Panda in het verheer Minister Donker komt tegemoet aan bezwaren Tweede Kamer Suriname, vaderland voor mensen uit vier werelddelen Het Koninklijk Paar zag vandaag: Bureaucratie Wettelijke regeling van stichtingen Indianen vormen de oudste groep Bromfietsjackets Zeepost Toestand in Oost-Java is sterk verbeterd 3 Pella verklaart de oorlog aan zijn opvolger Segni Echtgenote Amerikaanse ambassadeur overleden Kerkelijk Nieuws Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw Samenvoeging van banken in elk huisgezin: Buchenwald-gedenkteken te Amsterdam onthuld V erzekeringsmaatschappij van artsen-automobilisten Gunstig oordeel van dr J. van der Zwaai Nationale slagersvakten- toonstelling te Groningen De critiek van de volksvertegenwoordi ging op de hoge staatsuitgaven kan gemak kelijk misverstanden wekken. De kosten van het staatsapparaat zijn nu eenmaal traditiegetrouw een doorn in het oog en sommige staaltjes van verkeerd financieel beleid in kleinere kring van plaatselijke of regionale betekenis worden maar al te dankbaar aangegrepen voor een generali sering, die onrechtmatig kan zijn. Doch dat een zuinig staatsbeheer een eerste zorg voor de Kamers moet zim, staat voorop en het zou .zeer nuttig zijn wanneer die Ka mers tegelijk aandrongen op verbetering in aanwijsbare en bewijsbare gevallen, die duidelijk in strijd zijn met de geboden zui nigheid. Er is echter iets anders, dat in indirect verband staat met deze critiek. Wanneer de volksvertegenwoordigers met Argus-ogen het financieel beheer van de staat en de kosten van diens ambtenaren bezien, komt dat wellicht voor een deel voort uit een zekere wrevel ten aanzien van de praktijk der staatsuitgaven, met andere woorden: het publiek, dat de hoge kosten in gedach ten heeft, raakt aan het contactpunt met de ambtenaren niet steeds overtuigd van het feit dat die kosten ook nuttig besteed zijn. Want dat contactpunt (liggend aan de lo ketten der openbare diensten, in de corres pondentie met overheidsinstellingen en overal, waar ambtenaren zich met de sa menleving bemoeien of worden te hulp ge roepen) levert het publiek niet altijd de voldoening die het verwacht van een zo kostbaar apparaat. Zonder de mens-geble ven en besef-voor-hun-taak-hebbende ambtenaren ook maar in het minst tekort te willen doen, moet nog steeds met erger nis geconstateerd worden hoe weinig in het algemeen de ambtenarij zich gelegen laat liggen aan een vriendelijke, begrips volle verhouding met het publiek. Ons ko men herhaaldelijk incidenten ter ore, die bewijzen dat vele ambtenaren zich niet vrij hebben kunnen houden van het bureaucra tische formalisme, dat even verfoeilijk kan zijn als autocratisch despotisme. Deze ver schijnselen zijn niet altijd het gevolg van individuele (wan)instelling der desbetref fende ambtenaren, doch ook vaak van een formalisme in voorschriften en instructies, dat een geest schept die slechts door indi viduele idealisten zou kunnen worden door broken. Deze idealisten zijn er wel en zij zijn degenen, die men „humane, vriende lijke ambtenaren" noemt, doch eigenlijk zijn deze vaak verplicht zich aan hun voor schriften te onttrekken en de hand te lich ten met instructies, willen zij „humaan en vriendelijk" kunnen blijven. Wij hebben enige tijd geleden een for muliertje geciteerd, dat door de Parijse politie aan buitenlandse verkeersovertre- ders werd uitgereikt. De charmante oe- woordingen waarin dit was gesteld en het begrip voor de onhandigheid en onwetend heid van de overtreder dat eruit sprak deden weldadig aan. Het is een kwestie van stijl, wellevendheid en humaniteit, waaraan het bij sommige Nederlandse over heidsinstanties in het algemeen en bij vele ambtenaren indivdiueel nogal eens man keert. Het door middel van formulieren dreigen met afsluitingen van water, gas, electrici- teit en andere faciliteiten bij de minste