Bloemendaals burgemeester verdedigt opnieuw het plan-ir. De Ranitz „TRAVIATA" Zuidelijke weg biedt eventueel vele mogelijkheden Bloemendaal treedt niet toe tot Noordhollands orkest Wat Kan kan kan Kan alleen I. KAN Wegen Oost-West iti Aerdenhout Nieuwe dam wand in Spaarndamse sluis Wijkcomité-Oost hield een forumavond Amsterdamse Beurs Motorrijder reed op groep kinderen in HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN f 13 Rook zonder vuur Werk voor ruim een ton gegund Nederlands-Belgische litteraire prijs Een dode, een gewonde Lagere straf voor Hillegomse aannemer Scheepvaart VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 Sinds Woensdag: 3 Augustus, toen de Provinciale Staten van Noordholland bijeen wa ren ter behandeling van het wegenplan in en om Haarlem en onder andere besloten werd een tracé Oost-West aan te wijzen ten Noorden van Aerdenhout, is er weinig meer gehoord over de plannen, waarover in de periode vóór de 3e Augustus veel ge sproken en geconfereerd werd. Toch heeft de aangelegenheid nog binnenskamers de aandacht en dat is Donderdagmiddag in de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal gebleken, waarin burgemeester dr D. II. Peereboom Voller nog eens zijn visie gaf over de plannen. Hij was van mening, dat de Zandvoorterweg in Aerdenhout voor de toekomst vele mogelijkheden biedt, en dat een weg ten Noorden van Aerden hout niet alleen onnodig, maar ook een onding is, omdat hij geen dingen zal bieden boven die de Zandvoorterweg biedt. Als aftakking van Zandvoort noemde de burge meester de weg, die ir. De Ranitz geprojecteerd heeft ten Zuiden van Aerdenhout; dit tracé is de enige oplossing. Dr Peereboom Voller herinnerde er aan, dat toen het besluit door de Provinciale Staten genomen werd ir. De Ranitz nog niet volledig gereed was met zijn plan. Hij is nog steeds bezig met het uit te werken en de nadere studie heeft de burgemees ter opnieuw gesterkt in de mening, dat het plan de juiste oplossing betekent. Ir. De Ranitz gaat verder met het uitwerken van zijn plan en de burgemeester is voorne mens de gemeenteraad van Bloemendaal zo veel mogelijk op de hoogte te houden. In de raadzaal waren enige tekeningen tentoongesteld, die een beeld gaven van de Zandvoorterweg, zowel het gedeelte van de grens van Zandvoort tot de Viersprong, als dat van de Viersprong tot de grens van Heemstede. Daaruit bleek o.a., dat er een plan is het verkeer voor bromfietsen en fietsen over de thans bestaande trambaan te leiden en dat een weg gemaakt kan worden ten Noorden en Zuiden van de „Haringbuys", waardoor dit historische huis op een „eiland" zal komen en voor het nageslacht behouden blijft. Er wordt ple zierig samengewerkt met de gemeente Haarlem, deelde de burgemeester mee, speciaal ten aanzien van het maken van een verkeersplein nabij de Van Oldenbar- neveldlaan. Het probleem van aankoop van grond speelt nog geen rol; op het ogenblik vragen alleen de mogelijkheden van het verkeer de aandacht. Spreker achtte het niet noodzakelijk kostbare werken, zoals tunnels te maken, als het uitsluitend gaat voor bijzonder druk verkeer op enkele uren van uitzonderlijke dagen in het jaar van en naar Zandvoort. Rus/ig bekijken De burgemeester betoogde, dat er thans gelegenheid is de zaak rustig te bekijken; dat was enkele maanden geleden anders, toen in een snel tempo gewerkt moest wor den. Het plan-De Ranitz moet men niet als een tegenzet van het provinciaal plan (tracé ten Noorden van Aerdenhout) zien, maar als een mogelijkheid ten einde het steeds toenemende verkeer van en naar Zandvoort in goede banen te leiden. Spreker herinnerde er aan, dat Bloe- mèndaal te Scheveningen van de KNAC een wisselprijs heeft ontvangen, omdat het in de gemeente in 1954 zo veilig is ge weest op verkeersgebied. De aanbieding van de prijs was plezierig, maar bij de prijsuitreiking is opgemerkt, dat Bloemen daal nog veel verkeersmoeilijkheden te wachten staan. Daarom moet er voor gezorgd worden, dat er wegen aangelegd worden, die geen moeilijkheden