Agenda voor Haarlem Tentoonstelling van welpenhandenarbeid EAU DE COLOGNE Hertebok kan te veel risico voor verkeer gaan opleveren Auto's zonder chauffeur Kort en bondig RK bejaarden bespraken ouderdomsvoorziening Wethouder Geluk opende: -RÖLNISCn *^3rieven aan de redactie Nieuwe verordening met soepeler normen Floodlight op gebouwen aan Grote Markt WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN F 7 Vooral niet „jagen" - liever voeren en lokken Nieuw kantoorgebouw van de Prov. Waterstaat Symphonie-orkest Haerlem AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ Toch gastdirigenten bij het N.Ph.O. Kienavonden van „Pax" voor Kerstactie Auto weggesleept na aanrijding met koe Harmonie-orkest „Haar lem" houdt een bazar Vermakelijkheids belasting voetbal Chr. Blindenhulp gaat collecteren Zaterdag 12 November Klaproosdag Recital in museum Burgerlijke Stand van Haarlem Vijf avonden Wim Kan Kampioenschap vijfde klasse libre in Haarlem Leve de hoofddoek Kelder voor archief van Kamer van Koophandel Studietoelagen ambtenaren WASSERIJ DUYN Jubilaris W. Hagoort hartelijk gehuldigd Proces-verbaal tegen Haarlemse vrouw Velscns commissaris van politic, de heer J, P. WeiJburg deelde ons gisteren mede, dat het uit Groenendaal ontsnapte hert zo langzamerhand een probleem in de ge meente Velsen gaat veroorzaken. In een gesprek, dat de commissaris met deskun digen heeft gehad en waarin het „vliegend hert" uiteraard ter sprake is gekomen, werd de heer Weijburg te kennen gegeven, dat het „jagen" op het hert in elk geval uit den boze is. Wanneer men het bestaan van het dier zo lang mogelijk wil rekken, zal het zeker niet opgejaagd moeten wor den, omdat het dan schuw wordt en In het geheel niet meer gegrepen kan worden, zo dat men dan zal moeten overwegen het dier wegens het gevaar, dat het meermalen voor het verkeer oplevert, neer te leggen. Twee keer is een automobilist op het nippertje aan een ernstige aanrijding met het hert en via het dier wellicht met een boom of een tegenligger, ontkomen. Vooral daar de bok zich niet stoort aan de bewoon de wereld, al weet hij blijkbaar heel goed, hoe ver hij kan gaan, zou het risico voor het verkeer wel eens te groot kunnen wor den, zodat er straife maatregelen tegen de edele zwerver genomen moeten worden, hoezeer het de politie ook zou spijten dit dier, dat in korte tijd een zekere sympathie heeft verworven, neer te schieten. De bok begeeft zich namelijk vaak buiten de natuur en daar hij bliksemsnel weet te reageren op allerlei voor hem verdachte handelingen, is de kans niet uitgesloten, dat hij steeds schuwer en slimmer wordt. Voorlopig is het zo ver echter nog niet, zodat de commissaris de raad liet door schemeren het dier zo mogelijk met voer te benaderen en dan in een afgesloten ruimte te lokken. Daarbij zou men dan het best te werk kunnen gaan langs de geleidelijke weg: heeft het dier eenmaal een bepaald ver trouwen in een vaste voederplaats, dan komt hij waarschijnlijk terug en dan zou het moment aangebroken kunnen zijn, waarop hij in een schuur of een werkplaats is binnen te krijgen. In een omheinde ruimte halen heeft weinig zin, zoals de praktijk van de afgelopen dagen heeft be wezen: het is een formidabele springer, voor wie een omheining niet igauw te hoog is. Provinciale Staten van Noordholland hebben op 14 Januari 1954 besloten een crediet van 1.198.000 beschikbaar te stel len ten behoeve van de stichting van een nieuw kantoorgebouw voor de Provinciale Waterstaat. In de verwachting, dat in de loop van 1956 met de stichting kan worden begonnen, hebben Gedeputeerde Staten op de provinciale