TABAK Niemeijer tabak TAXI 18000 Velsens raad accepteerde nieuwe bestuursvorm x Erkend de beste Drie jubilarissen bij Haarlemse brandweer gehuldigd Burgemeester Cremers vol lof over het korps Samenvoeging veel erger Vrees over aantasting gemeentelijke zelfstandigheid in den brede besproken WASSERIJ DUYN RK Bond van Bejaarden en Gepensionneerden 9 Faillissementen Draaiorgelmuziek op Zaterdagmiddag Openingsavond van Ned. Reisvereniging Geen onregelmatigheden bij rheuma-actie ,,St. Jorisband" viert tweede lustrum Haarlemse Bedrijf s- klaverjascompetitie HOUTWORM „Stok achter de deur" dreef partijen tot elkaar Spreeuwen tornden tegen wind op IJsduiker gevonden Burgerlijke Stand van Haarlem VOORTREKKERS Voortrekkers tabak, trek voor trek geurige baaitabak. Een melange van zestien edele tabaksoorten door kenners samengesteld om door kenners gerookt te worden. Voortrekkers tabak, thans verkrijgbaar in Niemeijer's patent accordeon verpakking, de ideale plastic tabakzak, waaruit de pijp zich zo handig laat stoppen en waarin de tabak steeds soepel blijft. vouw in zijkant van Niemeijers Patent accordeon tabakzak v/aardoor de extra grote pijp-stop-rui mie ontstaat I *W/»" fljl/lljlll*- ADVERTENTIE .\mstkkh,\m"skvaart20 ti.i..,11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. HAARLEM, 25 October 1955 ONDERTROUWD: 25 Oct., J. A A Ma thot cn W. J. M. Bakker; H. W. Dikkeboom en E. E. Blokker; H. J. Spanjaard en J. J. van Zeeland. GEHUWD: 25 Oct., P. C. van Menrs cn A. M. Koelemij; G. Schol ten en M. Boxs; C. Langbroek en M. J. 't Hart. WOENSDAG 26 OCTOBER 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE wenste hierna de jubilarissen eveneens van harte geluk en hij gaf de verzekering dat, alhoewel het een jaarlijks terugkeren de gewoonte was dat hij de brandweer jubilarissen toesprak, dit geenszins voor hem een sleur werd. De burgemeester betuigde zijn respect voor de langdurige en uitstekende plichtsbetx-achting door de drie thans jubilerende mannen betoond. Voorts vei-klaai'de mr. Cremers dat hij zich wel eens bezorgd had gemaakt en hieraan ook uiting had gegeven, of het Haarlemse brandweerkoi-ps, dat een groot element van vrijwilligheid heeft wel voor haar taak berekend was. Hij meende nu dat het korps inderdaad aan de eisen voldoet. „De taken van de brandweer worden heden ten dage steeds groter en moei lijker en ook haar taak bij de B.B. is be langrijk" zei de burgemeester. Hij ein digde met de verklaring dat hij ervan verzekerd was dat de Haarlemse brand weer ook in de toekomst haar mannetje goed zou staan. De drie jubilarissen werden door de heer Vernout hierna elk apart toegespro ken. Deze uitte zijn grote waardering voor de prestaties, de trouw en de ijver van eik der mannen. De heer Weller, de oudste jubilaris, spelde hij namens de Ko ninklijke Nederlandse Brandweervereni- ging liet kruis en de gesp voor veertig jaar trouwe dienst op en daarna de heren Eg- gink en Switser de medaille behorend bij een zilveren jubileum. Tot de dames van de jubilarissen richtte hij nog een spe ciaal dankwoord. Door brandmeester P. F. Sernée, voorzitter van de vereniging ,,De Tien", wei-den in de cantine van de brandweerkazerne, waarheen het huldi gende en het gehuldigde gezelschap zich vervolgens had begeven, de verdiensten van de dames nog eens extra onderstreept en als blijk van waardering overhandigde hij elk der dames, namens de genoemde vereniging, een zilveren lepeltje met inscriptie. Jubilaris Weller dankte hier, ook na mens de beide andere jubilarissen voor alle lof welke hen op deze avond was toe gezwaaid en hij wees in een kort speechje op de prettige omgang welke hij met de andere leden van het korps in de afge lopen jaren steeds gehad heeft. De brandweerlieden die op deze feeste lijke avond geen piketdienst hadden, zijn daarna de festiviteiten met een souper in café-restaurant Brinkmann gaan voort zetten. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 25 October 1955 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag 25 October 1955 opgeheven het faillisse ment van: Garage Meerestein N.V. te Beverwijk, Adrichemstraat 10. Rechter-commissaris: mr, N. Smits. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. W. Paardenkoper. exploiterende een* aan nemersbedrijf te Beverwijk, Hoflanderweg 41 A. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. H. Colenbrander te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 October 1955 geëindigd het faillisement van nu wijlen H. A. Slok, laatst wonende te Bloemendaal, Rijperweg 15. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. W. Boers te Overveen. Verzoek van orgeldraaiers voor het centrum Haarlem De Nederlandse kring van orgeldraaiers heeft een brief gezonden aan de burge meester van Haarlem waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat het op Za terdagmiddag verboden is draaiorgelmu ziek ten gehore te brengen in het centrum der stad. Het is dan volgens de mening van de politie te druk in de winkelstra ten en daardoor niet gewenst het orgel op te stellen. De kring is van mening, dat er wel enkele punten aan te wijzen zijn, waar muziek ten gehore kan worden gebracht. Haarlem beschikt over een mooi draai orgel en het verdient aanbeveling de stem ming in het centrum te vernogen door net draaiorgel te laten spelen. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging heeft Maandag het winter seizoen geopend in het Concertgebouw met een bijeenkomst, waarop mr. A. L. Hustinx uit Roermond gesproken heeft over „Tussen Indus cn Ganges". Hij werd ingeleid dooi de afdelingsvoorzitter de heer C. Spaargaren. Mr. Hustinx is geen onbekende bij de N.R.V. hij heeft al vele ervaringen van zijn reizen verteld en thans sprak hij in het bijzonder over de streek tussen Indus en Ganges. De reis begon in de havenstad Bombay en in Noordelijke richting ging men verder naar Indore, Bhopal, Sanchi, Jaipur enzovoort. Het bleek weer, dat mr. Hustinx een vlot verteller is, maar ook vervaardiger van fraaie films, die in kleuren zijn opgenomen. Het gesprokene en de films zijn met be langstelling gevolgd. Gezegd kan worden, dat het afdelingsbestuur van de N.R.V. het seizoen op waardige wijze geopend heeft. Het bestuur van het Nationaal Rheuma- fonds heeft zich naar aanleiding van be richten, die in enkele bladen over zijn „verrassingsactie" zijn verschenen, tot de minister van Justitie gewend. Thans heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage het bestuur gemachtigd aan het volgende bekendheid te geven; „Het resultaat van het politiële onder zoek, dat naar het verloop van de bekende Rheuma-actie van het Nationaal Rheuma- fends is ingesteld, geeft geen enkele grond voor de veronderstelling, dat de deelnemers door manipulaties met de verrassingscou- vertjes enige invloed hebben uitgeoefend op de uitslag. Ook is overigens bij dit onderzoek niet gebleken van enige onregel matigheid." Het bestuur deelt voorts mede. dat als voorlopig resultaat van de actie de netto opbrengst, met inbegrip van de ontvangen giften, op ruim twee millioen gulden ge steld mag worden. Na de totale afwikke ling, die pas overeenkomstig de voorschrif ten van het ministerie van Justitie in Februari 1956 kan worden afgesloten, is het definitieve bedrag vast te stellen. De drie onderscheiden brandweerlieden, van links naar rechts brandmeester J. H. Weller, de brandwacht eerste klas P. Eggink en de adjunct brandmeester H. A. Switser. Dinsdagavond heeft het Haarlemse brand weerkorps drie van zijn leden op harte lijke wijze gehuldigd en gefêteerd ter ere van het feit dat 1955 voor hen een jubi leumjaar in dienst van de Haarlemse brandweer is. Het zijn de brandmeester J. H. Weller, die op 6 September veertig jaar aan het korps verbonden was; de adjunct-brand meester H. A. Switser en de brandwacht eerste klas P. Eggink, die beiden