PAARLAARSTEEG 8 O P R y I M I N G VAN NIEL Horloges OMEGA BUREN ^PRONTO 20% —50% KORTING LIQUIDATIE GEHELE VOORRAAD DIAMANTEN STUURMAN COHEN Twee dépendances van Haarlemse kleuterscholen worden zelfstandig Met bouw van Prinsenbrug over Spaarne wordt weldra begonnen R. C. VAN EIF Koor Katholiek Haarlem met werken van Bach en Fauré Familieleden onder Kerstboom in Haarlemse hotelkamer ZWITSERSE FABRIEKSMERKEN Wandeling door Parijs met Jacques Wilhelm Groetenbureau voor emigranten Stemmen en foto's naar alle werelddelen Arts getuigde voor magnetiseur 11 Crediet van twee millioen gulden nodig Openen en sluiten binnen de minuut Plafond in Concertgebouw buigt door Waarschuwing tegen een indringer Burgerlijke Stand van Haarlem Botsing in Oud-Schoten, chauffeur gewond Gouden jubilaris bij Stork Hijsch Aankoop van vier huizen in het Rozenprieel Conservator van Carnavalet voor de Alliance francaise Verhoogde subsidie voor Volksmuziekschool WEGENS REORGANISATIE RINGEN enz. Heropening van het verbouwde „Rehoboth" Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Haarlem zal geldleningen sluiten Stoom leiding ruim twee keer zo duur Burgerlijke Stand van Heemstede Bttectagzm enuwmfe met VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem hebben thans bij de gemeenteraad het voorstel ingediend om over te gaan tot de bouw van de Prinsenbrug over het Noorder Buitenspaarne. Zij vragen daartoe een crediet van twee millioen gulden, waarvan het leeuwendeel, namelijk f 1.400.000,ten laste van de kapitaaldienst van de begroting voor 1956 wordt gebracht en het restant in 1957 zal worden geboekt. De voorbereidende werken de verbreding en reorganisatie van het aansluitende Prinsen Bolwerk en de bouw van de nieuwe Vrouwehekbrug over de Kloppersingel zijn thans gedeeltelijk gereed en zover gevorderd, dat binnenkort met de bouw van de Prinsenbrug kan worden begonnen. Het plan omvat een basculebrug met een doorvaartwijdte van 10.75 meter, corres ponderende met het beweegbare gedeelte van de nabij gelegen spoorbrug en voorts drie overspanningen, elk met een door vaartwijdte van 12,5 meter tegenover de vaste overspanning van de spoorbrug. De middelste overspanning van 12,5 meter is ontworpen als hefbrug, met een hefhoogte van 1.40 meter. De onderkant van deze brug in geheven stand komt op 4 meter -f- NAP, hetgeen overeenkomt met een peil van de onderkant van de vaste overspan ning van de spoorbrug. De hefbrug zal zo hoog mogelijk worden gelegd en wel door de opritten aan de zij de van de Friese Varkensmarkt en de Har- menjansweg zo steil te maken als toelaat baar is. De hinder van de hefbrug voor het wegverkeer en voor de scheepvaart wordt daardoor tot het minimum beperkt. De onderbouw van de brug zal bestaan uit gewapend betonconstructies, evenals bij de Vrouwehekbrug bekleed met metsel werk. De hoeken van pijlers en landhoof- den zijn, ter voorkoming van beschadiging bij aanvaring voorzien van natuurstenen hoekblokken. Het Westelijke landhoofd is ontworpen als kelder, waarin de staart van de bascule- brug draait en waarin tevens het bewe gingsmechanisme en de opzetinrichting van de basculebrug kunnen worden opgesteld. De basculebrug zal bestaan uit een staal constructie en het rijdek en de trottoirdek- ken zijn gedacht van azobé. De bediening geschiedt met behulp van twee electromotoren, voorzien van een cas cadeschakeling voor het afremmen van de beweging bij het openen en sluiten. Voor het openen en sluiten is