Ruime, maar niet bevredigende zege van Nederlands elftal op de Noren Verbeten maar Achterhoede had het gemakkelijk tegen veel te kort aanvalsspel Rotterdams elftal bleef Bondsteam met 8-1 de baas in bekerstrijd VERJAGEN DE HOEST \/ICKS Oranje-team in ban van loomheid en onzekerheid Bosselaar: Ik ben gewoon nog Tinus.. Eervolle nederlaag voor jeugdploeg Rel op voetbalveld: schade, 146 gewonden Bosselaar en Appel maakten de goals WolvesDynamo's op het televisiescherm Italianen waren het niet eens met de scheidsrechter HOE VEEL zou het Symptoompie Missers Sol' Engelse jongeren verdienden de overwinning: 1-3 MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkóudheden— Vicks VapoRub! W MEDICINALE HOESTBONBONS ALS TIJDENS een interlandwedstrijd van het nationaal voetbalelftal het publiek met een luidkeels geschreeuwd Abe, Abe voor de dag komt, dan weet men het wel. Dan is er iets mis dan is het publiek teleurgesteld of het ziet gewekte verwach tingen geen werkelijkheid worden. Zo ook gisteren in het Olympisch stadion. Weer Voor de eerste maal zal Woensdagavond in Nederland een televisie-programma wor den uitgezonden, dat ons land als enige van Engeland relayeert. In het programma schema van de Nederlandse Televisiestich ting stond voor 9 November een Euro-visie uitzending uit Brussel met 'n dansfeest uit een negerdorp vermeld. Hiervoor komt in de plaats het relais van de BBC, die van 8.15 tot 10.15 uur een volledige reportage geeft van de lichtwedstrijd tussen Wolver hampton Wanderers en de Dynamo's uit Moskou. Commentator bij deze uitzending is de heer L. Pagano. Voor dit speciaal voor Nederland te ver zorgen relais zal het beeld via straalzen ders van Engeland uit via Frankrijk en België naar Lopik worden gezonden. Na afloop van de Italiaanse eerste divi siewedstrijd NapelsBologna, die in een gelijk spel (33) was geëindigd, hebben zich wilde tonelen afgespeeld. Supporters van Napels renden woedend het veld op met de bedoeling de scheidsrechter te molesteren. De gemoederen waren zo ver hit, dat men „dood de scheidsrechter" schreeuwde. Onder bescherming van de politie moest de referee naar de kleedka mer worden gebracht. Doch voordat deze maatregel werd getroffen, had hij een harde stomp in het gezicht geïncasseerd. Enkele minuten voor het einde stonden de spelers van Napels met drieéén voor. De tegenstanders slaagden er echter in de partijen op gelijke voet te brengen. De supporters van Napels waren de mening toegedaan, dat de arbiter in deze laatste minuten de ontmoeting partijdig had geleid. De supporters bekogelden de politie, die de toegang tot de kleedkamers versperde, met flessen en stenen. Ondanks haar grote sterkte (350 man) had de politie meer dan een half uur nodig om het speelveld te ontruimen. Het blijkt, dat de politie om een eind aan de rel te maken het vuur heeft moeten openen met karabijnen en met traangas- bommen heeft moeten gooien. Er zijn 88 supporters naar de zieken huizen gebracht. Het aantal gewonden van de politie bedroeg 58 man. Een der ernstigst gewonden was de twintigjarige Ciro Adamo. Een kogel van een door een onbekende af gevuurde revolver ging zijn mond in en ver liet het achterhoofd weer. Later is hij over leden. De Napolitaanse politie wil er zich niet over uitlaten of het schot, dat door het hoofd van Adamo ging, door een politieman gevuurd is. Zij verklaarde alleen maar dat de politie in de lucht heeft gevuurd om het publiek schrik aan te jagen. De spelers van beide ploegen hebben zo snel zij konden de kleedkamers opgezocht toen het publiek het terrein opdrong. Het slechtst er aan toe is de 39-jarige Umberto de Francesco. Hij heeft ernstige buikwon den en de dokters vrezen voor zijn leven. De toestand van drie