dakota Handelaar in nylonkousen voor Haarlemse kantonrechter Kort en bondig KALENDERS 1956 Boekhandel VEKO bent in de wolken met een „Heemstede-West" speelde Zaterdag „Narcose" LAATSTE NIEUWS Prof. De Vooys overleden Niet erkende vissers voor politierechter Amsterdamse Beurs LOTERIJ WET OVERTREDEN? Boete van 2500 gulden of drie maanden geëist Hoofddoek terecht Diploma-uitreiking EHBO- cursus dierenbescherming Tegeitentoonstelling in „De Hoofdwacht" Serenade voor echtpaar Huurcommissie heden morgen geïnstalleerd Van Bakel—Van der Bunt P. J. Kaotevn raadslid van Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Twee joy-riders voor Haarlemse politierechter Tentoonstelling van welpenhandenarbeid Hert nog altijd in de buurt van „Waterland" Geslaagde kienavond van „De Glasblazers" Hersenschudding opgelopen tijdens voetballen MAANDAG 7 NOVEMBER 195 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Haarlem heeft vanmorgen een geldboete van f 2500.geëist tegen de Haarlemmer J. van der M., wie overtreding van de loterijwet ten laste was gelegd. Hij werkt volgens een bepaald systeem, waardoor men in het bezit kan komen van een paar nylonkousen door eerst een bon te kopen van een kennis en door later vier bonnen aan anderen te verkopen. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt zal in deze zaak over veertien dagen schriftelijk uitspraak doen. Tijdens het verhoor bleek, dat men van iemand, die in het bezit is van een kaart van vier bonnen een bon kan kopen voor de prijs van 1.waarvoor men later een paar nylonkousen ontvangt. De bon wordt naar de Haarlemmer, die thans als verdachte terecht stond, gezonden en deze verstuurt per post onder rembours een paar kousen en een kaart tegen betaling van vier gulden. Heeft men de postbode betaald, dan dient men de zich op de kaart bevin dende vier bonnen voor een gulden per stuk te verkopen. Slaagt men er in, dan heeft men zelf een paar kousen voor een gulden. De kantonrechter merkte op, dat de zaak doorgaat totdat de markt verzadigd is of totdat verdachte er mee ophoudt. In het laatste geval zullen velen de dupe worden. Blijkens het proces-verbaal heeft verdachte honderdduizend kaarten uitstaan, waarvan op tussen de 20.000 tot 25.000 kaarten kousen geleverd zijn. De kantonrechter zeide, dat de getallen steeds groter worden. De sneeuwbal wordt hoe langer hoe groter en op de een of andere dag zal er wel een einde aan komen. Mr. Raedt tot verdachte: „U speculeert enigszins op de lagere instincten van de mens. Omdat men er in slaagt vier mensen te vinden, die weer vier andere mensen een bon verkopen, blijft de zaak draaien. Het bestaat echter niet, dat u op den duur drie paar kousen voor een gulden kunt leveren. De zaak zal tenslotte op zwendel XCOCOXXX>^X>X>3CC<XCCCCCCOtXXX)SO, 8 De oude vrouw, die Vrijdagavond, te- rugkerende van haar werkhuis haar x wollen hoofddoek verloor, kan deze gaart# 8 terughalen bij het hoofdbureau van po- 3 8 litie aan het Florapark. Het kostbare 8 3 bezit van het oudje, waarvan het verlies 8 haar zó schokte, dat omstanders de hulp van ons blad inriepen, is Zondag bij de g politie binnengebracht. 8 8 OC<XOOOCCOOOC*X»3aX>OaX>3CODOaX>OCX»COOCOtXX)OODCOOC»COO uitlopen". Verdachte was het hiermee niet eens. Hij was niet van plan er mee op te houden en altijd heeft hij aan zijn verplichtingen voldaan. De kopers van de bonnen en van de kaarten nemen zelf het risico. Voorts merkte verdachte op, dat hij van mening was, dat de loterijwet niet overtreden wordt. In zijn requisitoir merkte de ambtenaar van het O.M. mr. Lagerwaard op, dat het hier gaat om de vraag of verdachte al of niet een strafbaar feit heeft ge pleegd. Hij was van mening dat de loterijwet overtreden wordt. Daarin wordt gesproken over het uitoefenen van over wegende invloed. Volgens mr. Lagerwaard kan een koper van een bon geen over wegende invloed