Agenda voor Haarlem Evert Vermeer: PvdA houdt woning nood buiten de verkiezingsstrijd Twintig gewonden bij tram botsing in Amsterdam AANGEDANE KEEL yicKs WRIGLEY Dr Adenauer en Pinay zijn het volkomen eens over de Saar Kader van West-Duits leger in Bonn geïnstalleerd Utrechts gezin liet vier kinderen verhongeren Diefstal van f 30.000 Verlaging interlocaal telefoontarief Ds J. J. van Hille naar Amsterdam West-Duitse vrees werd niet bewaarheid Dr Niemöller vreest voor herleving van de oude oorlogsmachine Jhr. dr. J. Loudon overleden In memoriam jhr. dr. J. Loudon 7 Lijn 3 en lijn 16 botsten op plein bij Concertgebouw Examens Ze verzachten de Wel televisie en een scooter- kAUW Woningbouw en Volkshuisvestingscongres van de Wiardi Beekman stichting Kerkelijk Nieuws LIKDOORNS WONDEROLIE Echtpaar aangereden; man gedood, vrouw gewond Waarschuwing van Amsterdamse politie Indonesische infiltranten in Nieuw Guinea bekennen Kostbare penning gevonden Oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud-gezant te Parijs Hogere rijksambtenaren uiten bezwaren tegen salarisbeleid Prijs voor geografische studie toegekend MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 Bij een botsing: in Amsterdam tussen twee tramtreinen van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf zijn Zondagavond twintig personen gewond. Drie van hen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Het zijn de 55- jarige heer II. B. en de 4-ljarige mevrouw J. L.-E., die in het Wilhelminagasthuis zijn opgenomen en de militair J. van L., die met een hersenschudding naar de zieken zaal van de Oranje Nassaukazerne is ver voerd. De motorwagens van de tramtrei nen zijn door de politie in beslag genomen in verhand met een onderzoek naar de deugdelijkheid van de remmen. Met een klap, die straten ver te horen was, reed Zondagavond omstreeks half ne gen een tramtrein van lijn 3, die uit de richting Roelof Hartplein komende de kruising Van Baerlestraat Jan Willem Brouwersplein wilde oversteken, op deze kruising tegen de motorwagen van een uit de binnenstad komende tramtrein van lijn 16. Beide motorwagens werden uit de rails gedrukt en reden naast elkaar over het plein voor het Concertgebouw door het asfalt; halverwege de rijweg kwamen zij tot stilstand. Onmiddellijk schoten voorbijgangers en omwonenden toe. In allerijl werden zie kenwagens en de politie gealarmeerd. De gewonden konden, omdat de trams op de wielen waren blijven staan, vrij snel wor den geholpen. Bij een onderzoek bleek het noodzakelijk twintig personen naar zie kenhuizen te vervoeren. Drie van hen moesten worden opgenomen. Alle anderen, onder wie de bestuurder van de tramtrein van lijn 3, konden naar huis gaan. De verwondingen waren voornamelijk ver oorzaakt door rondvliegende glasscherven; tijdens de botsing was geen ruit in beide motorwagens heel gebleven. De meeste schade had de motorwagen van lijn 16, die naderhand zelfs niet weg gereden kon worden en op een dood spoor werd gebracht. De linkerflank van deze motorwagen was geheel ingedrukt. Ook het voorbalcon van de motorwagen van lijn 3 was beschadigd. Delft. Candidaatsexamen Werktuigkundig Ingenieur: H. P. Berdends van Berlekom, Bilthoven. Candidaatsexamen Vliegtuig bouwkundig Ingenieur: J. A. A. Boerrigter, Aerdemhout. Ingenieursexamen Civiel-in- genieur: M. A. Aartsen, Marknesse; E. Allersma, Middelstum; L. Barendregt, Vlaar- dingen; J. C. van Bergen, Gennep; P. C. Boshuizen, Groenekan; K. Boutsma, Delft; J. Br esters, Oosterbeek; J. W. Broek hu ij zen, Amersfoort; H. R. Ferrier, Delft; A. van Gelder, Vlaardingen; H. M. Goudappel, Delft; H. Habermehl, Alphen aan den Rijn; J. G. Hameling, 's