Agenda voor Haarlem Charley Toorop te Bergen overleden Mr. van Heuven Goedhart hoopt op inlossing van beloften Emancipatie van het accordeon Maurice Utrillo overleden Nederland op de tweede plaats, na de VS, bij de hulp aan vluchtelingen Geslaagd concours in Haarlem De molenaar van Montmartre NTKC Kennemerland hield jaarvergadering Partijraad van de KVP besprak werkprogram '56 Jongemannen pleegden na vlucht beroving Geef Nederlandse emigrant grotere bestaanszekerheid Journalisten-vereniging wil aansluiting bij vakverbond Zondagmiddag Schietpartij tussen leger en marine op Ambon Nieuwe rem voorschriften voor bromfietsen Tien jaar „Humanitas" MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 GENèVE (ANP) De Hoge Commissaris van de UNO voor het vluchtelingenwezen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft in een onderhoud met de correspondent van het A.N.P. de hoop uitgesproken, dat de onderscheiding van zyn organisatie met de Nobelprijs voor de vrede een aansporing voor de regeringen zal betekenen om hun vrijwillige financiële toezeggingen aan het fonds voor de vluchtelingen gestand te doen. „Wij moeten in de nog resterende drie jaren van mijn mandaat zestien millioen dollar byeen brengen." aldus mr. Yan Heu ven Goedhart. „In elk geval hoop ik, dat wy in deze drie jaren de 17.000 mensen, die nog in kampen wonen, een beter onderdak zullen kunnen verschaffen. Daarnaast zyn er vele duizenden die buiten de kampen wonen en hun weg nog niet gevonden heb ben, vooral oudere en invalide vluchtelin gen." Mr. Van Heuven Goedhart zei, dat zijn diensten zich tot ruim twee millioen vluch telingen uitstrekken. Veruit de meesten zijn goed op weg zich in te leven in het land, waar zij asyl genieten, of waarheen zij als immigrant gekomen zijn. „Voor het grootste deel dezer mensen betekent ons werk in hoofdzaak nog slechts een internationale bescherming die zij als vreemdelingen no dig hebben. Deze protectie wordt verleend op grond van de in 1951 gesloten conventie, die thans door vijftien 'landen is geratifi ceerd." Nederland Nederland heeft deze conventie nog niet geratificeerd, hoewel ik gehoopt had, dat het tot de eersten zou behoren. Ik heb ech ter goede hoop, dat deze ratificatie ook spoedig haar beslag zal krijgen. Pater L. J. C. Beaufort O.F.M., een grote vriend der vluchtelingen, heeft in de UNO herhaalde lijk een stimulans gegeven tot ons werk. Overigens heeft Nederland zich bij het aanpakken van het probleem der vluchte lingen energieker getoond dan menig ander land. Van de dertien landen, die op vrij willige basis financiële bijdragen verlenen, komt Nederland na de Verenigde Staten op de tweede plaats. De particuliere bijdragen uit Nederland zijn een grote steun geweest. Dank zij de grote nationale campagne is ons werk dit jaar volgens de plannen voort gezet. Het departement van Sociale Zaken heeft toegezegd 250 families in Nederland op te nemen uit Oostenrijk. Mr. Van Heuven Goedhart schat het aan tal vluchtelingen, dat onder zijn zorgen valt, en dat nog behoefte heeft aan meer dan de wettelijke bescherming der conven tie, op 300.000. Zij leven in hoofdzaak in Europa, doch ook bij de immigratie van 14.000 nog in China levende Wit-Russen zijn er 6000 geëmigreerd. Aanspraak op hulp kunnen alleen die vluchtelingen maken, die om politieke, godsdienstige, of rassenvervolging uit hun eigen landen gevlucht zijn. Het geldt in hoofdzaak politieke vluchtelingen uit de landen van het Sovjet-blok. Anderen Buiten de bemoeiingen van mr. Van Heu ven Goedhart vallen de vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die vrijwel allen volledige bescherming en zorg van de West-Duitse regering genieten. Ook de 800.000 uit Israel afkomstige Arabieren vallen buiten de zor gen van de Hoge Commissaris, daar voor hen een afzonderlijke hulporganisatie be staat. De Arabische vluchtelingen willen het liefst naar hun geboorteland terug, in tegenstelling tot de anderen. Toch gaan de zorgen van de Hoge Commissaris ook naar het Nabije