LIVORNO Afscheid Theo van der Pas in Minerva Theater Regenjassen GENERAL TIRE Bloemencorso in 1956 draagt de titel „Lentejuwelen" I N a jaarstentoonstelling „Arti et Amicitiae" Herderlijk schrijven en Mandement Echtpaar P. de Ruig vijftig jaar getrouwd Duyvis' Dr. J. J. van de Belt ter aarde besteld 13 zonder watervrees! „Betje regeert" op een contactavond voor burgers en militairen Begrafenis J. Voogd Normale trek; enkele nakomers M. A. Reinalda lid van de Raad van State Heemsteedse padvindsters houden oliebollenactie Mej. mr. E. A. Haars sprak voor de CHU in Haarlem Receptie in „Groenendaal" op Zaterdag 29 October Twee auto's op elkaar op Lange Herenvest Onder grote belangstelling op begraafplaats „Zorgvlied" A. Voorneveld 40 jaar bij P.T.T. Om het Zilveren Biljart DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Theo van der Pas, zich terugtrekkend als uitvoerend kunstenaar, maakt dit sei zoen een tournée door ons land, die de af sluiting vormt van een indrukwekkende reeks concerten, waarmee Theo van der Pas zich talloze vrienden en bewonderaars heeft verworven. De gevierde pianist zal zijn besluit om niet meer in het openbaar op te treden uiteraard wèl overwogen heb- v ben en men zal niet anders kunnen doen dan dit voornemen te respecteren. Maar het komt mij voor, dat velen zijn besluit zullen betreuren en het moeilijk willen aanvaarden. Een veronderstelling, waar toe het afscheidsrecital, dat Theo van der Pas gisteravond in het Minerva Theater te Heemstede gaf, alleszins aanleiding heeft gegeven. Dit afscheid bracht niet de sfeer van de weemoedig-sombere herfstavond met drui lerige regen en neervallende bladeren, ge tuigen van het eeuwge rhythme van op gang en neergang. Hier was geen sprake van neergang, want Theo van der Pas speelde zoals men dit jaren van hem ge woon is en zoals men dit ook nu niet an ders van hem had verwacht. Ook zijn keu ze van een programma, dat geheel aan werken van Frédéric Chopin was gewijd, handhaafde zowel traditie als reputatie en bracht de herinnering aan de onderschei ding bij het in 1927 te Warschau gehouden Chopin-concours behaald, waardoor Theo van der Pas in het bezit kwam van een van de drie uitgereikte „diplómes de distinc tion". Dit programma begon dan met de Pré ludes no. 1, 4, 3, 15 en 22 uit opus 28. De nocturne-stemming, die in het tweede en vierde van deze vijf Préludes treffend was, werd voortgezet bij het begin van het Impromptu in Fis, welke diepte de com positie bij het verdere virtuoze verloop niet meer kan schenken. Een prachtig evenwicht tussen inhoud, vorm en muzi kaal karakter bezit evenwel de bewogen Ballade in f opus 52, waarvan Theo van der Pas een meesterlijke vertolking gaf, beheerst en met een opvallende verinner lijking van expressie. Het was een hoogte punt, dat later op de avond nog geëvenaard zou worden met de voordracht van Cho pin's martiale Uolonaise in As opus 53, im ponerende muziek van bewuste kracht, de verwerkelijking van een gedroomde over winning. Drie Mazurka's, het geliefde Scherzo in cis met de klatering van ijle klanken bo ven een koraalmelodie, de gepassionneer- de Ballade in g opus 23, de zo van stem ming wisselende Nocturne in c kwamen verder tot uitvoering in een vertolkings stijl die voortreffelijk beantwoordde aan het romantische ideaal van Chopin zelve: muzikale geladenheid zonder structuur- ADVERTENTIE Cotton gabardine, geheel dubbel 34.75 Amerikaanse gabardine 49.00 Zuiver wollen gabardine 89.00 GEN. CRONJéSTRAAT la-lb - TEL. 16045 Geen enkele burger of militair, die Dins dagavond in gebouw „St. Bavo" te Haar lem aanwezig is geweest op de bijeenkomst, welke door het bestuur van het Christelijk Militair Tehuis was