„Vlees hooit erbij Zandvoort heeft weldra een honderdjarige in zijn midden TAXI 1 DC >0 Riool wat erzuiveri ngsinstallatie maakt uitstekende meststof „Jans de Kraaij" bleef heel fit in een leven van zware zorgen QO Inrichting wordt door Heemstedes burgemeester in werking gesteld **j3rieven aan de redactie „Om wille van de smeer" WASSERIJ DUYN K.A.B.-toneelgroep met „Nacht in de rimboe" Toneel en muziek voor de Stille Armen Ensemble Benny Vreden op propaganda-avond van de V.P.R.O. Schot uit windbuks trof loodgieter Op Donderdag 17 November Het recht moet zijn loop hebben Winterfeest voor bejaarden op 4 Januari Stille armen Heemstede Wensen der P.v.d.A. inzake afbetalingsstelsel Faillissementen Dierenbescherming vraagt maatregelen tegen onspor tieve zeehondenjacht WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O Op 9 December hoopt Jannetje van der Meij in Zandvoort haar honderdste verjaar dag te vieren. Het register van de burger lijke stand vermeldt, dat op 9 December 1855 Maarte van der Meij aangifte kwam doen, dat zijn vrouw, Marijtje Bakkenhoven, beiden óók reeds uit een oud Zand voorts geslacht., het leven had geschonken aan een welgeschapen dochter, die men Jannetje noemde. Deze aangifte vermeldt tevens, dat zij werd geboren des morgens om zes uur. Het is hoewel de Zandvoorters over het algemeen wel een hoge leeftijd berei ken zelfs de oudste Zandvoorters niet bekend, ooit een honderdjarige in hun mid den te hebben gehad. Daarom wordt aan de vierimig van dit feest natuurlijk grote aan dacht besteed, waarvoor de voorbereidin gen reeds worden getroffen, die echter voor 1901 en toen stond zij geheel alleen voor de zorg voor haar drie kinderen, door welke moeilijkheden zij zich met bewonderens waardige kordaatheid heeft heengeslagen. Een van haar zoons overleed intussen, zo dat thans nog een zoon en een dochter uit haar huwelijk in leven zijn. Haar bijnaam „Jans de Kraaij" dankt zij aan haar vader, die visser was op een Zandvoortse bom, die de naam „De Kraaij" droeg. Reeds talloze toneelschrijvers hebben in „de erfenis", hetzij dubieus of echt, de al tijd weer dankbare stof voor hun blijspelen gevonden, omdat zij hierin de menselijke hebzucht meedogenloos aan de kaak kon- de straks 100-jarige nu nog een geheim en den stellen. Ook Ed. J. M. Terlingen heeft een verrassing moeten blijven. Want Jannetje van der Meij, in Zandvoort beter bekend als „Jans de Kraaij", geniet gelet op haar hoge leeftijd, nog een goede gezondheid. In September maakte zij op nieuw de jaarlijkse tocht met de ouden van dagen nog mee en genoot van alles, wat haar deze dag geboden werd. Zij kan de courant nog lezen zonder bi-il, interesseert „Jans de Kraaij", vriendelijk en belang stellend, zoals de Zandvoorters haar kennen. zich voor veel wat om haar heen gebeurt, is nog vrij goed ter been en herinnert zich nog héél veel uit haar jonge jaren. Zij is het, die vertellen kan, dat zij het Noordzee kanaal zag graven en dat zij de pieren van IJmuiden heeft zien bouwen; die reeds ruim 30 jaar oud was, toen de trein naar Zand voort ging rijden en ruim 40 toen de tram werd aangelegd. Haar gehele leven heeft zij in Zandvoort gewond en het grootst aantal jaren bracht zjj door in haar huidige woning, het café Bluijs aan de Buureweg, links aan de kop van de Kerkstraat, het café, dat thans wordt voortgezet door haar zoon Jan en waar zij vroeger zelf jaren lang het bier bottelde, dikwijls tot laat in de nacht, wanneer zij na het uitventen van de vis in Haarlem en Bloemendaal en daarheen heen en terug had gelopen, eerst haar gezin verzorgde om zich daarna aan de café-beslommeringen te wijden. Zij huwde op 21 November 1885 in Zand voort met de Zandvoorter Hendrik Bluijs. Haar man overleed reeds op 29 December ADVERTENTIE •a.msteri>amsevaart20 MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour. Nadat de toneelgroep „Door Eendracht Sterk" zich enige tijd geleden als onder afdeling van de Heemsteedse Katholieke Arbeidersbeweging had losgemaakt, om de werkzaamheden vervolgens onder