begroting als eerste termijn een bedrag van 800.000 geraamd. Ten aanzien van de uitbreiding van het gouvernementsgebouw, waarvoor 770.000 beschikbaar ls gesteld, is als eerste termijn een bedrag van 150.000 geraamd. Het symphonie-orkest, Haerlem" geeft op Dinsdag 22 November een uitvoering in het Concertgebouw te Haarlem, waaraan medewerking wordt verleend door de ver maarde Amerikaanse pianiste Margot Pin ter, die in Januari van het volgend jaar aan de Mozart-herdenking door het Resi dentie-Orkest als soliste deelneemt. Zij brengt thans het Pianoconcert opus 54 van Robert Schumann ten gehore. Op het programma, dat door dirigent Marinus Adam mondeling wordt toegelicht, staan verder de Jubel-ouverture van Carl Maria von Weber en de Symphonie opus 30 van Woldemar Bargiel (1828-1897). Het laatstgenoemde werk is nieuw voor Haar lem. ADVERTENTIE Nieuwe, betrouwbare auto's voor 4 of 6 personen. All Risks verzekerd - Billijke tarieven Verhuur voor langere tijd nog voordeliger. HOUTPLEIN 21 HAARLEM WOENSDAG 9 NOVEMBER Roxy: ..Barricade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..Madame Butterfly", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ,.De vruchten van de zomer". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Europa '51", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volksuniversiteit, voordracht door de heer H. P. Baard over „Vijf eeuwen schil derkunst in de Nederlanden". Geb. „Sint Bavo": 20 uur, Theatergroep „De Verenigde Spelers" voert op „Het Verraad" naar het boek van A. M. de Jong, onder auspiciën van het I-net. v. Arb.ontwikkeling. „De Leeuwerik": 20 uur, Optreden van de tele- paath Ariës. Zaal „Noord", Rijksstraatweg 433: 20 uur. Volksuniversiteit, lezing over Vincent van Gogh door E. de Kat. Wester- lioutpark I a: 20 uur, Voordracht door de heer A. G. Degen-aar,Arts, over „De mens en zijn verlossing". DONDERDAG 10 NOVEMBER Roxy: „Barricade", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zoiper", 18 jaax\ 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Europa '51", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uui', De Christelijke Oratorium verenigingen van Haarlem en Heemstede geven een uitvoering van het oratorium „Jephta" van Handel, m. m. v. het N. Ph. O., dir. George Robert. Gebouw H.K.B. Tempeliersstraat: 20 uur, Vertoning van de nieuwe emigrawtenfilm „Op vleugels naar een nieuwe toekomst". Zuiderkapel: 20 uur, Spreker J. Kits. De bevolking heeft het lot van de herte bok dus min of meer in eigen hand: men zou het best kunnen volstaan met voort- durende meldingen over zijn verblijfplaats aan de politie te vei'strekken, maar opjagen is uit den boze. Inmiddels heeft de hertebok zich weer in IJmuiden laten zien: een groentehande laar in de omgeving van de Heerenduinen moest wat verse groente aan hem offeren, omdat het dier tenslotte na al die eikels óók wel eens „in de stad" wilde eten. De opmerking van gisteren, als zou Enk huizen Heemstede gewaarschuwd hebben tegen de ondernemingslust van de herte bok blijkt achteraf bij de „leverantie" van het dier niet te zijn verstrekt, maar berust op een uitlating van Velsense zijden welke door de beide deelhebbers in het hert niet wordt onderschreven. Op een bijeenkomst van de Katholieke Bond van Bejaarden en gepensionneerden in het bisdom Haarlem, die Dinsdagmid dag in gebouw „Sint Bavo" te Haarlem ge houden is, heeft de heer W. Peters, direc teur van het vormingscentrum van de Ka tholieke Volkspartij te Baarn een uiteen zetting gegeven over het wetsontwerp al gemene ouderdomsverzekering. Hij werd ingeleid door de voorzitter, de heer