uitoefenen en daarom is verdachte strafbaar. Een koper denkt voor een gulden een paar kousen te kunnen kopen en neemt een bon: later belt de post met een pakje en dan moet men nog vier gulden betalen. Het kan gebeuren, dat men tot een ander inzicht komt en de bonnen niet verkoopt. Men dacht goedkoop aan een paar kousen te komen en komt be drogen uit. Daar de zaak op een dermate grote schaal doorgaat meende spreker een hoge geldboete te moeten eisen, namelijk 2500.subsidiair drie maanden hech tenis. Als verdediger trad op mr. S. Groen, die van oordeel was ,dat verdachte niet strafbaar is, omdat geen overwegende in vloed wordt uitgeoefend. Indien men een bon wil kopen, kan men zich eerst verge wissen of vier anderen bereid zijn ook een bon te kopen. Mr. Raedt: „Dan dienen de vier aspirant kopers zich er ook eerst van te verzekeren, dat zij hun vier bonnen verkopen. Zo gaat het dan door". Mr. Groen vervolgde, dat men dus wel invloed kan uitoefenen, zodat de loterijwet niet overtreden is. Tot nu toe heeft ver dachte aan alle verzoeken voldaan. Hij werkt volgens een bepaald systeem bij de verkoop van kousen; daarbij maakt hij onkosten en zelf boekt hij een winst. Hij concludeerde tot vrijspraak. ADVERTENTIE Gebrek aan stilte. De afdeling Haarlem- Noord van de Nederlandse Christen Vrou wenbond hoopt op Donderdagavond 10 No vember haar maandelijkse ledenvergadering te houden in het Hervormd Jeugdhuis, Schoterweg 83. Mevrouw G. GilhuisSmits kamp uit Amsterdam zal spreken over: „Gebrek aan Stilte". Kadercursus. De Hervormde Vrouwen dienst houdt voor de classis Haarlem een kadercursus in het wijkgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht 104 te Haarlem, die op Maandag 28 November begint. Van het plan, om de cursus vandaag te beginnen, moest worden afgezien. Aangehouden. De Haarlemse politie heeft een zesendertigjarige Haarlemmer aangehouden, verdacht van diefstal van acht tien gramofoonplaten uit een gramofoon- platenzaak. Brand in kelder. Zondagavond om kwart voor twaalf gebruikte een bewoner van een perceel aan de Schotersingel te Haarlem benzine om de kachel van de cen trale verwarming in de kelder op te stoken. Er ontstond een steekvlam, die in aanra king kwam met benzine. Een bezoeker heeft het vuur met een schuimblusapparaat geblust. Poging tot verduistering. Een zesentwin tigjarige Haarlemmer die aan een kennis gevraagd had zijn op huurkoop gekochte fiets, waarvan hij nog f 200 moest betalen, te verkopen aan een fietsenhandelaar, is wegens poging tot verduistering aangehou den; de handelaar wilde de fiets niet kopen, omdat hij de zaak verdacht vond wegens de lage prijs. In gebruik. Donderdagochtend 17 No vember zal de nieuw gebouwde rioolwater zuiveringsinstallatie der gemeente Heem stede officieel in bedrijf worden gesteld. Genodsgden komen in de garage van de ge meentereiniging aan de Cruquiusweg tegen over de Javalaan bijeen. Hötel gekocht. Nadat de gemeente Wou- brugge op 4 October had besloten het spe ciaal bij de watertoeristen bekende hotel „Het Oude Raedthuijs" te kopen is Zater dagmiddag met algemene stemmen door de gemeenteraad besloten het hötel-café-restau- rant te verkopen aan de N.V. hótel-café- restaurant „De Beurs" te Hoofddorp. Hier door blijft het gebouw voor zijn oorspron kelijke bestemming bewaard. In het dierenasyl in de Ridderstraat van de afdeling Haarlem van de vereniging tegen het mishandelen van dieren zijn Za terdagmiddag diploma's uitgereikt aan elf personen, die met goed gevolg de. kadercur sus dieren verzorging en -E.H.B.O., uitgaan de van de afdeling Haarlem van Dieren bescherming, hebben gevolgd. Deze cursus werd gegeven door de dierenarts J. Heek. Het mondelinge en practische examen waarvoor elf van de veertien candidaten slaagden, werd afgenomen door professor dir. G. H. B. Teunissen en dr. S. G. Zwart. Tijdens de korte plechtigheid werd