SFINWIEL JONGE Rusland wordt een politieke factor in het Midden-Oosten amiliefeestavond van Haarlemse Christelijke Besturenbond Dreigende ring om Israel Francis Walter over de Nederlandse emigratie Controle door particu lieren op voertuigen Woningzoekend echtpaar kampeert op weiland Amsterdamse Beurs „Vals beschuldigd!" Perón naar Nicaragua Oude ensemblemuziek in Renaissancezaal P. A. Pols sprak over Humanistisch Verbond Dodenherdenking in Haarlemmermeer Concurrentie groot in volleybalcompetitie 8 Teruggang emigratie naar Amerika aan Nederland te wijten Amerikaans vliegtuig in Colorado verongelukt Wateier-Vredesprijs toege kend aan mr. G. J. van Heuven Goedhart Nieuwe verkeersactie Nieuwe atoombomproeven in de Verenigde Staten Zestig Japanse mijnwerkers na explosie ingesloten Minister Beven bracht bezoek aan premier Eden Bankbiljettencirculatie op nieuw hoogtepunt Huisvestingsbureau wil zich niet laten dwingen Nederlandse première door Het Nieuwe Comedia 12 November: Klaproosdag Op nieuwe begraafplaats aan Vijfhuizerweg Anti-Britse onlusten in Griekse stad Patras Moskou eist Russen terug uit West-Duitsland WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GENÈVE (United Press en Reuter) De dreiging" van een splitsing in het strate gisch belangrijke Midden-Oosten doemt op gelijk met de berichten dat de Russen de verzoeken van de Westelijke landen en Israel, om wapenleveranties aan Egypte onmiddellijk stop te zetten, afwijzen. liet vooruitzicht van een voortduren der wapenleveranties betekent een ver sterking van de pogingen, onder leiding un Egypte ondernomen, om een verenigd Arabisch front te smeden tegen Israel. Terwijl de Verenigde Staten en Groot- Brittannië in Genève bij Molotov pleitte'.' voor het stopzetten van de interventie in het Midden-Oosten, tekenden de Russen een vriendschapsverdrag met het kleine koninkrijk Jemen. De verwachting is dat meer van dergelijke overeenkomsten met de Arabische landen gesloten zullen worden. Uit Russische kringen te Genève wordt vernomen dat Moskou wellicht de formele ontbinding zal vragen van het pact van Bagdad in ruil voor een toezeg ging van non-interventie in het Naburige Oosten. Men verwacht dat het Kremlin ook zal eisen dat het pact van Bagdad vervangen zal worden door een verdrag tussen Oost en West waarbij de veiligheid van het Oosten zal worden geregeld. Alle landen in het. betrokken gebied zouden zich bij zulk een overeenkomst dienen aan te sluiten. In het pact van Bagdad zijn Turkije, Irak, Pakistan. Engeland en Iran vertegen woordigd. Turkije is bovendien in een af zonderlijke alliantie gebonden aan Pa kistan. Engeland heeft nog een speciaal verdrag met Irak. Het Westen is scherp tegen dit voorstel gekant. Amerika en Engeland wensen het pact met Bagdad te blijven steunen. Zij beschouwen het als de sleutel tot de de fensie van het Nabije Oosten. Evenmin voelt het Westen er voor om Rusland toe te laten tot de veiligheidsgaranties in het Midden-Oosten. Er zijn tenslotte aanwijzingen dat Rus land binnenkort aan de Arabische lan den een soort non-aggressiepact of een vriendschapsverdrag zal aanbieden. Arabische concentratie De Jordaanse premier, Said El Moefti, heeft Dinsdag verklaard, dat zijn land binnenkort het leger en de nationale garde zal versterken en van moderne zware wapens voorzien. Er zal een doeltreffende luchtmacht worden opgebouwd. De premier zei bij de heropening van het parlement, dat zijn regering van me ning is, dat„Jordanië" behoort tot de Arabische landen, die in de frontlinie te gen het „zionistische gevaar" staan. De regering zal met andere Arabische staten een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van het Palestijnse probleem voe ren. In politieke kringen te Damascus wordt gezegd, dat Syrië en Jordanië in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de vorming van een gemeenschappelijk op- Francis E. Walter, de voorzitter van de juridische commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, vindt dat de schuld aan de teruggang van het aantal Nederlanders dat naar de Verenigde Sta ten emigreert in Nederland ligt. „Het is waar", zei hij, „dat het in Neder land moeilijk is voor personen die zich in de Verenigde Staten willen vestigen