telkens vijftig se conden nodig. In het geval dat de stroom- bediening onderbroken wordt, kan de brug met de hand bediend worden. De hefbrug bestaat eveneens uit een staalconstructie met azobédekken. Het hef fen geschiedt hydraulisch met behulp van vier aan de hoeken geplaatste hefcylin- Maatregelen vergen bijna twintig mille Naar wij vernemen levert het plafond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem zovee: gevaar voor instorten op, dat onverwijld voorzieningen daartegen dienen te worden getroffen. Kort geleden ontdekte men dat het pla fond op onrustbarende wijze begon door te buigen. De voorlopige maatregelen zullen bijna twintig duizend gulden kosten, waartoe B. en W. een crediet aan de gemeenteraad vragen. Het gaat hier om een voorlopige maat regel in afwachting van een nadere be slissing over de toekomst van het Concert- gebouwcomplex. De Haarlemse politie waarschuwt de be woners van Haarlem en omgeving tegen de practijken van een 34-jarige psychopaat, A. van der H., die niet van zijn proefverlof is teruggekeerd naar de Centrale Peniten tiaire Inrichting te 's Gravenhage. In het verleden verkreeg Van der H. de toegang tot woningen, door zich onder meer uit te geven voor rechercheur, mon teur van electriciteitswerken, kamerhuur der. reflectant voor woningruil, controleur gasbedrijf, meteropnemer gasbedrijf, op zichter G.E.B., ambtenaar huisvesting. Wanneer men hem had binnengelaten, nam hij vaak in een onbewaakt ogenblik een portemonnaie, een portefeuille of geld weg. In 1953 heeft hij in twintig plaatsen (waar onder Haarlem) op deze wijze diefstallen gepleegd. Thans treedt hij weer op, op on geveer dezelfde manier. Zijn signalement luidt: ongeveer 1,93 meter lang, slank postuur, middelblond haar, blauwe ogen, gaaf gebit, litteken aan de binnenzijde van de top der rechterwijs vinger; gebruikt veel het woord „momen teel" en maakt nette indruk. ADVERTENTIE KOM EENS KIJKEN APARTE GESCHENKEN uit CHINA, JAPAN, BALI, INDIA, AFRIKA enz. AZIATISCHE KUNST EN VERLICHTING HAARLEM, 17 November 1955 ONDERTROUWD: 17 Nov., H. J. M. de Groot, en A. M. Beelen. GEHUWD: 17 Nov., A. J. M. Huibers en C. Koe'emeijer; R. B. Poppema en N. Nauta; T. Rood.'t en W. Sohuurmans; P. Ripen en C. W. van der Werff. BEVALLEN van een zoon: 16 Nov., A. CoblensBlei: 17 Nov., J. M. de SmitAlse- ma; W. de NietMens; A. J. Hartman- Dijkstra; M .E. AalbersPlantinga. BEVALLEN van een dochter: 16 Nov., D. van Slooten—Noble. OVERLEDEN: 16 Nov.. D. J. Sanders, 81 ,i„ Vijvcrlaan; G. J. A. van Schagen, 58 j., Barb;.: 'raat; D. Dollé, 50 j., J. J. Ha- melink straat ders, welke worden ondergebracht in de aangrenzende pijlers. Deze brug kan in der tig seconden worden geopend en in dezelfde tijd worden gesloten. Hoewel deze brug zonder stroom niet is te heffen, behoeft dit in voorkomende gevallen geen ernstig be zwaar te vormen, aangezien de basculebrug onder alle omstandigheden kan worden ge bruikt. Het brugwachtershuisje is ontworpen op het uiteinde van de Westelijke pijler van de hefbrug, aan de zijde van de spoorbrug. Aan beide zijden van de brug zijn rem- mingwerken en dukdalven geprojecteerd, welke beschadigingen kunnen voorkomen en tevens nodig zijn voor het meren van schepen, die op het openen van de brug moeten wachten. Bij de basculebrug heb ben de remmingwerken een lengte van plm. 80 meter bij de hefbrug 50 meter. Ooggetuige kreeg shock Donderdagmorgen om 10.45 uur was er een aanrijding op de hoek van de Vergierdeweg en Eksterstraat tussen een bestelauto en een vrachtauto. De bestuurder van de bestelauto, rijdende in de Eksterstraat, verleende geen voorrang aan de van rechts komende vracht auto, welke op de Vergierdeweg reed. De bestuurder van de bestelauto kreeg enige wonden aan het hoofd en moest per G.G. en G.D.-auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd worden. Na aldaar behandeld te zijn kon hij naar zijn woning gebracht worden. Bij deze aanrijding werd de bestel auto in het plantsoen gedrukt en zeer zwaar beschadigd. De vrachtauto is aan de voor zijde totaal vernield. Een dame, die de aan rijding zag gebeuren, kreeg van de schrik een shock en werd naar de Mariastichting gebracht. Na behandeling aldaar, is zij naar haar woning vervoerd. Donderdag vierde de heer F. H. ten Cate, wonende Wilgenstraat 38 te Haarlem, de dag. dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij de afdeling Hijsch van de Machinefabriek der gebroeders Stork te Hengelo. De jubilaris is in 1932 bij de verhuizing van Hijsch naar Haarlem in dienst gekomen bij de N.V. Werf Conrad en Stork Hijsch. Tijdens een huldiging is zowel xan de zijde van de directie als van het personeel de grote vakbekwaamheid van de heer Ten Cate ge memoreerd. De directeur, ir. C. H. Holgen, bood een geschenk in enveloppe aan en de heer Van Leeuwen overhandigde namens het personeel enkele geschenken. Mevrouw Ten Cate ontving bloemen. De liturgische tekst van de Dodenmis is voor verscheidene componisten een bron van inspiratie geweest. Maar niettegen staande de eenheid van beschouwing be werkende inhoud van de tekst, valt er toch een zeer uiteenlopende muzikale re flex bij de toondichters waar te nemen. Verdi zag de dramatische mogelijkheden in het Requiem. Berlioz het ideaal in een hevige romantische bewogenheid. Een be angstigende beklemming bleef echter als een druk op hun werken liggen. In het Requiem van Gabriel Fauré is dat niet de vrees, die de overwinning behaald, niet de benauwenis van het „Libera me, Do- mine", maar.het vertrouwen, dat spreekt uit „Lux aeterna luceat eis". Het Requiem van Fauré geeft uitdruk king aan een innerlijk weten, dat uitgaat boven elke verstandelijke overweging. Het klinkt in zijn verfijnde, ontroerende schoonheid als een vertroosting en als een bevrijding tegelijk, het doet de luisterende mens weer beseffen, dat hij niet alleen staat in dit leven. Voor het concert, dat Donderdagavond door het koor Katholiek Haarlem in de Gemeentelijke Concertzaal werd gegeven, had de dirigent Albert de Klerk het werk van Fauré op het pro gramma geplaatst. Met deze keuze heeft hij velen aan zich verplicht. Bij de uit voering heeft de dirigent zijn visie op dit Requiem, die zich richtte op eenvoud van expressie en op de uitbanning van alles wat naar uiterlijkheid zweemde of ver groving zou kunnen oproepen, voortref felijk kunnen handhaven. Er kwam daar door een uitnemende eenheid tot stand, die door het goed geïnstrueerde koor ner gens werd verstoord. Reeds de in mystieke klank gehouden opzet van het „Requiem aeternam" werd typerend voor de gehele vertolking, die verder in het Sanctus, Ag nus Dei. het „Libera me" en het vision- naire „In paradisum" artistieke hoogte punten verkreeg. Hans Wilbrink was in Fauré's schepping de voortreffelijke bas-solist, voor wie de muziek en het woord meer betekenden dan een objectieve klank. De sopraan Leny Schindeler had het voorrecht het aangrij pend-schone Pie Jesu te mogen