de naam „R.K. Heemsteeds Amateurtoneel" zelfstan dig voort te zetten, kreeg regisseur Bob Jansen de niet eenvoudige opdracht ten behoeve van de K.A.B. een nieuw ensemble te vormen. Deze groep heeft de gebruike lijke moeilijkheden gehad, maar mag zich thans in de morele steun verheugen van bijzonder veel leden: de toeloop voor de Zondag in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg gehouden toneelavond is zo onverwacht groot geweest, dat de voorstel ling Maandag moest worden herhaald. Bij dit debuut toonde Bob Jansen zich waarlijk voor geen kleintje vervaard door het waagstuk te ondernemen met deze gro tendeels ongeroutineerd§ krachten het toneelspel „Een nacht in de rimboe" op de planken te brengen. Volgens het program ma zijn de beide auteurs, Pierre Dumaine en Louis Bruet, leden van de „Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques" te Parijs, hetgeen nauwelijks als waarborg voor kwaliteit kan gelden. Het stuk is dramatisch allerminst sterk. De intrige berust op het gedwongen verblijf van een vijftal blanken en een inheemse bediende in een verweerde hut in de Afrikaanse rim boe, waar zich gedurende deze nacht dan diverse emotionele gebeurtenissen afspelen. De spanningen kunnen niet altijd door de logica worden verklaard, omdat de raadsels waarmee, dit heterogene gezelschap zich ziet omringd, door de schrijvers te opzette lijk werden geforceerd. Het was daarom van Bob Jansen goed gezien de nadruk bij deze voorstelling te leggen op de beklemmende sfeer van het oerwoud, waarbij een verantwoord gebruik werd gemaakt van technische hulpmidde len. die op de achtergrond de dreigende aanwezigheid van roofdieren en menselijke bosbewoners suggereerden. Het lijkt ons niet gewenst op de diverse individuele prestaties na dit eerste optreden reeds détailcritiek te gaan uitoefenen, maar wij kunnen toch ni,et nalaten hierbij vast te stellen, dat de spelers zich tijdens de repe tities voor het volgende stuk in de eerste plaats moeten toeleggen op verbetering van hun uitspraak en articulatie. Ditmaal ging door onverstaanbaarheid nog teveel van de tekst verloren. Wel mocht worden gecon stateerd dat de ernst en toewijding voor het toneelspel in ruime rftate aanwezig zijn, gezien de resultaten welke met dit moeilijk te spelen tropendrama werden bereikt. dit klassiek geworden onderwerp weer eens ter hand genomen voor zijn nieuwe blijspel „Om wille van de smeer", waarin zoals de titel reeds doet vermoeden, de stroopkwast een der voornaamste attri buten is. De katten die in dit stuk de kan- deleer likken zijn Dora Blommensteyn en haar dochters, bij haar voortdurende po gingen suikeroompje Jacob Brocks gunstig voor zich te stemmen; uiteraard alleen met het oog op de te verwachten erfenis. Deze houding is echter zo doorzichtig, vooral omdat zij haar ware aard niet altijd kun nen verloochenen, dat oom Jacob zich ging pantseren met een harnas van cynisme tegen alles wat vrouw is en de zonderling ste theorieën over de liefde en het huwe lijk gaat verkondigen. Toch is hij bij dit alles allerminst een mensenhater gewor den, maar hij geeft er nu eenmaal de voor keur aan zijn goede daden in stilte te be drijven. Zoals bijvoorbeeld neef Max Blom mensteyn mag ondervinden, die zich met Dora's huichelarij niet heeft ingelaten. Als oom Jacob dan in het derde bedrijfge storven is, blijkt hij zijn nalatenschap met een grimmige humor zodanig te hebben verdeeld, dat de erfgenamen allen loon naar werken krijgen; waardoor het testa ment beurtelings blijdschap of de nodige teleurstelling veroorzaakt. Een tamelijk mager gegeven dus, dat de schrijver door het inlassen van een aantal nevenintriges toch nog enige fleur wist te verlenen; al heeft het resultaat zich dan ook niet boven het middelmatige kunnen verheffen. De schuchtere minnaar Josef Donders is bijvoorbeeld wel een bijzonder weinig origineel blijspeltype. Dit neemt niet weg dat de werkende leden van de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Ge noegen" in het betreffende stuk een dank baar benutte