MERLIJN EN DE REUZEN „De Spieghel" Die Raeckse won slechts met grote moeite van Rapiditas Haarlemse basketbalteams doen het niet slecht tot nu toe Capaciteit Olympisch Stadion naar 75.000 Slechts één weg leidt naar AROMA! Vele favorieten in de Nico Maire-prijs 4 GOEDERENVERVOER van 200 KG tot 1400 KG Zwemmen Zeer fraaie tijd van Swijghuysen op 100 m rugslag Motorsport Anderson en Lom as verbeterden zes records Paardensport Goyoaga won prijs van de Champs Elysées DE VOLLEYBALCOMPETITIE Woensdag on Dui FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck De Bridge-uitslagen Gontinental Club versloeg Italianen Haarlemse Damclub versloeg CDA: 11-9 Het Rotterdams voetbal team voor Zaterdag Fenny Heemskerk eindigt op negende plaats in Moskou Oostenrijks schaakteam versloeg Nederland Lichtwedstrijd korfbal De zesdaagse in Dortmund Agenda voor Haarlem DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 De prestaties van de Haarlemse basketbal teams in de gewestelijke districts eerste klasse zijn tot heden zeer bevredigend en hoewel wij niet directe in een Haarlemse kampioen geloven, zullen de Haarlemmers zich in deze klasse zeker handhaven. Ge heel anders is het echter in de overgangs klasse A, waarin niet minder dan vijf Haar lemse verenigingen het in deze competitie moeten opnemen tegen een drietal Haagse verenigingen, namelijk Punch, Ananci en Deco, van welke tegenstanders Punch verre weg het gevaarlijkste zal blijken. Hoewel de Haarlemmers zich in deze klasse zeer behoorlijk kunnen handhaven en een kampioenstitel zeker niet denkbeel dig geacht wordt, vallen vooral de presta ties van HOC bijzonder op. De HOC-ploeg was het vorige seizoen in de Haarlemse eerste klasse een van de zwakkere clubs, doch vooral de nederlaag tegen het Haagse Deco heeft ons bijzonder teleurgesteld. De HOC'ers zullen dan ook dit seizoen uit een ander vaatje moeten tappen, indien zij niet wederom in de staartgroep terecht willen komen. De Harlem Tigers eindigden het vorige seizoen eveneens onderaan de ranglijst, doch hebben nu vriend en vijand verrast door een tweetal overwinningen, waarvan helaas de Haarlemse ploegen HOC en IHJ het slachtoffer werden. De Indisch Hollandse Jongeren herstelden zich kranig en boekten tegen hun Haagse tegenstanders Ananci en Deco een tweetal overwinningen. Helaas zijn de andere Haarlemse teams nog te weinig in actie geweest, zodat hiervan momenteel nog niet te zeggen valt hoe de resultaten zullen zijn in de komende wedstrijden. De stand luidt: Harlem Tigers (Haarlem) 24 IHJ (Haarlem) 34 White Stars (Haarlem) 1—2 Punch (Den Haag) 12 Deco (Den Haag) 32 HOC (Haarlem) 3—2 SC Haarlem (Haarlem) 10 Ananci (Den Haag) 2—0 Deze week Voor deze week is wederom een program ma vastgesteld voor de districts- en over gangsklasse teams. Donderdagavond ont vangt White Stars Harlem Tigers en hoewel de Tigers momenteel ongeslagen de leiding hebben in de overgangsklasse geloven wij niet dat zij kans zullen zien White Stars te kloppen. De Haarlemse kampioen Black Pirates komt de laatste weken steeds binnen de lijnen. Zo zal de ploeg van Meenhorst Vrij dagavond aantreden tegen het Rotterdamse team van de Unilever Sport Vereniging, welke vereniging de opengekomen plaats van het Haagse LDS heeft ingenomen. Bij de Rotterdammers zijn thans ook enkele spelers van Aquila opgesteld en de verwachting is dan ook dat de Pirates het tegen Van der Ree en de zijnen zeker niet gemakkelijk krijgen. Deze week zijn voor enkele Haarlemse verenigingen bovendien nog uitwedstrijden vastgesteld. In de Hout- ADVERTENT1E Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 KG RENAULT bestelauto in 1955. terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULT's bevat Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelenprijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 KG bestelauto, compleet 6900.— 1000 KG bestelauto, compleet 6700. 