georganiseerd, zal ont kennen dat deze avond volledig aan de be doeling heeft beantwoord. Deze was name lijk het contact tussen beide groepen te be vorderen en de arbeid onder de militairen van het garnizoen meer bekendheid te ver lenen. Overigens leek het of de voorberei dingen niet geheel zonder moeilijkheden verlopen zijn, want nadat ds. J. Bronsgeest met een humoristisch openingswoord onder meer de garnizoenscommandant van Haar lem en zijn echtgenote hartelijk welkom had geheten, onthulde hij dat het bestuur zich in de afgelopen dagen meermalen enigszins vertwijfeld heeft gevraagd „of Betje misschien nu al regeerde". Niet min der vrolijkheid verwekte de mededeling, dat hij voor deze avond nog bijna vijftig diaconesjes zou hebben meegebracht, die echter op het laatste moment hadden afge zegd. Het slagen van deze avond moet ver der worden toegeschreven aan de toneel groep van de Christelijke Oratoriumver eniging Heemstede, die onder regie van de heer Spaan een vlotte opvoering heeft ge geven van Henk Bakkers bekende blijspel „Betje regeert". Ofschoon deze amusante historie reeds jaren geleden zelfs Esther de Boer-van Rijk vervulde hierin nog met groot succes de titelrol geschreven werd, blijkt het stuk ook nu nog voor amateurs van niet te onderschatten waarde te kun nen zijn. Het is ontegenzeggelijk met grote kennis van de wensen van het uitgaande publiek en met veel flair in elkaar gezet. Het resultaat is weliswaar volkomen pre tentieloos, doch de opvoering garandeert een dankbaar lachsucces, vooral wanneer de titelrol zo pittig wordt gespeeld als Dinsdagavond bij dit ensemble het geval is geweest. Doordat er geen programma's werden verstrekt, moeten de namen der medespelers onvermeld blijven. Betje werd met een onmiskenbaar ko misch talent gekarakteriseerd, hetgeen het moeilijk maakt aan te nemen, dat de be treffende dame slechts sporadisch de plan ken betreedt. De medespelenden hebben haar bij haar taak over het algemeen naar behoren geassisteerd. Men zag bijvoorbeeld een vlotte Fred, een al even levendige El- ly, een met allure getypeerde bankier Van Gelder en een komisch-hautaine huis knecht. Na afloop van deze met een langdurig applaus beloonde voorstelling betrad ds. Bronsgeest opnieuw het toneel om de spe lers in de eerste plaats voor hun bijzonder gewaardeerde medewerking te bedanken en daarbij een klein souvenir te overhan digen. Maar spreker kon daarbij toch niet nalaten het geld, dat in het blijspel zo'n voorname rol speelt, in verband te bren gen met het biljart, dat het Christelijk Mi litair Tehuis nog zo goed zou kunnen ge bruiken. verwoestende dynamische excessen. Met twee études (opus 25 no. 2 en no. 12) de monstreerde Theo van der Pas zijn virtuo ze beheersing. Twee walsen (opus 18 in Es en opus 69 no. 1 in As) werden char mante intermezzi in het uitgevoerde pro gramma. Het langdurige, van dankbaarheid ge tuigende applaus noopte Theo van der Pas tot het spelen van twee toegiften: de me nuetten I en II uit Mozarts Sonate in Es (K.V. 282) en als extra verrassing een pa relend gespeelde eigen compositie. En hiermede had Theo van der Pas af scheid van Heemstede genomen. De Haar lemmers krijgen nog tweemaal de gelegen heid Van der Pas te horen: op een concert met het Noordhollands PhiLharmonisch Orkest en op een geheel door hem ver zorgde klavieravond. P. ZWAANSWIJK De vlaggen van de Grote Houtstraat vereniging hingen Woensdag van de ge vels van deze straat halfstok en van de tribune van de voetbalclub Haarlem aan de Planetenlaan wapperde de clubvlag halfstok. Die middag werd op de Noorder begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. Voogd, die als voorzitter van de straatvereniging, als voorzitter