aanleiding hebben gevonden, haar donateurs in hotel „Het Wapen van Heemstede" twee amusante Zaterdagavon den te bezorgen. Het is tevens een sympa thieke gewoonte geworden een middag voorstelling te organiseren voor de Heem steedse bejaarden, waarvan door de leden van de plaatselijke afdeling van de Alge mene Bond voor Ouden van Dagen steeds een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Bij de opvoeringen, die onder regie van de heer L. Beek waren voorbereid, wist vooral Hanny Beek zich voor de lach ga rant te stellen als de onverstoorbaar-vast houdende Kea Captijn, welke vermakelijke oude tante van haar een puntige typering verkreeg. Herman Booms' was de stugge oom Jacob; een vertolking, waarin het cy nisme en de goede inborst van dit karakter in de juiste verhouding werden weerge geven. Rita Beck en Martin Beek speelden het echtpaar Blommensteyn, eveneens met een goed aangevoeld contrast, welke familie werd gecompleteerd door Adri Carpentier en Janny van der Werff, als de levendige dochters. De schuchtere vrijer Josef Don ders vond in Piet Leuven een niet minder amusante vertolker, naast wie Bertha Blommensteyn, het voorwerp van deze stuntelige adoratie, meer vrijheid van be wegen had ten toon kunnen spreiden. Met Wim Koopman en Leen Lieshout werd deze blijspelbezetting gecompleteerd. De Katholiege Land- en Tuinbouwbond LTB houdt op Maandag 28 November in gebouw Sit. Bavo te Haarlem zijn algemene bondsvergadering. Na afloop van het huis houdelijke gedeelte van de vergadering zal mr. T. Brouwer, algemeen secretaris van de KNBTB, een voordracht houden over het onderwerp „De betekenis van de agrarische sociale voorlichting". Het Heemsteedse Fanfarekorps „Excel sior" wist opnieuw een grote belangstelling te trekken voor de traditioneel geworden jaarlijkse muziek- en toneelavond, welke Zaterdag in het Sportpark-restaurant ten bate van de Heemsteedse Stille Armen ge houden werd. Voorzitter-dirigent L. ter Braake sprak in een kort openingswoord zijn niet geringe voldoening uit over een dergelijk verheugende opkomst van het pu bliek, waarna hij zijn dank betuigde aan allen, die door hun belangloze medewerking deze avond mogelijk hebben gemaakt. Zoals de R.K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel"; de exploitante van het Sportpark-restaurant: de heer Theo Don- kerjo, die de balleiding zou verzorgen; de heer J. Loerakker, die met zijn orkest de dansmuziek voor zijn rekening nam en de verschillende winkeliers, waarvan men voor het kienspel diverse prijzen ontvangen had. Daarna was het de beurt aan het fanfare corps, dat onder leiding van zijn dirigent, de heer L. ter Braake verschillende marsen en concertnummers ten gehore bracht. Het corps bepaalde zich hierbij tot diverse suc cessen, die bij een vorige gelegenheid al eens door onze muziekmedewerker werden besproken, zodat wij thans kunnen vol staan met de vermelding, dat het korte con cert met de grootste aandacht door het pu bliek beluisterd werd. Het was daarbij van de heer Ter Braake een bijzonder sympa thieke geste zijn dirigeerstaf aan het slot over te dragen aan de tachtigjarige Reinier van 't Hoff, oud-dirigent van „Excelsior," die met zichtbare voldoening de „Pelikaan mars" nog eens dirigeerde. Het publiek beloonde dit wederoptreden met een lang durige en daverende ovatie. De R.K. Toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" leverde als haar aandeel tot, het slagen van deze avond een opvoe ring van „O, die mannen!", klucht in twee bedrijven door G. Mielke; waarvan het genre niet beter kan worden gekarakteri seerd dan door te vermelden, dat het hier de zoveelste kwade schoonmoeder betreft, wier diep in de spreekwoordelijke pantof fel gestoken echtgenoot uitgerekend „Habe- kuk" moet heten. Het is met behulp van zijn over meer moed beschikkende schoon zoon, dat hij een strategische aanval onder neemt op de dictatoriale macht van zijn echtgenote, welke escapades dan het ver dere verloop van dit stukje bepalen. Was de klucht op zichzelf dus al bijzonder wei nig