f Kort en bondig Hert nog steeds voortvluchtig Drie Russische gastrollen bij de Nederlandse Opera 1 fAXI 1 18000 Een ideale Onegin Gunstige wind en goed zicht: grote vluchten Uitvoering leerlingen van Roel Riphagen Toeneming leerlingen aantal bij LO 9 Na een „wild"-dineetje een Spencer Burgerlijke Stand van Haarlem De Nachtegalen met „De verdwenen portefeuille" Kinderjolijt in Minerva Wereldspaarweek ook in Haarlem een succes Toneel voor „Weldigheid naar Vermogen" J. E. R. Morlang kwart eeuw bij het P.E.N. De vogeltrek V ogelenzangseweg Donderdag afgesloten Bazar voor het jeugdhuis „Schoten" Junioren Ever Swift vierden jubileum Hoofd ULO-school liep bij aanrijding wonden op Sigarenwinkelier gaat in beroep van cassatie Kinderen „Rachel Steynhuis" kunnen in Haarlem op school A. Voorneveld veertig jaar bij de P.T.T. Hoofd bekneld in zitting van kinderstoel Wethouder Happé spreekt voor architecten Door ruit van dak gevallen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ©vei* 2>E K.LÊIN£ G&VOEGEMS DE5 LEVE N/5 U moet dit niet verkeerd lezen - bij zo'n ivild-dineetje gaat 't meestal heel rustig toe. Tromvens het jagen zelf is bij ons een kalme sport. Ileel anders dan bijvoorbeeld bij de Australische bosnegers, die zolang achter een kan goeroe aanlopen tot 't beest zich van moeheid maar gewonnen geeft. De jachtsport is zo oud als de wereld en jagers zijn traditionele fijnproevers. Het zal U dan ook niet verbazen, dat zoveel jagers Spencer verkiezen. Want ook voor hen is een Spencer een genot, dat een traditie werd. <l\!ALiry\ fONT ItOU^ Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt l> de onveranderlijke kwaliteit urm a TOBACCO COMPANY N V In de afgelopen zomer bracht de Neder landse Opera, als aandeel in het Holland Festival, de opera „Eugen Onegin" van Tsjaikofsky met in de drie voornaamste rollen (Tatjana, Onegin en Lenski met name) Gré Brouwenstijn, Caspar Broeche- ler en Ramon Vinay tot uitvoering. Het werk werd geregisseerd door Peter Scha- roff en men kon aannemen dat dit naar Russische traditie geschiedde, behoudens dan wat de taal betreft, want men zong het in de Duitse versie. Dinsdagavond nu werd van „Onegin" in de Amsterdamse Stads schouwburg een reprise gegeven met drie Russische gasten in de bovengenoemde hoofdrollen. Uiteraard waren het artisten die met deze partijen vergroeid zijn en bovendien ligt hen van nature de sfeer van dit echt Russische society-stuk, dat speelt in de eerste helft der vorige eeuw. Wat anderen in hun vertolking kunstmatig moeten bereiken, op gevaar af theatraal te worden, is voor deze mensen een deel van hun psyche. Men zou zo zeggen: het gaat vanzelf, het is evenveel waarachtig leven als waarachtig toneel. Het sterkst hebben wij dit kunnen ervaren in de vertolking van de titelrol door de lichte bariton Lisit- sian, een figuur zoals wij ons een Byron kunnen voorstellen. Het type van de ge blaseerde en hautaine aristocraat, voor wie het leven een spel is tot eigen genoegen, ongeacht of hij slachtoffers maakt, werd door Lisitsian als acteur en niet minder als zanger volkomen geloofwaardig uitgebeeld Zijn stem, die hij week kan laten klinken zonder innigheid, koel zonder verlies van spanning, markant zonder warmte, geeft als het ware al de nuances weer van het gewenste karakter. En wanneer Onegin later naar dieper menselijkheid evolueert, kan deze Russische vertolker weer de ge vraagde timbres laten horen en zingt hij met een pathos waarin een hart leeft en dat men herkent als de stem van Tsjai kofsky zelf, wanneer hij zijn hartstochte lijkheid naar een climax opdrijft. Met zo'n stem, die aan alle roerselen van de ziel gehoorzaamt en één wordt met de uit te beelden persoonlijkheid, zijn wonderlijke dingen te bereiken. Ik geloof dan ook