Israel zal politiek voeren van „oog om oog, tand om tand" Vorstelijk paar maakt heden avontuurlijke corjaaltocht Weerbericht Tien Egyptenaren gedood bij een vergeldingsaanval Koningin opende jaarbeurs OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Faure kreeg een overwicht van twaalf stemmen in Assemblée Brede verschillen tussen plannen van Oost en West Debatten over hervorming van het kiesstelsel beginnen morgenmiddag Kaarten op tafel in Genève Parlement voelt zich miskend j'ocht over wilde rivier Het woord is aan Anti-Britse onlusten op Cyprus en in Athene Accoord over 45-urige werkweek in België 70e JAARGANG No 96 ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 247 West-Europese Unie Heinrich Welsch premier van het Saargebied Meer koude lucht Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman JERUZALEM (Reuter-AFP) Israel heeft Egypte ervan in kennis gesteld een politiek ie zullen volgen van „oog om oog, tand om tand". Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de .jongste incidenten zijn veroorzaakt door het feit dat Egypte wei gert de gedemilitariseerde zóne van El Aud- ja te ontruimen. Egyptische soldaten, zo zei hij, bezetten nog steeds Israëlisch gebied, terwijl de Israëlische strijdkrachten zich hebben teruggetrokken. Israëlische strijd krachten zijn de Israëlische zijde van de zóne van El Audja weer binnengegaan als tegenmaatregel voor een Egyptische bezet ting van delen van Israëlisch gebied. De strijdkrachten zullen niet worden terugge trokken voordat Egypte hetzelfde heeft ge daan, zo verklaarde hij. Mosje S jar et Israel heeft er bij de UNO-commissie voor toezicht op het bestand op aan ge drongen een „onmiddellijke terugtrekking" der Egyptische troepen te bewerkstelligen. Tien Egyptische militairen zijn gedood en negenentwintig gevangen genomen bij 'n Israëlische aanval op een Egyptische mili tair kamp ten Zuiden van de zóne van El Audja. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat de aanval werd uitgevoerd als vergelding voor de Egyptische aanval van Woensdag op een Israëlische politie post in de zóne van El Audja, waarbij een Israëlische politieman werd gedood en drie werden gewond. Bij de Israëlische aanval werden vier Is raëlische militairen gewond. Tegenstrijdig Radio-Cairo heeft verklaard, dat de Is raëlische leiders „door de herhaalde aan vallen met vuur spelen en bewijzen dat zij het hoofd verloren hebben". Een officiële Egyptische woordvoerder deelde mede, dat een Israëlische strijdmacht een stelling in de zóne van El Audja die gedeeltelijk op Egyptisch gebied ligt opnieuw heeft be trokken en versterkt. Een Israëlische woordvoerder verklaarde daarentegen, dat Egyptische troepen Israë lisch gebied in de zóne blijven binnen stromen en nieuwe stellingen bezetten. Van officiële zijde te Cairo wordt deze Israë lische verklaring tegengesproken. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, MacMillan, en zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles, hebben gisteren te Genève een onderhoud gehad over de kritieke toe stand in het midden-Oosten, aldus seint Reuter uit Genève. Zij spraken over de wijze, waarop de Westerse mogendheden de Sovjet-Unie zouden benaderen over de wapenlevering aan Arabieren door het Sovjet-blok. In diplomatieke kringen zegt men, dat de Westerse invloed in het Mid den-Oosten en mogelijk grote delen van Afrika in gevaar is door communistische penetratie en dat deze kwestie een van de belangrijkste onderwerpen voor de Weste lijke staatslieden is. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, zal Maandag premier Sjaret van Israel ontvangen, aldus is van welingelichte zijde vernomen. (Van onze correspondent in Parijs) De regeringTaure is voor de derde keer met de hakken over de sloot van een kabi netscrisis gekomen. Met een overwicht van twaalf stemmen heeft de Assemblée Natio nale Faure haar vertrouwen geschonken. Er werd in tegenstelling tot anders, niet veel gezegd. Faure was niet langer dan vijf minuten aan het woord. Aan het grote aantal niet-uitgebrachte stemmen heeft de x-egering ditmaal haar behoud voox-namelijk te danken. Daarbij komt dat twaalf afgevaardigden van de Boerenpartij Faure hun stem gaven, terwijl vorige week slechts een van hen de rege ring steunde. De zitting werd voor het eerst, sedert hij vijf jaar geleden door een beroerte werd getroffen, weer bijgewoond door Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Fran se communistische partij. Hij is aan de rechterzijde verlamd, maar voor het ove rige leek hij weinig veranderd. Slechts een tiental niet-communistische leden van de Assemblée gingen Thorez begroeten. Hij stemde, evenals de andere communisten, tegen de regering. De debatten over de hervorming van het kiesstelsel zullen Zondagmiddag beginnen. Waarschijnlijk zal de regering weer de vertrouwenskwestie stellen, waarover dan Dinsdag gestemd zou worden. Oud-premier Mendès-France heeft met nadruk stelling (Van onze medewerker te Genève) De zitting van gisteren in Gencve heeft voor de Westelijke mogendheden in elk geval één meevaller gehad en wel dat zij tenminste met drie ministers op het appèl konden verschijnen. Doordat premier Faure reeds des morgens zyn vertrouwensvotum bjj de Nationale Vergadering binnen kreeg, kon Antoine Pinay, die persoonlijk in Parijs zijn stem was gaan uitbrengen, nauwelijks een kwartier over tijd zich 's middags in Genève al weer bij zijn collega's voegen. De dag van gisteren heeft de uitwisse ling en publicatie opgeleverd van de plan nen die beide partijen met betrekking tot de Duitse hereniging en de Europese veilig heid voor ogen staan. Die plannen zijn in drie memoranda twee van Westelijke en één van Russische kant neergelegd en zij tonen nog eens ten overvloede aan hoe diep de klove tussen beide is. Het Westelijke plan is een uitbi-eiding van het bekende plan van premier Eden voor de Duitse hereniging, een uitbi-eiding in negen punten, die een schets omvatten voor een toekomstig veiligheidsverdrag tussen Oost en West. Voor het volgend jaar woi'den er in heel Duitsland vrije verkie zingen in voorgesteld. Een regering en een parlement zullen dan daarna voor heel Duitsland zelf mogen kiezen of dat land zal toetreden tot een der bestaande veilig- heidsoi-ganisaties: de NAVO (of de West- Europese Unie) of het pact van Warschau. Zou die keuze positief uitvallen, dan zou den er aan de Westelijke en de Oostelijke grens van Duitsland militaire zones worden ingesteld die onder wederzijdse controle de Russen dus in het Westen en de Weste lijken in het Oosten zouden worden ge plaatst. Bovendien zou er nog een militair accoord tussen Oost en West woi-den geslo ten met het doel de gevaren van een her leving van een aggressief Duits militairis me bij voorbaat uit te sluiten. Tegenover dit plan heeeft Molotov nu een Russisch memorandum geplaatst, geïnspi reerd op de voorstellen die Boelganin deze zomer in Genève al heeft gedaan. De Rus sen beschouwen de splitsing van Duitsland eerder als een gevolg dan als de oorzaak van de Europese tegenstellingen en daar om stellen zij voor juist in een tegenover gestelde volgorde te werk te gaan. Eerst een veiligheidssysteem en dan pas de op lossing van de Duitse problemen. Voor de eerste fase trekken zij driejaren uit. Na de hereniging van Duitsland ten aanzien waarvan intussen in het duister wordt ge laten of die operatie met vrije verkiezin gen gepaard zou moeten gaan, zou een nieuwe alliantie mot een