overschrijding van betalingstermijnen het is al bij voorbaat dreigen, als de „klant" nog geen enkele overtreding heeft begaan, is een methode die onaangenaam aandoet. Het laten wachten van „klanten" aan de loketten, terwijl het gezapige vertier in de bureaux zijn gang gaat en er kennelijk geen enkele belangstelling voor de wach tenden wordt opgebracht, werkt wrevel- wekkend. Het door middel van een koel formuliertje (met opdruk: doorhalen wat niet verlangd wordt) antwoorden op een minzaam en gefundeerd verzoek tot uitstel van belastingbetaling geeft de belasting- betaler-in-kwestie het hulpeloze gevoel van een weerloos gevangene in een con centratiekamp van bureaucratische harte loosheid. In een dergelijk geval ging het zelfs zo: de verzoeker kreeg tengevolge van achterstand op het belastingkantoor twee aanslagbiljetten voor dezelfde betalings termijn, wat hem grote moeilijkheden be zorgde. Enkele dagen na afwijzing van zijn verzoek tot uitstel kreeg hij er nog een derde aanslagbiljet bij.... Deze en dergelijke dingen werken de misverstanden over financiële zorgeloos heid der overheid in de hand. Zij wekken een irritatie, waaruit andere, vaak onge motiveerde verwijten voortkomen en ver troebelen de verhoudingen tussen overheid en publiek, waarmee geen van beiden ge baat zijn. De monopoliepositie der overheid legt haar nog meer verplichtingen ten aan zien van wellevendheid en humaniteit op dan particuliere bedrijven, doch het lijkt wel alsof de monopolities het tegendeel be werken. Als dat inderdaad zo is, kan men van echte „bureaucratie" spreken. En dat is een verschijnsel waartegen met klem moet worden geprotesteerd. ROME (ANP) De voormalige Ita liaanse minister-president Giuseppe Pella acht het ogenblik gekomen om actief in de binnenlandse politiek van Italië in te grij pen. Pella. aldus meldt de „Neue Zürcher Zeitung". wordt door velen als de geestelij ke leider van de oppositie in de Christen- Democratische pratij aangezien. Hij is een der leidende figuren van de Rooms Katho lieke meerderheidspartij en heeft in rui me kring aanhang vooral onder de midden stand. Pella zal zich vooreerst tot critiek op de financiële en economische politiek van de regering-Segni beperken. Hij wil vermin dering van de staatsuitgaven en ordening van het ingewikkelde stelsel der directe belastingen. ADVERTENTIE „Een hoogst onprettige situatie!" moppert Joris Goedbloed, als zijn voorwielen al op het eerste spoor staan en hij op een ander spoor een trein met een sneltreinvaart ziet naderen! „Betekent dit de onder gang van het Huis Goedbloed? Neen, drie werf neen! Lector et labora! zoals wij La tinisten zo treffend opmerken in zo'n ge val!" Een fikse draai aan het stuur en nu maar zien, wie het eerste aankomt! Dat was allemaal niet nodig geweest, als Joris had uitgekeken, want bij vele onbewaakte overwegen staan knipperlichten, net als hier. Een groen knipperlicht betekent: de overweg is veilig. Rood knipperlicht bete kent: De overweg is niet veilig! Stoppen! En als die knipperlichten soms defect zijn is er altijd nog een oranje licht, dat niet knippert, maar waarschuwt: Kijk uit! Let op! De minister van Justitie, mr. Donker, heeft gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld dat hij bereid is een staatscom missie in te stellen die tot taak zal hebben een oplossing te zoeken voor het probleem van de overheidsstichtingen. Voorlopig zullen de overheidsstichtingen buiten de voorgestelde wettelijke regeling van stichtingen vallen. Met deze toezegging kwam minister Donker tegemoet aan veler bezwaren in de Tweede Kamer. Met een lange nota van wijziging kwam hij ook tegemoet aan andere bezwaren, die veelal gericht waren geweest tegen de tekst van (Van onze reisredacteur) Drie Indianen, kapitein Calli, kapitein Christiaan en Filippus Sabaja, hebben vandaag op het vliegveld Zanderij