hier te lande mensen te vinden die voor hen willen instaan. Maar religieuze groeperin gen zouden indien zij energiek te werk gingen hierin veel verbetering kunnen brengen". Walter, de mede-auteur van de McCar- ran-Walter Immigration Act (de wet die bepaalt welke buitenlanders zich in de Verenigde Staten mogen vestigen) ver klaarde dat hem in Europa uit niets is ge bleken dat wijzigingen in de wet nood zakelijk zijn. 44 doden LONGMONT (United Press) Een viermotorige DC-6 b van de United Air lines is met 44 personen op weg van Denver (Colorado) naar Portland (Oregon) een kwartier na de start neergestort. Alle inzittenden, 39 passagiers en vijf leden van de bemanning, kwamen om het leven. Het vliegtuig spatte in de lucht uiteen, nadat er brand aan boord was uitgebroken. De ergste slag die de Amerikaanse bur gerluchtvaart ooit trof kostte op 6 October aan 66 mensen het leven. Dat ongeluk ge schiedde op 200 kilometer van de plaats waar het thans verongelukte toestel neer kwam in Wyoming. Het toestel dat toen verongelukte was een DC-4 van dezelfde maatschappij. Het bestuur der Carnegie-sticliting te 's-Gravenhage, belast met de jaarlijkse toe kenning van de Wateler-Vredesprijs, heeft voor het jaar 1955 deze prijs toegekend aan mr. G. J. van Ileuven Goedhart, hoge com missaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, voor de verdienstelijke wij ze waarop hij de oplossing van het vluch telingen-vraagstuk bevordert en aldus de zaak van de vrede dient. De Wateler-Vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau-Hypotheekbank te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op eni gerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bij gedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toeken ning geschiedt beurtelings aan een Neder lander en aan een buitenlander. I perbevel over de Syrische strijdkrachten aan de grens met Israel en de Jordaanse nationale garde. Volgens kringen te Damascus zal bin nenkort een soortgelijke overeenkomst over een gemeenschappelijk opperbevel voor strijdkrachten langs de Israëlische grens met Libanon worden getekend. Er bestaat reeds een Syrisch-Egyptisch en een Egyptisch-Saoedi-Arabisch mili tair verdrag. Door de andere Arabische militaire plannen zou de ring rondom Is rael worden voltooid. De krachtige maatregelen die Justitie en politie voorbereiden jegens bestuurders, wier voertuigen niet aan de wettelijke eisen betreffende verlichting, remmen en zovoorts voldoen, hebben het Verbond van Veilig Verkeer doen besluiten tot een pre ventieve actie. Van 14 tot 19 November zal de actie VOCOS (Voertuigen-Contröle-Ser- vice) door het verbond worden gevoerd. In rijwielstallingen zullen rijwielen en bromfietsen worden gecontroleerd en op parkeerplaatsen en in garages motorvoer tuigen. Op een speciaal contrölebiljet zul len de gebreken van rijwiel, bromfiets of auto worden genoteerd, zodat de eigenaar tijdig voorzieningen kan treffen. Het ligt in de bedoeling voor deze actie vrijwilligers op te roepen, terwijl aan de bedrijven zal worden verzocht in deze week enkele personen beschikbaar te stel len die het rijdend materiaal van werk nemers en bedrijf nakijken. Op de scholen zullen leerlingen worden aangewezen om öe fietsen van de school gaande jeugd aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. LAS VEGAS (Reuter). De Ameri kaanse commissie voor de kernenergie is in Nevada met een nieuwe reeks proef nemingen met atoomwapens begonnen. De proeven zullen morgen bij goed weer worden voortgezet. De Sovjet-Unie heeft in de politieke commissie van de UNO-Assemblée mede gedeeld met Groot-Brittannië en Canada het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een internationale commissie van ge leerden ter bestudering van de gevolgen van atoomstralmg te steunen. De Sovjet- Unie stelt echter voor het lidmaatschap van een dergelijke commissie niet te be perken tot UNO-leden. TOKIO (Reuter-UP.) Men vreest, dat zestig mijnwerkers om het leven zijn ge komen door een gasontploffing in een ko lenmijn nabij Yoebetsoe op Japans Noorde lijkste eiland Hokkaido. Volgens de eerste berichten werden negentig mijnwerkers bedolven. Twintig lijken zijn reeds gebor gen. Dertig gewonden slaagden er zelf in naar de oppervlakte te komen.Verscheidene gangen zijn ingestort. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. J. W. Beyen, die een parti culier bezoek aan Londen brengt, zat Dins dagmiddag als gast aan bij een lunch, wel ke hem door de markies van Reading, Brits onderminister van Buitenlandse Za ken, werd aangeboden. In de middaguren werd hij door premier Eden ontvangen. Vandaag wordt mr. Beyen door de Ver eniging van Buitenlandse Dagbladcorres pondenten een lunch aangeboden, tijdens welke de minister over een aantal actuele vraagstukken een rede zal houden, geti teld „Groot Brittannië en de Europese Eco nomische Samenwerking". Dinsdagavond sprak minister Beyen voor de Anglo Ne therlands Society. Vandaag zal hij door minister Butler worden ontvangen. Donderdagmiddag zal de heer Beyen per vliegtuig naar Neder land terug keren. Weekstaat Nederlandsche Bank De geldbehoeften bij de maandwisseling zijn ditmaal vrij groot geweest. Uit de ver korte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per ultimo October, blijkt dat de chartale geldhoeveelheid met f 130 mil- lioen gestegen is tot een nieuw na-oorlogs hoogtepunt van f 3.866 millioen. Het Rijk stond voor zijn driemaandelijkse betalin gen aan de gemeenten, waarmede een be drag van naar schatting f 240 millioen is gemoeid geweest. Het tegoed van de schat kist heeft dan ook een aanzienlijke vermin dering ondergaan en wel met f 220 millioen tot f 214 millioen. Een deel van deze gel den is bij de handelsbanken gekomen, die haar creditsaldi met f 88 millioen zagen aangroeien tot f 622 millioen. Voorts diende in de afgelopen week de volstorting te geschieden van de nieuwe aandelen Philips, waarmede een bedrag van circa 180 millioen was gemoeid. Voor zover voor deze middelen geen deviezen worden aangekocht, betekent zulks een concentratie van dit bedrag bij een der grote bankinstellingen en laat deze betaling het gezamenlijk tegoed der banken onver anderd. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds hetzelfde. Daggeld is ruim beschikbaar te gen een half procent. Er wordt op het ogen blik daggeld verstrekt voor de tijd van cir ca 1 maand tegen een rente van 3i percent. Dit acht men een teken, dat de banken voorlopig ruim in haar middelen willen blijven. De Centrale Bank gaat voort met het uit breiden van haar goudvoorraad. Deze week is er weer f 35 millioen bijgekomen, waar door de post gouden munt en materiaal met f 3.166 op de balans paraisseert. Hiertegen over staat echter een daling van de netto deviezenreserve, die met f 28 millioen is verminderd tot f 1.435 millioen. Beide pos ten tezamen hebben dus een lichte stijging ondergaan en belopen thans f 4.601 millioen tegen f 4.594 millioen de vorige week. De overige mutaties op deze weekstaat zijn van ondergeschikte betekenis. Op een weiland achter het perceel Schalkwijkerweg 111 in Haarlem heeft een echtpaar zijn intrek genomen in een kleine kampeertent. Het is een echtpaar, dat tot deze noodsprong zegt te zijn over gegaan, toen het het ouderlijk huis van de vrouw moest verlaten. Een kind van het echtpaar, dat ruim een jaar oud is, bevindt zich in een Katholiek kindertehuis aan de Bloemhofstraat. De tent is gevuld met een dikke laag stroo, waarop van matrassen en dekens een bed is uitgespreid. Er bevindt zich voorts een klein potkacheltje in de tent, zodat, het geval ons bovendien zeer brand gevaarlijk toeschijnt. Het echtpaar komt er in hoofdzaak om te overnachten en om wonenden. die nogal met hun lot begaan zijn, halen de man en de vrouw des avonds nogal eens op de koffie of bren gen des morgens thee. De man is chauf feur bij een naburig bedrijf. Zijn echtge note was hedenmorgen, naar ons medege deeld werd, opnieuw op weg naar het Huisvestingsbureau. Deze gebeurtenis heeft overigens op het huisvestingsbureau voornamelijk veront waardiging gewekt. De directeur deelde ons mede, dat hij geenszins van plan was zich door deze echtelieden te laten dwin gen hen voorrang te geven boven anderen die op een gehuurde étage zitten te wach ten tot er woonruimte voor hen komt. Hij herinnerde er aan, dat dit echtpaar hier vóór onderdak had in het ouderlijk huis van de vrouw. Daar woonde ook al een andere getrouwde dochter bij, zodat