van de cricketclub „Haarlem", maar ook aan de Kledingindustrie Neder land Kattenburg (Magazijn Nederland aan de Grote Houtstraat) zijn krachten heeft gegeven. In de aula waren afgevaardigden van vele organisaties en een groot aantal vrien den bijeengekomen. Toen de baar binnen gedragen werd speelde de organist Gosse Kroese „Eén naam is onze hope". Op ver zoek sprak alleen ds. E. Pot, Hervormd predikant, te Haarlem. Deze las een ge deelte uit Psalm 121 en noemde het nog vrij onverwachte verscheiden van de heer Voogd een zware slag voor de nabestaan den. Te begrijpen is, dat velen onder de indruk gekomen zijn, toen zij vernamen, dat de schijnbaar gave en sterke figuur, als de heer Voogd was, was overleden. De heer Voogd nam een belangrijke plaats in allerlei instanties. In de eerste plaats geldt dat wel zijn levenswerk, waarbij hij zijn gehele persoon gaf. De Grote Houtstraat vereniging rouwt, evenals de voetbal- en cricketclub Haarlem, waarvan hij een trouw lid was. De laatste tijd gaf de heer Voogd zich voor het werk van de B.B. Waar hij kwam gaf hij zich geheel en dan werkte hij trouw. Als de velen, die thans bijeen zijn, straks weer uiteengaan, blijft de herinnering over aan een gaaf en edel mens, die zich vele vrienden had gemaakt. Die herinnering gaat voorbij. Gebleken is. dat de heer Voogd de wortels van het ge loof dieper in de grond heeft geslagen dan even onder de oppervlakte. In de adver tentie heeft de familie geschreven „Onze hulp is bij Hem, die trouwe houdt tot in eeuwigheid". Door die woorden kon de thans overledene vredig heengaan na een rijk leven. Dat is een troost voor de nabe staanden die zich ook aan die woorden kunnen vasthouden. Na dankgebed volgde orgelspel „Seht er kömmt mit Preis gekrönt" uit Judas Mac cabeus van Handel. Bij het uitdragen van de baar speelde de organist ..Voorwaarts Christen strij der". Aan de groeve heeft de zoon, de heer J. J. Voogd, een afscheidswoord ge sproken en dank gezegd voor de blijken van deelneming. ADVERTENTIE de edele Oriëntclgaret de zeldzaam zachte cigaret - sinds 1885 vermaard om zijn uitgelezen, edele Oriënt- tabakken. DUBEC Maxoul nu óók in pakjes van 10 stuks, zo handig in het damestasje. Niet voor niets is de trEND naar Oriënt! De waarnemers van de vogelwerkgroep aan de binnenduinrand meldden heden morgen normale trek met slechts zwakke Noord-Westen wind. Men noteerde 160 spreeuwen, 50 vinken, 3 veldleeuweriken, 9 bonte kraaien, 54 houtduiven, 1 Vlaamse gaai, 2 zanglijsters en 4 kramsvogels die hoog overvlogen. Vandaag ook nog een boompieper, een late doortrekker daar de boompiepers begin October passeren. Aan de kop van de Zeeweg stond een matige wind uit Noord-Westelijke richting. Vóór zeven uur was er nog geen trek Tot kwart voor acht passeerden er 130 kraaien, 100 spreeuwen,, 100 kramsvogels en 8 graspiepers. Een regenbui remde de trek daarna. Gis teren vloog nog een late visdief over het strand. Het is aardig onze aantallen eens te ver gelijken met Utrecht, een plaats in het binnenland waar de trek niet gestuwd wordt. Wel moet men bedenken dat door de vrij krachtige wind de vinken die daar passeerden zich eerder laten stuwen door de watervlakte van het IJselmeer. De stroom vinken zal zich vannacht over de Zuidoever van het IJselmeer waaiervor mig naar het Zuid-Westen uitspreiden. Op 19 October bijvoorbeeld, toen hier aan de kust ruim 800 vinken genoteerd werden, telde men op 8 punten rond de stad Utrecht 530, 150, 396, 730, 150, 77, 270 en 150 vin ken. Die dag passeerden over de duin streek duizenden kramsvogels en bij Utrecht schommelden de genoteerde aantallen van 700 tot 750 vogels. Daar de kramsvogels zich in veel mindere mate laten stuwen dan