andere gewonden ook gevaarlijk. klonk dat Abe, Abe in de oren van publiek en spelers. En het was maar al te duidelijk wat men wilde. Men wachtte op de slimme pass op maat, op de fijne trekjes in het aanvalsspel, men wachtte op de man die situaties direct doorziet en handelt op een wijze die op het ogenblik noodzakelijk is men wachtte op het verfijnde spel, dat Abe Lenstra in vorige jaren al zovele malen tot de held van het Nederlandse voetbal had gemaakt. Maar het kwam niet en men bleef dus teleurgesteld. Ondanks de drie nul overwinning. peil zou hebben be reikt als tegen België geen excuus zijn voor Ze nepen gisteren het lage peil van de weer om hem Nederlanders. Dat de Nederlanders genoegen namen met het bij zonder lage tempo van de Noren, en vrijwel geen moment probeerden een eigen en veel hoger tempo te spelen, was een ernstig ge brek. En dat men tenslotte bleef volharden in sterk vooruit sturen van één binnen- speler (Brusselers) en het iets achter houden van Appel, was op z'n minst gezegd niet verstandig. ONDANKS die drie-nul gaf de wedstrijd van gisteren dan ook heel weinig bevre diging. Als Nederland het bewijs had willen leveren dat het spelpeil nog steeds omhoog gaat en als Nederland de Noren duidelijk had willen maken dat de invoering van be taald voetbal automatisch veel beter spel betekent, dan had het met zeker zes of zeven doelpunten verschil moeten winnen. Dan was het ook een volledige revanche geweest voor de vier-nul nederlaag twee jaar geleden in Oslo. EN WAAR lag het dan allemaal aan dat het voorhoedespel volkomen onder de maat bleef dat het plaatsen zo slordig en on verzorgd was dat het positiekiezen veel te wensen liet en dat het elftal geen een heid bleek? Aan het teleurstellen van de nieuwe vleugel Carlier-Brusselers aan een overtraindheid soms of aan het te lang orvder druk staan tijdens een zorgvuldig voorbereide retraite voor de interland? Wie zal het zeggen. We houden het maar op een normale off-day "wan de meeste spelers. Want anders zouden we moeten gaan schrijven dat het spelpeil al weer dalende is en dat de injectie, die de spelers door het betalen hebben gekregen, al weer is uitgewerkt. En daar is laten we hopen na die ene teleurstellende wedstrijd nog geen reden voor. We zullen verdei- maar denken dat als het Nederlands elftal van gisteren tegen een aanzienlijk sterker ver tegenwoordigend en betaald elftal zou hebben gespeeld dat het allemaal beter zou zijn gegaan. En dat dus de wedstrijden tegen de Saarlanders, de Duitsers en de Ieren nog niet met grote vrees tegemoet behoeven te worden gezien. Vergeten dus maar en allemaal nog een kans geven, dat is gezien de omstandigheden nog maar het beste. Ook al lijkt het na de wed strijd van gisteren een zonderling advies. En toch hopen we dat de Abe, Abe- schreeuwers van gisteren toch nog eens ge lijk krijgen. Al was het alleen maar om eens te zien of die gewoontekreet in ma laise voetbal gerechtvaardigd is of dat het alleen maar een idee is geworden. E. KONING Nog een treffer van Bosselaar. Zijn schot is Hansen veel te machtig. Spil Svenssen staat er wat zielig bij te kijken. Geen wonder ook, want dit doelpunt betekende een twee-nul stand voor Nederland. Van onze sportredacteur) Het krachtige Héja Norge, waarmede een honderdtal met bussen naar Amsterdam gekomen Noren hun voet balploeg gisteren in het Olympisch Stadion aanmoedigde, heeft niet veel geholpen. Nederland bleef na negent'g minuten voetbal met een drienul score aan de win nende kant, hetgeen behalve die overwinning nog een financieel voordeel van honderdvijftig gulden betekende. Een verdiende overwinning en een verdiende premie overigens, want in beide speelhelften had het Oranje team een overwicht, dat alleen