Reserves moeten worden aangesproken om tekort van bijna twee millioen te dekken Gemeentelijk personeelsbeleid in moderner banen PÉTROLE HAHN Uitkering uit gemeentefonds te krap om verzorgingspeil te handhaven Gillette Omvangrijk programma voor 1956 van Haarlemse Openbare Werken Stichting van nieuw gebouw voor Lorentzlyceum nodig Geen grondslag Haarlems ontwerp-begroting voor 1956 Aanstelling van taakanalyst, sociale werkster en bedrijfspsycholoog cadeau voor Uïaakotn fokt ÜW- haak uit? Ontplooiing van het onderwijs door materiële factoren geremd 7 Examens Geen bezuinigingen Meer dan 25 millioen voor nieuwe investeringen Ippeltje voor de dorst Een „goeie morgen" begint met Gillette! Hildebrand-monument Amsterdamse studenten gaan petitie aanbieden W aterpoloprogramma WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN l DAT DE HAARLEMSE ontwerp-ge- nieentebegroting vandaag andermaal ver schenen is met een tekort van bijna twee millioen zal wel niemand doen schrikken. Tekorten op de ontwerp-begrotingen zijn namelijk de laatste jaren al evenzeer regel geworden als sluitende jaarrekeningen met een stevig overschot. Toch is er deze keer een nieuw element in het geding gekomen: de door hogere be stuursorganen aan de gemeenten opgelegde verplichting om met een sluitende begro ting te komen, nadat de uitkering van het rijk voor een aantal gemeenten, waaronder ook Haarlem, was herzien. Het is alsof het rijk daarmee wil zeggen: „Wij hebben de gemeenten in redelijkheid gegeven wat haar toekwam, de verantwoordelijkheid voor het budgetair evenwicht is nu verder in de handen harer besturen." Hierdoor wordt echter een halfslachtige positie bereuu. enerzijds verplicht men de gemeenten tot het indienen van een sluitende begroting, anderzijds zijn de gemeenten voor tachtig procent harer inkomsten afhankelijk van rijksuitkeringen. En de normen volgens welke die uitkeringen geschieden lopen sterk uiteen, getuige slechts het feit, dat Haarlem in totaal 88 gulden per inwoner ontvangt, tegen Utrecht 9.9 gulden, Arn hem ruim 108 gulden, Rotterdam zelfs 150 gulden en het zoveel kleinere Velsen ruim 99 gulden per inwoner. B. en W. hebben gemeend het tekort voor 1956 te moeten ramen als een bijdrage uit de reserves, die met inbegrip van ge blokkeerde rijksuitkeringen ongeveer zeventien millioen belopen. Het is duidelijk, dat men met die politiek dus niet lang kan doorgaan, maar B. en W. hebben gesteld dat voor de twee volgende jaren een der gelijk beleid gerechtvaardigd is tot in 1958 een nieuwe Wet op de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten van kracht wordt. Gezien de omvang der reserves is er tegen zo'n regeling voor twee jaar wei nig bezwaar, al kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de reserves nu aan gesproken moeten worden, omdat het rijk Haarlem niet al te royaal bedeelt. De Haarlemse burger komt daardoor te kort, want dit offer is noodzakelijk om het verzorgingspeil te handhaven op het tegen woordige niveau, dat wel goed, maar zeker niet overdadig is te noemen. In elk geval ontbreekt de armslag om bijvoorbeeld op het gebied van het verkeer een radicale vernieuwingspolitiek te voeren, terwijl ook de middelen ontbreken om het reeds jaren gevolgde vooruitstrevende beleid op het terrein van onderwijs, cultuur en jeugdzorg consequent in alle onderdelen door te zetten. Het zou dan ook zeer verkeerd zijn om onder de indruk van dit nieuwe begrotings tekort met het rode potlood te gaan schrap pen op posten die tot de normale uitgaven voor onze gemeentelijke huishouding beho ren. De ervaringen met 'n dergelijke „aan passing" voor de oorlog opgedaan strekken niet tot navolging, omdat toen bleek, dat men er geen wezenlijke verlichting mee bereikte, terwijl anderzijds afbreuk werd gedaan aan de levensstandaard. Het is bovendien irreëel van een gemeentebestuur te verlangen, dat het zelf het mes zet in allerlei voorzieningen, terwijl het de middelen worden onthouden om zijn beleid ook financieel te kunnen funderen. Want daar schuilt de kernfout: bij de hui dige financiële verhouding tussen rijk en gemeenten heeft de begroting slechts een formele betekenis. Als grondslag voor een werkelijk gemeentelijke politiek is zij on bruikbaar. