ITS!! Bestrijdt VERKOUDHEID met Aspirin*) ook imf Site c PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Nu kunt U kiezen Over en Bekker gespreken.mm ^Wereldnieuws J VALDA Prins Bernhard op vliegreis naar Afrika De radio geeft Dinsdag Afstanden Gift van het Rampenfonds aan de K.N.B.R.D. <€ccU ió liet Duitse scooterrijder dodelijk verongelukt Vrouw van 81 jaar verdron ken; 71 jarige broer vermist Vrachtauto overreed twee mannen Examens Dodelijk ongeval op onbewaakte overweg Crematie H. J. Noppen Kleurenfilm over konink lijk bezoek aan de West MAANDAG 14 NOVEMBER 1 955 2 BARTJELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD: BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Prins Bernhard landde Zondag met zijn particuliere toestel op de luchthaven Ciam- pino bij Rome op doorreis naar Centraal Afrika, waar hij aan een grootscheepse jacht op groot wild zal deelnemen. De prins, die zelf aan de. stuurknuppel zat, steeg spoedig weer op met als eerst volgende landingsplaats Tobroek. Terwijl het toestel op Ciampino nieuwe brandstof kreeg, onderhield de Prinszich met de Nederlandse ambassadeur in Rome, de heer Hendrik N. Boon, die naar het vliegveld gekomen was om de Prins te verwelkomen. Zaterdagmiddag botste de 27-jarige Duit ser B. uit Vreden, rijdende op een scooter, op de rijksweg Ruurlo-Groenlo, tegen een boom. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Koekoekschool, waar zich in de weg een flauwe bocht bevindt. B. heeft vermoede lijk met vrij grote snelheid gereden. Het slachtoffer was ongehuwd. ADVERTENTIE Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebt. gedeponeerd handelsmerk Een wachtmeester van de rijkspolitie te Well (L.) heeft even ten Zuiden van de Koninginnebrug bij Well-Wanssum het stoffelijk overschot van een vrouw in de Maas ontdekt. Het bleek te zijn de 81- jarige J. V., die bij haar tien jaar jongere broer P. J. V. woonde, niet ver van de plaats waar het stoffelijk overschot werd gevonden. Toen de politie zich voor inlich tingen tot haar broer wilde wenden, bleek deze niet thuis te zijn. P. J. V. placht Zaterdags naar de markt te Venlo te gaan en een familielid te be zoeken, maar bij zijn familie te Venlo was hij Zaterdag niet geweest. De duisternis verhinderde de mensen nog verder te zoe ken naar de vermiste. De politie acht een tweede verdrinkings- geval niet uitgesloten. Waarschijnlijk is hier sprake van een ongeluk, aangezien de verhouding tussen broer en zuster zeer goed was. Toen een chauffeur van dc zoutfabriek in Muiden een vrachtauto de garage uitreed en daarbij uitkeek of er niemand in de weg stond, heeft hij waarschijnlijk niet gezien dat er twee mannen stonden te praten. Bei den werden overreden. De 53-jarige K. was vrijwel op slag dood, de 56-jarige V. liep een gecompliceerde beenbreuk op. I.eiden. Doctoraal examen II Geneees- kunde: H. A. C. Boelman. Den Haag; H. van Crevel, Den Haag; P. K. v. d. Ent Braat. Middelharnis. Semi-artsexamen: J. Bouma, Scheveningen: F. A. Griffioen, Den Haag; E. H. Loman, Den Haag; E. Schwalben, Amerika; J. W. Snellen, Leiden. Arts examen: A. Brons, Voorburg; G. Hille Ris Lambers, Bilthoven; A. G. van Noort, Den Haag; E. S. Rachlin, Amerika; J. Verhoeven, Noordwijkv Doctoraal examen Rechten: H. Staal Rotterdam. r Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economie: J. J. G. de Winter, Alkmaar; candidaats examen Rechtsgeleerdheid: H. M. L. van Duijkeren, Amsterdam; D. B. Rudolphi, Amsterdam en E. C. M. Jurgens, Amster dam (cum laude). Raadslid. In Algiers is het gemeenteraads lid Mostafa Ben Mohammed gearres teerd. Hij was leider van een terreur organisatie die in het gehele land ope reerde. Bedwongen. Myron Kinley, de Ameri kaanse blusdeskundige, heeft een olie- brand in een nieuw aangeboorde bron bij Ragusa op Sicilië, die vijf dagen lang gewoed heeft, bedwongen door water on der hoge druk in de pijp te laten spuiten. Gids. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is opgetreden als gids voor een aantal politie-auto's, die bij München jacht maakten op de dief van een politie-wa- gen. Het vliegtuig landde bij de in het veld achtergelaten wagen. De dief is voortvluchtig. Verloren. Volgens de „Volksbond voor de zorg voor Duitse oorlogsgraven" zijn in de laatste wereldoorlog 752 Duitse duik boten verloren gegaan, waarvan 462 op de Atlantische Oceaan en Het Kanaal, 132 op de Noord- en Oostzee, 78 in de Noordelijke IJszee, 57 in de Middelland se Zee, elf in de West-Indische wateren, elf op de Indische Oceaan en één in de Zwarte Zee. Kras. Afghaanse vliegtuigen, die boven Pakistaans gebied vliegen zullen worden neergeschoten. Pakistan heeft een pro testnota aan Afghanistan gezonden over vluchten van Afghaanse vliegtuigen bo ven Pakistan. Opgeschort. De Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. en de Franse maat schappij „Air France" hebben Zondag wegens de staking van het grondperso neel op Orly en Le Bourget al haar vluchten tussen Londen en Parijs opge schort. Hartaanval. De West-Duitse minister voor speciale taken, dr. Robert Tillmanns, is op 59-jarige leeftijd te Berlijn overle den. Hij had Vrijdagavond een hartaan val gehad. Dr. Tillmanns was protestant en voorzitter van de Christen-Democra- lische Partij te Berlijn. Wakker. De politie van New York heeft in haar jongste actie tegen het gebruik en verhandelen van verdovende midde len in New York 88 handelaren en ge bruikers gearresteerd. Verdovende mid delen en de voor het gebruik benodigde „apparatuur" werden in beslag genomen. Rouw. In de belangrijkste plaatsen van Zuiii-Afr;ka hebben duizenden vrouwen gedemonstreerd tegen de wet volgens welke de senaat twee maal zoveel leden krijgt. De wet werd in de vorige zitting aangenomen. De vrouwen droegen zwar te sjerpen ten teken van rouw „over de dood van de grondwet". Provocatie. Radio-Moskou heeft geprotes teerd tegen „nieuwe provocaties" van de Amerikaanse „Kruistocht voor de vrijheid" door het oplaten van ballon nen met propagandamateriaal in Duits land, bestemd voor Tsjechoslowakije. Toen de ministers van Buitenlandse Za ken te Genève spraken over middelen tot vermindering van de spanning in de wereld, werden opnieuw dergelijke bal lonnen opgelaten, aldus radio-Moskou. Doortocht. Wijlen koning Gustaaf V van Zweden dreigde in 1941 met aftreden als zijn kabinet zou weigeren een Duitse legerdivisie doortocht naar Noorwegen te verlenen. Dit blijkt uit een Duits di plomatiek telegram uit oorlogstijd, dat het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken heeft gepubliceerd. De koning sprak de hoop uit, aldus het telegram, dat Duitsland verder geen eisen zou stellen. Het Duitse verzoek om het eiland Gottland te mogen bezetten had hij afgewezen. Overleden. Martin Durkin, oud-minister in de regering-Eisenhower, is op 61-ja- rige leeftijd aan de gevolgen van een hersentumor overleden. President Eisen hower benoemde Durkin in 1952, niette genstaande zijn activiteit in de demo cratische partij, tot minister van Arbeid. Een jaar later nam hij ontslag, omdat de president volgens hem zijn beloften niet nakwam. Volgzaam. In Praag is een regeringsver klaring uitgegeven,waarin gezegd wordt, dat Tsjechoslowakije tot nu toe 1437 Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten heeft, die zich inmiddels in West- en Oost-Duitsland of Oostenrijk gevestigd hebben. Thans zal Tsjechoslowakije, na onderhandelingen met de Oost-Duitse regering, geleidelijk nog meer Duitsers vrijlaten. Personen, die wegens zware misdaden veroordeeld zijn, zullen, voor zover zij uit Oost-Duitsland afkomstig zijn, aan het Oost-Duitse gerecht over geleverd worden. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND- VERNACHTEND I PUFFEL MONTY COATS 59.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Internationale samenwerking bij emigratie. 18.00 Dit is leven, causerie 3 8.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole o^est. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.10 Verloving en verloofden, causerie. 21.30 Radiophilhar- monisch orkest en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Kamerkoor. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.00 De Antwoordman. 22.15 Pianorecital. 22.40 Voordracht. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 1-2.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.25 Causerie. 14.00 Operamuziek. 15.00 Klankbeeld. 15.20 Pla ten. 16.00 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws, king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.30 Platen. 21.00 Platen. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (224 en 49 m.). TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Koning Oidipoes, tragedie. DOOR DE SNELLE voertuigen waarover we beschikken, wordt een afstand van enige tientallen kilometers tegenwoordig al zeer gering geacht. In luttele uren voe ren auto's of treinen ons van het ene eind van het land naar het andere, over afstan den waarvoor onze voorouders verschei dene dagen van moeizaam reizen nodig hadden. Mensen, die vroeger nooit de vei lige beslotenheid van hun dorp hadden verlaten, hebben thans een volslagen minachting voor afstanden gekregen en snellen op wankele brommers van de ene stad naar de andere om dagelijkse inkopen te doen, of toeren in vacantielijd met de logge bussen van het plaatse lijk reisbureau langs de azuren kusten van Zuid-Europa. Wat wil men in een land, dat te klein is voor een werkelijk economische exploi tatie van buitenlandse luchtlijnen nog beuzelen over afstanden van enkele kilo meters? Toch herinner ik me een Canadees uil de eerste maanden na de bevrijding. Hij raas ofkomstig uit Vancouver en was dwars door de onmetelijke uitgestrektheid van zijn vaderland getrokken om zich in een haven aan de Oostkust in te schepen Daarna vjas hij in Engeland en vervolgens in Afrika beland, toen kwam Sicilië aan de beurt, en Anzio, gevolgd door een landing in Zuid-Frankrijk. Ook dit land werd doortrokken, daarna België, Duitsland en Nederland. Zijn verlof bracht hem geen rust, want de enkele dagen die hem op meer of minder regelmatige tijden werden toegestaan, voerden hem per vliegtuig naar een ander land en per legerauto naar het een of andere afgelegen gehucht waar hij een kennis had zitten die hij noodzakelijk bezoeken moest. Om ook zijn bijdrage aan de volledige afwikkeling van de oorlog te kunnen leveren, had hij zich tenslotte op gegeven voor de dienst in de Pacific en verwachtte ieder ogenblik te worden ge roepen voor zijn nieuwe bestemming die 20.000 km. verder lag. Toch schrok deze jongeman, die als door een wervelwind opgenomen, kriskras over de halve aardbol was gestoven, we herhalen, toch schrok deze jonge kerel terug voor een wandeling van een paar kilo meter. Want een uur lopen is héél wat anders dan dezelfde tijd in een Boeing of razende jeep doorgebracht! Zet allen, die zo smadelijk over afstanden spreken omdat zij de benzine het werk laten doen, in Amsterdam neer en vraag hun la.ngs de makkelijk begaanbare weg naar Den Haag te lopen, een afstand van slechts 50 km.; de meerderheid van deze bluffers zal Schiphol niet eens halen! Want 50 km. is een onafzienbaar eind zo dra we ons tot taak gesteld hebben deze afstand op eigen kracht, en zonder mecha nische hulpmiddelen af te leggen. Waarom vestigen we hierop zo nadruk kelijk de aandacht? Omdat onze petro leumindustrie dagelijks een hoeveelheid asfalt produceert voldoende voor een tweebaans rijweg ter lengte van 50 km. Een weg van Amsterdam naar Den Haag vloeit gemiddeld iedere dag van het jaar uit de reusachtige tanks! Laten we thans ook eens iets vertellen over de wegenbouw in de oudheid. Daarover morgen. H. PéTILLON. In de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, die in Amsterdam is gehou den, heeft de voorzitter, de heer J. P. Weijburg, medegedeeld, dat het Rampen fonds de bond een gift van f 300.000 ver strekt om reddingsmateriaal aan te schaf fen, ten gebruike bij eventuele rampen. De gift is aanvaard. Binnenkort zal een zestig tal steunpunten in het land worden in gesteld. Onlangs zijn proeven genomen met plastic vletten, die niet kunnen zinken en plaats bieden aan twee roeiers en zes ge redden. Het werk van de bond is door het rijk voor de eerste keer financieel gewaar deerd, waardoor de mogelijkheden groter geworden zijn. Meer aandacht zal ook ge schonken worden aan het jeugdwerk. Aan de brigades Haarlem, Amsterdam en Den Bosch werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een bondsvlag aange boden. Aan de Apeldoornse brigade werd als de meest actieve afdeling het zgn. „winkelschild" overhandigd. De aftredende bestuursleden J. Vasten- burg, penningmeester; P. van der Mije en B. A. Schimmel werden bij acclamatie her kozen. Zondagmorgen om half tien is op een onbewaakte overweg onder de gemeente Udenhout (N.B.) de 22-jarige J. Witlox, wonende te Udenhout, door