Butler remt expansie der Britse economie Conferentie van Genève begon in sfeer van scepticisme Grootscheeps hotelplan voor Haarlem Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verwachtingen blijken niet hoog te zijn gespannen Faure gedwongen tot stellen van de vertrouwenskwestie Omzet- en dividendbelasting omhoog, grote investeringen opgeschort Militair machtsvertoon doet onwezenlijk aan Stuurt Israel aan op preventieve oorlog? Ondersteuning van vluchtelingenwerk Saar-commissie blijft voorlopig in functie Het woord is aan Verdachte van moord op verpleegster bekent Stemming in Nationale Vergadering is uitgesproken tegen de regering Raad van Europa Vervroegde verkiezingen in Australië in December Meevallers Christen-democraat Welsch als toekomstig premier genoemd Weerrapport li 70e JAARGANG No 94 DONDERDAG 27 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 245 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Woensdagmiddag is in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam de Kinder boekenweek 1955 geopend. De Amsterdamse Jéugdtoneelgroep heeft de kinderen die de opening bijwoonden, onthaald op een Andersen-matinée, die ook werd bijgewoond door Prinses Margriet en haar schoolvriendinnetjes, die hier in de de pauze genieten van een glaasje limonade. (Van onze correspondent in Londen) De bittere medicijn, die de Britse minister van Financiën Butler gisteren met de aan vullende begroting in het Lagerhuis tegen de inflatie voorschreef, is een aanzienlijke verhoging van de omzetbelasting, waarbij weeldeartikelen het zwaarst belast worden. Ook een reeks huishoudelijke en andere gewone gebruiksartikelen, die tot nu toe be lastingvrij waren, worden met het nieuwe minimum van dertig percent belast. De omzetbelasting wordt met een vijfde verhoogd tot een maximum van negentig per cent. Telefoontarieven en sommige posttarieven gaan omhoog. De dividendbelasting wordt van 22,5 op 27,5 percent gebracht. Deze maatregel beoogt niet alleen de inflatie rechtstreeks te beïnvloeden, maar bedoelt ook de looneisen te matigen. Butler erkent dat deze vaak gerechtigd zijn, mits tegenover het hogere loon een overeenkomstige toeneming van de productiviteit per man staat. Het is echter de vraag of de nieuwe prijsverhogingen niet juist verdere looneisen in de hand zullen werken. Op de Labourbanken klonken tijdens Butlers rede luide protesten dat de divi dendbelasting niet hoog genoeg was. Wo- ningbouwsubsidies zullen afgeschaft wor den, behalve die welke bestemd zijn voor krotopruiming en uitbreidingsplannen. Gemeenten en provincies zullen bij cre- dietaanvragen aan het rijk meer op hun vingers worden gekeken dan tot nu toe (Van onze speciale verslaggever) DE TWEEDE CONFERENTIE van Genève van de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk is vandaag begonnen. Om vier uur vanmiddag is de bijeenkomst zonder veel plechtig vertoon geopend. Molotov, vergezeld van zijn rechter hand, de potige Gromiko, en van de Russische ambassadeurs in Parijs en in Oost-Duitsland, verscheen gistermiddag het eerst op het appèl. Later in de middag en de avond kwamen de drie andere hoofdpersonen van de confe rentie aan. Dulles, MacMillan en Pinay, ieder omstuwd door een veelkoppige delegatie. Alle excellenties, Molotov het uitvoerigst, Pinay het soberst, hebben hun goede wensen voor en hun vertrouwen in de goede afloop van de confe rentie uitgesproken en daarbij de lof van de „geest van Genève" bezongen. De vier ministers hebben dezelfde villa's betrokken waar zij deze zomer ook logeer den en de zorg voor hun veiligheid is op gelyke en gestrenge wijze geregeld. Zwit serse soldaten, gestoken in uniformen, die pas uit de stomerij -lijken te komen en Zwitserse politie-agenten staan in de om geving van de ministeriële residenties in grote getale opgesteld. Bovendien is weer versterking van Franse veiligheidstroepen ingeroepen. Verder moet het in Genève krioelen van rechercheurs in burger. Voor het oog doet dat militaire machts vertoon ietwat overbodig en zelfs onwezen lijk aan, want de belangstelling van het publiek voor de conferentie is vrijwel nihil. Buiten Genève