zingen, een taak die zij met doorvoelde voordracht, hier en daar met wat nerveuze spanning, volbracht. De tweede hei ft van de avond bracht de uitvoering van de Cantate no. 140 „Wachet auf ruft uns die Stimme" van J. S. Bach, waarin de gelijkenis van de vijf wijze en de vijf dwaze maagden verwerkt is. Al had de pauze voor een onderbreking van het programma gezorgd, het vergde toch wel enige moeite van de toehoorder om zich op het werk van Bach in te stellen. Te ingrijpend waren de indrukken van Fauré's Requiem geweest. Maar de macht van het genie van de grote Leipziger Cantor liet zich spoedig weer in alle kracht gelden. Er was weer buitengewoon veel dat de aandacht trok: de kerngedachte van het koraal, waarvan de melodie al tot een symbool geworden is, de meesterlijke contrapuntiek, de melo dische rijkdom, de instrumentatie, 'zo ka rakteristiek voor het barok-orkest. Het koor zong zijn aandeel met overtuigings kracht, fraai van klank ook bij de extati sche apotheose, waar zelfs het woord te kort gaat schieten om de vreugde van de gelovige mens uit te jubelen. Leny Schindeler heeft met haar solo zang in deze cantate in tal van opzichten kunnen voldoen. Haar hoge tonen waren vaak opvallend van volheid. De tenor Han le Fèvre vervulde zijn bescheiden aandeel met smaak en Hans Wilbrink muntte weer uit als bas-solist en liet zich kennen als een zanger, die voor de vertolking van bas-partijen in Passies en Cantates van Bach een voortreffelijke dispositie heeft. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest had blijkens de ambitieuze begeleidingen zelf vreugde aan de uitvoeringen, wat ook van de solo-violist, de solo-hoboïst en van de bekwame organist Kees Bornewasser gezegd kan worden. Een dankbaar gestemd auditorium juich te aan het slot van de avond alle uitvoe renden warm toe. in het bijzonder de dirigent Albert de Klerk, die met een fijn zinnige programma-keuze een waarborg schiep voor een hoogstaand concert. P. ZWAANSWIJK. Aan de Haarlemse raad is voorgesteld we derom over te gaan tot de aankoop van hui zen in het Rozenprieel ten behoeve van de toekomstige sanering van dat. stadsdeel. Het gaat nu om vier percelen, met de aan koop waarvan een bedrag van f 9.999.(in clusief overdrachtskosten) is gemoeid, na melijk Rozenprieelstraat 49, 51 en 53. zowel boven als beneden voor tezamen f 7500.en Tulnenstraat 51 boven en beneden voor f 1800.zonder overdrachtskosten. Met de heer Jacques Wilhem conserva tor van het Parijse museum Carnavalet als gids hebben leden van de Alliance fran- gaise en het genootschap „Nederland- Frankrijk" Donderdagavond in de aula van het Gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem een bezoek gebracht aan het quartier „Le Marais" en het „lie St. Louis". Het was een belevenis waar Parijzenaars jaloers op kunnen zijn, want de heer Wil hem had kleuren-projecties meegebracht, die nog nooit eerder vertoond waren en die zelfs zijn naaste medewerkers nog niet had den aanschouwd. Met behulp van de projecties konden de aanwezigen een kijkje nemen in „paleizen' Hotel Lambert, Hotel Lauzun, Hotel dit des ambassadeurs de Hollande, Hotel Sully en Hotel Beauvais om er enkele te noemen waarvan de Guide Michelin onverbid delijk zegt: „On ne visite pas" (geen be zoek). Met Franse zwier en geest bracht de heer Wilhem zijn liefde voor het Marais op de toeschouwers over. Sinds het centrum van Parijs zich naar het Westen heeft ver plaatst hebben handelshuizen de „palei zen" in