Beheersing grondwaterstand geestgronden Kennemerland Tal van bedrijven in het Westen zoeken personeel in Bollenstreek Met oog op seizoenarbeid U bent in de wolken met een Dakota Collecte voor militaire fondsen De ontluisterde gevel aan 't Donkere Spaarne Sint Nicolaasfeesten in Concertgebouw "]5rieven aan de redactie Amsterdam gaat 92 autobussen bestellen Braakliggende provinciale terreinen van 75 ha worden in cultuur gebracht W el vaartsfonds voor Suriname In October registreerde Arbeidsbureau Lisse slechts 86 werkzoekenden Huurder probeerde vergeefs ander pakhuis te vinden FEDERMANN Derde televisie-uitzending uit Minerva Theater Biljartuitslagen Burgerlijke Stand van Haarlem Voor leerlingen van openbare lagere scholen Zeventig ploegen in het school-basketbaltournooi ,.De Groep" dringt aan op bepaling tijd prae-advies Eén-millioenste bezoeker op Schiphol Benoeming Ad Vermeulen verwacht in EP A-functie „Les frères Jacques" in Theater Carré 5 Een goede verlichting t 3 KELLER t Simon C. Jansen dirigent Heemsteedse C.O.V. KNVB verzoekt verlaging vermakelijkheidsbelasting in Heemstede Suggestie van Kamerleden: Brand in stoelenfnhriek D I is S D A G 2 2 N VEMBER 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het grote tekort aan arbeidskrachten in de verschillende industriële bedrijven en de komende seizoenwerkloosheid in de bloembollenbedrijven en de visserij heeft, vooral tijdens de maand October, vele hoofden van bedrijven in het Westen van ons land er toe gebracht, hun perso- neelsaanvragen in te dienen bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Lisse. Ofschoon zij ervan overtuigd zijn, dat vele werk krachten zich bij het begin van het seizoen in het volgende jaar weer ter beschikking van de seizoenbedrijven zullen stellen, zijn z\i toch genegen hen in de bedrijven op te nemen om hun achterstand in te halen of zo mogelijk een bepaalde voorraad te vormen. Dit had lot gevolg, dat aan het einde van de maand October in het gehele gewest Lisse slechts 86 mannen (waarvan 50 te Katwijk en 36 te Lisse) stonden ingeschre ven, onder welk aantal tevens is inbegre pen een aantal ingeschrevenen, dat slechts enkele dagen werkloos zal zijn. Dit aantal is zéér laag te noemen, daar in de vooraf gaande vier jaar aan het einde van de maand October gemiddeld 267 mannen als werkloos ingeschreven stonden. Het aantal aanvragen om werkkrachten voor de bedrijven gevestigd in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse daalde echter onder invloed van de be ëindiging van het seizoen in de seizoen- bedrijven van 562 tot 455. Ook de indus triële bedrijven in het gewest Lisse hebben nog aanmerkelijke tekorten en men stelt alles in het werk om een dienstverband zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zowel door het ontwerpen van diverse sociale voorzieningen als door het scheppen van de mogelijkheid gedurende de winter periode in die bedrijven te gaan werken. Ook voor de vrouwen en meisjes is er werkgelegenheid te over. Voorlopig behoeft geen enkele vrouw of meisje werkloos te zijn, daar diverse industriematige bedrij ven zowel in als buiten het Gewest grote tekorten hebben aan vrouwelijk personeel. De grote werkgelegenheid rechtvaardigt het streven de werkloosheid, dus ook de tijdelijke werkloosheid, zoveel mogelijk te beperken. Dit is dan ook de aanleiding ge weest de. Arbeidsbureaux een avond per week open te stellen voor niet-werkloze werkzoekenden. Van deze gelegenheid op Woensdagavond te Katwijk en op Donder dagavond te Lisse wordt een zeer dank baar gebruik gemaakt. De werkvoorziening aan minder-valide arbeidskrachten staat eveneens nog steeds