„De Spieghel" HOENDERDOS KOLEN MERLIJN EN DE REUZEN Agenda voor Haarlem Kabinet-De Geer wist niets van „Aanwijzingen" voor ambtenaren VA LD A Zij waren reeds in 1937 vastgesteld met oog op een eventuele bezetting SLEUTEL WEG? A 7 Drie verkeersongelukken twee doden, een gewonde FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck Uitbreiding van productie capaciteit bij de A.K.U. CNV en KAB over gemeente-classificatie Schrijven aan de Stichting van de Arbeid Heringa Wuthrich „DE SLEUTELSPECIALIST" LIKDOORNS WONDEROLIE Gemeentelijke wensen ten aanzien van de Politiewet Geoorloofde waarschuwing in verenigingsmaandblad Gloria Swanson brengt bezoek aan ons land ZAT F RD AG 5 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TOEN IN SEPTEMBER 1939 de oorlog uitbrak bestonden er „Aanwijzingen" voor de ambtenaren van alle categorieën en voor het personeel in dienst bij spoor- en tramwegen betreffende de houding, welke zij hadden aan te nemen in geval van een vijandelijke inval. Met verbazing heeft de Parlementaire Enquête-Commissie moeten constateren, dat verscheidene ministers uit het Kabinet-De Geer er niet eens van op de hoogte waren, dat die Aanwijzingen bestonden. Niets wijst er op, dat dit Kabinet zich vóór 10 Mei 1940 ooit heeft bezig gehouden met de houding en het beleid van het bestuurs apparaat bij een mogelijke vijandelijke bezetting. De commissie is van mening, dat de regering door haar onbekendheid met de Aanwijzingen tijdens de eerste jaren 'van de bezetting een zeer belangrijk middel tot voorlichting van ambtenaren heeft gemist. Toen Hitler in 1933 in Duitsland de macht overnam overwoog men in re geringskringen in Den Haag dat rekening moest worden gehouden met de mogelijk heid van een bezetting van Nederland door Duitsland. Uit een langdurig ministerieel overleg is tenslotte de instelling van een commissie tot stand gekomen, die een handleiding ontwierp voor de burgerlijke besturen met. het oog op de houding die deze in geval van een bezetting hadden aan te nemen. Dit ontwerp werd vrijwel ongewijzigd in 1937 door de ministerraad (het. kabinet-Colijn) goedgekeurd. Uit het verhoor van verschillende oud ministers en ministers, oud-secretarissen- generaal en secretarissen-generaal is aan de Enquête-commissie gebleken, dat die Aanwijzingen niet of weinig bekend wa ren. Sommigen herinnerden zich een ver zegelde enveloppe. Oud-minister Gcrbran- dy heeft er p^s van kennis genomen, toen hij in Mei 194.3 het commentaar op de aan wijzingen vernam. De commissie spreekt haar verbazing er over uit, dat verscheidene ministers van het Kabinet-De Geer van het bestaan van de Aanwijzingen niet eens op de hoogte •varen, en dat dus de vraag niet ter sprake is gekomen, of deze instructies wellicht aanpassing behoefden aan de door de Duitse bezetter in Polen en Noorwegen ge volgde practijken. Oordeel over de inhoud De commissie heeft de inhoud van de Aanwijzingen laten toetsen door volken rechtdeskundigen. ADVERTENTIE HAARLEM HOFLtVCRANCltR Op de Haarlemmerweg bij de Van Hall straat te Amsterdam is Vrijdag de 76-jarige heer G. G., die op zijn fiets onvoorzichtig overstak, aangereden door een bestelauto. De man is ter plaatse aan zijn verwondin gen overleden. De 72-jarige A. W. van der R.'is Vrijdag avond bij het oversteken van de Westzee dijk te Rotterdam door een auto aange reden. Het gebeurde omstreeks kwart voor vijf. Een uur later is hij in het Wester ziekenhuis overleden. Op de rijksweg DeventerApeldoorn in de nabijheid van het dorp Teuge is gister avond door onbekende oorzaak een opeft sportwagen, bestuurd door de 34-jarige landbouwkundige C. H. B. uit Epse tegen een uit Leiden afkomstige verhuisauto ge reden. B. liep enstige inwendige kneu zingen op en is naar het St. Josephzieken- huis te Deventer vervoerd. Zijn auto werd vernield. Dit is de derde ernstige aanrijding in deze week in de nabijheid van Teuge. Maandag werd een zekere M. uit Deventer stervende naast zijn bromfiets gevonden, waarna Donderdag vijf personen