moet de geestdrift over de ontmoeting van de Grote Vier niet veel groter zijn. De verwachtingen zijn hier in elk geval niet hoog gespannen. Deze zomer was de eerste ontmoeting van de vier regeringsleiders, na zovele jaren koude oorlog, op zichzelf al een gebeurtenis en het feit dat zij er bij die gelegenheid in slaag den een agenda van vier punten op te stel len, werd door velen als een niet gering diplomatiek succes beschouwd. Thans heb ben de ministers echter tot taak op die vier punten dieper in te gaan. Nu zal moeten blijken wat de waarde is van die hoogge roemde „geest van Genève" zodra deze met de werkelijkheid wordt geconfronteerd. Al leen al het vooruitzicht van die beproeving maant bij voorbaat tot voorzichtigheid om niet te zeggen scepticisme. Inderdaad moet men erkennen dat de kloof over het voor naamste punt, te weten de Duitse hereni ging, zo wijd is dat overbrugging niet voor mogelijk kan worden gehouden. Iets opti mistischer is de stemming slechts ten aan zien van het derde agenda-punt: de eco nomische en culturele betrekkingen en uit wisselingen. Bovendien wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat de agenda zou kunnen worden uitgebreid met andere De Israëlische minister voor Ontwikke lingsplannen, dr. Dov Joseph, heeft in New York in een verklaring voor de pers duidelijk laten doorschemeren, dat Israel wel eens gedwongen kan worden een pre ventieve oorlog tegen Egypte te beginnen indien het militair evenwicht tussen beide landen niet hersteld wordt. Hij noemde de toestand „ernstiger dan men kan bevroeden". Joseph liet de moge lijkheid open, dat Israel wapens van d communistische landen zou kopen, ai. het deze niet uit het Westen zou kunnen krijgen. Incident Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft -jekend gemaakt, dat een Egyptische een- leid een Israëlische politiepost te Beero- :ajim in de gedemilitariseei'de zóne van El Au ja heeft overvallen, waarbij een Israëlische politieman werd gedood, ter wijl er drie werden gewond en twee wer den ontvoerd. De Israëlische regering heeft een Vest ingediend. punten en in het bijzonder met het pro bleem van het Midden-Oosten. Premier Sjaret, van Israel, is de drie Westelijke ministers van Parijs op de voet naar Ge nève gevolgd. Hij zal vier dagen blijven in de hoop Molotov en Pinay te kunnen spre ken, nadat hij de hulp van MacMillan en Dulles al heeft ingeroepen. Tenslotte is het mogelijk dat de kwestie-Vietnam onder vier of meer ogen, doch in elk geval in bijzijn van Pinay, nader zal worden be keken. Over de duur van de conferentie variëren de voorspellingen tussen twee en zes we ken. Onze landgenoot Adriaan Pelt, die directeur is van het Europese filiaal van de UNO, dat de conferentie heeft georgani seerd, moet drie weken voor de samen komst hebben uitgetrokken. Voor de aan komst van Pinay vroeg men zich al af of hij. met een Parijse kabinetscrisis in het verschiet, zijn collega's lang gezelschap zal blijven houden. Alles bijeen mag men vaststellen dat het ware geloof „dat bergen verzet" over deze conferentie in de schaduw van de Mont Blanc zich voor het ogenblik niet bepaald onweerstaanbaar doet gelden. De Russen hebben gistei-middag met hun eerste persconferentie het offensief op de STRAATSBURG (AFP). De consul tatieve vergadering van de Raad van Eu ropa heeft Woensdagmiddag de resolutie van haar commissie voor bevolkings- en vluchtelingenvraagstukken goedgekeurd, waarin de wens wordt uitgesproken dat de hoge commissaris van de UNO voor de vluchtelingen de beschikking over vol doende geld krijgt en waarin de vergade ring zich uitspreekt voor opneming van de vluchtelingen in de landen waar zij op het ogenblik verblijven. Ook heeft de vergadering gesproken over het vraagstuk van Europese landver huizing en zij uitte hierbij de wens, dat het aantal emigranten vergroot zal kunnen worden. De vergadering nam met 65 stemmen, bij 4 onthoudingen, een uitgebreide reso lutie aan met haar mening over de onder handelingen tussen Oost en West. Gewaar schuwd wordt tegen het gevaar van een aceoord met Rusland zonder hereniging an Duitsland op basis van vrije