door het onbegrip, het slordige combineren en het te lage tempo veel te weinig opleverde. Hetgeen overigens niet wilde zeggen dat de Noren niet een tegenpunt verdienden. Zeker wel, want hun veldspel was heus niet zo veel minder dan van hun tegenstanders. Alleen het eeuwige combineren, het veel te langdurige tik-tak-spelletje en de schotloosheid van de schutters was er oorzaak van dat het tegenpunt uit bleef. Want als er een speltype is dat juist de Neder landse verdediging onpasseerbaar maakt, dan is dat wel uitgerekend het spel dat de Noorse aanvallers giste ren lieten zien. Als amateur-voetballers mochten zij echter toch tevreden zijn met de drienul score. Want voor wat betreft techniek en conditie stonden zij geens zins ten achter bij hun betaalde tegenstanders. Dat die tegenstanders ver beneden hun kunnen bleven was een geheel ander chapiter. Bij de Nederlanders lukte weinig:. Zo gedegen Van der Hart met zijn secondanten Wiersma en Kuys in de achterhoede ingrepen bij het simpele aanvalsspel van de Noren, zo schuchter ging alles in de aanvalslinie. Meer dan eens zag men Appel ge ïrriteerd uitleg geven van zijn bedoelingen of hoorde men hem roepen om bepaalde dingen na te laten of juist te doen. Werkelijk verrassend en afwisselend aanvalsspel was er dan ook zelden te zien. Telkens weer ontbrak een schakel. De éne keer kwam dat door Appel zelf, die een zeer gedegen bewaking genoot van de zeer capabele Svenssen, de andere maal door Bosselaar, Brusselers, Carlier of De Bruyckere. De schaarse keren dat alles naar wens en volgens het boekje verliep, leverden overigens toch nog drie doelpunten van goede kwaliteit op. Twee keer bracht de jonge Bosse laar de vijfenzestigduizend toeschouwers in het heerlijke najaarsweer aan het juichen, één maal was dat Appel na zo'n sinds kort bekend geworden afstandstreffer. Daar bij bleef het. Het zou bepaald onbillijk zijn een nog hogere beloning te wensen voor het krachtsverschil tussen beide ploegen. Dat het geen herhaling zou worden voor Wat betreft het spelpeil van de laatste Nederland-België wedstrijd, vrees den velen die de eerste tien minuten onge ïnteresseerd naar het spel hadden zitten kijken. Wat mankeert die Oranje-ploeg, vroeg men zich af. Waarom is dat tempo toch zo laag waarom begrijpt niemand elkaar in een voorhoede, dit het de laatste oefenwedstrijd zo goed had gedaan? Het waren allemaal begrijpelijke vragen. Er ger was dat traagheid en onbegrip bleven heersen. Af en toe een handige manoeuvre te zien was al een hele verademing. Maar die werd al gauw teniet gedaan door het ontbreken van enige lijn in het voorhoede- spel. Die lijn was er plotseling in de dertiende minuut wel. Met een pass op maat kwam de bal van Appel bij Carlier. die op zijn beurt doorschoof naar Brusselers. Op drie meter van de doellijn had deze een fraaie kans, maar met een snelle reactie bracht keeper Hansen zijn gehele lichaam op de bal en voor de voeten van de tot schieten bereide PSV'er. Zou het nu wat beter lukken? Het bleek spoedig van niet. Het tempo bleef te laag en ook al was de bal dan vrijwel voort durend op het middenveld of voor het doel van de Noren, werkelijk gevaarlijke si tuaties of kansen ontstonden er met. Ze ker zes maal stuitte een schot van Appel of De Bruyckere af op de lichamen van de numeriek sterke verdediging. Het stampvolle stadion bleef bij dit al les doodstil. Men had wat anders verwacht. Meer spanning, meer sfeer en beter spel. Waar bleven de resultaten van betaald voetbal? Een symptoompje ervan kwam na pre cies een half uur spelen. Vlak na het mo ment, waarop De Bruyckere een fraaie kans om zeep had gebracht door een voor zet van Carlier met zijn rechtervoet in te schieten in plaats van met zijn