een personen trein, aangereden en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer bevond zich op een bin nenweg tussen Udenhout en Enschot en wilde per rijwiel de onbewaakte overweg, bekend onder Brabants Hoekje, oversteken toen uit de richting 's-Hertogenbosch een goederentrein naar Tilburg naderde. De heer Witlox liet deze passeren en stak onmiddellijk achter de laatste wagon de baan over. Op dat ogenblik werd hij aan gereden door een personentrein, die even voor half tien uit Tilburg naar 's-Her- togenbosch was vertrokken. Het rijwiel werd mee gesleurd, terwijl de fietser zo ernstig werd verwond, dat hij een kwartier later overleed. Het treinverkeer tussen Til burg en Den Bosch ondervond vijftien mi nuten vertraging. Te Westerveld is Zaterdag het stoffelijk overschot verast van luitenant ter zee met speciale diensten eerste klasse H. J. Nop pen, hoofd van de Marine-voorlichtings dienst, die vorige week in het Marinehos pitaal te Overveen is overleden. De plech tigheid geschiedde met militaire eer. Aan het begin van de Duin en Kruidbergerweg te Santpoort voegden zich bij de stoet de Marinierskapel onder leiding van kapitein G. Nieuwland en het tamboer- en pijpers corps. Op weg naar Westerveld werd treur muziek ten gehore gebracht. Bij de aula speelde de kapel „Wenn ich einmal soil scheiden", een koraal uit de Mattheus Pas sion. Daarna loste een peloton een salvo. Terwijl de baar in de aula werd gedra gen, bracht de heer Piet Halsema op het orgel het Largo van Handel ten gehore. Kapitein W. A. de Graaff, commandant van het opkomst-centrum Voorschoten, vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestrijdkrachten, R. H. Beider, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Zee schilders, waarvan de overledene erelid v/as en luitenant ter zee eerste klasse voor speciale diensten L. D. van der Kroon heb ben achtereenvolgens het woord gevoerd, waarna de vlootpredikant ds. Van Beek het Onze Vader bad. Onder orgelspel van het Ave Verum van Mozart daalde de kist. De zoon van de overledene sprak woorden van dank voor de blijken van deelneming. Van het koninklijk bezoek aan de West is door Polygoon-Profilti een documentaire film in kleuren vervaardigd, waarvan de eerste vertoning in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in de journaaltheaters zal ge schieden. Vrijdag wordt in deze theaters de première gegeven van het eerste deel van „De Koninklijke Reis", dat een beeld geeft van het bezoek aan de Antillen. ADVERTENTIE HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Mandoline-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Grens gevallen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 47. Onder het wakend oog van de kapi tein werd de lading uit het ruim gehesen en op de kade gezet. Tenslotte kwam de kist aan de beurt, waarin Joris Goedbloed zich verborgen hield. Maar als de schelm gedacht mocht hebben, dat hij op die ma nier onopgemerkt zou kunnen wegkomen, dan had hij zich toch vergist. „Kijk, dat is zijn kist!" riep Panda, die met Pat op dit ogenblik had gewacht. „Die moeten we in de gaten houden en als hij er uit wil glippen „Stil", zei Pat, „je stoort mijn gedachtens. Het is nu tijd, dat ik een meesterplan uit denk om dat schurk het glas zwaar water weer af te nemen." Maar helaas waren de spionnen vlugger met een plannetje, dan de meesterspeur- der Pat en Panda m.oesten haastig opzij springen, toen dit misdadige tweetal in een gestolen vrachtauto kwam aanstuiven en onder luid remgeknars precies onder de zwaaiende kist stopte. „Maak schieten door touw!" gilde Chi Fon zijn huurboef toe, „dan kissie maken val len achterop autowagen!" Dat is de nieuwe WINGS „King Size". Modern van lengte, kostelijk van aroma en elegant in de hand. Meer dan ooit kunt U genieten van WINGS, zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. WIHG ADVERTENTIE Honderden millioenen WINGS sigaretten zijn reeds in rook vervlogen. Een overtuigend bewijs, dat deze beroemde Amerikaan overal gewaar deerd wordt. Thans zijn er, naast de WINGS standaard, ook WINGS „King Size" sigaretten, extra lang, extra lekker! De bekende WINGS regular size blijft echter ook voor ieder, die bij voorkeur een sigaret van standaard lengte rookt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2