opleveren. ADVERTENTIE Donderdagmiddag omstreeks één uur werden de brandwachten van het rayon Overveen van de Bloemendaalse Vrijwil lige brandweer gewaarschuwd door de be woners van het perceel Oranje Nassaulaan 145 te Overveen, dat in de kamers een rookontwikkeling was waar te nemen. Van een vuurhaard konden de brandweerlieden echter niets ontdekken en de mogelijkheid van een schoorsteenbrandje werd uitgeslo ten geacht, omdat er géén kachel brandde. Ruim een uur zijn de brandwachten bezig geweest de oorzaak van de rookontwikke ling op te sporen, maar er werd geen vuur haard gevonden. Aangenomen wordt, dat door een lek in de twee naast elkaar lopende schoorsteen- kanalen, de rook van de kachel van een belendend perceel door de schoorsteen de kamers in kwam. Uit de besprekingen in de vergadering van de Provinciale Staten is gebleken, dat met de aanleg van de weg ten Noorden van Aerdenhout niet spoedig wordt be gonnen. Dat achtte spreker gelukkig, om dat er gelegenheid blijft bestaan aandacht te besteden aan eigen plannen. .Spreker vond het van belang de Zandvoorterweg te verbeteren of te verbreden en de zijwe gen te behouden, om het verkeer af te voeren. Een eventuele weg ten Noorden van Aerdenhout zal er een worden zonder zijwegen. Dat kan tot gevolg hebben, dat het verkeer op dat gedeelte van de verbin ding naar of van Zandvoort snel gaat, maar het ondervindt moeilijkheden op dat ge deelte van de weg in Zandvoort en Haar lem, omdat hier de weg smaller wordt dan het eventuele nieuwe gedeelte. Dr. Peere boom Voller gaf daarbij een technische uit eenzetting van twee- en meerbanige wegen en de mogelijkheden voor het verkeer. Het is, volgens de burgemeester, van be lang, indien een tweede Oost-Westverbin ding noodzakelijk is, die te maken ten Zui den van Aerdenhout. Het verkeer in de richting Alkmaar kan van Zandvoort via de Zeeweg geleid worden en dat naar het Zuiden via de door ir. De Ranitz ontwor pen weg in Zuidelijk Heemstede, waar hij aansluiting krijgt op de Noord-Zuidver binding. DE GEMEENTE BLOEMENDAAL zal niet toetreden tot de Stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest, aldus besloot de vergadering van de gemeenteraad Donder dagmiddag met elf tegen drie stemmen, maar wel toonden de leden zich bereid ieder jaar een subsidie te verlenen; hoe groot het bedrag in 1956 wordL zal bepaald worden als binnenkort de gemeentebegroting vastgesteld wordt. Het waag stuk van de woningbouw had de aandacht van de vergadering. Er zullen woningen gebouwd worden aan de Noordlaan. Bij de besprekingen beval de heer P i n x t e r (KVP) de woningbouwvereniging „Sint Benedictus" aan en de heer S c h u 1 z (Arbeid) brak een lans voor de vereniging „Bloemendaal-Noord", die in de omgeving reeds gebouwd heeft. Tenslotte besprak de heer Van Holten (VVD) de brief van de Jubileumcommissie van de Hartenlustschool, inzake verzonden uitnodigingen tot bijwoning van het feest ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Hij zeide de inhoud niet begrepen te hebben; de brief hangt als droog zand aan elkaar. Men geeft de schuld aan de burgemeester en de commissie voelt zich blijkbaar gegriefd. Het beste vond de heer Van Holten er verder maar over te zwijgen. Wel achtte hij het van belang in ouder- en jubileumcommissies uitsluitend Bloemendalers te be noemen, omdat zij beter dan Haarlemmers op de hoogte zijn van de geschiede nis en de gewoonten van Bloemendaal. P. J. Kapteyn toegelaten De vergadering besloot de heer P. J. Kapteyn (Arbeid) toe te laten als lid van de gemeenteraad; in de volgende vergade ring zal hij geïnstalleerd worden. Enige be sluiten werden genomen, betreffende het verlenen van medewerking volgens de lager onderwijswet. Besloten werd te be vorderen, dat winkels van Zaterdag 26 No vember tot en met Zaterdag 3 December tot negen uur geopend mogen blijven we gens de Sint Ncolaas-actie en tot verbete ring van de hoek Kleverlaan-Korte Kle verlaan. Bij het voorstel tot verkoop en uitgifte in erfpacht van gronden, gelegen in het