ANONIEM VOETVOLK VAN DE FILM als nagerecht /hd&v A Op zoek naar de oorzaken Kleed de groenten eens anders aan Muzikanten, die geruisloos spelen SJAALTJE Elizabeth ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRilCHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 DIT MAKEN WE ZELF ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Struikrozen in de tuin ELIZABETH ADVISEERT Bedrijfschap voor het banketbakkersbedrijf Dat leuke vlotte kapsel M O L E N D 13 K Effecten- en Geldmarkt jer huidige koersdaling tintgevende haarwassing <v oor ADVERTENTIE rouw Gedroogde vruchten Het anonieme voetvolk van de film worden ze wel genoemd, de figuranten die iedere dag voor het trotse gebouw van het Nationale Centrum van de Cinema aan de Champs-Elysées tezamen troepen. Een menigte van een paar honderd mensen is op de Champs-Elysées natuurlijk niet zo'n héél bijzonder schouwspel. Maar deze trekt altijd toch wel wat aandacht. Het is voor het oog dan ook wel een schilderachtig conglomeraat, die keurige heertjes in piekfijne conbertcostuums, de clochards in lompen, de politie agenten in uniformen, de jonge meisjes die de ambitie nog 's een carrière a la Martine Carol of Lollo te maken van de geverfde snuitjes staat te lezen, de taxichauffeurs zonder werk en meestal van hoge Russische komaf en die opera-zangers die al evenzeer betere dagen hebben gekend. Ze staan hiel allemaal te wachten op een regisseur die een film op stapel zet en die hun diensten misschien zou kunnen gebruiken. Soms duurt dat wachten verscheidene weken. De carrière van een figurant kent meestal minder ups dan downs en vereist een bodemloos reservoir vol geduld. persoonlijk pleegt uit te kiezen voor een nieuwe film, de sollicitanten dan in een speciale zaal in rijen laat aantreden. Met een assistent stelt hij zich vervol gens verdekt op achter een deur om daar, onopgemerkt, zijn keuze te kunnen bepalen. Wanneer dat is gebeurd, dan komt de assistent te voorschijn om de uitverkorenen te engageren, zonder dat Charley getuige hoeft te zijn van de teleurstelling van de rest. Maar dat is als gezegd, de uitzondering die de regel bevestigd. En die regel is dat de figurant in de keiharde wereld van de film industrie wel voortdurend ondervinden moet dat hij alleen maar figurant is en tot de verschoppelingen wordt gerekend. Parijs, October 1955. ève Waar deze mensen vandaan komen? Zo ongeveer uit alle hoeken van de maatschappij en uit alle lagen van de bevolking. Het zijn voor 't overgrote merendeel mensen die twaalf ambach ten hebben uitgeoefend en nu hier aan hun dertiende ongeluk trachten te ont komen, aangelokt door de illusie dat in de filmwereld nog altijd gemakkelijk .jj goud te verdienen zou zijn. Wat meestal bitter tegenvalt Overigens zijn ook alle figuranten weer niet gelijk. Er zijn de gewone arme sloebers die met hun afgedragen kleren en afgetrapte schoenen maar 's langs komen om te zien of monsieur Sacha Guitry die zo van duizendkoppige massa's in zijn film houdt, hen toevallig niet nodig kan hebben. Eén dag lid van zo'n massa wezen brengt hem dan zeven en een halve gulden op. Een massa be staat bij de film uit minstens honderd koppen. Onder dat aantal heeft men net niet meer dan een menigte te maken de welke met een tientje per hoofd wordt betaald. Maar als je het alleen maar van de menigten en van de massa's moet hebben, dan breng je 't natuurlijk niet zo heel ver in de figurantenloopbaan en de meesten heb ben zich dan ook gespecialiseerd. De film is sinds lang al in de eerste plaats een industrie geworden en alles is hier dan ook tot in de puntjes, en zelfs de komma's, geregeld