300 KG bestelauto, compleet 4190. (brandstofverbruik 1 op 15) 200 KG bestelauto, compleet 3995. (brandstofverbruik 1 op 17) Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: GARAGE DEN NOUT Wagenweg 166168 - Haarlem Tel. 12138 en 15056 In de Zaterdag gehouden algemene ver gadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB is gesproken over plannen voor de uitbreiding van de grote stadions. Naar aanleiding hiervan vertelde de directeur van het Olympisch stadion, de heer D. J. Bessem, dat er plannen bestaan om de toe schouwerscapaciteit bij grote internationale evenementen in de eerste plaats natuur lijk bij interland-voetbalwedstrijden uit te breiden. Het ligt in de bedoeling in het bestaande gebouw meer plaatsten te maken, omdat men in verband met de moeilijkheden in het bouwbedrijf waarschijnlijk toch geen vergunning zou krijgen liet stadion uit te bouwen. De plannen gaan in de richting van het uitbreiden van het aantal noodtribunes. Zoals beken kunnen normaal in het stadion 50.000 toeschouwers een plaats vinden. Met de noodtribunes, die thans veelvuldig ge bruikt worden, kon men het aantal opvoe ren tot 65.000. Door de noodtribunes, die achter de doelen geplaatst worden, te ver groten, hoopt men het aantal plaatsen op 75.000 te brengen. Een en ander is thans in studie bij de stadiondirectie. De heer B. van Krimpen, directeur van het Feij en oordstadion in Rot terdam, kon ons inzake bovengenoemde plannen geen inlichtingen verstrekken. rusthallen in Den Haag gaat Antilopen Za terdag de strijd aanbinden met de Haagse kampioen SSD, hetgeen voor de ploeg van Jonker zeker geen eenvoudige opgave be tekent. Toch moet een redelijk resultaat behaald kunnen worden. Sportclub Haarlem gaat Zaterdag eveneens de reis naar Den Haag ondernemen en zal daar het Haagse Punch gaan bekampen, welke ploeg door een overwinning tegen Deco bewezen heeft mee te tellen. Indien de Haarlemmers hun tegenstanders volle dig kunnen bekampen moet een overwin ning tot de mogelijkheden behoren. Het volledige programma luidt: Donderdag Dames: Antilopen 2SC Haarlem 2; An tilopenThe Typhoons; AuroraThe Ty phoons 3. Heren: RapiditasSchoten Giants; Aurora 2—IHJ 3; White Stars—Harlem Tigers (20 uur); The Typhoons 3Tramvogels. Vrijdag Dames: Antilopen 3RCH; HOCExer- citia; IHJWhite Stars 2. Heren: ExercitiaIHJ 2: White Stars 2 —The Typhoons 2: Black Pirates—Unilever SV (20 uur); SC Haarlem 2Aurora. Zaterdag (Houtrust, Den Haag) 20.15 uur: SSDAntilopen; Punch—SC Haarlem. 21.30 uur: Leathernecks—Te Werve; PPI Full Moon. Tijdens de nationale zwemwedstrijden gehouden in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam, heeft vooral de 100 meter vlinderslag heren een grote indruk achter gelaten. Dikstaal vocht een machtig duel uit met Muller en in een prachtige eind sprint won de sterk en snel gestarte Dik staal maar net. Dit was, zoals gezegd, het beste nummer van de avond. Want de met zo veel spanning tegemoet geziene strijd op het zelfde nummer voor dames viel tegen, daar slechts Atie Voorbij en Lenie de Nijs aanwezig waren. Jopie van Alphen, Lenie Eysvogel, Corry Plak en Ada de Haan waren niet gekomen. Met ruim ver schil won Atie. Jammer was het dat de Robbenman Willemse niet uitkwam op een 25-meter baan tegen de uitstekend zwem mende De Vreng van A.Z. Deze avond had Ad Boxem van DAW echter bijzonder veel zin. Hij bood de Amsterdammer De Vreng dan ook grote tegenstand en smaakte het genoegen om dicht achter hem als tweede aan te tikken. De 100 meter rugslag heren was voor Swijghuysen. Hij zag kans op de eerste 50 meter een verrassende voorsprong te ne men op Korteweg. Swijghuysen won in 11,07,4 waarmee hij zijn beste persoonlijke prestatie met 0,5 sec. verbeterde en met slechts 0,3 sec. boven het Nederlandse re cord bleef. Op hetzelfde nummer voor dames had Dicky van Ekris geen moeite met haar tegenstandsters. Greetje Kraan won ge makkelijk de 100 meter vrije slag dames in 1,06.8, waarmee zij haar beste persoon lijke prestatie verbeterde (0,4 sec.) *voor Mary Kok. In Parijs hebben de Engelse motorrijders Anderson en Lomans in een 350 cc. Guzzi zes wereldrecords voor de zijspan