deze wijk betrokken, maar volgens de heer Wilhem is er een kentering te be speuren. Het beste bewijs daarvoor acht hij dat het beroemde restaurant de Tour d'Ar- gent een filiaal heeft geopend aan de Place des Vosges. De belangstelling voor de restauratie en de bewoning van de behui zingen ter weerszijden van de rue du fau bourg St. Antoine vertoont een stijgende li in en na de rage voor de wijk St. Ger main acht. de heer Wilhem dat een ver heugend teken. Is het niet zijn wijk waar ook zijn museum ligt? Mevrouw M. Th. Funke Küpper-Drugeon, die de spreker had ingeleid, bracht hem na mens de aanwezigen dank voor zijn voor dracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oud en belegen Zeldzaam zacht slechte f7.—p. literkruik f 3.60 p. Het beate paard van (de Schiedamse) «tal. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, de aan de Stichting Volks muziekschool voor Haarlem en omgeving toegekende subsidie met ingang van 1 Oc tober 1955 te verhogen van 3000 tot 10.000 's jaars onder nader door burge meester en wethouders te stellen voor waarden. Deze verhoging werd door het bestuur van de stichting gevraagd met het oog op een zeer gewenste verhoging van de sala rissen van de leerkrachten en de stichting van nieuwe afdelingen in drie belangrijke dichtbevolkte buurten, die tot op heden buiten de invloedssfeer van de Volksmu ziekschool bleven. Het bestuur heeft tot nu toe in deze wijken de Amsterdamse buurt, Haarlem Zuid-West en het gebied tussen Spaarne en Rijksstraatweg geen afdelingen kunnen vestigen,omdat de daar voor vereiste leerkrachten tegen het tegen woordige salaris niet konden worden aan getrokken. Daarenboven eist de sterke uit breiding van het aantal leerlingen een zo danige administratie, dat dit niet meer door een vrijwilliger in vrije tijd kan worden gedaan. Honorering van dit werk is daar om eveneens noodzakelijk geworden. Op de begroting van 1956 is ook een bedrag van 10.000 uitgetrokken. ADVERTENTIE mm&m 'BBTOBBBB op alle geëtaleerde artikelen JUWELIERS HOR LOGERS HOUTPLEIN 15 HAARLEM Op een van de kamers van hotel Royal in Haarlem zat. men Donderdag al onder de kerstboom. Het maakte een wat voor barige indruk, maar het wordt allemaal begrijpelijk als men weet, dat hier gelui den en beelden werden vastgelegd, die omstreeks Kerstmis of Nieuwjaar op de andere helft van de globe moeten worden gezien en gehoord. „Dag mijn kleine sui kerbeertje", zei een moeder in deze om lijsting van engelenhaar en kerstklokken, terwijl de magnetofoonband langzaam van de ene op de andere spoel draaide. „Vader en oom Hein maken het óók nog best", hoorden wij, nadat deze dame de kamer al uit was en de band een stuk was teruggedraaid, een andere dame zeggen die om negen uur al geweest was. In de hoek hingen nog een paar banden vol stemmen, geforceerde, jolige, zakelijke, opgewonden en ontroerde stemmen alle maal zullen zij omstreeks de jaarwisseling bij familieleden in verre werelddelen weer klinken. In Haarlem was een gratis audi tie van het Emigranten Groetenbureau „Atofoon", dat hier ook gevestigd is. Het houdt overal zittingen, waarbij de stem men van familieleden op de band worden gebracht en waarbij tevens, indien dat op prijs wordt gesteld, een foto onder de Kerstboom wordt gemaakt van degene, die aan het woord is. De stemmen worden la ter van de band opgenomen op kleine, buigbare gramofoonplaten, die dus bij verzending niet het risico lopen gebroken te worden. Een dag eerder werden