aller eerst het woord gevoerd door de heer C. M. Ras, secretaris-penningmeester van het Die- renrampenfonds en voorzitter van de Blauwe Cirkel, het „dieren-Roode Kruis". De heer Ras verklaarde, dat de Blauwe Cirkel deze cursussen gaarne val steunen. „Het Roode Kruis heeft in zijn beginperiode veel tegen werking ondervonden; ik hoop, dat de Blauwe Cirkel hiervoor gespaard zal mogen blijven". Hij toonde zich erg dankbaar voor het feit, dat de fraaie auto van Dieren bescherming in Haarlem tijdens rampen beschikbaar zal zijn voor de Blauwe Cirkel. Dë heer Ras dankte de voorzitter van de afdeling Haarlem van Dierenbescherming mr. A. Boers voor de medewerking, die de vereniging tijdens het houden van de cur sus had gegeven en dankte ook dokter Heek voor diens werk. De cursisten spoorde hij aan door kleine en grotere oefeningen paraat te blijven. Hij deelde mee, dat er voor de gediplomeerden reeds een uniform is ont worpen. Vervolgens spoorde mr. A. Boers de ge slaagden aan, met evenveel enthousiasme hun taak voor het dier te vervullen als het bestuur van Dierenrampenfonds en Blauwe Cirkel dit doen. Tenslotte nodigde dokter Heek de pas gediplomeerden, die behalve hun getuig schrift ook een trommeltje met speciale uitrusting meekregen, uit voor een oefening met grote dieren op Zaterdagmiddag de Huis Ter Heide nabij Zeist, waar men zich onder meer zal kunnen bekwamen in het inladen van paarden in veewagens. Voor het diploma slaagden mevrouw M. C. J. AssiesWillemse, mevrouw J. Schou tenVan Dijk, de heer C. Schouten, me juffrouw K. F. A. de Graaff, mejuffrouw V. E. Piek, de heer J. J. E. van Deenen, me juffrouw M. Putman, mejuffrouw D. van Daalen, mejuffrouw E. Muschler, de heer E. Muschler en mevrouw W. A. Vosselman De Witte. Bij gelegenheid van het bezoek, dat Koningin Juliana aan de plaats Meerzorg in Suriname bracht, werd een nieuwe tempel van de Hindoestani ingewijd. De Koningin woonde de plechtigheid bij en werd met een bloemenkrans omhangen. Open zo'n pakje DAKOTA, snuif steek op en inhaleer diep Dat is een ontspanning,dat geeft behaaglijke rust Mild als maneschijn, maar toch pittig is die nieuwe Amerikaan, waarin uitgelezen tabakken zijn verwerkt tot een „top-flavour". Werkelijk: U voelt zich in de wolken met een Dakota! dakota 85 ct per pakje De voorzitter van de Vereniging „Haer- lem", dr. C. Spoelder, opende Zaterdagmid dag in „De Hoofdwacht" aan de Grote Markt te Haarlem, de tentoonstelling van oud-Nederlandse tegels uit de verzameling van de heer Dingeman Korf te Heemstede. Spreker zeide dat „Haerlem" gaarne aan deze leerzame verzameling gastvrijheid verleent, temeer daar de mooie en interes sante tegels, waaronder ook Haarlemse, in deze speciale omgeving zo goed uitkomen. De heer Spoelder dankte de heer Dinge man Korf voor de fraaie opstelling zijner tegels en hij hoopte dat een druk bezoek zou volgen. In zijn dankwoord zei de heer Korf dat het hem zeer verheugde dat hij, mede door de hulp van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., het grootste deel van zijn verzameling nu eens overzichte lijk kon tentoonstellen. Hierna leidde de heer Korf de bezoekers rond. De tentoonstelling wordt gehouden tot 14 November. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 In de ouderdom van 73 jaar is heden morgen te Utrecht overleden prof. dr. C. G. N. de Vooys, taal- en letterkundige. Vorige week is prof. De Vooys op een wandeling door Utrecht door een auto aan gereden en gewond. Tengevolge van deze verwonding is hij thans overleden. Zes vissers uit Jisp en Wormer stonden hedenmorgen terecht voor de Haarlemse economische politierechter mr. A. Bletz. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had hun tenlastegelegd, dat zij tussen Juli 1954 en Juli 1955 de binnenvisserij als be drijf hadden uitgeoefend en de gevangen vis gedeeltelijk hadden verkocht aan een vishandelaar, dit alles zonder erkend te zijn door het bedrijfschap voor Visserij. Als getuige in deze gecombineerde zaak werd gehoord een ambtenaar van de Alge mene Inspectiedienst, die verklaarde, dat de zes verdachten op het tijdstip, dat pro ces-verbaal werd opgemaakt, niet in het bezit waren van de vereiste erkenning. De vissers vertelden, dat men thans nog maar weinig echte „broodvissers" in de binnenwateren aantreft. Van cie visserij alleen kunnen de meesten niet bestaan en daarom waren de zes dan ook bovendien nog café-houder, vishandelaar, los werk man of pluimveehouder. De wethouder van Openbare Werken, de heer W. T. Happé, heeft hedenmorgen om elf uur in het stadhuis de huurcommissie, die onlangs werd ingesteld, geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak, de klachten te behandelen van huurders, die niet be reid zijn de recente huurverhoging van 5 percent te betalen omdat naar hun mening de eigenaar van de door hen bewoonde huizen in gebreke zijn gebleven de nood zakelijke onderhoudswerkzaamheden te verrichten. Samenwerking. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken N.V. te Haaksbergen en de textielfabriek van Ter Weeme en Zonen N.V. te Neede hebben besloten tot een nau we samenwerking over te gaan. De bedrij ven bieden gezamenlijk werk aan ruim 1500 personen. Zij zullen in combinatie huishoud- textiel aan de markt brengen en ook voe- ringstoffen, japonstoffen en nylonweefsels vervaardigen. Serenade voor bruidspaar Heemstede Vele omwonenden van het dr. Droogplein te Heemstede hebb.en Zondagmiddag het luisteren naar de radio-uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland - Noorwegen even onderbroken, omdat zij door de vro lijke marsmuziek van de R.K. Harmonie „St. Michaël" naar buiten werden gelokt. Het was een serenade, bestemd voor de hier wonende heer en mevrouw A. van Bakel en W. van Bakelvan der Bunt, welk echtpaar Dinsdag 8 November zijn gouden bruiloftsfeest hoopt te vieren. De bruidegom is van zijn twaalfde tot zijn zevenentwigtigste jaar als bloemist werkzaam geweest, maar daarna begon dit vak voor hem alle bekoring te verliezen, zodat hij naar een andere werkkring begon om te zien. Hij vond deze tenslotte bij de voormalige margarinefabriek van Cohen en Van der Laan aan de Leidsevaart te Haarlem, waar hij tot aan de opheffing werkzaam bleef. Hij begaf zich daarna in de aardappelhandel, om aldus van 1932 tot 1947 zijn verschillende klanten dagelijks aan huis van dit belangrijke bestanddeel der maaltijden te voorzien. Op deze wijze is de heer Van Bakel steeds in staat ge weest door hard werken zijn gezin te on derhouden. Evenals zijn echtgenote is hij in Heemstede geboren, waar beiden na hun huwelijk ruim veertig jaar aan de Kastan jelaan hebben gewoond. De bruidegom is altijd een trouw en enthousiast supporter van H.B.C. geweest, van welke vereniging hij nog steeds geen enkele ontmoeting ver zuimt. Daarnaast zal niemand hem ver geefs voor een spelletje klaverjas invite ren. Dezelfde vitaliteit kenmerkt de bruid bij het waarnemen van haar huishoudelij ke plichten. Deze serenade door „St. Michaël" vorm de aldus een passende inzet tot een vrolijk familiefeest, dat straks ongetwijfeld door de drie kinderen en dertien kleinkinderen van het bruidspaar opgewekt zal worden meegevierd. De heer P. J. Kapteyn te Bentveld, die in de vacature van ir. C. A. de Vassy benoemd is tot lid van de gemeenteraad van Bloe mendaal voor de Partij van de Arbeid, heeft de benoeming aangenomen. HAARLEM, 5 November 1955 ONDERTROUWD: 4 Nov., H. H. F. Twïck- ler en C. A. M.' Zethof; 5 Nov., P. A. E. Sillevis Smitt en D. Mülder; J. H. Heerens en G. S. van Leeuwen. GEHUWD: 5 Nov M. Prins en M. G. van der Klis; L. A. W. G. Looijen en A. E. Quelle. BEVALLEN van een zoon: 4 Nov., M. G. van PuttenTuijn; M. F. DamsteekPeper. BEVALLEN van een dochter: 5 Nov., G. van