KUIPERS RHEUMIN Kort en bondig Stijging bloembollenexport met tien percent naar waarde Het „vliegend hert" ontkwam weer aan zijn vele achtervolgers Buitenlandse Persvereniging in Nederland jubileert Kerkdiensten HAM EA Heemstede Op 26 November komt Sint Nicolaas Haarlemmer heeft idee voor bushaltenkwestie 'n huaUtle! Vijftien agenten en trazvlnet plus nachtelijke jacht zonder succes Schipholaffaire voor politierechter Nederlands Ballet voor G. en W. Om de Svenska Kannan ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 WASSERIJ DUYN Medische verzorging tijdens het weekeinde Radioreportage van dakentocht K. Harting gehuldigd l Die ivollen hoofddoek 8 „Waar mogelijk halten op vluchtheuvels" H. van Hensbergen over „publieke financiën" voor Dames handen De „Ondervakgroep Export van Bloem, bollen" heeft de vergelijkende exportcij fers van 1954 en 1955 over de maanden juli tot en met 30 October bekend ge maakt. Deze cijfers zijn verheugend want cr is ongeveer 5 meer uitgevoerd naar liet gewicht gerekend en ongeveer 10 naar waarde dan vorig jaar. Dit is een re cord-export want nog nooit werd bijna vijftig millioen kilogram alleen aan bloem bollen uitgevoerd. Dat de waarde sneller stijgt is in deze tijd een normaal verschijn sel. Een export van bijna 148 millioen gul den is echter een mooi bedrag, dat door ongeveer 600 bollenexporteurs is bijeenge kregen. Het leeuwendeel van de stijging heeft West-Duitsland voor zijn rekening geno men. Het heeft 9.961.000 kilo bollen afge nomen, die gezamenlijk 25.380.053 gulden kostten. De verschillen met verleden jaar zijn aanmerkelijk n.l. 2 millioen en 7 mil lioen. Er rest nu nog af te wachten of dit allemaal winst is, want als de markt dit voorjaar door tulpen en narcissen over voerd wordt dan zullen de broeiers geen lonende prijzen kunnen maken. Indien West-Duitsland echter reageert als Zweden dan is er geen vrees nodig. De stijging van de export naar dat land gaat niet hard meer, maar 200.000 kilo is ten slotte nog een aardig gewicht, om meer te kopen op een zo betrekkelijk kleine bevol king. Wij menen, dat Zweden ongeveer ze ven millioen inwoners heeft, wat betekent, dat men per inwoner iets minder dan een kilo bollen koopt. Voor deze 5.268.512 kilo heeft men 19.320.353 gulden neergeteld. Dit is dan inkoopprijs. Hoeveel de Zweden werkelijk uitgeven aan bollen en de bloe men daarvan is moeilijk te zeggen, maar per hoofd der bevolking zal dat wel stuk ken hoger liggen dan in ons land. Trouwens de landen met een lange don kere winter zijn altijd goede klanten van de bollenexporteurs geweest. Finland bij voorbeeld heeft een millioen kilo bollen, ter waarde van 3.2 millioen gulden afge nomen. Dit ondanks een veel lagere con- tingentering en deviezenmoeilijkheden. Het schijnt, dat de Noren niet zo vinding rijk in het bedenken van ruiltransacties zijn als de Finnen. Wel wil men daar meer bollen kopen dan nu 344.000 kilo ter waar de van 924.412 gulden, maar het geld ont breekt. Denemarken kampt ook nog met deviezenmoeilijkheden. Het heeft 7 duizend kilo minder afgenomen dan in 1954. On danks dat kunnen de Denen toch wel van bloembollen genieten, want enkele Neder landse firma's hebben er grote kwekerijen, die echter alleen rendabel zijn door de contingentering. Deze Nederlanders zijn eigenlijk niet eens als concurrenten te be schouwen, want het is bekend, dat deze kwekerijen bij een vrije markt nooit zul len kunnen concurreren tegen de Neder landse prijzen. Oostenrijk staat nu weer op eigen benen en in de bollenstreek heeft men hoop, dat de export daarheen langzamerhand zal kunnen worden opgevoerd. Dit jaar nam bet land bijna 50 ton meer af en ls nu aan de 200.000 kilo gekomen. De waarde steeg met 190 duizend gulden tot 704.358 gulden. Zwitserland volgt dezelfde lijn: langzaafn stijgt daar de import. Het heeft nu 752 ton afgenomen tegen 726 verleden jaar. We kregen er 2.5 millioen gulden aan Zwitser se Franken voor. De Belgische franken zijn wat tragef binnengevloeid. Het is mogelijk, dat de ex port naar dat land in November de ach terstand inhaalt, want, er werd tot nu toe maar 1.019.000 kilogram verzonden, wat 28 duizend kilo minder is dan verleden jaar. Door de hoge