opmerkelijk; dit gold steliig niet voor de spelers, die onder regie van de heer J. J. Schelvis van deze verzamelde nonsens een verrassend vlotte opvoering gaven. Het werd daardoor een vermakelijke voorstel ling. De heren J. van Wees en J. Velst vormden als de eerst zo timide schoonpapa en de voortvarende schoonzoon 'n kostelijk stel deugnieten, dat de met een kluchtig aplomb gespeelde dragonder-schoonmoeder van mevrouw T. van WeesWeyers over tuigend op de knieën wist te krijgen. De dames R. Spek en T. Schelvis lieten zich daarbij als het charmante zusje en de bru tale dienstbode evenmin onbetuigd. Op een door mej. ds. L. A. van der Voort geopende propaganda-avond van de V.P. R.O. in het Minerva Theater te Heemstede heeft het Ensemble Benny Vreden het ca baretprogramma „Post voor u!" vertoond. Aan alle bezoekers werd de gelegenheid geboden hun mening hierover op een klein formulier kenbaar te maken. Ik heb een greep in de bus met alle in de pauze ver zamelde strookjes mogen doen: de lectuur daarvan liet er geen twijfel aan bestaan dat deze voorstelling een groot succes moet worden genoemd. Kostelijk, beschaafd en geweldig leuk waren enkele der telkens terugkerende termen van waardering. Als men dit alles nu van het tweede deel had gezegd, zou ik dit enthousiasme nog enigs zins kunnen begrijpen. Het eerste kan ik nauwelijks hoger dan met „niet onaardig" prijzen. Uit dit alles blijkt wel, dat de leiding van de V.P.R.O. een goede keuze heeft gedaan door aan Benny Vreden de verzorging van de propaganda-avonden op te dragen. Hij beschikt blijkbaar precies over de toon, die in de smaak valt bij een publiek dat niet intensief aan het uitgaansleven deelneemt. Eerlijk gezegd vond ik de zogenaamde „black-outs" bijzonder flauw en ook de aaneenschakeling van anecdotes bij wijze van conférence weinig spiritueel, al waren er soms wel grappige woordspelingen bij. De ten gehore gebrachte liedjes aan de vleugel vormden het beste onderdeel van zijn optreden. Het hoogtepunt van deze kleine revue was stellig de (mede dank zij een geestige tekst van Hans de Vries) voortreffelijke „studio-rondleiding" door Piet Ekel, die zich als een bekwame imitator van beken de stemmen ontpopte. Kitty Knappert ver sierde haar chansons met soms overdadige, doch vaak ook heel toepasselijk-dwaze dansbewegingen. Haar solo „Druk werk" met imaginaire partners was werkelijk zeer geslaagd. Verder werkte Joelde van der Valk met enkele liedjes en in de korte schetsjes mee. D. K. A mateurtoneel ADVERTENTIE De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een drieëntwintig jarige bankwerker, verdacht van het ple gen van baldadigheid. Zaterdagmiddag om kwart over een werkte een drieënvijftig jarige loodgieter op een dak aan de Jan Nieuwenhuizenstraat te Haarlem en voelde, dat er iets tegen zijn hoofd kwam. Een v/onde ontstond bij het linker oor en de loodgieter stelde zich in verbinding met zijn huisarts, die de raad gaf naar het Sint Elisabeths Gasthuis te gaan, daar hij ver moedde, dat er een hard voorwerp in de huid was gedrongen. Aangetroffen werd een loden kogel, geschoten uit een wind buks. De politie werd hiervan op de hoogte gesteld en kwam na onderzoek tot de con clusie, dat een schot gelost moest zijn uit een perceel aan de Brouwersstraat. De bankwerker bekende op Zaterdagmiddag gemikt te hebben op een stukje lood, dat op een dak waar de loodgieter werkte, lag. Toen hij schoot stak de loodgieter zijn hopfd boven het dak uit. De buks is in beslag ge nomen. ADVERTENTIE Geniet nu van rookworst van de slager Elke dag vers uil .eigen-rokerij Hoe 't ook zij Publicatio van dft.verenigde i'ager» in Haarlem en omstreken. Op Donderdagmorgen 17 November zal de rioolwaterzuiveringsinstallatie achter de terreinen van dei gemeentereiniging aan de Cruquiusweg in Heemstede, officieel in be drijf worden gesteld door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. De bo'-wplannen voor deze installatie, die een einde zal maken aan de kwalijke geu ren, die vooral de omwonenden van de Haven reed's