PÉTROLE HAHN ^Brieven aan cis redactie Hartelijke huldiging van hoofdcommissaris J. Fontijne Grote belangstelling voor bazar in Doopsgezinde Gemeente Jumbo" tilde laat in de avond IJmuiden 54 in het water Receptie in Haarlems Stadhuis Uitslaande brand in villa te Heemstede Nieuwe kotter met straalbuisaandrij ving HOUTWORM Muziek en toneel ten bate van Heemsteedse Stille Armen Tinholthuis één Zondag per maand geopend Gezinsweekavond Overveen Handballende scholieren leverden goede prestaties in scholentournooi Klaverjascompetitie voor bedrijven KERSTMIS 4711 "TOSCA" 4711 >KOLNISCH< EAU DE COLOGNE 4711 "TROIKA" Historisch ogenblik voor Spaarndam Geen naam WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT De grote opkomst in de Ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis en de hartelijke toe spraken van diverse sprekers, gericht tot de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, ter gelegenheid van het feit, dat hij Dinsdag veertig jaar in overheidsdienst was, getuigden van de sympathie die velen koesteren voor de politiechef. Namens het gemeentebestuur, collega's en afgevaardigden van verenigingen is gezegd welke be langrijke plaats de heer Fontijne bij de burgerij inneemt. Onder hen, die de jubilaris de hand drukten, waren de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen en verscheidene hoofdcommissarissen en commissarissen van politie uit het land (o.a. uit Amsterdam en Den Haag;. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, die met het voltallige college van wethou ders en met de gemeentesecretaris aan wezig was, zeide dat het hem wegens de vergadering van B. en W. tot zijn spijt niet mogelijk was geweest de huldiging door het corps bij te wonen. Thans had hij de ge legenheid temidden van een andere grote schare de jubilaris te huldigen. De heer Fontijne is niet een militaire hoofdcommis saris, maar een burgerlijke, die begrip heeft voor handhaving van de openbare orde. Hij trad de bevolking op bijzondere wijze tege moet en werkte zo nodig mee wensen in vervulling te brengen. Daardoor is hij bij velen bemind. Spreker had gelezen, dat de jubilaris voor de komende jaren nog enkele wensen heeft, namelijk een bereden afde ling, een nog veiliger verkeer en een poli tiebureau. Wat de bereden afdeling betreft zeide spreker, dat een beslissing spoedig te verwachten is, hetzij positief hetzij nega tief. Aan de bouw van een politiebureau zal niet op korte termijn worden begonnen, maar het staat als een paal boven water, dat het met het verkeer niet slecht gesteld is. Haarlem won immers voor de derde keer achtereen de wisselbeker in de steden- competitie. De burgemeester besloot met de beste wensen uit te spreken voor de toe komst. Ir. H. Hollaar, het woord voerend namens de hoofden van takken van dienst, merkte op bijzonder respect voor de jubilaris te hebben gekregen, toen hij op een bijeen komst van de kring van hoofden vernam welke de taak van de chef van een politie corps is. De taak is lang niet eenvoudig. Mevrouw Fortijne ontving bloemen en de heer Fontijne sigaren. De heer P. Verwoerdt zeide namens de centrale kerkeraad der Hervormde ge meente te Haarlem, dat de heer Fontijne zijn taak, namelijk dienen, volkomen be grepen heeft. Hij heeft de tucht kunnen handhaven, waardoor de Haarlemmers rustig kunnen slapen. Vele jaren is de jubi laris kerkvoogd geweest. „Moge God u nog lang sparen voor uw gezin, Haarlem en ons allen", besloot de heer Verwoerdt. Ds. D. Ringnalda verheugde zich als voor zitter van de afdeling Haarlem van de Protestants-Christelijke Reclasseringsver- eniging over het feit, dat de heer Fontijne deel uitmaakt van het bestuur. „Uw levens werk is opsporing en voorgeleiding, maar door uw lidmaatschap van de P.C.R.V. geeft u uitdrukking voor reclassering en teruggeleiden van hen, die met de politie in aanraking komen." De heer D. Koning dankte als voorzitter van de Haarlemse Journalisten Vereniging voor de verstandhouding tussen politie en pers; de heer K. R. van Staal