(panda en het geheimzinnige glas water M'tfe fanaten -Pn/aae aatenr met ate nte a we tfo/gatef Toogdag van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Hoger beroep in de zaak Anneke Beekman Tienjarig bestaan van Beijnes' jubileumfonds Dr. W. Drees lijstaan voerder van de P.v.d.A. Ambonezen-woonoorden „Amicitia" met blijspel van Ank van der Moer TftERMOGÉNf Rode Kruishulp aan Haiti Examens Feestavond in Haarlems Concertgebouzv Y? fdmilieAbe Nieuwe lage prijs! Heringa Wuthrich Hoge Portugese onderschei ding voor mr. Van Kleffens Technische controle van fietsen bij bedrijven Riten krngt een commissie van advies Kerkelijk Nieuws ^OocU ió het zo r~ Het eiland Delos MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 Zes mannenkoren, aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, hebben Zondagavond in het Concertgebouw te Haarlem hun toogdag van het Gewest Noordholland gehouden. Volgens de nieuwe bepalingen van het Verbond werden de prestaties door een jury (de heren Jos Vranken en Lex van Delden) beoordeeld en zouden de verrichtingen gehonoreerd wor den met een diploma, al of niet met onder scheiding. Zulks maakt dat zo'n tournooi of festival, of hoe men het dan ook moge betitelen, weer aardig op een wedstrijd begint te lijken, niettegenstaande de afwij zende houding die het Zangersverbond steeds ingenomen heeft tegen het concours wezen. Dat men zich in deze op een gevaar lijke helling gewaagd heeft, bleek aan het slot van de avond, toen we uitgenodigd werden de uitspraak van de jury te ver nemen. De heer Vranken had heel wat woorden nodig om de gevaarlijke klippen te omzeilen en zijn betoog kwam ten slotte hier op neer, dat hij verzocht niet te veel waarde aan de diploma's te hechten (waarover trouwens nog geconfereerd moest worden) en dat we, in plaats van een beoordeling, een hartelijk woord van op wekking te horen kregen en een aansporing om de saamhorigheidsgedachte hoog te houden en lering te trekken uit de pres taties van anderen. Gedachten, waar we het volkomen mee eens kunnen zijn. Maar ondertussen staat de wedstrijddeur op een kier en zullen de juryleden zich toch als zodanig hebben uit te spreken en diplo ma's met of zonder onderscheiding moeten toekennen, al zou het slechts zijn om aan te geven in welke categorie de verenigin gen thuishoren, wat dan ook al weer op een onderdeel van een concours lijkt. Het festival was door de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" keurig voor bereid. Vice-voorzitter Bram Misset sprak een passend openingswoord en bracht daarbij een rake vingerwijzing van burge meester Cremers te pas: „Er is te weinig animo onder onze jonge mensen voor de koorzangen. De zang leeft niet voldoende bij ons volk." Het concert begon met een zeer geslaag de uitvoering door „Mannenkoor Kromme nie" onder leiding van Jan Laarveld, welke tevens diens debuut als dirigent van dit koor betekende. De over de totale koorom- vang uitgebalanceerde klank, die zich soms in een prachtig „sotto voce" manifesteerde, wekte terecht bewondering. Het program ma (werk van Bruckner, Schubert en Debussy) getuigde van smaak. Toch misten wij node een goed Nederlands werk. Het Shell-mannenkoor „Cantus Candioli" uit Amsterdam, directeur Lex Karsemeyer, ging ook de vaderlandse toonkunst voorbij, doch wist met veel dynamisch effect een voudige vreemde volkswijzen te interpre teren. Het Koninklijk Mannenkoor „Kunst na Arbeid" uit Amsterdam, dirigent "Willem Wiesebahn, veronachtzaamde eveneens de Nederlandse koorkunst en had in werk van Viadana, Kodaly (in het Duits) en Gotovac (in het Duits) nogal moeite om tot een goed klankevenwicht te komen. Ekele wat ruige en penetrante stemmen bedierven dan ook wel eens de goede intenties van de diri gent. Ondertussen was er'ook veel te waar deren, vooral in het laatste nummer. „Zaandams Mannenkoor'' (onder leiding van Kees Kef) maakte een voortreffelijke ADVERTENTIE BARIELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717.162. Handschoenen met lamsvacht HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoogmis 9.30 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleöters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 .Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Nood breekt traditie. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Het onderwijs op Aruba. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade orkest en soliste. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 De dood van Wallenstein, treurspel. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Piano recital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio, (eventueel tussen 13.00 en 15.00 Reportage van de terug keer van H. M. de Koningin). 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productivi teit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 1905 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 Voordracht. 22.35 Volksliederen. 22.55 Ik geloof datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 14.3015.15 Nationaal programma: Repor tage van' de aankomst van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard op Schiphol. 20.15 Actualiteiten en weerberich ten. 20.30—22.45 Het witte schaap van de familie, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Om- roep-orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouw- kroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws.17.10 Kamermuziek. 17.45 De we reld van het boek. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Knapenkoor. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. beurt met een motet van Josquin, met „Der Abendhimmel" van Bruckner (eventjes ontsierd door een te opdringerige eerste tenor) en met „De Schalmei", een voor treffelijke compositie van de dirigent, wel ke zeer karakteristiek voorgedragen werd. „Zandvoorts Mannenkoor" (directeur B. J. Beylevelt) nlaakte, zij het dan met be scheidener klankmiddelen, een behoor lijke beurt. Het was een heel waagstuk om Diepenbrocks „Tibur" te zingen. De Zand- voorters brachten ook hun verenigingslied, een compositie van Jac. Bonset, ten gehore. Tenslotte zong de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij een drietal liederen van haar aanstaande kerstprogramma, waaronder een zeer interessante bewerking op Neder landse tekst van het Franse „Noël nouvelet" door Henk Badings, die hiermee een knap staaltje van contrapunt leverde. Dit veel eisende stuk werd knap gezongen. Van be lang was ook de vertolking in het Rus sisch van drie „toverspreuken" van Strawinsky in de stijl die we van de Don Kozakken kennen. Maar het blijft voor onze mensen toch altijd een riskante en derneming, deze dynamische koorstijl effec tief te benaderen. Men was begonnen met een oud-Engelse „carol" in een bewerking van de dirigent. Het lied klonk bijzonder fraai, al zou men de tenorvleugel met wat licht aansprekende stemmen willen zien uitgebreid. Enige koren zongen nog te zamen (onder leiding van Lex Karsemeyer) het „Domme salvam fac" van Giesen, onverwoestbaar type van een liedertafelstukje, dat we, na al de belangwekkende programmanummers van deze avond, niet hadden durven ver wachten. Men krijgt zo'n neiging om „wel te rüsten" te zeggen, als de heren aldus hun ouwerwetse slaapmuts opzetten. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- 'mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Zaterdag, de laatste dag dat de veroor deelden in het proces over de verdwijning van het Joodse pleegkind Anneke Beek man appèl konden aantekenen, heeft de raadsman van de voortvluchtige mevrouw G. M. L. van M„ mr. F. J. M. Nederveen, hoger beroep voor zijn cliënte aangetekend. Tevens heeft hij dit gedaan voor de 66- jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in België, mejuffrouw A. V., die de Nederlandse nationaliteit bezit. Ook de 45-jarige verkoopspecialist de heer C. J. F. B. heeft tegen zijn vonnis ho ger beroep aangetekend. Opdat dë zaak in zijn gehéél-ophieuw door het gerechtshof in Amsterdam .behan deld zal kunnen worden heeft dé ö'fficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zijner zijds appèl aangetekend tegen de vonnis sen tegen de voortvluchtige 57-jarige me juffrouw E. M. van M., mevrouw E. M. D. van M„ een