verkie- ingen. Een herenigd Duitsland moet de zelfde rechten hebben als andere landen, niet verplicht worden toe te treden tot enig militair bondgenootschap en vrij zijn wat betreft deelneming aan de Europese en internationale samenwerking. Gevraagd wordt de andere Europese landen te raad plegen alvorens de Westelijke drie grote mogendheden een overeenkomst met de Sovjet-Unie sluiten. Tenslotte wordt in de resolutie gezegd dat het Westen niet als definitief kan aan vaarden de onderdrukking van de natio nale onafhankelijkheid en politieke vrij heid van een groot aantal volken in Cen traal en Oost-Europa. publieke opinie geopend. Perschef Ilitsjef, een krachtig gebouwde man van ongeveer 45 jaar,had zich geflankeerd door een vrou welijke Britse en een Franse tolk op het podium geïnstalleerd. Een van de vijfhon derd journalisten vroeg of hij in die om standigheid misschien ook een symptoom van de „geest van Genève" mocht zien. De Russische woordvoerder antwoordde toen voorzichtig: „Deze rolverdeling, mijne he ren, bewijst vooral dat bij ons in de Sovjet- Unie de vrouw als volkomen gelijkwaardig aan de man wordt beschouwd." CANBERRA (Reuter/A.F.P.) Premier Menzies van Australië heeft tegen 10 De cember vervroegde verkiezingen uitge schreven voor het gehele Huis van Afge vaardigden en de helft van het aantal zetels van de Senaat. Menzies deelde dit mee na afloop van de besprekingen met lei ders van zijn liberale partij en van de plat telandspartij, die met de liberalen de coa litieregering vormt. Het mandaat van het Huis van Afgevaar digden zou pas in Mei 1957 aflopen en over ce helft van het aantal zetels in de Senaat zou voor Juni moeten worden gestemd. Deze twee verkiezingen zullen nu tegelijk worden gehouden. De coalitiepartijen hopen te profiteren van de verdeeldheid van hun tegenstanders, de socialisten. Op het ogenblik heeft de re gering in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van twaalf zetels. In de Senaat heeft zij slechts twee zetels meer dan de oppositie. Menzies verklaarde dat de regering ver vroegde verkiezingen noodzakelijk acht ten einde een duidelijk mandaat te krijgen voor een regeling op lange termijn van de economische vraagstukken. De opposi tieleider dr. Evatt zeide dat de premier de economische toestand tot een denkbeeldige economische crisis had gemaakt door haar wanbeleid. het geval is. De leningsvoorwaarden zijn verzwaard. Landbouwsubsidies zullen eveneens worden aangetast. Een aantal kapitaalsprojecten zal in langzamer tempo worden uitgevoerd of uitgesteld. De regering geeft het voor beeld. De bouw van het nieuwe ministerie van Koloniën tegenover de Westminster Abdij en van een nieuw gebouw, dat de Britse regering in Washington laat neer zetten wordt stopgezet. Gemeenten en provincies moeten zelf beslissen over de kortwieking van hun ka pitaal-programma's, maar ze worden door de regering onder druk gezet. Ook de ge nationaliseerde industrieën moeten, in hun uitbreidingplannen, een veer laten. De bouw van centrales voor atoom-energie gaat echter onverminderd door. Een pleis ter op de wonde is dat op sommige ar tikelen de aankoopbelasting is verminderd. Schoenen worden bijvoorbeeld goedkoper. Door deze maatregelen zal volgens Butler het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud nog niet met één punt stijgen. Hoezeer de oppositie ook briest, Butlers remedie had erger kunnen zijn. De in komstenbelasting, die Butler in April al verlaagde, waarmede hij 150 milioen pd. st. schonk, blijft onaangetast. De vrees van Labour dat de Tories een rechtstreekse aanval zouden ondernemen op de sociale voorzieningen werd niet bewaarheid'. Ook de bij elke crisisbegroting terugkerende voorspelling van hogere accijnsen, verhoog de vermakelijkheidsbelasting en hogere benzinebelasting bleek ongegrond. Butler verdedigde zijn beleid met een verwijzing naar soortgelijke maatregelen in Neder land, de Verenigde Staten en YVest-Duits- land. Butler, die zich niet van zijn stuk liel brengen door het lawaai op de oppositie- banken, legde de nadruk op de duidelijke verbetering in de toestand tijdens de af gelopen maand. Het vertrouwen