plan-Bovenweg te Aerdenhout bracht de heer Van Holten (VVD) de bouwkas- woningen ter sprake. Is er bij de bouw wel voldoende toezicht. De heer Lagen- d ij k (AR) informeerde of er in het plan- Bovenweg een flatgebouw kan worden ge sticht voor werkende dames. Wethouder Van Geluk (VVD) deelde mee, dat de inspectie van bouw- en wo ningtoezicht aandacht besteedt aan de con structie en een opzichter van de bouwkas zorgt er voor, dat de kwaliteit van de huizen in orde is. Weihouder mr. H \j s z e 1 e r (A.R.) ant woordde de heer Lagendijk, dat een flat voor zes ééngezinswoningen veranderd kan worden tot een flat voor twaalf alleen staanden. Een bouwer heeft een plan in gediend en als blijkt, dat er voor het kopen animo bestaat, zal het uitgevoerd kunnen worden. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met het bureau huis vesting. De heer F ij e n (KVP) vroeg of de wo ningbouwvereniging „Aerdenhout", die pas kort geleden is opgericht, in staat is de woningwetwoningen te bouwen. Mr. Hijs- zeler verklaarde, dat de vereniging inder daad een „jonge" is, maar het bestuur be heert al geruime tijd woningen in Haarlem en aan de Veldlaan te Aerdenhout. Een reorganisatie heeft zich voorgedaan en aan vendien profiteren vele Bloemendalers van het orkest.- Zij wilde toetreding tot de stichting. Wethouder Van Geluk zeide, dat ge bleken is, dat de gemeente welwillend tegenover het orkest staat, getuige de jaar lijkse subsidie, maar als een blanco crediet verleend wordt, kan men doen wat men wil. Drie leden voelden voor toetreden en wel de dames Nolte en Dalmeijer en de heer Schulz; elf leden verklaarden zich er tegen. Woningen bij de Noordlaan B. en W. vroegen de raad zijn mening ovór het bouwen van drie en twintig wo ningwetwoningen nabij de Noordlaan" in het"Noordelijk deel der gemeente. De heer P i n x t e r (KVP) verheugde zich er over, dat de vereniging Sint Benedictus een kans krijgt woningen te bouwen en vroeg aandacht te besteden aan de bouw van enige grote woningen. De heer Schulz merkte op, dat de be woners van de woningen in de omgeving van de Noordlaan het betreuren, dat het bos opgeofferd moet worden. Gelukkig is het om de woningnood te lenigen. Volgens spreker dient de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" in aanmerking te komen voor de bouw. Zij heeft daar reeds woningen en zal kunnen bevorderen, dat de aard en het karakter der omgeving be houden blijven. Wethouder H ijs z e 1 e r deelde mee, dat als er in de gemeente gebouwd wordt, na tuurschoon opgeofferd moet worden. Er zullen vier grote woningen gebouwd wor den. Spreker kan zich het „touwtrekken" tussen Sint Benedictus en Bloemendaal- Noord begrijpen. De Protestants Christe lijke vereniging komt echter ook in het ge ding. Na de bevrijding heeft Bloemendaal- Noord vijftig woningen gebouwd en de an dere verenigingen nog geen enkele. Deze verenigingen moeten ook een kans hebben. Het plan van B. en W. werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Holten de kwestie van de huwende ambtenares aan de orde te stellen, me de vereniging kan met vertrouwen de ex- vrouw Poulus (VVD) k haar v ploitatie worden opgedragen. de uit dat er plannen Pzijn Gen jeug|_ Provinciaal orkest bibliotheek te stichten en de heer F ij e n j vroeg een betere vei-lichting op de Els- Naar aanleiding van de nota van B. en i woutslaan aan te brengen. W. inzake toetreding tot de nieuwe stich ting Noordhollands Philharmonisch Orkest, zeide de heer Smidt van Gelder (VVD), dat het aanbeveling verdient de oude weg te volgen door een subsidie te verlenen. „Anders binden wij een steen om onze hals." De heer Schulz (Arbeid) nam het daarentegen op voor de voorstanders van toetreding tot het stichtingsbestuur. Het orkest is van grote culturele waarde voor de gemeente. Aan de musici moeten waar borgen geboden worden voor goede sociale maatregelen. Als de subsidies wisselvallig zijn is de toekomst voor het orkest onzeker. De heer P i n x t e r (KVP) en mr. D e Jong Schouwenburg (CH) schaar den zich