Gladiolenprijzen blijven tegen verwachtingen in stijgen Ziekenvervoer uit Haarlemmerliede Over twee weken zal werk ten Zuiden van Heemstede voltooid zijn B en W van Hillegom vragen 4 ton voor enige grote werken Kort en bondig Overeenkomst met Haarlem zal 1 Januari eindigen Exporteurs in Bollenstreek sluiten orders èn weddenschappen af Bosmeertje in Groenendaal wordt mooier dan vroeger Tienjarenplan voor Suriname Volmaakt duospel van Johanna Martzy en Jean Antonietti Studie-tentoonstelling in Rijksmuseum Aquarellen uit achttiende en negentiende eeuw 13 Locomotief ontspoord door verkeerde wisselstand Zes aanhangers van Beria in Georgië terechtgesteld Bejaarde bromfietser moet twee weken „brommen" Nederlander bij vliegtuig ongeluk in Canada gedood B. en W. van Amsterdam willen maximum-snelheid Verbetering van de Kanaalweg Waterleiding Rijn-Kennemerland Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Mr. Utoyo Ramelan bood zijn geloofsbrieven aan Twaalf veesmokkelaars aangehouden bij Oostburg DINSDAG 22 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn- woude stellen de gemeenteraad voor, In gaande 1 Januari 1956, te eindigen de voor lopige overeenkomst met de gemeente Haarlem, inzake het vervoer van zieken van de gemeente Haarlemmerliede en van slachtoffers van verkeersongevallen naar ziekenhuizen, waartoe op 2 Juli van het vorig jaar In principe werd besloten. Dit besluit werd genomen in afwachting van het beschikbaar komen van gedétail- leerde gegevens inzake het vervoer van zieken en gewonden. Eind 1954 bleek het college van B. en W. van Haarlemmerliede dat spoedige totstandkoming van een defi nitieve regeling niet kon worden verwacht, omdat er een groot verschil bleek te be staan tussen de tarieven, die de gemeente Haarlem in rekening wenste te brengen en de tarieven, die het Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmermeer, Rijnland en aan grenzende gemeenten met diverse particu liere vervoerders heeft overeengekomen. In Februari 1955 heeft het ziekenfonds de betrekkingen met de vervoersdienst van de gemeente Haarlem verbroken en sedertdien geen enkel vervoer meer met die dienst geregeld. B. en W. hebben in aansluiting op deze ontwikkeling de plaatselijke doktoren en de Rijkspolitie er op gewezen, dat vervoer van zieken en gewonden tot nader order diende te worden gemeld aan particuliere vervoer ders, aangesloten bij het Centraal Zieken fonds Haarlemmermeer en Rijnland. Ech ter hebben niet alle doktoren aan het drin gend verzoek voldaan, zodat ook na Maart j.l. nog in enkele gevallen de G.G. en G.D. van Haarlem is opgetreden. Uit een intussen ontvangen declaratie van de gemeente Haarlem wegens kosten van vervoer van zieken en van slachtoffers van verkeersongevallen gedurende 1954 is gebleken, dat het voormelde Centraal Zie kenfonds over dat jaar aan de gemeente Haarlem heeft betaald voor vervoer van vrijwillig en verplicht verzekerden afkom stig uit Haarlemmerliede, de door Haarlem berekende tariefprijs voor particulier ver voer, verminderd met 10 °/o. Dit bedrag ligt evenwel nog aanmerkelijk hoger dan het tarief, dat het Centraal Ziekenfonds aan vervoerders, waarmede een overeenkomst is gesloten, betaalt. Het Centraal Zieken fonds is voorlopig niet bereid het particu lier tarief, verminderd met. 10°/o, ook over 1955 voor zijn rekening te nemen, zodat de daardoor hogere ongedekte kosten aan de gemeente Haarlemmerliede in rekening zullen worden gebracht. Het voorgaande toont aan, dat op deze wijze niet kan worden doorgegaan en B. en W. hebben er daarom bij het Centraal Zie kenfonds op aangedrongen de plaatselijke doktoren op te dragen het vervoer van zieken en gewonden voortaan alleen te melden aan de vervoerders, waarmede het Centraal Ziekenfonds