de vinken, kan men zeggen dat de kramsvogels over een brede zóne van ons land passeerden. De trek van deze vogels was op die dag ongemeen intensief. Bij K.B. is met ingang van 1 November benoemd tot lid van öe Raad van State de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. ADVERTENTIE De enige autoband met NYGEN Sterker dan staal. Zon der binnenband. Zelire- parerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste antl-slipbend van Europal NYGEN-nu ooit In Generol vrmchlwsgonböndon I -lós rfafé&tzaz cv&s-wegfa Het is een half jaar geleden, dat het corso „De bruidsstoet" door de bollenstreek trok en de commissie van voorbereiding heeft nog een half jaar de tijd om de plan nen voor het corso in de tweede helft van April in het komend voorjaar voor te be reiden. Het tijdstip was dus gunstig, om de deelnemers van het afgelopen corso en de toekomstige deelnemers uit te nodigen voor een bijeenkomst, die Woensdagavond in „Treslong" te Hillegom gehouden is. De belangstelling was groot en de ere voorzitter van het comité jhr. mr. R. Sand- berg van Boelens zeide, dat als hem ge vraagd wordt: „Moeten wij doorgaan?" hij daarop „ja" zal antwoorden. Dezer da gen was hij in Saarland en hem was op het hart gedrukt strikt neutraal op te treden. Als het echter gaat over het corso, dan wil hij daarover gaarne ja zeggen. Van het laatste corso zijn enkele kleu renfilms opgenomen, die deze avond ver toond werden. De bezoekers kregen een goede indruk van de fraaie wagens, die in het voorjaar door Sassenheim, Lisse, Hille gom en Bennebrock hebben gereden. Ook werden enkele lichtbeelden vertoond van het corso 1948 en men kon waarnemen dat de verzorging en versiering toen geheel an ders waren dan in 1955. De medewerking van een artistiek adviseur heeft er toe bij gedragen, dat de wagens er mooier en be langwekkender uitzien dan enige jaren ge leden. Toch moet men niet denken, dat de deel nemers het peil bereikt hebben, zoals de jury dat graag zou wensen. Dat bleek ten minste uit de toespraak van de heer R. M. van der Hart, die namens de jury het woord voerde. Hij vertelde, dat haar taak niet gemakkelijk was. De deelnemers be steedden bijzonder veel werk aan de ver siering, maar het is gebeurd, dat de wijze van versieren niet de juiste was. Op som mige plaatsen van de wagen waren te veel versieringen en op andere te weinig. Ook was de kleurencombinatie niet altijd fraai te noemen. Daardoor kon het gebeuren, dat er vijfde en zesde prijzen moesten wor den toegekend. De jury heeft besprekingen gevoerd met het bestuur van het corso, om te overwegen een of meer eerste, tweede en derde prijzen beschikbaar te stellen. Dat zal bevredigender werken dan de situatie in het verleden. De heer Van der Hart verwachtte, dat de belangstelling onder de deelnemers groot zal blijven en dat de schoonheid van het corso weerklank zal vinden bij vele duizenden uit binnen- en buitenland. De voorzitter van het corsocomité, de heer C. J. de Vroomen, deed mededelingen over het corso 1956, dat de titel „Lenteju welen" zal dragen. De artistiek adviseur van het bestuur de heer Jos van Driel te Amstelveen had reeds ontwerpen gemaakt van wagens, welke ontwerpen op het to neel tentoon werden gesteld. De heer Van Driel is een vlot ontwerper die een groot aantal tekeningen gemaaktheeft. De be zoekers toonden er grote belangstelling voor. Onder de aanwezigen waren ook de he ren J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem en W. van Wil lige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei. Vorig jaar hebben de gemeente en de stichting deelgenomen aan het corso en verwacht mag worden, dat zij ook in de toekomst vertegenwoordigd zullen zijn. Mogelijk