tijdsduur van vijftig jaren, tussen de grote vier gesloten, in de plaats moeten treden van de drie organisaties van collectieve veiligheid: de NAVO, de West-Europese Unie en het pact van Warschau. Met deze uitwisseling van plannen hebben West en Oost, wat betreft het eerste agendapunt van de conferentie, hun kaarten nu dus beide op tafel gelegd. Wederzijdse critiek De zitting van gisteren, die ruim drie uur in beslag nam, werd evenwel hoofdzakelijk besteed aan een analyse van de Westelijke documenten. Molotov heeft daarbij, zoals te verwathten was, zijn critiek niet onder stoelen of banken gestoken en de drie an dere ministers hebben getracht zijn grieven te weerleggen. De Russische minister vond dat de Westelijke mogendheden het paard achter de wagen willen spannen en hij wenste dus met de ontwapening te begin nen. Bovendien viel Molotov in nogal hef tige bewoordingen het aggressieve karakter van de NAVO en de West-Eux-opese Unie aan. Indien de NAVO alleen maar zuivere bedoelingen had, dan kon hij, Molotov, niet begrijpen waarom dan ook Rusland, toen het daarom vroeg, geen lid heeft mogen worden. Minister Dulles verklaarde nooit te zullen gedogen dat een systeem van veiligheid op onrechtvaardigheid en ver drukking zal worden gegrondvest. Door deze duidelijke toespeling op de satelliet- landen, en speciaal op Oost-Duitsland,werd de stemming er bij de Russische delegatie zeker niet beter op. De Westelijke ministei-s zullen vei-moe- delijk vandaag hun inzichten over het Rus sische plan kenbaar maken. De Franse wooi-dvoerder heeft gisteren echter al ver klaard dat er tussen de beide thesen zeker verschillende punten van overeenkomst zijn aan te wijzen. Een grondslag voor dis cussie schijnt dus wel aanwezig te zijn. Maar aan beide kanten zoals ons ook in gesprekken met Russische journalisten wel duidelijk is geworden wordt nog altijd even ernstig betwijfeld of de fundamentele tegenstellingen in Genève zullen kunnen worden overbrugd. Twee vrije dagen De volgende vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken der grote vier te Genève is vastgesteld op hedenmiddag. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, is voorzitter. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay stelde Vrijdag te Genève voor op 1 November (Allerheiligen) niet te ver gaderen. Dit werd geredelijk door zijn ambtge noot Molotov aanvaard, doch hij liet dit volgen door een verzoek om 7 November, wanneer in de Sovjet-Unie het welslagen van de October-i-evolutie van 1917 wordt herdacht, eveneens niet bijeen te komen. Ook hiermede konden de andere ministers zich verenigen. genomen tegen de vervroegde verkiezingen. In de eerste van een reeks redevoeringen heeft hij in Reims Faure het recht betwist te zeggen dat hij 's lands zaken goed hééft beheerd, wanneer er voor 1956 een be grotingstekort dreigt van 1250 milliard franc. P.M.F. meent dat er bezuinigd moet worden bij de spoorwegen, de sociale ver zekeringen en ae subsidies aan de zelf- alcohol-stokers. Men wil, zo ging hij ver der, vervroegde verkiezingen houden om te vermijden dat men rekening en verant woording zou hebben af te leggen. De radicalen zijn van mening dat ten minste drie voorwaarden vervuld moeten worden vóór er verkiezingen worden ge houden. In de eerste plaats wensen zij de candidaatstelling per arrondissement, zon der de „lijstverbindingen". (De socialisten delen dit standpunt). Ten tweede moet er een balans van de afgelopen periode van vier jaar worden opgemaakt. De kiezers, zo zei P.M.F., hebben het recht te weten wat er voor het land is gedaan. Wij zullen ons best doen dat haarfijn uit te zoeken en wij zullen degenen, die tekort zijn geschoten, niet opnieuw kiezen. Tenslotte moet er een duidelijk