voor het be schikbaar stelen van materiaal. Ook staat een landjuweel op het pro gramma in de vorm van een toneelwed strijd voor Nederlandse amateurtoneelver enigingen. 'De Nederlandse Unie Amateur Toneel (NATU) heeft voor het houden van een toneelwedstrijd grote belangstelling getoond en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel heeft er eveneens animo voor. Ook zullen verenigingen, die niet bij deze organisaties zijn aangesloten, in de gelegenheid worden gesteld medewerking te verlenen. Er wordt een hoofdklasse ge vormd, waarvoor vijftien verenigingen uit den lande die een goede naam hebben op het gebied van amateurtoneel, uitgenodigd worden naar Haarlem te komen. Daar aangenomen kan worden dat er bij de Haarlemmers te geringe belangstelling zal bestaan voor openbare voorstellingen, zal aan de verenigingen, die gewoonlijk in de Stadsschouwburg spelen, verzocht worden een der voorstellingen van haar Jaarujjts répertoire, te bestemmen als „gastvoor- stelling'. Dan zal een gezelschap optreden, dat aan de wedstrijd deelneemt. Deze voor stellingen zullen in de winter van 1956- 1.957 gegeven worden. Ook is gedacht aan een „haecnspei". Len jury zal een aantal voorstellingen van amateurverenigingen in het land bijwonen. De beste verenigingen twee in getal zullen uitgenodigd worden ook in Haarlem een voorstelling te geven en deel te nemen aan het landjuweel. Voorts zal de jury voorstellingen bij wonen van Haarlemse verenigingen, die daartoe de wens te kennen geven. De beste voorstelling zal tevens gelden voor het landjuweel. Het is niet uitgesloten, dat in 1957 te Haarlem het congres van de NATU ge houden zal worden. Is dat het geval, dan zullen tijdens het congres de prijzen van de toneelwedstrijd worden uitgereikt. Plannen zijn in voorbereiding in de zo mer van 1957 in het Bloemendaalse Open- Na een langdurige discussie, waaraan ook de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. deelnam, heelt de Kooms Katholieke Grafische Bond tijdens een te Rotterdam gehouden congres besloten een schrijven te zenden aan het College van Rijksbemiddelaars, waarin de vergadering uitdrukking geeft aan haar „verontwaar diging over het zeer lange uitblijven van de volledige goedkeuring van de C.A.O. voor het grafisch bedrijf met name van de nieuwe bepalingen ten aanzien van het aantal vacantiedagen en de vacantietoeslg met ingang van 1955. De trage gang van zaken, aldus heet het. wordt niet in het belang geacht van een normale ontwikkeling van het bedrijfs- taksgewijze overleg en is in ernstige mate schadelijk voor het behoud van de arbeids- vrede in Nederland. Het betreft het verhogen van het aan tal vacantiedagen van 12 tot 15 en het ver dubbelen van de vacantietoeslag tot 4 per cent. Werkgevers en werknemers hadden volledige overeenstemming bereikt ten aan zien van de invoering in 1956 voor het bedrijfsleven in het algemeen, doch de grafische vakken drongen aan op invoering voor het lopende jaar. Het Centraal Or gaan van de Werkgevers wenst hierop niet In district Kennemerland van de KNDB werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: Halfweg IHaarlemse Dam club II 713: Het Oosten IBeverwijkse Damclub I 1010; VKD IHaarlem/Ooster kwartier I 1010; Hillegom IHet Oosten I 6—14. Waarschijnlijk als gevolg van kolen dampvergiftiging in een perceel aan de Gentsestraat in Den Haag is de 73-jarige C. H. H. overleden; zijn 47-jarige echtge note A. H.-M. is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis aan de Zuidwal opge nomen. Het echtpaar bewoonde de tweede étage. Toen de bewoonster van de beneden-étage haar bovenburen de gehele dag nog niet had gehoord, gaf zij hiervan kennis aan de politie. Deze verschafte zich door ver breking van een ruit in de keukendeur toegang tot de woning. Zij trof de man, die reeds was overleden, in bed aan. Zijn vrouw zat bewusteloos in een stoel. Zij is direct naar het ziekenhuis overgebracht. ADVERTENTIE „Het is verheugend dat de stemming over het plaatsen van de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda van de Verenigde Naties ditmaal een gunstiger afloop had dan de vorige keer, toen er een twee-derde meerderheid voor het Indonesische voor stel was. De stemming is blijkbaar ten gunste van Nederland gekeerd", verklaarde mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder por tefeuille, vanochtend bij zijn terugkeer in Nederland. Minister Luns heeft de Alge mene Vergadering van de UNO in New York bijgewoond en keerde met