Oosten uit, waar vijf- tot acht- Scott McLeod te New York: Scott McLeod, administrateur van de „U.S. Refugee Relief Act of 1953", die te New York aan boord van de „Nieuw Am sterdam" uit Europa arriveerde, heeft ge pleit voor grotere publiciteit met betrek king lot de Nederlandse en Duitse immi granten, die naar Amerika komen, hetwelk zou moeten resulteren in een grotere mate van zekerheid voor toekomstige immigran ten om in de Verenigde Staten werk en een woning te krijgen. McLeod, die in Genève een vergadering van de Intergouvernementele Commissie voor Europese Migratie heeft bijgewoond, zei dat het ontbreken van deze zekerheid tot dusverre een goed functioneren van de ..Refugee Relief Act" ten opzichte van beide bovengenoemde volkeren verhinderd he»ft. MAANDAG 7 NOVEMBER Roxy: „Barricade", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Bastogne". 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „Nederlands Toneel" voert op „Ma riana Pineda". Frans Halsmuseum: 20 uur, VolksuniiversLtiet. Voordracht door mej. Dr. Rita Vuyk over de betekenis en invloed van het. kinder- en jeugdboek. Rest. Brinkmann: 20 uur. „De Vrije Gemeente", lezing door de heer G. J. de Nie, over „De duivel in de sexe?" Begijnhofkapel: Interk. Evang. Co mité, 20 uur. Spr. Emil GroszKortenhaus. „Zang en Vriendschap": 20 uur, Geestelijk Centrum, „De Grotere Wereld". Concert gebouw: 20 uur, Revolutie-herdenking, spr. Gerben Wagenaar. DINSDAG 8 NOVEMBER Roxy: „Barricade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur._ Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Bastogne", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, De Ne derlandse Comedie voert op „De man, de vrouw en de moord" van Roussin. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Mu- ziekcursus door Paul Chr. van Westering. duizend vluchtelingen nog onder zijn pro tectie staan. In de loop van dit jaar hebben 20.000 vluchtelingenfamilies een nieuw bestaan gevonden. Alle pogingen zijn er op gericht om in de asylverlenende landen door finan ciering van herscholing en door het geven van credieten onder UNO-garantie aan am bachtslieden de mensen in staat te stellen zich een zelfstandig bestaan op te bouwen. Daarbij wordt de rechtstreekse UNO-steun aangevuld en in de meeste gevallen zelfs overtroffen door nationale hulpverlening. „Wij zijn geen instelling van liefdadigheid, doch wij moeten trachten een hechte grondslag te leggen voor een nieuw bestaan van deze mensen", aldus mr. Van Heuven Goedhart. De journalistenvereniging „Het Oosten", afdeling van de Nederlandse Journalisten kring, is in Deventer in vergadering bij eengekomen om verlangens te formuleren ten aanzien van een nieuwe collectieve Arbeidsovereenkomst. Ook is op deze ver gadering de kwestie van aansluiting van de N.J.K. bij een vakverbond ter sprake gekomen. Met 15 stemmen voor, 6 stemmen tegen en twee onthoudingen heeft de le denvergadering van de journalistenver eniging „Het Oosten" een voorstel aange nomen om de N.J.K. te doen aansluiten bij een vakvereniging. Met op één na alle stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De journa listenvereniging „Het Oosten", Zaterdag 5 November in hotel De Leeuwenbrug te Deventer bijeen, spreekt als haar mening uit, dat het, zeer speciaal gezien de bij de onderhandelingen over de C.A.O. gebleken moeilijkheden, thans dringend gewenst is om onverwijld het vraagstuk van een eventuele aansluiting bij een vakverbond zo diepgaand te onderzoeken, dat dit pro bleem, grondig voorbereid, op de zomer vergadering van de Kringraad in 1956 kan worden behandeld". Egyptische soldaten in een in allerijlopgeworpen en met zandzakken versterkte stelling aan de grens. De Haarlemse Klavarskribo-Accordeon- Club heeft haar vijftienjarig bestaan ge vierd met het door haar georganiseerde concours van de Nederlandse Accordeon- en Mondaccordeonbond. De wedstrijd werd Zondag in de gemeentelijke Concertzaal gehouden,waarbij twintig verenigingen zich onderwierpen aan het oordeel