omlijnd politiek en economisch programma zijn, dat de kiezer eerst moet bestuderen, voor hij besluit aan wie hij zijn stem zal geven. STRAATSBURG (ANP) Op een rede die minister Beyen Vrijdag in het parle ment van de West-Europese Unie heeft ge houden is een algemeen debat gevolgd, dat werd geopend door de Nederlandse afge- vaai'digde jhr. mr. Van der Goes van Na- ters. Deze wees erop, dat de minister het unieparlement „een raadgevende vergade ring" had genoemd, hetgeen niet in over eenstemming was met de omschrijving in het verdrag van Parijs en evenmin met het feit, dat de assemblée bepaalde con crete, zij het ook beperkte, bevoegdheden bezit. „Ons handvest geeft ons parlemen taire functies, niet van wetgevende maar van conti-olerende aard en de heer Beyen vergist zich als hij meent, dat het handvest nog kan dienen als een basis voor dis cussie." De Saarkwestie werd aangesneden door twee Duitse leden: de Vrije Democraat Becker verklaarde, dat er twee „onmis kenbare feiten" waren: ten eerste dat de bevolking van de Saar haar mening vol komen duidelijk te kennen had gegeven, en ten tweede dat er bij het Duitse volk een „oprecht verlangen" bestaat om met Frankrijk tot overeenstemming te komen. De socialist Lütkens zei blij te zijn, dat de raad van de West-Europese Unie het be staan van de Europese commissie voor de Saar had vei-lengd, zodat de „ovex-gangs- periode" vreedzaam zou verlopen, hetgeen in het belang van beide partijen was. Een democratisch Europa kon volgens hem al leen tot stand komen indien iedereen in het Saargebied het democratische recht van vrije meningsuiting zou hebben. In zijn antwoord op het debat zei minis ter Beyen dat men blijkbaar verkeerd had begrepen wat hij had gezegd over het raad gevende karakter van het unieparlement. Hij had alleen nadruk willen leggen op het feit, dat dit karakter anders was, dan dat van het gemeenschappelijke paidement van de Kolen- en Staalgemeenschap, omdat de unieraad niet in parlementaire zin ver antwoordelijk was aan de assemblée van de unie. Hij hexiiaalde dat deze assemblée niettemin een zeer belangrijke taak had, zowel door het critiseren van het werk van de raad als door openbaarheid te geven aan het gemeenschappelijk plan en het ge meenschappelijk doel van de landen der unie. Tenslotte verklaax-de hij, dat het nog te vroeg was om te zeggen of de West-Euro pese Unie een rol zal spelen bij een toe komstige oplossing van het Saai-probleem. Maai-, zo besloot de minister, „in elk geval biedt de West-Europese Unie een forum voor bespreking en bemiddeling, dat wij anders niet zouden hebben gehad". Ofschoon het slechts een competitie gold voor de relatieve verbetering van het ver keer, waarbij men al geneigd is uit te gaan van de wetmatigheid van een jaarlijkse stijging van het aantal verkeersongeval len, werden de vertegenwoordigers der prijswinnende gemeenten toch met een zekere trots vervuld toen zij allen met de wisselbekers op het podium stonden. Die was in het bijzonder gerechtvaardigd bij de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller (geheel rechts), wiens gemeente met een relatieve vermindering ten opzichte van de jaren 1950-'53 van het aantal ongevallen met 30,4 percent de com petitie hooguit won. „Het is te hopen, dat u dit resultaat houdt, ondanks de grote moeilijkheden, die uw gemeente bedrei gen", zo luidde het commentaar van mr. D. J. van Gilse, voorzitter van het juri disch economisch verkeerstechnisch colle ge van de KNAC, die de prijzen uitreikte (geheel links). Verder van links naar rechts wethouder C. H. P. W. van den Oever van Den Haag, dat voor de vierde keer in haar groep won, wethouder D. J. A. Geluk uit Haarlem, dat zoals is bericht voor de der de keer in