prijzen ontvingen de expor teurs 108 duizend gulden meer. waardoor de waarde op 2.7 millioen is gekomen. Ondanks alle politieke moeilijkheden gaat het Frankrijk financieel niet slecht. Zulke dingen weerspiegelen zich bijna al tijd in de bollenexport. Het heeft meer dan 300 ton meer ingevoerd, waarvoor 1.2 millioen gulden meer werd gegeven, 11.1 millioen gulden zullen Nederlanders aan francs ontvangen, waarvoor, zoals kort na de oorlog het geval was, geen parfum ge kocht behoeft te worden. Engeland is nog steeds gecontingenteerd. Het nam bijna 12.8 millioen kilo af ter waarde van 28.273.684 gulden. Dit betekent dat er 146 ton minder werd gekocht. De hoge prijzen maken echter dat ons land tot 1.4 millioen aan ponden meer zal ont vangen. Australië kampt ook met finan ciële moeilijkheden. Dit continent heeft de import gehalveerd en nam dit jaar 18000 kilo af. Slechts 68.000 gulden aan Australi sche ponden zullen hiervoor worden be taald. De export naar Canada is onbegrij pelijkerwijs aan het afzakken. Zij is nu on der de 1.8 millioen kilogram gekomen, die een waarde van 4.707.090 millioen gulden vertegenwoordigen. Tenslotte de Verenigde Staten. Het be gint er op te lijken, dat de export daarheen zich aan het consolideren is. De Amerika nen bestelden maar 140 ton minder dan verleden jaar, die wellicht te verklaren zijn door de moeilijkheden, die de Ameri kaanse narcissenkwekers aan de Westkust ondervinden bij de afzet van hun produc ten. De arbeidslonen liggen daar zeer hoog en naar wij in het Amerikaanse vakblad The Florists' Exchange lazen kost het ver zenden van de bollen van de Westkust naar de Oostkust per trein meer dan die van Nederland naar de V. S. per boot. Er gin gen dit jaar 10.6 millioen kilo naar de U.S.A., die ons 280.000 dollar meer ople verden, de exportwaarde is nu f34.652.170. Vermoedelijk hebben de Amerikaanse bur gers meer aan bollen uitgegeven dan ver leden jaar. Ze moeten hiertoe door de re clame worden geanimeerd, en er is niet zo veel in de reclamepot dat dit zo intensief kan gebeuren als de Amerikanen het ge wend zijn. Het Centraal Bloembollen bureau weet echter aardig met de beschei den riemen te roeien. ADVERTENTIE \mst»:ki»\msf.v.\,\rt20 th. 11055 MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. ADVERTENTIE HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Th. A. Klinkhamer, Koningin neweg 69, tel. 11596; Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 5 No vember tot 12 November, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen: Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur dokter C. Een hoorn, Bloemendaalseweg 17, Bloemen- daal, telefoon 25589. Overveen tot Zondagavond elf uur dok ter P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Overveen, telefoon 10071. Aerdenhout: Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter A. W. Mellema, Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, telefoon 27888. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698 b.g.g. 14424 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Vis- scherplein 1, Heemstede, telefoon 27900. Apotheken. Van Zaterdagavond 5 Novem ber zes uur tot Zaterdagmorgen 12 Nov. acht uur zijn voor de Zondags-, avond en nachtdienst geopend de Elswout Apo theek, Bloemendaalsweg 341, Overveen, telefoon 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560 - 8249 en de Aerdenhout Apotheek (L. Baruch), Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tele foon 26772. HEEMSTEDE \rtsen: Dr. J. Laijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en dr. O. D. Oe, Heem- steedse Dreef 275, telefoon 34609. Wijkverpleging: Zuster G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, telefoon 39818. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tele foon 38197. Het is zo langzamerhand een traditie ge worden, dat Sint Nicolaas bij zijn jaarlijks bezoek aan ons land de Heemsteedse jeugd er van komt overtuigen, "dat hij zich wel degelijk over de daken pleegt te bewegen, om daarbij via de schoorstenen van het goede of slechte gedrag van de kinderen op de hoogte te blijven. Dit charmante schouwspel, waarbij de volwassenen de il lusies uit hun jeugd werkelijkheid zien worden, trekt telkens duizenden toeschou wers; niet alleen uit Heemstede en Haar lem, maar zelfs uit Amsterdam, waarbij de jeugd uiteraard in sterke mate vertegen woordigd is. Dit bezoek van Sint Nicolaas en zijn tocht over de daken van de Jan van Goyenstraat is voor dit jaar- vastgesteld op Zaterdag 26 November, 's middags om half zes. Vier gfote schijnwerpers zullen de goede Sint voor een ieder zichtbaar maken; van twee uur af zullen Sint Nicolaasliedjes en an dere populaire muziek ten gehore worden gebracht. Zoals gebruikelijk zal de jeugd weer via de microfoon door de „hoge" be zoeker worden toegesproken. Radioreportage Wij vernamen verder nog, dat een der omroepverenigingen zich reeds met het be stuur van de Jan van Goyenstraat-vereni- ging in verbinding heeft gesteld, ten einde van dit evenement een reportage voor de gehele Nederlandse jeugd te kunnen uit zenden. De organisatoren hebben hiervoor volledige medewerking toegezegd. Vanmorgen is de heer K. Harting, fabrieks- chef bij de N.V. Cacao en Chocoladefabriek Union aan de Paul Krugerkade te Haarlem gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam is. De heer P. J. Kapteyn, directeur van de N.V., heeft de jubilaris in tegenwoordigheid van het personeel toegesproken. Hij memo reerde de goede diensten van de heer Har ting voor het bedrijf en bood namens de directie een geschenk in enveloppe aan. Ook voerde hij het woord namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel en over handigde de gouden médaille der maatschap pij met het vererend getuigschrift. De heer J. S. M. de Jong bracht de gelukwensen over namens het personeel en overhandigde een horloge. Voorts huldigde de heer J. Koch de jubilaris namens de klaverjasclub van het bedrijf. Later verenigden de directie, de jubilaris en de leden van het personeel, die meer dan 25 jaar in dienst van de Union zijn, zich aan een lunch. X<XX<XCCOOCOCOCCCC<XX>XXXXX)CCOSCOXXXX>OCCOCCOCCOCOO i Een paar reizigers, die Vrijdagavond g aan de N.Z.H. tramhalte aan de Tempe- o liersstraat kwamen, troffen daar een 77- 8 jarig vrouwtje in een huilbui aan. Zij vroegen, wat er aan de hand was en 8 toen kwam er hortend en stotend uit, H dat zij haar nieuwe wollen hoofddoek 8 was verloren. Zij had een dagje bij y 8 mensen mogen werken en daardoor vijf g 8 gulden kunnen verdienen, zodat zij voor de Zondag iets extra's kon kopen, maar 8 8 de blijdschap daarover was wreed ver- g stoord door het verlies van die koste- lijke hoofddoek. Vermoedélijk is zij y deze, gaande van de halte van lijn 1 aan het Plein naar de Tempeliersstraat, verloren. De omstanders, die ervan 8 onder de indruk waren hoeveel deze 8 hoofddoek kennelijk voor het vrouwtje g betekende, hebben onze hulp ingeroe- 3 pen om de vinder op het hart te binden, 'I dat hij deze blauwe wollen doek (met g een rose ruit aan de punt) naar de politie brengt. 'ioCOOXXJOOOOOXXXXWOOCCOOOOCXXiOOCOCOOOOCOOCOODCCOOOCCOO De Haarlemmer H. A. van Drunen, één van de uitvinders, die exposeert op de Tweede Internationale Tentoonstelling van Uitvindingen in de Amsterdamse Apollo- hal, heeft een suggestie naar B. en W. van Haarlem gezonden voor de oplossing van een specifiek verkeersprobleem: dat der bushaltes. „Wanneer een stadsbus bij de halte moet stoppen", aldus de heer Van Drunen, „wor den óf de fietsers naar de kant gedrukt en gesneden óf de bus moet op dit langzame verkeer wachten. Om dit te voorkomen zou de bus daar waar mogelijk is, niet rechts, maar in het midden van de weg moeten stoppen, naast een vluchtheuvel dus". Dit gaat als volgt: de chauffeur nadert de halte, mindert snelheid en geeft even tueel het stopsein en een linksafteken. Stopt, laat uitstappen en na in de spiegel gekeken te hebben of dit kan, rijdt hij weg en bevindt zich dan weer direct in het ver keer. Met fietsers heeft hij dus niets meer te maken. Daar is ook een grotere vlot heid in de -busdiensten door mogelijk. Het snelverkeer passeert dus rechts, het geen reeds een bekende toestand is bij linksafslaan van de voprganger. De heer Van Drunen geeft in overweging speciaal de Rijksstraatweg te bezien omtrent dit plan en hij adviseert een proefhalte in te richten en wel links in de Frans