van de jury, die door de heren Frans van Capellen uit Hilversum, W. J. C. de Ruiter uit Rotter dam en Paul Niessing uit Wassenaar ge vormd werd. De voorzitter van de jubile rende club, de heer G. Wijman, opende het concours met een korte toespraak, waarna nog het woord werd gevoerd door de secre taris van de bond, de heer L. E. van 't Groenewoud. De eerste morgenuren waren bestemd voor de jeugdklasse, waarvoor als verplicht werk de Marionetten Parade van W. J. C. de Ruiter was gekozen. Verdienstelijk spel lieten de jongste Ii.K.A.C.'ers (verenigd in een zogenaamd D-orkest) horen, behoudens enkele kleine oneffenheden. Het vrije werk klonk weinig kernachtig, al was de klank verzorgd (eerste prijs met 309 punten). Het jeugdorkest van de Velser Accor deonvereniging gaf te waarderen voor drachten, maar de rhythmiek was niet steeds even markant en de inzetten waren niet altijd feilloos (308 punten, eerste prijs). Met genoegen kon men luisteren naar het Scandalli-jeugdorkest uit Amsterdam, waarvan de dreumesen al even dapper en vrij zeker hun partijen speelden als hun wat oudere collegaatjes. Het ging soms wat ongelijk toe, maar de klank was meermalen welluidend en dynamisch verzorgd (312 punten, eerste prijs). Er kwam nog een eer ste prijs (met 309 punten) voor Concertina uit Landsmeer, waarvan de prestaties on geveer op gelijke hoogte lagen als die van de drie voorgaande ensembles. Zij werden echter alle overtroffen door de verrassende uitvoeringen van het jeugd orkest van „Excelsior" uit Rotterdam, dat door zijn dirigent Ph. van Loon zo voor treffelijk naar de overwinning werd geleid: een eerste prijs met 388 punten. In de vierde klasse was het Scandalli- orkest (B-orkest) uit Amsterdam het enige dat een solide eerste prijs (met 322 punten) wist te behalen. Het A-orkest van „Concer tina" uit Landsmeer en „Kunst en Ver maak" uit Zwolle moesten daar met respec tievelijk 307 en 303 punten begrijpelijk be neden blijven, al waren er in hun spel momenten, die de toegekende eerste prij zen tot een gerechtvaardigde beloning maakten. De Amsterdamse Klavarskribo Accordeonvereniging (B-orkest) en het B- orkest van D.V.V. uit Leiden behaalden met 277 en 278 punten een tweede prijs. In de derde klasse kon de jury aan het B- orkest van de Velser Accordeonvereniging niet meer dan 291 punten toekennen, even te weinig om voor een eerste prijs in aan merking te komen. In de zogenaamde propagandaklasse deden vijf ensembles met succes een po ging om in aanmerking te komen voor een indeling in een wedstrijdklasse. Het A- orkest van Accordia uit Haarlem kwam met 350 punten zelfs in de klasse Uitmun tendheid, een positie, die geen geringe ver plichtingen met zich meebrengt! Het Zui derpark-Accordeon-Orkest uit Den Haag kwam met 333 punten in de eerste klasse, evenals de Accordeonvereniging „Aals meer" (341 punten). Het A-orkest van het Scandalli-orkest werd met 323 punten in de tweede klasse geplaatst en de Klavar- Accordeonvereniging uit Abcoude met 303 punten in de derde klasse. De verenigingen, die Zondagmiddag uit kwamen in de tweede klasse, lieten over het algemeen behoorlijke vertolkingen ho ren. Het B-orkest van H.K.A.C. muntte uit in dynamisch raffinement (318 punten, eer ste prijs). Het A-orkest van de Velser Ac cordeonvereniging was niet zo subtiel in haar schakeringen, de rhythmiek was een teer punt (303 punten, eerste prijs). Animato uit Amsterdam maakte een be hoorlijke indruk (320 punten, eerste prijs). Dat het A-orkest van de Amsterdamse Klavarskribo Accordeonvereniging met 347 punten een eerste prijs kreeg, was zeker niet te danken aan de toegevoegde contra bas, die de uitspraak van de vader van Brahms waar maakte, dat een zuivere toon op een contrabas louter toeval is. De beste prestatie is door „IJmuidens Roem" geleverd. Onder leiding van de heer D. Wijker werd een bijzonder goede uitvoe ring van het verplicht werk gegeven (347 punten, eerste prijs). Tenslotte kwam de klasse Uitmuntend heid aan de beurt. Het A-orkest van de