werden gewond bij een aanrijding tussen twee auto's. 27) Een pakje, dat haar dadelijk opviel, omdat het niet het merk was, dat haar vrien dinnetje altijd rookte. Ze was nu wel geen juffrouw Galjoen, maar ze bekeek het toch van alle kanten. Vervolgens ging ze naar de slaapkamer van Noortje en vond haar daar in bed, half rechtopzittend tegen de kussens en met haar handen gevouwen achter haar hoofd. Een heel andere Noortje dan zij zo goed kende: bleek, onrustig en met don kere kringen onder haar ogen. Het was alsof ze scchrok toen het blonde meisje binnenkwam. „Hallo," zei deze. „Heb je nog geslapen?" „Hoe is het met de zaak?" „Met de zaak? Nog hetzelfde." „Is er nog iemand gepakt?" „Nee, nog niemand. Zo gauw gaat het niet. Plet onderzoek is nog aan de gang." „Hóórt die inspecteur nog mensen?" Prof. Frangois vond achteraf bezien de Aanwijzingen niet slecht: zij geven de stand van het toenmalige volkenrecht vrij juist weer. Hij zag niet in, dat men voor alle mogelijke categorieën van ambtenaren, hogere en lagere, andere aanwijzingen had moeten geven. Prof. Van Asbeck was van mening, dat in de Aanwijzingen van 1937 terecht ge zegd wordt, dat de belangen van de be volking zolang mogelijk door de eigen ambtenaren moeten worden behartigd. Het zijn dan ook voorschriften aan de ambte naren, geen voorschriften aan de bevolking. Prof. Verzijl vond de handleiding in het algemeen niet kwaad, maar zijns inziens is het jammer, dat er enkele punten in waren, die helaas aan allerlei functionarissen hou vast hebben gegeven om maar te blijven zitten. De formulering was voor het geval van de Duitse bezetting en haar methode ongelukkig. Onvoldoende verspreid Mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosen thal vond het een voor de practijk uit nemend boekje van de regering, dat even wel enerzijds onvoldoende verspreid en an derzijds onvoldoende toegelicht was. In 1943 heeft de heer Bosch van Rosen thal tezamen met jhr. mr, M. L. van Holthe tot Echten en prof. Verzijl een „commen taar" op de Aanwijzingen opgesteld. De Enquêtecommissie noemt dit een zeer ver dienstelijk werk, waarvan de waarde niet mag worden onderschat. Het is haar gebleken, dat met betrekking tot de verspreiding van de Aanwijzingen meer aandacht is/besteed aan lagere be stuursorganen als provinciale en gemeente besturen, alsmede aan gedecentraliseerde diensten als die van de Waterstaat, dan aan het te Den Haag zetelende centrale be stuursapparaat. Vermoedelijk is hierbij slechts rekening gehouden met een bezet ting van gedeelten van ons land. Plet is de commissie niet duidelijk ge worden op grond van welke overwegingen deze Aanwijzingen vóór het uitbreken van de vijandelijkheden hier te lande met een waas van geheimzinnigheid zijn omkleed. Zij bevatten geen enkele bepaling, welke niet te rijmen viel met de toen ge huldigde neutraliteitspolitiek en hadden zonder bezwaar als openbaar stuk kunnen worden beschouwd. Het 'bestuur van de Algemene Kunstzijde Unie heeft tot een aantal nieuwe investe ringen besloten. Te Ernmen zal de produc tie van de Enkalonfabriek een niet onbe langrijke verhoging ondergaan. Inde Kleef- se Waard bij Arnhem zal een derde pro ductieeenheid voor rayonvezel bijgebouwd worden waardoor het mogelijk wordt beter tegemoet te komen aan de vraag naar van de normale typen afwijkende soorten en kwaliteiten. In de bedrijven te Arnhem en te Breda zullen de bestaande productie mogelijkheden aangepast worden aan de vraag naar rayongaren voor autobanden. De totale productiecapaciteit voor diver se garens en vezels van de tot het AKU- concern behorende Nederlandse bedrijven zal tengevolge van de te nemen maatrege len met ruim 10 percent toenemen. Verschillende andere investeringsplan nen, die reeds gereed lagen, zijn uitgesteld. Het bestuur is namelijk van mening, dat het wegens de reeds te grote spanning op de arbeidsmarkt en vooral gezien de be hoefte aan arbeidskrachten en materialen voor de woningbouw, noodzakelijk is ge worden de uitvoering van investeringsplan nen, welke nog enig uitstel gedogen, op te schorten tot een later tijdstip. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Katholieke Arbeiders-Beweging hebben zich in een gemeenschappelijk schrijven tot de Stich ting van de Arbeid gewend, waarin de beide verbonden opnieuw de aandacht van de stichting vragen voor het vraagstuk der gemeenteclassificatie. In het schrijven wordt eraan herinnerd, dat ieder jaar een aanzienlijk aantal ge meenten het verzoek tot de rijksoverheid richt ingedeeld te worden in een hogere klasse. Het valt uiteraard moeilijk te be oordelen, aldus het schrijven, of de inge diende verzoeken tot de meest urgente ge vallen behoren. Wel is te constateren, dat het aantal verzoeken, dat met succes wordt bekroond, zeer gering is. De beide verbonden merken in het schrij ven vervolgens op, dat het College van Rijksbemiddelaars al of niet geadviseerd door de Stichting van de Arbeid, voor de toepassing van collectieve contracten en loonregelingen een vrij groot aantal dispen saties heeft verleend. Als gevolg van een en ander is in de loop der jaren, volgens het CNV en de KAB, een zekere verwar ring ontstaan, .waardoor het voorkomt, dat binnen een gemeente drie of meer ver schillende klassen in de contracten en loonregelingen gelden. Vervolgens wordt in het schrijven ver wezen naar het in 1952 door de Sociaal- Economische Raad uitgebrachte advies, waarin, zij het. langs de weg der geleide- lijkhied, op een algehele opheffing van de gemeenteclassificatie wordt aangedrongen. Een minderheid, waartoe de besturen van het CNV en de KAB behoorden, wenste, aldus het schrijven, een ophefing in min der dan 10 a 15 jaren. Het CNV en de KAB merken in hun ge zamenlijk schrijven op, dat geheel in over eenstemming hiermede, de beide verbonds- besturen in 1953 aangedrongen hebben op een afstandsverschil van 8 cent per uur. Een meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid meende, dat een terugbrenging van het verschil van 12 naar 10 cent per uur voldoende kon worden ge acht. Herinnerd wordt voorts door de beide verbonden aan het thans ingediende wets ontwerp inzake de oudedagsverzekering waarin geen klasse-aftrek meer wordt voorgesteld. Op grond van een en ander zijn de verbondsbesturen van het CNV en de KAB thans van oordeel, dat de tijd is aangebroken voor een verdere verkleining van het verschil tussen de hoogste en.de laagste klasse. Zij stellen de Stichting van de Arbeid in hun gezamenlijk schrijven voor de totstandkoming van de volgende maatregelen te bevorderen: a. Vermindering van het verschil tus sen de hoogste en de laagste klasse van 10 tot 8 cent per uur; b. Vermindering van het aantal klassen van vijf tot vier; c. De mogelijkheid te openen, collec tieve contracten en loonregelingen, waarin bedrijfsgenoten het eens zijn geworden over drie gemeenteklassen, goed te keuren; d. De thans gehanteerde richtlijnen hier mede in overeenstemming te brengen. In het schrijven wordt tenslotte aange drongen op een spoedig in behandeling nemen van de voorstellen der beide ver bonden. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ADVERTENTIE ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De heer F. Lensvelt uit Amsterdam heeft met zijn houtsnede „Wielrijders" de „Kunst-en-sportprijs" ten bedrage van duizend gulden gewonnen, die het Prins Bernhardfonds had beschikbaar gesteld in een „prijsvraag voor kunstwerken, die be trekking hebben op sportmotieven". De prijs was bedoeld om „de aandacht van de kunstenaars te vestigen op de sport als ge wichtig maatschappelijk verschijnsel en om te trachten de weerslag daarvan in de kunst ruimer en beter van gehalte te doen worden". Er zijn ruim vijftig inzendingen binnengekomen. André Schalker uit Am sterdam, W. Vaarzonmorel jr. uit Veere en Freek van den Berg uit Amsterdam kregen eervolle vermeldingen, respectievelijk voor een beeldhouwwerk, een tekening en een olieverfschilderij. De voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité, mr. J. Linthorst