achter de mening van de heer Smidt van Gelder. Sluit de gemeente zich aan, dan verliest zij het beheer over eigen financiën. De heer F ij e n was voor toe treding, als men weet, dat de kosten niet meer zullen stijgen en de heer Van Holten maakte van de gelegenheid ge bruik zijn misnoegen uit te spreken over het beleid van de regering. Daardoor wordt Bloemendaal financieel aan banden gelegd en de gemeenten Velsen en Zaan dam, waar veel industrie is, kan zich luxe permiteren en met millioenen guldens smijten. Wethoudster mej. dr. Nolte (KVP) was van oordeel, dat het orkest aan een vaste financiële basis geholpen moet worden. Bo- ADVERTENTIE Enorme sortering Gramofoonplaten op elk gebied Kleine Houtstraat 25 Telefoon 14828 Vraagt gratis toezending van ons maandelijks platennieuws De raad verleende met de stem van de heer Van Holten tegen ontheffing van de bouwverordening, waardoor meer woningen gebouwd kunnen worden. Het bestuur van de Vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld had bezwaren inge diend, die voor kennisgeving werden aan genomen. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft thans een belangrijk deel van het herstel van de grote sluis te Spaarndam aanbe steed en gegund aan de firma Borst te Castricum. Het betreft het vervangen van de Oostelijke sluismuren, die onderloops zijn en overgaan in een talud, door een sta len damwand,waardoor de sluis een grotere capaciteit krijgt en de schepen nu ook aan deze Oostelijke kant kunnen aanleggen. Het werk is dezer dagen reeds begonnen. De aanbestedingssom bedraagt 104.000. Deze sluis werd in 1897 gebouwd en het voorwerp van een groot vernieuwingsplan van het Hoogheemraadschap Rijnland, waarbij ook de huidige brug zal worden vervangen. Een ander deel van het werk, het herstellen van de loopsteiger, is reeds gereedgekomen. Rectificatie. In ons Donderdag 17 No vember verschenen bericht over een jubi laris bij het P.E.N. zijn enkele fouten ge slopen. De jubilaris was de heer J. van Bragt, wonend aan de Van Dalenlaan 86 te Santpoort. Voorts is ir. J. den Boesterd de enige directeur van het P.E.N. en niet een der directeuren zoals ten onrechte vermeld werd. Tijdens de openbare vergadering van het wijkcomité Haarlem-Oost, Donderdagavond in het parochiehuis „St. Jan" aan het Tey- lerplein in Haarlem, heeft onder leiding van de heer S. Heyers Jr., gemeentelijk in specteur van lichamelijke opvoeding een forum bestaande uit het gemeenteraadslid mevrouw Van der Wal-Duyvendak, drs. W. Hazevoet, gemeentelijk adviseur van het sociale opbouwwerk, de heer W. van Liemt van de Katholieke Bond voor het gezin en de heer A. Sandtke, lid van de jeugdcom missie van de K.N.V.B., vragen op jeugd- gebied uit de vergadering beantwoord. Een der vragen betrof de Haarlemse Muggenronde en de steller wilde weten, of het forum ook van mening was, dat de ve ie publiciteit rondom deze muggenronde de jeugd meer kwaad dan goed had gedaan. Bovendien vond deze spreker, dat het, bij de herhaling van een dergelijk evenement, wellicht aanbeveling zou verdienen om naast hoofdagent H. Hartman, de „geeste lijke vader" van de ronde, die volgens de vragensteller veel goed werk voor de jon gens had verricht, enige erkende jeugdlei ders met de organisatie te belasten. De heer Sandtke noemde de mate waarin publiciteit aan de Muggenronde was gege ven, sterk overdreven. De jongens zouden zodoende wellicht over het paard getild worden. Bij een volgende tocht dient alle reclame vermeden te worden, aldus de heer Sandtke. De heer Van Liemt vond het eigenlijk jammer, dat er zoveel tijd, energie en moei te was ingezet voor een actie ten bate van een, vergeleken met de totale Haarlemse jeugd, uitermate klein percentage jongens. Hij wilde liever een actie, waarin een aan zienlijk groter aantal kinderen betrokken kon worden. Mevrouw Van der Wal wees er op, dat dit reeds gebeurd was met de Luilak-fiets tocht, waaraan ruim vierduizend kinderen hadden deelgenomen. De heer Hazevoet, die de penningen van de Muggenronde had