bloemen aangeboden aan Koningin Juliana. Met die fleurige noot is dan het tweede deel van de koninklijke reis naar de West begonnen, het bezoek aan Suriname, evenals de Antillen een vrije en gelijkwaardige deelgenoot in het Koninkrijk der Nederlanden. De zeventienhonderd kilometer die Willemstad op Curasao van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo scheiden, onderstrepen overigens nog eens het enorme ver schil dat deze twee rijksdelen die men kortweg „De West" noemt, kenmerkt. De hete, droge, dichtbevolkte Antilliaanse rijksdelen onder de Venezolaanse wal en het grote tropische land aan de „wilde kust van Guyana" hebben naast de hitte van de dag slechts twee dingen gemeen: een recente staat kundige ontwikkeling die hen van de koloniale status tot een vrijwillig geschonken en aanvaarde zeggenschap in eigen zaken bracht en een zeer heterogene bevolking, die nochtans al naar eigen aard als vrije burgers in vrede samenleeft. De Surinaamse bevolking kent zo mo gelijk nog groter verscheidenheid dan die van de Antillen. De Indianen, wier ver tegenwoordigers Koningin Juliana van daag als eersten huldigen, ontleenden dat recht aan het feit dat zij de oudste groep vormen. Er zijn nu nog 4700 van deze oorspron kelijke bewoners van het land over. De tweede groep die verscheen, werd ge vormd door de blanken, Spanjaarden, En gelsen en Nederlanders, die elkaar het land betwistten tot in 1667 de Zeeuwse admiraal Abraham Crijnsen Suriname op de Engelsen veroverde. Het bleef defini tief onder Nederlands beheer, nadat Ne derland Nieuw Amsterdam (New York) aan de Britten had overgedragen. In de eeuwen, die op deze periode volg den, kwamen de voorouders van de hui dige grote bevolkingsgroepen naar Suri name. De grote plantages hadden arbei ders nodig en omdat de Indianen voor het plantagewerk weinig voelden, tastte men diep in het slavenreservoir van donker Afrika. Bij duizenden werden deze onge- lukkigen naar de tropische moerassen van Guyana gesleept. Thans vormen hun afstammelingen, al of niet met een scheut blank bloed ge mengd, Suriname's grootste groen, de 90.000 Creolen, waarvan er 65.000 in Pa ramaribo wonen. Als levende herinnering aan de erbarmelijke toestanden uit de slaventijd zijn er nog de 22.000 bosne gers in de binnenlanden, achterkleinkin deren van gedroste slaven, die het oude leven van Afrika zo goed en kwaad als dat ging in de Surinaamse oerwouden voortzetten en krijgshaftig genoeg waren om het tegen strafexpedities op te ne men. De afschaffing van de slavernij in 1868 bracht opnieuw een acuut arbeidstekort. Men ging contract-koelies werven in Brits-Indië en later ook op Java. En zo leven er thans in Suriname 74.000 Hindustani en 40.000 Indonesiërs. Het is alles bij elkaar een vreemd bevolkingspa troon voor een Zuid-Amerikaans land: een Aziatische meerderheid naast een bijna even grote Eurafrikaanse groep. Op de helft van de Indonesiërs na heb ben allen het Nederlands staatsburger schap. Onderbevolkt Telt men bij de grote bevolkingsgroe pen nog enkele duizenden Chinezen en Europeanen op en projecteert men het to taal van 240.000 op een land dat vier maal zo groot is als Nederland, dan springt Suriname's onderbevolktheid al meteen in het oog. Dat geldt vooral voor het dichtbeboste bergachtige binnenland, door een savanne- strook gescheiden van de van 25 tot 80 ki lometer brede moerassige kuststrook, waar vrijwel de gehele bevolking, op een deel der bosnegers en Indianen na, geconcen treerd is. Suriname is dan ook een klas siek voorbeeld van een onder-ontwikkeld land, vooral sinds de rijke plantage landbouw van weleer door afschaffing van de slavernij en opening van het Suez-kanaal de nekslag kreeg. Nederlands koloniale politiek concentreerde zich op de gouden kansen in de Oost en de West werd het stiefkind. Slechts de behoeften van de moderne techniek redden