dat we de ideale „Onegin" gezien en gehoord hebben. Lilia LobanovaRogatsjova kon ons de Tatjana van Gré Brouwenstijn niet doen vergeten, vocaal vooral niet. Er waren echter affiniteiten in haar vertolking, die men kon bewonderen om hun natuurlijk heid. Haar fameuze briefscène, die de kern en het artistieke hoogtepunt is 'van het werk, was een prachtige brok operatoneel. Ivan Boegajev, een wat scherp getim- breerde lyrische tenor, was als figuur de dichterlijke Lenski waarin men zonder meer kon geloven. Toen hij, vóór het duel, zijn grote soloscène had, ontpopte hij zich als een zanger, die over een oneindig gamma van kleur en nuance beschikt. Alle hinderlijke scherpte viel daarbij weg. Het was opvallend hoe de gasten zich aanpasten bij de rest van het gezelschap. Van de andere kant was het niet minder verrassend hoe de leden van het eigen ensemble zich verhielden tot de Russische vertolkers. Cora Canne Meyer bijvoor- ADVERTENTIE DAARVOOR BENT U IN DE WIEG GELEGD Vele mensen schijnen inderdaad voor iets „in de wieg" gelegd te zijn. Kijkt U maar eens naar v. Weert. Waar vindt U zo een verscheidenheid in wiegen? Onlangs werd ons eens gezegd: U bent als het ware voor wiegen „in de wieg gelegd". voor BABy en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem - Tel. 13339 HAARLEM, 1 November 1955 ONDERTROUWD: 1 Nov., F. N. C. Babe- liowsky en E .A. van der Meer; F. Wieden- hoff en A. Koom; H. F. Heidweiller en W. M i ss0t. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., E. A. Hallberg—Hansen; 29 Oct., P. Dekker—van der Schoor; 30 Oct., J. M. Buur—Stokman; 31 Oct., J. C. Baggerman—Bons; J. Pots- van Leeuwen: A. Luijbenvan Roode. BEVALLEN van een dochter: 31 Oct., H. C. J. Lodder—Haartman: M. Korsman—Gee- len; J. E. Smith—Glerum; A. C. G. van Gooi —Stol. OVERLEDEN: 30 Oct., J. Klaver—Boom stra, 51 j.. Duinroosplantsoen; C. S. D. van Hemert, 59 j., Pieter Kiesstraat; M. P. Bik kelvan Oort, 61 j., Gasthuisvest; 31 Oct., I. Gerritsen, 1 d., Koppestokstraat; N. J. Sondorp, 66 j„ Zuider Buiten Spaarne. Van links naar rechts: Lilia Lobanova, Cora Canne Meyer, Ivan Boegajev en Pavel Lisitsian in „Eugen Onegin". beeld bleek met haar creatie van de wat oppervlakkige zuster van Tatjana helemaal niet in de schaduw te moeten staan van haar medespeelster. En Jo van de Meent, die in haar rol van oude gedienstige nu eens kan tonen wat zij waard is, viel ook helemaal niet uit de toon, evenmin als Lidy van der Veen in de rol van de moeder, die zij zeer karakteristiek in klankschoon interpreteerde. De Saretski van Jan van Mantgem was precies wat hij wezen moest. Alleen Chris Taverne mist nog de gewenste fijne distinctie in zijn uitbeelding van de Fransman Triquet, maar dan was er ten slotte' Guus Hoekman, die met zijn nobel geluid en beheerste zangkunst het solis tisch aandeel van de Nederlandse Opera een voornaam cachet gaf. Koor, ballet en orkest gaven mede hun beste krachten om Tsjaikofsky's opera tot een waar feest te maken. Alexander Krannhals kon over de resultaten van zijn muzikale leiding tevreden zijn. JOS. DE KLERK Op Woensdag 9 November geven in het Concertgebouw de Haarlemse Nachtegalen voor de eenentwintigste maal hun jaarlijkse uitvoering ten bate van de tuberculose-be- strijding. f Zij brengen dit jaar voor het voetlicht: „De verdwenen portefeuille", een zangspel in drie bedrijven van Cis Kampmeijer. Reeds in de afgelopen zomer hebben „De Nachtegalen" deze operette met veel succes opgevoerd in verscheidene sanatoria. Het koor wordt aan de vleugel begeleid door Mia Kampmeijer. Het was door Van Brussels Jeugdamuse- ment niet zo onzakelijk bekeken om Dins dag ter gelegenheid van de herfstvacantie in het Minerva Theater te Heemstede een kindermatinée te geven. De zaal was geheel