Homan, zal op 12 November in het Stedelijk Museum te Amsterdam een expositie openen van een geselecteerd aantal ingezonden kunst werken. De jury bestond uit de heren B. Bruyn, kunstschilder, jhr. W. J. H. B. Sand- berg, directeur der gemeentemusea te Am sterdam, prof. J. Wiegers, hoogleraar aan de Rijksacademie voor beeldende kunsten, T. Leeser, beeldhouwer en drs. W. van Zijll, directeur van het Nederlands Olym pisch Comité. ADVERTENTIE IJT\ i-t n »i r- VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.36 bespaart U veel ellende (60) De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft zich opnieuw met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het ontwerp-Politiewet, waarover de Memorie van Antwoord onlangs is ver schenen. In het adres- wordt allereerst de aandacht gevestigd op de verantwoorde lijkheid van de burgemeester voor de lo cale uitoefening van de politietaak. De op de ordehandhaving gerichte politiedienst is niet los te maken - zo wordt betoogd - van de opsporing, die aan de justitiële functie van vervolging vooraf gaat. Daarom wordt de in het wetsontwerp streng doorgevoerde scheiding tussen ordehandhaving en op sporing met een dienovereenkomstige ver deling van bevoegdheden over de burge meester en de justitiële autoriteiten onjuist genoemd. Zij geeft geen oplossing voor dui delijke gezagsverhoudingen ten aanzien van de plaatselijk dienstdoende politie. Gepleit wordt daarom voor een duidelijke erken ning in de wet van de burgemeester als plaatselijk hoofd van politie, waarbij het tevens nodig wordt geoordeeld voor lager plaatselijke politiefunctionarissen die hulp officier van justitie zijn in het verband van de plaatselijke kox-pseenheid een verant- woox-dingsplicht tot uitdrukking te bi-engen. Men acht dit in het belang van een zo goed mogelijk verzekerde rechtsbescherming van de burger. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten houdt vervolgens een klemmend betoog omtrent de noodzakelijkheid van het ope nen van de mogelijkheid van samenwer king tussen gemeenten op het gebied der politie, waardoor gemeenten met een geza menlijk inwoneraantal van 25.000 of meer een goed geoutilleerd en goed opgeleid ge meenschappelijk politiekorps zouden kun nen voxmen. Samenwerking tussen gemeen- W. T. J. van Wetter overleden. In de ouderdom van 82 jaar is te Haarlem over leden de heer W. T. J. van Wetter, die een groot aantal jaren koster is geweest van de Oosterkerk aan de Zomervaart in Haar lem-Oost. De px-esident van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een kort geding dat tegen de Nederlandse Vereni ging van Rechtskundige Adviseurs aanhan gig was gemaakt. De president heeft beslist dat de waarschuwing van deze vereniging in haar maandblad tegen een niet bij haar aangesloten zaakwaarnemer in Amster dam volkomen geoorloofd was. In haar blad „De Rechtskundige Advi seur", had de vereniging een klacht gepu bliceerd tegen de zaakwaarnemer, die bij de vereniging was ingediend door een Am sterdamse boekverkoper. „Wij hebben de juistheid van de klacht niet onderzocht", schreef de redactie in het maandblad, „maar we hebben het dossier van deze zaakwaarnemer gelicht en von den daarin opgetekend, dat hij sedert be trekkelijk korte tijd zich het beroep van rechtskundig adviseur en incassobureau houder heeft aangemeten. Hij heeft zich door eigen ervaring in de loop der jaren slechts rechtskennis over bepaalde vermo gensdelicten, zoals oplichting en verduis tering, eigen kunnen maken. Voorheen was hij kantoorbediende, typograaf, varensge zel, koopman en drukker". In zijn uitspraak besliste de president, dat de publicatie niet beschouwd kan wor den als een onrechtmatige daad. Hij over woog, dat het tot de doelstellingen van de vereniging behoort, het beroep van rechts kundig adviseur, „waarin, zoals algemeen bekend is, veel beunhazerij voorkomt", op een zo hoog mogelijk peil te brengen en meende, dat de vereniging in dit geval niet lichtvaardig te werk was gegaan. „Zij is tot