den HoornZevenbergen. OVERLEDEN: 3 Nov., A. Diekmann Lubbers, 70 j., van Zeggelenplein; A. M. R. JanseSchröer, 90 j., Wilhelminastraat; 4 Nov., T. KlerkStolp,'28 j., Anna van Bu- renlaan; J. J. Th. Swaalf, 83 j., Parklaan; J. C. A. Verbeek—Kuijpers, 65 j., P. C. Hooft- straat. Zij hadden allen een verzoek (ot erken ning ingediend; twee van hen waren in middels erkend, maar de overigen hadden nog geen antwoord gehad of bericht gekre gen, dat zij niet erkend zouden worden. Een der verdachten meende, dat hier grove willekeur in het spel was. De officier van Justitie achtte beide pun ten uit de tenlastelegging bewezen, aange zien de verdachten regelmatig visten en verkochten, zodat zij een bedrijf uitoefen den. „Ik verwacht niet, dat zij, die nu geen erkenning hebben, er nog een zullen krij gen", zei mr. Wiarda. „Er wordt toch al te veel gevist daar in die polders en vele varkens maken öe spoeling dun." Hij raadde hun aan, de visserij als uitoefening van bedrijf te staken en het vissen alleen als (dure) liefhebberij voort te zetten. Zijn eis luidde: voor ieder twee boeten van 10. Mr. Bletz maakte er voor elk der ver dachten 5.en 1.van. Voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, stonden vanmorgen twee 22- jarge jongens, V. en B. uit Haarlem, te recht verdacht van een poging tot joy riding. Zij zouden in de nacht van 28 op 29 October van dit jaar enkele café's be zocht hebben en waren om de avond te besluiten naar een café aan de Raaks ge gaan, waar zij echter niet toegelaten wer den. De jongens zouden toen in een auto van de eigenaar van het café gestapt zijn, maar slaagden er niet in de wagen op gang te brengen. Korte tijd later werden zij door de politie aangehouden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, verklaarde in zijn requi sitoir, dat hij deze zaak zo spoedig had be handeld omdat hij hierin een middel zag om het publiek te waarschuwen voor het plegen van dergelijke misdrijven.Ten aan zien van de twee verdachten eiste hij straf fen van respectievelijk drie maanden tegen B. en zes weken tegen V. De verdediger van beide jongens, mr. K. H. C. Arts, was van oordeel, dat er deze keer geen sprake was van diefstal van de auto, benzine of olie omdat de wagen zelfs niet gestart was en hij vroeg dan ook de uiterste clementie. De politierechter, die nog eens wees op het ernstige ongeluk in de Veenestraat in Den Haag veroordeelde B. tot drie weken met aftrek en V. tot tien dagen met aftrek. In de Vleeshal Wethouder D. J, A. Geluk zal Dinsdag avond om acht uur in de Vleeshal in Haar lem de tentoonstelling openen van handen arbeid van de welpen (jongens van acht tot twaalf jaar) van de vereniging De Ne derlandse Padvinders. Deze tentoonstelling, die door het gehele land reist en inzen dingen bevat uit Nederland en de West is die avond tot tien uur geopend en verder te bezichtigen van Woensdagmorgen af tot en met Zaterdag 12 November, steeds van tien uur des morgens tot tien uur des avonds. 3-3 54 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer, Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 99% 99l5/](i 341)4 308 318 366 473 313 347 334 "Vm 204 458 275 62654 598J4 141% 215 191% 247 160% 159% 267% 227 238% 23454 67% 151 56 136% 58", 30 Openings koersen 9954 99 345 310 321 370 476 315 35454 343 204 464 276 635 606 14254 215 192% 247 161 163 267 5 228 23854 234 68 152 56 139 60% 30% Zondag is de Heemsteedse hertebok weer meermalen gezien in de omgeving van Wa terland te Velsen; maar telkens als de po litie optrekt om de knaap te verschalken, is hij fijntjes glimlachend tussen de herfst kleuren verdwenen, die voor een prima camouflage zorgdragen. De politie vertrouwt nu zo langzamer hand maar op het toeval, want in de tien minuten die tussen het melden en het „der- waarts-rukken" zoals dat in politierappor ten wel eens heet, liggen, is het hert Jodo- cus