H.K.A.C. bewees onder leiding van de heer A. A. Oort wel in deze klasse thuis te behoren, voornamelijk wél met de goede uitvoering van.het rhythmisch lastige werk „Maskerade" van G. Boedijn. In de overi gens virtuoze voordracht van „Caprice" van R. Wurthner waren nog al ongelijk heden. Een eerste prijs met 326 punten was een rechtvaardige beloning. Het B-orkest van Excelsior uit Rotter dam vormde eigenlijk een klasse op zich zelf. Het was waarlijk spel van hoge orde, technisch en muzikaal gezien, wat deze amateurs lieten horen. Maar zij werden aangevoerd door een bekwame dirigent, de heer Ph. van- Loon, die met uitnemend be grip van de muziek en van het instrument met zijn speciale mogelijkheden zijn corps tot zeldzame prestaties bracht en voor een verrassende bekroning van het concours zorgde. Het voortreffelijke ensemble kreeg de hoogste onderscheiding van deze dag: een eerste prijs met 391 punten, een ver diende beloning, niet alleen voor het spel, maar ook voor de waarlijk verheffende propaganda, die hier gemaakt werd voor het accordeonspel. Dit optreden ac centueerde de betekenis van dit concours: de artistieke emancipatie van het accor deon. Er werd voor deze wedstrijd zo uit nemend georganiseerd door de H.K.A.C. ruime belangstelling getoond. Ook het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen was vertegenwoordigd. P. ZWAANSWIJK. Vier doden DJAKARTA (PIA) Te Ambon heeft zich op 31 October een gewapend incident voorgedaan tussen een groep va-n het com mandocorps der Indonesische marine en een mobiele brigade van het Indonesische leger. Er ontspon zich in de stad een ge vecht waarbij de mai-iniers met landings- boten zware wapens aanvoerden, waarna zij probeerden de kazerne van de staats politie, waar de mobiele brigade gelegerd is, te omsingelen. De mobiele brigade on dernam een tegenaanval, waardoor de ma riniers werden teruggeslagen. Het gevecht dat aan twee mariniers, een lid van de mo biele garde en een burger het leven kostte, duurde drie uren. De mariniers verschoten voor 3000 rupiah aan munitie. Door het ingrijpen van de veiligheidsdienst kon het incident worden beëindigd. De bevolking, die in paniek de bergen was ingevlucht, is later teruggekeerd. Allengs is de toestand weer normaal geworden. Reeds van 1 Augustus 1953 af dienen bromfietsen van twee remmen te zijn voor zien, één op elk wiel. Met ingang van 1 Januari 1956 zal ten minste één van de twee verplichte remmen een trommel- of schijfrem moeten zijn. Onder trommelremmen dienen te worden verstaan de trommelremmen van het nor male type en remnaven, werkende volgens het zgn. mantel-principe; onder schijfrem men de bekende terugtraprem en voorwiel- remnaven werkende volgens het lamellen systeem. Bij bromfietsen van ouder type, die uit gerust zijn met twee velgremmen moet dus vóór deze datum tenminste één van de remmen door een trommel- of schijfrem vervangen worden. 99 99 Te Dax, in het Franse departement Les Landes, is Zaterdagochtend de schilder Maurice Utrillo overleden. Hij werd op 26 December 1883 in Parijs geboren. Zijn moeder, Suzanne Valadon, was aanvanke lijk model voor schilders als Cézanne, Re noir, Toulouse-Lautrec en Degas, maar ging later zelf schilderen. Zij werd de be kendste schilderes van haar tijd. De va der van Maurice was een amateur-schil der met weinig talent, genaamd Boissy, die zijn zoon niet erkende. Een Spaanse schrij ver, Miguel Utrillo, adopteerde de jongen toen deze acht jaar was. Vandaar dat de schilder achtereenvolgens de namen Vala don, Utrillo-Valadon en tenslotte Utrillo gebruikte. Reeds op achttienjarige leeftijd werd hij opgenomen in een inrichting voor drank zuchtigen. Toen hij na een ontwennings kuur werd ontslagen, gaf een arts hem de raad iets te gaan doen, dat zij geest zou be zig houden. Zo kwam hij tot schilderen, waarbij hij zijn eerste onderricht van zijn moeder kreeg. Voornamelijk was hij even wel autodidact. Door zijn copiëringen van prentbriefkaarten van Montmartre werd hij bekend als „naief" schilder. Hij