successie de beker in wacht sleepte, de Commissaris van politie van 's-Hertogenbosch, L. A. Brouwers, wet houder A. Veltman van Zwolle, de burge meester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James en de burgemeester van Bloemendaal, dr. H. Peereboom Voller. HET DRUKKE PROGRAMMA van de Koningin en de Prins is weer „op volle toeren". Na de aankomst in Suriname op Donderdag en de begeleidende festiviteiten, had het vorstelijk echtpaar Vrijdag een volledig bezette dag, die om kwart over acht begon (kwart voor een Nederlandse tijd) en om half-een 's nachts eindigde. Het vorstelijk echtpaar woonde een Statenzitting bij, de Koningin opende de Jaarbeurs '55 en in de middaguren hadden Koningin en Prins iéder een eigen programma, 's Avonds woonden zij een culturele avond bij in het gebouw Thalia Heden, Zaterdagmorgen om 7 uur (11.30 uur Nederlandse tijd), vertrokken Koningin en Prins, ditmaal in gezelschap van minister ir. J. G. Kuiperbak van Openbare Werken en mr. F. J. Barend, de districtscommissaris van Suriname, naar Zanderij om van daar per draisine naar Kabel te reizen. De reis naar Kabel is één grote trek over een smal wit pad, waarop de spoorstaven eindeloos lang in een ravijn van hoog bos aan weerskanten liggen. Het spoorbed is opgehoogd met wit scherp- zand, dat van Zanderij is gehaald. Het ziet eruit als een besneeuwde weg tussen het groen, dat vol stilte hangt met hier en daar hoog bovenuit een machtige reus, de groenhart in bloei. Alles wat bij andere bomen kruin is, is hier een bos grote gele bloemen, een feestelijk boeket tegen de blauwe lucht. Een buitengewoon gezicht, waar elke Surinamer met recht trots op is. De stammen van de groenhart steken kaarsrecht de lucht in. Gasverstikking. Tengevolge van gas- verstikking is in haar woning. Prins Hen drikstraat 10 te Koog aan de Zaan, om het leven gekomen de 68-jax-ige weduwe, me vrouw A. M. de Bakkex-Oudt. Een melk boer kreeg aan haar woning geen gehoor. Hij waai-schuwde de politie. Naar de ooi-zaak van de gasontsnapping wordt een ondex-zoek ingesteld. De corjaaltocht naar het binnenland, die bij Kabel begint, is een ervaring, die men nimmer meer uit zijn geheugen kan wissen. De onwennigheid aan het begin van de tocht met dit vreemd soort watervervoer, waarbij men zich irxidden in een adem benemend avontuur voelt te zijn gestort, wordt gaandeweg verdrongen door het zich allengs baan brekend vertrouwen in de roeiers, die met de „Koela" (vaarbomen, waarmee ze de boot haar richting geven) feilloos hun weg vinden door de bruisende stroom, die een gespx-ek overstemt. Met hun bij de gespierde armen en forse boi-st vergeleken onevenredig dunne benen stevig geplant in spreidstand, als waren zij op vaste grond, staan zij als standbeelden op de voorplecht het water af te speuren om te weten, waar ze door en waar ze over kunnen. Waar nederzettingen langs de rivier genaderd worden, heffen zij een gex-ekte „odio-o-o-o-o"-roep (odi betekent groeten) aan, die tot ver over het water galmt. Op deze rimboetocht zal het Koninklijk Paar te Kadjoe de geestdi-iftige bosnegerdansen gadeslaan. Gedanst worden de Asitikti, de Awasa en de Alesigo. De laatste is een acrobatische dans, waaraan alleen xnannen deelnemen. Jaarbeurs Na de bijeenkomst van de Staten van Suriname bezochten Koningin en Prins in gezelschap van de minister van Econo mische Zaken, E. J. van de Veer, de Jaar beurs. Zij verheten om half elf (15.00 uur Nederlandse tijd) het paleis. De organi satoren van de Surinaamse Jaarbeurs-1955 hadden op originele wijze de openings plechtigheid, die de Koningin zou verrich ten, georganiseerd. In plaats van het ge bruikelijke lintje te moeten doorknippen, hanteerde Hare Majesteit met een bos neger sleutel