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen Rechten: A. Daalder. Haar lem. Candidaatsexamen Psychologie: G. J. S. de Wilde, Amsterdam. Met lof voor het doctoraal examen Politieke en Sociale We tenschappen (sectie C): K. S. Levisson. Met lof voor het doctoraal examen Spaans: J. M. Lechner. Huizen. Utrecht. Het doctoraal examen Natuur kunde: A. Noordergraaf. Woerden. Doctoraal examen Scheikunde: J. C. Overeem, Utrecht; J. G. Noltes, Utrecht;. C. B. D. van Schaik, Zaandam. Candidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde E: H. F. Huisman (cum laude), Utrecht. Idem F: B. H. Bijsterbosch, Utrecht; J. W. Crum, Utrecht. Idem G: F. R. van de Heide. Utrecht. Idem A: W. D. van Hettema, Boxtel. Idem D: R. van Dongen; H. A. Schoon derwoerd, Utrecht. DE VANDAAG VERSCHENEN ontwerp-begroting der gemeente Haarlem voor 1956 sluit met een tekort van 1.953.000,— op een totaal bedrag van f 29.158.060,— aan uitgaven. Hoewel dit tekort slechts weinig hoger ligt dan het nadelig saldo dat op de ontwerp-begroting voor het lopende jaar voorkwam, namelijk f 1.890.000,—, is in feite de situatie ongunstiger, omdat in de begroting voor 1956 reeds rekening werd gehouden met een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds, zoals wij reeds in een uitvoerige beschouwing in ons blad van 5 November konden meedelen. Door de verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, van de (compensatie voor de verval! ige andere inkomsten kon ee van ruim 1l/2 millioen gulden worden geboekt: was dit niet het geval geweest, belastinguitkering (compensatie voor de vervallen ondernemersbelasting) en de stijging van enige andere inkomsten kon een netto verhoging der inkomsten dan zou het tekort ongeveer vier millioen hebben belopen. Naar ministeriële voorschriften mogen de gemeenten geen begrotingen meer indienen met een tekort als sluitpost: er zal een dekking voor aangegeven moeten worden. In de Haarlemse begroting staat die dekking niet met zoveel worden genoemd, maar naar de wethouder van Financiën, de heer W. C. B a k - k e r, ons meedeelde ligt het in de bedoeling, dat aan de raad zal worden voor gesteld dit tekort te dekken door een bijdrage uit de reserves. Hieruit blijkt wel, dat de voortdurende tendenz tot stijging van het uitgavenpeil maar ook van het inkomstenpeil, en zelfs niet eens in mindere mate ook het ken merk vormt van de Haarlemse gemeente begroting voor 1956. Het accres bedraagt 9,7%, een cijfer waarvoor Haarlem zich niet behoeft te schamen, want het ligt be neden dat van andere grote steden. Gaat men nu na op welk punt van de gemeentelijke huishouding de toeneming der lasten het meest in het oog valt, dan komt men bij de salarispost uit, welke in 1955 nog f 14.521.000,bedroeg voor 2923 personeelsleden, welk aantal in 1956 zal oplopen tot 3704, waarvoor f 16.775.000, nodig zal zijn. In deze toeneming is dus zowel de 10%-salarisverhoging voor het overheidspersoneel van het afgelopen jaar als de uitbreiding van het ambtenaren corps verdisconteerd. Maar een dergelijke stijging vindt men ook bij de afzonderlijke begrotingen terug. In percentages uitgedrukt zijn de uitgaven voor het algemeen beheer met 14, voor de politie met 13, voor de brandweer met 10, voor volksgezondheid met 28 (door duurder ziekenvervoer en jeugdpsychologisch bu reau en groter tekort van het St. Elisabeths gasthuis f 369.000,voor volkshuisvesting met 13, voor openbare werken met 9,5, voor onderwijs met 16, voor cultuur en jeugd zorg met 18, voor sociale zaken met 6, voor economische aangelegenheden met 29% toegenomen. Waarbij men wel moet be denken, dat deze percentages