W. Heeselaars uit Amsterdam, die o.a. op merkte, dat de bejaarden voor vele pro blemen staan. Gebleken is, dat velen één- maal per week een warme maaltijd gebrui ken. Aan deze ongewenste toestand dient een einde te komen en gerekend wordt op de steun van de overheid. Vele bejaarden kunnen niet aan het verenigings- en so ciëteitsleven deelnemen wegens gebrek aan geld. Gehoopt wordt hierin verbetering te brengen als de overheid subsidies verleent. De heer Peters zeide, dat het bij de nieu we wet om een volksbelang gaat: bepaalde groepen worden dus niet bevoordeeld. Ex- wordt een taak voor de gemeenschap weg gelegd, in het bijzonder voor de wetgever. Het resultaat zal zijn, dat voor een ieder een behoorlijke oude dag gegarandeerd zal zijn. Spreker gaf een overzicht van de ouderdomsvoorziening in de afgelopen hal ve eeuw en besprak de totstandkoming van de noodwet-ouderdomsvoorziening, die op 1 October 1947 in werking is getreden. Verwacht werd, dat de noodwet spoedig vervangen zou worden door een definitie ve wet, maar zover is het nog steeds niet. De regering stelt zich voor de wet met in gang van 1 Januari 1957 in wex-king te stel len, maar de KVP hoopt, dat het eerder zal geschieden. Wanneer de wet van kracht wordt, is moeilijk te zeggen. Mogelijk zal het ontwerp in Februari a.s. in het open baar in de Tweede Kamer behandeld wor den en in Mei in de Eerste Kamer. Dan moet alles vlot vex-lopen en de regering ac- coord gaan met amendementen, die de Tweede Kamer eventueel mocht aanvaar den. De KVP zal het op prijs stellen, als de wet op 1 Juli in wex-king zal treden, maar zij zal tevreden zijn, als de uiterste datum 1 September 1956 wordt. De heer Peters gaf een uiteenzetting van een aantal punten uit het ontwerp, o.a. ar tikel 60, waarin gesproken wordt over korting op het pensioen. De regering wil blijkbaar de verantwoordelijkheid leggen op het bedrijfsleven en wil haar zelf niet aanvaarden. Insiders zijn van mening, dat zij, die thans lid zijn van een pensioen fonds, niet in aanmerking dienen te komen voor een korting; iets anders achten zij het voor hen, die zich nog moeten aanslui ten. Voor de ouderen staan in ieder geval be langrijke dingen te gebeuren, merkte de heer Peters op. In een achttal lan den bestaat i-eeds een goede ouderdoms voorziening en van belang is, dat Neder land spoedig zal volgen. Het is jammer, dat het niet eerder gebeurd is. Voorlopig blijven de uit te keren bedragen ongeveer dezelfde als die uit de noodwet. Daartegen over staat, dat volgens de nieuwe wet een waardevast bedrag wordt uitgekeerd, het geen van groot belang is. Het bestuur van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest heeft alsnog besloten tijdens de ziekte van Toon Verhey twee gastdirigenten uit te nodigen. Het V-con cert op 16 December en het D-concert op 20 December zullen onder leiding staan van Hein Jordans, dirigent van het Bx-abants Orkest, het extra-concert van 30 December wordt door Willem van Otterloo dirigent van het Residentie-Orkest geleid. Op dezelfde wijze als zij dit reeds van 1945 af heeft gedaan, zal de vereniging „Pax" ook dit jaar trachten op de eerste Kerstdag een geschenk te bezorgen aan hen, die door een langdurige ziekte de Kerstda gen niet zullen kunnen vieren zoals zij dit wel zouden wensen. Dat deze Kerstgeschen ken door de zieken zeer op prijs worden gesteld, blijkt wel uit het feit, dat het aan tal adressen van patiënten, die voor een der gelijke attentie in aanmerking komen, ieder jaar groter wordt. Ook dit jaar ovex-treft het aantal ingekomen aanvragen, afkomstig uit ziekenhuizen, sanatoria en gezinnen