Gravenhage; J. J. Hazel- bag, Gouda; J. Henneman, Beverwijk; G. van 't Hof, Rotterdam; H. J. Honig, 's Graven hage; W. van der Kleij, 's Gravenhage; A. J. A. Koppert. Grave; H. W. Loof, 's Gra venhage; H. Marcus, Aerdenhout; jhr. A. M. van Nispen tot Pannerden, Zevenaar; J. H. Pestman, Garmerwolde; G. H. Polet, Gouda; P. J. van der Ree, Heemstede; G. van Ries- sen. Zeist; P. Rincker, Heerlen; G. Scheringa, 's Gravenhage R. A. Sickler, Amsterdam; H. J. H. Smeenk, Delft; E. Stamhuis (met lof), Delft; D. R. A. Stapel, Schiedam; J. L. van Stralen, Rotterdam; H. T. T. Thun- nissen, Breda; H. van der Tuin, Leiden; C. J. M. van Unen, Roosendaal; J. G. Vlaar- dingerbroek, Leiden; J. J. Voorham, Bus- sum; D. J. de Vries, Schiedam; J. Wagens- veld, Leiden; D. van der Weel, 's Graven hage; R. Zoglmann, Delft. Ingenieursexamen Mijningenieur: F. R. T. Bloch, 's Graven hage; P. J. Johannes, Delft; T. R. Selden- rath (met lof), Rijswijk (Z.H.); H. van Veen, 's Gravenhage. Amsterdam. Gemeente Universiteit: doc toraal examen Politieke en Sociale Weten schappen: K. Scheffers, Overveen. ADVERTENTIE met beproefde, keel-verzach- tende bestanddelen van Vicfes VapoRub! Doeltreffend! Heerlijk! W MEDICINALE HOESTBONBONS MAANDAG 14 NOVEMBER Cinema Palace: „Geen moment zonder student, alle leeftr, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio; berust. Moderne bedrijfsmethoden worden „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 7 en onvoldoende toegepast, aldus de heer Bom- Volgens de politie heeft de bestuurder van lijn 3 te langzaam gereageerd, toen hij het kruispunt naderde. Hij had, aldus de politie, de van rechts komende tramtrein van lijn 16 voorrang moeten verlenen. Naar aanleiding van een uitlating van de bestuurder van lijn 3, dat de remmen van zijn wagen niet deugden, heeft de politie beide motorwagens in beslag genomen voor een onderzoek naar de remmen. De motor wagen van lijn 3 is onder politiegeleide naar de remisie aan de Havenstraat ge bracht. in Utrecht heeft de politie op aanwijzing van buren alle vier de kinderen uit het gezin van de metaaldraaier Van W. ver wijderd. Zij waren sterk ondervoed en to taal vervuild. De oudste twee, 4 en 3 jaar, zijn onder de hoede gesteld van het Leger des Heils. Van de jongsten, jongetjes van 2 jaar en negen maanden, was de toestand zo ernstig dat zij met spoed naar een kinderzieken huis werden overgebracht. Het jongetje van twee jaar, dat nog geen negen pond woog, bleek er het slechtst aan toe te zijn. Het is ondanks de zorgen, die er in het kinderziekenhuis aan zijn be steed, overleden. De baby van negen maanden hoopt men in het leven te kunnen houden. De ouders zullen wegens dood door schuld worden vervolgd. Het gezin was onder meer in het bezit van een televisie toestel, een electrische wasmachine en een scooter. Naar de vier kinderen werd nau welijks omgekeken Prins Charles van Engeland is vandaag zeven jaar geworden 'en heeft 25 van zijn vriendjes uitgenodigd voor een verjaars feest je op Buckingham Palace in Londen. Tijdens de theetijd zal een rood-witte ver jaardagstaart met zeven kaarsen worden aangesneden. Prins Charles houdt van sport waartoe zijn vader hem aanmoedigt. De hertog van Edinburgh houdt toezicht op zijn wekelijkse rij- en gymnastieklessen en hij leert zijn zoon zwemmen in het De Harskampenaar O., handelaar in oud ijzer heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een kast in zijn slaapkamer een kistje, inhoudende een bedrag van 30.000 aan bankbiljetten was gestolen. Een ander kistje, dat er vlakbij stond en waarin zich een nog groter bedrag aan papieren geld bevond, werd evenals een aanzienlijke som in zilveren rijksdaalders