haar publicatie overgegaan", aldus het vonnis, „na behoorlijke informatie. Bo vendien kan niet gezegd worden, dat de publicatie in voor de zaakwaax-nemer on nodig grievende bewoordingen was ge steld". De president veroordeelde de zaakwaar nemer als eisende partij in de kosten van het geding. ADVERTENTIE Alle soorten ook SUPER WALES Anthraclet 20/30 ƒ11.80 per hl. KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979 - "f ■A 'Js 'i i 2» BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND- VERZACHTEND Merlijn nam eens goed. de omgeving op. Rondom het kasteel groeiden struiken en de bodem bestond uit hopen rotsblokken. En hij kwam tot het besluit, dat hij alleen maar kon proberen langs de muur naar boven te klimmen, om zo te zien dat hij ergens naar binnen kon komen. Voorzichtig kwam hij, op z'n knieën kruipend, uit het bos. Hij zorgde er wel voor achter de rotsblokken te blijven; want de reuzen mochten hem in geen geval zien! Zo kivam hij bij de hoge muur, zonder dat de reuzen in het kasteel hem hadden ontdekt. Toen keek hij naar boventjonge, dat zou een hele klim worden! 19-20 ten bestaat reeds geruime tijd op het ge bied van de opleiding van gemeentepolitie en zou, aldus het adres, zeker tot de gehele politietaak moeten kunnen worden uitge breid. Daax'bij zou elke betx-okken burge meester voor de uitoefening van de politie taak in zijn gemeente verantwoordelijk blijven, maar zou het gehele korps gemeen tepolitie der samenwerkende gemeenten organisatorisch onder één korpschef wor den gesteld. Het adres maakt met voldoening gewag van het gevolg geven aan het verzoek van de gemeenten in het wetsontwerp aan de bevolkingsgrootte, der gemeenten ontleende criteria op te nemen voor het hebbèn van gemeente- of rijkspolitie. Naast de lijsten van de gemeenten met gemeente- of rijks politie in de groep tussen de grenzen van 10.000 en 25.000 inwoners, willen de ge meenten een derde lijst zien opgesteld van gemeenten, die, hoewel zij minder dan 10.000 inwoners tellen, toch terwille van de continuïteit hun gemeentepositie mogen behouden. Van de groep tussen de 10.000 en 25.000 inwoners zou men in gemeentelijke klingen een belangrijk aantal - oude ste den, streekcenfcra in ontwikkelingsgebie den en gemeenten met een frequent vreem delingenverkeer - van de lijst van rijks- politie-gemeenten naar die van de gemeen ten met gemèentepolitie willen zien over gebracht. Gloria Swanson, een van de bekendste actrices uit de tijd van de stomme films, is Vrijdag op uitnodiging van de ANVV en Joop Geesing's Dollywood Studio voor een bezoek van enkele dagen aan ons land uxt Parijs op Schiphol aangekomen. In het restaurant haalde Gloria Swan son oude herinneringen op aan de ruim zes tig films, die zij voor 1932 heeft gemaakt. In 1948 vierde zij haar „come-back" in de Amerikaanse film „Sunset Boulevard." Tegenwoordig werkt ze voor textielorga- nisaties, voor de televisie en een enkele keer ook nog wel voor de film. Bovendien verricht ze journalistiek werk voor een Amerikaans persbureau. Aan het einde van deze maand vertrekt ze naar Italië om een rol te spelen in de film „Nero's weekend." Zij zal daarin de rol van Nero's moeder vervullen. ZATERDAG 5 NOVEMBER Roxy: „Om 50.000 dollar" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: "„De gravin gaat bax-revoets", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Lido: „Simba"', 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit LaTharie", 14 jaar,- 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Pelsdierententoonstelling; Nertzen, 10.30—23.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Het Rotterdams Toneel voert op „Bekente nis". Gala-voorstelling, t. b. v. Ver. „Wel dadigheid naar Vermogen". ZONDAG 6 NOVEMBER Roxy: „Om 50.000 dollar", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen begint het leven", 18 j., 10.30 uur; „Madame Butterfly", alle leeft.. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Russisch Ballet, a.l., 11 uur; „De vruchten vari de zomer", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavin nen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 eri 9.15 uur. Miner va: „De gravin gaat barrevoets", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit La- marie", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Pelsdierententoonstelling; Nertzen, 10.30— 23.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Het Rot terdams Toneel voert op „Bekentenis". Geb. Cultura: 10.30. Ned. Ver. van Spir. Harmo- nia. Spr. mevrouw W. A. H. Mulder-Schale- kamp. Zuiderkapel: 10 en 17 uur, P. D. Bar- dellmeyer, 20 uur, Jeugdsamenkomst. Con certgebouw: 20 uur, Concert onder auspi ciën van het Kon. Ned. Zangersverbond, m. m. v. zeven mannenkoren. Minerva Theater, Heemstede: 2 en 4.15 uur. Spec. Jeugdpro gramma: „De poppetjes aan het dansen". MAANDAG 7 NOVEMBER Roxy: „Om 50.000 dollar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butter fly", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Bastogne", 14 j., 8.15 uur. Lido: „Simba". 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Ne derlands Toneel" voert op „Mariana Pineda". Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit. Voordracht door mej. Dr. Rita Vuyk over de betekenis en invloed van het kinder en jeugdboek. Rest. Brinkmann: 20 uur, „De Vrije Gemeente", lezing door de heer G. J. de Nie, over „De duivel in de sexe?" „Ja, hij heeft net dr Camphuysen ge hoord." „Die is het toch niet, hè?" „Nee." „Zou hij mij ook nog hox-en?' „Ik weet het niet. Het kan natuurlijk wel." „En wat heb jij beneden gedaan?" „Ik heb gewaakt bij juffrouw Corbeyn." „Heeft die nog wat gezegd?" „Nee. Tenminste niets bijzonders." ,En die inspecteur laat natuurlijk niets los." „Nee, dat spreekt vanzelf. Maar hij is toch aardig"' „Wat zou hij doen, als hij wist, dat ex- iemand gelogen had?" „Ik denk dat hij dat wel gauw zou ont dekken." „Maar het kan toch wel iets zijn, dat niemand gezien heeft." „Er blijft toch altijd wel een spoor. Zoals dit sigarettenpakje bijvoorbeeld." „Greet!" Ze snikte het ineens uit, de parmantige Noortje Vlasakker. Als een lieel klein, angstig meisje, zoals zij op het ogenblik ook werkelijk was. Heel hulpeloos en zielig met haar verwarde haren en haar vuur rood wipneusje. Greet Meilink zweeg. „Je bentanders nooit zo.snikte Noortje, je bent anders.nooit zo kat tig. Je bent heel andersdan anders En nu. nu ik je juist zo nodig heb nu laat je me in de steek." „Maar ik laat je niet in de steek, Noortje. Toe huil nu niet zo. De stem van het domineesdochtertje was heel kalm en zacht. Ze haalde een zakdoek voor haar vriendin en een washandje en een glas water. En N.oortje boende hard over haar gezicht en dronk het water met grote slokken. Dan was ze weer een beetje bedaard. „Ik begrijp het nietzei ze weer. „Je bent heel anders dan anders. Je bent zo kalm en je weet precies.... En iken ik. „En ik heb een reuze stommiteit uitge haald is het niet?" „Ik dacht niet dat hij werkelijk zou ko men. Ik flirtte. Ikdaagde hem uit.... het was alleen maar een toespeling. Ik weet niet precies meer wat ik gezegd heb. „Professor Cossaert?" „Ja. Ik vind hem knap. En hij is geestig, Greetje. Ik vond hem de moeite waard." „Hij maakt mij altijd verlegen." „Ik wou geëmancipeerd doen. De mo derne vrouw. Ik wou niet stijf zijn, maar vlot. Het was een avontuur. En ik liet hem binnen." „Noortje! Er is toch niets ergs gebeurd?" „Iets ergs? We begonnen een sigaret te roken. En toen nam hij mij in zijn armen en zoende me. En hij zei dat ik dat zelf gewild had. Bah!" „En toen?" „Toen is hij weer weggegaan. Ik was bang. Ik huide. Hij zei, dat ik wel charmant was, maar toch une petite fille. Une tout petite fille. Zoals hij dat z.eggen kan. Zo'n beetje spottend. Het was afschuwelijk!" „En hoe laat was dat?" „Hij kwam even nadat jij was wegge gaan. Weet je nog wel, dat ik zo'n haast had om jou de kamer uit te werken? We hadden bijna ruzie. Nu, en vlak daarop kwam hij." „Vlak daarop. Dan heeft hij dus ook een alibi." Het blonde meisje