in het middelpunt der belangstelling. De werkplaats voor minder-valide arbeids krachten te Sassenheim heeft nog steeds vele werkobjecten ter beschikking, zodat aan een voortdurend uitbreidend aantal minder-validen werk kan worden geboden. Ook in de gemeente Katwijk is thans een dergelijke werkplaats geopend. Verwacht mag worden, dat ook deze werkplaats in de loop der jaren veel heilzaam werk zal kunnen verrichten. De belangstelling voor emigratie nam, zoals kon worden verwacht, in de loop van de maand October weer enigszins toe. Met het oog daarop werden in de gemeenten Katwijk, Noordwijk en Lisse een serie emigratievoorlichtingsavonden georgani seerd. ADVERTENTIE Op Donderdag 24 November zal het Haarlems Comité der Gezamelijke Militaire Fondsen haar jaarlijkse collecte houden. Gaarne doe ik voor deze collecte een be roep op uw financiële medewerking. De doelstelling van deze fondsen is u zeker wel bekend: de zorg voor de weduwen en wezen van gesneuvelden en het welzijn van verminkte militairen. Het is duidelijk dat op deze plaats geen uiteenzetting kan worden gegeven van de dikwijls schrijnende gevallen van leed, welke dringend om hulp en bijstand vragen Niet alleen kwesties van materiële aard, b.v. herscholing van gewonden, zorg voor zieke gezinsleden, aanschaffing van kleding en schoeisel, enz., doch daarnaast de zo moeilijk te vinden oplossingen voor die ge vallen, waarin moeder de steun van vader moet ontberen. Het is u toch bekend, dat de fondsen op zich hebben genomen de kinderen van gesneuvelden het onderwijs te laten genieten, dat zij zouden hebben gekregen indien vader nog leefde? Het is daarom dat ik ook dit jaar uw bijzondere aandacht voor deze openbare inzameling van gelden vraag. De fondsen hebben uw bijdrage dringend nodig, ten einde hun werk te kunnen blijven voort zetten. Stelt hen ook dit jaar niet teleur! De burgemeester van Haarlem Voorz. der Gezamenlijke Militaire Fondsen CREMERS Het is de bedoeling, in de loop der vol gende maanden nog enkele openbare voor lichtingsavond te houden om de aspirant emigrant de strikt noodzakelijke kennis van het land en van de emigratie-proce dure bij te brengen. Ons artikel betreffende de erbarmelijke toestand waarin het patriciërshuis uit de tweede helft van de achttiende eeuw met de fraaie trapgevel aan het Donkere Spaarne 56 verkeert, is aanleiding ge weest tot een onderhoud met de huurder van dit perceel, de antiquair J. A. Reckman Deze deelde ons mede, dat hij reeds ge ruime tijd ijverig bezig is, een andere ruimte te vinden voor de goederen, die door hem in dit huis zijn opgeslagen, maar dat dit hem tot nu toe niet is gelukt. Hij is zelf, naar hij zeide, een bewonderaar van oude gevels en is uit dien hoofde ook een warm voorstander van restauratie. „Dat ik er nog in zit, is beslist geen ge volg van onwil", zo zeide hij, „maar van onmacht. Ik ben telkens op zoek naar een goed pakhuis of een ruimte, die als zodanig kan dienen, maar de ene keer kost me dat zo'n 45.000 gulden, met de zekerheid dat ik er voor 10.000 aan moet oplappen, de andere keer f 75.000 en weer een andere keer meer dan een ton. Dat kan ik nu een maal niet opleveren. Ik ben ook bij de ge meente en de makelaar geweest om te vragen of zij me eens wilden helpen uit kijken. Maar daar kwam ik ook niets ver der mee." De zaak komt dus hier op neer, dat het voor restauratie noodzakelijk is dat de huurder het perceel ontruimt, maar dat deze niet weet waar hij dan met zijn goe deren moet blijven. Wij hopen, dat deze kwestie spoedig zal worden opgelost, waar bij het niet anders zal kunnen of alle be trokkenen hierbij, die verklaren zo op res tauratie gesteld te zijn, zullen de gelegen heid krijgen, deze sympathie door enige offerbereidheid aan te tonen. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B In Februari en Mei van het vorig jaar werden uit het Minerva Theater te Heem stede respectievelijk televisie-uitzendingen van het Noordhollands Philharmonisch Or kest en de KRO-revue verzorgd. Dit theater fungeert Zaterdag 17 December opnieuw als televisiestudio. De grote zaal is namelijk voor dit doel bijzonder geschikt gebleken. Vertoond wordt het KRO-amusements- programma „Krocodil-cabaret op de inter nationale lijn". Hieraan wordt medegewerkt door „The 3 Skylarks" uit Engeland, Rita en Arno van Bolen, Duitse illusionisten, de gekleurde zangers Harriot en Evans uit Jamaica, Wim Voeten en Jeanne Assmann, beroeps danskampioenen 1955 van Neder land, de Australische „entertainers" Homer en Hal, de Duitse mondharmonicavirtuoze Singrid Candler en de zanger Fred Rom- bouts, benevens het versterkte KRO-orkest „Cascade" onder leiding van Johnny Om- bach. Met de productie is Jan Delfgauw belast, de regie is van Jos. van der Valk. Voor de bezoekers in de zaal zal voor de pauze de KRO-film „Uw Onbekende Huis genoot" worden gedraaid. Naar wij vernemen zal voor deze uit zending gebruik worden gemaakt van de nieuwste televisiecamera's, die buitenge woon lichtgevoelig zijn. Hierdoor is het aanbrengen van extra zaalverlichting over bodig geworden, zodat de bezoekers voort aan niet in een oververhitte zaal behoeven te verblijven. De uitslagen in de Federatie van Biljart verenigingen voor Haarlem en omstreken luidden: A-klasse: DWO—Centrum II 62; Cen trum IHaarl. West 26; KRFlora 80; TelescoopKR II 44. B-klasse: KRPoedeltje I 26; Poedeltje IIRozenpriëel 80; TelescoopKamper vest II 62; Centrum—Kampervest I 6—2 D I-klasse: Kampervest—Telescoop 6—2; Oosten—DWO 6—2; Haarl. West—BW 8—0; RozenpriëelS. en G. 62. D II-klassc: PoedeltjeS. en G. 35; KampervestHaarl. West 62; DWOCen- trem 44; Oosten, rust. HAARLEM, 21 November 1955 ONDERTROUWD: 19 Nov., W. Abspoel en A. Paulusse; 21 "ov., B. D. de Vries en M. J. M. Nooij; F. J. A. van Eldijk en C. W. der Kinderen. GEHUWD: 21 Nov., H. H. F. Twickler en C. A. M. Zethof. BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., M. C. H. Tillemansvan Lieshout; 19 Nov. W. A. van den BraakBeijerse; C. M. Janssen Moolenaar; 20 Nov., A. C. Hoekstravan Heerde; Th. K. NotaHulsman; B. E. La- gerweijSijtsma; A. C. M. Kolvan Leeu wen; 21 Nov., A. M. BakkerBöhm; H. Klaassenvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 19 Nov., A. M. BernardVrijburg; J. M. Gommans van Diemen; C. M. F. FibbeNeutelings; 20 Nov., J. A. TonMeijer; J. M. MesDe- lissen; E. A. Th. WeberHolla; C. Schoon Roos. OVERLEDEN: 18 Nov., G. van der Aar— Bouma, 37 j„ Jephtastraat; 19 Nov., C. Ver hoog, 79 j„ Kamperlaan; M. H. J. Simons Goddijn, 72 j., Gedempte Oude Gracht; J. M. van Zeistvan Rijn, 80 j., Westerhoutstraat; J. Duindam, 82 j„ Kamperlaan: H. Th. Drom melRoest, 43 j., Hazepaterslaan; A. C. Smakmanvan der Fluit, 56 j„ Ampzing- straat; P. J. In 't Veld, 70 j., Gasthuisvest. Voor de 44ste koer organiseert de afde ling Haarlem van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging haar jaarlijkse Sint Nicolaasfeesten, welke dit jaar worden ge houden in het Concertgebouw van Maan dag 28 November tot en met Vrijdag 9 December. Hieraan nemen deel alle leer lingen van het openbaar lager onderwijs in Haarlem met uitzondering van bijna alle kleuterscholen en enkele klassen van de dr. Van Voorthuysenschool, die het Onder wijzers Sint Nicolaasfeest ln de eigen school vieren. Voor de eerste k'assen vermeldt het pro