al weer heel ver weg. Of heel dichtbij, maar hij laat zich onder geen voorwaarde aan mannen-met-netten of mannen-met-touwen zien. En schieten willen ze niet. Vanmorgen heeft „het" hert een der stoutste stukjes uit zijn Kennemer „loop"- baan uitgehaald: in de urnentuin van het Velsense crematorium sprong de knaap over een tweetal agenten en een paar man personeel van het crematorium heen en hernam de vrijheid. Hij had toen al het touw om het gewei gevoeld, dat een eind had moeten maken aan zijn langdurige omzwervingen, maar schudde het weer af. Volgens ooggetuigen moet het dier om streeks half acht van de kant van Hofgeest in Santpoort via de spoorbaan naar Drie huis zijn gestevend. De speeltuinvereniging „De Glasblazers" hield Zaterdagavond in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat te Haarlem een kienavond voor leden en donateurs, die als goed geslaagd mag wor den beschouwd. De opbrengst van deze avond zal worden besteed om de kinderen van de leden een Sint Nicolaasfeest aan te bieden en tevens voor de aanschaffing van een glijbaan. In zijn openingswoord deed de voorzitter een beroep op de leden actief mede te wer ken om „De Glasblazers" tot een grote ge zonde speeltuinvereniging te maken. Ook de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer H. van Dijk, drong er bij de aanwezigen op aan om meer voor het speeltuinwerk te doen. „De jeugd is het waard dat dit voor hen wordt gedaan." Tijdens de voetbalwedstrijd tussen DEM 3 en Vogelenzang 1 te Beverwijk, botste S.P.S. uit Beverwijk met zijn rechterschouder te gen het hoofd van L. S. uit Vogelenzang. De laatste bleef bewusteloos liggen en is per brancard naar de kleedkamer gebracht. Hier constateerde een arts dat de speler een hersenschudding had opgelopen. De onfortuinlijke voetballer werd per zieken auto naar zijn woning vervoerd. Aan het slot van de opvoering, die de to neelvereniging „Heemstede-West" Zater dagavond in het gebouw van de H.K.B. van Will van der Berg's detectivespel „Narcose" gegeven heeft, werd regisseur Carl Veer- hoff bij monde van de voorzitter, de heer W. Jansen gecomplimenteerd met de resul taten, welke hij met dit ensemble weet te bereiken. Deze antwoordde daarop met vast te stellen, dat hij nooit tot de voorbe reiding van een behoorlijke opvoering in staat zou zijn, wanneer de spelers niet steeds zoveel begrip voor zijn aanwijzingen toonden. De talrijke verhoren, die de ten tonele gevoerde politieman moet afnemen, tenein de uiteindelijk zijn verrassende conclusies te kunnen trekken, maken het wel bij uit stek noodzakelijk dat door de regie de grootste aandacht wordt geschonken aan een zorgvuldige analyse der dialogen. En ook dit belangrijke onderdeel was door Carl Veerhoff bij „Heemstede-West" voor beeldig verzorgd, zodat deze voorstelling in het gebruikelijke vraag-en-antwoordspel een prettige dynamiek kon krijgen. Dank zij een uitstekende rolkennis ontstond er bij de replieken geen enkel hiaat, zodat aan de eerste voorwaarde tot succes van dit genre in alle opzichten is voldaan. De spe lers kwamen tot geslaagde typeringen, zo als de waardige gynaecoloog Alfred Flin ter van Cor Hunink, de tragische moeder figuur van Jannet Foks en de verdachte dokter Henswoud van Frans Heynen (een goed debuut). De verdere bezetting werd gevormd door Annie Jeltema, als de sym pathieke Netty Lagerweerd, door Wim Gardien, die de door de fatale vrouw ge kwelde arts vertolkte en Joke van der Veldt, die na het eerste bedrijf reeds tot een lugubere toneeldood was gedoemd. Van de beide speurders bleek Anton Jansen in alle opzichten de meerdere van zijn colle ga, die niet in staat was zijn jeugd te over spelen. De intense aandacht, waarmee het publiek deze voorstelling volgde, leverde het bewijs dat „Heemstede-West" met „Narcose" een goede beurt heeft gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10