maakte verrassend snelle vorderingen en expo seerde voor het eerst in 1909. Hij schil derde landschappen, kathedralen, stadsge zichten, veelal buitenwijken van Parijs en in het bijzonder Montmartre. Zijn vroege schilderijen zijn donker van kleur en dik in de verf. Daarop volgde een impressionnistische periode, door Pisarro In de nacht van Zaterdag op Zondag is in haar woning „De Vlerken" te Bergen na een kortstondige ziekte de schilderes Char ley Toorop (mevrouw Anna Caroline Ponti fex Fernhout-Toorop) overleden. Zij werd op 24 Maart 1891 te Katwijk aan Zee ge boren. De schilder en tekenaar Jan Toorop was haar vader. Aanvankelijk kreeg zij een muzikale opleiding. Als schilderes was zij autodidacte. Na een verblijf te Parys van 1919 tot 1921 vestigde zy zich in Ber gen, waar tussen 1928 en 1936 vele van haar bekendste werken ontstonden. Ter ge legenheid van haar zestigste verjaardag werd in 1951 in het Stedelijk Museum te Amsterdam een eretentoonstelling gehou den. In 1953 kreeg zy de jaarlijkse prijs van de stichting Kunstenaarsverzet voor portretschilderkunst. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Woenslag plaats hebben op de algemene begraafplaats te Bergen. Charley Toorop vond een vorm van uit drukking, die totaal tegengesteld was aan de verfijnde aesthetiek van haar vader: op krachtige manier geeft zij de rauwe wer kelijkheid weer, in de eerste plaats stre vend naar karakter, niet naar harmonie. Haar kenschetsend als „populiste" schreef Kaspar Niehaus in „Levende Nederlandse kunst" over haar onder meer: „Een ro buuste, zij het wat gewilde vulgariteit, vi tale en nieuwe, zij" het wat ruwe'kracht"'. Voor alles wildezij de spanning van de expressie beho'uden. Terwille daarvan ver vormde zij vaak de werkelijkheid, zodat haar lichaamsvormen soms onevenredig groot en zelfs anatomisch onjuist zijn. Zij werkte echter altijd naar modellen, in tegenstelling tot vele andere expressio nisten. In haar eerste periode maakte Charley Toorop veel beeltenissen (geen portretten) van jonge kinderen. Opvallend in dat werk zijn de naar binnen gekeerde gelaatsuit drukking en de schematische compositie met grote kleurvlakken, hoofdzakelijk grij zen en bruinen. Na haar vestiging te Ber gen maakte zij vele reizen, met name naar de Borinage, naar Zuid-Frankrijk, naar Walcheren ook. Langzamerhand werd haar werk zelfbewuster en plastischer, minder schematisch en met heldere achtergronden. Haar schilderijen zijn zeer direct: de af stand tussen doek en beschouwer kwam als het ware te vervallen. In de werken uit haar voornaamste periode, die van de grote doeken, kreeg het rood een grote be tekenis. In haar stilleven viel een ver koeling van haar palet waar te nemen. In „De drie generaties" werd tenslotte een synthese bereikt. Uit haar zelfportretten, waarvan er een hierbij is gereproduceerd, spreekt dezelfde indringende blik, waar- mèe zij het haar omringende leven be schouwt. In 1952 publiceerde A. M. Hammacher in boekvorm een beschouwing over haar leven en werken. Deze bekende schrijver over hedendaagse beeldende kunst schetste daarin voortreffelijk de ontwikkeling van de jonge, sensitieve Charley Toorop tot een eigen persoonlijkheid, die zich wel aan deze wereld gebonden voelde, maar er tel kens toe gedreven werd eigen wegen te zoeken. Deze auteur onderzocht ook de in vloed, die zij van Kokoschka, Paula Moder- sohn Becker en Franz Mare heeft onder gaan, voorts de aandacht vestigend op haar „ontdekkingen" van de schilders Chardin, Millet, Fantin Latour en de Kop- tische portretkunst. Schrijvende over haar grote werken, waarbij zij vaak van tevoren kon vaststellen hoeveel jaren er mee ge moeid zouden zijn. merkte hij op: „In een onrustig, soms bijna wild leven kwam toch de orde tot stand". beïnvloed. Na 1909 begon de zogenaamde witte periode, waarin hij zijn eigen stijl volledige ontplooide en zijn werk een hoogtepunt bereikte. Uit deze tijd dateren: Notre-Dame pavoisée, Vue aux ponts de Toulouse, Place Jean-Baptiste