uitverkocht. Er moesten zelfs zóveel teleur gestelde kinderen worden teruggestuurd, dat men onmiddellijk besloot de voorstelling hedenmiddag te herhalen. De opgevoerde revue „Hoera, wij gaan vliegen" heeft geen enkele pretentie. Het is een variété-programma in een bijzonder eenvoudige vorm, te weten die van een gefantaseerde vliegtocht van Schiphol naar Montevideo, onder leiding van een „echte" piloot met stewardes, waarbij de tussen landingen dan moeten dienen om de nodige afwisseling te brengen. F.n die was er voor de jeugd genoeg. Zij werden vermaakt met de capriolen van een Idianen-opperhoofd, een sneltekenaar, een goochelaar en een buikspreker. Ook de volwassen toeschouwer kon zich amuseren bij een pittig clowns- nummer, dat stellig het hoogtepunt in dit programma betekende. Men kon zich ver bazen over de virtuositeit van dit kleine ensemble, dat uit vier bijzonder veelzijdige artisten bestaat. Een aardige afwisseling betekende ook de originele wedstrijd in het manipuleren met een ballonnetje, waarbij een meisje uit het publiek onder daverende aanmoedigings- kreten de hoofdprijs wist te veroveren. De surprise bestond uit een gratis reisje naar Schiphol, met rondleiding over het vlieg veld Gedurende de wereldspaarweek (van 24 tot 30 October) is bij de Nutsspaarbank ingelegd een bedrag van f653.761. terwijl het spaaroverschot in deze week niet minder dan f281.660 bedroeg. Er werden in dezelfde periode 362 nieuwe boekjes uitgereikt, terwij 1 niet minder dan 887 spaarbusjes ter lediging werden aan geboden. De inleggingen overtroffen nog die van de overeenkomstige week in het vorige jaar, toen in totaal f 544.105 werd ingelegd. Cijfers over October In de afgelopen maand bedroegen de in leggingen f 1.944.110 en de terugbetalingen f 1.431.490. zodat, f512.620 meer werd inge legd dan terugbetaald. In totaal werden 574 nieuwe spaarders ingeschreven. Het totale jnleggerstegoed bij de Nuts spaarbank bedroeg per ultimo October f40.291.590 verdeeld over 76.453 spaarders. Op dezelfde datum waren 10.291 spaar busjes in omloop. Op Zaterdag 5 November zal er ten bate van de Vereniging „Weldadigheid naar Ver mogen" een Gala-voorstelling in de Stads schouwburg gegeven worden. Opgevoerd zal worden „Bekentenis" van Ronald Miller door „Het Rotterdams Toneel". De Vereniging „Weldadigheid naar Ver mogen", waarvan burgemeester Cremers ere-voorzitt.er is, werd in 1888 opgericht tot het uitoefenen van zuiver particulier Algemeen Maatschappelijk Werk in de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Dinsdag heeft de heer J. F,. R. Morlang, wonende te Velsen-Noord. Geelvinkstraat 83, op feestelijke wijze het feit herdacht dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland trad. Hij is thans als machinist C op de cen trale te Velsen werkzaam. De jubilaris werd des ochtends op de cen trale door zijn collega's hartelijk gehuldigd. Namens het gehele personeel bood hoofd ingenieur A. Ludwig hem een geschenk aan. In het hoofdgebouw te Bloemendaal werd de jubilaris daarna op waarderende wijze toegesproken door de directeur, ir. J. den Boesterd. Deze overhandigde de heer Mor lang de gebruikelijke gratificatie en namens het provinciaal bestuur een bloemstuk. De jubilaris recipieerde des middags te zijnen huize, waar hen namens het jubileum fonds door de heer C. Kroon werd toegespro ken. Ook deze overhandigde hem een ge schenk. Dinsdag maakten de vogels een goed ge bruik van het gunstige trekweer en zij trokken door tot in de middag. Na kwart over twaalf werd de trek minder.. Aan de kop van de Zeeweg werden van negen uur tot half twaalf nog genoteerd: 3800 spreeu wen, 1800 vinken en kepen, 40 graspiepers, 50 veldleeuweriken, 5 kieviten, 4 ringmus- sen, 40 groenlingen in twee troepen, 54 bonte