een overeenkomst heeft gesloten. Als de voorlopige overeenkomst met de gemeente Haarlem ingaande 1 Januari 1956 geëindigd is, zal het vervoer van Zieken fondsverzekerden worden verzorgd door de vervoerdienst, waarmede het Centraal Zie kenfonds een overeenkomst heeft gesloten. Ook het vervoer van patiënten voor eigen rekening zal dan als regel wederom door de particuliere dienst worden verzorgd, die dit vervoer steeds op goede en snelle wijze heeft gedaan. Bij ernstige straatongevallen, waardoor een groter aantal slachtoffers moet worden vervoerd, kan steeds een be roep worden gedaan op de diensten van aangrenzende gemeenten. Speelden kinderen met de wissel? Op het rangeeremplacement aan de Loos- duinse Weg in Den Haag is door verkeerde wisselstand een locomotief ontspoord. De politie vermoedt dat kinderen de wissel hebben omgezet. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. LONDEN (United Press) Radio Tiflis heeft bekend gemaakt dat zes Georgische autoriteiten zijn doodgeschoten na door een krijgsraad schuldig te zijn bevonden aan collaboratie met Beria en aan deelneming aan een contra-revolutionnaire organisatie. Twee beklaagden werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Alle zes waren in beroep gegaan, maar de Opperste Sovjet had afwijzend beschikt. „De vonnissen zijn ten uitvoer gelegd", zeide radio Tiflis. Beria's executie wegens hoogverraad werd op 23 December 1953 in Moskou be kend gemaakt. Met hem werden zes mede werkers geëxecuteerd. Beria was er van beschuldigd een „verrader van het moeder land" te zijn. Georgië is de streek waar zo wel Stalin als Beria werden geboren. Tevens verbod om gedurende drie joar bromfiets-te-rijden De rechtbank te Amsterdam heeft de 67-jarige J. B. uit Hilversum wegens roe keloos rijden op een bromfiets veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk en als bijkomende straf het verbod om gedurende drie jaar lang een bromfiets of een fiets te berijden. De officier van Justitie had twee weken voorwaardelijk tegen de man gevraagd en tevens verzocht hem de bevoegdheid te ontzeggen een rijwiel te besturen voor de tijd van drie jaar. De raadsvrouwe van B. was zelfs nog verder gegaan en had de rechtbank gevraagd de mogelijkheid in overweging te nemen haar cliënt voor goed de bevoegdheid te ontnemen een fiets te berijden. Het over B. uitgebrachte rapport noemde zijn handelsbekwaamheid bene den de maat als gevolg van zijn leeftijd. De naar Canada geëmigreerde Neder lander N. S., die drie maanden vlieg lessen had gevolgd, is Maandag om het leven gekomen toen zijn vliegtuig neer stortte en uitbrandde op een grasveld tus sen twee huizen op het Lulu-eiland, nabij de monding van de Fraser-rivier. B. en W. van Amsterdam hebben bij de minister van Verkeer en Waterstaat aange drongen op bespoediging van de mogelijk heid tot het vaststellen van een maximum snelheid en de invoering van voetgangers oversteekplaatsen, die aan de voetgangers een wettelijke bescherming bieden tegen het rijdend verkeer. B. en W. zeggen van mening te zijn, dat de bevordering van de verkeersveiligheid niet in de eerste plaats een kwestie van wijziging of aanvulling van de verkeerswetgeving is, doch van een intensief toezicht dat in hoge mate afhan kelijk is van de personeelssterkte der po litie. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben onderhandelingen gevoerd met het bestuur van de Grote IJpolder over de aan te brengen verbete ringen aan de Kanaalweg en de bouw van een pompinstallatie voor afvoer van riool water. Daarbij heeft het bestuur de wens naar voren gebracht om de Kanaalweg, voorzover de bebouwing strekt, in eigen dom, onderhoud en beheer over te nemen. De onderhandelingen hebben tot overeen stemming geleid. B. en W. stellen de ge meenteraad voor de Kanaalweg in eigen dom over te nemen van de ingang van het Sectorpark tot de noordelijke grens van de pompinstallatie en voorts een gedeelte van de IJpolderweg tot de oprit naar de Spaarndammerdijk. Deze overdracht kan geschieden tegen de prijs van f 1,terwijl het onderhoud wordt overgenomen tegen een vergoeding van de zijde van de polder van f 800 per km per jaar. Het bestuur wil daaraan toevoegen het beding, dat deze uitkering te allen tijde kan worden afgekocht. Deze overdracht gaat tot het hart van de bermsloot, zodat de gemeente voor de uitvoering der voorgenomen wer ken aan de westzijde van de Kanaalweg ook zal moeten beschikken over de andere zijde van de bermsloot en over een strookje grond van de tuinen der woningen. Het bestuur is bereid de strook water en tuin, alsmede de grond, welke nodig is voor de plaatsing van de pompinstallatie aan de gemeente over te dragen tegen een bedrag, berekend naar f 5.000 per ha. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Er worden weer heel wat weddenschappen afgesloten in de bloembollenstreek. Op het ogenblik zijn de gladiolenprijzen in het geding. Zoals gebruikelijk is weet niemand iets van de verkoop in het buitenland, evenmin als van de voorraad gladiolen. Geheel tegen de verwachtingen aan het begin van het seizoen blijven de prijzen stijgen. Een groot aanbod aan alle veilingen kan hieraan niets veranderen. Een gedeelte van dé exporteurs denkt echter dat de prijzen binnenkort zullen zakken, een ander gedeelte vermoedt het tegendeel.Vandaar de weddenschappen. Vroeger maakte men zich niet zo druk over de teelt en de export van gladiolen. Dat was maar bijzaak, waarmede een betrekkelijk gering aantal exporteurs zich bezighield. Waarschijnlijk op een winstgevende wijze, want anders waren de andere vakbroeders er niet aan begonnen. Daarmede hebben zij zich weer op een terrein gewaagd, dat even riskant is ais de handel in de hoofdgewassen, tulpen, hyacinten en narcissen Verleden jaar waren de exporteurs be slist niet tevreden over het verloop van de export van de gladiolen. Zij hadden de hoop, dat de geringe winst op de bloem bollen (gladiolen zijn knollen) zou kunnen worden aangevuld door een goede winst op de gladiolen. Het is tegengevallen. Dit jaar zou het anders worden. De sta tistiek van de met gladiolen beplante op pervlakte was hoopgevend. Een uitbreiding van bijna 20 liet veel ruimte over voor de verkoop. Later bleek ook nog, dat de statistiek niet geheel zuiver was, want een behoorlijk aantal nieuwe kwekers was niet op de hoogte van het feit, dat zij de met gladiolen beplante oppervlakte hadden moeten opgeven. Hoe verder de zomer ver streek hoe mooier de toekomst leek, want de gladiolen groeiden best. Wel werd in sommige vakbladen gewaarschuwd, dat de parasieten even hard profiteerden van het mooie weer, maar dat zou de uitbreiding vast en zeker niet veel schade doen. Vergissen wij ons niet dan zijn de ex porteurs opgewekt aan het verkopen van gladiolen begonnen. De eerste gladiolen- veilingen konden niet tornen aan het opti- B. en W. van Iiillegom zullen de raad in zijn vergadering van 25 November credieten vragen voor enige belangrijke openbare werken, in het totaal ten be drage van ruim vier ton. De credieten zijn als volgt te specificeren. Straatverlichting. Met het oog op het nieuwe verlichtingsplan van Hillegom vra gen B. en W. van deze gemeente de raad toe te stemmen in een voor dit doel te ver lenen crediet, groot 27.000.Een gTOot gedeelte van „Meer en Dorp I" valt onder dit plan. Doortrekking van de Prinses Irenelaan. B. en W. hebben de raad voorts voorgesteld een crediet, groot 83.150.beschikbaar te stellen voor de doortrekking van de Prinses Irenelaan. Volgens