memoreerde de goede wijze van samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen (Expogé) en de heer J. J. Jur- rissen besprak als directeur van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij en als de grootste weggebruiker de prettige ma nier, waarop de hoofdcommissaris en zijn corps werken aan het oplossen van vele problemen; als voorzitter van de èfdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis dankte spreker voor de steun, die de afde ling van de jubilaris ontvangen heeft. De sprekers boden boeken aan. De heer C. M. van Veen, commissaris van politie te Hilversum, vertegenwoordigde de Bond van hogere politie-ambtenaren en de heer C. Borstlap te Arnhem de kring van hoofdcommissarissen van een aantal ste den. Zij herinnerden aan de arbeid van de heer Fontijne voor de politie, die hij met ijver en toewijding gediend heeft. Eerstge noemde bood een verrekijker aan en de ander boeken. De heer M. Fernhout, vroeger burge meester van Middelburg, memoreerde het geen de jubilaris voor deze gemeente ge daan heeft. Toen is voorbereidend werk voor Haarlem verricht. ADVERTENTIE WASSERIJ DUYN /VMSTKRIIAMSEVAAKT20 >T$L. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Nadat de oudste broer van de heer Fon tijne namens de familie gesproken had, richtte de jubilaris zich tot allen die het woord hadden gevoerd. Onder hen, die gelukwensen aanboden, waren de heer L. Bouwman, lid van Gede puteerde Staten van Noordholland, jhr. mr. J. W. Röell, kabinetchef van de Commissa ris der Koningin in de provincie Noordhol land, mr. A. M. baron Tuyll van Seroosker- ken, president van de Haarlemse rechtbank mr. B. van der Burg, officier van Justitie te Haarlem, mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, de heer E. Meijer, dirigerend officier der rijkspolitie en afgevaardigden van vereni gingen en instellingen, waarmee de heer Fontijne ambtelijk en persoonlijk in con tact staat. ADVERTENTIE Gegarandeerde bestrijding met „COWOREX" L.N.T. VERFINDUSTRIE „COVELINE" de Oue Saeck van de Ouegracht 95 In de grote zaal van het Sportpark-restau rant te Heemstede, die voor deze avond be langeloos door de exploitante is afgestaan, geeft het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" Zaterdag 12 November zijn traditioneel geworden feestavond ten bate van de Stille Armen. Behalve een kort concert door „Ex celsior", onder leiding van voorzitter-diri gent L. ter Braake, bevat het programma nog diverse andere attracties, zoals het optreden van de R.K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel". Na afloop is er bal, dat eveneens geheel belangeloos wordt geleid door de heer Theo Donkerlo. B. en W. van Bloemendaal hebben besloten toestemming te verlenen om het Tinholtmu- seum, dat een grote schat van natuurvoor werpen bevat, voortaan ook één Zondag in de maand open te stellen. Te beginnen met Zon dag 6 November zal het Tinholthuis elke eerste Zondag van de maand zijn deuren open hebben van drie tot vijf uur 's middags. ADVERTENTIE DE WAARBORG VAN EEN MERK Sinds 70 jaar is Pétrole Hahn onvervangbaar voor de verzorging, hygiëne en gezondheid van het haar van man, vrouw en kind. Péfrole Hahn behoort op Uw wastafel zoals zeep en tandpasta. tegen haaruitval en hoofdroos IMP.: FIRMA A MAAS. AMSTERDAM (Verkort weergegeven) Dinsdag om half zes is brand uitgebro ken in de villa aan de Adriaan Pauwlaan 9 in Heemstede, die door het krachtige optreden van de brandweer echter reeds bedwongen was voordat er ernstige schade kon worden aangericht. In dit huis is de dwergkeeskennel „Keesjes Hoeve" van mevrouw S. W. M. van Dijk gevestigd, waar men om even over half zes de brand, die in het rieten dak woedde, ontdekte. Ogenblikkelijk werd de brandweer gewaarschuwd, die evenals de politie kort na het alarm met groot materiaal uitrukte. En dat was wel nodig ook, want niet ten onrechte was er een uitslaande brand gemeld. Toen de motorspuit en de ladderwagen arriveerden stond een groot gedeelte van het droge strodak reeds in lichterlaaie. De