de toestand in dit huisje, vooral toen er kin deren kwamen, onhoudbaar werd, in het bijzonder voor de moeder, die een hart patiënte is. Door bemiddeling van het huisvestings bureau kon toen voor één van de „inge- trouwde" dochters woonruimte in Zand- /oort worden verkregen. Moeilijkheden van persoonlijke aard waren er de oorzaak van dat de overblijvende dochter tenslotte het huis heeft moeten verlaten, waarbij zelfs de sterke arm eraan te pas is gekomen, zo zei men ons. „En na een dergelijk gedrag moet huisvesting nu maar op deze manier gedwongen worden nu ineens woonruimte te leveren. Indien we daaraan begonnen, zou het hek van de dam zijn. En dan zeker met voorbijgaan van al die andere noodge vallen op gehuurde étages? Ik dénk er niet aan", aldus de directeur van het Huisves tingsbureau. 3-3 V, Nederl/47 o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Ftis. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99 ,5/jb 329 300)4 296 345 451 299 33131 320 199 444)4 264 607 Vx 580 139% 209)4 187)4 238 153 158 25814! 217 227 224 !4 64»V,b 1485-2 54 K 133% 56 30% Openings koersen 99»/,b 9915/i» 332% 303 298 350 455 300 333 322 199)4 441 266 611 58154 140 20931 187)4 238 159 )4 159 258)4 217 227 224 <4 64 149 54)4 133 J4 57 30 „Het Nieuwe Comedia" houdt woord. Bij de oprichting werden ons echte uitgaans avonden en sterke speelstukken beloofd Met „Humpie heeft een bok geschoten'' werd een prettig lachsucces geboekt, waar zowel dit sympathieke ensemble als het publiek veel plezier aan hebben beleefd. Dinsdag werd in de Haarlemse Schouwburg de Nederlandse première van „Vals be schuldigd!" door Philip King gegeven en daarmede is de tweede toezegging ingelost. Ir. alle bescheidenheid een goed begin en waarlijk geen half werk. Het stuk, dat oorspronkelijk „Serious Charge" heet, is vakkundig, enigszins op de manier van een thriller, in elkaar ge zet. Het is vrij spannend, vooral in het wat breedvoerige begin tamelijk geestig en doet zowaar in het laatste gedeelte een ernstig beroep op medeleven. De hoofdpersoon is een dertigjarige ongetrouwde dominee, die door toedoen van een laffe jongen met een misdadige aanleg en een door hem ver smade vrijster in een zeer ongunstig dag licht wordt geplaatst door een opzettelijk verkeerde interpretatie van handelingen uit nobele motieven. Het gehele dorp, waar hij gevestigd is, verdenkt hem van perver siteiten. De volwassenen gooien hem met stenen, de kinderen mogen niet meer bij hem in het koor zingen. Tenslotte wordt na enige heftige tafrelen de ware toedracht onthuld en dan probeert de schrijver het ietwat melodramatische gegeven naar een hoger plan te tillen door het geweten van de dominee op de proef te stellen. Deze be merkt namelijk dat hij de hem gewan trouwd hebbende schoolmeester niet ver geven kan, waardoor hij het geloof in zich zelf verliest en zichzelf voor de vervulling van zijn ambt ongeschikt acht. Maar het is zijn verstandige „ketterse" moeder, die het verlossende woord vindt, door hem erop te wijzen dat de jeugdige delinquent zijn hulp nodig heeft. Onder regie van John Gobau, die de meeste scènes met strakke hand naar een climax opbouwde en voor een evenwichtige dosering v,an de samenstellende elementen zorgde, kwam er een boeiende voorstelling tot stand. Guus Hermus had zich kennelijk veel inspanning getroost om van de domi nee een volkomen aanvaardbare figuur te maken, daarbij toch de mogelijkheid van een dubbelzinnige interpretatie van diens optreden open latend. Door een zorgvuldig afgewogen, uitermate sobere speeltrant won hij het pleit voor de auteur, de toe schouwers dwingende diens bedoelingen au sérieux te nemen. Ton Kuyl was voor treffelijk als de doortrapte jongeman met zijn misleidende charme, het louche karak ter bewarende in een onthullende plastiek. Hun beider grote scène in het laatste be drijf was prima. In deze acte werd men overigens nogal duidelijk aan „Spel met het noodlot" van Emlyn Williams herin nerd. Magda Janssens speelde virtuoos met lachlokkertjes in haar tekst als de moeder van de dominéé. Haar plagerige samen spraak met Guus Hermus in het eerste be drijf was parelend als een duet in een lich te opera. Marion Gobau maakte van de op zichtig