op respectievelijk 1 April cn 13 Februari hun zilveren jubileum herdachten. Omstreeks kwart over acht inspecteerde de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, als hoofd van de gemeen telijke brandweer, op de binnenplaats van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht het in een carré opgestelde korps. Commandant H. C. Vernout sprak een welkomstwoord waarin hij wees op de goede geest van het korps en de vriend schap van de leden onderling. „We zijn allen tezamen nodig voor het blussen van brand en de omstandigheden daarbij zijn dikwijls moeilijk. Dan zijn we op elkaar aangewezen en is onderlinge hulp nood zakelijk", zei de heer Vernout, die voorts de jubilarissen prees om hun goede mede werking in talloze situaties. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers BINNENLAND Buitenkliniek „Oud Bussem". De Noord hollandse Buitenkliniek voor Kinderen „Oud Bussum" heeft het eerste lustrum gevierd. Een groot aantal autoriteiten en genodigden was bij deze feestelijke herdenking aanwe zig, onder wie de rector magnificus van de Gemeente Universiteit te Amsterdam, prof. mr. W. G. Vegting, verscheidene professoren, verschillende Amsterdamse raadsleden en de burgemeester van Huizen, mr. P. van Driel. Hulp aan Mexico. Naar aanleiding van de oproep van de Liga van Rode Kruis verenigingen te Genève zendt ook het Ne derlandse Rode Krui.s goederen naar de slachtoffers der overstromingen in Mexico. Met het m.s. „El Cafetero", dat op 5 Novem ber van Rotterdam naar Vera Cruz vertrekt worden textielgoederen. speciaal bestemd voor de kinderen der slachtoffers, ter waarde van f3500 meegezonden. Piet Aaltjes verkocht. De rijkspremie- stier Piet Eduard Aaltjes, eigendom van de K. I. vereniging „Bergh en Omstreken" te 's Heerenberg, is aangekocht voor levering naar Frankrijk. Het dier bracht f 17.000 op. De stier die 5 jaren oud is is meermalen met een eerste prijs bekroond, ondermeer 4 maal op de centrale keuring te Zutphen. Parochie van drie eeuwen. De parochie van de H. Augustinus te Buitenveldert een van de oudste R.K. gemeenschappen in het bisdom Haarlem bestaat dezer dagen drie eeuwen. Het tegenwoordige kerkgebouw aan de Kalfjeslaan werd in 1935 door archi tect J. van Hardenveld gebouwd. Omstreeks 1900 telde de Buitenveldertse parochie nog maar 460 katholieken. Thans zijn het er 2300. Eervol ontslag. Aan mr. L. van den Bijtel is op zijn verzoek met ingang van i December eervol ontslag verleend als presi dent van de rechtbank te Assen, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. HAARLEM EN OMGEVING Muziekschool. Op Dinsdagavond 1 November geven leerlingen van Roel Rip- hagen een uitvoering in de grote zaal van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevorderinig der Toonkunst te Haarlem. Op 30 October bestaat de St. Jorisband van de verkenners der Katholieke Jeugd beweging in het District Haarlem tien jaar. Kort na de bevrijding in 1945 kwamen in heel Haarlem de muziekinstrumenten weer te voorschijn en in enige parochies werden kleine verkenners-tamboercorpsen opge richt. Deze corpsen werden op 23 October 1945 samengevoegd tot één groot geheel. De oprichting van de „Districtsband" werd toen een feit. Door diverse acties werd een bedrag van f 7000,bij elkaar gebracht, waarvoor nieuwe instrumenten konden worden aangeschaft voor zestig man. In 1950 werden deze instrumenten aange boden aan de Districtsleiding en de band kreeg de naam „St. Jorisband". In hetzelfde jaar werd de eerste uitvoering binnenshuis gegeven. In de jaren die toen volgden trad de band bij alle mogelijke gelegenheden op. Na vele successen viert de band het tweede .lustrum met twee jubileumuitvoe ringen en wel in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat op 30 October. De middag is speciaal gereserveerd voor de jeugd en de avond voor genodigden, ouders en belangstellenden. Bij deze feestavond zal natuurlijk de band een belangrijke plaats innemen. Voorts voeren leden van de Rafaël-groep het stuk „Toontje en zijn Artis" op, een blijspel in drie bedrijven van G. Hankel. In alle afdelingen is de competitie begon nen van de Haarlemse Bedrijfs Klaverjas Bond. De animo is ook voor het komende seizoen zeer groot. De eerste resultaten waren: .Hoofdklasse: PTTFieee 120—126, SAC— —SAC 2 126—112. GEB—DSH 120—122, DKC—Stork 114—120. 