de uitgewerkte plannen zal het nieuwe gedeelte van de laan bestaan uit een rijweg van klinkerbe strating, ter breedte van 9 meter, met aan weerszijden een twee meter breed trottoir. Naar de Hoofdstraat zal een tijdelijke uit gang komen. In de plannen is eveneens be grepen de verplaatsing van de bushalte en een plantsoenaanleg tussen Hoofdstraat en Irenelaan. Verbetering Mariastraat. Deze verbete ring zal in hoofdzaak bestaan uit het ver leggen en verruimen van de uitmondingen op de Hoofdstraat en de Vosselaan, het ver nieuwen en verbeteren van de bestrating. De wegbreedte zal over de gehele lengte gebracht worden op 6 meter met aan weerszijden een twee meter breed trottoir. B. en W. geven de raad in overweging tot de uitvoering van deze verbetering te be sluiten ten behoeve daarvan, alsmede voor vernieuwing van de riolering een credietvan van 158.000.beschikbaar te stellen. Verbetering Wilhelminalaan. Met het oog op de belangen van het verkeer, en mede ter verfraaiing der gemeente is het ge wenst, een aantal voorzieningen te treffen aan het voorste gedeelte der Wilhelmina laan. De nodige ruimte is hiervoor beschik baar gekomen, daar de ter plaatse staande bomen gerooid moeten worden. Gedacht wordt aan een keergelegenheid, tevens parkeerplaats voor de algemene begraaf plaats. Ook is het noodzakelijk, dat de rio lering in dit weggedeelte vernieuwd wordt. B. en W. stellen de raad voor het benodigde crediet groot 49.530,beschikbaar te stellen. Verbetering straatverlichting. In de Ho- gewerfstraat, Kerkstraat, Van Waveren- straat, op het Kerkplein en de Stationsweg blijkt de verlichting reeds lange tijd al on voldoende te zijn. In verband hiermede, stellen B. en W. de raad voor deze verlich ting grondig te herzien. De totale kosten van deze verbetering worden geraamd op 19.200,gevraagd wordt de benodigde credieten beschikbaar te stellen. Bergruimte Bescherming Bevolking. In de loop van de jaren zijn voor de B.B. di verse materialen aangeschaft. Hiervoor be staat thans behoefte aan een goede berg- gelegenheid. Op het terrein van Openbare Werken, zou zulk een stallingsruimte ge bouwd kunnen worden. Enige voorzienin gen zouden hiervoor getroffen moeten wor den. Tevens zou van de gelegenheid ge bruik gemaakt kunnen worden, om een ge deelte van het dak van de garage-werk plaats bij Openbare Werken te verhogen en door het aanbrengen van glaspuien de verlichting in de garage te verbeteren. De totale kosten worden geraamd op 69.000. B. en W. verzoeken de raad dit crediet be schikbaar t« stellen. i misme. De prijzen waren eigenlijk te laag voor de kwekers, ze zouden er beslist niet op over houden. Orders en geruchten Voor de export ging het best, totdat er schijnbaar veel orders binnenkwamen.Spe- ciaal de Amerikanen schenen veel aange name brieven met orderbevestigingen en dergelijke te zenden. Zijn de geruchten waar, dan zal gr dit jaar heel wat meer dan verleden jaar naar de overkant van de Oceaan worden gezonden. Daarvoor moet worden ingekocht. Langzaam begonnen de prijzen te stijgen. Men was van mening, dat die stijging maar incidenteel zou zijn. „Als er maar een grote aanvoer komt, dan zul je ze zien zak ken." Deze optimisten hebben dan hun eerste weddenschap verloren, want in de afgelopen week zijn er tienduizenden man den aan de veilingen gebracht en ondanks dat bleven de prijzen stijgen. Sommige va riëteiten zijn al twee of meer centen duur der dan twee weken geleden. Het eigenaardige van het gehele geval is dat iedereen er van overtuigd schijnt dat er nog heel wat gladiolen zullen worden aangevoerd. Ondanks dat schijnt toch zo goed als iedereen door een soort van koop woede gepakt te worden, onder het motto „Je kunt nooit weten" en met elkaar be zorgen de exporteurs