en de tarieven zijn tot voor 't geringste postje in overleg met de vakverenigingen tot in de cen times vastgesteld. Die specialisatie is bovendien in het belang van beide par tijen, van werkgevers en werknemers. Het bespaart een regisseur veel moeite wanneer hij weet dat hij voor een Pa- rijse politie agent uit het jaar 1920 bij monsieur A terecht kan, en dat hij voor een Engelse butler altijd bij Mr. B. aan mag kloppen. Vooral wanneer ze dan ook nog hun eigen uitrusting leve ren waarvoor ze natuurlijk ook weer een extra toelage toucheren. Terwijl iemand zonder enige specialiteit en zonder eigen uitrusting op zijn allerbest niet meer flan twee tientjes per dag verdient, krijgt een dame die een eigen en niet al te zichtbaar-versie ten cocktail jurk mee brengt bijna het dubbele bedrag. Een figuranten-heer-in-smoking haalt een nog wat hoger daggeld en als hij dan ook nog over een knappe hoge hoed, witte handschoenen of een redingote be schikt, dan kan hij een weer veel royaler honorarium bedingen. De filmmaat schappij hoeft die kledingstukken dan Immers niet zelf op te scharrelen en of speciaal te laten maken. Ook de verschillende soorten van die figuranten zijn trouwens nauwkeurig in salarislijsten vastgelegd. Een figurant die een paar woorden moet spreken wordt ingedeeld bij de „intelligente fi guratie" en die promotie levert hem direct weer een aanzienlijke vermeer dering van inkomsten op. Voor één vol zin toucheert hij vijf en twintig gulden. Maar dan moet die zin ook wel uit min stens tien woorden bestaan. Een enkele uitroep of de paar woorden die 't ser veren van een kopje koffie aan een acteur begeleiden, worden met niet meer dan een tientje gehonoreerd. Naast de vele mislukte acteurs telt het figurantengilde allerhande andere be roepen: mensen die op de film, om zo te zeggen, hun gewone en dagelijkse rol vervullen. Politie-'agenten die gepen- sionneerd zijn maar die je dat nog zo niet aan kan zien. Kamerdienaren, taxi chauffeurs, kellners, studenten. Een bevoorrechte positie bekleden onder hen de musici die nooit aan de slag hebben kunnen komen ofwel van slag af zijn geraakt. Vaak komt 't voor dat in een film een orkest of 'n strijkje op moet treden. Daarvoor worden dan mensen gebruikt die tenminste weten hoe ze een instrument vast hebben te houden. Ze hoeven daarbij geen noot te spelen, want de muziek is tevoren al lang opgenomen. Voor zo'n geruisloze muziekfunctie wordt, per man, wel vijf tig gulden per dag uitgetrokken, een topsalaris dat zelfs een pseudo-generaal in vol ornaat hier nooit zal halen. Nóg belangrijker voor een figurant dan enig begrip voor de rol die hij op het doek vervullen moet en het bezit der bijpassende kleren is dat hij over een gelooide huid beschikt. De naaste medewerker van een filmregisseur die belast is met het engageren van het anonieme voetvolk, behoort doorgaans niet tot het sentimentele mensenslag en wannéér die figurant er al eens in slaagt een studio te betreden, dan fungeert hij daar meestal als dè uitgezochte kop van Jut. Als er iets mis gaat bij de opname, dat is het bijna altijd, hoe dan ook, wel juist zijn fout. Het is, trots de roman tische buitenkant, géén opwekkend baantje. Alleen Charley Chaplin, die zijn loop baan zélf als figurant begonnen is, moet, naar men zegt, een uitzondering op deze regel maken. Het verhaal wil dat Charley die al zijn medewerkers steeds Een aardig mutsje van wol, ingeregen op stroken die steeds smaller worden naar het middelpunt toe. Uit dit middel punt ontspringt een lang-afhangende flos. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Wist u, dat er voor het op smaak bren gen van wintergroenten behalve het be kende melksausje nog zoveel andere mogelijkheden openstaan? Door de melksaus wordt de groente- smaak wat verzacht; gebruikt u spece rijen en kruiden dan ontstaat een pittiger gerecht. Het hangt van uw smaak af waaraan u de voorkeur geeft. In beide gevallen doet u er echter goed aan de groenten niet te lang te koken en ze vooral niet te vroeg op te zetten. Kooktijden Gemiddeld voor groen-, witte- en savoye- kool. spruitjes 20 a 30 minuten rode kool, boerenkool, zuurkool 30 a 40 minuten winterwortelen, koolraap 20 a 30 minuten prei 15 a 20 minuten bieten 50 a 60 minuten schorseneren 20 a 30 minuten lof 15 a 20 minuten Voor 4 personen is 1 kg. stevige groente (kool, wortelen, bieten enz.) een goede portie, voor sterker slinkende groente (lof. prei, andijvie enz.) l'A a 2 kg. Wordt de groente rauw gegeten, rekent u dan tenminste 100 gr. per "persoon. Savoyekool met tomatensaus. 1 kg. savoyekool, zout, een uitje, on geveer 2 eetlepels tomatenpuree, bloem boter of margarine of vet. De kool schoonmaken, schaven of snij den en wassen. Ongeveer drie kwartier voor de maal- tijd de kool opzetten met een paar cm. water en een weinig zout. De groente vlug aan de kook brengen, omschudden en gaar koken in de gesloten pan in 20 a 30 minuten. De kool afgieten. Van het kooknat de saus maken. Hier toe de ui schoonmaken, snijden en in hete boter, margarine of vet zachtjes bakken, zonder te laten kleuren. De to matenpuree en daarna onder roeren het groentenat toevoegen. De vloeistof aan de kook brengen en binden met bloem, die met wat water tot een dun papje is aangemengd. De saus enkele minuten laten doorkoken en de kool erdoor mengen. Prei met beschuitkruim. 114 a 2 kg. prei, 2 beschuiten, 2 eet lepels boter of margarine, zout, azijn of citroensap. De prei schoonmaken (daarbij alleen de worteltjes en de stugge donkergroene delen wegsnijden) en in stukken snijden. Wanneer de prei ongelijk van dikte is, de dikke exemplaren in de lengte door snijden. De groente zeer goed wassen. Ongeveer een half uur voor de maaltjjd de prei opzetten met weinig water en zout. De groente vlug aan de kook bren gen, omschudden en zachtjes gaar koken in de gesloten pan in 15 a 20 minuten. De prei afgieten. Het gerecht op smaak afmaken met boter of margarine en een weinig azijn of citroensap. De beschuiten fijn drukken. De prei in een schaal over doen laag om laag met het beschuit- kruim. Koolraap. 1 kg. koolraap, een klein bouillonblokje, een laurierblad, een uitje, boter of mar garine, maizena. De koolraap schoonmaken, in blokjes snijden en deze wassen, de ui schoonma ken en klein snijden. Ongeveer drie kwar tier voor de maaltijd een paar cm. water met een half bouillonblokje aan de kook brengen met de ui en een laurierblad. De koolraap toevoegen en vlug aan de kook brengen. De groente omschudden en zachtjes gaar koken in de gesloten pan in 20 a 30 minuten. Het kooknat binden met aangemengde maizena en de groente afmaken met boter of margarine. Het laurierblad verwijderen. Als u eens een dag niet weet wat u als toetje op tafel zult zetten vergast u dan uw gezin eens op iets met ge droogde vruchten. Met deze gedroogde zuidvruchten kunt u allerlei heerlijke gerechten bereiden en u hebt het voor deel dat er aan de vruchten niets is schoon te maken. Het enige waar u aan te denken hebt is, dat de vruchten een nacht geweekt moeten worden. Wilt u de vruchten ook liever niet koken dan moeten ze 2 nachter weken. Het vocht wordt dan wel bijgebonden met wat aardappelmeel terwijl er voor de smaak wat citroensap doorgedaaan wordt. Schoteltje