verbeterd. Het waren de volgende wereldrecords: 50 km. 19 min. 29,8 sec. gem. uursnelheid van 163,970 km.; 50 mijl: 31 min. 7,32 sec. (155,130 km.); 100 km.: 38 min. 33.48 sec. (155,610 km.); 1 uur: 156,570 km.; 100 mijl: 1 uur 1 min. 38,72 sec. (156,65 km.); 2 uur: 311,324 km. De oude records stonden met de volgende tijden en afstanden sedert 20 October 1951 op naam van het Engels-Franse paar Doran en Monneret, met AJS. 50 km.: 20 min. 12 sec. (149 km.); 50 mijl: 32 min. 22.34 sec. (148 km.); 100 km.: 40 min. 26 sec. (148 km.); 1 uur: 148 km.; 100 mijl: 1 uur 5 min. 13,80 sec. (148 km.); 2 uur: 287 km. Het internationaal concours hippique in Parijs is besloten met de derde en laatste ronde van een internationaal springnum- mer, geldend voor de prijs van de Champs Elysées. Deze laatste ronde werd gewonnen door de Britse amazone Pat Smythe met „Prince Hal". In het eindklassement bezette de Spaan se ruiter Francisco Goyoaga de eerste plaats met 57 punten, gevolgd door de Fransman kapitein Lefrant (53) en diens landgenoot kapitein De Fombelle (48 pnt). Pat Smythe eindigde op de vierde plaats (46 pnt.). Onze landgenoot M. M. Koster met „Ta- rahumara" uit Zandvoort maakte in de derde ronde 19 fouten in 56,5 sec. Hierdoor viel hij buiten de prijzen. ADVERTENTIE Zoveel hoofden, zoveel zinnen Ieder houdt er nu eenmaal van de zaken op zijn of haar manier te doen. Zelfs een zo alledaags iets als het roken van een sigaret kan op talrijke wijzen geschieden. Maar .slechts op weinig goede! Bewezen werd na een enquête, dat verkeerde rookgewoonten veel van het pure rookgenot kunnen bederven. Het aroma, waaraan men immers de goede sigaret herkent, wordt door vlug en haastig trekken niet tenvolle ge noten. In plaats van zacht te gloeien, verbrandt de tabak te snel. De rook wordt te heet en prikkelend. AromaSaver - gids in doolhof Dank zij de AromaSaver is het niet moeilijk het juiste rokerstempo te vinden. Dit ogenschijnlijk normale filter regelt het immers in de sigaret, zodat ieder automatisch meer profijt trekt van het volle aroma. In Nederland wordt de AromaSaver uitsluitend toegepast bij de nieuwe GOLD FLAKE filter tip sigaretten en dat zonder prijsver hoging! Slechts 80 ct. Eis Gold Flake Welk type roker U bent: een haastige of kalme, laat Uw keus dus een GOLD FLAKE zijn, normaal of filter tip! 23) „Natuurlijk geloof ik dat", zei de ander rustig. „Allemensen nog aan toe!" De schilder stond nu op, begon rusteloos heen en weer te ijsberen door het kleine kamertje. Het was, of hij de blik uit die koele ogen tegen over hem niet meer kon verdragen. „U moét naar me luisteren!" vervolgde hij heftig, „ik wild'e haar toch gelukkig ma ken. Maar we hadden altijd gebrek aan geld. Altijd. Dat vervloekte geld. Vroeger had ik genoeg, toen wist ik niet wat ar moede betekende.Maar nu.we zijn geknepen aan alle kanten. Afgeknepen doodgeknepen.... en daar ligt ze nu bo ven in haar bed.en schreit. „En wat is er vannacht gebeurd, meneer Van Elden?" „Vannacht? Och ja, u bent een inspec teur van politie! U stelt uw vragen. U wilt weten wie vannacht die juwelen gestolen heeft. U denkt natuurlijk dat ik die dief ben. Natuurlijk. Maar dat ben ik niet. Ik heb die juwelen niet gestolen. Maar er was iets anders iets.... ik zal u alles vertellen." „Dat lijk me heel verstandig. Maar gaat u dan eerst weer zitten. Misschien wilt u een glas water?" „Nee dank u. Of toch wel graag. Alstu blieft." De schilder sloeg, met één teug, de in houd van het glas naar binnen. Ondanks het kille, morgenuur stond de transpiratie hem op het gezicht. Er was weinig meer over van de koele hooghartige figuur, die een poosje geleden hier binnen gekomen was. Hij haalde nu zelf weer een sigaret te voorschijn, die hij met bevende vingers aanstak. De politieman wachtte zwijgend af. „U vroeg me vannacht", begon de ander schor, „of ik de zoon was van Herbert van Elden. Ik vroeg u op mijn beurt wat dat met deze zaak te maken had. Naderhand bedacht ik mij dat die vraag wel degelijk belangrijk was. U wilt zich