nog weinig zeggen omtrent de bedragen waarop zij be trekking hebben. Een klein hoofdstuk als dat van economische aangelegenheden im mers komt eerder aan een radicale pro centuele verhoging dan een onderdeel dat uit hoofde van zijn omvang al grote be dragen vergt. De inkomstenstijgingen van de gemeente zijn als volgt te specificeren: hogere alge mene uitkering uit het gemeentefonds f 2.546.000,hogere belastinguitkering f 67.000,hogere „doeluitkering" van het rijk (voor politie, B.B., wegenonderhoud en dergelijke) f 555.000,—, hogere inkomsten uit eigen bronnen (straat- en vermakelijk heidsbelastingen, schoolgelden en derge lijke) f 186.167,—. In totaal f 3.374.167,—. Daar gaan echter een paar tegenvallers van af, zoals minder inkomsten aan op brengsten uit Energie- en waterbedrijven, aan pachten, huren en renten tot een totaal van f 854.771,zodat er voordelig resteert f 2.519.396,—. De uitgaven zijn in absolute cijfers sterker gestegen en wel met zeventig mille meer. B. en W. hebben dezer dagen een taak- analyst benoemd, die zal beginnen met de functiebeschrijving van het technisch ge- meentepersoneel. Dit betekent een begin van een moeizaam werk, dat bedrijfsgewijs zal plaats vinden. Om op een systematische wijze vertrouwd te geraken met de werk verdeling en een goed inzicht in de taken, zal die beschrijving van onderop moeten beginnen. Uiteraard zal telkens, vóórdat de taakanalyst zijn werk bij enig bedrijf op neemt, het contact met de directie en het personeel goed gelegd moeten worden, om misverstanden te voorkomen en van mede werking verzekerd te zijn. Het personeel zal bijgebracht moeten worden, dat hier de mogelijkheid wordt geschapen, om zelf mede te werken aan een juiste beschrijving van de onderscheidene functies, dus van ieders taak, welke straks uitgangspunt zal zijn voor verdere beoordelingen, voor werkgever en werknemers van groot be lang. Aldus delen B. en W. van Haarlem mede in de toelichting op het hoofdstuk perso neelszaken van de ontwerp-begroting voor 1956. Voorts zal zeer binnenkort een maat schappelijk werkster worden benoemd, die zich als taak zal zien toegewezen de ver zorging van de sociale belangen van het personeel, werkzaam bij de onderscheidene diensten en bedrijven. Het is duidelijk, dat deze verzorging nimmer opgedrongen hulp kan betekenen, doch dat de vraag moet uit gaan van ieder, die behoefte heeft aan hulp voor zover die kan worden verleend met inachtneming van andere terreinen voor hulpverstrekking, aldus B. en W. De groot ste zorg is de begrijpende samenwerking van deze sociale werkster met allen, die tot nu toe met de behandeling van perso neelszaken, inclusief die hulpverlening, zijn belast. Hiertoe zullen B. en W. de no dige waarborgen trachten te scheppen. Sa menwerking met het Sociaal Voorzienings fonds zal een deel van haar taak moeten zijn. B. en W. hebben voorts sollicitanten op geroepen voor de functie van bedrijfspsy choloog. Na ingewonnen advies is het hun overtuiging, dat voor een zodanige func tionaris voldoende doeltreffend werk zal zijn te verrichten. Ziektekostenregeling: De datum van inwerkingtreding van de Verordening ziektekostenvoorziening amb tenaren 1955 hebben B. en W. bepaald op 1 Juli 1955. Van de ambtenaren op wie het Ambte naren reglement 1954 van toepassing is, op 1 Juli 1955 totaal 1565 personen, zijn er op die datum tot de regeling toegetreden 1517, te weten: 316 ambtenaren met een bezol diging van meer dan f 6.000,en 1201 ambtenaren met een bezoldiging beneden laatstgenoemd bedrag, welk aantal uit maakt 97 van het totaal dier ambtena ren. Van de 1201 ambtenaren met een be zoldiging van minder dan f 6.000,hebben er slechts 148 de wens te kennen gegeven verstrekkingen te ontvangen door middel van een algemeen ziekenfonds. Door ge lijkstelling met deelnemers van andere groepen van gemeentepersoneel en semi- gemeentepersoneel (artikel 4 van de des betreffende verordening) is