er in Den Haag niet minder dan vijfhonderd groeten opgenomen en in Amsterdam in twee dagen ruim 700. „Ik liep al een tijd met het idee rond, al sinds de jaren, waarin zoveel militairen in Indonesië zaten", vertelde de heer A. A. de Vries. „Als men ook eens nagaat, dat er sinds de bevrijding ongeveer een kwart millioen Nederlanders geëmigreerd zijn en men neemt aan, dat er op elke emigrant twee familieleden achterbleven, dan moet een contact als dat, wat wij hiermee moge lijk maken, wel in een grote behoefte voor zien. Dit is geweldig dankbaar werk. Er zit natuurlijk voor ons ook een commer ciële kant aan, maar we zijn er mee be gonnen, omdat we het zo leuk vinden. En iedere dag hebben we méér schik in dit werk. De mensen stellen het ongelofelijk j op prijs". Maandag, de 21ste November, zal het ver bouwde gebouw „Rehoboth" met een ge meente-avond geopend worden. De toneelclub „Willen is Kunnen" zal het humoristische spel „Aardappelen" van Jacques van Tol voor het voetlicht brengen. Voorts werken aan deze avond mede de Gymnastiek Vereniging D.O.K. en de Christelijke Mondorgel Vereni ging K.E.V. en het gezelschap „De Ware- joca's". Modernisering administratie Haarlems Waterbedrijf B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een Ruf-Intromat boekhoudmachine voor het gemeentelijk waterbedrijf te kopen. Het apparaat kost ruim 9200 gulden. Met deze machine wordt een betere werk methode verkregen en de daarmee te ver krijgen tijdwinst opent bovendien de mo gelijkheid het hoofd te bieden aan de dreigende achterstand op de afdeling ad ministratie. Uitbreiding van personeel is in de naaste toekomst dan ook niet nood zakelijk. ZENDINGS-ZANGDIENST Donderdagavond werd in de Christelijk Gereformeerde Kerk een Zendingszangdienst gehouden onder leiding van de oud-zendeling ds. A. Bikker uit Amsterdam. Het gesproken woord van ds. Bikker werd afgewisseld met gemeenschappelijk zingen en solo-zang van mevrouw Kastelein (sopraan) en de heer J. Spaargaren (tenor) en kinder zang van Arja Kastelein. GROTE HOUTSTRAAT 86 Ruim 70 jaar uitsluitend Uurwerken TOP-KWALITEIT hoogste nauwkeurigheid voor heren in edelstaal v.a. 145. voor dames in goud v.a. 295. geheel nieuwe serie herenpolshor loges, waterdicht, schokvrij enz. in chroom v.a79.50 in geheel roestvrij edelstaal v.a. 105.— zeer populaire uitvoering voor heren in waterdicht, schokvrij enz. 57. Enige jaren geleden werd de gemeentelijke school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Tesselschadestraat 4 uitgebreid met een dépendance, die werd ondergebracht in een speeltuingebouwtje aan de Vondelweg. Deze dépendance, die inmiddels werd overgeplaatst naar het noodgebouw aan de Roerdompstraat, hoek Vondelweg, voorziet zo sterk in de behoefte aan openbaar kleuteronderwijs, dat zij moest worden uitgebreid met een klasse- en een speellokaal. Omdat deze klassen op vrij grote afstand van de school liggen, is het voor het hoofd een moeilijke en tijd rovende bezigheid, de leiding daarvan op zich te blijven nemen. Gezien het zelf standige karakter en de verwachting, dat zij binnen zeer korte tijd tot een drie- klassige school zal uitgroeien, achte het college van B. en W. het juist, dat de dépendance tot een afzonderlijke school wordt gevormd. Ditzelfde geldt voor de dépendance van de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Van Zompelstraat (ondergebracht in de nieuwe montessori school aan de Pleiadenstraat 39). Omdat het met het oog op de