uit Haarlem en omgeving, dat van het vo rige jaar. Aanvankelijk bescheiden begonnen heeft het bestuur van „Pax" zijn wei-k zien uit groeien tot een organisatie met honderden begunstigers. Het doel van „Pax" heeft meer en meer de sympathie mogen verwerven van degenen, die in goede gezondheid de Kerstdagen kunnen vieren. Zelfs uit Austra lië komen giften van begunstigers, die in dertijd naar dit werelddeel emigreerden maar toch trouw hun jaax-lijkse bijdrage blijven sturen. Uitei-aard zijn deze geldelijke bijdragen van de begunstigers niet toerei kend om aan de vele aanvragen te voldoen. Teneinde zoveel mogelijk teleurstellingen te voorkomen doet het bestuur van „Pax" dan ook één maal per jaar een beroep op de winkeliers in Haarlem en omgeving om deze Kerst-actie te steunen. Daarnaast houdt het bestuur van „Pax" ieder jaar een kien- avond, welke zich steeds in een gi-ote be langstelling heeft mogen verheugen. Dit jaar bleek de belangstelling voor deze kien- avond zelfs zo groot, dat het bestuur ge noodzaakt was twee van dergelijke avonden te organiseren en wel één op Zatei'dag 12 November en één op Zaterdag 19 November. Beide kienavonden worden gehouden in de Koningin Emma-school aan de Raafsti-aat in Oud-Schoten. Koe in slachthuis afgemaakt Omstreeks half zes Dinsdagmiddag is ln Spaarndam een drachtige pink, die werd geleid door een tuinder en een melkbezor ger uit Haarlem, aangereden door een per sonenauto. De aanrijding ontstond, toen het dier plotseling opzij sprong. Een der poten werd verbrijzeld, zodat het dier naar het slachthuis vervoerd en daar afgemaakt moest worden. De auto werd aan de voor zijde geheel vernield en moest met een kraanwagen weggesleept worden. De ge leiders van de koe hadden niet voor ver lichting gezorgd. Op IS en 19 November in Vleeshal Op 18 en 19 November zal in de Vleeshal in Haarlem een bazar worden gehouden ten bate van de aankoop van muziekin strumenten voor het ongeveer 35 leden tellende harmonie-orkest „Haarlem." Wethouder W. F. Happé, een der Haar lemmers, die de stoot gaven tot de oprich ting van het orkest op 28 November 1952, zal op Vrijdag 18 November, des avonds om acht uur de bazar openen. Men zal daar in de Vleeshal aantreffen een rad van avontuur, een grabbelton, een vistent en andere vermakelijkheden, die men op een bazar pleegt aan te treffen. Er zijn voor deze bazar reeds vele geschenken binnengekomen en ook de leden van har monie-orkest „Haarlem" hebben er voor gezorgd, dat er een respectabele hoeveel heid artikelen voor de bezoekers gereed zal liggen. Vijf man van het orkest zullen het geheel met muziek opluisteren. Een der grote attracties van de bazar is voorts een verloting, waarvan de uitslag op Zaterdagavond 19 November omstreeks tien uur bekend zal worden gemaakt. De eerste priis van deze loterij is een aquarel van de Haarlemse kunstschilder Poppe Damave. A fwijzend prae-advies B. en W. van Haarlemmerliede Enkele weken geleden heeft het bestuur van de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nedei'landse Voetbalbond aan ge meenteraden van Haarlem en omliggende gemeenten een verzoek gericht de verma kelijkheidsbelasting op door amateurvoet balverenigingen te spelen wedstrijden af te schaffen. In de binnenkort te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude zal een voor stel van B. en W aan de orde komen, om niet in te gaan op het verzoek der af deling. Het college schrijft in de toelich ting, dat het voldoende begrip heeft voor de financiële moeilijkheden en herinnert aan het voorstel, om subsidies aan sport verenigingen beschikbaar te stellen. Toch