beheerd, gaf als zijn persoonlijke mening te kenen, dat de orga nisatoren er bij een herhaling van de tocht, voor zullen moeten waken, dat de publici teit en dan vooral de reclame niet de overhand krijgt. Hij ontkende ten stelligste, dat de jongens door een dergelijke actie over het paard getild zouden worden. Op het aantal van ongeveer zestig deelnemen de jongens moet men zich niet blindstaren, aldus drs. Hazevoet. Deze jongens zijn ge haald uit een groep van drie a vierhonderd, waarmee hoofdagent Hartman reeds enige tijd een voetbalcompetitie hield. De Mug genronde vormde dus het eindpunt van het werken met enige honderden jongens. Bij dit alles was hun geleerd in ploegverband met andere jongens om te gaan. Ook de voorzitter legde er de nadruk op, dat de jongens de weg tot positief gemeenschappe lijk werk was gewezen. Een andere vragensteller, die de mening is toegedaan, dat de jeugdorganisaties steeds meer de taak van de ouders overna men, vroeg zich af, of het niet aan te be velen is, dat de overheid de verschillende jeugdverenigingen in grotere mate dan tot nu toe financiële steun zal bieden, zodat daardoor wellicht een deel van het geld, nodig voor opvoedingsgestichten, jeugdpo litie en dergelijke zou kunnen worden ge spaard. Het forum was eensgezind van op vatting, dat de opvoeding in het gezin pri mair dient te zijn en dat daarnaast de jeugdverenigingen de helpende hand kun nen bieden. De heer Heyers zei, dat het ge zin alleen de kinderen nooit volledig kan opvoeden tot gemeenschapsmens. Ieder kind heeft contact nodig met vele anderen, en dat wordt onder meer geboden door de jeugdorganisaties. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter van het wijkcomité, d'e heer H. J. Loppersum, mee, dat van de gemeente bericht is ontvangen, dat zij niet voor het voorjaar van 1956 zal toekomen aan het aanbrengen van verbeteringen aan het Teylerplein en het Drilsmaplein. Tijdens de vijfde algemene conferentie der Nederlandse letteren, die onder voor zitterschap van Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) en Herman Teir- linck op 11 en 12 November te Antwerpen gehouden is, werd vooral van gedachten gewisseld over de instelling van een Bene- luxprijs voor litteratuur. Aan de wens tot instelling van een der gelijke prijs voor het gemeenschappelijk taalgebied is door de beide regeringen in principe reeds tegemoet gekomen. Overeen komstig een suggestie van de Belgische voorzitter is een resolutie aangenomen waarin wordt voorgesteld deze bekroning de „Grote prijs van de Nederlandse Lette ren" te noemen. Het zou ten zeerste worden toegejuicht, indien deze prijs kon worden uitgereikt tei gelegenheid van de „uitge breide" conferentie, die eens in de drie jaar gehouden wordt. De regeringen hebben ge dacht aan een vijfjaarlijkse prijs van 100.000 Belgische francs. Volgens de aangenomen resolutie zou bij driejaarlijkse toekenning dit bedrag tot 75.000 Belgische francs kunnen worden verlaagd. De jury zou moeten bestaan uit zeven personen, te weten drie uit elk der beide 'anden en een voorzitter uit het land waar in het betreffende iaar de conferentie niet wordt gehouden. T ADVERTENTIE ST. NICOLAAS koopt zijn HORLOGES aan de Lopende band Komt U ook eens kijken? Barteljorisstraat 2 JUWELIER HORLOGER Telefoon 13004 - Haarlem In de gemeente Hoogkarspel nabij de grens van het dorp Westwoud is de motor rijder A. H. uit Hoogkarspel, komende uit de richting Westwoud, op een groepje kin deren dat aan de rechterzijde van de Dorpsstraat aan het spelen was ingereden. Het negenjarig dochtertje van de familie A. Swart werd hierbij gedood en een tweede kind, het dochtertje van de familie Haring liep een hersenschudding en enige verwondingen op. De motorrijder, die ver moedelijk door het licht van een tegen ligger werd verblind, is nagenoeg zonder letsel. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen een 45-jarige aannemer uit Hillegom wegens bedriegelijke bankbreuk en valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van het voorarrest. De rechtbank te Haarlem had hem een straf van een jaar en drie maanden opgelegd. De verdachte was firmant van een firma, die vorig jaar failliet is verklaard. Hij en zijn broer, die ook in de firma was opgenomen, hadden aan de curator niet opgegeven, dat er nog een kasgeld was van f 5900. Dit bedrag hebben de broers gedeeld. Voorts heeft verdachte een kwitantie veranderd waardoor een bankstel aan de boedel was onttrokken. „Watervoorziening van Noordhollnad". Onder auspiciën van het Nederlands Insti tuut van Middelbare en Hogere Technici houdt ir. C. C. Th. de Beaufort op Woens dagavond 23 November in café-restaurant Brinkmann een lezing over „Nieuwe werken ten behoeve van d - watervoorziening van Noordholland". ADVERTENTIE 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 99% 342 307 317 383% 456 317% 355% 344% 206 458% 272% 643 616 138% 211% 189% 248 154% 156% 271 232 238% 233 72% 159 57 152% 60% 997/is 99% 339 305 325 380 456 317 351 342 206% 454 272 638 611 138 211 189% 248 152% 155 271 230 238% 235 71% 158 56% 150 59% 30% Amstelstad, 16 te Algiers. Alphaeca, 17 Kio cic Janeiro. Amor, 16 v Rotterdam. Arnedijk, 17 San Francisco. Adonis, 17 Curagao. Algenib, 18 te Victoria. Aitair, 17 te Las Palmas. Ampenan, 17 te Alexandrië. Abbekerk, 17 Kobe verwacht. Amstelland, 18 Amsterdam verwacht. Aagtedijk. 17 1100 m O. Aden. Alhena, 17 v. Bremen n. Hamburg. Aldabi, 16 Rosario Aegis, 19 Guanta verwacht. Alamak, 17 Rotterdam. Albireo, pass. 17 Bonavista eil. n. Las Palmas. Alcyone, 17 v. Port Said n. Antwerpen. Alblasserdijk, 17 Rotterdam. Alioth, 17 v. Buenos Aires n. Montevideo. Almkerk. 18 Genua Alnati, 17 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas. Altair, 17 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 17 v. Rollerdam n. Hamburg. Amstelkroon, 19 Bremen verwacht. Blitar, 17 te Belawan Boskoop, 16 te Amsterdam. Boschfontein, pass. 17 Kp. Guardafui n. Mom basa. Bacchus, verm 17 v Demerara n. Trinidad Bantam. 17 nog Khorramshar. Bintang, 18 Beiroet Caltex Utrecht, 16 v. Suez n. Banda Mashu. Celebes, 16 te Antwerpen. Caltex Pernis, 17 v. Bahrein n. Flaxenlrk. Caltex The Hague, pass. 17 Algiers n. R'dam. Charis, 17 La Guaira. Caltex Leiden, pass. 17 Kp Bougaroni n. R'dam. Cleodora, 17 100 m ZO. Ras al Hadd. Crania, 17 110 m. Z.t.O. Esperance baai. Caltex Delft, 17 v. Sindon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 1" v. Rotterdam n. Sidon. Dongedijk, 17 Rottcidam. Duivendrecht, 17 v. Hamburg n. New York. Daphnis, 16 te Willemstad. Drente. 17 te Singapore. Dongedijk, 17 Rotterdam verwacht. Dalerdijk, 17 v. Rotterdam 18 Londen. Eendracht, pass. 15 Gibraltar n. Haifa. Esso Den Haag. pass. 16 Gibraltar n. Sidon. Eemdijk, 17 te Le Havre. Elizabeth B, 18 Algiers verwacht. Enggano, 17 v. Djeddah n. Djibouti. Esso Rotterdam, pass. 16 Vlissingen n. Sidon. Farmsum, 16 380 m W.NW Fayal. Falco. 17 Lissabon. Gadilla, pass. 17 Bali n. Fremantle. Gooiland, 16 Amsterdam. Gabonkust. 17 bij Ouessant n. Amsterdam. Graveland, 17 Santos. Gooiland, 17 Amsterdam verwacht. Haulerwijk, 17 Hamptonroads. Helena, Ï7 te Morrisville. Heemskerk, 17 Genua Haarlem, 17 v. Guayabal n. Europa. Hecuba, 17 Rotterdam. Hilversum, 17 Port Said. Hos. 16 Gothenburg. Indrapoera, pass. 17 Str. Messina n. Port Said. Kertosono, 17 Los Angeles. Krebsia, 17 La Spezia. Kryptos, pass. 16 Kaap de Goede Hoop n. Durban Kota Inten, 17 te Mrkassar. Kota Gede. pass. 17 Str. Messina n Genua. Kara, 17 Rotterdam. Korenia, 13 v. Malta n Mena el Ahmadi. Korovina. 17 v. Rotierdam n. Stockholm. Kota Agoeng, pass. 18 Kp. Guardafui n. Porl Said Loosdrecht, 16 v. Genua n. Port Said. Lissekerk, 16 Bahrein Langkoeas. pass. 17 Kp. Guardafui n. Djeddah. Liberty Bell, 18 te Philadelphia. Laagkerk, 17 v. Port Said n. Genua. Lindekerk, 17 Rotterdam. Manoeran, 17 te Suez Modjokerto, pass. 16 Minikoy n. Belawan. Maasland, pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Macoma, 17 Abadan. Mariekerk. 