kraaien, 30 roeken en kauwen, 12 sijsjes, 1 boom leeuwerik, 4 sper wers, 6 holendui ven en 100 krams vogels. Waarne mers bij het Cara vankamp noteer den van elf uur tot half een 3600 spreeuwen, 600 vinken, 100 veldleeuweri ken, 22 graspiepers, 50 holenduiven, twee sperwers en twee buizerden en nog één zeer late boerenzwaluw. Men telde 2100 kramsvogels en koperwieken, maar dit aan tal moet waarschijnlijk veel groter zijn, daar grote troepen van 300 a 400 vogels te ver in het middenduin vlogen om genoteerd te kunnen worden. Dit was ook het geval met de kraaien. Hiervan zag men er veel boven het mid denduin voorbij vliegen. Het aantal holen- duiven, dat Dinsdag langs trok is wel groot voor de kustzone: deze duiven hebben na melijk hun trekroute Oostelijker, bijvoor beeld over het IJselmeer. Over het binnen- duin zag mén nog 10 kieviten trekken en veel leeuweriken. De post aan de binnenduinrand meldde vanmorgen 60 spreeuwen, 20 vinken, 11 veldleeuweriken op grote hoogte, een bonte kraai, twee zanglijsters, een groenling en 19 houtduiven. Wederom was er vandaag door het gunstige trekweer en de zwakke Zuid-Zuid-Oostelijke wind en vier kilome ter zicht een sterke spreeuwentrek. Er was niet zoveel trek van kramsvogels meer te zien. Er is nu ook onder invloed van de koude nachten met vorst weer een trek van kieviten. Er passeerden aan de Kop van de Zeeweg hedenmorgen van half acht tot negen uur 3800 spreeuwen, 450 vinken, 10 graspiepers, 10 veldleeuweriken, 80 bon te kraaien, 220 zwarte kraaien en 120 kau wen, 45 holenduiven, één kneu, vier sper wers, een buizerd, 36 kieviten en over het binnenduin nog 30 kieviten. Waarnemers op de loodsboot zagen Zon dag nog 22 spreeuwen en vinken over zee naar het Oosten landwaarts vliegen. Voorts zwierven er voor de kust een aantal dwerg en drieteenmeeuwen en twee Jan van Gen ten. Er worden dit najaar weinig zwarte zee-eenden gezien. Maandag werd bij IJmuiden een dode Jan van Gent gevon den. Op de pier verbleven nog de oever piepers, de steenlopers en de paarse strand- lopers. De uitvoering door leerlingen, die aan de Haarlemse Muziekschool van de maat schappij tot bevordering der Toonkunst onderricht in pianospel ontvangen van Roel Riphagen, dreigde door plotselinge ziekte van een hunner een flinke coupure te krij gen. Maar dank zij de muzikale paraatheid van een paar der andere optredenden werd dit gevaar handig afgewend. Enkele van de werken, die zij „in voorraad" had den, werden bij het programma ingelast, zodat ook bij deze leerlingenuitvoering, die gisteravond in de grote zaal van de muziek school gehouden werd, de vele belang stellenden ruimschoots voor hun komst werden beloond. Want al werden de inge voegde composities, twee Sonates van Do- menico Scarlatti, de Mazurka van Claude Debussy en een Sonatine van Henk Stam vrijwel onvoorbereid gespeeld, de uitvoe ringen er van bevatten zoveel goeds, dat terecht hierboven van paraatheid gewaagd kon worden. Van de voor deze avond vastgestelde uitvoeringen trof die van het eerste deel van Mozarts pianoconcert in d (K.V. 466) door een vlotte techniek en gevoel voor dynamiek. De jongeman, die de Sonatine van Béla Bartók ten gehore bracht, had zich in de zeer eigen klankentaai van deze duidelijk op muzikale folklore geïnspi reerde compositie al bijzonder goed inge leefd, wat uiteraard voor de technische be heersing van belang was. De Prélude uit de „Suite bergamasque" van Debussy met haar verrassende, subtiele maar gevaarlij ke wendingen, kreeg een toegewijde ver tolking. „Jardins sous la pluie" van dezelf de componist werd gespeeld door een leer linge, die de belangrijke speelvaardigheid, die voor dit virtuoze stuk vereist is, al be hoorlijk onder de knie had. Mozart kwam nog eens aan bod door het goede, vlotte