behoeven de Haarlemmers en velen uit het land in de toekomst niet naai de bollenstreek te gaan, maar kunnen zij dichter bij Haarlem komen dan in het ver leden. De belangstelling neemt immers ieder jaar toe en steeds hebben vele be zoekers moeilijkheden met het verkeer. Doortrekking van de route naar Haarlem is daarom aan te bevelen. De inwoners van Heemstede zullen Za terdag 29 October aan de deur oliebollen kunnen kopen. Drie in een zakje. Zij wor den tegen een gering bedrag aangeboden door de meisjes van de afdeling Haarlem- Hillegom van het Nederlandse Padvind- stersgilde. Zij houden deze oliebollen-actie ten bate van hun clubhuis te Groenendaal. Voor een dergelijk doel is het beslist goed oliebollen eten en wij bevelen deze actie dan ook van harte aan. Tot 21 November houdt „Arti et Ami citiae" te Amsterdam de najaarstentoon stelling. Het is er één van aquarellen, gou aches, pastels, tekeningen, grafiek en beeldhouwwerken. Dergelijke exposities hebben soms het voordeel van een rustiger aanzien dan die waarop schilderijen en in olieverf of tempera werden gevraagd. Te zeer dringen die zo verschillende indivi duele uitingen in zo'n grote vereniging, exposerend in een te kleine ruimte, zich dan tegen elkaar op. Het picturale en gra fische gedeelte van een tentoonstelling als deze is meestal van bescheidener aard, om lijst vaak met passe-partouts en zo komt men wel tot een rustiger geheel. Het valt echter tegen dit keer. Er hangt te veel. Het heeft nu iets van een bazar. Het is te be grijpen dat men de leden liever niet voor niets de contributie laat betalen. Wie ech ter lid wordt van Arti weet dat zijn (haar) werk de jury moet passeren. Wat mij be treft: de helft had hier gerust af kunnen vallen. Meestal concentreert men het werk van kwaliteit in de grote zaal om toch de in druk naar buiten toe van de vereniging zo goed mogelijk te doen zijn. Slecht werk beïnvloedt immers de indruk van het goede, wanneer het te zeer in de buurt daarvan hangt. Wie op zoek is naar iets moois dient er dan wel enige moeite voor te doen en zich niet te laten afleiden door sommiger werk, dat ik beslist „kitsch" zou willen noemen. Herdacht wordt wijlen F. H. Abbing, met een drietal transparante, open gehouden aquarellen. Herdacht wordt ook wijlen J. C. Kleintjes met olieverf schilderijen, de enigen op deze expositie. Als altijd vallen de Amsterdamse Joffers, voorzover zij meedoen, weer op. Van de andere oudere bekenden troffen mij H. F. Boot met een knappe aquqrel naar een oude man, C. J. Maks met weer zo'n knap in elkaar gezet stuk „Vrijheidsdressuur" en deze keer ook de „Rotterdamse Joffer" me vrouw H. J. Reuchlin-Lucardie met een voor haar doen nogal heldere aquarel toch uit Honfleur. Een verrassing zijn de breed neergezette aquarellen van Theo Swagemakers, die blijkbaar in dit werk naast zijn vele por tretopdrachten een bevrijding vindt. Fijn, ingehouden en beschaafd zijn de aquarellen van Willem Witjens en prof. Otto B. de Kat, aantrekkelijk is ook het werk van de even jongere figuren Cor Dik, Jacob Kuij- per, Th. Heynes en Hein Stork, losser leek me geworden J. J. Royaards in zijn boeien de café-intérieur. De beeldhouwer H. J. J. Dannenburg be vestigt een aanwinst voor deze vereniging te zijn en evenzeer mag men zich waar schijnlijk verheugen om het lidmaatschap van de beeldhouwster Eva Mendlik. BOB BUYS. „De verkiezingen van 1956 zullen wor den beheerst door twee kerkelijke stuk ken: dat van de Rooms Katholieken en dat van de Nederlands Hervormde Kerk", aldus mej. mr. E. A. Haars, hoofdbe stuurslid van de Christelijk Historische Unie, in de rede, die zij Woensdagavond hield in het Nederlands Hervormd Wijk- gebouw aan de Gedempte