17 v. Suez n. Aden. Molenkerk, 18 te Calcutta. Mentor, 17 te New Orleans. Moordrecht, pass. 17 Algiers n. Philadelphia. Myonia, 17 v. Sydney n. Balikpapan. Maas, 17 Amsterdam Malvina, 18 Miri. Muiderkerk, 17 Le Havre. Notos, 16 Hamburg. Nias, 18 te Cebu. Oranje, 17 te Tj. Priok. Ovula, 17 te Calcutta. Oranjefontein, 16 v. Las Palmas n. Southampton Oranjestad, 17 v. Aruba n. Pto Llmon. Ouwerkerk, 17 Shanghai verwacht. Ondina. 17 660 m. O.NO. Kp. Enggano. Prins Willem v. Oranje, 16 te Rotterdam. Polyphemus, pass. 17 Gibraltar n. Hallfax. Prins Fred. Hendrik, 17 te Montreal. Prins Philips Willem. 17 te Montreal. Perna, 17 Keysham Prins Joh. Willem Frlso, 17 Hamburg. Pieter S, 17 Rotterdam. Rempang, 16 v. Aden n. Fremantle. Ridderkerk, pass. 17 Dakar n. Kaapstad. Roggeveen, pass. 17 Sabang n. Port Swettenham. Ruys, 17 Okinawa. Roepat. 17 530 m. W.t.N. Minikoy. Riouw, 17 v. Aleppey n. Colombo. Rijndam, 17 v. New York n. Cozh. Stad Amsterdam, 17 Seven Islands. Stad Arnhem, 16 v. Wabana n. Engeland. Stad Dordrecht, 16 v. Rotterdam n. Nanels. Stad Maastricht, pass. 17 Gibraltar n. R'dam. Stad Vlaardingen, 17 Narvik. Straat Soenda, 17 Maceio. Stad Breda, pass. 17 Belle Isle n. Lands End. Statue of Liberty. 19 Philadelphia. Swartenhondt, 17 Menado. Stanvac Djirak, 17 t- Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, pass. 16 Roepat. n. Belawan Stad Maassluis, 17 v. Tyne n. Narvik. Tiberius, 16 te Rotterdam. Talisse, 17 Napels. Tamo, pass. 17 Finisterre n. Antwerpen. Tabinta, 17 v. Belawan n. Suez. Titus, 17 te Ceuta. Tibia, 17 240 m. W.ZW. North Cape. Triton, 17 v. Amsterdam n. Pointe Apitre. Tawali, 17 v. Port Said n. Genua. Utrecht, 17 v. Barcelona n. Rotterdam. Van Linschoteri. 17 v Amsterdam n. Hamburg. Wonorato, 17 Halifax Willem Ruys, 17 Rotterdam. Willemstad, 17 Amsterdam. W. Alton Jones, pass. 17 Gibraltar n. Mena el Ahmadi. Waterman. 16 1830 m. NO.t.O. Tahiti Wonosobo, 18 Calcutta verwacht. Westertoren, 17 v. Rotterdam n. Curagao. Willem Barendsz, 18 Kaapstad. IJsel, 16 Saloniki. KLEINE VAART Arnoudspolder, 17 v. Rotterdam n. Lissabon. Arctic, 17 v. Londen te Amsterdam verw. Aco, 17 v. Rotterdam n. Manchester. Afina, 16 v. Solvesborg n. Grimsby. Algarve, 17 v. Amsterdam te Antwerpen. Ambiorix, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Argo, 17 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Astra, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Att S, 17 v. Cork te Swansea. Bergsingel, verm. 17 v. Tyne n. Avonmouth. Bestevaer, 17 v. Gdnya te Schoorldam. Bree Helle, 16 v. Rotterdam te Londen. Bernard, John, 22 v. Gandia te Rotterdam verw. Bab T, 14 v. Carlsvik n. Zaandam. Boreas, 17 te Rotterdam. Batavier I, 16 v. Bayonne n. Bordeaux. Bebox, 16 v. Kotka n. Amsterdam. Berkelstroom, 17 v. Amsterdam n. Londen. Bernisse, 16 pass. Brunsbüttel n. Domsjo. Corrie B, 19 v. Kopenhagen te Rotterdam. Cornelis Houtman, verm. 17 v. Londen n. Korsor Castor, pass. 16 Vlissingen n. Londen, Catharina, 17 v. Nantes te Rotterdam. Corrie B, 17 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Corsica, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Daje Bohmer, 16 v. Triest te Rijcka. Delfzijl, pass. 17 Vlissingen n. Kopenhagen. Deo Favente, 16 v. Kopenhagen te Aalborg. Diligentia, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Diligentia, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Domburgh, 17 v. Londen te Rotterdam. Deni, 17 v. Horsens n. Ipswich. Duiveland, 16 v. Boness n. Rotterdam. Egbert Wagenborg, 17 v. Amsterdam n. Dublin. Eljo, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Ellewoutsdijk, 16 Bristolkan. n. Avonmouth. Elisabeth Roorda, 16 v. Flensburg te Rostock. Elsenburgh, 17 v. Duinkerken te Londen. Evertsen, 16 v. Middlefart n. Wismar. Fedala, 16 v. Haifa op rede Famagusta. Ferocia, 17 nog te Rotterdam. Fiducia, 17 v. Maassluis te Boston. Frans van Seumereo, verm. 17 v. Selzaete naar Gothenburg. Flevoland, 16 v. Kingslvnn te Rotterdam. Frans Bohmer, 17 v Philippevllle te London derry verwacht. Flevo, 16 v. Amsterdam n. Rotterdam. Gruno, 17 v Londen te Rotterdam. Geziena Hendrika, 17 te Goole. Gerry S. verm. 17 v. Cork n. Manchester. Geziena Hendrika, 17 v. Tripolis te Goole. Haskerland, 16 v. Amble n. Harlingen. Henrica, 17 v. Viana n. Guernsey. Hoflaan, verm. 18 v. Goole n. Rotterdam. Houtman, 16 v. Ala n Hartlepool. Hydra, 16 v. Swansea n Amsterdam. Helen, 16 v. Goole n. Rotterdam. Henrica B, 16 v. Brest te Charlestown. Harold. 