natuurlijk een beeld vormen van de mensen hier in huis. Het beeld, dat u zich van mij gevormd hebt is waarschijnlijk juist. Een rijkeluis zoontje, verwend en arrogant en behept met enig talent voor schilderen. Dat laatste is trouwens nog de vraag. Dat rijkeluis zoontje, dat bij zijn vader op kantoor zat, ging houden van een van de typistes. Toen zijn vader dat niet goedkeurde, trouwde De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Nederlandse Bridge Bond luiden: Meesterklasse: Bridgekring I —Bridgekring II 2—0 (60—39). Landelijke hoofdklasse: Buitenhof IIDe Sleutels 11 (4240); StudiecentrumBergen 20 (56—26); Arnhem—Utrechtse BC 02 43—52; Bridgekring III—IJsselstreek 2—0 (60—37); Buitenhof III—US 0—2 (39—78); BB Nijmegen—Stichtse BC 20 (5143). In Amsterdam bridgete de Continental Club met Catz, Kramer en de gebroeders Goud- smit een wedstrijd van 228 spellen tegen een Italiaans team, waarin enkele internatio nale spelers meededen. In het begin namen de Italianen een klei ne voorsprong, die echter op de helft van de wedstrijd was weggewerkt. Tegen het einde bleken de gasten al hun kruit verschoten te hebben, de Nederlanders kwamen toen juist goed op dreef. De einduitslag werd 205 tegen 160 in het voordeel van onze land genoten. Hoofdklasse damcompetitie Voor de hoofdklasse competitie 'district Noordholland) speelde de Haarlemse Dam club in Amsterdam tegen de Chr. damvereni ging „Amsterdam". De Haarlemmers hadden invallers voor J. P. van Eijk en JBoerkoel, waarvoor H. Langbroek en Van Looij mee speelden. Met klein verschil bleven de Haar lemmers ditmaal in de meerderheid. De gedétailleerde uitslag luidt: „Amsterdam" Haarlemse Damclub. J. Noordhoek—J. B. Sluiter Jr. 1—1 H. Smit—H. T. Luif 1— J M. Wassenaar—J. W. van Dartelen 1— 1 D. BroerseJ. H. Blom 1 1 R. C. van Dijk—Nico Blom 1— 1 J. F. Koehler—H. Langbroek 6— 2 A. J. Smit—J. H. Meure 0— 2 P. VerweijJ. van Looij 20 M. C. Deiirloo—D. Schrijnemaekers 1— 1 A. C. F. van 't Schip—W. J. van Looij 1— 1 Voorlopig uitslag 911 Voor de wedstrijd „om de Gouden Onaf hankelijkheidsbeker", die Zaterdag 5 No vember op het Sparta-terrein in Rotterdam zal worden gespeeld, is het Rotterdams elf tal als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta). Achter: Visser (Sparta) en Osterholt (Feijenoord). Midden: Hartog (Excelsior), Terlouw (Sparta) en Bak (Feijenoord). Voor: Van Ede (Sparta), W. van der Gijp (Sparta), Könemann (SW), Schouten (Feijenoord) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Den Hertog (Excelsior), Veld huizen (Excelsior), Steenbergen (Feijen oord) en Van Pelt (SVV). In Moskou zijn de laatste afgebroken par tijen uit het candidaten schaak tournooi voor dames uitgespeeld. De resultaten luiden: Nedeljkova (J.sl.)—Sonja Graf-Stevenson CV. S.) 1—0; Lazarevic (J.sl.)—Chaude de Silan (Fr.) 10; Zvorykina (Rusl.)Ker- tesz (Hopg.) 10: Sonja. Graf-Stevenson (V. S.)Chaude de Silan (Fr.) LVs; May Karff (J.sl.)Carasco de. Budinich (Chili) V2—V2. De eindstand luidt: 1. Olga Rubtsova (Rusland) 15 punten; 2. Volpert (Rusland) -14L pnt.; 3. Edith Keller-Hermann (O.Dld.) 14 pnt.; 4. Zvorykina (Rusl.) 13'4 pnt.; 5. Borisenko (Rusl.) 13 pnt.; 6. Nedeljkovic (J.sl.) 12V2 pnt.; 7. Lazarevic (J.sl.) 12 pnt.; 8. Ivanova (Buig.) ll'/i pnt.; 9. Fenny Heemskerk (Nederland) 10 pnt.; 10/13. Olga Ignatyeva (Rusl.), Sonja Graf-Stevenson (V. S.), G. Gresser (V. S.) en Chaude de Silan (Fr.) ieder 9'/j pnt.; 14. Kertesz (Hong.) 7 pnt.; 15/16. Gurfinkel (Rusl.) en Holui (Polen), ieder 6'/j pnt.; 17. May Karff (V. S.) 5'i pnt.; 18. De Moschini (Arg.) 4'/j pnt.; 19. Sucha (Tsj.sl.) 4 pnt.; 20. Carasco de Budlnich (Chili) 2 pnt. hij met haar en brak met zijn vader. Hij ging voor zijn kunst leven. Zijn vader gaf nog een kleine toelage, maar de kunst bracht geen cent op. En het rijkelui'szoon- tje schoof de lasten van de armoede op de schouders van zijn vrouw. Ja inspecteur, u hebt me dat daareven zo op de man af gezegd, heel onhebbelijk en heel eerlijk, maar u hebt gelijk. Ik liet haar de lasten