acht het geen termen aanwezig bovendien nog vrijstelling van vermakelijkheidsbe lasting te verlenen en op deze wijze de voetbalsport anders te behandelen dan an dere sporten. In de week van 14 tot en met 19 No vember wordt de jaarlijkse landelijke col lecte voor stichting christelijke blinden hulp „De Fakkels bijeen" gevormd door de verenigingen „Bartiméus" te Zeist, „Sonne- heerdt" te Ermelo en de Amsterdamse Blindeninrichting, gehouden. Men kan zich als collectant(e) opgeven bij: mevrouw A. E. Bijster-Smit, Cremer- straat 84; mej. H. F. Einmahl, Zocher- straat 28; mevrouw T. v. Putten-Broek- meijer, Sterrebosstraat 53 en mevrouw J. J. v. d. Werff-Weijers, Pegasusstraat 37, allen te Haa'rlem. Zaterdag 12 November is het Klaproos dag. Dan gedenkt Nederland hen die voor onze vrijheid vielen. Op die dag wordt een bijdrage gevraagd voor het Oorlogsgraven- werk. Er zijn op het ogenblik meer dan 30.000 geallieerde oorlogsgraven in Neder land. Er zijn nog vele collectanten nodxg. Men kan zich opgeven bij het bureau UW, Proveniershuis, Grote Houtstraat, Haarlem. Als dank voor het inzamelingswerk wor den door het Britse Legioen bij loting 22 collectanten aangewezen om komend jaar geheel gratis een vier-daags bezoek te brengen aan Londen. Onder auspiciën van het Comité voor Kamermuziek heeft Donderdagavond 10 November in de Renaissancezaal van net Frans Halsmuseum een recital plaats, dat door de alt Ans Wiersema en de pianiste Hélène Hubbelink gegeven wordt. Er wor den liederen van Moussorgsky, Bartok en Ernest W. Mulder, benevens pianower- ken van Mozart, Sjostakowitsi, Leon Orthel en Bax-tök ten gehore gebracht. ADVERTENTIE HAARLEM, 8 November 1955 ONDERTROUWD: 8 Nov. .T. B. M. Th. A. van Baaren en L. A. C. van Turnhout. GEHUWD: 8 Nov.. J. W. A. Vermeulen en M. B. Schoen: H. Kroes en H. W. Verdam. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov., W. C. Kerkman—Weber; 8 Nov., G. van Alten- Dikken. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., J. L. van WaverenSnijder: G. Muldervan der Heide; 7 Nov., L. A. Ruys—Jetses; H. Ver meulenHogenbirk; 8 Nov. C. G. Clemens van Ruiten. OVERLEDEN: 6 Nov., N. E. Ebmeijer, 8o j., Bakenessergi-acht; Chr. Gaartmanvan der Genugten, 57 j„ Pontianakstraat; J. Woudenberg, 82 j„ Kenaupark; D. Peere boom, 86 j.: aGsthuisvest; J. Schuui-man, 73 j„ Ga9thuisvest; 7 Dec., G. L. Rothertde Regt, 73 j„ Hazepatei-slaan; M. Wiegman— Kempe, 72 j„ Teding van Berk houtstraat; C. L. van der Aar. 41 j„ 2e Zuidpoldex-sti-aat; H. Th. van Koeverden, 54 j„ Kampei-laan; F. J. Silvister Haar, 63 j., Kennemerstraat. Het A.B.C.-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk geeft Zaterdag de eex-ste van een reeks van vijf voorstellingen van het nieuwe cabaretprogramma „De kat van huis". Behalve de bovengenoemden werken hieraan onder anderen mede: Joop Vischer, Jaap Maarleveld, Sieto Hoving, Mimi Kok, Marijke Hoving en Maya Bouma, benevens de pianist Ru van Veen, die samen met Cor Lemaire de muziek componeerde. De cho reografie is van Albert Mol. Op 18. 19 en 20 November wordt in restau rant Hof van Holland op de Grote Markt in Haarlem de eindstrijd gehouden van het kampioenschap van het gewest „Het Noord- Westen" vijfde klasse libre klein biljart. De wedstrijden staan onder leiding van de biljartvereniging Hof van Holland. De deelnemei-s zijn: L. v. d. Aakster (district Alkmaar), L. Boekhout Ct Gooi), J. H. Boom (Amsterdam), J. Bouma (West- Friesland), A. la Croisee (Utrecht) H Exalto (Zaanstreek), J. van Kessel, Haar lem (Vriendenkring), J. Kossen (Schagen) en J. Spaans (Den Helder). De lengte van de partijen