19 v. Sandefjord te Le Havre verw. Ingeborg, 17 te Hertonas verw, Ina L, pass. 16 Vlissingen n. Londen. Jan Herman, 16 v. Goole te Gefle. Joost, 14 Kiel gep. n. Domsjo. Kaap Falga, 15 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 16 Kiel gep. n. Ostrand. Keizersgracht, 16 v. Londen te Antwerpen. Leendert B, verm. 18 v. Rotterdam n. Amsterdam Larix, 14 te Skutskaer. Mado II. 17 v. Vlissingen n. Antwerpen Marathon, 16 v. Trondheim n. Bodo. Maria Theresia. 16 v Burea n. Londonderry. Medea, 16 pass. Holtenau n Newcastle. Mulan, 17 Rotterdam verwacht. Mvfem, nacht 17-18 Reuen verw Merwehaven, 16 v. Casablanca n. Valencia. Matthew, 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Mariet.ie Bohmer, 13 v. Rotterdam te Algiers verwacht. Martini, verm. 17 v. Goole n. Rotterdam. Meuse, 16 v. Rotterdam te Stockholm. Midas, 12 te Livorno Mutatie, 14 v. Stockholm te Bideford. Marianne, 16 v. Rouaan n. Gothenburg. Nautilus, pass 16 Vlissingen n. Antwerpen. Noorderlicht, 17 v. Swansea te Amsterdam Nieuwland, 17 v. Grangemouth te Rotterdam. Nijenstein, 17 v. Hartlepool te Rotterdam. Nassauhaven, 16 v. Halmstad n. Dordt. Neeltje B, verm 17 v Garston n. Swansea. Nieuwehaven, 17 pass. Kp Vilano n. Rouen. Nautic. 16 v. Trequier te Cardiff verw Nyenburgh. 16 v. Stockholm n. Koping. Oosterdok. 17 v. Amsterdam te Bremen. Orion, 16 v. Rotterdam te Zaandam. Oleum, 16 v. Newcastle n. Oskarshamn. Oosterburgh, pass. 16 Holtenau n. Rotterdam. Oosterdok, 17 te Bremen. Patria, 16 v. Rotterdam n Londen. Paloma, 16 v. Malmë te Wismar. Pavo, 11 te Hernosand. Ponza, 16 v. Karlsborg n. Ursviken. Phidias, 16 te Genua n. Napels Plato, 16 v. Bilbao n Bordeaux Prior, 17 v. Duinkerken n. Preston. Philetas. 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Prior, 17 v. Duinkerken n. Preston. Prinsengracht, 17 v Antwerpen te Rotterdam. Rema, 20 v Liverpool te Amsterdam verwacht. Rini, 17 v. Rotterdam n. Londen. Silvretta, 16 v. Malmö n. Kopenhagen. Sirius. 16 v. Giavelines te Londen. Soemba, 16 v Truro n. Caen. Spora verm. 17 v Abo n. Londen Stella Maris, verm. 17 v. Selzaete n. Oslo. Strijpe, 16 v. Newport n. Honfleur. Swift, 16 v. Gothenburg te Rouen. Surte. 17 v Middlesbro te Rotterdam. Stientje Mensinga. 17 v. Rotterdam te Hamburg Swallow. 16 v. Wasa te Londen Sonsbeek, 16 v. Greenock n. La Rochelle. Spaarnestroom, 17 v. Liverpool te Amsterdam. Sporota, 17 v. .Par te Amsterdam. Strabo. 16 v Carthagena n. Burrlana. Taurus, pass. 16 Vlissingen n. Londen Teunika, 16 v. Londen n. Amsterdam. Tilly, 16 v. Amsterdam n. Antwerpen. Trito, 17 v. Belfast te Drogheda. Tyro, 16 v. Dublin te Swansea. Taormina, 16 v. Cuxhaven n Colchester. Ton S, 17 v. Swansea te Rotterdam. Urmajo, 16 v. Kalmai te Stockholm. Vechtstroom, 16 v. Amsterdam n. Bristol. Violette Erica, 16 v. Bremen te Liverpool. Volharding. 18 v. Gandia te Hamburg verw. Veenenburgh, 17 v. Middlesbro te Rotterdam. Westpolder, 18 v Oporto te Antw. verw. Westkust, 16 v. Antwerpen te Visby. Wickenburgh, pass. 16 Kp. Vincent n. Duinkerken Wexford, 16 v. Oskarshamn n. Norrsundet. Wiebold Bohmer, 16 v. Faro n Amsterdam. Willem 17 v. Amsterdam n. Rostock. Willem Fortuin. 16 v. Otterbacken te Zaandam. Zeehaan, 17 v. Gdansk n. Londen. Zevenbergen, 18 v. Napels te Cardiff verw. Zuidland, 16 v. Sundsvall te Gefle. Zwaantiena, 17 v. Delfzijl te Goole. SLEEPVAART Humber, 17 v. Napels te Port Said met 2 bakken Loire, 17 120 m. ZO Hongkong met baggermolen Maas, 17 ss Svarten vlotgesl. bij Poortershaven Thames, 16 630 m. W. Fayal n. ss Cibao. Waterweg, idem ais Maas. Zwartezee, 16 v. Colombo te Bombay.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15