brand weer bestreed het vuur echter van twee kanten met in totaal drie stralen en reeds na een kwartier bleek dat men de brand meester was. Uiteraard vergde het nablus sen, waarvoor men twee slangen gebruik te nog geruime tijd en dit werk werd be halve door een groot aantal belangstel lenden tevens gadegeslagen door de bur- meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard. De vuurhaard, die bij de punt van het dak gelegen was, was vrij moeilijk te be reiken en men schoof daarom ook de grote ladder uit, zodat een van de brandweer lieden, balancerend op de top van deze ladder, vrij dicht bij het vuur kon komen. Men betrok daarbij het water uit de Craye- nestervaart. Om ongeveer tien minuten over zes was men de brand meester en toen kon er be- onnen worden aan het nablussen, dat nog geruime tijd in beslag nam. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordat enkele vonken, afkomstig uit een open haardvuur, via de schoorsteen op het stro zijn gev^ilen. Nederland-Noorwegen. Tot mijn spijt heb ik vernomen dat de interland-voet balwedstrijd Nederland-Noorwegen niet per televisie wordt uitgezonden Zondag aanstaande. En dat alleen omdat de Ko ninklijke Belgische Voetbal Bond daar bezwaar tegen heeft. Het bezoek aan de competitiewedstrijden zou er namelijk schade van kunnen ondervinden. Ilc kan mij voorstellen dat een Neder- land-België-wedstrijd van invloed kan zijn op competitie- of bekerwedstrijden in dien die interland per televisie wordt uit gezonden, maar in dit geval gaat de K. B. V. B. wel iets te ver met zijn overeen komst met de K. N. V. B. Voelen de sportmensen onder de bezitters van een televisie zich nu niet benadeeld? Ik vraag mij af, waar is het einde. Als we eerst naburige landen moeten vragen of men be paalde evenementen al dan niet mag uit zenden. Dit is in ieder geval niet de weg die moet worden gevolgd om de televisie groot te maken. A. SCHOUTEN (De Voetbalbonden hebben destijds afge- sproken dat geen toestemming voor het per televisie uitzenden van interlandvoetbal wedstrijden zal mogen worden gegeven in dien een naburig land meent daar schade van te ondervinden in verband met het feit dat men vreest dat het voetbalpubliek liever naar de televisieuitzending zal gaan kijken dan naar een wedstrijd in eigen omgeving. De K.B.V.B. beroept zich op deze afspraak,- ook al kan men slechts in een zeer klein gedeelte van België de Neder landse uitzendingen volgen. Overigens heeft de N.T.S. intusseii toe stemming gekregen de tweede helft van de wedstrijd van 15.25 tot 16.20 uur uit te zenden. Ir. A. van Emmenes zal de com mentator zijn. De eerste helft zal de heer Van Emmenes verslaan zonder dat er beelden op het scherm te zien zullen zijn. Sportred.) Hartenlustschool. Uit de raadsversla- gen in verschillende dagbladen is tot onze grote verwondering gebleken, dat in de raadsvergadering van 20 October 1955 een klacht is geuit over de wijze, waarop de uitnodigingen voor het bijwonen van het jubileumfeest van de Hartenlustschool zijn verzonden. De gehele jubileumcommissie verklaart naar aanleiding van deze klacht het vol gende in een brief, die aan de gemeente raad van Bloemendaal is gezonden: „Bij het schrijven van de uitnodigingen heeft de commissie daarbij geleid door de wens van het college van Burgemeester en Wethouders, vervat in zijn brief van 22 Augustus 1955 de grootst mogelijke so berheid betracht. Voor de receptie is uitge nodigd o.a. het volledig college van Burge meester en Wethouders. Voor de feestavond die een intiem karakter droeg, heeft de commissie zich beperkt tot: a. die leden van het college van B. en W., die min of meer geregeld betrokken zijn bij de be langen van de jubilerende school; b. alle personen, die in het crisisjaar 1950 gestre den hebben voor het voortbestaan van de Hartenlustschool, d.w.z. onder andere de leden van het comité tot behoud van de school. Hierbij zij aangetekend, dat op de eerste lijst van de te verzenden uitnodigingen alle raadsleden waren vermeld, doch als gevolg van