verliefde, kletserige, later door ver bittering en jalouzie aangetaste Hester By- field een aardig type. Bep Dekker was in een korte wanhoopsscène heel acceptabel, Annie van de Vorstenbosch een lief dienst meisje en Lucas Wensing, die ook de dé cors ontwierp, een zijn niet gemakkelijke rol bevredigend vertolkende schoolmees ter. Er was veel belangstelling voor deze première. Met zulke voorstellingen is Het Nieuwe Comedia inderdaad welkom. DAVID KONING ASUNCION (Un. Press) Ex-president Juan Perón van Argentinië is uit Paraguay naar Nicaragua vertrokken. Zijn eerste pleisterplaats is Lima, in Peru, waar hij vanavond verwacht wordt. (AFP) Volgens berichten uit Buenos Aires, is in Paraguay een militaire opstand uitgebroken. In de hoofdstad Asuncion zou de staat van beleg zijn afgekondigd. de ware Vaderlandse klare Het podium van het Gemeentelijk Con certgebouw was Dinsdagavond voor een groot gedeelte bezet door de ongeveer vijftig leden van het vocaal- en muzikaal ensemble „Sempre Avanti" uit Leiden; dit ter gelegenheid van een feestconcert bij het veertigjarig bestaan van de Haarlemse Christelijke Besturenbond, de plaatselijke centrale van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Het werd een fleurig en opge wekt bezoek uit de Sleutelstad, dat door het publiek in de volle zaal kennelijk op bijzonder hoge prijs kon worden gesteld. De samenstelling van dit ensemble is waarschijnlijk volkomen ontleend aan de bezetting van het bekende radio-gezel schap „Vrij en Blij"; het zijn dezelfde po pulaire melodietjes van film en operette, afgewisseld met verscheidene bekende volksliedjes. Al moeten deze Leidenaars in menig opzicht de virtuositeit ontberen, die „Vrij en Blij" zich in de loop der jaren reeds wist eigen te maken. Maar in elk geval levert ook „Sempre Avanti" een bij zonder onderhoudend programma, dat met het predikaat „verdienstelijk" stellig te gering zou worden beloond. Het ensemble is uitstekend op elkaar ingespeeld en als begeleidend orkest van de vier solisten viel er slechts sporadisch een onvolko- mendheid te beluisteren. Naast het ooi- werd verder ook het oog bekoord door de fleurige costuums, waarin de diverse operettefragmenten werden uitgevoerd. Aldus slaagde „Sempre Avanti' er in het publiek volkomen te bevredigen en het ovationeel applaus, waarmee verscheidene nummers worden beloond, kon alleen maar de wens tot bisseren betekenen. Bijzonder veel hilariteit verwekte het bekende radiospel „Trek aan de bel!", omdat dit instrument nu eens niet op het toneel, maar achter in de zaal was aange bracht. Met het gevolg dat de deelnemers aan deze wedstrijd eerst een hordenloop moesten ondernemen, alvorens zij het cen trale punt van dit vrolijke spel konden bereiken. Deze feestavond was aan het begin met een kort woord ingeleid door de afdelings voorzitter, de heer R. N. Busse, die daarbij herinnerde aan de moed en het doorzet tingsvermogen van de pioniers, die de Christelijke Besturenbond nu ruim veertig jaar geleden in Haarlem hebben opge richt. Het was hem daarom een bijzonder genoegen onder de aanwezigen de tachtig jarige heer E. Overbeek te mogen begroe ten, die de oprichting en beginstrijd van deze afdeling nog actief heeft meege maakt. Mede aan hem is het te danken, dat de nazaten thans van deze pioniersarbeid de vruchten mogen plukken. Ook de spreker van deze avond, de voor zitter van de Christelijke Metaal Bewer kers Bond, de heer H. Peters die de wegens ziekte verhinderde drs. Hazen- bosch moest vervangen begon zijn rede met een hulde aan de oprichters. Vooral omdat zij hiervoor de moed hebben opge bracht in een tijd, dat de spreuk „Rood of geen brood" nog opgeld deed. Ondanks dreiging en hoon waren zij echter bereid de vaan van een Christelijke vakorgani satie op te heffen, in de overtuiging dat het Evangelie niet alleen 's Zondags in de kerk. maar ook op het terrein van de arbeid dient te worden beleden. De in vloed van de Christelijke vakbeweging is dan ook stellig niet gering geweest en de vele verbeteringen in de sociale omstandig heden zijn ook door haar ijveren tot stand gekomen. De heer Peters riep tenslotte de jonge leden van het C.N.V. op zich te oefenen in de wapenschool van de Christelijke Vak beweging met de trouw