spel van een leerling, voor wie het eerste deel van het vrij onbekende pianoconcert in A (K.V. 414) gekozen was. Een muzikaal contrast kwam hierna uiter aard met Chopin's Prélude in cis (opus 45) in een gave, jeugdig ingestelde interpreta tie. Nog groter was de tegenstelling, die met de voordracht van enkele gedeelten uit „Printemps" van Darius Milhaud en van de Sonatine van Henk Stam opgeroe pen werd. Die voordracht bracht ook de verrassing" der manifestatie van het talent „par droit de naissance", waardoor de geavanceerde muziek van Milhaud en Stam geen geheimen verborgen hield en tot de toehoorder kon gaan spreken op grond van het muzikale beginsel, dat van alle tijden is. P. ZWAANSWIJK Donderdag zal in de Vogelenzangseweg te Aerdenhout, ter hoogte van de Amster damse duinwaterleiding, een buis worden gelegd van de Watertransportmaatschap- pij. Daardoor zal het verkeer van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags ge stremd worden. Het verkeer zal via de Leidsevaart geleid worden. De autobus dienst Haarlem-Noord wijk zal doorgang vinden, zij het echter, dat passagiers bij de plaats, waar de buis gelegd wordt, moeten uitstappen en naar een andere autobus wandelen, alvorens de reis te vervolgen. In de bijgebouwen van de Immanuelkerk, Van Egmondstraat 7 in Haarlem-Noord, zal op Donderdag 3 November des avonds te half acht de bazar geopend worden ten bate van de instandhouding van het jeugdhuis der Ne derlands Hervormde Gemeente „Schoten" in Haarlem-Noord. De bazar zal verder geopend zijn op Vrijdag en Zaterdag van 36 en van 710 uur. Voor de kinderen is er in het jeugdhuis hoek Schoterweg-Pijnboomstraat, op Zater dag 5 November van 23. van 34 en van 45 uur een filmvoorstelling. Nog steeds loopt in het wandelbos Groe- nendaal een hertebok rond, die vandaag precies een week geleden is ontsnapt uit de hertekamp in Heemstede. Op alle mo gelijke manieren heeft men reeds getracht het dier te pakken te krijgen, tot nu toe echter zonder resultaat. Wel werd het hert gesignaleerd onder meer op de Herenweg, het Manpad en de Prinsenlaan, maar men is er nog niet in geslaagd het dier te van gen. Bij de klopjacht heeft men gebruik trachten te maken van grote vangnetten, maar steeds weer vluchtte het hert de bos sen in, onbereikbaar voor zijn achtervol gers. Uiteraard levert het ronddolend dier een vrij groot gevaar op voor het verkeer, voor al op de drukke wegen en gistermiddag is men dan ook overgegaan tot het plaatsen van waarschuwingsborden op de Herenweg bij het kruispunt met de Van Merlenlaan en iets verder aan de grens van Benne- broek. En ondertussen patrouilleert de Heemsteedse politie met extra aandacht in de buurt van Groenendaal om bij de eerste glimp, die men van het vluchtende hert op vangt, alarm te slaan. Voorlopig zal men nog geen gebruik maken van de wapens, want zolang het dier maar rustig in het bos blijft is er niets aan de hand. Wanneer de bok er echter een gewoonte van gaat maken om dagelijks een paar keer de ver keerswegen over te steken dan zal men echter andere maatregelen dienen te ne men. Voorlopig houdt, men het echter op de waax-schuwingsborden, die des avonds ver licht zullen zijn en men hoopt, dat de weg gebruikers zich inderdaad aan de aanwij zing „Langzaam rijden" zullen houden. Naar wij van de dienst plantsoenen ver nemen behoorde de hertebok tot een ruil- partij. Om namelijk enig vers bloed in de Heemsteeds hertekamp te brengen ging men een ruil aan en verleden week arri veerde onder meer de nu ontvluchte her tebok. Het dier werd uit Enkhuizen per vrachtauto in een kist vervoerd, waarna men in Heemstede geruime tijd bezig was met het uitladen. Toen het dier eenmaal losgelaten was bleek men een geweldige springer gekregen te hebben, want