van havermout en gedroog de vruchten. Een halve 1. water, 80 gr. havermout, 100 a 150 gr. gedroogde vruchten, suiker naar smaak en wat kaneel en suiker door elkaar. Week de vruchten een nacht in water en kook ze in dit weekwater de volgende dag gaar. In dit schoteltje doen appeltjes het heel goed. Kook van de havermout in het water een stevige pap en maak deze evenals de appeltjes op smaak af met suiker. Leg nu de appeltje en de pap laag om laag in een omgespoelde schotel en zorg dat de bovenste laag uit pap bestaat. Strooi hierover een dun laagje kaneel en suiker en leg bovenop een paar klontjes margarine. Laat er in de oven een bruin korstje op komen. Abricozenmoespudding met vanille saus. Een halve 1. abricozenmoes van ge droogde abricozen, 7 blaadjes gelatine, suiker, citroensap, 3 dl. melk, 12 gr. custard, 20 gr. suiker, vanillestokje of vanillesuiker. Maak het abricozenmoes op smaak af met suiker en citroensap. Week de gela tine in koud water en los ze daarna op in een weinig heet water. Voeg de op geloste gelatine aan het moes toe en wacht tot de massa drillig begint te wor den. Doe ze daarna over in een met water omgespoelde puddingvorm en laat de pudding verder stijf worden. Keer de pudding op een glazen schotel. Kook een vanillesaus. Trek in de melk een vanille stokje af of voeg als de saus gekookt is wat vanillesuiker toe. Giet een deel van de saus om de pudding en presenteer de rest in een glazen schaal. Deze pudding kan desgewenst ook met stijf geslagen slagroom gegeven worden. Maakt men deze pudding een dag van te voren dan kan men volstaan met 6 blaadjes gelatine. Abrikozen-bavaroise. Een kwart 1. room, 2 eiwitten, 1 a anderhalve dL abrikozenmoes, 50 gr. suiker, 4 blaadjes gelatine. Week de gelatine in koud water en los ze dan met de suiker op in wat heet water. Voeg het abricozenmoes toe. Klop de room en het eiwit apart stijf (ev. met wat achtergehouden suiker). Giet het moes in een dun straaltje bij de room en schep alles voorzichtig om. Schep nu dit geheel heel voorzichtig door het stijfgeslagen eiwit. Prepareer de puddingvorm met wat eiwit of met wat slaolie en doe hierin de pudding massa. Laat de pudding stijf worden en keer hem op een glazen schotel. Garneer met abricozen uit blik en stijf geslagen slagroom of geef er een schaaltje abri cozenmoes bij. Een bril van bamboe is weer eens iets nieuws op het productieve terrein der brilmonturen. Een moderne pyjama voor het moderne jonge meisje. Om uw overhemdblouse wat op te fleuren draagt u er natuurlijk wel eens een sjaaltje op. Een driehoekig of vier kant gevalletje, dat u eens kocht, omdat u het zo leuk van kleur vond. Het staat erg gezellig, maar het nare is, dat hoe wel u hem er 's morgens nog zo zorg vuldig hebt ondergestopt, na verloop van tijd de punt aan de achterkant onder het kraagje uit gaat steken. Dat is echt iets om het hele effect en daarmee uw humeur te bederven. Wij hebben dezelfde ervaring en heb ben het probleem op de volgende manier opgelost. We rommelden wat in onze lappenmand en vonden twee restjes stof, een effen en een gestreept, die goed bij elkaar kleurden. (Heeft u iets dergelijks niet in voorraad, dan koopt u tweemaal 15 cm. stof, liefst kreukherstellend, van 90 cm. breed). Wij maakten van papier het hierbij afgebeelde patroontje en knipten het van de stof na, m.a. tegen de vouw. Vervolgens stikten we de twee lapjes op elkaar, liet m.a. een opening en keerden het geheel daardoor om en naaiden dit openingetje dicht. U ziet het is dodsimpel en als u dik in uw lapjes zit kunt u er verschillende maken door de kleuren en stoffen an ders te