het totaal aan tal deelnemers gestegen per 1 October 1955 tot 1677, van welk aantal er 209 verstrek kingen ontvangen vanwege een zieken fonds. Volgens gemaakte berekeningen bedraagt het gemeentelijk aandeel in de kosten van de regeling 2.49 van het totaal der door de deelnemers genoten bezoldiging. B. en W. merken ten aanzien van het personeelsbeleid op, dat zij de vruchten, welke geplukt kunnen worden van de mo derne inzichten op dit terrein, de gemeen te niet willen laten ontgaan. Zij achten het echter geraden om in dit opzicht voorzich tigheid te betrachten, omdat thans velexdei wegen worden aangewezen, welke aan de hand van de verkregen, maar uiteraard nog betrekkelijk korte ervaringen, op hun wer kelijke waarde dienen te worden geschat. Wij hebben er reeds zo vaak de aan dacht op gevestigd, dat B. en W. bij het samenstellen van hun begroting ervan zijn uitgegaan, dat het verzorgingspeil niet mag worden aangetast met andere woor den: dat geraamd wordt wat verantwoord geacht moet worden ten opzichte van de aan het gemeentebestuur toevallende taak ter behartiging van het welzijn der ge meentenaren dat de constatering over bodig is, dat ook in het budget voor 1956 op de basis van de vorige jaren is verder gewerkt. Er is ook al meermalen op ge wezen, dat de rijksuitkering beneden de hier gevoelde behoeften blijft. Inzonderheid de „doeluitkeringen" bijvoorbeeld zouden een verhoging naar objectieve maatstaven dienen te ondergaan, vooral ten aanzien van krotopruiming en wegenaanleg. Hieruit blijkt, dat de gewone dienst van de begroting niet veel verrassingen op levert. Op de gedetailleerde posten echter kan men de pogingen van het gemeente bestuur onderkennen om tot een zo effi ciënt mogelijk beheer te komen. Daarop duiden bijvoorbeeld bij de bedrijfsbegro- tingen de verhoogde inkopen van stroom en gas elders, meer dan de helft van de door de Haarlemmers gebruikte electrici- teit (52%) zal van het P.E.N. afkomstig zijn, terwijl 42% van de gasomzet niet door het eigen productiebedrijf maar door de Hoogovens wordt geleverd. Op deze wijze ontgaat men tevens investeringen voor de uitbreiding van het eigen bedrijf voor zover die trouwens toegestaan zou den zijn terwijl in de stroom- en gas- prijze.n reeds het aandeel voor investering en afschrijving op de outillage van P.E.N. en Hoogovens is begrepen. Op de kapitaaldienst treft een bedrag van f 25.843.000,voor nieuwe investerin gen. Daarvan is 51/2 millioen bestemd voor de woningbouw, welke post het ka rakter van een stelpost heeft. Voorts is er een speling van vyf millioen gulden ge laten voor objecten, waarvan B. en W. thans nog niet weten of zy tot de ver wezenlijking daarvan in het komende jaar voorstellen aan de raad zullen doen. Op de post onvoorzien van de gewone dienst vindt dat zijn weerspiegeling in een raming van f 250.000,voor rente en aflossing van deze nog niet voorziene kapitaalsuitgaven. Dit bedrag maakt ongeveer de helft van de post onvoorzien uit, die in totaal voor f 565.313,in de begroting staat. De andere afgeronde helft is bestemd voor onvoor ziene uitgaven op de gewone dienst, terwijl er 65.000 gulden in reserve is gehouden voor de subsidies. Bij de kapitaaldienst vallen ook de vele credieten op, welke reeds door de raad verleend werden, maar die nog niet ge bruikt konden worden door de spanningen op de arbeidsmarkt en andere belemme rende factoren. Daartoe behoort ook de post van een millioen gulden voor de bouw van twee lagere scholen in Delftwijk, de twee ton voor de kleuterschool achter de Brederodestraat, een post van f 249.000, voor het paviljoen van Nazorg aan de Schalkwijkerweg, verder f 235.390,voor de bouw van vier industriehallen in de Waarderpolder, en een aantal andere pos ten (onder meer voor het Energiebedrijf), welke in totaal 4 1/2 millioen belopen. Deze overboeking was te verwachten, omdat de credieten voor kapitaalswerken in de jaren van 1951 tot en met 1954 