de Nieuw Amsterdam in het vaderland terug. Hoe verheugd hij ook was over deze ver schuiving. toch betreurde hij het besluit om de kwestie op de agenda te plaatsen, aangezien de bespreking de verhoudingen ongetwijfeld ongunstig zullen beïnvloeden. „Het kan geen nut opleveren, het kan al leen maar kwaad doen", zo verklaarde minister Luns positief. „In de zogenaamde koloniale kwestie", zo vervolgde de minister, „heeft de geest van Bandoeng niet goed gewerkt. Daar heeft men elkaar gevonden op vage anti- koloniale formules en dat kon ook niet anders, omdat er onderling te grote ver- Naar de croepseommandant van de rijks politie te Heiloo pas thans bekend maakt, hebben enige leden van zijn groep in sa menwerking met de rijkspolitie te Limmen Maandagmorgen drie inwoners van Lim men gearresteerd. Laatstgenoemden wer den er van verdacht de Castricumse taxi- ondernemer de heer J. Lute, op het kruis punt Castricum-Limmen-Uitgeest. in zijn auto overvallen te hebben en hem een bedrag van f 75 lichter te hebben ge maakt. De mannen bekenden deze daad te hebben gepleegd. Ongeveer twee weken geleden kreeg de taxi-ondernemer een „vrachtje" naar Eg- mond-Binnen te brengen. De twee man nen die de wens te kennen gaven aldaar de kermis te willen bezoeken, waren kennelijk onder invloed van sterke drank. Eén van hen kwam de volgende dag bij de taxi-on dernemer zijn portemonnaie met f 70 te rug halen, omdat, zoals de man tegen de taxi-ondernemer zeide: „Jij me die porte monnaie afhandig hebt gemaakt". De heer Lute zwoer echter bij hoog en bij laag dat niet gedaan te hebben, doch hij kon de man klaarblijkelijk niet overtuigen.' In de nacht van Zondag op Maandag werd de heer Lute naar een Castricums café geroepen, teneinde drie personen naar Limmen te brengen. Van dit drietal waren er twee bekenden van de taxi-ondernemer: namelijk die, welke hij twee weken gele den naar Egmond-Binnen had vervoerd. Op het kruispunt Castricum-Limmen-Uit geest dwong het drietal de taxi-onderne mer te stoppen. Zij eisten de f 70 onmid dellijk terug. Opnieuw ontkende de heer Lute, waarop de „heren" hem geducht af ranselden en er vervolgens met zijn porte feuille vandoor gingen. In de portefeuille zat circa f 75 De heer Lute moest zich r.der dokters behandeling stellen; hij had een lichte her senschudding en enige verwondingen op gelopen. De groepscommandant van de rijkspoli tie te Heiloo, de heer Waterdrinker, die het onderzoek leidde en ons Maandag han gende dat onderzoek nog niets kon mede delen, vertelde ons Dinsdag ervan over tuigd te zijn dat de heer Lute door de drie mannen ten onrechte van de diefstal van f 70 werd verdacht. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate Veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld fl- luchttheater door de gezamenlijke Haar lemse amateurs een voorstelling te laten geven, hetgeen een herleving van het Ken- nemer Toneelfestival zal betekenen. De organisatoren zullen ook aandacht besteden aan het houden van een welspre kendheidswedstrijd voor leerlingen mid delbare en voorbereidend hogere scholen, waarbij de Interscholaire ingeschakeld zal worden. De heer Jan Kraakman, een bekende figuur in amateurkringen, had een plan gemaakt voor een herdenking. Zijn ge dachten waren uitgegaan naar een histo rische optocht. Gebleken is, dat het plan wegens de hoge kosten niet voor verwe zenlijking vatbaar is. Het beroemde Regensburger Domchor maakt een tournee door ons land. Op Woens dag 2 November wordt in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem een uitvoering ge geven. Het Regensburger Domchor kan bogen op een meer dan duizend-jarige geschiedenis. Van Regensburg uit begon de belangstelling voor de oude meesters van de Palestrina- periode in het jaar 1829 (in hetzelfde jaar luidde Mendelsohn door zijn gedenkwaardige uitvoering van de Matthaus Passion de Bachrenaissance in). De muziek vorser dr. C. Proske heeft zich op dit gebied grote verdiensten verworven. schillen waren. Ik heb in New York ook gezegd dat ik bang was dat de geest van Genève wel eens door de geest van Ban doeng gedood kon worden". Op de vraag of hij wist dat de Indone sische pers zeer scherp op zijn woorden heeft gereageerd, antwoordde de minister: „Ik had ook niet de illusie dat mij van die zijde bloemen zouden worden toegewor pen". Over de besprekingen die hij met de In donesische minister van Buitenlandse Za ken Aanak Agoeng heeft gevoerd, zeide mr. Luns, dat deze verliepen in een prettige en