is 50 caramboles. ococcoooooooo:>:»a»s^^ P Dezelfde tramreizigers, die kort ge- 5 P leden onze aandacht vroegen voor het p bejaarde vrouwtje, dat huilde over het y j-j verlies van haar wollen hoofddoek, <5 P brachten ons thans getrouw rapport uit 8 over de algemene vreugde bij het tram- P 8 huisje aan de Tempeliersstraat, nu deze 8 X hoofddoek weer terecht is. „Het heeft 8 geholpen, dat bericht", schreven zij, 8 „want vanavond stond zij ons stralend, P met de doek in haar hand op te wach- g ten. Haar plezier werkte aanstekelijk, want al gauw had de hele menigte, die p daar voor het tramhuisje stond te wach- ten, er reuze veel schik in." x „Onze oprechte dank, ook namens 8 8 oma, zoals we haar zijn gaan noemen. Wij zijn er zeker éven gelukkig mee g als zijzelf", zo besluiten de tramreizigers f g hun brief. 6 XX>3COOGOCCOCCOOCCOOOOOOOODCOCCCCOCOOCC<X>3C-CCCOCGCOCOCCO ADVERTENTIE f 1.60 - 22.75 chte muziek, meeslepend rhythme en - 4711 Eau de Cologne: k Harmonische drieklank bij feestelijke uren. BINNENLAND Wethouder D. J. A. Geluk heeft Dinsdag avond in de Vleeshal in Haarlem de ten toonstelling geopend van handenarbeid van de groep welpen de jongens van acht tot twaalf jaar van de vereniging De Neder landse Padvinders. Deze door het gehele land reizende tentoonstelling, met onder andere werken van Haarlemse padvinders, zal tot en met Zaterdag dagelijks geopend zijn. De heer Geluk verrichtte de opening in twee functies, als wethouder van Haarlem en als lid van de plaatselijke commissie van het district Haarlem van de NPV. Hij noemde het een bijzonder gelukkige om standigheid dat men zich nog met deze handenarbeid bezig houdt in een tijd van steeds toenemende mechanisatie, die van de mensen specialisten dreigt te maken. Het ergste, dat ons mensen kan overkomen, aldus de heer Geluk, is dat wij machines en robots zouden worden. Het is van zeer groot belang meer te werken naar een al gemene persoonlijke ontwikkeling. De opvoeding van het Nederlandse on derwijs is te practisch gericht. Dit wordt echter erkend en bij het onderwijs wordt gestreefd naar het zich meer richten op de persoon, aldus wethouder Geluk. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat deze tentoonstelling ook voor hen, die leiding aan het weipenwerk geven, een aansporing mag zijn de handenarbeid op te nemen in het werkprogramma. Wethouder Geluk was ingeleid door hop man ir. J. Pool, districtscommissaris in het district Haarlem van de Nederlandse Pad vinders. Hopman Pool vertelde, dat deze tentoonstelling is ontstaan tijdens het vijf enveertig-jarig bestaan van de NPV. Ons padvindershart moet met trots kloppen, zei hopman Pool, als we zien wat de jongens tot stand hebben gebracht. Zij hebben zich hier op natuurlijke wijze kunnen uiten. Toch kan dit werk alleen slagen als er lei ding is. En die ontbreekt helaas vaak. Ver schaf ons de bereidwillige persoon om de Verkort weergegeven) Bushalte-kwestie. „Naar aanleiding van de suggestie inzake de bushaltekwestie van de heer H. A. van Drunen wil ik graag het volgende opmerken. Door deze oplossing zou het publiek, dat met de bus mee wil, van het nog betrek kelijk veilig trottoir, de gevaarlijke snel- verkeersweg moeten oversteken. Boven dien zouden de passagiers op de smalle vluchtheuvels gelost moeten worden. Ouden van dagen, gebrekkigen en moeders met kinderen moeten dan maar zien weer op het trottoir te komen met alle risico's vandien. De heer Van Drunen kan nu wel zeggen, dat thans bij het stoppen van de bus de fietsers worden weggedrukt en naar links moeten uitwijken, maar bij zijn oplossing zullen de fietsers