linker, waarmede hij haast niet had kunnen mis sen. Bij een snel uitgevoerde aanval zette Carlier namelijk hoog voor. Keeper Han sen, die het nog niet zo heel moeilijk had gehad, sprong hoog op om de bal te van- gen, hetgeen mislukte omdat Appel, die was ingelopen om de bal in te koppen," mét hem in aanraking kwam. Zodoende kwam het leer bij de naar binnen gezwenkte Bos selaar, die gemakkelijk kon inschieten. Het had een injectie kunnen zijn voor de Nederlanders, maar het was het niet. Het tempo bleef laag en het combineren bleef slordig, zodat de hard werkende No ren af en toe ook eens hun geluk in de aanval konden gaan beproeven. Te lang en te kort combineren was er echter oor zaak van dat het geen resultaten oplever de. Bovendien durfden Kotte, Hennum en Kristiansen enkele malen wonderlijk ge- i noeg niet te schieten toen Klaassens, Kuys, Schaap en Wiersma elkaar enkele malen in de weg liepen. Dat het voor de rust toch nog twee-nul werd, dankte het Oranje-team aan een heel fraaie aanval in de 37ste minuut. Brusselers en Carlier hadden op het juiste moment geswitcht, waarna de PSV'er de bal van de achterlijn dwars door de gedes organiseerde verdediging kon voorzetten aan de rappe Bosselaar, die met beide be nen van de grond bijzonder fraai en zui ver inschoot. In de resterende minuut van de eerste helft was het aan de Nederlandse kant weer volop malaise. Toen ook kwam het eerste schot van een Noor op het doel. Het was van Kristiansen, maar werd door De Munck zonder moeite gehouden. Even te voren deed Appel van zich spreken door plotseling de verdediging te gaan helpen en Van der Hart door de duidelijke ma nier, waarop hij midvoor Hennum natrapte toen deze hem wat hard aanviel. Een kwartiertje onderling overleg in de kleedkamer zou veel goed kunnen maken, maar het deed het niet. Wel werd er in iets hoger tempo gespeeld, doch veel haalde het niet uit. Het lukte maar steeds niet. Ook niet bij de kansen, die er toch nog kwa men. Een hard schot van De Bruyckere ineens uit een corner van Bosselaar kwam bij louter toeval recht in de handen van Hansen en even later gingen de rech terschoenen van Appel en Carlier vlak achter elkaar over de op vijf meter langs het doel rollende bal in plaats van ertegen. Vlak daarna volgden enkele minuten, waarin iedereen iedereen in de weg liep. Het werd een merkwaardige massa soms, aangezien zowel de Nederlandse aanvallers als de Noorse verdedigers dikwijls zes in getal in het wilde weg schoten of kopten of ping-pong speelden met een voetbal. Tussen de bedrijven door hield keeper De Munck aan de andere kant het enige werkelijk gevaarlijke schot van de Noren, afgevuurd door linksbuiten Kure, voortreffelijk uit zijn doel. Ondanks dat was de publieke schare niet in de echte interlandstemming te krijgen. Vandaar ook dat men duidelijk de schreeuw „Voetballen dan toch jongens" van Van der Hart over het hele veld kon horen. Hij was met Schaap ook de enige die met recht zo'n opmerking kon maken. De rest wilde wel maar kon niet en bleef gevangen in een ban van loomheid, onze kerheid en nervositeit. Bosselaar en Car lier,. welke laatste bovendien nooit op zijn lijn te vinden was, zakten steeds verder af, waardoor de rest niet bepaald geïnspireerd werd. Appel probeerde het vervolgens enkele malen alleen, maar strandde bij zijn solo rushes steeds op de voortreffelijke Svens sen, aan wiens routine duidelijk was te merken dat hij niet voor het eerst (hij speelde zijn zestigste interland) tegenover een vaardige midvoor stond. Het derde doelpunt kwam als een ver ademing. Zeven minuten voor het einde schoof Brusselers de bal door aan de even alleen staande Appel die van de rand van het strafschopgebied een schot gaf dat Hansen volkomen