wet op het kleuter onderwijs, die waarschijnlijk per 1 Januari 1956 in werking zal treden om admini stratieve redenen van belang is, dat beide dépendances reeds voor dat tijdstip zelfstandige scholen worden, stellen B. en W. de raad voor, de beide dépendances thans tot zelfstandige scholen te maken. Verder is er een voorstel aan de raad om aan het bestuur van de instelling van weldadigheid „St. Luciagesticht" in Rotter dam, naar aanleiding van een verzoek dien aangaande, medewerking te verlenen tot het uitbreiden van de van dat bestuur uit gaande bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Velserstraat in Haarlem (H. Hartschool) met vier lokalen, twee op de begane grond en twee op de verdieping van het gebouw. De kosten worden voorlopig globaal geraamd op ruim 109.000.—. Bovendien wordt aan de raad voorgesteld het op de eerste verdieping van de Buiten- rustschool aan de Buitenrustlaan in Haar lem gelegen kleine leslokaal te vergroten door het bijtrekken van de daarnaast ge legen bergruimte en tevens naast de perso- neelskamer een gedeelte van de gang af te scheiden voor werkruimte van de bewaar der van de school, dit alles voor ten hoogste 5000.—. Bij raadsbesluit van 27 April 1955 werd de bouw van twee gemeentelijke scholen in Delftwijk goedgekeurd. Met ingang van de nieuwe cursus is het onderwijs aan één dezer scholen begonnen in het hulpgebouw aan de Lekstraat. In afwachting van de samenstelling van de definitieve lijst door het nog te benoemen schoolhoofd is het toch noodzakelijk, dat reeds een aantal boeken en leermiddelen zal worden aange kocht. B. en W. stellen de raad voor, 382.hiervoor benodigd, beschikbaar te stellen. Mutaties Twee schoolhoofden hebben ontslag uit hun betrekking gevraagd: de heren D. G. Hoekstra, van de Linschotenschool, en A. Donker van de Beatrixschool. Voorts zijn er de voorstellen tot benoe ming van mejuffrouw dr. K. Akkerman in Haarlem per 1 September 1955 tot lerares in de biologie aan het Gymnasium in Haar lem, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als lerares aan de H.B.S. voor Meisjes, tot benoeming van mevrouw J. W. Gerhards in Heemstede tot tijdelijk lerares Duits aan de H.B.S.-B in Haarlem, tot be noeming van de heer W. Koutstaal in Haarlem tot tijdelijk leraar aan het Coorn- hertlyceum in Haarlem, tot benoeming aan het Gymnasium in Haarlem tot leraar oude talen en de heer R. van Amerongen in Haarlem, tot lerares in de Engelse taal en letterkunde mejuffrouw J. E. Breijer in Amsterdam, tot leraar lichamelijke oefe ning de heer C. G. Jonkergouw in Haarlem, met toekenning van gelijktijdig ontslag als vakonderwijzer in de lichamelijke oefening B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor tot het aangaan van drie geldleningen op onderhandse schuldbeken tenis. De bedragen zijn f 5.000.000 (rente 3 1/4%), f 1.500.000 (rente 3 1/16%) en f 300.000 (rente 3%) en de opbrengst zal dienen tot consolidatie van vlottende schuld. Ten behoeve van het leggen van lei dingen wegens de stoomlevering aan de Centrale Werkplaats der N.V. Nederlandse Spoorwegen stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor het op de begroting van het Gemeentelijk Energiebedrijf voor 1956 geraamde bedrag van f 175.000 te ver hogen met f 181.000 en nader te bepalen op f 356.000, wegens de sterk gestegen prijzen. GEBOREN: Lena Maria Johanna, d. van P. J. Staats en J. Huizer; Johannes Adtrianus I-Iendrikus Maria. z. van J. A. H. van den Bos en