door de inbreker(s) blijkbaar niet gezien. De Harskampse poli tie stelt in samenwerking met de recherche uit Ede een uitgebreid onderzoek in. Te beginnen met 15 November worden maatregelen genomen om het interlocale telefoontarief zodanig te wijzigen, dat elk gesprek in zóne B vier cent en in zóne C acht cent goedkoper wordt, zo deelt de P.T.T. mede. Daar de apparatuur, welke voor auto matisch afgewikkelde gesprekken de kos ten vaststelt, moet worden gewijzigd en omdat voor de hieraan verbonden werk zaamheden ongeveer twee weken nodig zijn, zal deze tariefsverlaging in de loop van dié periode van veertien dagen gelei delijk overal in den lande effectief worden. Voor verreweg de meeste gesprekken zal deze verlaging echter al in het eerste deel van deze periode ingaan. Ds. J. J. van Hille, Remonstrants Gere formeerd predikant te Haarlem, heeft een beroep, dat de Remonstrants Gereformeer de Gemeente op hem uitbracht, aanvaard. Zijn vertrek naar Amsterdam zal echter niet vóór Pasen van het volgend jaar ge schieden. De nu veertigjarige predikant begon zijn loopbaan op 1 September 1942 als hulp prediker in Den Haag. In Maart 1947 ver trok hij in tijdelijke dienst naar de Pro testantse kerk van Indonesië, waar hij ach tereenvolgens 'werkzaam was op Banka, Billiton, Riouw en in Singapore. Hij keerde in 1950 naar Nederland terug en deed op 3 December van dat jaar zijn intrede in de Remonstrants Gereformeerde gemeente van Haarlem. In de veelzijdige arbeid van ds. Van Hille heeft vooral het jeugdwerk zijn belangstelling, waarbij hij vooral het lekespel stimuleert. Voorts heeft ds. Van Hille in de oprichting en het wefk van de Oecumenische Raad van Kerken in Haarlem en omgeving een belangrijk aan deel gehad. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend houdt u ln topvorm in uw werk en bij sport BONN (ANP) De besprekingen in Rhöndorf aan de voet van de Drachenfels tussen bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Antoine Pinay, zullen, naar in politieke kringen wordt verwacht, leiden tot nieuwe onderhandelingen over het Saargebied in het begin van het volgende jaar. De beide staatslieden hebben aan het einde van vier uren „hartelijk en intiem" beraad in een communiqué verklaard, dat zij voornemens zijn in overleg met de nieuwe Saarlandse regering, die na de verkiezingen van 18 December zal worden gevormd, te streven naar een oplossing van het Saarprobleem, die rekening houdt met de wezenlijke be langen van de beide landen, vooral op eco nomisch gebied, en met de wens der beide regeringen haar streven naar een Europese integratie voort te zetten. Deze integratie zal volgens het communiqué „goed uitge balanceerd" moeten zijn en gegrondvest op een nauwe samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland. De besprekingen over het netelige Saar- vraagstuk zijn, zoals dr. Adenauer liet we ten, gevoerd in een „zeldzame geest van gemeenschappelijkheid". Minister Pinay heeft de Franse houding na de verwerping van het Saarstatuut door de bevolking van het gebied, naar van Duitse zijde getuigd werd, nuchter en zakelijk weergegeven en daarbij niet veel twijfel over gelaten aan het feit, dat de houding der Saarlanders en hun Duitse aanhangers vele Franse voor vechters van een nauwer samengaan met de bondsrepubliek heeft ontmoedigd. Er is echter geen sprake van geweest, dat de Franse minister zijn gesprekspartners ook minister Von Brentano, staatssecreta ris Hallstein en ambassadeur Blankenhorn waren aanwezig heeft verrast met voor stellen zoals de Parijse pers had aangekon digd. De Franse minister heeft met geen woord gerept over een wens de verkiezin gen in het Saarland op te