combineren. Misschien is het al een goed ideetje voor St. Nicolaas. Voor u het weet is het zover. Het is nu een goede tijd voor het bestel len van uw struik rozen. In de meeste, tuinen plegen ze voor te komen; de resultaten zijn ech ter lang niet altijd even groot. Vergeet niet dat rozen van een open stand plaats houden ev dat een ïngeslotev stadstuintje, waai ze veelal de gans( dag in de felle zor staan te blakerer niet de meest ideal plaats voor hen i? Zij houden van eei open plekje, hetgeet overigens nog hele maal niet wil zeg gen: zet ze maar op de volle wind. Zorg voor een betrouw baar adres; in onze omgeving wonen goede rozenkwekers en waarom zoudt u van elders betrek ken wat in eigen omgeving zo voortreffelijk gekweekt wordt? Rozen houden ook van een voed zame grond en bij zo'n eerste aanplant verdient het toch wel aanbeveling, hen van stalmest te voorzien. Staan zij eenm.aal een paar jaar dan kan men ook heel goed gebruik maken van de bekende tuin- en gazonkorrelmest. G. KROMD1JK Struikrozen in de tidn Dames, Hiermede openen wij een rubriek in dit blad. onder de titel Elizabeth Adviseert Wij, dat is „Parfumerie Elisabeth" hopen regelmatig in dit blad Uw interesse te wekken voor bepaalde schoonheidsmiddelen, behandelingen en het bespreken van verschillende huidtypen. Wij zijn ervan overtuigd, U het beste te adviseren op dit gebied. Deze week willen wij de nieuwe ,.Home Treatment" van met U bespreken. Zoals de naam al aangeeft, betreft het hier een behandeling, die U zelf thuis kunt toepassen. Deze kuur van één maand geeft het resultaat van een „face lifting". Uw huid is na deze behandeling vol komen verjongd en Uw teint verbeterd. Dit adviseren wij speciaal voor de ver moeide of de wat verslapte en oudere huid. Onze schoonheidsspecialisten geven U gaarne een meer gedetailleerde uiteen zetting. Voor persoonlijk advies in prettige sfeer Zandvoortselaan 75 Tel. 27938 Heemstede Bij Koninklijk Besluit is een bedrijfschap ingesteld voor het banketbakkersbedrijf. Niet onder het bedrijfschap vallen bedrij ven, die behalve banketbakkersproducten ook gewoon brood maken. Aan het bedrijfschap is onder meer over gelaten de régeling van de administratie der ondernemingen, de lonen en andere ar beidsvoorwaarden, de vakopleiding en de registratie van ondernemingen. De bevoegdheid tot het treffen van rege lingen betreffende lonen en andere arbeids voorwaarden en betreffende de vakoplei ding wordt pas van kracht op een door de Sociaal-Economische Raad te bepalen tijd stip. De door het bedrijfschap krachtens de Wet op de Bedrijfsorganisatie op te leggen heffingen worden vastgesteld op grondslag van de omzet der ondernemingen. Als ba sisheffing kan echter een periodieke hef fing worden opgelegd, die voor alle onder nemingen gelijk is. Ds. K. M. ZUIDERSMA OVERLEDEN Te Hoogeveen is overleden ds. K. M. Zuidersma, emeritus-predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerken. Hij is 80 jaar geworden. Onder zijn leiding werden zelfstandige gemeenten geïnstitueerd te Wildervank, Onstwedde en Mussel. Behalve kerken in deze plaatsen stichtte hij een christelijke school te Nieuwe Pekela. ADVERTENTIE maakt voor U Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De laatste weken heeft men zich uitge put om een verklaring te zoeken voor de ommezwaai op de beurzen, die met de ziekte van Eisenhower inzette en tot een belangrijke daling van de koersstand dei- aandelen leidde. Hoewel er zonder twijfel een oorzakelijk verband tussen die beide is, toch kan niet worden aangenomen dat de beurzen weken aaneen ongeanimeerd en soms flauw blijven enkel omdat de presi