verraste. Even leek het daarna of iedereen klaar wakker was, maar de tijd was nog te kort om dit tot uitdrukking te brengen. Een zwak applaus klonk de spelers in de oren toen zij na af loop de groet aan het publiek brachten. Een zwak applaus voor zwak spel. Het bondselftal heeft Zaterdag met niet minder dan achtéén verloren van de Rot terdamse ploeg in de wedstrijd om de gou den onafhankelijkheidsbeker. Het bondsteam was feitelijk geen partij voor de homogene Rotterdamse ploeg, die in alle onderdelen van het spel ver boven de tegenpartij uitstak. Vooral de verdedi ging van het bondselftal was zwak. In de voorhoede was aanvankelijk Voges van Enschedé de beste. Hij moest zich in de tweede helft echter laten vervangen door Snoeks van Stormvogels, doordat hij kort voor de rust bij een botsing vermoedelijk een lichte hersenschudding opliep. niet de minste moeite met het schot van de PSV'er. Nadat Van Ede in de 33ste minuut eveneens zijn derde doelpunt had laten no teren (zevennul), bezorgde Rijnvis in de 40ste minuut met een krachtig zestien me terschot het bondselftal een tegenpunt. Twee minuten voor het einde maakte Van der Gijp, met steun van Moulijn, er acht één van. ADVERTENTIE Het eerste doelpunt voor Nederland. Bosselaar (7) heeft met een slim tikje de bal langs keeper Hansen en bak Falck geplaatst. Brusselers (10) verheugt zich over dit succes. In de tweede helft spande vooral Rijnvis zich in om de eer van zijn ploeg te redden. Ook middenvoor Koopal had er voort durend zijn best voor gedaan, maar hij miste de fantasie en de stootkracht om het duel met de doorgewinterde Terlouw in zijn voordeel te beslissen. Rotterdam drong vrijwel onmiddellijk op naar het doelgebied van de Groninger Rof fel en op de rechtervleugel kwam Van Ede, in samenwerking met W. van der Gijp of Schouten, herhaaldelijk langs linksback Steegh van VW. In de zesde minuut profi teerde rechtsbuiten Van Ede van zijn be wegingsvrijheid door met de linkervoet een verrassend schot te lossen, dat zelfs voor de lange armen van Roffel onbereikbaar was (éénnul). Het zou nog bijna twintig minuten duren, eer de veldmeerderheid van de Rotterdammers opnieuw in een doelpunt werd uitgedrukt. Maar toen kwa men er in korte tijd ook vier achter elkaar. Een combinatie met Moulijn sloot Schou ten in de 25ste minuut af door Roffel te omspelen (tweenul). Iets dergelijks deed hij in de 28ste minuut nog eens en in de veertigste minuut won hij wederom een duel van de GVAV-doelman (viernul). Twee minuten later maakte Köneman er, in samenwerking met Moulijn, vijfnul van. Na de rust konden de Rotterdammers in de 27ste minuut de score opdrijven, door Van Ede, die een voorzet van W. van der Gijp inschoot (zesnul). Kort daarna mis te Dillen voor het bondselftal een straf schop, die scheidsrechter Horn toekende omdat rechtsachter Visser zijn tegenstan der Koopal ongeoorloofd afhield. De uit stekende Sparta-doelman Van Dijk had Ondanks een ééndrie nederlaag heeft het Nederlands jeugdelftal met spelers van zestien en zeventien jaar in de wedstrijd tegen de Engelse jeugdploeg een uitsteken de indruk achtergelaten bij de 10.000 be zoekers, die de ontmoeting volgden. De Ne derlandse jongens, technisch de minderen van hun tegenstanders, legden een strijd vaardigheid aan de dag, die boven alle lof verheven was en waardoor de strijd lange tijd spannend is gebleven. Favoriet van het Engelse publiek was de zestienjarige Braam van DWS, die om zijn goede balcontröle en lichaamsbeheersing de „kleine Stanley Matthews" werd genoemd. Voortreffelijk spel lieten ook doelman Gij zel van Maurits, linksback Dingena van MW en linkshalf Burgerhof van BW zien. De Engelse jongens, die revanche namen voor de verleden jaar in Arnhem geleden