gramma een beztfek van Sint Nicolaas en de vertoning van enkele filmpjes. Voor de tweede en derde klassen wordt na het bezoek van Sint Nicolaas opgevoerd het toneelstukje „Pas op de draad" van J. Pan man. De stichting „Nieuw Jeugdtoneel" onder leiding van Cruys Voorbergh voert voor de vierde en vijfde klassen op „De beer en de Pasja", toneelspel in twee bedrijven van Hugo .T. de Jong naar het toneelstuk van E. Scribe. Onder regie van Henk Bakker speelt de Haarlemse Onderwijzers Toneelvereniging „De deserteur", een toneelstuk met zang en dans in drie bedrijven van Fred Berens. De belangstelling voor het scholieren basketbal-tournooi in Haarlem is ook dit jaar weer groter dan in 1954 en niet min der dan zeventig schoolteams zullen gedu rende drie dagen in de Kerstvacantie weer felle strijd leveren in vier afdelingen. Voor de basketbalsport is thans een voor lopige jeugdcommissie benoemd, die alle jeugdzaken zal gaan behandelen. Deze commissie is als volgt samengesteld: voor zitter M. Rip (White Stars); secretaris P. Brand (HOC); leden mej. T. van Deursen (Antilopen): mevr. J. Koblens (White Stars) en H. Argeloo (The Typhoons). De eerste taak van deze commissie zal zijn de eerste officiële jeugd-stedenontmoeting Haarlem-Amsterdam op Zaterdag 17 De cember in het Krelagehuis in Haarlem te organiseren. Het programma is als volgt: meisjes 14.30 uur Haarlem-Amsterdam; jongens 15.30 uur Haarlem-Amsterdam. Op Donderdag 15 December wordt in de zaal van het Krelagehuis ook de steden- ontmoeting Plaarlepi-Amsterdam (dames en heren) gehouden, waarvoor het volgen de schema is gemaakt: dames 19.30 uur Haarlem-Amsterdam; heren 20.30 uur Haarlem-Amsterdam. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat Donderdag 29 December in het Krelage huis een versterkt Haarlems team (heren) zal aantreden tegen een Slowaakse ploeg, vermoedelijk Buda of Spartak, waarover echter de onderhandelingen nog gaande zijn. Waarschijnlijk zal het Amerikaanse damesteam The Cornets, welke ploeg mo menteel in Wiesbaden (Duitsland) vertoeft in de maand Januari een bezoek brengen aan de vereniging The White Stars, zodat de mogelijkheid aanwezig is, dat dit Ameri kaanse team dan ook een wedstrijd zal spelen tegen een officieel Haarlems dames team. 1 tl d ehrand-m onutn ent Het bestuur van de Vereniging van Haar lemse beeldende kunstenaars „De Groep" heeft zich eveneens met een brief tot de gemeenteraad gericht over de plaatsing van het Hildebrand-monument in „De Kleine Hout" (Haarlemmerhout). Het schrijft, dat het de zienswijze van het Comité tot oprichting van het Hildebrand- monument deelt en het hoopt met de leden, dat de leden van de gemeenteraad zich ten gunste van de door de maker van het Hil debrand-monument, prof. J. Bronner, ver langde plaatsing zullen uitspreken. „Indien het voorstel van B. en W., om de brief van het comité ter prae-advies in hun handen te stellen instemming van de raad zal vinden, spreekt het bestuur van „De Groep" zijn grote verlangen uit, dat een bepaling van B. en W. zou kunnen worden verkregen over de duur die het prae-advies zou vergen", aldus de brief. Tenslotte schrijft het bestuur aan de ge meenteraad: „De periode van tweeënveer tig jaar, de tijd van het winnen van de prijsvraag door prof. Bronner lot heden, staat slechts in uiterste noodzaak verlen ging toe. De voor de Haarlemse bevolking zo ernstige zaak van het Hildebrand-monu ment begin reeds tekenen te vertonen, die de ernst voor velen twijfelachtig maakt". fVerkort weergegeven) Met alle respect voor al degenen die meer gestudeerd hebben dan ik, moet mij als huisvrouw iets van het hart. Hoe is het mogelijk dat