dragen en dacht alleen maar aan mezelf. Een soort miskend genie, aan wie het leven niet schonk wat hem rechtens toekwam. Ik wilde niet zien dat het niets werd met mijn schilderen, ik wilde ook onze armoede niet aanvaarden. En ik liet Jettie zwoegen om de schone schijn te be waren. Gisteravond hadden wij een paar van mijn oude vrienden bij ons. Vrienden nog uit mijn rijke tijd, die ik in geen jaren meer had gezien en die ons op ons atelier wilden komen opzoeken. Ik wilde ze bij ons te eten vragen; Jettie antwoordde, dat we dat niet konden betalen. Ik zei, dat we ze ten eten moésten hebben, dat ikzelf vroeger zo dikwijls hun gastvrijheid had genoten en dat het nu mijn beurt was om gastheer te zijn. We kregen er ruzie over; ik dreef mijn wil door. En ik dicteerde het menu ook: wijn moest er zijn en wildbraad en een uitgebreid dessert en alles moest keurig in orde zijn. En daarna liet ik Jettie sloven. Toen onze gasten gisteren kwamen was alles keurig in orde, was er wijn en wild braad en een uitgebreid dessert. Op de tafel lag een mooi damasten tafellaken en Gisteravond hebben de damesploegen van Die Raeckse en Rapiditas in het Kre- lagehuis in Haarlem een uitstekende wed strijd gespeeld. De strijd duurde vier a vijf kwartier en dit is voor het Haarlemse volleybal toch een uitzondering. Hadden de Rapidianen over een betere techniek be schikt, ongetwijfeld hadden de Die Raeckse- dames met een gelijkspel genoegen moeten nemen. Nu konden de rood-witten met 31 nog net de volle winst behalen. De Rapiditas-dames startten veelbelovend met een 40 voorsprong, mej. rt d. Haar bracht echter spoedig, met haar harde serve, Die Raeckse weer aan de leiding: 54. De voorsprong groeide nog uit tot 7—4, maar een beter aanvallend Rapiditas kon de score weer in evenwicht bx-engen. Die Raeckse behield een technisch overwicht en dit resul teerde in een 148 voorsprong. Wel brach ten de zwart-witten de achterstand wat terug, 14—10, maar verder kwam Rapiditas niet en Die Raeckse won de eerste set met 15—11. Ook in de tweede game nam Rapiditas de leiding: 40. Die Raeckse liet de Rapi dianen echter niet te ver uitlopen. Op de stand 76 voor Rapiditas vond de Die Raeckse coach het wenselijk om time out te vragen. Waarschijnlijk kregen de rood- witten de opdracht het accent meer op de aanval te leggen. Want na deze onderbre king nam Die Raeckse in de aanval het initiatief van Rapiditas over en met succes. Via 97 en 118 nam Die Raeckse met 159 een nuttige 20 voorsprong. In de derde set kon het publiek genieten van goed aanvalsspel van Rapiditas. Vooral mej. I. Groen bracht de Die Raeckse-ploeg met haar harde smashes in grote moeilijk heden. Rapiditas liep via 12, 32 uit tot 114. Na een time-out kon Die Raeckse nog tot 128 inlopen maar verder kwamen Gonnie Takken c.s. niet. Met 158 bracht Rapiditas de stand op 2—1. De vierde game dreigde een duplicaat van de derde set te worden, Rapiditas nam een 61 voorsprong. Wel werkte Die Raeckse deze achterstand weg. maar wederom nam Rapiditas met 11—9 de leiding. Via 1111 en 1311 kon Die Raeckse profiteren van enkele technische fouten van Rapiditas en met 15—11 beide punten ni de wacht slepen. HBC weer gelijk In de eerste klasse heren is leider HBC ook tegen Rapiditas niet verder dan een gelijkspel gekomen. Met dit gelijke spel mogen de Heemsteedse heren ruim tevreden zijn. Rapiditas stond in games met 2—1 voor en had ook in de laatste set een ruime voor sprong. Doch door vele misverstanden kon HBC toch nog een gelijkspel forceren, tus senstanden 815. 