de verzochte gematigdheid heeft de commissie besloten deze af te voeren, met uitzondering van hen, die in 1950 tegen de opheffing der school hebben gestemd. Nog meer beperkingen doorvoe rende heeft de commissie tenslotte slechts uitnodigingskaarten gezonden aan mr. H. W. Vliegen (P.v.d.A.) en aan mevrouw, Fahrenfort (V.V.D.), die zoals thans is ge bleken, abusievelijk als tegenstemster was opgegeven. Daar dit echter de heer J. van Holten had moeten zijn, heeft de commissie aan de heer Van Holten verontschuldiging aangeboden voor het gemaakte abuis. De commissie betreurt in hoge mate, dat de opmerkingen in de gemeenteraadsver gadering zijn gemaakt, zonder dat men van de hiervoren omschreven achtergronden kennis droeg. De commissie, die is samen gesteld uit leden van de oudercommissie, oud-leerlingen, leerkrachten en leerlingen, zonder te letten op godsdienstige- of poli tieke overtuiging en wier doel slechts is geweest het jubileum van de school op waardige wijze te vieren, voelt zich hier door gegriefd, temeer, omdat door het op blazen van deze kwestie in sommige bladen een verkeerd licht geworpen wordt op haar bedoelingen en tengevolge hiervan weer de belangen van de Hartenlustschool worden geschaad. Voor de Jubileum-commissie, J. G. DE VRIES, voorzitter, W. H. VAN PAASSCHEN, secretaris, T. STAMER, penningmeester. De Hervormde gemeente Overveen houdt op Vrijdag 4 November een gezinsweek avond in de Koningin Wilhelminaschool aan de Dompvloedslaan te Overveen. Een vijf tal uiterst actuele vragen, betrekking heb bende op de verhouding tussen ouderen en jongeren zal in vijf discussiegroepen bespro ken worden. Na de pauze zullen de ant woorden in de vergadering besproken worden. De Hervormde huisvrouwendienst, die overbelaste huismoeders met naai- en brei werk helpt, heeft een tweede werkgroep die zich tot taak stelt bejaarde en minder valide gemeenteleden die naar de kerk willen gaan en voor wie het lopen of busverkeer moei lijkheden oplevert, hierbij behulpzaam te zijn. Een aantal automobilisten werd bereid gevonden hiervoor zorg te dragen. Men kan zich schriftelijk opgeven bij mevrouw Hult- zer, Willem de Zwijgerlaan 110 te Overveen. Maandag was het slechte weer een ernstige spelbreker bij de eerste handbal-seriewed strijden voor schooljongens om de „In Memoriaum dr. Dekkerbeker". maar gis teren kon er dan toch worden gespeeld. We hebben bij de ontmoetingen in de diver se poules bijzonder aantrekkelijke wedstrij den gezien. Het doelverdedigerswerk was in vele gevallen zelfs opzienbarend en de op merking, die wij van een handbalkenner bij uitstek langs de lijnen hoorde, dat uit dit spelersmateriaal binnen twee jaar een kampioensploeg zou zijn te vormen was stellig op zijn plaats. Een dissonant was er ook: een enkele ploeg kwam onvolledig op. Bij de jongste jongens was in B het Ken- nemer Lyceum met een sterke ploeg voor de dag gekomen, die dan ook op overtuigende wijze poulewinnaar werd. In C ondervond de A. H. Gerhardschool in de eerste wed strijd nog een zeer goede tegenstand van de Bronsteeschool, maar toen deze ontmoeting in een zege was omgezet, lag de promotie naar de finale voor de hand. Bij de oudste jongens was er in poule C een opwindend duel tussen HBS A en het eerate team van de Rijkskweekschool, waar bij HBS A revanche kon nemen voor de grote nederlaag van vorig jaar. Met vijf vier won dit team waarna de finale werd bereikt met een zege op het Coornhert- lyceum 2. In C sloeg de Jac. P. Thijsseschool een uitstekend figuur door twee behoorlijke overwinningen op zijn naam te brengen, waarvan Rijkskweekschool 2 en de A. H. Gerhardschool de dupe werden. In A had het sterke Kennemer Lyceum niet al te veel moeite met de Bronsteeschool en de Klaas de Vriesschool, om zich voor de finale te plaatsen. Vandaag vinden de halve competities plaats in poule A jongste jongens en in poule B oudste jongens, waarna 's middags de finales kunnen worden gespeeld. De uitslagen waren: Jongste .jongens Poule B: Kennemer Lyc.—Ketelaarsch. 