schorten, in af wachting van de uitwerking van een nieuw statuut voor het gebied. Zulke veronder stellingen waren in Bonn bij voorbaat al op afwijzing van alle partijen gestuit. Het communiqué zegt ook, dat opnieuw de volledige overeenstemming der inzichten der Franse en West-Duitse regeringen over de belangrijkste problemen gebleken is. De beide staatslieden hebben duidelijk te ken nen gegeven, dat zij in deze omstandighe den slechts een doelbewust voortzetten van de pogingen om tot Europese eenheid te ge- rake:1. als het enige antwoord op de Russi sche weigering om met de hereniging van Duitsland in te stemmen kunnen beschou- (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse minister van Defensie Theodor Blank heeft Zaterdag de eerste 101 militairen van de bondsrepubliek geïnstal leerd in een houten barak op de binnen plaats van zijn ministerie. Er was een po dium neergezet dat met gele en witte chry santen versierd was. Daarboven prijkten de zwart-rood-gele kleuren van de Duitse vlag en een zwart kruist met een witte rand, het vroegere embleem in de Duitse oorlogsvlag. Het heeft dezelfde vorm als het ijzeren kruis dat sedert 1813 in tijden van oorlog als onderscheiding voor bijzon dere wapenfeiten wordt verleend. Blank wees erop dat het tweehonderd jaar geleden was dat generaal Gerhard von zwembad van het paleis. Dikwijls rijdt de Scharnhorst, de grote hervormer van het prins paard in het park van Windsor. I Pruisische leger, werd geboren. Hij haalde „Wij moeten de woningbouw bezien in het licht van de toekomstige politiek", al dus zei de voorzitter van de P. v. d. A. de heer Evert Vermeer, toen hij in Zwolle het congres over woningbouw en volkshuisves ting van de Wiardi Beckmanstichtirtg opende. „Daarom zullen wij ook niet een agitatie voeren tegen de minister Witte, omdat dit jaar het geraamde aantal wonin gen niet bereikt werd." „Wij weten maar al te goed," zo zei de heer Vermeer, „dat tal van onberekenbare factoren een invloed hebben op de woning bouw en daarom acht de Partij van de Arbeid het onjuist elkaar in dit geval by de komende verkiezingsstrijd in aantal te overtroeven." De heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer, hield een inleiding, waarin hij on der meer zei dat, hoewel andere takken van voortbrenging werden geïndustrialiseerd, het bouwbedrijf nog steeds op het ambacht 9.15 uur. Luxor: „French Can-Can", 18 j. 7 en 9.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chan tage", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volksunivei-siteit. Lezing door Dr. H. A. Benno van Gelder in de serie: „Leven en denken in het tegen woordig Rusland". Minerva Theater, Heem stede: 8.15 uur, V.P.R.O.-toumée met „Post voor u", ensemble Benny Vreden. Begijn hofkapel: 20 uur, Interkerkelijk Evang. Comité. Stadsschouwburg: 20 uur, A.B.C.- oabaret „De kat van huis", met Corry Vonk en Wim Kan. Zang en Vriendschap: „De grotere Wereld", 8 uur. Brinkmann: Boe- kenexpositie van de Nederlandse Boeken club, 26 en 710 uur. DINSDAG 15 NOVEMBER Cinema Palace: „Geen moment zonder student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vaclertje Langbeen", alle leeft., 1,45, 4.15 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chantage", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, A.B.C.