Halsstraat, even voor de hoek van het Frans Hals plein en voor de Rijksstraatweg een proef halte op de vluchtheuvel tussen de Dr. Leijdsstraat en Kloosterstraat. De heer Van Drunen nam de vrijheid deze suggesties te doen naar aanleiding van een opmerking van de burgemeester van Amsterdam bij de opening van de ten toonstelling van uitvindingen, waarin deze de uitvinders verzocht hun gedachten eens te laten gaan over verkeersproblemen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT HAARLEM DOMINEE L. Brink van het oude Hervormde kerkje in Velsen zag gisteravond tegen elven Jodocus „het" hert weer. Hij heeft plichtsgetrouw onmiddellijk de politie ge beld, met het gevolg, dat in de afgelopen nacht op nieuw een klopjacht op de gevluchte bok, die nog steeds in Velsens contreien zwerft, werd geopend. Met middelen, die dit uitermate intelligent hert zelfs te bar zouden moeten zijn. Het resultaat was als vroeger echter geheel nihil. De IJmuidense visserijmaat schappij de VEM had gra- cielijk twee stevige vlerken van trawlnetten beschik baar gesteld, omdat de' nacht tevoren was geble ken, dat de lepe bok zich met touwen niet liet strik ken en liever een paar me ter over een door een agent bemande fiets heensprong dan zich liet lasso'en. Met die netten heeft men voor de zoveelste keer gepro beerd de bok te verschal ken. Dominéé blééf echter in de afgelopen nacht de laatste Velsenaar, die de gevluchte zesender heeft gezien, toen deze op zijn zeven gemakken het park Velserbeek binnenkuierde. DAT VELSERBEEK met zijn hertekamp en zijn her temeisjes heeft overigens bepaald aantrekkingskracht op de zwerver, want op het houten brugje, dat over de vijver rond het kamp ligt, is hij de afgelopen dagen meermalen gezien, waaruit het plan ontstond, daar touwen overheen te span nen ha de hoop, dat het hert er met zijn gewei in vast zou raken. Maar het hert heeft blijkbaar de kranten ook gespeld en liet zich sindsdien niét meer bij het brugje voornoemd zien. Een groots opgezette jacht in de omgeving van het Waterloo-terrein, even ver der naar het Zuiden, heeft Vrijdagmiddag evenmin succes gehad: vijftien man politie heeft zich daar kleu renblind gezocht naar de bok, die men op goede gronden denkt te kunnen arresteren voor stroperij en landloperij-vergrijpen, waarvoor het beest zelf meer dan genoeg bewijzen heeft aangedragen. Er ontbreekt echter een kleinigheid aan de voltooi ing van het procesverbaal en dat is de verdachte zelf, die slimmer is dan de po litie. Die zelfs het listige valle tje op de brug in de gaten had, want men heeft hem daar al eerder proberen te grijpen: met drie man werd de bok in het nauw gedre ven, maar op het laatste moment zag het dier er van af over de brug te komen en verdween hij vriendelijk kwispelend in het Velser- beekse kreupelhout. En al heeft Velsens poli tie daarna extra scherp in de tuinen van het villapark Velserbeek* gekeken het hert had zich teruggetrok ken en kwam niet eerder te voorschijn dan des avonds onder het gehoor van ds. Brink. Waarna een laatste jacht op touw werd gezet: de netten achterin ons redac tie-wagentje, twee agenten met zaklantaarns op de fiets dwars door Velserbeek en omgeving en een hele code van fluit- en claxonsigna len. Dit alles heeft evenwel niet kunnen bewerkstelli gen, dat Jodocus het hert in de schoot van zijn gezin kon worden teruggevoerd. Ondanks het feit, dat hij uit de hand eet. Overigens gebiedt de eer lijkheid te melden, dat de Velsense politie deze amu sante achtervolging van het vliegend hert Jodocus als een aangename onderbre king harer nachtelijke ta ken beschouwt, want het sluiten van late herbergen gaat op den duur ook rou tine worden. En reerug met roomsaus is nog altijd een smakelijk gerecht, voor het geval de zesender niet levend maar in overleden staat wordt gearresteerd. Hetgeen ook al weer niet tot de voor de hand liggen de mogelijkheden behoort, want allen, die Jodocus de laatste dagen in Velserbeek hebben zien rondstappen, verklaarden, dat hij er door voed en tevreden uitzag. Een jonge Haarlemmer stond Vrijdag morgen terecht voor de Haarlemse politie rechter als verdacht van diefstal of ver duistering van lepels, vorkeja, messen en theelepels toebehoi-ende aan de K.L.M. Hij bekende op de zitting, dat hij al deze goe deren had vergaard, toen hij werkte bij een ophaaldienst, die tot taak had vuilnis van het K.L.M.