1 A: PTT 2—DSH 2 120—116. Laurens CosterNederland 136106, JohezUnion 130—108. GEB 2—VMB 114—126. 2 A: H. en PL—DKC 3 124—116. Figee 2 L. Coster 2 120—132, C.PTT—HSM 2 130—114, DSH 3—.Tohez 2 108—140. 1 B: PTT 3—PTT 4 132—126, HSM—Meer zicht 120—136, Boru—Stork 2 114—124, DKC 2—GEB 3 134—112. 2 B: 10—14 Oct. Johez 3—OW 124—122, Stork 3—Boru 2 142—94. Meerzicht 2—SAC 3 120—120. Figee 3—DKC 4 132—126. 17—21 Oct.: Stork 3—Johez 3 120—130, SAC 3— OW 130114, Meerzicht 2Nederland 2 116—136. 3 A: 10—14 Oct.: PTT 5—Haarlems Dag blad 124124, Hout en Plants. 2Nederland 3 112—324. HAC—VMB 3 130—128. DKC 5— Johez 4 110136, Figee 4Meerzicht 3 134114. 1721 Oct.: Meerzicht 3Haarlems Dagblad 114—128, HAC—Hout en Plants. 2 138—106, DKC 5r—Nederland 3 132—110, VMB 2—PTT 5 110—122, Figee 4—Johez 4 110—138. ADVERTENTIE Gegarandeerde bestrijding met „COWOREX" L.N.T. VERFINDUSTRIE „COVELINE" de Oue Saeck van de Ouegracht 95 Als vijfde punt van een twintig voor drachten tellende agenda heeft Velsens raad gisteravond wederom het mes gezet in een der meest omvangrijke kwesties van de laatste tijd: de bestuursregeling voor de IJmond. Een groot aantal sprekers heeft hierover het hart gelucht en het college kreeg de kans uitvoerig zijn standpunt uit een te zetten. Uit de communistische koker en ook van de kant der VVD-fractie kwa men de felste bezwaren tegen het in dis cussie gebrachte voorontwerp van wet: het hele wetsontwerp, dat met de stok achter de deur tenslotte tot overeenstem ming tussen de drie IJmond-gemeenten leidde zagen zij als een grondige en ge vaarlijke aantasting der gemeentelijke zelfstandigheid, al stoelden hun reacties op verschillende gronden. Een desbetreffende motie sneuvelde roemloos. Een motie van de PvdA-fractie bleek echter de détailbezwaren tegen het voorontwerp van college zowel als raads- meerderheid vaak te verenigen en werd dan ook zonder stemming geaccepteerd; de algemene wens tot verder-gaande samen werking in de IJmond bleef als een moed gevende tendenz hangen na afloop van deze raadsvergadering. Uit de woorden van burgemeester mr. M. M. Kwint was af te leiden, dat de t ,"U '1 x hk.Miêh' supra-regionale belangen, die in meer dan een opzicht nationaal zijn, het beste in het huidige wetsontwerp zijn verankerd; wet houder H. de Boer (Arbeid) argumen teerde tegen diverse meningen in: „wan neer hier geen overkoepeling over de be staande gemeenteraden komt, dan zal juist de gemeentelijke autonomie in het gedrang komen". De voorzitterskwestie, die het enige punt vormde, dat tussen de drie IJmond-partners niet tot een algehele overeenstemming heeft geleid, werd even eens door de heer De Boer als loco-burge meester namens het college besproken: willen de IJmond-kwesties binnen de IJmond gehouden worden, dan is een prae. ses uit de IJmond en volgens het oor spronkelijke prae-advies zou dat Velsens burgemeester moeten worden de beste garantie daarvoor. In de later aangenomen motie werd dit standpunt iels gemodifi ceerd. Als samenvatting, van vele meningen uit Velsens gemeenteraad over het voor-ont werp van de wet over de besuurstechni- sche regelingen in de IJmond is gisteravond de volgende belangrijke PvdA-motie be sproken en met VVD en CPN tegen aan genomen: De raad der gemeente Velsen. in verga dering bijeen op 25 October 1955, spreeKt als zijn oordeel uit: a. dat het voorontwerp van wet ter zake van de bestuursregeling voor het gebied van de IJmond aanvaardbaar is; b. dat de bezwaren tegen sommige bepa lingen in het