nicht van de beide zusters, en de oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum, de 71-jarige me juffrouw J. F. W.. De beide laatsten wer den door de rechtbank te Amsterdam op 24 October vrijgesproken. Ten gevolge van een cycloon in October 1954 en van de abnormale droogte heerst in Haïti groot gebrek aan voedsel. Met het m.s. Hebuca, dat op 10 November uit Am sterdam vertrekt, zal het Nederlandse Rode Kruis een partij levensmiddelen verzenden aan het Rode Kruis van Haïti. Onder de voedingsmiddelen is een grote hoeveelheid melkpreparaten, die als kindervoeding be doeld zijn. De fabrikant, die deze partij leverde aan het Nederlandse Rode Kruis, deed er, toen hij hoorde waarvoor de zen ding bestemd was, eigener beweging nog een flinke hoeveelheid bij. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor candidaatsexamen rechtswetenscheppen mej. H. van Eyndhoven, Amsterdam. W. van der Kuip, Amsterdam, A. H. Huibregtsen, Rotterdam. Candidaatsexamen economie: F. A. M. van Oppen en W. J. Vinke, beiden te Amsterdam. Candidaatsexamen Franse taal en letteren H. van den Bergh; candi daatsexamen Engelse taal en letteren mej. A. E. Gigengack, Heemstede. Doctoraal examen Engelse taal en letteren F. Veld kamp, Groningen. Amsterdam. Vrije Universiteit: Candi daatsexamen Nederlandse Taal en Letter kunde: mej. T. J. Vos, Rotterdam. In de volkomen gevulde grote zaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haar lem, vierde het Jubileum- en Ontspan- nings Fonds van de N.V. Beijnes met een extra programma zijn 10-jarig bestaan Voorzitter H. Woerde, heette allen hartelijk welkom en dankte namens de „boven het kanaal wonenden", de directie voor het beschikbaar stellen van bussen, om hen naar Haarlem te vervoeren. In het verdere verloop van zijn openingswoord, richtte hij zich speciaal tot de oud-directeur ir. H. J. M. Beckers, die het mogelijk had gemaakt, dat bij de N.V. een personeelsvereniging kon worden opgericht, die gedurende deze tien jaren bij alle Beijnes medewerkers bekend staat als „Het J.O.F.". Ook de voormalige secretaris de heer A. C. B. Ooms kreeg van de voorzitter warme woorden van dank voor het vele werk. dat hij vooral in de beginperiode verricht heeft. Hij besloot zijn rede met iedereen een prettige avond toe te wensen. De Tiroler Holzacker Bubn zette het programma in met een schetterende mars, waarna ver schillende medewerkers uit het orkest jo- delliedjes ten beste gaven. Tobi Rix, de muzikale clown, die het tweede nummer voor zijn rekening had genomen bracht de zaal nog meer in de goede stemming met een voortreffelijke clarinet solo en besloot zijn eerste optreden met zijn bekende „Toeter-rix". Als extra attractie volgde het bekende radiospel „Trek aan de bel", het geen veel hilariteit te weeg bracht. Het eerste deel van het programma, dat door conférencier Tim Telby op geestige wijze aaneen werd geregen, werd be sloten met het optreden van de „The Dutch Rolling Stars" het bekende rolschaatsers kwartet, waarbij de vrijwillige medewer king van enkele heren uit de zaal werd verkregen, tot groot vermaak van alle kijkers. Na de pauze werd door drs. W. L. Beiines, directeur der vennootschap, het voltallige J.O.F.-bestuur met hun dames gehuldigd. Als blijk van waardering voor het vele werk in het belang van het per soneel verricht, bood hij hun namens zijn mede-directeur ir. G. O. J. van Ditzhuyzen een chèaue ter waarde van f 2000.aan, om de kasmiddelen te versterken. Na mens het personeel voerde tenslotte de beer Zweeres het woord, die het bestuur dankte voor de wijze waarop het trachtte steeds weer betere programma's samen te stellen, dit ondanks de vele kritiek waar aan bet vaak bloot staat. Als blijk van waardering overhandigde hij, namens alle Dersoneelsleden, ieder bestuurslid een zil veren asbak en de dames bloemen. De voorzitter, de heer H. Woerde. dank te namens het bestuur voor de waarde rende woorden en voor de geschenken en gaf rie verzekering, dat men zal trachten steeds het beste te bieden wat mogelijk is. Hierna volgde het tweede deel van het cabaret-oro^ramma. dat werd besloten met een groot