1614, 158 en 1115. Met veel invallers heeft VC Haarlem een onverwachte nederlaag tegen de reserves van CIOS geleden. De ClOS-club won met 1512, 1715 en 1513. In de eerste klasse dames viel het goede spelpeil weer op bij er stonden zilveren kandelaars en het des sert werd opgediend op een zilveren blad met een kanten kleed. Het was alles precies zoals ik het hebben wilde. Maar toen onze gasten vertrokken waren hoorde ik wat deze maaltijd ons had gekost: een nieuwe zware schuld bij onze andere schulden. En het tafellaken en de servetten en het kanten kleed en het zilver had Jettie stilletjes weggehaald uit de hoekkast in de eetkamer, de kast van mevrouw Waterborg. Een oud kabinet, dat natuurlijk altijd af gesloten is, maar zoals bij veel van der gelijke kasten passen er ook wel eens sleu tels op van andere antieke meubels. En Jettie had dit kabinet opengemaakt met het sleuteltje van haar moeders secretaire. Ik maakte haar geen enkel verwijt, Maar ik had het gevoelhet gevoel of ik, zo zonder het te weten, in een moeras gestapt was. Een verradelijk moeras. Ik be doel nu niet onze armoede.... ik bedoel iets anders. Ik kan u het niet uitleggen". „Ik geloof, dat ik het begrijp", zei de politieman. „U had het gevoel, dat u bezig was iets te verliezen dat kostbaarder is dan geld. Uw zelfrespect." „Ja. En Jettie.... Jettie.... Maar ik zal verder vertellen. Ik wilde het alles met een gaan terugbrengen. Meteen. Ik wilde die boel geen minuut langer meer op mijn kamer hebben. En ik ging eerst op ver kenning uit: er was niemand meer in het trappenhuis en de eetkamer was donker. Toen gingen we samen naar beneden, Jettie om het linnengoed en het zilver weer op de wedstrijd tussen de ploegen van Onze Gezellen en AVC. De jeugdige AVC-ploeg won met 1512, 1511 en 1510. MHBS zette de reeks overwinningen voort met een gedecideerde zege op de reserves van Velox: 158, 155, 152 en 152. De naam „Meisjes-HBS" is nu gewijziged in „Meer Harde Ballen Slaan". Dit was overi gens voor deze strijd zeker niet ontoe passelijk. De uitslagen van Maandagavond luidden: Heren: Velox 2Gios 13; Haarlem CIOS 2 0—3; Rapiditas—HBC 2—2; CIOS 3—HBC 2 0—3; Blinkert 2—Raeckse 2 1—3; Santpoort—Raeckse 3 3—1; Boru—Gios 3 40; ReadySizo 13; Blinkert 3AW 1—3. Dames: OGAVC 03; RapiditasRaeck se 1—3; MHBS—Velox 2 4—0; OVRA 2— Goos 2 22; Sizo 2OG 2 13; Velox 4 SSO 2 0—3; Haarlem 3—WSH 0—3; AW 2 Raeckse 5 31; Gios 3Santpoort 22. Programma voor Woensdagavond Morgenavond worden in het Krelagehuis wedstrijden gespeeld tussen de A en B ploegen van de afdeling Haarlem. De B- ploegen zijn voornamelijk gevormd uit zeer jeugdige spelers. De dameswedstrijd vangt aan om 8 uur; de heren komen om 9 uur binnen de lijnen. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Dames-A: K. Hoevens aanv., I. Groen en C. Westerwal (allen Rap.), G. Takken en C. v. d. Haar (Die Raeckse), W. Spierings (Velox) en W. Roozen (HBC). Dames-B: N. Janssen aanv., K. v. Gru ting (Die Raeckse), J. v. Calmthout, J. v. d. Putten (MHBS). D. Philips (Velox), V. Pieck (VC Haarlem) en E. Klaassen (AW). Heren-A: W. Clay aanv., B. Prins en J. Antonisse (allen HVS), J. Molenaar (Die Raeckse). G. Verheem (Velox), A. Jolly en J. Texier (CIOS). Heren-B: H. Keur aanv., J. en A. de Graaf (allen Die Raeckse), J. Vahle, H. de Waard (HVS). P. Herrewijn (Rap.) en J. de Koning (Velox). Oostenrijk heeft in Wenen een verras sende overwinning behaald op het Neder lands schaaktiental in het kader van de wedstrijden om de Europe Cup. Nadat de afgebroken partij uit de eerste ronde aan het vierde bord tussen Busek (O.) en Kra mer (N.) door onze landgenoot was opge geven had Oostenrijk de eerste ronde met 5L tegen 4'/> pnt gewonnen. In de tweede ronde werden twee partijen afgebroken, zodat de voorlopige stand 5'/oVh voor Oostenrijk werd. Daarmee is de stand na twee ronden reeds 117 voor Oostenrijk plus twee afgebroken partijen, waarbij dit land de overwinning niet meer kan ontgaan. Nederland zal nu op 16 en 17 December in Rotterdam tegen Tsjechoslo- wakije spelen en met Kerstmis zullen de Oostenrijkers in Praag met Tsjechoslowa- kije hun krachten meten. De resultaten van de tweede ronde lui den: 1ste bord: Lokvenc (O.)—Euwe (N.) afgebroken; 2e bord: Beni (O.)—Prins (Ned.) afgebroken; 3e bord: Kinzei (O.) Bouwmeester fN.) 10; 4e bord: Busek (O.) Kramer (N.) 01; 5e bord: Auer (O.) Spanjaard (N.) 10; 6e bord: Premeshuber (O.)—Orbaan (N.) 10; 7e bord: Hein (O.) Barendregt (N.) v28ste bord: Dorn (O.)Stumpers (N.) 10; 9e bord: Wini warter (O.)