later deze rijksdelen, want zoals de Antillen op de been werden geholpen door de olieraf finaderijen, zo kon de Surinaamse econo mie gaan drijven op bauxiet, het kostbare aluminiumerts dat wordt ontgonnen door de Amerikaanse S.B.M. en de Nederlandse Billiton Maatschappij. Dertig percent van het nationale inkomen en 50 percent van de landsrevenuën komen thans uit de bauxietmijnen. Grote plannen Daar het duidelijk was dat een zo een zijdige economie meer steunpunten moest krijgen, zijn sinds de oorlog de plannen makers aan het werk gegaan om de economische basis te verbreden. Neder land heeft zich daarbij niet onbetuigd ge laten. De verschillende plannen zijn thans ge coördineerd in een tienjarenplan, dat 234 millioen Nederlandse guldens moet gaan kosten, waartoe Nederland een derde als gift en een derde als lening bijdraagt. Naast de verbetering van gezondheid, onderwijs, overheidsadministratie, behui zing, houtvesterij, industrie en mijnbouw, wordt het leeuwendeel van de beschik bare gelden besteed aan stimulering van de landbouw en uitbreiding van de ver bindingen. Het laatste vooral is dringend noodza kelijk om dit vrijwel maagdelijke land te ontsluiten,want nu zijn het vrijwel uit sluitend de enorme rivieren die het land doorsnijden, die als verkeerswegen wor den gebruikt. Suriname heeft thans slechts één ongelukkig spoorlijntje. Tenslotte is er nog het ambitieuze Brokopondo-plan, dat voorziet in de bouw van een stuwdam in de Surinamerivier. De energie van de electrische centrale zou onder meer een eigen aluminiumfabriek kunnen drijven. Maar de kosten, op twee honderdmillioen Nederlandse guldens ge schat, zijn hoog. Het is duidelijk dat een jong land, dat sinds kort politiek op eigen benen staat en zich voor zulke enorme economische problemen gesteld ziet, het niet zonder belangstellende steun van buiten kan stellen. Het vandaag begonnen bezoek van het Koninklijk paar zal zeker in Neder land warme interesse wekken voor het land tussen de Corantijn en Marowijne, divieren die de grenzen vormen met De- merara (Brits-Guyana) en Cayenne (Frans Guyana) en het Tumuc-Humac- gebergte dat het van Brazilië scheidt. Het is het Franse buurland zeker vooruit en al mag het economisch gebied in zeker op zicht nog ten achter liggen bij de Britse ADVERTENTIE teddy gevoerd, gewatteer- ycz de mouwvoering, 4 zak- llSj ken, alpaca kraag7 GEN. CRONJéSTR. 40-44 - TEL. 15438 Haarlem-Noord buur, het is gespaard gebleven voor de politieke moeilijkheden die in George town wel rezen. Wanneer de gezonde politieke construc tie stevig gebaseerd kan worden op een stabiele economie, dan kan Suriname op weg gaan naar de gelukkige toekomst, waar het zo lang op heeft gewacht en die men zijn vriendelijke gulhartige be volking zo graag zou gunnen. de wet. Een nieuwe wettelijke regeling is altijd moeilijk omdat men nog niets weet van de practyk, zei de minister. Daarom zal by de uitvoering van de wet veel moeten worden overgelaten aan de wUs- heid van de rechter. Het stellen van de eis, dat het vermogen van een stichting of de redelijk te ver wachten inkomsten voldoende moeten zijn voor het bereiken van het gestelde doel, is nodig, want indien het vermogen niet vol doende is voor het doel behoort een der gelijke stichting te worden opgeruimd. De minister was bereid de bepaling dat het doel van de stichting niet op winst gericht mag zijn te veranderen en daar voor in de plaats te stellen: Het doel van de stichting mag niet inhouden het doen van uitkeringen aan oprichters of aan hen die deel uitmaken van haar organen, noch ook aan anderen, tenzij wat deze laatsten betreft, de uitkeringen een ideële of so ciale strekking hebben". Wanneer een stichting leden heeft, is hun positie niet zo gewaarborgd als van de leden van een vereniging. Als er leden zijn, verdient daarom de verenigings- vorm de voorkeur. Maar