bal. dat door de directie met haar dames werd geopend en waaraan ver schalende attracties waren verbonden. Op Zaterdag 5 November heeft de partij raad van de P. v. d. A. vergadei-d. Door de vooi-zitter van de Tweede Kamerfractie, mr. J. A.' W. Burger, werden de besprekin gen over de samenstelling van de candida- tenlijsten in verband met de wijze, waarop de Kamerfractie in de volgende periode be hoort te zijn samengesteld, ingeleid. Hierbij werd onder meer medegedeeld, dat de heer J. Schildhuis te kennen heeft gegeven zich niet meer voor het lidmaatschap van de Kamer beschikbaar te stellen. Tijdens de korte discussie is van alle zij den een dringend beroep gedaan op dr. W. I)rees om zich wederom als lijstaanvoerder voor het gehele land beschikbaar te stellen. Met groot enthousiasme heeft de partijraad er kennis van genomen, dat dr. W. Drees aan dit beroep gehoor heeft gegeven". De commissaris voor Ambonezenzorg heeft B. en W. van Hardinxveld meege deeld bezwaar te hebben tegen het bouwen van een woonoord voor Ambonezen te Hardinxveld, omdat het in deze gemeente beschikbare terrein daarvoor niet geschikt is. Om het ernstige tekort aan werkkrach ten in de Hardinxveldse scheepsbouwindu- strie gedeeltelijk op te heffen, werd de vestiging aldaar van een woonoord voor Ambonezen overwogen. Het college van B. en W., raadsleden en de gemeente-archi tect brachten reeds een bezoek aan een nieuw woonoord in Barneveld om zich daar te laten voorlichten. Er zal nu in Hardinxveld geen woon oord gebouwd worden. In Capelle aan de IJsel zal spoedig worden aangevangen met de bouw van een woonoord. Het is nog niet bekend of de voorlopige plannen om in Woudrichem een woonoord té bouwen verwezenlijkt kunnen worden. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. "Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. - A Colgate - de meest verkochte tandpasta ter wereld Een van onze grootste Nederlandse ac trices, Ank van der Moer, blijkt in haar stellig druk bezette leven zo af en toe ook nog tijd te kunnen vinden voor het schrij ven van toneelstukken. Hiervan is haar blijspel „Om een half millioen" vrij een voudig van structuur en daarom waar schijnlijk alleen voor amateurs geschreven. Maar de comedie „Waar is m'n dochter?" heeft zulke uitstekende kwaliteiten, dat het voor de oorlog reeds door het „Residentie toneel" op het répertoire Werd genomen en daarna nog door het toenmalige „Comedia" spel met zijn enigszins tragische onder grond behandelt de conflicten in het jonge leven van Wiesje Nolten-Houtman, kind van gescheiden ouders, die de afwezige va der als een echte bakvis gaat adoreren. Deze verafgoding moet evenwel voor Wies- je op de onvermijdelijke en moeilijk te verwerken deceptie uitlopen, wanneer zij bij toeval ontdekt dat de op zo'n hoog voet stuk geplaatste vader met zijn vriendin ging samenleven. Uit balorigheid over deze verloren illusie zoekt zij in alle eer en deugd haar toevlucht bij een vriend. Uiter- raard eindigt deze onschuldige escapade daarna op de manier zoals dit in een blij spel behoort, namelijk met de gelukkige verloving van een stralend jong paar. Het stuk is met gemakkelijk te verklaren ken nis van toneelzaken en een aangeboren flair geschreven, hetgeen mede de consta teren valt uit de vlotte combinatie van de humor en het vleugje tragiek. Ank van der Moer heeft hiermee een aardig blijspel geleverd. Dé.uit personeel,van het Rroyinciaal,Zie kenhuis te Santpoort bestaande toneelver eniging „Amicitia" gaf hiervan Vrijdag en Zaterdag twee opvoeringen. Het succes van de prettige en levendige voorstelling moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de manier, waarop de rollen van Wiesje en haar moeder waren bezet. Me juffrouw A. Svoboda wist een dankbaar gebruik te maken van de vele kansen. Zo wel de kinderlijke onbevangenheid als het onbewuste raffinement, welke eigenschap pen Wiesje tot zo'n bekoorlijk persoontje maken, werden door haar met een onmis kenbaar talent aangegeven. Een niet min der knappe typering gaf mevrouw W. Kol- van der Horst van de egoïstische, gevoel loze en oppervlakkige moeder, welke