Clément a Montmartre en het St. Pietersplein onder de sneeuw. Van 1912 tot 1920 maakte Utrillo een zeer moeilijke tijd door. Hij liet zich weer verscheidene keren wegens zijn drank zucht behandelen. In deze jaren heeft hij reizen naar Corsica en Engeland gemaakt. Alleen in de oorlogsjaren al vervaardigde hij duizend schilderijen. In deze tijd werd hij door de door hem ontdekte Italiaanse schilder Modigliani gesteund. In Decem ber 1919 werd het talent voor Utrillo voor het eerst volledig erkend op een tentoon stelling te Parijs, waar onder meer: Le La- pin Agile, la belle Gabriëlle en banlieue waren te zien. Later werd het werk van Utrillo feller van kleur en strenger van compositie, zoals in „Le quai d'anjou" en „Saint-Etienne du Mont". In April 1935 trouwde de schilder met Lucie Pauwels, die zich onder de naam Lucie Valore een zekere bekendheid als schilderes heeft verworven. Utrillo heeft ook gouaches, aquarellen en litho's ge maakt. In 1926 ontwierp hij décors en costuums voor het Russische ballet van Diaghilev, in 1950 voor de heropvoering van de opera „Louise". Toen men het bericht van het overlijden van Utrillo aan Jean Cocteau mededeelde, zei deze: „Montmartre is een molen en Utrillo is de molenaar geweest. Wij zullen achter zijn baar gaan met een paar vrien den, met de kinderen van Montmartre en rnet een Pierrot". En daarmede heeft de dichter in weinige woorden de schilder ge karakteriseerd: Utrillo heeft Montmartre tot het toneel van zijn verbeelding gemaakt en die Parijse wijk geschilderd op een wijze, die maakt dat zij in de ogen van de schilders eigenlijk op den duur op zijn schilderijen is gaan lijken. Niet moede is hij geworden de torens van de Sacré coeur, zoals zij boven de kleine huizen van de „Butte" uitsteken, te schilderen. Het leek of in zijn werken het leven van Mont martre was blijven stilstaan in de tijd van voor de eerste wereldoorlog. Kees van Dongen heeft nog onlangs ge zegd: „Utrillo doet maar alsof. Hij heeft eigenlijk maling aan alles en hij houdt al leen van schilderen en rode wijn". Zijn werk uit de laatste twintig jaar heeft, on danks de vele reclame welke kunsthande laars, vooral in Amerika, er voor hebben gemaakt, weinig artistieke waarde. Lucy Valore heeft echter de kunstenaar met haar nogal rumoerige zorg toch voor de al gehele ondergang behoed. Utrillo heeft tientallen navolgers gehad. Ontelbare schilders, die in Parijs hebben gewerkt, zijn door zijn stijl beïnvloed, zon der het wellicht te willen. Zijn schilderijen uit de tijd tussen 1900 en de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog vormen een afzonderlijk hoofdstuk. Utrillo heeft het stadsgezicht bevrijd van de anecdote en hij is voorgegaan in een conceptie er van, die heel een schildersgeneratie heeft beïnvloed. In hotel Van Aken in Haarlem heeft de afdeling Kennemerland van de Neder landse Toeristen kampeerclub, (NTKC) Za terdagavond de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden onder voorzitter schap van de heer Joh. Hensen. Deze maakte in zijn openingswoord gewag van de toenemende onzekerheid, die er heerst ten opzichte van kampeerterreinen en re creatiegebieden voornamelijk in het Wes ten van ons land. „Langzaam maar zeker worden de terreinen om de grote steden door de bouwactiviteit opgeslokt en de tijd lijkt niet meer ver af, dat men tussen de huizen zal moeten kampex-en", aldus de spreker. Verder wees hij er op, dat van de zijde van de overheid wel aan recreatie wordt gedacht, maar gericht op de massa, terwijl de toeristen-kampeerders het in dividu of ten hoogste een kleine groep op het oog hebben. Verheugend noemde de heer Hensen het daarom, dat het hoofd bestuur van de NTKC in deze kwestie een grote voortvarendheid betracht en na de eigen terreinen in Huizen (reeds enige ja ren ter beschikking) en in Zeist (het de vorige maand aangekochte terrein „Auster- litz") thans uit ziet naar een terrein in het Westen van ons land, met de speciale wens dat dit terrein ten Zuiden van Haar lem is gelegen. De