-cabaret „De kat van huis" met Corry Vonk en Wim Kan. Minerva Theater: 20.15 uur, Toneelgezel schap Johan Kaart met „Potasch en Perle- moermet vacantie". Concertgebouw: N. Ph. O. met Marie Thérèse Fourneau, piano, 20.15 uur. Brinkmann: Boekenexpositie van de Nederlandse Boekenclub, 26 en 710 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: ds. G. J. Waardenburg spreekt over Kagawa, 20 uur. mer. Doordat het bovendien voor een be langrijk deel kleinbedrijf is met 200.000 werknemers en 20.000 werkgevers en schoksgewijze produceert, werkt het on doelmatig. Er is geen continuïteit in de productie. Wil men in dit alles verbetering- brengen dan zal het noodzakelijk zijn, dat de opdrachtgevers gemeenten, woning bouwverenigingen en ook particuliere in stellingen hun opdrachten samenvoegen tot een grote, die zo mogelijk telkenmale aan één onderneming voor jaren werk geeft. Reeds heeft de minister een eerste stap in die richting gedaan door de regeling, die hij voor de arbeidsbesparende systeem bouw met de drie grote steden heeft ge troffen. De heer Bommer wilde deze rege ling tot het gehele land zien uitgebreid en ook de traditionele woningbouw erin be trokken zien. De heer Bommer wilde dan naast de particuliere ondernemingen, die een bevoorrechte positie zouden krijgen, een nationaal bouwbedrijf in het leven roe pen. Hierna sprak de heer W. Harmsma, bur gemeester van Opsterland, over het pro bleem van de krotopruiming. Om te kunnen bepalen welke woningen voor systemati sche opruiming in aanmerking komen acht te hij uitgebreide documentatie omtrent de gehele woningvoorraad noodzakelijk via een woningkartotheek, waarvoor de grond slag gelegd moet worden bij de woningtel ling in 1956. Ruimtelijke ordening was het onderwerp van de inleiding, die werd gehouden door ir. F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de gemeentelijke dienst van Wederopbouw er Stadsontwikkeling te 's-Gravenhage. De enige mogelijkheid om invloed uit te oefenen op de bevolkingsspreiding en te voorkomen dat bepaalde streken van ons land onbewoonbaar worden, is invloed uit te oefenen op de spreiding van de werkge legenheid in industrie, handel, verkeer en overheidsapparaat, zo zei hij. Hij betwijfel de of onze huidige industrialisatie-politiek die zich beperkt tot het aantrekkelijk ma ken van de vestiging in zgn. overschotge- bieden daarmee in voldoende mate reke ning houdt. De besturen van gemeenten en provincies moeten zich weten te verheffen boven een locaal-patriottisme, dat streeft naar het be reiken van een zo hoog mogelijk inwoner tal. Het concurreren van gemeentebesturen bij de vestiging van industrieën heeft dik wijls meer tot resultaat dat de industrie op kosten der inwoners in de watten wordt gelegd dan dat landelijk gezien de werkgelegenheid wordt vergroot. Steeds meer is gebleken, dat het nodig is de structuur van een gehele gemeente in het kader van een streekplan in een gemeentelijk structuurplan vast te leggen' Van even groot belang, aldus ir. Bakker Schut, is voor de gemeenten het voeren van een actieve grondpolitiek, waarbij hij het erfpachtsysteem aanbeval. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heeze G. E. Bakker, cand. te Amsterdam; te Vaals-Gulpen D. J. Blik- kendaal, vic. te Kralingen; te Wildervank (toez.) A. J. Hollander te Deinum (Fr.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Heino (voor het prov. vormmingswerk) mej. K. v. Drimmelen aldaar. Chr. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te Ede (met standpl. Wageningen) ds. J. Jongeleen, em.