wei nig fraaie karaktertrekken bepaald knap tot één persoon verenigd werden, zonder dat hierbij ook maar een moment van de ongewenste caricatuur sprake is geweest. Met dezelfde rustige zekerheid werd de droge „oom Jaap" door C. Roskam ge speeld, die er zich eveneens met het juiste begrip voor de situaties voor wist te hoe den zijn rol tot het goedkope kluchtspel type te degraderen. A. J. Voogt miste wel iswaar de eigenschappen voor de klas sieke, aan de slapen grijzende charmeur, maar dit verhinderde hem toch niet in zijn toon alle warmte en gevoeligheid te leggen, die de vader van Wiesje moeten kenmer ken. J. C. Kol tenslotte was de sympa- tieke binnenhuis-architect, die haar uit eindelijk alle teleurstellingen mag doen vergeten. Zij tekenden aldus gezamenlijk voor een charmante blijspelvertoning, welke onder leiding van regisseur F. A. J. Hunsche was voorbereid. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 41. Joris hief het glas met zwaar water op en maakte glimlachend een buiging voor de gevallen spionnen. „Het is een zwaar glas dat ge me aanbiedt, heren", zei hij, „maar nochtans wil ik onze zoete vriendschap niet in gevaar brengen, door uw tractatie te weigeren." Goed gedaan, Joris!" riep Panda, naar buiten snellend, „je hebt die lelijke spionnen aardig te pakken gehad! Wel bedankt voor je Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken hulp!" Onder het spreken strekte hij de en schrijvers. Op 224 en 49 m.). hand uit naar het glas met de kostbare in houd, doch Joris weerhield hem met een elegant gebaar. „Tut, tut, niet zo haastig, manneke," zei hij, het glas buiten bereik van Panda's grijpende hand houdend, „ge denkt toch niet, dat ik zo onbeleefd zou zijn om een tractatie, die mij is aangebo den, weder aan een ander te geven?" Pan da's gezicht betrok. Maakte Joris nu grap jes of was het hem ernst? „Dat glas is je helemaal niet aangeboden," zei hij. „En al hadden de spionnen dat gedaan, dan zou den ze daar nog geen recht toe hebben, want het is niet van hen. Geef nou terug, Joris!" Maar Joris maakte helemaal geen aanstalten om het glas terug te geven. In tegendeel, hij keerde zich om en ging heen. „Ge hebt een totaal verkeerde voor stelling van deze zaak, Panda", zei hij. „Dit glas...." „Kletspratens!" gilde Pat O'Nozel. „Alsof spionnens niet genoeg wa ren, komt nu ook dat lepe schurk er nog bij. Maar nu is het uit!" En driftig greep de grote detective naar zijn pistool De Nederlandse ambassadeur te Lissabon mr. E. N. van Kleffens, heeft Zaterdag uit handen van de Portugese minister van Bui tenlandse Zaken, Paulo Cunha, de versier selen van het grootkruis van de Orde van Christus ontvangen, een van Portugals hoogste decoraties. Aan de suggestie van het Verbond voor Veilig Verkeer, bij de grote bedrijven, fa brieken, kantoren en scholen de politie een technisch controle te laten uitoefenen op de daar gestalde fietsen en bromfietsen, wordt in verschillende steden, onder meer in Utrecht, Eindhoven, Groningen, Assen en de Zaanstreek gevolg gegeven. In Eind hoven en Groningen is reeds met deze controle een begin gemaakt. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een brief ontvangen van de minister van Justitie, waarin het initiatief van het ver bond werd toegejuicht. Het aantal over tredingen van de verlichtingsvoorschriften en het aantal processen verbaal was zo groot, dat het door het ministerie dringend nodig wordt geacht hierin verbetering te brengen. „Dit alles blijft dan nog in de preven tieve sfeer en zal ongetwijfeld evenals de repressie van politie en justitie, welke mij- nerziids over enige tiid weer op landelijk niveau zal worden gestimuleerd, de veilig heid van het verkeer ten goede komen", zo eindigt de brief van minister Donker. Een door de minister van Binnenlandse Zaken in audiëntie ontvangen delegatie, bestaande uit drie leden van de voormalige Duitse gemeenteraad van Elten, heeft de toezegging gekregen dat binnenkort te El- ten verkiezingen zullen worden gehouden voor een commissie van advies, welke de landdrost in het bestuur zal bijstaan. Tot dusverre heeft de voormalige Duitse ge meenteraad geregeld met de landdrost, dr. Blaauboer, vergaderd. De leden hebben echter meermalen te kennen gegeven, dat. zij zich door het verstrijken van de vier jarige zittingsduur in 1952 niet meer kon den beschouwen als de door de bevolking gekozen vertegenwoordigers. Op aandrin- van de landdrost hebben zij er in toege stemd hem ook na afloop van hun ambts periode te blijven bijstaan tot het tijdstip waarop een commissie van advies zou worden gekozen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Muiden (vac. L. Roetman): C. v. d. Wal te Polsbroek en Vlist. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor IJmuiden: C. Verhage te Broek onder Akkerswoude. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Zuidlaren: C. Rupke, cand. te Wapenveld. Wanorde. Bij het heropenen der werkzaam heden voor vergroting van de Ameri kaanse luchtbasis te Tatsjikawa, in Japan, hebben zich wanordelijkheden voorgedaan, waarbij 98 personen wer den gewond. Er zijn zes arrestaties ver richt. Zevenhonderd betogers, die her vatting der werkzaamheden wilden be letten raakten slaags met vierhonderd man politie, die een groep landmeters beschermde. De werkzaamheden zijn ge- schorst geweest door vroegere wanor delijkheden. Herdenking. In Groot-Brittannië zijn- Zon dag twee minuten stilte in acht geno men ter nagedachtenis van de doden van de twee wereldoorlogen. Inval. Militante Rooms-Kath olieken hebben Zondag een inval gedaan in een protes tantse kerk te Buenos Aires. Enige van de betogers trachtten de predikant de Bijbel te ontrukken. De politie verwij derde de ordeverstoorders en verrichtte talrijke arrestaties. Brand. In het marktdistrict van Poesan heeft weer een ernstige brand gewoed. Twee Zuid-Koreanen kwamen in de vlammen om. Drieduizend personen werden dakloos. De Zuid-Koreaanse brandweer en afdelingen van het Ame rikaanse leger hadden zeven uur nodig om de vuurzee te blussen. Sneller. De Russen kunnen in minder tijd betere vliegtuigen bouwen d'an de Ame rikanen, aldus heeft de stafchef van de strategische luchtmacht der Verenigde Staten, brigade-generaal Montgomery, te Philadelphia verklaard. Volgens ge neraal Montgomery duurt het in de Ver enigde Staten acht tot tien jaar voordat een vliegtuig van het tekenbord in de lucht is. De Russen spelen hetzelfde in slechts vijf jaar klaar. Zege. Zuid-Vietnameseregeringstroepen,die de strijdkrachten van de opstandige Binh Xuyen-secte vrijwel hebben versla gen, hielden Zondag in Saigon een over winningsparade, waarin vrachtauto's vol veroverde wapens waarover bloemen waren gestrooid meereden. De vogel vrij verklaarde bevelhebber der Binh Xuyentroepen heeft zich met een paar honderd volgelingen in een geheime schuilplaats teruggetrokken. Men ver wacht dat president Ngo Dinh Diem spoedig een offensief zal gelasten tegen de Hoa Hao-troepen (Boeddhisten), die zich in het door waterwegen doorsneden Zuid-West-Vietnam bevinden. Zij staan onder bevel van generaal Ba Cut. Fonds. Zeventien Britse firma's hebben een fonds gesticht voor de bevordering van een wetenschappelijke opleiding op de scholen. Tot op heden is voor dit doel anderhalf millioen pond sterling bijeen gebracht. Het doel is een voldoende stroom van eerste-klas wetenschaps mensen en technologen voor de zich snel uitbreidende industrie te verzeke ren. Het fonds zal worden gebruikt voor het bouwen, uitbreiden, moderni seren en uitrusten van laboratoria op middelbare scholen. Zon. Frankrijk zal een crediet van een half milliard francs uittrekken voor de bouw van een zon-energie-centrale van dui zend kilowatt. De centrale zal de kern worden van een groot onderzoekings centrum voor het aanwenden van zon- energie vooral in minder ontwikkelde gebieden. Speelgoed. De electronica heeft haarin trede in de speelgoedwinkel gedaan. Ontwerpers en technici van een Britse firma hebben een model vrachtschip vervaardigd, dat met radio-signalen be stuurd wordt. Het schip, nauwkeurig tot in elk détail, is een halve meter lang. Via een kleine draagbare zender voert het iedere manoeuvre uit die men wenst. De werking van de zender is nauwkeurig