ook moeten uitwijken, maar nu naar rechts inplaats van naar links. De stopplaatsen van de bussen zijn bij het fietsend publiek voldoende bekend en ook duidelijk aangegeven, zodat met enige oplettendheid, die toch altijd betracht moet worden, dit voor hen geen overwegend bezwaar kan zijn. De veiligheid van het publiek moet nummer één zijn". G. R. (Naschrift van de redactie Afgezien van het feit, dat geen enkele bus een uitgang aan de linkerzijde heef^ hetgeen voor deze oplossing noodzakelijk zou zijn, is zij in derdaad ook naar onze mening onuitvoer baar met het oog op de veiligheid der bus passagiers. Dat dit ook voor wielrijders geen oplossing zou zijn bestrijden wij: naar links uitwijken is zeer gevaarlijk, naar rechts uitwijken, ofwel: rechts houden be hoort een tweede natuur te zijn). welpen te helpen zichzelf te ontplooien. Zo besloot de districtscommissaris. Leden plaatselijke commissie Na de opening van de tentoonstelling heeft ir. Pool met de leden van de plaatse lijke commissie in Haarlem door het uit gebreide rayon een districtscommissie nog een bijeenkomst gehouden. De belang rijkste punten, die hierbij naar voren kwa men, waren de werving van bekwame lei ding, het verkrijgen van een eigen districts terrein in deze omgeving (het district Haarlem NPV heeft van 19461952 de be schikking gehad over een spel- en kam peerterrein aan de Zanderijvaart) en het voorzien in de behuizing van de verschil lende groepen. Tevens werden de functies verdeeld in de commissie, die ten doel heeft de districts commissaris te steunen bij zijn werk voor hulp aan de groepen en hem behulpzaam te zijn bij het contact houden met de maat schappij. De commissie is als volgt samenge steld: mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort, voorzitter; D. K. Heeringa, arts te Overveen, secretaris, Militairenweg 18: G. Rietveld, te Aerenhout, notaris te Amsterdam, penningmeester; D. J. A. Ge luk, wethouder van Haarlem; G. Duyckinck Sander, G. Dorland, G. Ratsma en dr. II. van der Loos. Hervormd predikant, leden. De districtscommissaris heeft ambtshalve zitting in de plaatselijke commisie. Een van de leden zal nog de functie van waar nemend voorzitter krijgen toebedeeld. Vanmorgen hebben werklieden van een bouwmaatschappij op het Nassauplein te Haarlem palen geslagen en prikkeldraad gespannen. De bedoeling is een betonmolen te plaatsen, die voorbereidend werk zal verrichten bij het maken van een kelder onder het gebouw van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omliggende gemeenten. De kelder is bestemd voor ar chiefruimte van de kamer. Nu de Verordening betreffende toeken ning van een tegemoetkoming in studiekos ten aan ambtenaren der gemeente Haarlem drie jaar in werking is, zodat B. en W. haar in de praktijk konden beoordelen, achten zij de tijd gekomen om haar aan een her ziening te onderwerpen. Er is zeer veel ge bruik van gemaakt, waaruit dus wel bleek, hoe welkom deze regeling was. In sommige gevallen heeft de regeling naar de indruk van B. en W. stimulerend gewerkt op de studiezin. Maar de werkingssfeer der ver ordening is te gering gebleken. In sommige opzichten hanteert met name het rijk rui mer normen. Daarom is een nieuwe verordening ont worpen, waarin ten eerste de onderschei ding tussen ambtenaren en arbeidscontrac tanten niet meer is opgenomen omdat B. en W. élke toelage toekennen en ten tv/eede de leeftijdsgrenzen en rangengren- zen naar beneden en naar boven zijn ver vallen. Het begrip studiekosten zal voor de bepaling der toelagen niet meer beperkt blijven tot de cursus- en reiskosten, maar uitgebreid worden tot