-pred. te Bussum. Evang. Luth. Kerk Drietal te Harlingen: P. C. Roodenburg te Breda, A. Vermeulen te Amsterdam en mej. L. J. Visser, prop. te Utrecht, van wie laatstgenoemde beroepen is. Geref. Gemeenten Bedankt voor Yerseke P. Honkoop te Rijssen. Scharnhorst's woorden aan: „Het moet de traditie van het leger zijn aan het hoofd van de vooruitgang te marcheren". „Gij zijt de eersten van duizenden. Gij zijt bur gers in uniform en niet meer of niet min der dan andere burgers," aldus Blank. Er was geen muziek en het volkslied werd niet ten gehore gebracht. Vermoede lijk heeft men met het installeren van deze eerste kadergroep, voornamelijk de Russen willen laten zien dat het West-Duitsland ernst is met de herbewapening en met zijn samenwerking met de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, Slechts 12 man droe gen de nieuwe uniform van het West-Duit se leger. Decoraties werden nog niet ge dragen. Tot de twaalf geüniformeerden behoorden de deskundigen Heusinger en Speidel, d'ie de rang van General-Leutnant herkregen hebben. Slechts zes man be kleedden een rang, lager dan officier. Sol daten heeft het leger nog niet. Men hoopt met de opleiding voor het leger op 2 Ja nuari te Andernach te beginnen. ROCHESTER (Reuter) De Evange lische predikant Martin NiemöLler, d'ie acht jaar in een concentratiekamp heeft door gebracht wegens zijn verzet tegen Hitier heeft in een toespraak te Rochester in de Amerikaanse staat New York de vrees uit gesproken, dat het nieuwe leger op de' oude (Duitse) oorlogsmachine zal lijken. Volgens hem bestaat slechts zeventien percent van de West-Duitsers die zich voor het leger gemeld hebben, uit jongeren of niet-oud- strijders. „Het ziet er uit als een terugkeer naar de Europese opvatting, dat de militai ren een macht zijn binnen de regering. De Scandinavische landen en Zwitserland heb ben militaire organisaties die werkelijk legers van burgers zijn, doch dat zijn uit zonderingen, aldus ds. Niemöller. ADVERTENTIE M m M VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoomruigen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NJOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen mei wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijr» stillende benzocaïne. Een flesje N'OXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.33 bespaart T' veel ellende <60) Tekort aan docenten. Wegens het tekort aan docenten bij het voorbereidend hoger, het middelbaar, het kweekschool- en het middelbaar nijverheidsonderwijs heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen onlangs herinnerd aan de moge lijkheid een renteloos voorschot te krijgen voor universitaire studie en voor middelbare aktenstudie. Een groot aantal aanvragen daartoe is ontvangen. Teneinde deze aan vragen zo spoedig mogelijk te kunnen ver werken heeft de staatssecretaris van Onder wijs zeven regionale commissies ingesteld, die bij de selectie van de gegadigden van advies zullen dienen. De gegadigden zullen door de commissie worden opgeroepen. Op de Loosduinsekade te Den Haag is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een 70-jarige man het leven heeft gekost, ter wijl diens vrouw werd gewond. Het echtpaar H. E. en J. C. E.-H., beiden 70 jaar, wonend aan de Loosduinsekade, stak de weg over vlak voor een naderende auto die in de richting van de stad reed. De bestuurder van de auto, de 24-jarige B. van H. uit de Goudreinetstraat, kon de twee voetgangers niet meer ontwijken. Beiden werden door de auto aangereden. De man overleed ter plaatse, zijn vrouw liep een beenbreuk en verscheidene andere verwondingen op. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. De hoofdcommissaris van politie in Am sterdam vestigt de aandacht op Mathias Hubertus Giesberts, geboren in Roermond, 8 Januari 1927, zich ook wel noemende Matthieu de Vries, die zich aandient als exploitant van artistenorganisaties, zoals bijvoorbeeld de Nederlandse Amateur Ar- tisten Organisatie of de Internationale Amusements Onderneming en die thans bezig is om (amateur) artisten te interes seren voor zijn plannen. Gelet op de met Giesberts opgedane on gunstige ervaringen, wordt men