—Visser (N.) 1—0; 10e bord: Fischer (O.)Bergsma (N.) 01. Donderdagavond houdt de Amsterdamse Korfbal Bond een lichtwedstrijd tussen Amsterdam-Oost en Amsterdam-West op het Olympia-plein. Aanvang half 8. In beide ploegen zijn de beste spelers(sters) uit KNKB-12-tallen opgesteld. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan het Broekhuysen-Fonds. Vanmorgen vroeg bij de neutralisatie leidde' het Zwitserse koppel KobletVon Bueren in de zesdaagse in Dortmund met 66 pnt. en 1 ronde voorsprong op Patterson Preiskeit (Austr.-Dld.), Gillen-Terruzzi Lux.-It.) en SchürmannPetry (Did.) Van VlietDerksen (Ned.) bezetten de 7e plaats met 3 ronden achterstand. Het kop pel Plantaz-Haan (Ned.) was 13e met 4 ron den achterstand en 38 pnt. zijn plaats te bergen, ik om de wacht te houden bij de eetkamerdeur. Het leek eerst allemaal goed te gaan. Maar nauwelijks was Jettie in de eetkamer of ik hoorde voetstappen, die naar beneden kwamen. Meteen knipte ik het licht uit, in de eet kamer en in de benedengang. Ik greep Jettie bij haar pols en ging voorop weer naar boven. We moésten wegkomen. Er was iemand, onderaan de trap nu, die ons de weg versperde. En ik gaf die iemand een harde duw, ik hoorde een bons en de weg was vrij. En even later waren we weer boven, nog altijd met het linnengoed en het zilver. Ik weet niet wie die persoon geweest is." „Juffrouw Galjoen", zei de inspecteur. Juffrouw Galjoen? Verduiveld nog aan toe! Wat_ had ze daar te maken? Enfin, wat had ik daar te maken We waren dan weer boven, en het gestolen goed waren we nog altijd niet kwijt. Nog tweemaal ging ik naar beneden om te kijken of de weg nu veilig was, maar er brandde nu licht in de eetkamer en er zaten mensen te praten. Weer ging ik onverrichterzake terug. Toen kwam het eerste alarm en moesten wij allemaal naar beneden. En toen wij hoor den hoe de rechercheur met mevrouw Wa terborg alle kamers zou gaan inspecteren was het voor ons erop of eronder. We moésten dat zilver kwijt! Ik kan u niet zeggen wat wij hebben uitgestaan." De schilder had nu zijn zakdoek te voor schijn gehaald en wiste zich de druppels van zijn voorhoofd. Hij slikte enige malen Ook op de Woensdagmeeting op Duindigt zijn de draversvelden weer buitengewoon sterk bezet. Het nummer voor de leerlingen telt zelfs 17 deelnemers. Een bijzonder moei lijk te voorspellen course, daar zij naar prestatie zijn gehandicapt. Ondanks dit valt de vrij gunstige plaatsing van Roi d' Or op, die, indien hij de fouten weet te ver mijden, kan winnen. Ook Peter Karnac en Rob zijn op grond van hun laatste verrich tingen niet zwaar geplaatst, zodat dit trio in de voorste gelederen wordt verwacht. Bij de 2-jarigen is Utopie al lang rijp voor een overwinning, doch haar onstuimig karakter speelt haar nog parten. Zij heeft thans echter het voorrecht om alleen uit een startvak te vertrekken, zodat verwacht kan worden dat zij deze keer haar concurrenten, waarvan Umbra en Uranie de besten wor den geacht, de baas zal blijven. De veelbelovende Sir Heny, die na veel zorgen thans weer in de baan verschijnt en bij zijn nieuwe trainer Van Leeuwen Jr. debuteert, kan de New Allegheny-prijs voor zijn rekening nemen, vóór de sterk verbe terde Thundera en Roljer Taylor. Titan Hanover is een mogelijk outsider. De 2500 m. lange Nico Maire-prijs telt vele favorieten. Daar trainer v. d. Berg zijn paarden in een ongekende vorm heeft ge bracht wordt vermoed, dat Queen G de buit voor zich zal opeisen vóór de keuze M. Vergay (Rhea, Swif1 Hanover). Sylvia An na, die een veelbelovend heroptreden deed, kan verrassen. Bij de rennen gaat de voorkeur in de Cambrai-prijs uit naar Grand Cliff, die met Alluvio de; lakens wel zal uitdelen. Scara- bée is de favoriet in de Chilosa-prijs, tenzij hij de vermoeienissen van zijn optreden en reis naar Duitsland nog niet te boven is. Kaliban en Aquavit zijn de andere kans paarden. In het slotnummer is een overwinning te verwachten van Phikita, die op zware baan Rose des Vents en Sneeuwvlokje wel kan houden. DINSDAG 1 NOVEMBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar. 7 en 9.15 uur Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig". 