zij. die alles zo goed (denken) te weten, onze taal zo in de war schoppen. Waarvoor die schrijfverwarring? Liefst drie spellingen! Men moest beter weten en doen. J. v. LookerenBlom Het vliegend hert. Tot mijn grote ver wondering las ik in het stukje, over het vangen van de hertebok te Heemstede, dat er nog velen zijn, die 't hier niet mee eens zijn. Laten zij eens bedenken, dat alleen al uit 't oogpunt va.n dierenbescherming, dit geheel op zijn plaats is, want als er eerst daags geen voedsel meer is voor de bok, zou deze zich zeker aan „ondeugdelijke" bessen en planten tegoed gaan doen, met wellicht de dood als gevolg. En dan nog een voorname factor: het ge vaar voor 't verkeer op de weg, waarvan dodelijke ongelukken 't gevolg zouden kunnen zijn. Daarom is een woord van lof op zijn plaats voor de mensen, die met 't goede doel voor ogen, dag en nacht klaar stonden om de hertebok te vangen en na enige ver geefse pogingen, hun moeite toch beloond zagen, waarmee toch mens en dier gebaat zijn. Mevrouw D. M.S. In het nieuwe onder-water laboratorium van het onderzoekings-centrum der Engelse marine in Teddington, beschikt men over een zeer tiernuftige installatie om het gedrag van voorwerpen, die zich met grote snelheid onder water voortbewegen, na te gaan. Op deze foto boven een cirkelvormig bassin, met bijna 4'li millioen liter water, een roterende stalen balk, ontworpen om voorwerpen, die er aan worden vastgemaakt, met zeer hoge snelheden onder water voort te bewegen. De balk, die 60 ton weegt, meet van punt tot punt ruim 40 meter en kan de voorwerpen doen voortschieten met een snelheid van 100 knopen. De koepel van het gebouw, waarin deze installatie is onder gebracht, is ruim 50 meter in doorsnee en is groter dan de koepel van de St. Pauls Kathedraal in Londen of de St. Pieter in Rome. Op Schiphol passeerde Maandag de 1 millioenste betalende bezoeker van dit jaar de controle, hetgeen nu, terwijl het jaar nog niet ten einde is, reeds een record betekent van de sedert de openstelling van de luchthaven voor het publiek in 1929, per jaar bereikte aantallen bezoekers. Het was de heer Albert Stevens, wonen de Catharina van Clevepark 53 te Amster dam, die door de heer Van de Beek, ad junct-directeur van de luchthaven harte lijk werd begroet. Namens de luchthaven directie werd een retourvliegbiljet Amster damBrussel ten geschenke gegeven, als mede een bedrag ad f 50,als tegemoet koming in de verblijfkosten te Brussel. Namens de KLM, die op Schiphol de rond leidingen verzorgt, werd een fraai schaal model van een Douglas DC-6-vliegtuig aangeboden, terwijl de vertegenwoordiger op Schiphol van de Pan American World Airways, één der 12 in geregelde dienst op Schiphol vliegende buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, een „overnight bag" met inhoud aanbood. Dezer dagen zal worden beslist over de benoeming in een belangrijke functie in het Europese Productiviteits Agentschap (EPA) een neven-orgaan van de OEES (Organi satie Europese Economische Samenwer king). Verwacht wordt dat benoemd zal worden de heer Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor over te gaan tot het aanschaffen van 25 tramwagens ter vervanging van oud materieel, voor totaal 6.5 millioen, alsmede van 90 autobussen en 2 gelede autobussen voor een totaal bedrag van f 6.775.000. voor het Amsterdams Gemeente Vervoerbedrijf. In een begeleidende nota geven B. en W. een uiteenzetting over de huidige stand van zaken bij dit vervoerbedrijf. Het is noodzakelijk, dat de oudste motor- en bij wagens zo spoedig mogelijk buiten bedrijf worden gesteld. Op enkele lijnen is de tram vervangen door een