een bosnegerslot (verwant aan oude Egyptische sloten) in een bos negerpoort. en opende zo de Jaarbeurs. In de middag waren de programma's van Koningin en Prins verschillend. De Ko ningin bezocht het jeugdcentrum van de Evangelische Broedex-gemeente. Het jeugd centrum wex-d ruim andex-half jaar ge leden officieel in gebruik genomen om de ongeorganiseerde jeugd „op te vangen". Het centrum is een complex van sport velden en beschikt over een ruime confe rentiezaal en een gymnastieklokaal, waar films worden vertoond en ook toneelop voeringen kunnen worden gegeven. Het centrum is toegankelijk voor de jeugd van alle gezindten. Na een rondgang door het centrum vertrok de Koningin voor een bezoek aan het longpaviljoen aan de Steènbakkers- gracht waar TBC-patiënten, bij wie de ziekte in een beginstadium verkeert wor den verpleegd. Het „Paviljoen voor Long lijders", zoals officieel haar naam luidt, heeft 52 bedden en beschikt over een mo derne inventaris, die geschonken werd door het Koningin Wilhelmina-fonds. Hoe wel het aantal geconstateerde gevallen van tubex-culose niet groot is, kan het pa viljoen helaas niet alle T.B.C.-patiënten in Suriname opnemen en moet een deel nog in oude barakken bij 's Lands Hospi taal, die voor de ingebruik-neming van het Paviljoen in 1953 dergelijke patiënten herbergde, worden ondergebracht. De Koningin liet zich uitvoerig inlichten. Ook het Hindoestaanse weeshuis van de Mata-Mahadeistichting werd bezocht en daarna de R.K. leproserie St. Gerhardus Majella aan de Gravenstraat. Het is een verheugend vex-schijnsel, dat het aantal patiënten in de inrichtingen voor lepra lijders vermindert. Waren vier jaar ge leden deze inrichtingen nog ovex-bevolkt, thans kunnen dank zij de moderne ge neesmiddelen vele patiënten als genezen ontslagen worden en neemt de vreselijke ziekte in omvang sterk af. Programma Prins Prins Bernhard bad inmiddels een be zoek gebracht aan de Surinaamse Brou werij, een dochterinstelling van de Amstel Brouwerij te Amsterdam, Later op de middag vertrok de Prins naar de golfclub aan het Pad van Wainca om er met enkele goede Surinaamse golf- spelei's een partij te spelen. Culturele avond In de avonduren bezochten Koningin en Prins het gebouw Thalia, de naam van een reeds uit 1838 daterend Surinaams to neelgezelschap, waar een culturele avond werd aangeboden. Het pi-ogramma bestond uit ballet onder leiding van Titia van Tee- seling Les Petits Riens van W. A. Mo zart met muziek van het jeugdorkest onder leiding van H. Haakman, Surinaamse liedex-en gezongen door het Surinaams Mannenkoor, en de opvoering van enkele scènes uit het stuk „Green Pastures". SAARBRÜCKEN (D.P.A./Reuter) Met een vex-traging van 22 uur hebben vandaag de veertig afgevaardigden van de Saar- landse Landdag (pai-lement) het aftreden van de regering-Hoffmann goedgekeurd. Op voorstel van de aftredende premier werd Heinrich Welsch met 36 tegen vier stemmen (communisten) gekozen als hoofd van een zakenkabinet. Voox-ts besloot de Landdag dat er op 18 December verkiezin gen voor een nieuwe Landdag zullen wor den gehouden. Alleen de vier communis ten onthielden zich van stemming. Een van de taken van het zakenkabinet zal zijn het opstellen van een ontwei-p-kieswet, die ter goedkeuring aan de Europese commissie zal worden voorgelegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Fliegende Blatter: Hij was zó ijdel, dat hij zich er wel voor hoedde uitgelachen te worden om zijn ijdelheid. NICOSIA Reuter/AFP Britse troepen hebben op Cyprus, op betogers geschoten, nadat de politie vergeefs had gepoogd de demonstranten met traangasbommen en het gebruik van de gummiknuppel te versprei den. Zes Brise soldaten en 37 Cyprioten werden gewond, van wie twee