in de po sitie van het pond sterling is versterkt, het verlies der reserves tot staan gebracht, het Britse tekort bij de Europese Beta- lings Unie aanzienlijk verminderd en het nadelig saldo op de handelsbalans ver kleind. In 1955 was de internationale handels situatie over 't algemeen gunsug, maar aoor de geruchten over de positie van het pond sterling en door overmatige vraag naar de beperkte arbeidskrachten en grondstof fen was de Britse economie te zwaar be last. De reserves moesten daarvoor aange sproken worden. Butler wilde niet wachten met maat regelen tot het volgende budget omdat deze regering vast besloten is zonder ver wijl het economisch evenwicht te herstel len (hoongelach bij Labour), om een ste vige grondslag te vormen voor toekom- tige vooruitgang. Op die manier kan het pond worden versterkt en profijt worden getrokken van de mogelijkheden, die de wereldhandel biedt. Volgens Butler is zowel aanmoediging PARIJS (AFP/Reuter) Het Franse kabinet heeft besloten de raad der West- Europese Unie te verzoeken de bevoegd heden van de neutrale Europese commissie van toezicht in het Saargebied die controle heeft geoefend op het verloop der volks stemming en de daaraan voorafgegane po litieke campagne, te wijzigen en te ver lengen. Frankrijk heeft verzocht het mandaat der commissie tot na de verkiezingen voor een nieuwe Saarlandse volksvertegenwoor diging te bestendigen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duits! and, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben hierover in beginsel reeds overeenstemming bereikt. De Saarlandse Landdag is voor morgen bijeen geroepen, om het ontslag van de regering-Hoffmann goed te keuren. De 67-jarige Heinrich Welsch wordt als mo gelijke kabinetsformateur genoemd. Hij behoort tot de Christen-Democraten en zou voor de neen-stemmers en hun poli- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Een muur in Pompeï: Het kleinste kwaad wordt groot, als men het verwaarloost. tieke tegenstanders aanvaardbaar zijn. De pro-Duitsers beschouwen hem als onaf hankelijk. Welsch hielp indertijd Robert Schuman, de latere Franse minister van Buitenlandse Zaken, ontsnappen, toen deze naar het concentratiekamp gezonden werd. De 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist, die eergisteren is aangehouden om dat hij ervan verdacht werd op 12 October te Zeist de 22-jarige leerling-verpleegster W. v. Soest te hebben aangerand en daar na vermoord, heeft heden na een langdurig verhoor een bekentenis afgelegd, aldus deelt de Zeister politie mede. (Van onze correspondent in Parijs) Vier en twintig uur bedenktijd heeft de Franse Nationale Vergadering gekregen om te besluiten of zij de regering-Faure haar vertrouwen wil geven of niet. In de afge lopen nacht heeft de premier de vertrouwenskwestie gesteld nadat hij tot twee keer toe een minderheid had gekregen bij stemmingen over procedure-kwesties. Faure's plan voor vervroegde verkiezingen en de gebeurtenissen van de laatste dagen hebben zijn positie bij de volksvertegenwoordiging merkbaar verzwakt. Tot die gebeurtenissèn moet men de uitslag van de stemming in het Saargebied, het uitroepen van de repu bliek in Zuid-Vietnam, de ommezwaai van de Pasja van Marakkesj en de telkens terugkerende moeilijkheden in Tunesië rekenen. De aanval op Faure werd ingezet door de socialistische leider Pineau, die, hoewel hij zich in vrij gematigde termen uitte, geen twijfel liet bestaan over de bedoelingen van de S.F.I.O. Pineau nam het begrotings tekort als uitgangspunt van zijn critiek. Hij schatte dat voor 1956 op duizend milliard francs, terwijl het misschien zal stijgen als gevolg van nieuwe maatregelen in Noord- Afrika. De socialisten zijn bereid tot ver vroegde verkiezingen, maar men zal ook vóór de verkiezingen moeten zeggen dat er nieuwe, financiële opofferingen nodig zul len zijn. Wij willen een andere meerder heid, zo zei Pineau, en een andere regering, die de problemen aankunnen en die het aanzien van de staat kunnen herstellen. Zwak Omstreeks het middernachtelijk uur gaf Faure in het Palais Bourbon voor de zo veelste maal in deze maand een overzicht