slechts zeer ge leidelijk waren ongeklommen tot 9,7 mil lioen, natuurlijk niet direct in 1955 op 15,8 millioen konden worden gebracht: dat was alleen al om technische redenen onmoge lijk. Zo zal menigeen ook de raming voor den. Hierbij dient overigens wel rekening te worden gehouden met een slordige vijf millioen welke voor investeringen in het Energiebedrijf bestemd zijn. Zoals in de aanhef reeds gezegd: de minister verlangt een sluitende begroting. Anders krijgt de gemeente het document omgaand van Gedeputeerde Staten retour, zonder fiat uiteraard. Het tekort is nu ge raamd als een bijdrage uit de reserves. Deze zijn na de afschrijving van de oude tekorten tot een totaal van vijf mil lioen thans nog f 6.313.000,— groot, waarbij nog geteld dienen te worden het Vernieuwingsfonds voor de gemeentebe drijven van f 2,7 millioen, en een alge mene reserve van 260.000 gulden. Over deze ruim negen millioen gulden kan de ge meente beschikken. Maar daarmee zijn de reserves allerminst uitgeput. In het ge meentefonds bevindt zich immers nog een geblokkeerd bedrag van 7,5 millioen gulden aan achterstallige rijksuitkeringen. Met dit appeltje voor de dorst hebben B. en W. met een gerust hart het huidige tekort kunnen aanvaarden. Waarschijnlijk zal voor 1957 nog een zelfde beleid nodig zijn. Daarna komt de nieuwe Wet op de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten, waarbij Haarlem zijnerzijds wel met kracht van argumenten zal wijzen op de noodzaak een solider bedelingsbasis te verkrijgen dan in de afgelopen jaren het geval was. ADVERTENTIE Zijn oude apparaat mag heus wel eens vernieuwd worden. Met een Gillette Super Speed Razor kan hij zich op de modernste manier scheren en hij zal U elke morgen opnieuw dankbaar zijn voor dit mooie cadeau In mooi modern etui met Dispenser qp- bevattende 6 Blauwe Gillette mesjes. Hk Prijs J 3 b Andere Gillette precisie scheerapparaten verkrijgbaar van f 1.10 tot f 22.50 Klaprooscollecte. De Zaterdag in Bloe- mendaal gehouden klaprooscollecte heeft een bedrag van f744,59 opgeleverd. HET LIGT IN HET VOORNEMEN van B. en W. van Haarlem ook in het komende begrotingsjaar een belangrijk aantal openbare werken in uitvoering te brengen, waartoe voorstellen bij de raad aanhangig zullen worden gemaakt. Aanleg en verbetering van wegen en bruggen zullen daarbij de volle aandacht hebben, onder meer van die welke verband houden met de in de naaste toe komst te verwachten verkeerstoeneming als gevolg van de naderende voltooiing van de tunnel bij Velsen. Zo zal in 1956 een begin van uitvoering worden gegeven aan de plannen tot verbetering van de „oostelijke stadsrandweg" tussen Vondelweg en Schalk wijkerweg. Voortgang zal worden gemaakt met de verbetering van de wegdekken op de stadsbusroutes. Als voorbeelden daarvan kunnen worden genoemd de Molijn- straat, de Santpoorterstraat, het Santpoorterplein, de Nassaulaan en de Willem de Zwijgerlaan. Nog voor het einde van 1955 zal de raad een voorstel kunnen worden gedaan tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen „Parkwijk", strekkende tot afronding van het oostelijk gedeelte der gemeente, tussen de Amsterdamse vaart en de Schipholweg, terwijl in het nieuwe begrotingsjaar met het ophogen van de desbetreffende gronden een aanvang zal worden gemaakt. Als belangrijke bouwkundige werken, welke in 1956 in uitvoering zullen worden genomen, kunnen voorts nog worden genoemd de Prinsenbrug, het 50-kV onder station van het gemeentelijk energiebedrijf in het zuiden der gemeente, en het laatste gedeelte van het Coornhertlvceum. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat de verwerving van de gronden in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Schalkwijk", waarvoor inmiddels een ont- eigeningsplan werd vastgesteld in 1956 ter hand zal worden genomen. De hogere raming van de straatbelasting is voor een bedrag van f 60.000,een ge volg van de huurverhoging per 1 Septem ber 1955. De hogere raming voor onderhoud stra ten en pleinen kan worden gesplitst in: onderhoud f 33.000,en kapitaalslasten f 51.785,—. De hogere raming voor onderhoud plant soenen is voor 95% veroorzaakt door ho gere ramingen voor salarissen, lonen en sociale lasten. Naast de normale salaris verhoging, is de uitbreiding van het perso neel met 9 man, in verband met de grotere oppervlakte der te bewerken plantsoenen enz., oorzaak van de hogere raming. De kosten van de begraafplaatsen zijn gestegen met ca. f 45.000,Hogere kapi taalslasten (f 23.724,ten gevolge van de uitbreiding van de Noorderbegraafplaats met een R.K.-gedeelte, alsmede de hogere raming voor salarissen, lonen en sociale lasten (f 15.819,zijn de voornaamste oorzaken van deze stijging. Het verlanglijstje van Openbare Werken voor 1956 luidt als volgt: Voortzetting openbare werken op gronden ten westen van de Delft; Voortzetting aanleg straat en platsoen in verschillende delen van de ge meente; Voortzetting verbreden Staten Bolwerk en vernieuwen riolering; Voort zetting verbetering en reconstructie ged. Delftlaan; Voortzetting bouw nieuwe Vrou- wehekbrug en bijkomende werken; Voort zeting aanleg R.K.-gedeelte Noorderbe graafplaats; Voortzetting aanleg sportpark Noord-Akendam; Vernieuwing riolering Nassaulaan en Nassauplein; Bouw brug over de Houtvaart; Aanleg parkeerhavens Raamvest; Bouw Prinsenbrug; Verbeteren „oostelijke stadsrandweg"; Vernieuwen walmuren Bakenessergracht en Wilde- mansbrug; Vernieuwen Schouwtjesbrug; 1956 (20,343 millioen, ongerekend de wo- Verbeteren wegdekken stadsbusroutes; ningbouw) aan de optimistische kant vin- Aanleg sportterreinen; Verbeteren rio- ADVERTENT1E Kaalheid kan verschillende oorzaken hebben, i Péirole Hahn bestrijdt hoofdroos, geeft de hoofdhuid hernieuwde vitaliteit en houdt het uitvallen der haren tegen. Péirole Hahn vet niet en is bovendien aangenaam van geur. IMPORt: FIRMA - A. MAAS. - AMSTERDAM leringen en wegdekken Kleine Houtweg en Paviljoenslaan; Herstellen kap boven Rid derzaal; Verbouw gymnastieklokaal Kleine Houtweg; Uitbreiding gebouwen Nazorg; Bouw industriehallen; Voórtzetting bouw en inrichting 2 scholen voor g.l.o. t/w Rijksstraatweg in „Delftwijk"; Bouw school voor v.l.o. Tetterodestraat; Voortzetting aanbrengen centrale verwarming enz. h.b.s. A; Bouw vierde gedeelte Coornhertlyceum; Restauratie Frans Halsmuseum; Bouw wo ning tuinbaas Nazorg; Bouw nieuw ketel huis centrale verwarming enz. Cornelis Houtmanschool; Verbouw van 3 leslokalen tot 2 leslokalen Linnaeusschool; Restau- Het dispuutBeets" van het Amsterdam se studentencorps zal Donderdagmorgen om elf uur een petitie aanbieden aan de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M Cre- mers, die zelf destijds in Amsterdam ge studeerd heeft. In de petitie zal worden aangedrongen op het plaatsen van het Hil- debrand-monument van prof. J. Bronner in de Haarlemmerhout. De deputatie van het studentencorps zal om ongeveer half elf op het station te Haar lem arriveren en vandaar trekt men per koets naar het stadhuis. Na afloop van het aanbieden van de petitie zal men nog, in gezelschap van de burgemeester een krans leggen aan de voet van het beeld Laurens Janszoon Coster op de Grote Markt. Het programma van de op Zaterdag 19 November in het Sportfondsenbad in Haar lem vastgestelde waterpolocompetitie-wed- strijden luidt: Centrale wintercompetitie KNZB, heren, Haarlem 1AZ '70 1. Heren vijfde klasse: DWT 4ZB VS 1. Dames derde klasse: HVGB 2Haarlem 2. Dames eerste klassé: HaarlemHVGB. Heren tweede klasse: HPC 2—DWR. Dinsdag 22 November zijn des avonds in het Sportfondsenbad vastgesteld: Dames eerste klasse: DWT 2DWT. Heren vierde klasse: HVGB 4—DWT 3. Been gebroken. De achtjarige Elly V. stak bij het knikkeren in de Van Rechteren- straat in Haarlem-Oost de weg over eii' liep tegen een fiets. Zij brak haar rechter onder been en is naar de Mariastichting over gebracht. ratie