-vliegveld weg te halen en te sorteren. Goederen van waarde, die mo gelijk tussen het vuil zaten, moesten aan de K.L.M. worden teruggegeven. Maar omdat zijn baas, zo zei de verdacht, het blijkbaar niet zo nauw nam met de afspraak, had de jongeman verscheidene waardevolle voor werpen voor zichzelf opzijgelegd. „Ik was bang, dat oneerlijke mensen ze zouden wegnemen en daarom wilde ik ze niet in huis houden", had hij aan de politie verklaard, toen die het geval in de gaten had gekregen. Hij had de buit daarom naar zijn oom gebracht. Deze, Vrijdagmorgen terechtstaand wegens heling, had op zeke re dag, toen zijn neef bij hem op de thee kwam, zich laten ontvallen dat hij krap zat in de theelepeltjes. „Hindert niet", had neef toen gezegd, ik breng er een volgende keer wel een paar voor u mee". Toen hij ADVERTENTIE weer eens op theevisite kwam, had hij 74 lepeltjes bij zich. Oom, op elk lepeltje de aanduiding „K.L.M." ontwarend, zou toen hebben gevraagd, of dit wel allemaal zui vere koffie was, maar neef zou hem toen hebben gerustgesteld. Toen de politie later een onderzoek bij de oom instelde, bleek deze in totaal 278 messen, lepels, vorken en theelepeltjes in huis te hebben, waarvan negentig percent toebehoorde aan de K.L.M. De waarde werd geschat op f 233,20. De officier van justitie, mr. dr. R. W. II. Pitlo, was van mening, dat hier van ver duistering en opzetheling sprake was. Wel vond hij het vreemd, dat de administratie van de K.L.M. blijkbaar weinig belang stelling voor dit eetgerei had. Hij eiste tegen ieder een boete van 75 gulden en bovendien een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde de oom tot f 75 en een maand voorwaardelijk en de neef tot f 60 en een maand voorwaardelijk. Onder beschermschap van Prins Bern- hard wordt op 1 en 2 December 't 30-jarig bestaan van de Buitenlandse Persvereni ging in Nederland gevierd. Op een twee daags congres te Amsterdam en 's-Graven- hage zal van Nederlandse zijde een reso lutie naar voren worden gebracht om te komen tot de oprichting van een federatie van buitenlandse persverenigingen. De openingszitting zal door minister-president dr. W. Drees worden bijgewoond. Op 30 November biedt het bestuur van laatstge noemde gemeente een feestavond aan in de Koninklijke Schouwburg, waar de Haagse Comedie voor leden en genodigden van de jubilerende organisatie de première zal geven van een nieuwe enscenering van „Er komt geen oorlog met Troje" van Jean Giraudoux. Deze bijzonderheden werden Vrijdag avond door voorzitter H. G. Kersting mee gedeeld op een bijeenkomst, die op „neu traal" terrein te weten onder de gewel ven van de Haarlemse sociëteit Teisterbant gehouden werd. Op het congres, waar voor ook vertegenwoordigers van tal van journalistieke organisaties uit binnenland en buitenland zijn uitgenodigd, zal onder meer worden gesproken door de directeur v^.n. ^et Internationaal Persinstituut te Zurich, door de Belgische correspondent van de Londense Times en door Herman Bleich, vice-voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland. Laatstgenoemde is de initiatiefnemer van het plan tot stichting van de bovengenoem de federatie. De bedoeling hiervan is onder meer het behartigen van belangen der bui tenlandse correspondenten door gemeen schappelijke stappen bij de regeringen, het stelling nemen tegen discriminatie van journalisten en tegen inbreuken op de vrij heid van de pers, benevens het onderling uitwisselen van ledenlijsten en het aanwen den van pogingen'tót verbetering van" de sociale status. De eea-ste congresdag zal worden onder broken voor een door het gemeentebestuur van Amsterdam aangeboden lunch. Laat in de middag houdt het bestuur in het Inter nationaal Cultureel Centrum een receptie. Voorts wordt een bezoek gebracht aan het Instituut voor Perswetenschap, waar prof. Voor het eerst heeft de vereniging „Ge loof en Wetenschap" te Haarlem een bal letgezelschap laten optreden. Het bestuur zal van dit besluit geen spijt hebben gehad: er waren zoveel aanvragen