dent van de V.S. laten we hopen tijde lijk patiënt is. Er moet dus, zo redeneert men, een andere, diepere oorzaak zijn voor het geschokte vertrouwen in de aandelen markten, dat zich zo lange tijd achtereen heeft kunnen handhaven. Inderdaad heeft een krachtige koers- beweging op de beurzen doorgaans meer dan een oorzaak en als de een thans zegt dat de conj unctuurontwikkeling tot voor zichtigheid moet nopen en de ander dat de koersen zowel in New York als in Amster dam te hoog waren opgeschroefd, dan hebben beide vermoedelijk gelijk. Zoals wij de vorige maal schreven, geeft de con junctuur reden tot enige zorg, niet zozeer om de conjunctuur zelve, dan wel omdat men de snelle conjunctuurontwikkeling in verschillende opzichten, maar vooral in verband met het tekort aan arbeidskrach ten,geen baas kan. Het gevaar bestaat immers dat men on der de indruk van de enorme industriële bedrijvigheid en de grote winsten, welke door de ondernemingen worden behaald, tot een zo grote stijging van de consumptie komt dat de productie het niet kan bijhou den en de export bedenkelijk achteruit gaat. Dit was bijv. in Engeland het geval. Maar ook in de Verenigde Staten is dit ge vaar niet denkbeeldig en in ons land is, zo als uit de jongste maatregelen blijkt, de regering bevreesd dat de nog steeds onbe vredigde vraag naar werkkrachten tot stij gende lonen en hogere prijzen zal leiden en dat daarom de industriële expansie moet worden afgeremd. Hier wreekt zich een politiek van een zo groot mogelijke werk gelegenheid, welke noodwendig met infla- tionistische tendenzen moet gepaard gaan. Dat men hier de lijn van de zwakste weerstand volgt en aan de verkeerde kant begint door het geld weg te halen van de plaats waar het economisch het grootste effect sorteert en tegelijkertijd de liquidi teit van de schatkist met enkele honder den millioenen versterkt, ontmoet uiter aard in de kringen van het bedrijfsleven scherpe critiek. De Katholieke Werkgever rekent het ons zelfs voor dat door de ver snelde inning van de voorlopige aanslagen bij de ondernemingen geld wordt wegge haald, dat nog niet is verdiend, althans nog niet is ontvangen. Maar we willen het thans even over de beurs hebben. Heeft zij zich de laatste tijd zo zeer misdragen en het koerspeil opge schroefd, zonder dat hiervoor deugdelijke motieven konden worden aangevoerd? Dat er hier en daar enige overdrijving was, kan worden toegegeven. Maar men is het er ov^r eens dat van een conjunctuuromslag geen sprake is, ook nu nog niet en om die reden was dus een koersdaling niet direct nodig. Wat waren de motieven voor de jongste koersstijging op de aandelenmarkt? In de eerste plaats de inflatie in het verleden, waaraan de koersen, als gevolg van dwang maatregelen door de regering, zich lange tijd niet konden aanpassen. Dividendstop, speculatiewinstbelasting en een te zware druk op de winsten verhinderden dat. Als de prijzen stijgen, de waarde van de activa toeneemt en ook de winsten in geld uit gedrukt, voortdurend oplopen, maar het nominaal kapitaal van de ondernemingen blijft gelijk, dan moet zich dat in een stij gend percentage van het nominaal bedrag der aandelen uitdrukken. Hiervoor is geen grens te stellen. Men kan niet zeggen dat een aandeel te hoog noteert omdat er 500, 600 pet en meer voor wordt betaald. In de Ver. St. hebben de aandelen merendeels geen nominale waarde, ze worden z.g. in eensgevend geld verhandeld, bovendien worden ze, als de prijs van de aandelen stijgt en de zaken goed gaan, vaak ge splitst en als men hiermee rekening houdt en dit in procenten uitdrukt, komt men tot koersen, welke voor