en aanleg centrale verwarming Lo- rentzschool; Bouw nieuw ketelhuis centrale verwarming enz. Centrale School I; Aanleg centrale verwarming A. H. Gerhardschool; Veranderen kelder centrale verwarming en aanbrengen oliestookinstallatie Dr. Huët- school; Vernieuwen ligstoelen lighal Albert Schweitzerschool; Restauratie en aanleg centrale verwarming v.l.o. nr. 5; Vernieu wen elektrische installatie h.b.s. A; Ver vangen centrale gasvei'warming door olie stookinstallatie Lorentzlyceum en Verbete ren diverse schoolgebouwen. „De kosten van het onderwijs in al zijn geledingen geven hoe kan het anders een stijging te zien. Wordt deze voor een deel veroorzaakt door de stijging van de personele uitgaven, welke een belangrijk deel ervan uitmaken, ook de gestadige toe neming van het aantal leerlingèn vooral bij het lager onderwijs, vordert grote uit gaven van personele en materiële aard. De vergoedingen aan de besturen van bijzon dere scholen houden daarmede gelijke tred. De scholenbouw en de verbetering van een groot aantal scholen zullen zware eisen aan het gemeentelijk budget stellen. We behoeven slechts te noemen de bouw van scholen voor gewoon lager onderwijs, gymnastiekzalen, gebouwen voor het buiten gewoon lager onderwijs (imbecielen, kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, openluchtschool, school voor slechthorenden) verbouwing en vernieuwing van de in richting van bestaande scholen, om deze stelling te bewijzen", zo schrijven B. en W. van Haarlem in hun begrotingstoelichting bij het achtste hoofdstuk. Het spijt hen daarom, dat het tempo waarin verwezenlijking van voorgenomen plannen mogelijk is, door allerlei omstan digheden wordt vertraagd. Enerzijds de tot nu toe gebleken onmogelijkheid om de on voldoende outillage, zowel in personele als materiële zin, van de bouwkundige afdelin gen van het bedrijf voor openbare werken te verbeteren, anderzijds de trage gang van zaken bij de goedkeuring van eenmaal ge reed zijnde plannen, de spanningen op de arbeidsmarkt door gebrek aan geschoolde arbeiders, alsmede de prioriteit welke bij uitvoering van bouwwerken terecht aan de woningbouw wordt verleend, zijn evenzoveel omstandigheden, welke maken dat bij de scholenbouw achterstand is ont staan. Dat deze op zijn beurt de oorzaak is van allerlei noodmaatregelen, welke bij tijdige voorziening in de behoefte onnodig zouden zijn geweest en dus extra-uitgaven medebrengt, is duidelijk. De verbetering van de schoolgebouwen zal binnen het raam van de helaas be perkte mogelijkheden voortgang hebben, evenals die van de gymnastiekzalen. De aanneming door de Tweede Kamer der Staten Generaal van het ontwerp Kleu teronderwijswet wettigt de veronderstel ling, dat deze tak van onderwijs op 1 Januari aanstaande eindelijk zijn wettelijke basis zal ontvangen. De ontwikkeling van het nijverheids onderwijs zal in de ko'friende tijd de aan dacht vragen. Naast verzoeken om mede werking tot stichting van nieuwe scholen zijn enkele aanvragen binnengekomen over toevoeging van niéuwe opleidingen aan scholen. Ook de ontwikkeling van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is een aangelegenheid, welke over enkele jaren haar zorgen zal medebrengen. Het is te verwachten, dat het aantal leerlingen, zo dra die, geboren in de jaren 1946 en 1947, de jaren met de zeer hoge geboortecijfers, de lagere school verlaten, zeer snel zal stijgen. In verband hiermede zal het nood zakelijk zijn binnen afzienbare tijd over te gaan tot stichting van een nieuw gebouw- voor het Lorentzlyceum. Naast huisves tingsproblemen, zal, het interimrapport van de staatscommissie voor het VHMO stelt dit duidelijk in het licht, de personeelsvoor ziening moeilijkheden baren. B. en W. zijn voorts van plan in 1956 aan een aantal lagere scholen, met het oog op het onderhoud en ter verlichting van de taak van de hoofden, een bewaarder aan te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9