M. J. Huiskens; Hubertus Simon Ma ria. z. van J. C. H. M. Jansen en A. M. de Reus: Agatha Jacoba Wilhelmina Cecilia, d. van N. H. Geeve en A. J. Weijers; Steph- nus Hendrikus Cornells, z. van P. M. Preij- de en M. F. T. Nijland: Hendrica Johanna Maria, d. van G. C. H. Prins en J. M. Koomen. GETROUWD: A. P. van Leeuwen en M. M. H. Preijde; L. G. J. Gram en C. M. M. Kortekaas. bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs, allen met ingang van 1 September 1955, tot benoeming tot leraar in de Nederlandse taal en letterkunde de heer dr. B. van den Berg in Rotterdam met ingang van een door B. en W. te bepalen datum, tot tijdelijk leraar muziek de heer E. F. Biele en tot tijdelijk lerares lichamelijke oefening mevrouw A. HazevoetTijm, beiden in Haarlem. Tenslotte hebben B. en W. de volgende aanbevelingen opgemaakt tot benoeming van twee leden van de plaatselijke com missie van toezicht op de scholen voor mid delbaar onderwijs in Haarlem: in de vaca ture van de heer J. J. Voogd: 1. de heer dr. M. J. Heering in Haarlem; 2. de heer H. Peschar in Haarlem; in de vacature van ir. G. A. Rosenthal in Sontpoort: 1. ir G. A. Rosenthal, 2. de heer M. Herdink in Haarlem. ADVERTENTIE Voor de Rotterdamse rechtbank zijn Donderdag geldboeten geëist tegen T. F. uit Rotterdam en P. W. uit Dordrecht, die in hoger beroep terechtstonden wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. E. C. C. van Lennep, neus-, keel- en oor arts te Gorinchem, die op verzoek van de (particuliere) „Commissie voor Onderzoek naar Paranormale Begaafdheid" een aantal mensen heeft onderzocht, dat bij F. gene zing zocht. Dr. Van Lennep bevestigde dat hij door F. behandelde ziektegevallen heeft meegemaakt, waaronder de genezing van een neusholte-ontsteking, verbetering in de toestand van zwakzinnige kinderen, en voorts behandeling van kankerpatiënten, die als resultaat van F.'s consulten zonder pijn en bij vol bewustzijn hun laatste maanden hebben doorgebracht. De 53-jarige verdachte F. zei dat hij geen mensen onder behandeling placht te nemen, die niet eerst een dokter hebben geraad pleegd. De meeste bleven ook gedurende de tijd dat F. ze behandelde, onder controle van hun dokter. Velen van F.'s ex-patiënten traden als getuigen a décharge op. „We hebben hier de genezingen van ver schillende mensen vast kunnen stellen," zo ving de officier van justitie, mr. J. C. Louët Feisser. zijn requisitoir aan, maar de wet stelt hetgeen F. doet, nu eenmaal strafbaar. Het wordt van steeds groter belang, dat deze zaak geregeld wordt, opdat deze men sen in staat worden gesteld hun werk op legale wijze uit te oefenen, maar zolang het zover nog niet is, moeten er steeds stren gere straffen uitgesproken worden, temeer daar b.v. deze verdachte ondanks vele von nissen met zijn activiteiten blijft doorgaan". De eisen waren tegen F. vier geldboetes van 100 subsidiair 20 dagen hechtenis, twee maal twee boetes van 100 of 20 dagen en drie maal zeven dagen hechtenis. Tegen W. eiste de officier zes geldboetes van 50 subsidiair zes maal tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. A. Doornick uit De venter, bepleitte de minimumstraf. Hij merkte op, dat „voetverzorging" zijns inziens ook onbevoegd uitoefenen der geneeskunst wel toegelaten wordt, ter wijl naar zijn mening daarmee veel meer kwaad berokkend kan worden, dan met het „werk" van deze bona-fide magnetiseurs. Uitspraak over veertien dagen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13