jaren lang grote ergernis heb ben bezorgd, werden in overleg met de dienst Openbare Werken van Heemstede ontworpen door het ingenieursbureau Dorr- Oliver N.V. De hoofdaannemer van de bouwwerken was J. P. A. Nelissen, aan nemingsbedrijf N.V. te Haarlem. Met de bouw werd begonnen in Mei 1954. Het hoofdgebouw bevat onder meer een pompenkelder met daarboven een machine hal, een transformatorruimte met labora torium en werkplaats en verder douches en een hal. Via dit pompgebouw met zijn vijf pompen, die een gezamenlijke capaci teit hebben van achttienhonderd kubieke meter per uur, wordt het rioolwater, dat uit het stamriool is aangevoerd, van zand' ontdaan en naar het grote voorbezinkings- bezonken slib weer naar een verdiept bin- nengedeelte voert, waar het in een grote put wordt opgevangen. Het gezuiverde wa ter wordt daarop naar het Spaame geleid. Het bassin heeft een doorsnee van 25 meter en een inhoud van 1300 kubieke meter. Tot het complex behoort ook een twaalf meter hoge ronde slibgistingstank, die dient om het achtergebleven slib op te vangen en een speciale bewerking te doen ondergaan. Een gedeelte van het slib wordt vernietigd door middel van de hierin reeds aanwezige zure bacteriën, die op een temperatuur van dertig graden worden gebracht, zodat zij zich hier onder de meest gunstige omstan digheden kunnen ontwikkelen. Het reste rende slib wordt afgexvoerd naar veertien grote slibvelden, waar het is opgesloten tussen betonwanden met drainageleidingen. Hier wordt het gedroogd en later gebruikt als een voortreffelijke meststof voor de Heemsteedse plantsoenen. De gassen, die zich in de slibtank ontwikkelen, worden opgevangen en gebruikt voor de verwar ming van hoofd- en bijgebouwen. De N.V. Nelissen heeft ter gelegenheid van de in bedrijfstelling van de rioolwater zuiveringsinrichting een keurig uitgevoerd boekje doen vervaardigen met een toelich ting van de directeur van Openbare Wer- bassin geleid, waar een roerinstallatie hetken in Heemstede, ir. E. A. Bierdrager. De toneelvereniging „Vondel" bracht Zaterdagavond in het gebouw Sint Bavo voor het voetlicht: „Het recht moet zijn loop hebben", een spel van Bert Peets. De voorstelling werd in het begin onver staanbaar gemaakt door een aantal bal dadige jongelieden die op zeer rumoerige wijze van hun aanwezigheid blijk gaven. Het spel moest op een tumultueus ogen blik zelfs worden onderbroken om de voorzitter gelegenheid te geven de onbe kende rustverstoorders vermanend toe te spreken. Het recht heeft in dit stuk zijn beloop gehad, daar heeft de schrijver voor ge zorgd, of de regisseur het spel recht heeft gedaan is een kwestie die meer aandacht verdient. Het was te merken dat het toneelspelen de groepje met enthousiasme geladen was en ook durf en flair bezit om een goed figuur op de planken te kunnen slaan. Het kwam er echter, enkele momenten uitge zonderd. niet geheel uit. Te vaak stonden de spelers er „schutte rig" bij en de mise-en-scène liet veel te wensen over: er zat te weinig beweging in de scènes: vele situaties verstarden. Een betere regisseur zou de goede kwaliteiten welke deze groep ongetwijfeld bezit, eruit gehaald en benut hebben, waardoor wel licht een soepeler opvoering was ontstaan Het recht dat zijn beloop krijgt, staat aan de zijde van een oude boekhouder die drie jaar onschuldig in de gevangenis ge zeten heeft. De diefstal welke hem tenlaste was gelegd, werd in werkelijkheid ge pleegd door een jonge zoon van de eige naar der firma waar hij werkte. De jeug dige dader heeft zijn moeder een jaar na de diefstal alles bekend, maar uit moeder liefde verzuimde zij de zaak alsnog recht te zetten. Door een bijkomstige verwikke ling hiertoe gedreven, moet zij thans alles bekennen. Aanvankelijk eist het onschuldig slacht offer, verbitterd door drie jaren gevange nisstraf, wraak, doch tenslotte krijgt deze affaire nog een waardig einde. Mevrouw R. van Honswijk, als mevrouw Wedekind, de moeder van de jonge diet liet een over het algemeen geloofwaardige creatie zien. De heer Dirkse in de rol