Oudegracht voor de afdeling Haarlem van de C.H.U. Mej. Haars herinnerde er aan, dat de staat een tijdlang de kerk heeft bevoogd waarbij zij als voorbeeld onder meer de Statenvertaling van de Bijbel noemde een bevoogding die ook nu nog niet geheel is geëindigd, getuige de subsidie aan het kerkelijk jeugdwerk. Via de in vloed van het Franse rationalistisch den ken, de beweging van het Réveil en de be tekenis van Groen van Prinsterer, ver plaatste de spreekster de aandacht naai de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Zij constateerde met dankbaarheid en waar dering zij het ook niet zonder critiek dat de kerk zich nu weer bewust is Kerk te zijn. Deze bewustwording bracht noodzakelijkerwijze met zich mee, dat de kerk zich meerdere malen over bepaalde kwesties uitsprak, waarvan het jongste voorbeeld was het Herderlijk schrijven „Christen zijn in de Nederlandse samen leving". De spreekster wees er op, dat dit be slist geen „Hervormd Mandement" is. Hel Herderlijk schrijven roept op tot een per soonlijke beslissing vanuit het geloof, het Mandement roept op tot eenheid van de R.K. gelovigen ten behoeve van de groot heid der kerk. De spreekster belichtte enige facetten van het Herderlijk schrij ven waar deze het vlak van de princi piële politiek raakten, zoals de antithese, de processiekwestie en het Humanisme. Maar zij vroeg zich tevens af, hoe een kerk, die géén politieke keuze wil doen. oordelen zal over problemen, die zuiver op maatschappelijk terrein liggen. Na nog kort, maar principieel ingegaan te zijn op de uitgangspunten en het kie zen van positie van enkele van de poli tieke partijen besloot mej. Haars haar boeiend betoog met er op te wijzen dat het Herderlijk schrijven niet mag worden misbruikt en uiteengescheurd in politieke leuzen, die een miskenning zouden zijn van de achtergrond, waaruit het is ge schreven. He. o -.n-g gebruikelijk dat bij een gouden bruiloft een speciaal comité ge vormd wordt, dat zich voorneemt niet alleen de receptie te organiseren, doch daarnaast ook gelden te verzamelen voor het aanbieden van een cadeau. Wanneer dit wel geschiedt, dan moet het betreffende echtpaar zich ongetwijfeld bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt en over een grote vriendenkring beschikken. Van dit alles is stellig sprake bij de heer P. de Ruig en mevrouw J. C. de RuigDe Ruig te Heemstede, die op 28 September hun gouden huwelijksfeest zouden hebben gevierd, wanneer een ziekte van de bruid dit niet onmogelijk had gemaakt. Maar uit stel betekende in dit geval gelukkig geen afstel; mevrouw De Ruig is weer geheel hersteld, zodat het feest alsnog doorgang za! kunnen vinden. Populariteit De bruidegom, een vooral in Christelijke onderwijskringen bekende en geziene figuur werd in 1379 te Baarn geboren. Hij begon zijn loopbaan bij het onderwijs in Ï898 als onderwijzer aan de Bijzondere Protestantse school te Veenendaal. Reeds in 1900 ver huisde hij naar Muiden, welke plaats in September 1905 voor Woerden verwisseld werd. Hier heeft men de jonge onderwijzer slechts kort gekend, want nauwelijks vier maanden later volgde zijn benoeming tot hcofd van de nieuwe Christelijke lagere school in de Zuider Legmeer bij Uithoorn, welke functie hij 1 Januari 1906 aanvaard de, gelijk met de feestelijke opening van de school. Deze plaats heeft de heer De Ruig tot zijn pensionnering in September 1937 niet meer verlaten. Tot grote tevredenheid en voldoening van deze kleine gemeenschap overigens, waar het schoolhoofd zich spoe dig een grote populariteit en de algemene sympathie wist te verwerven. Nog steeds is dit echtpaar hier bekend als „de meester en de juffrouw" en op de officiële huwelijks datum werden zij dan