zei het met een stille, vlakke stam, en toch lag er een diepe teleurstelling in haar woorden. Ook een alibi. Het was eigenaardig, maar ze had zich van deze man die ze niet mócht, een steeds duidelijker voorstelling gemaakt als oe dader. Deze hoffelijke figuur met zijn Franse zwier maakte op haar altijd de in druk van ze achter de mouw te hebben. Hij was mysterieus. En zo pas nog, bij haar verdediging van Daniël Camphuysen, had de associatie professor CossaertDavid Corbeyn zich steeds vaster in haar hoofd vastgezet. Professor Cossaert was een hoeksteen geworden in het verdedigings systeem, dat ze had opgebouwd. En nu Hoe lang was zijzelf hier nog met Noor tje op hun gemeenschappelijke zitkamer geweest na het vertrek van mevrouw Wa terborg en de rechercheur? Geen drie mi nuten. Zelf had ze aan de inspecteur opge geven dat ze om 2.17 uur over de gang naar haar slaapkamer was gegaan. En vlak daarop was professor Cossaert boven ge komen. Om 2,18 of 2.19 dus. Het was wel niet een volkomen alibi, maar toch wel zo goed als. Want hoe zou hij, als hij de dader was, in twee minuten tijd de juwelen zó heb ben kunnen opbergen dat zij onvindbaar waren, om dan boven bij Noortje te komen? Het was practisch onmogelijk. En de getui genis van mevrouw Van Elden klopte nu ook: hij had om 2.18 uur zijn hoofd om de deur van zijn kamer gestoken om naar bo ven te gaan. Hij had zich natuurlijk weer teruggetrokken en hij had gewacht tot me vrouw Van Elden naar boven was om, vlak achter haar aan, naar Noortje te gaan. Na tuurlijk wilde hij niet, dat mevrouw Van Elden dat zou zien en daarom was hij ook geschrokken. En zelfs de getuigenis van juffrouw Galjoen klopte nu ook, al wjst die niet precies de tijd. Zij had na 2.18 uur aan de kamer van de professor geklopt en geen gehoor gekregen. Het was alles zo duidelijk als wat. En professor Cossaert had zich in dit alles als de perfecte gentleman gedragen. Hij had Noortje niet verraden, hoewel hij daarmee een zware verdenking op zich laadde. Hij was toch eigenlijk door haar zelf geïnviteerd om boven te komen en had zich later weer teruggetrokken. Nee, er was werkelijk niets op hem aan te merken en Noord je moest zich nu dadelijk bij de in specteur gaan aanmelden. Het zou gemeen zijn om die verdenking nog langer op hem te laten rusten. Ze zuchtte diep toen zij tot deze conclu sie was gekomen, nog altijd met het aange broken sigarettenpakje in haar hand. Noor tje Vlasakker zag haar aan met grote ogen. En herhaalde: „Ja, dan heeft hij ook een alibi. Dat heb ik ook aldoor gedacht. En nu moet ik da delijk. „Ja, nu moet jij dadelijk aan inspecteur Renkevoort gaan zeggen dat professor Cos saert in die tijd bij jou geweest is". „Ja, dat dacht ik ook. Maar het is zo moeilijk. „Doe het nu meteen. Die inspecteur is een geschikte maxi. Hij zal het je heus niet moeilijk maken". „Dan ga ik me nu aankleden". Tien minuten later sloop een heel angstig, heel benepen Noortje de trappen af en klopte bij de inspecteur. Hij liet haar dade lijk binnen en gaf haar een plaatsje aan de smalle tafel en luisterde met een effen ge zicht naar wat ze hem te vertellen had. Ze vertelde dat ze gisteravond tegen hem gelogen had. Wel niet woordelijk gelogen, omdat ze zich er had uitgedraaid, maar toch een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Ze vertelde van het bezoek op haar kamer. De politieman beschouwde, tot haar grote opluchting, de hele affaire slechts uit een zakelijk standpunt. Hij stel de met een volkomen vlakke stem zijn vra gen, uitsluitend de tijdsduur van het be zoek betreffend. Hij sloeg zijn boek met notities open en noteerde enige gegevens onder haar naam en onder die van profes sor Cossaert. Hij sprak niet over een alibi. „Het was verkeerd van me, dat ik het u niet dadelijk gezegd heb. Het heeft profes sor Cossaert volkomen onschuldig verdacht gemaakt. Maar ik.... het was zo moeilijk met al die mensen er bij. En er is niets ergs gebeurcj, inspecteur". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9