autobus en uit de tot dusver verkregen vervoercijfers zou kunnen worden afgeleid, dat de passagiers een tram prefereren boven een bus. Ten einde ervaring op te doen met een buslijn met een hogere bezettingsgraad zal in 1956 de proef worden uitgebreid met de ver vanging van tramlijn 17 door een buslijn. Daarna zal deze proefneming worden voltooid door ook lijn 13 in een buslijn om te zetten, waardoor het vormen van een oordeel over een exploitatie uitsluitend met autobussen op een drukke verkeers ader mogelijk wordt. Een beslissing over de vraag van algehele vervanging van tram door bus kan volgens B. en W. voor lopig niet worden genomen. Derhalve stel len zij voor over te gaan tot het aanschaf fen van de eerste 25 van de 70 tramwagens. In een zo zeldzaam loom en over hel algemeen weinig interessant toneeiseizoen als het thans lopende kwam hel optreden van Les Frères Jacques als een verkwik kende sensatie. Deze vijf Parijse artisten. de uitmuntende pianist inbegrepen, heb ben in twee étappes vijfentwintig chansons gezongen en gespeeld op een wijze, die het publiek tenslotte tot geestdriftige ovaties bracht. Het Theater Carré in Amsterdam was uitverkocht, op een Vrijdag nota bene. Prinses Beatrix behoorde tot de gelukkige aanwezigen. Ook voor Zaterdag was de be langstelling enorm. Gelukkig is inderdaad het woord om de stemming van de bevolking van dit kolos sale gebouw te karakteriseren. Domweg ge lukkig vaak, omdat het lang niet altijd mo gelijk bleek de Franse teksten te verstaan en men toch ruimschoots voldoende over hield om zijn hart aan op te halen. Les frères Jacques (André Bellec, Paul Tou- renne. Franqois Soubeyran en Georges Bel lec heten zij) noemen zich „de complete athleten van het lied". Die naam herinnert aan de vroegere aanduiding „jongleurs" voor de troubadours in de late middel eeuwen. En inderdaad vertonen zij een soortgelijke veelzijdigheid: hun chansons zijn uitgewerkt tot kleine éénacters met parodistische dans en pantomime. Zo wordt iedere voordracht een voorstelling, uitgebalanceerd met een weloverwogen precisie, die het clowneske in de edelste zin van het woord nog versterkt. Het is deze volmaakte beheersing van de aange wende middelen, de feilloze zekerheid van ieder zorgvuldig berekend en toegepast ef fect, die de illusie van heerlijke vrijheid geeft. Iéts van hetzelfde vindt men in het ballet en zo heeft men gelet op het enthousiasme van het publiek wederom een bewijs voor de in deze kolommen reeds zo vaak verkondigde stelling, dat ons to neel door de schromelijke verwaarlozing van het physieke aspect de toeschouwers tekort doet. Les frères Jacques, gekleed in zwarte maillots en kleurige bovenstukken, met al lerlei gekke hoedjes, getooid met zonder linge snorren, kunnen met hun weergaloze fantasie met een chanson doen wat zij willen. En wat zij willen weten zij tot in de finesse. Zij realiseren het met evenveel geest als goede smaak. Niets lijkt voor hen onmogelijk en alles even eenvoudig. Het is verbazingwekkend hoe vier mensen en een pianist zoveel verschillende gezichts punten illustreren. Eigenlijk had men deze vertoning liever in een kleinere ruimte willen zien, doch deze overweging kon de vreugde niet verminderen. En wat heeft het voor zin om hierna nog enkele hoogte punten te noemen? De teksten van Jacques Prévert namen terecht de erenlaatsen in, maar ook Michel Vaucaire, Leo Ferré, Jacques Esterel, Jean Cosmos, Jean Tar- dieu, Francis Blanche en Robert Marcy le verden kostelijke bijdragen aan dit over wegend burleske programma, dat ik niet gauw zal vergeten en waar ik graag nog veel meer over had willen zeggen. Over de heerlijke