sommige fondsen in de duizenden lopen. De koersstand als zodanig zegt dus niets. Een zeer hoog genoteerd fonds kan een sterkere basis hebben dan een laag genoteerd fonds. Voorts wordt er op het dalend rende ment van de aandelen gewezen nu het in drie jaar tijds van 6.7 tot 4.4 pet. is terug gegaan. Het zou onjuist zijn deze factor bij de beoordeling van fondsen te ver waarlozen. Maar men vergete niet dat sinds de laatste tijd aan het dividend-rendement, terecht minder waarde werd gehecht. In de eerste plaats omdatd de fiscus nog altijd met een te groot deel er van gaat strijken, maar voorts omdat het lage dividendrende ment bij vele ondernemingen en met name bij de grote concerns af en toe wordt goed gemaakt door claims en bonussen. Men denke aan de Unilever, die in korte tijd tweemaal 25 pet. bonus uitkeert en thans feitelijk 22 pet. dividend over het voordien uitstaande kapitaal betaalt. Het gaat er bij de waardering van aan delen niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om wat een onderneming uitkeert, maar wat ze verdient, omdat dit toch te eniger tijd aan de aandeelhouders moet ten goede komen. Men heeft dit de laatste tijd terecht ingezien en in zoverre was de koers stijging van vele aandelen dan ook ten vol le gemotiveerd. Men denke hier aan de Aku, die eenzelfde kapitaal heeft als tien jaar geleden, maar c.a. zesmaal zoveel ver dient als toen. Dit wil niet zeggen dat op grond van de ze overweging een koersstijging maar steeds kan voortgaan. Tal van ondernemin gen hebben de laatste tijd hun kapitaal aan de gestegen geldswaarde van hun actief en de grotere geldwinsten aangepast,waardoor dan ook de koersen der aandelen op een lager niveau zijn teruggebracht, maar nog altijd geldt dat het dividendrendement een factor is, welke minder betekenis heeft dan bijv. vóór de oorlog. Het is ontegenzeggelijk juist dat in de recente koersstijging behalve de tot dusver plaats gevonden waardevermindering van het geld, ook de verwachting van een voortschrijden van dit proces een rol speel de. Een feit is ook dat op dit moment van een openlijke inflatie niet kan worden ge sproken. Maar dat ook de regeringen er bang voor zijn, wordt uit haar jongste maatregelen wel duidelijk. En of ze zal kunnen worden gekeerd, blijft allereerst een open vraag. Als men zegt dat thans voornamelijk een looninflatie staat te vre zen en de winstmarges van de bedrijven daardoor zullen verminderen, hetgeen tot lagere dividenden kan leiden, dan is dat een halve waarheid. Want een looninflatie vindt haar complement tenslotte noodzake lijkerwijs in een prijsinflatie, waardoor ook de bedrijfswinsten, in geld uitgedrukt, gaan stijgen. Het is te hopen dat men de door werking van dit proces zal kunnen voor komen, maar dat men er niet ten volle gerust op is, behoeft niet te bevreemden. En dat de beurs er altijd nog rekening mee wil houden en velen daarom aan aandelen boven obligaties de voorkeur blijven geven, evenmin. Waarmee natuurlijk niet is gezegd dat ons een nieuwe hausse op de aandelen markt te wachten staat. Het is zelfs niet te hopen. Een periode van rust en stabilisatie is verkieslijker. ADVERTENTIE POLYCOLOR CREME CHAMPOO PASTELL geeft met één simpele haarwassing, bij U thuis en zonder moeite Uw haar een complete schoonheidsbe- handoling: Grondig gereinigd, de eerste grijze haren verdwenen en Uw haar bijgetint (niét ge verfd!) in elkegewenste nuance. Het is een sprookje I De werkelijke make-up voor Uw haar Tube /voor twee wassingen f 1.90 Imp. J. W. LAHNEMANN, Laren N.H. Postbus 18, Telefoon K 2953-3047

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10