de minister wil de niet al te star vasthouden aan de eis dat een stichting geen leden mag hebben en daarom bracht hij een wijziging aan, waardoor wordt bepaald: Indien de sta tuten van een stichting een of meer per sonen de bevoegdheid geven in de ver vulling van ledige plaatsen in organen van de stichting te voorzien, wordt zij niet uit dien hoofde aangemerkt leden te kennen". Voorts bracht de minister nog een aan tal wijzigingen aan van voornamelijk wetstechnische betekenis, waardoor de wettelijke regeling van de stichtingen als geheel voor de Kamerleden veel aantrek kelijker is geworden. Vandaag wordt de discussie over het ontwerp nog voortge zet. De Amerikaanse ambassade heeft van de ambassadeur, de heer H. Freeman Mat thews, bericht ontvangen dat zijn echtge note Woensdag te Hot Springs in Virginia is overleden. ADVERTENTIE 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „17de Oeto- bre" 31 October; Australië: via Engeland 5 November; Brazilië: ss „17de Octobre" 31 October; Canada: ss „Rijndam" 2 Novem ber; Chili: ss „Rijndam" 2 November, ss „Maasdam" 2 November; Ned. Antillen: ms „Aegis" 31 October, ms „Isis" 5 Novem ber; Nieuw-Zeeland: via Engeland 5 No vember; Suriname: ms „Stentor" 1 Novem ber; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Winchester Castle" 5 November. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postkantoren geven de postkan toren. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vriezenveen (4e pred.pl.) J. Bos te Noorden. Bedankt voor Rijssen J. T. Doornenbal te O ene. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Drachten D. P. Oosthoek, cand. aldaar, die bedankte voor Tiel en Veere. Bedankt voor Sommelsdijk J. Wieman te Oudewater. Geref. Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk J. A. Kemp, cand. te Rotterdam. Beroepen te Dronrijp K. Dijkstra, cand. te Ferwerd. Aangenomen naar Ferwerd D. C. Los te Stellendam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort: G. Blom te Moer kerk en A. Zwiep te Schiedam. Onder gelijktijdig eervol ontslag uit de militaire dienst is brigade-generaal J. J. de Wolf, inspecteur der genie, met ingang van 1 November bevorderd tot generaal-ma- joor. Tevens is hij bij K.B. benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, zijn hem door de minister van Oorlog, ir. C. Staf, ten departemente uitgereikt. Noord Friesche en Nederlandse Middenstandsbank Met ingang van 14 November zal de N.V. Noord-Friesche Middenstandsbank te Leeuwarden worden gevoegd bij de N.V. Nederlandse Middenstandsbank, zo heeft de directie van de Friese instelling haar cliëntèle medegedeeld. Sedert 1933 bestaat er reeds een nauwe samenwerking tussen beide instellingen en in de loop der jaren heeft de Noord-Frie sche bij haar buitengewone ontwikkeling de waarde van de samenwerking duidelijk ondervonden. ADVERTENTIE In de stromende regen is Woensdag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in aanwe zigheid van enkele honderden belangstel lenden een eenvoudig Buchenwald gedenk teken onthuld, waaronder in een urn as en aarde uit Buchenwald en andere con centratiekampen uit de bezettingstijd ligt begraven. Het Buchenwald Herdenkingscomité, van wie het initiatief en de uitvoering is uit gegaan, was aanvankelijk van plan geweest het door de beeldhouwer Herman Schutte uit Veere ontworpen monument (twee handen, die een urn dragen) te onthullen op Zondag 16 October laatstleden en daar aan een stille tocht vanaf het J. D. Meijer- plein vooraf te laten gaan. Het gemeente bestuur van Amsterdam gaf daarvoor ech ter geen toestemming. Mevrouw Prinsen Geerlings, de moeder van de in de bezetting gevallen Reina Prinsen Geerlings en Jeanne van Hall, de weduwe van de eveneens gevallen beeldhouwer Van Hall, onthulden het ge denkteken door er de Nederlandse vlag af te trekken. De Nederlandse Vereniging van Artsen- Automobilisten (V.V.A.A.) heeft opgericht de N.V. Schadeverzekeringmaatschappij van de Nederlandse Vereniging van Artsen- automobilisten (S.V.A.A) te Utrecht. Doel is het verzekeren van Nederlandse artsen, alsmede vroedvrouwen en wijkverpleegsters tegen schade aan hun voertuigen en/of tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijk heid enzovoorts. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt f 1.000.000 en is verdeeld in 1000 aandelen van f 1000 elk. Hiervan zijn geplaatst 200 aandelen, waarvan 199 bij de oprichtster. Vijftig procent zal in contanten worden gestort. Tot directeuren worden benoemd de heren H. A. V. Giesberger en mr. J. van Binsber- gen. Commissarissen zijn de heren jhr. dr. G. Th. Beelaerts van Blokland, J. J. A. Aghina, M. Vermooten en ds. S. K. Opmans. ADVERTENTIE Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem Teruggekeerd uit Parijs lanceren wij: Arlequin d'hiver Napoléon Joséphine Caesar VLOTTE HOUDBARE COIFFURES „In de eerste jaren na de overdracht van de souvereiniteit hebben de Nederlandse belangen in Oost-Java zeer veel te lijden gehad. Ook de persoonlijke veiligheid was in die periode onvoldoende. Gaandeweg is daarin verbetering gekomen en sinds 1952 zijn vele Nederlandse belangen, suikerfa brieken, bergcultuur-ondernemingen, ta baksondernemingen en industrieën weer winstgevend kunnen worden". Dit ver klaarde dr. J. van der Zwaai, die van de overdracht van de souvereiniteit af com missaris der Nederlanden voor de provin cies Oost-Java en de kleine Soenda-eilan- den is geweest en nu in Nederland is terug gekeerd. In vergelijking met vroeger is er een enorme verbetering. Zonder deze verbete ring hadden de Nederlandse bedrijven in Oost-Java zich niet kunnen handhaven. Nederlanders krijgen vaak brieven uit het vaderland, waarin hun wordt aange raden naar Nederland terug te keren. Te ruggekeerde verlofgangers zeiden, in Ne derland meewarig te zijn aangestaard als zij vertelden, dat zij naar Indonesië terug gingen.Wat Oost-Java en de kleine Soenda- eilanden betreft, is dit pessimisme niet gerechtvaardigd, zei dr. Van der Zwaai. Er wordt evenwel onder moeilijke omstandig heden gewerkt en de jonge Indonesische vakverenigingen, die nog niet de leerschool van de Westerse vakbeweging hebben mee gemaakt, veroorzaken veel last. Ook dit kan verbeteren, evenals de enorme admini stratieve rompslomp, die voor een vreem deling in Indonesië noodzakelijk wordt geacht. Dr. Van der Zwaai legde er de na druk op, dat hij geenszins de moeilijkheden voor de Nederlandse werkers in Indonesië wilde ontkennen. Anderzijds zei hij de in druk te hebben, dat „de negatief ingestelde voorlichting in Nederland over Indonesië de Nederlandse belangen daar geen goed doet". Dr. Van der Zwaai zei voorts in de vijf jaren, die hij in Oost-Java heeft gewerkt, grote bewondering te hebben gekregen voor honderden Indonesiërs, die zich zeer voor de vooruitgang van hun land hebben ingespannen. Veel lof had hij voor de heer Samadikoen, die reeds vijf jaar gouverneur in Surabaja is en onder wiens leiding ook de Nederlandse belangen de bescherming hebben gekregen, die zij nodig hebben. „De marine, de weermacht en de politie zijn goed georganiseerd en volkomen voor hun taak berekend. Daarnaast wordt op velerlei gebied aan de vooruitgang gewerkt, vooral wat het onderwijs en de volksgezondheid betreft." In „De Harmonie" te Groningen wordt de nationale slagersvaktentoonstelling „Vlees is kracht" gehouden, georganiseerd door de Commissie voor "\heespropaganda in de provincie Groningen. De tentoonstelling werd Woensdag officieel geopend in aan wezigheid van diverse genodigden en auto riteiten, onder wie namens het gemeente bestuur de Groninger wethouder J. B. H. Hulsman. De tentoonstelling duurt twee dagen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5