persiflage van „Die Forelle" van Schubert bij voorbeeld Overigens ben ik benieuwd of Wim Son- neveld in zijn nieuwste programma het liedje handhaaft, dat nu aan Michel van der Plas wordt toegeschreven en dat naar duizenden hebben kunnen constate ren zo duidelijk van Prévert afkomstig is. D. K. In een brief aan de Provinciale Staten van Noordholland delen Gedeputeerde Staten mee, dat zij het van het grootst gewicht achten, dat tot uitvoering van werken tot beheersing van de grondwaterstand in geestgronden in Kennemerland wordt over gegaan. Aangezien deze materie nauw samenhangt met de ontwikkeling van de IJmond-Noorö hebben Gedeputeerde Staten zich bij de regering georiënteerd omtrent de mogelijkheid van oplossing van verschillende problemen in groot verband. Er is gedacht aan de opneming van drie gebieden, te weten onder Heemskerk-Beverwijk, onder Egmond-Bakkum en onder Limmen-Heiloo zowel de blijvend agrarische gronden als die, welke voor woningbouw en industrie zijn bestemd in een her verkavelingsplan, waarvoor een wet in de geest van de Herverkavelingswet Walche ren nodig zou zijn. Gedeputeerde Staten merken op, dat op deze wijze naar hun oordeel de terreinen met niet-agrarische bestemming meer sy stematisch kunnen worden vrijgemaakt. Ook zouden meer gronden, o.a. grasland, voor de tuinbouw beschikbaar kunnen komen en zouden de sociale gevolgen, ver bonden aan de overgang van agrarische ge bieden naar niet-agrarische gebieden, op de beste wijze kunnen worden opgevangen. Intussen bleek deze gedachte niet voor ver wezenlijking vatbaar. Het college heeft de mogelijkheid onder het oog gezien de infiltratiewerken te doen uitvoeren in ruilverkavelingsverband. Na het voeren van besprekingen met vertegen woordigers van de verschillende land- en tuinbouworganisaties en van de Cultuur technische dienst heeft bij Gedeputeerde Staten de overtuiging post gevat, dat in de onderhavige gebieden een ruilverkaveling behoefte bestaat en dat uitvoering van de infiltratiewerken in ruilverkavelingsver band ten zeerste aanbeveling verdient. De ruilverkaveling toch heeft zich meer en meer ontwikkeld van een eenvoudige rui ling van gronden tot een agrarische recon structie, welke ten doel heeft de beste cul tuurtechnische toestand te verkrijgen. Zij biedt vele mogelijkheden, waarover bij uit voering van de werken door een water schap niet zou kunnen worden beschikt. Indien de Centrale Cultuurtechnische com missie aan deze ruilverkavelingen voorrang zou verlenen, zouden de werken zeker even spoedig tot stand kunnen komen hls wan neer de uitvoering aan waterschappen werd opgedragen. Oppervlakte van 75 ha Provinciale gronden ter oppervlakte van ongeveer 75 ha. die thans braak liggen, kunnen in cultuur worden gebracht. Bij de ruilverkavelingsaanvrage van plaatselijke afdelingen van land- en tuinbouwbonden is de wens uitgesproken.dat nog andere gron den in de bevloeiïng en of overige cultuur technische werken worden betrokken. De aanvragers voor het gebied onder Heems kerk en Beverwijk verzochten voorts, bij ADVERTENTIE AAA.* A A A A AA A A A A A AAA AAA/ is een welkom St. Nicolaas-geschenk. Onze enorme sortering ■4 doet U zeker slagen. SPECIAALZAAK ZIJLSTRAAT 63 TEL. 15778 ▼▼▼▼▼▼▼TTTTTTVTVTTYTTTTYTVTT De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging heeft, wegens aftreden van de heer George Robert, tot dirigent de heer Simon C. Jansen benoemd. In studie wordt genomen de Grote Mis in C van W. A. Mozart. De repetities worden voorlopig gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw, dus niet in het Hervormd Jeugdhuis, op iedere Woens dagavond. Afwijzend advies van B. en