na een kort aanloopje wipte het hert het vrij hoge hek over en spurtte tot verbazing van de oppassers de vrijheid tegemoet. De bok is een liefhebber van eikels en in mindere mate van kastanjes en heeft dus voorlopig voldoende voedsel. Overigens koestert men bij deze dienst toch de ver wachting dat het hert nog een keer in de hertekamp zal terugkomen vooral nu de bronsttijd nadert. Overigens blijkt het dier vrij veel van gezelligheid te houden, want het zoekt geregeld de drukke verkeersrou- tes op en het heeft bovendien bijzonder grote belangstelling voor het bronzen hert in de tuin van het buiten „De Hartekamp" aan de Herenweg. De junioren van de hockey vei'eniging Ever Swift hebben Dinsdag het vijfentwin tig-jarig bestaansjubileum van hun vex-eni- ging op enthousiaste wijze geviei'd. De se nioren deden dat afgelopen Zondag. In de mox'genuren werd in de Kerk aan de P. Kru- gerstraat een Heilige Mis opgedragen door de geestelijke adviseur van de vereniging, pater Uitex-waal. Om tien uur begon op de velden aan de Kleverlaan een hockeytour- nooi dat door de bijzonder gunstige weers omstandigheden bijzonder geslaagd mag worden genoemd en waai~aan teams van alle verenigingen uit de omgeving op BMHC na deelnamen. Er werd bij de meisjes in twee poules ge speeld exx bij de jongens in één poule. Bij de jongens nam HBS de plaats in van BMHC. Bij de meisjes I legde Rood Wit ongeslagen op de eerste plaats beslag. In poule II be- x-eikte het junioren-elftal van DEM met een zelfde resultaat de eei'ste plaats. Bij de jon gens ging het team van HBS met de eer en de beker strijken. Er was ook een prijs voor de beste indruk uitgeloofd, en deze ging na spannende strijd naar de jongensploeg van Terriers. De be slissing werd genomen door de vier elftallen die gelijk eindigden appels te geven. De ma nier waarop deze werden gegeteix was be slissend voor de uitslag. Gistex-avond werd de junioren een filmavond aangeboden. Dinsdagmiddag om twee uur reed de heer J. Gelijns, hoofd van de Klaas de Vriesschool (voor MULO), in het Kenaupark (zuidzijde) te Haarlem per bromfiets en week uit voor een wielrijder; daardoor kwam hij op het linker gedeelte van de weg. Uit de tegenovex-gestelde richting nadex'de een auto. Een aanrijding ontstond, waardoor de heer Gelijns hoofd wonden opliep. Hij is ter verpleging in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. De Haarlemse sigarenwinkelier P. J. Schoen, die vorige week in hoger beroep door de Haaidemse rechtbank veroordeeld is tot een geldboete van 1 wegens over treding van een ax-tikel uit de politiever ordening door het plaatsen van een auto maat voor verkoop van sigaretten, heeft beroep van cassatie aangetekend. De zaak zal binnenkort door de Hoge Raad worden behandeld. Naar aanleiding van het jaarverslag van de Stichting kindertehuizen „Wees een Zegen" hebben wij de aandacht gevestigd op de schoolkwestie voor de kinderen, die verpleegd worden in „Rachel Steynhuis" aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal. In het vorig jaar was er nog geen gelegenheid voor de kinderen Haarlemse scholen te bezoeken. Men deelt ons mee. dat inmiddels een bevre digende oplossing gevonden is en dat kinde ren uit het „Rachel Steynhuis" de school voor buitengewoon lager onderwijs te Haar lem kunnen bezoeken. Er wordt gestreefd naar uitbreiding van plaatsing. Dinsdag heeft in de feestelijk versierde cantine van het postkantoor Haarlem de hul diging plaats gehad van de heer A. Voorne veld. besteller 1 der P.T.T., die veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. De feestelijke bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door de heer W. Flooren. Daarna sprak de heer J. W. van Schaik. directeur van het postkantoor Haar lem, die de verdienstelijke