ook verrast met een album, dat de handtekeningen droeg van alle bewoners uit deze streek, onverschil lig van welke richting. Het was vergezeld van een geschenk in enveloppe. Ook tijdens de bezetting met de voedsel schaarste heeft men er in de polder steeds voor gezorgd dat het „hun" meester en zijn echtgenote aan niets ontbrak. Een episode, waaraan het echtpaar nog steeds met grote dankbaarheid terugdenkt. De heer De Ruig is in Aalsmeer vele jaren ouderling van de Gereformeerde Kerk ge weest, in welke kwaliteit hij ook zijn zil veren jubileum heeft gevierd. Niet minder actief werkzaam was hij voor de Anti- Revolutionnaire Partij; onder meer als voorzitter der Kiesvereniging te Uithoorn, als secretaris van de Kring Haarlemmer meer, als penningmeester van de Staten- Centrale te Velsen en als bestuurslid van de Kieskring Haarlem. Bij dit alles heeft mevrouw De Ruig hem steeds met enthou siasme terzijde gestaan en doordat beiden nog over een grote dosis vitaliteit beschik ken, bestaat er dus alle reden voor een pas send feest. De inzet hiervan vormt de receptie, welke Zaterdag 29 October 's mid dags van 3 tot 5 uur wordt gehouden in het Verversingshuis van het wandelbos „Groe nendaal." Op de Lange Herenvest in Haarlem, nabij de Raamsteeg, zijn Woensdagmorgen omstreeks elf uur een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing geko men. De bestuurder van de vrachtwagen, die aanvankelijk op de Lange Herenvest reed, wilde naar links de Raamsteeg in zwenken. De bestuurder van de achter hem rijdende personenauto heeft dit waar schijnlijk te laat opgemerkt en is tegen de achterzijde van de vrachtauto gereden. Beide wagens werden beschadigd, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De bestuurder van de personenauto, die tijdens het onderzoek verdween, wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Twaalf maanden voor oplichting Een 39-jarige fabrieksarbeider, die er van verdacht werd een negentienjarige jongen uit Haarlem voor een bedrag van vijfentwintig gulden opgelicht te hebben, werd vanmorgen door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Tegen hem was een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van het voorarrest geëist en de voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de verdachte aan de rege ling. ADVERTENTIE Fijngesneden rauwe andijvie of Brussels lof aanmaken met wat Livorno. Gezond en lekker zo'n groentenschotel bij peulvruchten. Zeer velen zijn Woensdagmiddag op de begraafplaats „Zorgvlied" in Amsterdam getuige geweest van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. J. J. van de Belt, in leven directeur van de ge neeskundige dienst van de gemeente Ede en voordien arts in Haarlem en geneesheer van de beide strafgestichten in Haarlem. „Hij heeft stormenderhand aller harten veroverd, zowel in Haarlem, als ook later in Ede", zei burgemeester H. M. Oldenhof van Ede, die als eerste afscheid kwam ne men van deze „geroutineerde huisarts". De heer Oldenhof schetste, hoe dr. Van de Belt in een minimum van tijd de geneeskundige dienst in Ede had opgebouwd, hetgeen hij een „ongeëvenaarde krachtproef" noemde. „Hij was niet alleen een medicus van for maat, maar evenzeer een sociograaf van formaat. Aanwijzingen uit rapporten van zijn hand konden wij als het ware blinde lings uitvoeren." Namens de oud-patiënten uit Haarlem sprak allereerst de heer D. H. J. van Eskert. „Bij allerlei gelegenheden, zoals de viering van zijn zilveren ambtsjubileum, begin Sep tember 1951, zijn promotie tot doctor in de geneeskunde in December 1952 in Amster dam en zijn afscheid van Haarlem in Juli 1954 is hij door vele van zijn dankbare pa tiënten omringd geweest, en geen van ons heeft