en het doorzet tingsvermogen van de pioniers als stimu lerend voorbeeld. De heer Peters eindig de zijn aandachtig beluisterde rede met te herinneren aan het devies van het Christelijk Nationaal Vakverbond: „Voor het volk, om Christus wil!" Ten slotte zij nog vermeld, dat het hoofd bestuur de jubilerende afdeling een fraai bloemstuk had gezonden, dat door de heer Peters onder het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst werd aange boden. Henny Laméris (sopraan), Gertrude Maclaine (clavecimbel) en Kees van dei- Star (fluit) traden Dinsdagavond op in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum met een programma van hoofdzakelijk En gelse en Duitse kamermuziek uit de zeven tiende en achttiende euw. Plet hoogtepunt van deze avond was voor mij een aria uit „The Fairy Queen" van Henry Purcell voor solo-sopraan, obligaat fluit en clavecimbel. Opmerkelijk is de wijze waarop de fluit hier aangewend is naar de aard van haar karakter, prelude rend op de stemmingen der verschillende onderdelen of korte tussenwerpsels makend die de klacht van de zangstem zinrijk in tensiveren. Hierdoor, alsmede in menige te dien tijde nog ongepubliceerde accoordver- binding en door de ongekunstelde uitdruk kingskracht van zijn melodiewendingen, toont Purcell zich een meester die de mu ziek benaderde met een frisheid, welke nog lang modern zal blijven. De uitvoerenden deden dit fraaie werk volledig tot zijn recht komen. In een aria van Bach, eveneens met obligaat-fluit, uit de Cantate no. 209, is de fluit veel minder functioneel toegepast. Zij tekent een tweede arabeske, verweven met de zangstem. De nogal „ademloze" partij werd door Van der Star zeer beheerst ge blazen. Eveneens met medewerking van de fluitist zong Henny Laméris enkele oud- Franse volksliederen, de eerste twee in be werkingen van Johan Ligtelijn, zonder clavecimbel. Hierbij bleek zij nogal moeite te hebben met de intonatie. Het zingen zon der het vertrouwde harmonische fundament is uiteraard ook geen sinecure. Beter ge lukte het laatste nummer van het program ma, de cantate „Nel dolce dell' oblio" van Handel, die voo'-al in de tweede aria de soliste gelegenheid tot uitzingen bood. Hier bij deed zich het bezwaar van haar stem, een enigszins onvrije toonvorming in de hoogte, minder gelden. Het solistisch aandeel van de claveciniste bestond uit een tweetal Chaconnes, één van Pachelbel (tijdgenoot en huisvriend van Johann Sebastian Bach's vader) en één (genaamd „Ground") van William Croft, waarin het van smaak getuigende gebruik van het luitregister opviel. Voorts bracht Gertrude Maclaine een tweetal Sonates van Scarlatti en een Toccato van Bach ten ge hore. De aartsvader der muziek was deze avond bepaald minder gelukkig vertegen woordigd. Deze Toccato kon mij althans niet zeer bevredigen. Het thema van de Fuga is bepaald oninteressant en kan zelfs onder Bach's handen niet tot veel boeiends leiden. De fluitist tenslotte toonde zijn kwali teiten behalve in de obligaat-partijen ook in een tweetal sonates, één van D. Purcell (neef van Henry) en één van Handel. Zijn kundige techniek, heldere toon en door dachte frasering droegen veel bij tot het welslagen van deze avond die besloten werd met een toegift door de drie concertgevers, een aria van Paisiello. SAS BUNGE Op een Dinsdagavond in Brinkmann ge houden openbare bijeenkomst van de ge meenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond heeft de heer P. A. Pols, hoofd- De afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité werd kort na de bevrijding opgericht op initiatief van mr. J. F. Jansonius, burgemeester van Haarlemmermeer. Niet alleen werden de graven der geallieerde militairen op de Nieuwe Algemene Begraafplaats (hoek Vijfhuizerweg-Hoofdweg) door de zorgen van dit comité door burgers van de Haar lemmermeer geadopteerd, doch ook organi seert het comité ieder jaar een plechtige herdenking van degenen, die in de tweede wereldoorlog hun leven lieten. Deze plech tigheid vindt steeds plaats bij de oorlogs graven op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats op Klaproosdag. Dit jaar valt Klaproosdag op Zaterdag 13 November. De afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zal dan voor de tiende maal de bevolking verzoeken aanwezig te zijn tijdens een her denkingsure, welke die dag om half vier wordt gehouden. De oprichter van het comité, burgemees ter Jansonius, zal dan een herdenkingstoe spraak houden. Ook zal het woord worden gevoerd door rector H. Brans, hoofdaal moezenier van het R.K. Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem en door ds. J. van den Blink, vlootpredikant te Amsterdam. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior", onder leiding van de heer C. M. Mellema. Ook wordt medewerking verleend door een militaire erewacht en door de Padvinders- groep „De Meervogels" uit Hoofddorp. Belangstellenden kunnen zich op de Hoofdweg vóór de begraafplaats verzame len. Om half vier wordt het kerkhof betre den. Tijdens het spelen van toepasselijke muziek zal langs de graven worden gedéfi- leerd, waarbij de gelegenheid bestaat bloe men te leggen op de laatste rustplaats van de Nederlandse militairen, gesneuveld op Schiphol op 10 Mei 1940. van de vliegers van de RAF en de RNZAF. die tijdens de oorlog boven de Haarlemmermeer werden neergeschoten en van de onbekende Neder landers, wier stoffelijk overschot na de be vrijding werd gevonden, doch niet meer kon worden geïdentificeerd. Hierna zal de herdenking worden gehouden. Evenals elk jaar zal aan de nabestaanden van de vliegers in het buitenland een serie foto's van de herdenking worden gezonden. De familieleden der Nederlandse gesneu velden zullen de plechtigheid bijwonen. Collecte Op Klaproosdag wordt in de Haarlem mermeer eveneens de „Klaprooscollecte" gehouden ten bate van het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. De op brengst van deze inzameling wordt ge bruikt om nabestaanden van in ons land rustende geallieerde militairen in staat te stellen een graf in ons land te bezoeken, wanneer zij dit zelf niet kunnen betalen. Op deze wijze zijn na de bevrijding onge veer 14.000 nabestaanden uit het buitenland (die allen min of meer in behoeftige om standigheden verkeerden) in Nederland ge weest. In ons land vonden echter ruim 30.000 geallieerden hun laatste rustplaats. Vele andere nabestaanden wachten op de opbrengst van de aanstaande Klaprooscol lecte, welke hen misschien in staat stelt om bestuurslid van dit verbond, gesproken' in 1956 te komen. Zij, die willen medewer- over de betekenis.van het humanisme voor mens en maatschappij en de plaats en het werk van het Humanistisch Verbond in ons land. Het Humanistisch Verbond is er in de tien jaar van zijn bestaan in geslaagd, een plaats in het leven te veroveren. De leden zouden het verbond niet meer kunnen mis sen, aldus de heer Pols, ook de kerken zouden het zijns inziens niet gaarne mis sen, gezien de grote mate van onkerkelijk heid, die er onder het Nederlandse volk te bespeuren valt. Het Humanistisch Verbond is in de eer ste plaats een centrum van bezinning en bezieling. Wat het verbond in de afgelopen tien jaar heeft bereikt, is volgens de heer Pols nog maar een bescheiden begin van wat gedaan moet worden. De moderne wetenschap heeft de oude visie op de mens aan het wankelen ge bracht. Hoe ziet nu een humanist de mens? De humanist kan niet aanvaarden, dat de mens in zonde geboren is, maar evenmin, dat hij alleen maar goed kan zijn. De men sen zijn afhankelijke wezens, producten van de samenleving. Zij dragen volgens de humanist geen bestemming in zich, maar hun levensloop hangt af van de antwoor den, die zij op de uitdagingen van de maatschappij geven. De mens is een open systeem, niet „bepaald"; hij staat bewust in het leven en hij staat in al de facetten van dit leven er verantwoordelijk tegen over. In zijn beperktheid, zijn afhankelijk heid van allerlei factoren in de maat schappij, blijkt hij tot grote dingen in staat. Toch is hij niet alleen maar goed. Er schuilt een stuk problematiek in ieder mens: vandaag zal hij zich ordelijk ge dragen, maar morgen misschien een mon ster zijn. Geen mens, geen kerk kan de waarheid kennen, want niemand kan de waarheid omvatten. Wel kan men de weg naar de waarheid betreden en deze blijven volgen. Het Humanistisch Verbond is bovendien, aldus de spreker, de organisatie bij uitstek, die opkomt voor de gelijkgerechtigheid van kerkelijken en