de nieuwe kwekers in de buitengewesten prettige weekenden, omdat dan de vakbladen met zeer aange name prijzen prijken. Een uitgave van een van de veilingen maant echter al enkele weken tot voor zichtigheid. De directie van deze veiling schijnt niet zo aangestoken te zijn voor angsten voor tekorten, want zij advi seert de kwekers om toch vooral niet langer te wachten met het aanvoeren van de gladiolen. Zij wijst er op, dat de bloembollenkwekers in de oude streek volop profiteren van het mooie weer en dus al het werk op de tuinen voor laten gaan. Straks komen ook zij met hun partijen aan de markt en dan is het weer afwachten wat de prijzen zullen doen. Het is best mogelijk, dat de exporteurs geschrokken zijn van de prijzen, zodat ze zullen gaan trachten hun verkoop wat te remmen. Met gladiolen kan dat, omdat zij op veel korter termijn dan de bloembollen worden verkocht. Zou dat gelukken, dan zou de geschiedenis van verleden jaar zich kunnen herhalen; voortdurende prijsstij gingen tot half Januari en daarna een diepe val, plus overschotten. De mensen, die dan gewed hebben op de hoge prijzen zullen dan vermoedelijk wel meer verliezen dan een pakje sigaretten of een kistje siga ren. Het is met deze weddenschappen nu eenmaal zo, dat als de uitslag bekend is, altijd een groep te laat is om een fout te herstellen. Aangenomen dat men ook han delt, zoals men wedt. Er is echter nog wel een lichtpuntje, dat bij de gesprekken (opzettelijk?) over het hoofd wordt gezien; de variëteiten die al tijd in enorme hoeveelheden worden ver kocht, zijn vrij goed prijshoudend. Daarin ziet men slechts schommelingen van tien tot twintig cent per honderd. Dat was een voordeeltje dat men met de export van bloembollen in deze herfst niet had. Over veertien dagen zal een belangrijke periode in het werk van de W.R.K. (Water leiding Rijn-Kennemerland) worden afge sloten want dan zullen de arbeiders van Visser en Smit's Aannemingsmaatschappij uit Papendrecht de draglines, bulldozers en kranen, kruiwagens, scheppen en ander materiaal op de grote vrachtwagens laden en wegtrekken uit het Zuidelijk gedeelte van het wandelbos Groenendaal. Precies een jaar geleden is' men aan dit enorme karwei begonnen bij Hoofddorp en nu zullen de uitvoerder, de heer P. Aafjes en zijn mannen Heemstede kunnen verla ten met de wetenschap, dat zij een niet on- belangx-ijk aandeel gehad hebben in de aan leg van de in totaal 84 kilometer lange buisleiding van Jutfaas naar Castricum. In het wandelbos ligt op het ogenblik ruim driehonderd meter buis en deze af stand vormt het laatste gedeelte van de 8500 meter buisleiding van Hoofddorp tot Leiduin, die de heer Aafjes en zijn mannen voor hun rekening hebben genomen. Zij zijn daar, zoals gezegd, een jaar mee bezig geweest en dit is niet te verwonderen indien men weet dat elke buis, die zes me ter lang is en een inwendige diameter heeft van anderhalve meter, bijna negen ton weegt. Dit enorme gewicht bracht ook aparte moeilijkheden met zich mee bij het leggen van de buizen door het Bosmeertje. De buizen dreigden namelijk te gaan drij ven en daarom moest men op deze enorme gevaartes een betonlaag van 3»/2 kubieke meter per buis aanbrengen. Nu ging dit allemaal met intensief graaf werk gepaard en A'ele wandelaars hebben zich in de loop der tijden dan ook afge vraagd of het meertje niet voor goed be- dorven&zou zijn. Toen wij dit de heer Aaf jes vroegen stelde hij ons direct gerust. Het meertje wordt juist mooier dan vroeger. De ministers Kernkamp en Van de Kieft hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord gezonden op het voorlopig ver slag inzake deelneming in de financiering van het door Suriname vastgestelde tien jarenplan. Zij verklaren onder meer, dat de