W. B. en W. van Heemstede adviseren de ge meenteraad om afwijzend te beschikken op een verzqpk van het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond om op zo kort mogelijke ter mijn de vermakelijkheidsbelasting op de door in Heemstede gevestigde amateur voetbalverenigingen te spelen wedstrijden af te schaffen de opstelling van het bevloeiïngsplan de mogelijkheid te onderzoeken om met een voudige middelen aan de gronden,welke be stemd zijn voor woningbouw- en industrie doeleinden, maar welke voorlopig nog als cultuurgrond gebruikt kunnen worden,door middel van de uitvoering van het infiltra tieplan water te verschaffen. Voorrang Bij de doorzending van de aanvragen aan de Centrale Cultuurtechnische commissie hebben Gedeputeerde Staten met klem be pleit aan de behandeling daarvan voorrang te verlenen. Tenslotte merken Gedeputeerde Staten op, dat ook wanneer de uitvoering van de infiltratiewerken in ruilverkavelingsver band zal geschieden, toch zal moeten wor den overgegaan tot oprichting van water schappen, die met de exploitatie van deze werken worden belast. Vele leden der Tweede Kamer hebben zich afgevraagd of het accent van het te voeren beleid inzake Nieuw Guinea in de huidige omstandigheden niet te veel in Nieuw Guinea zelf ligt. In het Voorlopig Verslag over de begroting 1955 voor Nieuw Guinea betogen zij, dat de situatie in dat gebiedsdeel nog zo primitief is en voorlo pig ook wel zal blijven, dat men daar niet in het minst kan beantwoorden aan de eisen welke door een ontwikkelingsplan worden gesteld aan gouvernement en maatschappelijke outillage. Deze kamerleden achten het wenselijk in Nederland te komen tot oprichting van een stichting, welke tot taak zou dienen te hebben de coördinatie van alle krach ten, welke door de toenemende belang stelling voor Nieuw Guinea groeiende zijn, de beoordeling van initiatieven en sugges ties en overleg met het Nederlandse en buitenlandse bedrijfsleven inzake steun voor concretisering van noodzakelijk uit te voeren plannen. De geldmiddelen zouden dienen te be rusten bij een Nieuw Guinea-Welvaarts- fonds. De bijdragen van het rijk aan dit fonds zouden in de plaats moeten treden van de huidige bijdragen in het tekort op de gewone en buitengewone dienst van de Nieuw Guinea-begrotingen. Voor de jaren 1955 en 1956 zijn deze gesteld op 60 mil lioen per jaar. Vele kamerleden konden niet aan de indruk ontkomen, dat het gouvernementele apparaat in Nieuw Guinea thans te veel is opgezet en werkzaam is in de trant van het voormalige Nederlandsch-Indië. Vooral voor een gebied in het ontwikkelingssta dium van Nieuw Guinea leidt zulks tot een onevenredig uitgebreide papier-adminis tratie en uiteindelijk tot het karakter van ambtenarenstaal en ambtenarenheerschap- pij. waarin alles van bovenaf wordt gere geld. met doorwerking van dit beginsel ook op de bestuurden. De nog kiemende maatschappelijke krachten dreigen daarin ai te spoedig te worden gesmoord, zo me nen deze leden. Maandagmiddag omstreeks kwart over drie is brand uitgebroken in de Stoelen- fabriek van de firma G. J. Groot Lande- weer te Eibergen. De binnenbrand liet zich aanvankelijk nogal ernstig aanzien, doch kon door het snelle ingrijpen van het per soneel vrij spoedig worden gedwongen. Hoewel de grote rookontwikkeling het blussingswerk bemoeilijkte, slaagden de arbeiders er in, het vuur te bedwingen, zo dat, toen even later de brandweren van Eibergen en Groenlo arriveerden, deze weinig moeite meer hadden om het vuur té doven. De brandschade is betrekkelijk ge ring, doch de waterschade is nogal aan zienlijk. 4

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13