geadvi seerd op zijn aanbiedingen niet in te gaan. Alle beklaagden in de zaak van de Indo nesische infiltranten in de Etnabaai op Nieuw Guinea hebben een volledige be kentenis afgelegd. Het getuigenverhoor bood geen nieuwe aspecten. Op 22 November zal het requi sitoir gehouden worden. De landrechter zal waarschijnlijk op 23 November uit spraak doen. Het betreft hier de Indonesiërs die be trokken waren bij de infiltratie in de Etnabaai op Nieuw Guinea in October 1954. De tenlastelegging houdt in: aanslag met het oogmerk het grondgebied van de staat gedeeltelijk onder vreemde heer schappij te brengen, het teweeg brengen van een omwenteling, mensenroof, het in voeren van vuurwapens zonder vergun ning en diefstal met geweld. Zaterdag heeft de heer Baartmans, hoofd van de school te Welberg, bij het graven in zijn tuin een zilveren penning gevonden. Drs. Brekelmans, de stadsarchivaris van Steenbergen, vermoedt dat het een pen ning is, geslagen bij gelegenheid van de Vrede van Aken in 1748. Deze penningen zijn zeer zeldzaam. Aan de ene kant staat het beeld van de oorlogsgod Mars, met aan de rand de woorden: „Min Acasia Mortis", aan de andere zijde de godin van de vrede met de inscriptie: „Metescient Tempora Pace". De heer Baartmans heeft de waar devolle penning in bruikleen afgestaan aan de gemeente Steenbergen. Nabij Tobroek is een monument opgericht, dat doet denken aan een woestijnfort. Hier liggen 6010 Duitsers begraven van het „Afrika-corps". Het monument is in opdracht van de Duitse Oorlogsgravenstichting vervaardigd. In de ouderdom van 89 jaar is te Wasse naar overleden jhr. dr. J. Loudon, oud- minister van Buitenlandse Zaken en oud gezant in Parijs. De heer Loudon werd op 18 Maart 1866 te 's Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Utrecht in de rechts wetenschappen, en promoveerde in 1890 op een dissertatie: „De drie regelen van het Tractaat van Washington". In 1894 trad de heer Loudon in diplomatieke dienst als gezantschapsattaché te Londen. Daarna was hij achtereenvolgens gezantschapssecreta ris te Rome en chef van het kabinet van de minister van Buitenlandse Zaken in Den Haag, zaakgelastigde te Peking, gezant- schapsraad in Londen en in Parijs. In 1906 werd de heer Loudon gezant te Tokio en in 1908 gezant in Washington. In 1913 werd hij minister van Buitenlandse Zaken in het ministerie-Cort van der Lin den, dat gedurende de eerste wereldoorlog belast was met de moeilijke taak van de handhaving van onze neutraliteit. Van 1919 tot 1940 was hij gezant in Parijs. Jhr. Loudon was de eerste gedelegeerde van Nederland bij de assemblée van de Volkenbond en verder voorzitter der Tran- sit-conferentie te Barcelona in 1921 en voorzitter der voorbereidende ontwape ningsconferentie te Genève. De teraardebestelling zal Woensdag op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ge schieden. Bij het overlijden van jhr. dr. J. Loudon gaan de gedachten terug naar hetgeen deze bijzonder voorname figuur zowel als mi nister van Buitenlandse Zaken als in zijn hoedanigheid van gezant van Nederland in het bijzonder later, toen hij na de eerste wereldoorlog deze functie in Parijs be kleedde, voor ons land heeft gedaan. Lou don noemde ki een voorname figuur en daarbij denk ik aan zijn hoogstaand karak ter, zijn grote eerlijkheid, het warm-men- selijke dat hem onder alle omstandighe den eigen was en aan het zeldzaam grote vertrouwen dat hij door al deze eigen schappen bij een ieder wist in te boezemen. In 1913 minister van Buitenlandse Zaken geworden nadat h ijons land als gezant te Washington had vertegenwoordigd, zag hij zich al spoedig voor een zware taak ge plaatst toen