heer H. J. van Zandbergen bracht zijn verslag als afdelingsvertegenwoordiger uit. Daarin merkte hij op, dat bij de algemene bestuursvergadering van de NTKC, onlangs gehouden, was gesproken over het houden van een jeugdrally in 1956 in ons land. De FICC, de Fédération internationale de camping et de caravanning, heeft de NTKC verzocht, de organisatie hiervan ter hand te nemen. Uit het jaarverslag bleek, dat het totaal aantal leden van 198 met 49 is gestegen. De nog steeds toenemende belangstelling voor het kamperen blijkt duidelijk uit deze toe neming van het ledental. Staking van stemmen Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. A. Martin herkozen. De verkiezing tus sen het bestuurslid de heer Van Zand bergen en de heer Schaap zal, door een staken van de stemmen opnieuw aan de orde worden gesteld op een huishoudelijke vergadering, te houden vóór de eerste bij eenkomst in het winterseizoen. Dit winter seizoen zal op Zaterdagavond 19 November worden geopend met een lezing van de heer G. van Wengen, te houden in Brink mann, over de eilanden Bali en Cevlon. Kleurenlichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken. Voor het verdere winterseizoen staat voor 1955 nog een Sint Nolaas-bijeenkomst op het programma. In 1956 zal de heer H. Boomsma uit Middel- harnis spreken over Joegoslavië en de heer Dick Boer over fotografie. Er zal een avond door de eigen leden verzorgd wor den en eind Maart volgt een bijeenkomst van de Alpenvereniging. Tenslotte komt waarschijnlijk de toersecretaris van de NTKC, de heer S. de Kreuk, op 14 April spreken over Spanje, waar in begin Augus tus 1956 de jaarlijkse door de FICC te hou den rally plaats heeft. Het ledental van de landelijke NTKC, die in 1912 onder meer door Carl Denig werd opgericht, heeft in de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Tijdens de in 1948 in Heemstede gehouden rally was het ledental ongeveer duizend. Het bedraagt thans 3200 en had het laatste jaar een aan was van vierhonderd. De partijraad van de Katholieke Volks partij is Zaterdag te Utrecht bijeen ge weest in een bijzondere vergadering onder voorzitterschap van mr. H. W. van Doorn. In deze vergadering kwam aan de orde de behandeling van het ontwerp-werkpro gram voor 1956. Hierop waren ongeveer 150 amendementen ingediend. Bij deze amendementen waren er welke betrekking hebben op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Naar aanleiding daarvan be toogde prof. Romme, voorzitter van de KVP-Tweede Kamerfractie, dat de kwestie der loonvorming in handen is van het mi nisterie van Sociale Zaken, zonder dat het ministerie van P.B.O. daarbij betrokken wordt. Bij het ministerie van Sociale Zaken beziet bmen deze zaak niet uit een oogpunt van P.B.O., maar van de staatsgedachte uit, aldus prof. Romme. Hetzelfde is het geval met het kartelwezen. Het grote bezwaar is, dat men zich veel te weinig rekenschap geeft van de vraag, hoe de zaak moet wor den overgeschakeld naar het bedrijfsleven zelf. Prof. Romme was van oordeel, dat men de gedachte van te grote staatsinvloed te lijf moet gaan. Ouderdomsverzekering In het ontwerp-werkprogram komt een passage voor inzake de definitieve ouder domsverzekering. Naar aanleiding van een amendement van de kring Amsterdam stel de het partijbestuur een andere redactie voor, welke door de partijraad werd aan vaard. Dit punt komt nu te luiden: „defini tieve ouderdomsverzekering voor loontrek- kenden en zelfstandigen, met premiebeta ling en zonder aftrek van eigen inkomsten, alsmede met bepaling der uitkering naar de kosten van levensonderhoud in de beste- dingsperiode, geen aantasting van bestaan de pensioenuitkeringen en van aanspraken op grond van reeds verrichte arbeid." Huurverhoging Een nieuw punt werd door het partijbe stuur voorgesteld met betrekking tot het huurprobleem. Dit probleem wil men als volgt oplossen: voor de woningen van vóór 5 Mei 1945 huurprijzen die naar de mate van kwaliteit en woongerief in redelijke verhouding staan lot de geldende