de totale uitgaven. Ook de onderscheiding kostwinner niet- kostwinner vervalt: voor allen wordt de bijdrage gesteld op 75 percent van de uit gaven. Voorts zijn ruimere mogelijkheden geschapen om de termijn, gedurende welke de bijdrage wordt verleend, te verlengen. Bovendien is de terugbetalingsplicht bij ontslag op eigen verzoek tijdens de stud'ie of binnen drie jaar nadat de studie met goed gevolg is beëindigd, niet meer van kracht. De nieuwe verordening, waaraan de com missie van overleg reeds haar goekeuring gaf, zal nu de Haarlemse raad worden voorgelegd. Francois Pauwels 40 jaar advocaat. De Amsterdamse strafpleiter en auteur van een aantal romans mr. Frangois Desiré Pauwels herdenkt Vrijdag 11 November de dag waar op hij veertig jaar geleden voor het gerechts hof te Amsterdam beëdigd werd als advocaat en procureur. Het is de wens van de jubi laris deze dag in alle stilte door te brengen. Hij zal Vrijdag afwezig zijn. Enkele collega advocaten zullen mr. Pauwels later in in tieme kring huldigen tijdens een hem aan geboden diner. HAARLEM EN OMGEVING „Europa na Genève". Op 14 Novem ber zal de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan 20 te Bloemendaal een open bare bijeenkoms. houden, waarbij de heer A. Moser een causerie zal houden over „Europa na Genève". ADVERTENTIE AMSTKKOAMSEVAART 20 Tt 1..1105J MANGELVVAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem besloten tijdens de weken, dat de stad verlicht zal zijn met het oog op de St. Nicolaasverkooptijd ook de Grote Markt feestelijk te illumineren. Op deze wijze zal in het centrum een aaneensluitend net van verlichte straten ontstaan. Op de Grote Markt zal floodlight het Stadhuis, de Vleeshal en de Hoofd wacht beschijnen, terwijl tevens de ramen van de Grote kerk verlicht zullen worden De zakenlieden die aan de Grote Markt zijn gevestigd zullen in de kosten bijdragen. Veertig jaar bij belastingen Dinsdag heeft de heer W. Hagoort het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst van 's rijks belastingen trad, waarin hij thans als hoofdassistent bij de afdeling inspectie en accijnzen te Haarlem werkzaam is. De jubilaris heeft deze fees telijke dag doorgebracht te zijnen huize, dr. C. A. Gerkestraat 23 rood te Zandvoort. De heer C. D. Fetter, hoofdinspecteur titulair, prees in zijn huldigingstoespraak de nauwgezette plichtsbetrachting en ijver, die door de heer Hagoort in de afgelopen jaren in dienst van het rijk waren be toond. Hij overhandigde de jubilaris een geschenk in enveloppe. Namens de collega's bood de heer R. Fruitema, hoofdcontroleur zijn gelukwen sen aan en ook hij memoreerde in een har telijke speech de verdiensten van de heer Hagoort. De heer Fruitema liet zijn woor den vergezeld gaan van enkele geschenken; een fraaie portefeuille en een bloemstuk. In de loop van de dag ontving de heer Hagoort nog vele blijken van belangstel ling. Verdacht van huwelijkszwendel De Haarlemse recherche heeft Dinsdag proces-verbaal terzake van oplichting op gemaakt tegen de 31-jarige A. G. uit Haarlem, die er van wordt verdacht, on geveer twee jaar geleden een fabrieksar beider uit Dordrecht te hebben wijsge maakt, dat zij met hem wilde trouwen. Verblijd door die mededeling had hij haar een bedrag van honderden guldens voor nieuwe kleren en een nieuwe fiets gege ven. Achteraf is gebleken, dat zij helemaal geen huwelijksplannen had en dat zij deze fabrieksarbeider door het steeds verschui ven van de huwelijksdatum „op sleep touw" had genomen. Een gedeelte van de haar geschonken kleren en de fiets zijn in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9