in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak en Nederland er alles op zette om buiten de strijd te blijven. Dit vereiste niet alleen heel wat stuurmanskunst, maar bo vendien ook de moed om zo nu en dan toe te geven, zij het ook dat daarbij steeds de grenzen in acht genomen dienden te wor den, teneinde te vermijden dat een der strijdende partijen de indruk zou krijgen Nederland tot speelbal van haar wensen te kunnen maken. Jhr. Loudon is er in ge slaagd dit alles op een voortreffelijke ma nier te verrichten. Daarbij was ook van bij zonder grote waarde dat de buitenlandse diplomaten, met wie hij te maken had, in hem groot vertrouwen stelden. Toen de eerste wereldoorlog was afgelo pen stond ons land door allerlei factoren in het bijzonder bij de Fransen niet bijster goed aangeschreven. Het ging er derhalve om, te trachten het daar verloren terrein te herwinnen. Het was dan ook een daad van wijs beleid jhr. Loudon tot gezant te Parijs te benoemen. Daar heeft hij voor Nederland bijzonder veel goed werk ge daan, in de eerste plaats wat ons politieke aanzien betrof, daarnaast niet minder als een waardig vertegenwoordiger van een land dat er prijs op stelde zoveel als maar mogelijk was actieve belangstelling op cul tureel gebied te tonen. Ook die taak was ten volle aan jhr. Loudon en zijn echtge note toevertrouwd: deze charmante gast vrouw en gastheer slaagden er tenvolle in het Nederlandse gezantschap in de Rue de Grenelle tot een middelpunt ook ten aan zien van kunstzinnig leven te maken. Nadat in 1940 door de tweede wereldoor log aan zijn taak in Parijs een einde was gekomen bleef hij belangstelling koesteren in culturele en intellectuele prestaties, zelfs toen hij reeds ver over de tachtig was. Nederland heeft in hem een zijner voornaamste zonen verloren. E. van R. Onder voorzitterschap van de heer A. F. Boersema uit Den Haag heeft de Centrale van Hogere Rijksambtenaren te Utrecht zijn jaarvergadering gehouden. De voor zitter zei, dat de grote opkomst (vertegen woordigd waren 43 organisaties met teza men 13.000 leden), de bezorgdheid van deze categorieën ten aanzien van het huidige salarisbeleid van de overheid demonstreer de. De centrale heeft zich enige keren dui delijk uitgesproken tegen dit beleid. Men hoopt dat de critiek niet zonder resultaat zal blijven. In de vergadering werden ernstige be zwaren geuit tegen het wetsontwerp ouder domsvoorziening. De voornaamste waren: de grote haast die met de invoering van de wet, met haar grote gevolgen op financieel, sociaal en juridisch terrein, wordt betracht en voorts de dreigende aantasting van eigen rechtspositie. Tot de centrale werden in deze vergade ring toegelaten: de Vereniging van Acade- miaal Overleg, de wetenschappelijke staven van de universiteiten en hogescholen, de Vereniging van Medische Adviseurs bij de Raden van Arbeid, de Vereniging van Di recteuren van Nederlandse Musea, bene vens de individuele leden prof. mr. A. van Oven, prof. dr. C. den Hartog en de heer A. .T. van Amerongen, inspecteurs van de volksgezondheid. In zijn vergadering van Zaterdag heeft het bestuur van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap de jaarlijkse prijs, die wordt toegekend aan een Nederlands auteur onder de leeftijd van 35 jaar voor een artikel of andere studie op geografisch gebied voor de eer ste maal toegekend aan de heer A. K. Con- standse, thans werkzaam te Emmeloord voor diens publicatie „De Sociale Hiërar chie te Kemerik", verschenen in het tijd- schift „Mens en Maatschappij" in 1954. Deze prijs werd destijds ingesteld om we tenschappelijk werk bij jongere onderzoe kers aan te moedigen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9