van de rondborstige oom Karl, kenmerkte zich door een vlotte en natuurlijke manier van spelen, iets dat men ook van mevrouw C. Shotvanger, als Thea, de dochter van de boekhouder, kan zeggen. Ernst Bulau, de boekhouder, werd dooi de heer G. Kaldenbagh goed getypeerd, al legde hij het zielige element er in het be gin wel wat te sterk op. Van de drie zoons Wedekind had de heer S. Domper, als Herbert de advocaat de grootste rol, maar jammer genoeg miste men vaak bij hem wat (toneel)-oom zo aantrekkelijk maakte: flair. Hier en daar kwam het er wel eens door, maar daar bleef het bij. De ovérige rollen kwamen goed uit de verf en wanneer de spelers meer ervaring hebben opgedaan zullen de nog sluime rende talenten ongetwijfeld meer kans hebben om zich te ontplooien. H. S. Maandagavond hield het bestuur van de Stichting Adoptie Commissie Bejaarden een vergadering onder leiding van haar voorzitter de heer J. W. Th. Fibbe sr. ter voorbereiding van het halfjaarlijkse feest, dat op 4 Januari aan ongeveer 2000 be jaarden zal worden aangeboden. Dit win terfeest zal worden gegeven in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem. Ook nu weer zal wegens het grote aantal bejaarden een middag- en een avondvoor stelling op het programma staan. De leider, het bestuurslid de heer F. Vink, heeft weer een goed programma in voorbereiding. Henriëtte Davids en andere bekende ar- tisten zullen de bejaarden een onvergete lijke avond brengen. Het Rode Kruis, geholpen door vele da mes en heren die zich met hun auto be schikbaar stellen, zullen weer zorgen, dat ongeveer 250 invaliden de voorstelling kunnen bijwonen. Niettegenstaande het feit, dat zich steeds meer bejaarden aanmelden, ziet het be stuur met behulp van vele goede gevers steeds kans het vele geld bijeen te brengen. Het bestuur blijft vasthouden aan de, van het begin af gevolgde stelregel dat de be jaarden niets behoeven te betalen. ADVERTENTIE f 2.25-fl 2.50 Evenals vorige jaren zal in Heemstede een inzameling worden gehouden voor stille armen in die gemeente. Het comité, waarvan de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, voorzit ter, de heer E. J. van Lent, secretaris en de heer A. van Wingerde, penningmeester is, doet dan ook weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede een bij drage voor dit doel af te zonderen. Helaas zijn er nog altijd velen, die ge holpen moeten worden en daarom vraagt het comité de hulp van ieder, die tot hel pen in staat is. Het comité zal gaarne op gaven ontvangen van de namen en adres sen van personen van wie men meent dat zij voor een uitkering in aanmerking die nen te komen. Men kan bijdragen storten op postgiro rekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, of aan hem persoonlijk afdragen ten raadhuize, dan wel aan zijn woning Antonis Duycklaan 12. De heer A. Moser, die Maandagavond voor de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid een lezing zou houden over „Europa na Genève" was door familie omstandigheden verhinderd. De voorzitter van de afdeling, de heer H. Stapel, had echter de heer F. Falkeisen van het weten schappelijk bureau van het NW bereid gevonden, een inleiding te houden over „Het afbetalmgsstelsel". De heer Falkei sen citeerde aan het begin van zijn inlei ding enkele cijfers van het Centraal Bnreau voor de Statistiek. In het begin van dit jaar werd in ons land ruim een procent van het nationale inkomen besteed aan het kopen op afbetaling, dat is in geld uitgedrukt on geveer tweehonderdvijftig millioen gulden. Bij de twee procent van België en Zwitser land, de vijf procent van Duitsland en de acht procent van Amerika steekt dit cijfer nog gunstig af. In ons land wordt momen teel tachtig procent van de bromfietsen, zevenentachtig procent van de stofzuigers en vijfenveertig procent van de scooters op afbetaling gekocht. Het afbetalmgsstelsel dat tot voor kort in zeer brede kring werd veroordeeld, begint nu allerwegen terrein te winnen. De heer Falkeisen achtte d'it J zeker niet zonder gevaar. Een door de Tweede