eimstig. Honderden personen werden aangehouden. Cypriotische studenten wierpen stenen naar militairen en politie tijdens betogingen ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Griekenland vijftien jaar geleden, hebben, deel ging nemen aan de tweede wereldoorlog. Ook te Athene deden zich na een militaire parade ter gelegenheid van de herdenking, botsingen tussen stenen gooiende studenten en politie voor, waarbij de ordebewaarders van de gummistok gebruik maakten. Vijftig personen werden gewond. Duizenden betogers merendeels stu denten poogden onder het slaken van de kreten: „Enosis", Cyprus is Grieks" en „dood aan de Britse tirannen" de Britse ambassade te bereiken. Zij stieten echter op politiecordons, hierop ontstonden ware veldslagen. De politie werd bestookt met stenen en troittoir-tegels. Er zijn talrijke arrestaties verricht. De politie werd na de komst van versterkingen de situatie meester. (Van onze correspondent in Brussel) Te twee uur vanochtend is een accoord bereikt tussen de Belgische werkgevers en de leiders der vakbonden over de vijf daagse werkweek. De aangekondigde sta king van driehonderdduizend arbeiders is afgelast. De partijen zijn het er over eens geworden de werkweek van 45 uur gelei delijk in te voeren desnoods verdeeld over vijf dagen, rekening houdende met de moeilijkheden van iedere bedrijfstak en zonder de stabiliteit van de bedrijven en de Belgische economie in gevaar te bren gen. Voor het tot stand brengen van de vijf-daagse werkweek zal de „centrale pa ritaire commissie", waarin werkgevers en werknemers zetelen, zich laten bijstaan door een comité van di-ie onafhankelijke deskundigen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen stroomden grote hoeveelheden koude lucht recht streeks uit de Poolstreken over het Noord zeegebied naar het Zuiden. Daar het water van de Noordzee nog betrekkelijk warm is werd deze lucht flink onstabiel zodat ex- talrijke buien in vooi-kwamen, die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag voor al in het binnenland sterk, waardoor op vele plaatsen zware nachtvorst voorkwam. Inmiddels is een nieuw storingsgebied van Groenland naar Midden-Noorwegen getrokken. Verwacht mag worden, dat dit in ons land de buiïgheid weer zal doen toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- eo ó-g X M -s P toestand G-G Go Ir IS rj C E? Stockholm zwaar bew. WNW 2 4 0,3 Oslo zwaar bew. windstil 5 0 Kopenhagen regenbui W 3 5 7 Amsterdam regenbui ZZW 3 7 5 Londen onbewolkt windstil 8 0 Luxemburg zwaar bew. windstil 5 1 Parijs nevel windstil 9 0 Bordeaux zwaar bew. NO 5 14 0 Grenoble onbewolkt NW 4 15 0 Nice licht bew. NW 5 21 0 Genève onbewolkt N 5 13 0 Ziirich mist windstil 8 3 Locarno onbewolkt Z 3 15 0 Berlijn zwaar bew. WNW 6 7 3 Frankfort zwaar bew. W 4 7 0,4 München zwaar bew. WZW 6 4 7 Wenen geheel bew. NW 4 11 0 Innsbruck zwaar bew windstil 10 2 Rome zwaar bew. ZO 3 19 0 Ajaccio licht bew. ONO 3 20 0 Mallorca zwaar bew. WNW 3 22 0 Neerslag laatste 24 uur ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, tijdelijk ki-achtige, Wes telijke tot Noox-d-Westelijke wind. Over het algemeen minder koude nacht: morgenmiddag iets kouder dan vandaag. 30 October Zon op 7.31 uur, onder 17.20 uur. Maan op 16.32 uur, onder 6.33 uui\ 31 October Zon op 7.33 uur. onder 17.18 uur. Maan op 17.04 uur. onder 7.56 uur. Maanstanden 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 October Hoog water: 1.51 en 14.13 uur. Laag water: 9.56 en 22.09 uur. Zondag 30 October Hoog water: 2.31 en 14.50 uur. Laag water: 10.34 en 22.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 October Hoog water: 3.12 en 15.29 uur. Laag water: 11.16 en 23.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1