tweedrie nederlaag, verdienden de over winning volkomen. Zij speelden beter en constructiever voetbal en ook hun ploeg- verband was hechter. Nederland begon goed en in de tiende minuut werd een van de afgemeten passes van Braam door Buis fraai ingeschoten (nuléén). Maar Engeland kwam terug en siaagde erin, een veldmeerderheid te ver overen. Middenvoor Peacock zorgde in de 26ste minuut voor de gelijkmaker. Onze jongens hadden pech, toen zij een minuut voor rust door een verdedigingsfout van De Haas, die in eigen doel schoot, een achterstand opliepen (tweeéén). In de spannende tweede helft ontnam de Engelse rechtsbinnen Melda de Nederland se jongens alle hoop op een gelijkspel, toen hij tien minuten voor het einde de bal met een boogje over de uitlopende doelman Gij zel heen in het net liet verdwijnen (drie één). len doen. Zoals bij voorbeeld die voorzet, waaruit Bosselaar het tweede doelpunt scoorde". Het tevreden woord kwam van spil Van der Hart. „Ik ben tevreden over de achter hoede. Wij hebben de nul op het bord ge houden". Wel had naar zijn mening het Nederlandse spel over het geheel beter kunnen zijn. Middenvoor Appel vond dat het Neder landse elftal langzaam vooruit gaat. „De Noren zijn mij erg tegengevallen". Over zichzelf zei Appel: „Ik heb er hard voor gewerkt". Dat bevestigde de Noorse stopperspil Svenssen: „Die Appel is gevaarlijk en speelt hard, maar ik had van hem meer techniek verwacht". De coach van het West-Duitse elftal, Sepp Herberger, heeft de wedstrijd Ne derland-Noorwegen bijgewoond. In de eerste plaats om het spel van de Noren in ogenschouw te nemen, want op 16 No vember speelt West Duitsland tegen de Noren. „Ik heb de hele wedstrijd zitten zoeken naar een oplossing voor het matte spel van de Noorse voorhoede", zei hij na afloop. „Kwalitatief was het spel behoorlijk, maar er ontbrak de felheid om doelpunten te kunnen maken". Hij zei verder nog geïm poneerd te zijn door het spel en de stevig heid van de Nederlandse achterhoede. De Spil Svenssen heeft Appel even alleen gelaten. En dat betekent drie nul voor Nederland. De juichende midvoor weet al dat zijn afstands schot te hard en te zuiver voor keeper Hansen is geweest. De Noren Bakker, Legem.es en Svenssen staan machteloos. Carlier's hulp is niet nodig. wedstrijd over het geheel vond hij nogal teleurstellend. Heerste in het Nederlandse kamp een opgewonden stemming door de zege, in de Noorse kleedkamer was de stemming min der goed. De Oostenrijkse trainer van de Noren, Hahn, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Noorse voorhoede niet de kracht ,had gevonden om door te stoten. „Het Nederlands elftal is op de goede weg, maar met dit voetbal kan men niet iedere wedstrijd winnen. Het lengtespel van de Nederlanders moet nog meer afgewisseld worden met korte passes". Overigens was Hahn van mening dat de Nederlanders een gelukkige overwinning hebben behaald. De voorzitter van de Nederlandse tech nische commissie, de heer Kruyver, was te vreden over het eindresultaat, maar niet over het spel. Keuzecommissielid Pellikaan vond het een matige wedstrijd, gezien de conditie, waarin onze spelers verkeerden. „Hoe voel je je na de twee doelpunten?" vroegen wij rechtsbuiten Bosselaar. Het antwoord van de negentienjarige was kort en bescheiden: „Ik ben gewoon nog Tinus.Maar zelfs met die twee doel punten is ook Bosselaar niet tevreden. „Het ging niet zo prettig als tegen België". Linksbuiten Carlier was niet tevreden over zijn spel (vele anderen trouwens ook niet). „Tegen Schalke ging het veel beter, omdat de Duitsers ook beter voetbal speel den. Linksbinnen Brusselers was ook al niet tevreden over zichzelf. „Ik had meer wn-

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5