buiten-kerkelijken. Een humanist, zo besloot de heer Pols zijn lezing, komt niet tot zijn medemens om hem te bekeren, want een levensopvatting is iemand niet aan te praten. Hij komt tot hem om het geloof in zijn eigen mogelijk heden, een geloof, dat bij velenslechts sluimert, weer op te wekken. NICOSIA (Reuter) Te Patras, in Grie kenland, hebben drieduizend kinderen stenen geworpen naar Griekse politie, die het gebouw van het Britse consulaat en andere, bij Britse instellingen in gebruik zijnde gebouwen, bewaakte. De politie schoot later op betogende menigten. Veer tig burgers, onder wie drie kinderen, en 35 politiemannen werden gewond. Het meubilair van het gebouw van het „Britse instituut" werd vernield. De betogers heb ben ook ruiten ingegooid van het gebouw van het Amerikaanse voorlichtingscen trum. Enige der kinderen, die de betoging begonnen, bevonden zich onder de gewon den. Vijftienhonderd Britse militairen, ge steund door kanonneerboten en vliegtui gen. hebben hun eerste grote succes tegen de Cypriotische ondergrondse organisatie E.O.K.A. geboekt door de ontdekking van een wapenopslagplaats in schuilplaatsen en holen in de bergen. ken om dit doel te verwezenlijken door en kele uren te collecteren, kunnen zich hier voor opgeven bij de plaatselijke besturen van het Rode Kruis, dat gedurende negen jaren de Klaprooscollecte in de Haarlem mermeer heeft verzorgd. The British Legion, een grote vereniging van nabestaanden en oud-strijders in Groot Brittannië, stelt twee en twintig gratis rei zen naar Engeland beschikbaar voor hen, die aan de collecte medewerking verlenen. Deze zullen landelijk onder de collectanten worden verloot. The British Legion doet dit om namens de nabestaanden en de vrienden der gevallen strijders dank te brengen voor hetgeen het Nederlandse volk op Klaproosdag doet. BERLIJN (Reuter) De Russische auto riteiten hebben de hulp van de West-Duitse regering ingeroepen bij de repatriëring van „vroegere verplaatste Sovjet-burgers" uit West-Duitsland. De voorziter van de „Com missie voor terugkeer naar eigen land", ge- neraal-majoor Mitsjailov, heeft de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Schröder, verzocht de West-Duitse deel staten te gelasten Russische burgers, die de bondsrepubliek willen verlaten, toestem ming te geven ongehinderd met de papie ren die deze personen thans bezitten, de grens te passeren. Na twaalf compelitiedagen kan men zien dat in de hoofdklasse en eerste klasse van de volleybalcompetitie grote strijd heerst om de leiding Door het afscheiden van de top- ploegen heeft men zowel voor de sterke als de minder sterke ploegen een aantrekkelijke competitie geschapen In de hoofdklasse he ren geven HVS, Die Raeckse en CIOS elkaar maar weinig toe en het is te verwachten dat de grote concurrentie tussen genoemde ploe gen voorlopig nog aanhoudt. Velox heeft tot nog toe geen punten veroverd maar het zou onjuist zijn als we beweren dat de blauw- witten bij dit gezelschap niet thuis horen. Met iets meer geluk hadden de drie verloren wedstrijden gelijke spelen kunnen zijn. In de hoofdklasse dames heeft Die Raeckse haar klasse bewezen en zal voor de andere ploegen niet gemakkelijk te benaderen zijn. Concurrente Velox werd teruggewezen en ook Rapiditas in vorm kon het Die Raeckse nog niet moeilijk genoeg maken. De Rapidi- anen zullen zich overigens wel spoedig distanciëren van de laatste plaats. De standen in beide hoofdklassen luiden: Hoofdkl. heren I-IVS 3—5 Die Raeckse 34 CIOS 3—3 Velox 3—0 In de eerste klasse heren is er van krachts verschil geen sprake. Slechts de Politie Sportclub Bloemendaal valt in dit milieu enigszins uit de toon. In de eerste klasse dames hebben de wed strijden tot nog toe een zeer redelijk spel peil opgebracht. Hier gaan de jeugdige ploe gen van AVC en MHBS aan de kop. Beide teams behoeven van de overige ploegen geen concurrentie te vrezen. De standen zijn: Heren le klasse HBC PSVH Leonidas Rapiditas HVS 2 VC Haarlem CIOS 2 PSCB Hoofdkl. dames Die Raeckse 36 Velox 34 HBC 3—1 Rapiditas 3—1 Dames le klasse 4—6 AVC 5f) 4—6 MHBS 5—9 4—5 Raeckse 2 5—6 4—5 HVS 4—4 5—4 Blinkert 5—4 4—3 Onze Gezellen 5—4 3—2 Velox 2 4—1 4—1 PSVH 5—1

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8