arbeid schetste van de jubilaris en hem de ooi-konde voor 40 jaar trouwe dienst en plichtsbetrachting overhan digde, benevens een gratificatie. De heer P. Koomen, voorzitter van het ju bileumfonds, ovex-handigde namens het fonds een plaid en bood mevrouw Voorneveld bloe men aan. Namens de Christelijke Bond van Over heidspersoneel, afdeling Haarlem, sprak de voorzitter, de heer J. Zandee. Hij overhan digde namens deze bond een portemonnaie. De heer W. H. Hardenberg bood de jubilaris namens de post- en telegraaf-afdeling een portefeuille aan. Onder de vele aanwezigen waren de heer C. A. L. Trommelen, chef van het postkan toor Verspronckweg en de heer B. Heimig, chef van de afdeling expeditie aldaar. BINNENLAND Spaarduitjes verbrand. Een spaarzame mevrouw had tijdens de afgelopen warme zomer een „goed plaatsje" voor een bedrag van ongeveer f 1500 en twee spaarbank boekjes in een trommeltje: de asla van de kachel. Haar 24-jarige zoon was er ook mee op de hoogte. Maar toen hij het gisteren koud had en de kachel aanmaakte, dacht hij helemaal niet meer aan het geld. Ver brande resten bleven er dan ook over en hiermee wil men nu naar de Nederlandse Bank Inspecteur-generaal. De minister van Vêrkeer en Waterstaat heeft op diens ver zoek ingtrokken de aanwijzing als inspec teur-generaal van het verkeer van mr. F. L. Heinemann. In zijn plaats is aangewezen mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, directeur van het verkeer. HAARLEM EN OMGEVING N. V. V. De secretaris van de Algemene Bond voor Luchtvaax-tpersoneel, de heer J. de Graaff, zal op Woensdagavond 16 No vember in het Wijkgebouw van de Neder lands Hervormde Gemeente, Gedempte Oude Gracht 104, voor het kader van de Haarlem se bestuurdersbond van het N.V.V. spreken over „Het Nederlandse huishoudboekje". Maranatha-samenkomst. Donder d a ga von d 3 November zal de voorganger der Vrije Evangelische gemeente Haarlem, ds. A. H. van Gent, op een bijeenkomst in gebouw „Bethel" aan de Voorhelmstraat spreken over „Alles is nu gereed, kom tot de brui loft" Medewerking verleent het zangkoor Asaf. ADVERTENTIE Hen Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de stand van het leerlingenaantal bij het gewoon lager onderwijs op 16 Septem ber gepubliceerd. Uit de gegevens blijkt, dat het aantal leerlingen sedert 16 Januari is gestegen met 41.300 tot 1.492.000, dus met 2,8 percent. De familie M. aan de Kleverparkweg te Haarlem heeft Dinsdagmiddag enkele ang stige ogenblikken beleefd. Het tweejarig zoontje Ronald stak zijn hoofd door de zit ting van een kinderstoel en het hoofd raakte bekneld. Een buurman heeft met een beitel de zitting opengebi-oken, waarna de jongen bevrijd was. Hij heeft geen letsel opgelopen. Naar wij vernemen zal Haarlems wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé, op Maandagavond 7 November in een der za len van „Brinkmann" een* lezing houden voor de leden van de Kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten over de woningbouwvraagstukken. Deze voordracht krijgt een bijzonder aspect in het licht van de discussie over deze problemen, welke actueel is geworden na de door prof. ir. H. T. Zwiers gehouden uiteenzetting over de systeembouw, het stelling nemen door het bestuur van de Federatie van Haarlemse woningbouwver enigingen daartegen en de plannen voor het toepassen van systeembouw op grote schaal in Zinnevelt en Delftwijk. De vijfjarige André van W. was Dinsdag middag tegen zes uur op het dak van een werkplaats aan de Regulierstraat te Haarlem geklommen en zakte door een zich in het dak bevindend glazen ruit. De jongen viel van een hoogte van drie meter in een werkplaats. Hij liep wonden op aan een der polsen en zijn rechterbeen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11