van hetgeen zijn regering heeft bereikt. Zijn argumenten waren niet sterk. Hij maakte trouwens een matte en vermoeide als matiging nodig. Volledige werkgele genheid mag onze betalingsbalans niet in gevaar brengen. De voornaamste moge lijkheid tot besparing biedt het remmen van het tempo der ontwikkeling. Een vinnige Attlee, die na Butler sprak, had geen goed woord over voor deze be groting en voor Butlers economische poli tiek, die volgens hem de kleine man liet bloeden en geen rekening hield met het werkelijke nationale oeiang. vanaaag opens Gaitskell de eigenlijke aanval van de oppositie met een rede, die zijn reeds groot prestige als eventueel toekomstig leider van de Labour partij nog moet verhogen. indruk. Over het financiële en economische beleid vertelde hij niets meer dan zijn mi nister Pflimlin 's middags had gezegd. Over Noord-Afrika, de buitenlandse politiek en de gebeurtenissen in het Saargebied wist hij niet meer te zeggen dan dat Frankrijk blijk moet geven een vaste politieke lijn te volgen. Hij moest echter toegeven dat het hieraan tot nu toe vaak heeft ontbroken. Pineau zei daarop nogmaals dat het schen ken van vertrouwen aan de regering gelijk zou staan met het goedkeuren van een po litiek, die de socialisten en met hen het grootste deel van de Nationale Vergadering gevaarlijk achten. Eén keer met 303 tegen 275 en één keer met 289 tegen 286 stemmen werd de rege ring daarna in de minderheid gebracht, waarop Faure, zoals gisterochtend in de ministerraad was besloten, de vertrouwens kwestie heeft gesteld. Men kreeg de indruk dat alle aangevoer de argumenten slechts een middel waren voor de ontevredenen om uiting te geven van hun wantrouwen in de regering. De stemming is op het ogenblik bepaald anti- Faure. Naar alle waarschijnlijkheid zal er niet veel voor nodig zijn om de socialisten een, zij het geringe meerderheid van 312 tegen de regering bij elkander te doen brengen. Men mag verwachten dat de pre mier morgen vóór de stemming nogmaals een dringend beroep zal doen op de afge vaardigden om Frankrijk niet zonder stem in Genève te laten staan. Maar het staat te bezien of zij ditmaal voor dit argument zullen bezwijken. Als stok achter de deur heeft Faure de mogelijkheid de Assemblée te ontbinden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand sr c a w E2 zS Stockholm geheel bew. W 4 4 7 Oslo onbewolkt windstil 4 0 Kopenhagen half bew. W 8 9 3 Amsterdam zwaar bew. W 1 13 15 Londen zwaar bew. N 2 16 4 Luxemburg geheel bew. WZW 4 9 0,1 Parijs mist windstil 14 0 Bordeaux onbewolkt ZO 1 16 0 Grenoble nevel windstil 16 0 Nice onbewolkt WNW 2 20 0 Genève nevel WZW 4 14 0 Zürich mist Z 3 14 0 Locarno licht bew. O 2 17 0 Berlijn geheel bew. W 4 12 9 Frankfort regen NNO 4 13 0,1 München half bew. windstil 15 0 Wenen nevel windstil 3 7 Innsbruck nevel W 1 14 0 Rome onbewolkt ONO 6 19 0 Ajaccio onbewolkt ONO 4 19 0 Mallorca licht bew. NNW 2 20 0 Neerslag laatste 24 uur. OCXXX«XX»OOOOCCOCCOCCOOCCCOCCCCCOCIOOOCOCOCX* DE HAARLEMSE architect Jac. van Veisen heeft op verzoek van de onlangs opge richte stichting „Utiliteitsbouw" een ont werp gemaakt voor een 120 bedden om vattend hötel te Haarlem, waarvoor ruimte is gereserveerd aan de Schipholweg bij de Buitenrustbrug. Op de hierbij afgebeelde m,aquette van het ontwerp onderscheidt men het café (links) en het vierhonderd plaatsen tellende restaurant (rechts) als vleugels van het torenachtige hötelgebouw, dat in totaal veertien verdiepingen omvat, waarvan er tien voor het eigenlijke hótel- bedrijf zijn bestemd. Elders in dit blad treft men uitvoerige bijzonderheden over dit project, dat zich reeds in de belangstelling van het ge meentebestuur mag verheugen, aan. VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen, van nacht plaatselijk lichte en hier en daar mogelijk zware nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 28 October Zon op 7.28 uur, onder 17.23 uur. Maan op 15.46 uur, onder 3.54 uur. Maanstanden 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 October Hoog water: 1.05 en 13.31 uur. Laag water: 9.09 en 21.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1