huren van de na-oorlogse woningen; met hand having van deze redelijke verhouding ge leidelijk verdere verhoging van het huur- peil voor de nieuwbouw tot aan de kost- prijshuren; binding van de stijging der huurprijzen voor de woningen van. vóór 5 Mei 1945 aan nauwkeurige nakoming door de verhuurders van de thans op hen rus tende onderhoudsverplichtingen, vervol gens, naar gelang van verdere stijging, binding hiervan aan wat door de verhuur ders met betrekking tot de instandhouding, verbetering en modernisering der daarvoor in aanmerking komende woningen verder is of wordt gedaan. Bij huurverhoging moeten compenserende maatregelen geno men worden voor al degenen, voor wie dit redelijkerwijze mogelijk en voor een pas send bestaan nodig is. Ook de verkeersonveiligheid is ter spra ke gekomen. Het ontwerp-program houdt in: bevordering van de verkeersveiligheid door toezicht, propaganda en onderwijs, op voorstel van de kring Utrecht zal dat wor den „verplicht onderwijs" en op voorstel van de kring Dordrecht zal tevens worden opgenomen: bevordering door wetgeving. Bij „Volksgezondheid" kwam het feit ter sprake dat een ziekenfonds zich is gaan bezighouden met de fabricage en distributie van brillen. Prof. Romme zei, dat het niet onverstandig is tijdig een waarschuwende vinger op te ste ken. Het partijbestuur verenigde zich met een amendement van de jongeren kring Den Haag, waarin men voorstelt zo nodig te ijveren voor een verbod voor ziekenfondsen om anders dan in zeer bijzondere gevallen te treden op het terrein van het particulier bedrijf. De jongerenorganisatie in de K.V.P. had gevraagd op te nemen: op grond van mo rele en financiële overwegingen zodanige wettelijke i-egeling van een sporttotalisator, dat onder inschakeling van de landelijke sportorganisaties een goede controle verze kerd is en de baten ten goede komen aan activiteiten op het terrein van de jeuga- vorming. Deze wens zal nader worden be zien. Een samenvatting van het werkpro gramma zal in de vorm van een verkie zingsmanifest vei-schijnen. Twee jongemannen van 23 en 24 jaar zijn dezer dager uit een opvoedingsgesticht te Vledder gevlucht. Na een beroving te Groningen en een ongeluk met een gesto len bromfiets is de vlucht geëindigd in een arrestatie, zo heeft de Groninger politie meegedeeld. Na de ontsnapping ontmoetten zij in een bar te Groningen een man, die enigszins onder invloed was; zij eroofden hem van zijn portemonnaie met een paar honderd gulden en maakten zich meester van zijn nieuwe bromfiets. Zij besloten toen naar Amsterdam te gaan. maar bij Zuidhorn reden ze met de bromfiets tegen een boom, waarbij de 24-jarige vrij ernstig werd ge wond. De gewonde ging op zoek naar een dokter, kwam echter bij de rijkspolitie en werd naar het Academisch ziekenhuis ge bracht. Het vermoeden van de rijkspolitie dat zij te doen had met een van de daders van de beroving, bleek juist te zijn. Hij had de gestolen portemonnaie nog op zak. Hij is echter ernstig gewond en kon nog niet worden gehoord. De andere jongeman heeft zijn weg naar Amsterdam vervoiga; hij is daar gearresteerd en naar Gro ningen overgebracht. Dit weekeinde werd het tienjarig be staan van de Vereniging voor Maatschap pelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" met een jubileumcongres in Den Haag gevierd In een feestrede, gericht tot de vele congresgangers heeft mr. dr. J. in 't Veld. voorzitter van „Humanitas", doel en arbeid van deze vereniging uiteen gezet. Aan het slot van zijn toespraak begroet te dr. In t Veld vertegenwoordigers van de ministers van Maatschappelijk Werk, Justitie en Sociale Zaken, de Haagse wet houder C. H. P. W. van den Oever en af gevaardigden van tal van organisaties. Op de eerste congresdag werd vergaderd in „Amicitia". Een feestelijke bijeenkomst vond nadien in het „Kurhaus" plaats, waar aan Georgette Hagedoorn en „De jonge Flierefluiters" deelnamen. De huishoudelüke vergadering werd Zondag in „Amicitia" voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9