2 5—1; Kennemer Lyc.—Coornhertlyc. 9—0; Ketelaarsch. 2Coornhertlyc. 10—4. Poule C: Gerhardsch—Bronsteesch. 63: Gerhardsch.—HBS A 17—1; Bronsteesch.— HBS A fr-2. Oudste jongens Poule A: Bronsteesch.KI. de Vriessch. 24; Kennemer Lyc.—Bronsteesch. 9—2; Kennemer Lyc.KI. de Vriessch. 61. Poule C: Rijkskweeksch. 1—Coornhertlyc. 2 6—0; HBS A—Rijkskweeksch. 5—4; HBS ACoornhertlyc. 2 52. Poule D: Rijkskweeksch. 2Thijssesch. 3—9; Thijssesch.Gerhardsch. 7—1; Ger hardsch.Rijkskweeksch., 2 36. In de bedrijfsklaverjascompetitie zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofdklasse: SAC—PTT 124—118: SAC 2 DSH 126—118; Stork—GEB 138—120; Figee BKC 134—110. 1 A: Nederland—PTT 2 126—122: GEB 2 Laurens Coster 112140; UnionVMB 120—124; DSH 2—Johez 114—124. 1 B: PTT 4—GEB 3 134—106; Stork 2— DKC 2 106—122; HSM—PTT 3 120—122. 2 A: Laui-ens Coster 2DKC 3 126126: Johez 2—Hout en PI. 108—118; DSH 3—HSM 2 124—134; Figee 2—CPTT 124—126. 2 B: Boru 2—Meerzicht 2 116—120; DKC 4—Stork 3 130128; Nederland 2Johez 3 122—124. 3 A: PTT 5Nederland 3 126104; Johez 4Meerzicht 3 126118; Haarlems Dagblad —Hout en PI. 2 130—126; DKC 5—HAC 122—122; VMB 2—Figee 4 130—116. ADVERTENTIE Een GRATIS Kerstreis per spoor? HOBOCA-winkels zorgen er voor F Alle Hoboca-bonnen geldig tot 1 Jan. 1958 ADVERTENTIE EAU DE COLOGNE De frisheid van "4711" met de romantische geur van Tosca-Parfum. met de vapo verstoven of tot per soonlijke verfrissing aangewend, verschaft die atmosfeer die het ken merk van de ware beschaving is. EAU DE COLOGNE met de aparte pittige geur van Troika-Parfum. Past bij het sportieve type. 2,25 tot 12,50 Elude Cologne t Parfumeria FaDriK 'GlOCKEN6flSSE N*47ir. COlOBNfo.RHiNI 'J VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS van Spaarndam is er in dit dorp om een uur of tien des avonds een schip te water gelaten. Dinsdag gebeurde dat, toen de bok „Jumbo" van de N.V. Reederij v.h. Gebroeders Goedkoop uit Amsterdam het casco van een gloednieuwe motortrawler langzaam uit de blokken ophief en voor zichtig in het water tilde. Op het moment, dat de kiel het water raakte loeide er een stoomfluit over het reeds stille dorpje, de heer M. M. Weimar van de rederij Lim- burgia uit IJmuiden lichtte eerbiedig de hoed en de arbeiders van de scheepswerf „De Rietpol" wreven zich vergenoegd in de handen en gaven elkaar een tevreden knipoogje. Het was gebeurd, de „IJmuiden 54" dreef in het haventje; een moeilijk karwei was achter de rug. Het duurde echter nog even voordat het zover was en in die tussentijd vernamen wij nog, dat het schip over een week naar IJmuiden gesleept wordt om daar door de werklieden van de heer H. Zwart onder handen genomen te worden. De voorzitster van de kerkeraad, ds. C. Soutendijk, heeft Dinsdagavond in de loka liteiten van de Doopsgezinde Gemeente aan de Beuzelaar steeg te Haarlem met een kort woord de grote bazar geopend, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Steunfonds voor huisvesting van ouden van dagen. In onze editie van Dins dag zetten wij reeds het doel van dit Steun fonds uiteen, zodat wij nu volstaan met te melden, dat het aantal bezoekers en be zoeksters ongetwijfeld alle verwachtingen overtrof. Onmiddellijk na het openings woord van ds. Soutendijk verspreidden de honderden belangstellenden zich over de kamers en gangen om alle attracties te be zoeken en bovendien om zoveel mogelijk geld uit te geven. Want daarom is het de organisatie van deze bazar natuurlijk be gonnen. Vanavond, Donderdagavond en Vrijdag avond kan men er nog terecht en wel steeds van half acht tot tien uur. Om negen uur zou het casco te water ge laten worden. Dat had de heer J. E. Ver haren, eigenaar van „De Rietpol" namelijk uitgerekend, maar om tien uur lag het schip nog onwrikbaar op zijn plaats. Nu was dat niet te verwonderen, want de bok „Jumbo" had al een zware dag achter de rug het bouwen van een prachtige kraan cp de werf Stapel en bij een dergelijke gebeurtenis moet men nu eenmaal meestal rekening houden met enige vertraging. Zo hadden