bij die gelegenheid vermoed, dat wij nu reeds opnieuw bijeen zouden komen, nu om voorgoed afscheid van hem te nemen", zei de heer Van Eskert. „Hij was niet alleen een groot geneesheer, maar ook een waar vriend, wiens hulp niet louter uit woorden bestond. De hem geschonken talenten heeft hij vele malen vermenigvuldigd". „Een best, trouw doktershart heeft opge houden te kloppen", zo zei de heer J. La- duc, sprekend namens personeel van de strafgevangenis in Haarlem. Nadat een oud vriend woorden van af scheid had gesproken, karakteriseerde dokter D. H. Hellema uit Haarlem dr. Van ae Belt met diens eigen woorden „In mijn werk interesseren me de ziekten, maar vooral de mensen". „Hij was een waarlijk groot mens, een waar christen van de daad en daarmee heeft hij het hoogste doel van het leven naar den geest bereikt", zo zei de heer Hellema. Eveneens namens de patiënten sprak de dichteres Annie de HoogNooy. Zij zei, dat „de dok" voor zijn patiënten een vriend was geweest voor hun lichaam en ziel. De heer W. Haverkort, sprekend namens het personeel van het Haarlemse Huis van Bewaring, haalde de woorden aan, die dr. Van de Belt eens heeft uitgesproken met betrekking tot de vaak niet gemakkelijke gedetineerden: „Ik laat me liever een keer bedriegen, dan dat ik een verkeerde diag nose stel". De heer J. Hörchner voerde het woord namens de familie van de overledene. „Een waarlijke mensenvriend te ontmoeten is een zeldzaamheid. Hij, deze medicus van de oude stempel, was er een. Met zijn ruste loze geest was hij steeds bezig voor ande ren. Hij was gehecht aan het leven, al zag hij daar het betrekkelijke van in. Hij was een lichtend voorbeeld van mensenliefde". De plechtigheid in de aula, die ongeveer een uur duurde, werd besloten met een toe spraak door ds. W. Spliethoff van de Lu therse gemeente. „Het licht, door hem ge bracht, heeft veel vertroosting gegeven. Niet klein, miezerig en achterbaks, maar royaal en koninklijk is hij zijn weg ge gaan", aldus ds. Spliethof. Nadat de baar grafwaarts was gedragen, werd voor het graf, dat intussen was over dekt met kransen en bloemstukken, gedé- fileerd. Monument Bij het actiecomité, dat verleden jaar in de weer is geweest om dr. Van de Belt een passend afscheid van Haarlem te bereiden, bestaan plannen, op het graf een herinne ringsmonument te plaatsen. Dinsdag 1 November hoopt de heer A. Voorneveld, besteller 1, Schalkwijkerweg 150, het feit te herdenken dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het PTT-bedrijf. De jubilaris is zijn loopbaan begonnen als telegrambesteller op 1 November 1915 te Haarlem; zijn aanstelling tot besteller volg de in December 1920. Na vele jaren in de bestelkring van de stad zijn werk gedaan te hebben, kwam hij in 1921 bij het overlijden van zijn vader, die al verscheidene jaren de buitenbestel- ling Zuid Schalkwijk had verzorgd, in zijn plaats, tot volle tevredenheid van de be woners aldaar. Tijdens de oorlogsjaren is hij weer werk zaam geweest in Haarlem, waar hij tot taak had verkeerd geadresseerde stukken op hun plaats van bestemming te brengen en de laatste jaren was hij werkzaam aan het hoofdkantoor, op het archief. Het zal de jubilaris zeker niet aan be langstelling ontbreken bij de receptie op die dag, die gehouden zal worden van 4 t/m 5 uur in de cantine van het hoofdkan toor Zijlstraat. Gisteravond zijn de wedstrijden om het Zilveren biljart voortgezet. „Rembrandt" stond aanvankelijk nog twee punten voor bij de aanvang van de wedstrijden. Deze voorsprong heeft zij moeten afstaan. De stand van de gespeelde wedstrijden in Haar lem is 2727. Hof van Holland won namelijk gisteravond met 64.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15