voorontwerp en de opmer kingen ten aanzien daarvan, zoals deze dooi de burgemeester en wethouders zijn ont vouwd, kunnen worden onderschreven, zulks echter met uitzondering van de be zwaren en opmerkingen ten aanzien van artikel 10 (het voorzitterschap). De raad is echter van oordeel, dat dient te worden getracht, alsnog overeenstem ming te bereiken met de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk met betrek king tot het voorzitterschap van de IJ- mondraad op basis van de volgende proce dure. ADVERTENTIE De vogeltrek Door de stormachtige "VVestenwind was de trek vandaag maar zeer gering. De binnenpost meldde twaalf spreeuwen, twaalf kauwtjes en een bonte kraai. En over het binnenduin tornden een troep van tweehonderd spreeuwen gehinderd door de zijwind naar het Zuiden. Aan de kust pas seerden slechts één kramsvogel en één kraai. In het middenduin bij het Kenne- merduinmeertje was er geringe trek van spreeuwen en kramsvogels. In het meer tje verblijven al enige dagen wintertalin gen en vier bril- duikers. Op de hellingen houden zich bovendien nog honderden v bonte kraaien op, die op gunstiger I weer wachten. Ook zwerven er I 1H groepjes van veertig of vijftig kauwen en spreeuwen en enkele Vlaamse Gaaien rond. In de Amsterdamse waterleiding-dui nen houden zich grote troepen kramsvo gels op, die zich voeden met vlierbessen en duindoornbessen. Men zag er voorts een aantal buizerds. Dat er de afgelopen week ook grote verplaatsingen van wilde eenden geweest zijn blijkt uit het feit, dat er op het ogenblik in de hertenkamp in De Hout ongeveer honderd wilde een den vertoeven. In de trektijd strijken er altijd wel een aantal wilde eenden bij de tamme vogels neer, maar nu is dit aantal opvallend veel groter. In de Oostvest te Haarlem zwom giste ren een vreemde vogel. Men ving hem en bracht hem bij de Dierenbescherming, waar de vogelkenner de heer L. van 't Sant zich over hem ontfermde. Het bleek een ijsduiker te zijn, een jong dier dat af komstig is van de open zeeën. Hij broedt op IJsland en verblijft 's winters op de Atlantische Oceaan. Men treft het dier zel den op het land aan. De Dierenbescher ming heeft het dier, dat uitsluitend van vis leeft, door de belangeloze medewerking van een Haarlemse vishandelaar gevoe derd en het vervolgens met een auto naar IJmuiden gebracht, waar het is vrij gela ten. Morgenochtend zal de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, het eerste tehuis voor bejaarden van de Nederlandse Centrale voor huisvesting van bejaarden aan de Herman Hcijermansrveg in Zandvoort openen. Een overzichts foto van dit fraaie, door ir. W. van Tijen uit Rotterdam ontworpen complex, dat plaats biedt aan 164 alleenstaanden en veertig echtparen, terwijl zich op het twee hectaren omvattende terrein ook nog 4S huisjes voor zelfstandige bewoning bevinden. Tentoonstelling van eigen werk in het „Stoofke" De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden afdeling Haarlem houdt Vrijdag 28 October van 17 tot 22 uur, Zaterdag 29 October van 15 tot 23 uur en Zondag 30 October van 15 tot 23 uur in het „Stoofke", Stoofsteeg tussen de Koning straat en de Gedempte Oude Gracht een tentoonstelling en verkoop van de ge maakte werkstukken van de leden. De officiële opening heeft plaats op Vrij dag 28 October om 15 uur BEVALLEN van een zoon: 24 Oct.. J T Mink—van de Polder; 25 Oct., M. Honhof Planting; M. A. C. van TongerenBlogg. BEVALLEN van een dochter: 23 Oct., J. B. J. C. van den Eijnde—Koelemeijer; 24 Oct., W. J. van der Fange—van der Meij; H. M. J. Leijen—Roeien; 25 Oct., C. M. Twisk Groenendaal. OVERLEDEN: 23 Oct., M. M. Sonnemans, 10 j„ Gasthuisvest; B. H .M. Drieman. 74 j„ Uranusstraat; J. Voogd. 69 i„ Heussensstraat: H. A. Heijmans. 63 j„ Leidsestraat; 24 Oct., A. Boet. 2 d„ Gasthuisvest; A. Schalk- Tukker. 46 j„ Hazepaterslaan; E. Pauletta, 61 j.. Floresstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9