Kamer benoemde commissie heeft een aantal aanbevelingen gedaan om het afbetalingsstelsel in bepaalde banen te lei den, en ook het NW heeft zich over dit vraagstuk beraden. Het NW staat-niet af wijzend tegenover de afbetaling; zij streeft naar oprichting van een centraal informa tiebureau waar kopers en verkopers gere gistreerd worden. Hierdoor zouden overcre- ditering waarvan spreker enkele voor beelden noemde en malafide verkoop organisaties kunnen worden uitgebannen. Het NW pleit verder voor een regelmatig accoutantsonderzoek om de hoge rente (soms wel 20%) op de juistheid te contro leren, een wettelijke regeling voor afbeta lingskopen, een betere voorlichting van het publiek en een algeheel verbod van de colportage-verkoop. Deze vorm van „aan smeren" noemde spreker uit den boze, om dat het juist de economisch zwakken zijn, die hieraan geen weerstand kunnen bieden. Gezien het grote aantal verkoopzaken voelt het NW voor een vergunningenstelsel onder controle van de PBO-lichamen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Stapel deelde tenslotte mee dat de algemene ledenverga dering van de afdeling zal worden gehou den op Woensdag 14 December. De rechtbank .te Haarlem heeft op Dins dag 15 November 1955 geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag 15 November 1955 opgeheven het fail lissement van: J. in 't Hol. schilder, wonende te Zaan dam. Vlielandstraat 53. Rechter-commissa- ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. D. Aten. advocaat en procureur te Zaandam. Bij vonnis var de rechtbank te Haarlem van Dinsdag 15 November 1955 is, na gedaan verzet vernietigd het vonnis dier rechtbank van 8 November 1955, waarbij K. J. Keers, corrector, wonende te Badhoevedorp, ge meente Haarlemmermeer, Pelikaanstraat 18, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. G. J. H. de Leeuw, ad vocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Wegens liet verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 November 1955 geëindigd het faillissement van de firma De Nagtegaal en Zoon, gevestigd te Heem stede, Vondelkade 2 en haar enige firmant: W. J. de Nagtegaal, wonende te Heemstede, Vondelkade 2. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. E. M. J. Min- derop, advocaat te Aerdenhout. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft naar aanleiding van klachten over de onsportieve uitoefe ning van de jacht op zeehonden op Texel en vooral in de Zeeuwse stromen, de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening verzocht een einde te maken aan de jacht op zeehonden in Zeeland bij wijze van vacantiegenoegen, voorts het aantal jachtacten op zeehonden drastisch te beperken en extra controle te doen uit oefenen door de politie, opdat onnodig dierenleed wordt tegengegaan. lVerkort weergegeven) Verkeer. Ondergetekende is geen pes simist, ook niet iemand die op alle slakken zout legt, maar dit moet mij toch van het hart. Betreffende het gevaarlijke verkeer: Ik rijd dagelijks auto bezadigd en net; be leefd en voorzichtig. Dagelijks rijd ik mét de auto tweemaal over de Rijksstraatweg. Wat ik dan meemaak en zie van fietsers en voetgangers is bar. Zij spelen met hun leven en schelden clan nog op de automo bilisten. Men ziet op de Rijksstraatweg zelden auto's tegen elkaar. Het zijn doorlopend fietsers en voetgangers, die ongelukken krij gen. Zou er niet een klein steekje aan deze weggebruikers los zitten? En zou hun niet wat meer beleefdheid bijgebracht kunnen worden? Ik maak het zo dagelijks mee. EEN HEER IN HET VERKEER Verkeer II. Regelmatig nemen NZH- bussen, die onder het Oostelijke viaduct bij het station doorkomen om zich op de Zui delijke rijbaan van het Stationsplein op te stellen, de bocht zodanig, dat ze het trot toir bij de vroegere fabriek van Beijnes, hoek Jansweg vrijwel raken. Voetgangers die van de Jansweg, bij het einde van het hekje willen oversteken, moeten terug springen, men kan immers de bus op het allerlaatste moment zien aankomen. J.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7