om plaatsen in de Stadsschouwburg, dat vele tientalllen teleurgesteld moesten worden. Bovendien heeft de Vrijdagavond plaats gehad heb bende voorstelling door het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell een onmiskenbaar succes behaald. Evenals dit jaar in de Kunstmaand Am sterdam werd „Les Sylphides" als laatste werk uitgevoerd, hetgeen een zeer geluk kige regeling genoemd moet worden. „La Somnambule" van George Balanchine op muziek van BeJlini in een arrangement, van Rieti werd uitgevoerd door Willy de la Bye in de titelrol, Rudi van Dantzig als de baron, Maria Huisman als de coquet te vrouw, Aart Verstegen als de dichter, Linda Manez en Jaap Flier als de neger tjes. Voor de pauze kwamen „La belle et la béte" van Aert Verstegen op muziek van Purcell en het grote divertissement uit „Doornroosje" (La belle au bois dormant) van Tsjaikofsky in de choreografie van Petipa-Ivanov voor het voetlicht. Voor de entrée van het feestvierende gezelschap en de mazurka aan het slot van het divertissement is het Haarlemse toneel eigenlijk niet groot genoeg. Het duet „De blauwe vogel" (gedanst door Maria Huis man en Conrad van de Weetering) verliep redelijk goed, de pas-de-deux van Prinses Aurora met haar cavalier (Linda Manez en Jaap Flier) was door prachtige stijl en volmaakte techniek het hoogtepunt van de vertoning. Peter Rester en Bob Heppener zorgden aan twee vleugels voor de begelei ding. D. K. De resultaten van de partijen, gespeeld in het biljarttournooi om de Svenska Kannan, luidden: 250 250 22 36 11.36 Steffers 325 265 22 37 12.04 300 197 16 63 12.31 325 325 16 62 20.31 Hellingman 225 170 30 37 5.66 Dol lé 275 275 30 33 9.16 Agema 325 291 11 103 26.45 300 300 11 57 27.27 300 300 19 132 15.78 Dollé 275 211 19 41 11.10 De stand op heden is nu: Dickmann 1500 1500 80 57 18.75 10 Lamers 1600 1600 77 122 20.78 8 Agema 1950 1714 108 103 15.88 6 Steffers 1625 1473 95 108 15.61 4 Doves 1800 1412 115 132 12.38 4 Dollé 1325 1275 111 74 11.49 4 Willemse 1500 1226 134 51 9.15 4 Hellingman 1125 881 105 43 8.39 2 dr. K. Baschwitz een tentoonstelling, ge wijd aan de publicatie van buitenlands nieuws, zal openen. Op 2 December biedt het Haagse gemeentebestuur een lunch aan. In de loop van deze maand verschijnt een jubileumboekje, waarin Prins Bernhard en dr. W. Drees elk een kort voorwoord schreven. Het Haagse gedeelte van het con gres zal door een der beide ministers van Buitenlandse Zaken worden bijgewoond. De Buitenlandse Persvereniging in Ne derland werd op 14 November 1925 opge richt op initiatief van onder anderen de heer Paul Derjeu, die in „Teisterbant" enige herinneringen aan de begintijd op haalde. In het erecomité hebben zitting genomen de ministers van Buitenlandse Zaken en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de deken van het Corps Diplo matique, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de burgemeesters van Am sterdam en Den Haag en de voorzitters van de Federatie van Nederlandse Journalisten en van de PEN-club. Voor VVD-ofdelingen Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen daal en Heemstede van de V.V.D. sprak Donderdagavond in café-restaurant Brink man, Houtplein te Haarlem, de heer H. van Hensbergen, waarnemend-directeur van de Provinciale Accountantsdienst van Noord holland over het onderwerp „Publieke financiën, vroeger en nu". De spreker wees er op. dat men vroeger steeds streefde naar sluitende begrotingen en het beperken van overheidsuitgaven. Dit standpunt is in de practijk steeds meer ver laten. Een grote verandering is geweest het loslaten van de gouden standaard. Engeland deed dit in 1931. De vaste relatie geld en goud werd daarmede verbroken. Na de tweede wereldoorlog gaat de Q.vër- heid veel meer in heteconomische leven ingrijpen. De nationalisatie van circulatie banken is daarvan ,een voorbeeld. Met budgetaire middelen gaat men nu bewust de conjunctuur beïnvloeden. Door vermeerdering van belasting kan men de vraag naar goederen verminderen, door belastingverlaging kan men de vraag naar goederen daarentegen vergroten. Het sluitend houden van de begroting wordt niet meer zo beslissend gezien als voorheen. De staat heeft nu ook niet meer grote leningen nodig om aan geld te komen; hij heeft nu toch de circulatie van meer geld in de hand. ZONDAG 6 NOVEMBER 1955. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. E. Pot, H. Doop. 3.30: Liturgische dienst voor slechthorenden in de Consistoriekamer van de Grote Kerk. 7: Ds. A. J. Schneider, van Amsterdam. Jeugddienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Dr. G. Snijders. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Geldkamer. Zondag. 10.30: Ds. G. J. Waar denburg. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. B Winkel. 10.30: Geen dienst. Zie Grote Kerk 7 u. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Wijers. 10.45: Ds. R. Bijl. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. R. Bijl. Jans kapel, Jansstraat 10.30: Ds. M. G. Blauw, Em. Pred. te Overveen. Jeugdkapel: Noord, Moïenaerstraat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leid- sestraat 10: Wika W. Veenstra. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of Eng land, Kinderhuissingel. Remembrance Ser vice 7.30 p. m. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Pentecostal Pliiladelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7: Bidstond Tempeliersstraat 55 R. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, geb. „Beth-El". 2.30: Samenkomst Pastor C. J. H. Theys. Dinsdag 7.30: Bid stond. Br. N. Matray. Vrijdag 7.30: Kumpu- lan Isteri (Zuster samenkomst). Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komsten n*et Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdagmid dag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nas- sauplein 8. 10 en 5: Dr. J. C. Hooykaas, van Den Haag. Woensdag 7.30: Ds. Klein Krane- burg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. W. Hoe kendijk, van Amsterdam. Woensdag: Dhr. J. F. Snoeks. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, directeur Ned. Bijbel-Instituut te Doorn. 5: Dezelfde. H. Av. vrij voor alle gelovigen. 8: Grote Jeugdsa- menkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Kits, Evangelist te Doorn. Broedergemeente, Paa-klaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Mensink, van Amsterdam. 12: Zondagsschool en Jeugd dienst. Ver. de Vrije Gemeente, Rest. Brink- mann, 10.30: Dr. H. Jansen. Vrije Evang. Ge meente, geb. Bethel, VooiTielmstraat 3. 10 en 4.30: Ev. A. A. Esmeijer Jr., Amsterdam. O. R. G. Centrum,, Westerhoutpark 1 A. 7.30: Ds. A. R. de Jong, H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. G. Kroes, m.m.v. Vrijz. Luth. Dameskoor, dat het 25-jarig jubileum viert. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Jeugdkerk Peuzelaarsteeg 3. Mej. M. Dij- kema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Williel- minakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. W. J. v. Otterlo, van BINNENLAND Hazenziekte. In Overloon heerst een besmettelijke ziekte onder de hazen. Een jachtopziener heeft reeds meer dan 30 dode hazen in het jachtveld gevonden. Er zal een drijfjacht word~n gehouden om de nog in leven zijn dieren te doden teneinde uit breiding van de besmettelijke ziekte te voor komen. Prinses bezocht glasfabriek. Prinses Beatrix heeft met de leerlingen van de hoog ste klas van het Baarns lyceum een bezoek gebracht aan de glasfabriek „Leerdam" en het gehele bedrijf bezichtigd. De prinses en haar klasgenoten werden rondgeleid door de heer A. D. Copier, artistiek adviseur. Daar na werd ook het nationaal^ glasmuseum be zichtigd. Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is dr. W. Huender, laatstelijk gezant te An kara, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de buitenlandse dienst. HAARLEM EN OMGEVING Provinciale Staten. De Provinciale Sta ten van Noordholalnd zullen op Dinsdag 24 Januari en volgende dagen bijeen komen ter behandeling van de provinciale be groting 1956. Na een korte vergadering op Dinsdag 29 November zal de begroting in. de afdelingen behandeld worden. Gemeenteavond. Voor de wijk Over veen. Bloemendaal en Santpoort-station van de Verenigde Doopsgezinde gemeente zal op Dinsdagavond 15 November een ge meente-avond worden gehouden. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemen daal zal ds. J. Snaayer het onderwerp „Kea-k en opvoeding" inleiden. Het is de eerste keer dat de jongste van de vier Haarlemse predi kanten in de wijk Bloemendaal een samen komst leidt. ADVERTENTIE Amsterdam. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Ds. W. J. v. Otterlo. 5: Ds. D. J. Roos Lyceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. Arnold, van IJ muiden. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29.10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned. Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: II. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. II. Avondmaal. 7: De zelfde. 8.15: Jeugdsamenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. E. Schuurman. II. Av. 7.30: Samenkomst. Maandag 8.15: Radio Ibra Tanger. Pinkster uitzending. Spr. E. v. d. Molen, Zang Haar lems Pinkster Zangkoor. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Sa- menkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Koudenhorn 46 A rood. Maandag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Evangelisatie. Ged. Oude Gracht 47 (zaal 2) Dinsd. 8: English Service. Dond. 8: Spe ciale Evangelisatiedienst. De Christenge meenschap, Westerhoutpark la. 9.30: Zon dagsdienst. voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Ja- cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Paa-klaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zending- kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging. Gymnasium, Prinsen hof. 11: Universele eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmoi-gen. Mevr. W. A. H. Mulder- Schalekamp, A'dam. Gemeente Gods. 10: Cultureel gebouw IJmuiden. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Kleuterschool Colensostraat. 9.30 en 10.45: Ds. G. Koch. 7: R. Houtsma, Vicaris. Imma- nuëlkerk 10: Dr. H. van der Loos, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk, met spel van Jeugd groep. Ver. Doopsgez. Gemeente, Noorder kapel, Indischestraat 10.30: Ds. Snaayer. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassa- straat). Donderdag 8: J. Sevensma. Evange list te Amsterdam. Dinsdag 8: Bijbelstudie, Maasstraat 8. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Voorber. H. Av. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Voorber. H. Av. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstr. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. D. H. Biesma, Hoogeveen. Donderdag 8: Ds. P. N. Ribbers, van Ulrum. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Dezelfde. H. Av. Kapel Nieuw Vredenliof. 10.30: Ds. R. v. d. Mast, Overveen. 19: Ds. v. Nieuwenhuijzen, H. Av. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. G. J. Geurtsen, Utrecht. Kapel Irene, op Meer en Bosch. 10: Br. H. M. Ha- veman. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. D. J. Roos. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Seniorenkring, 1620 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10 30: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Herv. pred. uit Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, 7: Ds. E. H. Kalkman, Voor hout. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk, 1620 jaar in Maranatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Marana tha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W. J. II. Hubeek, Hv., Leiden. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. P. T. Rijper, van .Watergraafsmeer. 3.30 en 7.30: Ds. S. J. Popma, van Amsterdam. Vrij-Kath. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. W. van Limburg, te Bennebroek. 19.3019.45: Oi-gelspel door de heer Egbert Vos. 19.45 20.15: Oecumenische Avonddienst, Ds. G. Kroes, Evang. Luth. Pred, 10: Jeugdkapel 1215 jaar in Irene, Dhr. L. Kip. 10.15: Zon dagsschool Julianakwartier Kon. Wilhelmi- naschool, Dompvloedslaan. 1213: Zondags school Ramplaankwartier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk Dorps kerk. 10.30: Ds. Mr. G. A. Alma, Amster dam-West. 7: Dr. G. Snijders, Haarlem. „De Toorts". 9: Ds. J. van Rhijn, Haarlem. Jeugdhuis. 10.30: Jongejeugd Kerk. Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. Rijnders, Jeugddienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13