14 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Ten Oosten van Eden',' 14 jaar, 7 en. 9.15 uur. Studio: „Na poleon", 14 jaar, 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Napoleon", 14 jaar, 7.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Het Nieuwe Comedia" v.oert op „Vals be schuldigd" van Philip King. Wilhelmina- straat 22: 20.15 uur, Ver. van Spir. „Het Licht", Allerzielenherdenking.. Minerva Theater Heemstede: 14 uur. Jeugdrevue „Hallo, wij gaan vliegen". Frans Halsmu seum: 20 uur, Concert door Henny Lameris, sopraan, Kees v. d. Star, fluit, Gertrude Maclaine, clavecimbel. Restaurant Brink- mann: 20 uur. Openbare bijeenkomst Hu manistisch Verbond. Spr. de heer P. A. Pols. Nassauplein 8: 20 uur, Onder auspiciën van Ned. Vegetariërsbond van Anti-vivi sectie Stichting lezing van lichtbeelden en muzikale omlijsting. Minerva Theater, Heemstede: Tentoonstelling „Mooi en oud- Heemstede", van 14—17 en 20—23 uur. Tot Donderdag 3 November. Peuzelaarsteeg 3: Bazar Doopsgezinde kerk, van 19.3022 uur. Ook Woensdag, Donderdag en Vrijdag. WOENSDAG 2 NOVEMBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en. 9.15 uur. Minerva: „Thé mini- ver story", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Napo leon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Minerva Thea ter, Heemstede: 14 uur. Jeugdrevue „Hallo, wij gaan vliegen". Minerva Theater, Heem stede: Tentoonstelling „Mooi en oud-Heem stede", van 14—17 en 20—23 uur. Tot Donderdag 3 November. Grote Kerk: 20 uur, Concert door het Regensburger Domchor". Concertgebouw: 20 uur, Ned. Ver van Spir. „Harmonia", spr. ir. H. Bouman. Gebouw „Cultura": 20 uur, Filmavond met lezing over Canada en Australië. Frans Halsmu seum: 20 uur, Volksuniversiteit. Lezing door de schrijfster Clare Lennart over eigen werk. Peuzelaarsteeg 3: Bazar Doopsgezinde kerk van 14—17 uur en van 19.30—22 uur. krampachtig. De politieman, achter zijn si garet, wachtte rustig af. En Erik van Êlden vervolgde: „Wij konden niet meer samen naar beneden gaan, omdat wij ieder ogen blik die rechercheur en mevrouw Wa- borg konden verwachten. Wij luisterden over de trapleuning. Nog duurde het een lange tijd voox-dat iedereen naar zijn kamer was gegaan. Maar eindelijk was de baan vrij en kon Jettie naar beneden sluipen. En het lukte haar om alles ongemerkt weer op zijn plaats te bx-engen. Toen zij weer boven kwam schrok ik van haar ge zicht, maar alles was goed gegaan, zei ze. Arm kind! Over het pax-elsnoer zweeg ze...." Erik van Elden was nu aan het einde van zijn verhaal gekomen en stak zijn hand uit naar het waterglas. Weer dronk hij met grote slokken. De politieman tegenover hem was een zwijgend toehoorder geweest, schijnbaar onbewogen, zakelijk. Hij wacht te om de ander tijd te geven zich te her stellen. „Ik begx-ijp uw gevoelens", zei hij ten slotte. „Het was moeilijk voor u om dit alles te vertellen. Maar toch is het goed dat u dat gedaan hebt." „Misschien wel", antwoordde Van Elden. „Stellig. En mag ik u, na mijn standje van daareven, nu een goede raad geven? Gaat u nu meteen naar uw vrouw, als u voldoende gekalmeerd bent. En praat met haar: het is nog niet te laat". (Wordt vervolgd) Merlijn liet dokter Appolonius lachen en het hoofd schudden. Wacht maarhij zou weieens tonen, wat hij durfde. Zijn plan was goed; niemand zou hem beletten, ■naar het kasteel te gaan en te proberen, de goede koning uit zijn gevangenschap te redden! En dus liet Merlijn dokter Appolonius lachen. Hij ging aan het werk voor zijn plan. Uit allerlei potten en flessen schonk hij verschillende vloeistoffen bij elkaar en mengde die goed dooreen. Want voor zijn plan had hij een drank nodig: een slaap drank. Merlijn had al vaak zo')i drank klaar gemaakt, dus hij kende het recept wel. En zo was hij die morgen druk bezig... 11-12

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8