begripsvolle sfeer. Het was evenwel geen gesprek op regeringsniveau; meer een aftasten van de mogelijkheden voor een basis van verdere besprekingen. In elk geval zijn er geen bindende afspraken gemaakt. Enthousiast vertelde de minister over zijn reis door de West, die hij voor zijn bezoek aan New York heeft gemaakt. ,,Het was een openbaring voor mij", zeide hij. Met name in Suriname trof hem het sa mengaan van allerlei sterk verschillende volksdelen: Creolen, Javanen, Hindoes. Chinezen, Indianen en blanken van alle rassen, die hun eigen taal spreken en hun eigen karakter bewaren. Een lesje in mi crokosmos, noemde hij het. Getroffen was hij door de grote bloei van de Antillen en door de enorme groei van Caracas de hofdstad van Venezuela. Minister Luns herhaalde tenslotte, wat hij reeds eerder heeft verklaard, dat Ne derland het standDunt van de Verenigde Naties om zich met de kwestie Nieuw Gui nea te bemoeien betwist, maar vanzei f- snrekend geen stappen zal doen om de UNO van de bespreking daarvan af te V"->,"-'en. Het was een bijzondere tractatie op het tweede Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest het celloconcert van Haydn te horen spelen door de Franse cellist Pierre Fournier, wiens fabelachtig virtuoze vertolking van een bewerking van Paganini's „Le Streghe" - op een kamermuziekavond van „Toon kunst" ongeveer acht jaar geleden - voor ons onuitwisbare indrukken heeft nagela ten. Deze prestatie leek ons toen het sum mum van de technische mogelijkheden op de cello. En deze heksentoer viel te meer op, door het sterke contrast dat hij vormde met voorafgaande ingetogen en boeiende interpretaties, waarbij het helemaal niet om uiterlijk bravour ging. Een en ander - virtuositeit en zuivere muziek - komen in het door Gevaert bewerkte en voor vol ledig orkest geïnstrumenteerde Concert in D van Haydn ruimschoots aan hun trek ken en het bleek dan ook een kolfje naar de hand van Fournier te zijn. Er is om deze compositie al heel wat te doen geweest. Men heeft menen te ont dekken, dat ze niet van Haydn is, maar van zijn leerling Kraft, door zijn meester omgewerkt en op de lijst van zijn eigen werken geplaatst. Vervolgens hebben velen zich gekant tegen de bewerking van Ge vaert, in welke vorm het werk als het wa re populair geworden is. Principieel gezien is dit begrijpelijk. Maar elke goede uit voering van Gevaerts adoptie werkt op dit punt ontwapenend, omdat ze zo stylis- tisch zuiver gebleven is en - bij rijker co- loriet - toch klinkt alsof de orchestratie van Haydn zelf zou zijn. Onze verwachtingen omtrent de inter pretatie werden volkomen verwezenlijkt. Wist Fournier ons te verbazen door het gemak waarmee hij de hachelijkste passa ges in het stuk en vooral in de cadenzen realiseerde, niet minder werden wij getrof fen door de innige sfeer die hij wist te wekken en waarin de eenvoudige canti lene van het Adagio - beantwoord in het orkest door de fagot - tot een verrukking maakte. De beheerste begeleiding van Ma- rinus Adam met zijn orkest deed de rest om al onze verwachtingen te bevredigen. De ouverture tot „De Toverfluit" van Mozart, waarmee de avond geopend werd, onthulde mede haar rijke muzikale zin, gespeeld als zij werd in het strakke tempo, dat haar contrapuntisch weefsel de ver eiste doorzichtigheid verzekert. Tot slot werd de Zevende van Beethoven, de „apotheose van de dans" naar het woord van Wagner, gespeeld. Zelfs het langzame deel hier een Allegretto wordt door een onverstoorbaar rhythme geredigeerd en het is niet onwaarschijnlijk te achten, dat dit bij de eerste uitvoering in 1813 tot gevolg had, dat dit symphonie- deel moest worden herhaald en dat het steeds gegolden heeft als het treffendste fragment uit het werk. Fétis schreef er in 1829 van: „dit stuk is op zichzelf een hele symphonie waard." Wars van romantische vrijheden, speculerend zelfs op strenge contrapuntiek, vraagt het slechts om uiter ste correctheid in het strakke harnas van tempo en rhythme. Met de gereserveerd heid, waarmee Adam zo'n prachtig resul taat bereikt had in de ouverture van Mo zart, had hij ook hier een volmaakt geheel kunnen bereiken. Overigens werd de Sym phonie brillant vertolkt. JOS. DE KLERK BENOEMING. De 37-jarige Joe L. Brown een zoon van de bekende vroegere filmkomiek Joe E. Brown die 18 jaar ge leden als leerling-basseballspeler begon aan zijn loopbaan, is gisteren benoemd tot al gemene directeur van de Pittsburgh Pirates.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7