wij dus de gelegenheid om in het kleine, knusse kantoortje van „De Riet pol" te informeren naar alle bijzonder heden van het schip. En daarbij vernamen wij, dat deze verkleinde trawler in de wandeling kotter genaamd in drie maanden door de mannen van Verharen gebouwd is. Het is een stalen motortrawler, 28.50 meter lang, 6.30 meter breed en 3.20 meter hoog. Het schip heeft een diepgang van ruim drie meter en is vervaardigd naar het ontwerp van het scheepsbouwkundig bureau van A. Borgart te IJmuiden. De kotter (105 b.rt.) zal worden afgele verd door de machinefabriek en technische handel H. Zwart, eveneens te IJmuiden en zal over ruim twee maanden tot de best ingerichte vissersvaartuigen in Neder land behoren. Men heeft namelijk besloten om de kot ter uit te rusten met een „Kort-straalbuis" (genoemd naar de uitvinder, de Duitse in genieur Kort)waardoor het schip beschikt over een vermogen, dat ongeveer 25% ligt boven een kotter van hetzelfde formaat met een normale aandrijving. De „IJmuiden 54", die hetzelfde regis tratienummer heeft als een schip van de Rederij „Limburgia" dat verleden jaar ge sloopt is, beschikt met de nieuwe diesel motor over een vermogen van 300 pk en zal een snelheid halen van 11.4 mijl. De machinefabriek H. Zwart, die met deze kotter aan het achtste schip sinds 1950 bezig is en er nog drie in bestelling heeft, zal de IJM 54 voorzien van alle mogelijke moderne apparaten. Er komen een echolood voor het opsporen van de vis, een zend- en ontvanginstallatie en een richtingzoeker. De bemanning krijgt de beschikking over negen slaapplaatsen en er is een ruim waarin 850 kisten vis geborgen kunnen worden. OM NEGEN UUR zou de tewaterlating van de IJM 54 plaats hebben en op dat tijd stip waren alle belanghebbenden bij de bouw dan ook op „De Rietpol" aanwezig. De heer Weimar heeft dan nog ruim twee maanden de tijd om na te denken over de naam, die deze motortrawler zal gaan dra gen, hetgeen, zo hoorden wij, overigens geen bijzonder gemakkelijke zaak is. Om tien uur was het dan toch ein delijk zover en na enige onverstaan bare commando's hing het schip, dat 65 ton weegt in de dikke kabels van „Jumbo", die voor dit karwei geenszins terugdeinsde aangezien deze bok ruim 120 ton kan heffen. Het enorme gevaarte wieg de enkele minuten in de kabels, dreigde even een loods in de verdrukking te bren gen, maar werd toch nog net in bedwang gehouden door de kraandrijvers, 'die de boot langzaam, maar bijzonder zeker in de richting van het water trokken. Het duur de ruim een kwartier voordat de IJM 54 boven het Spaarne-haventje hing, zakte en tenslotte om precies tien minuten voor half elf het water raakte. Over het stille Spaarndam snerpte plot seling een stoomfluit, de arbeiders, die in werkelijk doodse stilte op dit moment had den gewacht praatten en schreeuwden weer druk door elkaar en de reder, de heer Wei- mar, kon de gelukwensen in ontvangst gaan nemen. Het was afgelopen, het eerste vissers schip met straalbuisaandrij ving was te wa ter, des avonds om half elf. EVEN LATER, in de cantine, kreeg de heer Weimar de gelegenheid om iedereen, die tot nu toe aan de bouw van het schip had meegewerkt, te bedanken, waarbij hij mededeelde, dat dit zijn eerste nieuwe schip na de oorlog was, dat hem bovendien het meeste geld had gekost. De staalwerkers vonden dit kennelijk niet zo erg, zij rookten hun goede sigaar, dronken de oorlam en waren verder alleen maar tevreden, dat het karwei er weer op zat. En toen wij tegen middernacht van „De Rietpol" wegreden, dobberde in de haven tevreden de IJM 54 met daar boven de torenhoge „Jumbo", de bok, die even een redelijk grote kotter in het water tilde en die de volgende dag weer naar Amsterdam zou gaan, onbewust van het feit, dat hij voor Spaarndam de eerste November tot een bijzondere dag had gemaakt. Of beter gezegd tot een bijzondere avond, de eerste avond in de geschiedenis van dit voorma lige dorpje waarop een schip in het water werd getild.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7