tot op een afstand van 137 meter. De stuurinrichting kan ook voor zeilboten, speelgoedauto'tjes en vlieg tuigen worden gebruikt. Gebroken. Boven de omgeving van Bonn kwamen twee „Meteor"-straaljagers van de Britse luchtmacht met elkander in botsing. De bestuurder van een der toestellen werd op vijfduizend meter hoogte uit zijn toestel geslingerd. Zijn valscherm opende zich niet, maar hij kwam in een boom terecht, zonder een schram te hebben opgelopen. Toen hij naar beneden klom viel hij en brak zijn enkel. Ondergrondse. In Leningrad zijn proefrit ten gehouden met de nieuwe onder grondse spoorweg. Radio-Moskou meldt de de ondergrondse treinen om de vier minuten zullen rijden met een snelheid van vijftig kilometer per uur. Schietgraag. Kapitein E. W. Studley, ge zagvoerder van het Britsche schip „Memmon" (7.711 tón), is door 'tLandge- recht in Palembang veroordeeld tot tien dagen hechtenis op beschuldiging zon der vergunning een kist jachtgeweren te hebben aangevoerd in de haven van Pladjoe. De geweren, die bestemd wa ren voor de BPM, zijn door de Indone sische douane in beslag genomen. VOLGENS de overlevering zou het eiland Delos omstreeks 430 v. Chr. door een ver schrikkelijke epidemie zijn geteisterd, zo dat de bewoners een afvaardiging stuur den naar het orakel van Delphi teneinde te vernemen wat tegen deze ramp te doen stond. Hier in Delphi werd de god Apollo vereerd, die door middel van het orakel aan de delegatie van' Delos te kennen gaf dat het altaar tweemaal zo groot moest worden gemaakt. Dan zou de epidemie op Delos een einde nemen. Nu had het altaar van Apol lo in de tempel van Delphi de vorm van een kubus, en niets scheen de bewoners van Delos dan ook gemakkelijker dan die kubus eventjes tweemaal zo groot te ma ken. Zij maakten dus een nieuw altaar, eveneens in kubusvorm., maar met een tweemaal zo grote ribbe als het door Apollo afgekeurde exemplaar, en meenden dat de zaak daarmee was afgedaan. De verontwaardigde Apollo, die nu een altaar had gekregen dat achtmaal zo groot was, schijnt daarna de epidemie op Delos nog wat steviger te hebben laten woeden, waarna de onnozele eilandbewoners tot de conclusie kwamen dat er een en ander in de regie van het stuk had gehaperd. Ten einde raad wendden zij zich daarom maar tot Plato, waarna het vraagstuk in de we reld van de vakgeleerden verzeild raakte. Overigens past de naam Plato slecht in dit verhaal, want deze wijsgeer zou eerst drie jaar later geboren worden. De onmo gelijke historie die de Arabieren van deze legende gemaakt hebben, is echter nog veel fraaier. Volgens die lezing zou in de dagen van Plato de pest zijn uitgebroken onder de kinderen Israëls, waarna een der profeten zei dat de epidemie zou verdwij nen indien de kubus van het altaar ver dubbeld werd. Toen hieraan geen gevolg kon worden gegeven, verergerde de plaag en verkondigde de profeet dat zware straf fen op het volk Israëls waren neergedaald, omdat zij de meetkunde, de edelste van alle wetenschappen hadden venvaarloosd, zulks in tegen stelling tot de Grieken, die het probleem reeds tot een oplos sing hadden gebracht. Welke bezwaren tegen deze legende ook mogen bestaan, zij bewijzen in ieder geval dat. het Delische probleem zo ge noemd naar 't eiland Delos in wijde kring belangstelling genoot. Hippokrates van Chios bracht reeds in de 2de helft van de vijfde eeuw het probleem terug tot de con structie van twee middenevenredigen, maar hij slaagde er nog niet in een me thode voor een practische oplossing aan te geven. Dit was voorbehouden aan Ar- chytas, die omstreeks 400 v. Chr. als eerste een oplossing aangaf, waarna verscheidene andere zijn gevolgd. Men kan bewijzen dat deze constructies echter niet met passer en lineaal kunnen worden uitgevoerd. Maar Apollo had voor zover wij ten minste weten daar ook niet om ver zocht. Hij vroeg een tweemaal zo groot kubusvormig altaar, maar over de uitvoe ring heeft hij zich niet uitgelaten. Het Delische probleem was dus in de oudheid reeds opgelost. Nu volgt de verdeling van een hoek in drie gelijke hoeken. Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2