verantwoordelijkheid zowel voor het plan als voor de uitvoering daarvan geheel berust bij Suriname. De taak van Neder land beperkt zich tot het mogelijk maken van deze uitvoering door het verlenen van financiële, materiële en personele bijstand en het toezien op de juiste besteding der Nederlandse bijdrage. De regering onderschrijft gaarne de op vatting van verscheidene Kamerleden, dat het wetsontwerp een gelukkig voorbeeld is van samenwerking tussen Nederland en Suriname. Het zal mede tot de taak dei- Nederlandse missie behoren met de be trokken Surinaamse instanties te bezien aan welke plannen voorrang moet worden gegeven en in welk tempo de verschillende projecten tot uitvoering gebracht zullen moeten worden. In het Voorlopig Verslag spraken enkele leden als hun mening uit, dat Suriname zeer bezwaarlijk een derde deel van de kosten van het plan zal kunnen opbrengen. Zij wezen daarbij op de in de eerste helft van dit jaar niet onaanzienlijk terug gelopen export van bauxiet Suriname's belangrijkste exportproduct en op de budgetaire toestand van Suriname. au de buizen is niets te zien. de bodem is volkomen leeggebaggerd, zodat het water veel helderder is geworden. Op het ogenblik is men bezig met het dichtgooien van de diepe sleuf, die nu al weer een jaar geleden getrokken werd om de grote buizen een plaatsje te geven en dan zit het werk er weer op. Over twee v/eken trekt de ploeg mannen naar Vinken veen, waar men een begin zal maken met het traject naar Jutfaas en aan de andere kant is men bezig met de route Leiduin- Castricum, in totaal 32 kilometer. Nog een jaar zal men voor dit millioenen- project nodig hebben maar zoals de zaken op het ogenblik staan zal aan het einde van 1956 waarschijnlijk de officiële ingebruik neming plaats hebben. Vanmorgen heeft de buitengewoon ge volmachtigd ambassadeur van Indonesië, mr. Utoyo Ramelan, in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag aan H. M. de Koningin zijn geloofsbrieven overhandigd. Na aankomst van de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns, die de regering vertegenwoordgide, arriveerde om vijf voor half elf de Koningin. De Koninklijke Mili taire Kapel speelde het Wilhelmus. Twee pelotons van de 938e afdeling luchtdoel artillerie presenteerde 't geweer. Korte tijd later stond voor het paleis de Staatsiekoets stil waarin zich mr. Ramelan en de kamer heer van de Koningin, jhr. D. G. de Graaff, bevonden. In een volgend rijtuig waren de Indone sische zaakgelastigde Kwee Dj ie Hoo, mr. Nugroho, Chef Politieke Zaken, mr. Much- jiddin, chef Economische Zaken en de mili taire attaché, luitenant-kolonel Utojo, ge zeten. Nadat het Indonesia Raya gespeeld was, inspecteerde mr. Ramelan de erewacht. Om tien over elf vertrok de Koningin. De Hongaarse violiste Johanna Martzy bracht op het recital, dat zij Maandag avond in de Haarlemse Concertzaal gaf, geen begeleider mee, maar een medewer ker. Zij wijdde zich namelijk met de be kende pianist Jean Antoniette aan het duospel en zo kregen we van het tweetal de vierde Sonate (in a kleine terts) van Beethoven en Schuberts Fantasie in C, opus 159, te horen. Maar tussen deze twee kamermuziekwerken in kwam Johanna Martzy alleen aan de beurt en zulks met het onbetwiste meesterstuk der vioolsolo- litteratuur, Bach's Partita in d, waarvan de fameuze Chaconne het sluitstuk is. Deze geniale muziek in een supérieure uitvoering vulde met haar machtige poten tie de ruime zaal en het hinderde niet dat de vertolkster als verloren stond op het grote, kale podium. Want het genie sprak zijn hoogste woord en eiste alle aandacht en meeleven van ons op. Eerlijk gezegd, ik heb zelden boeiender herschepping van dit meesterwerk gehoord, gespeeld als het werd met rustige beheersing van de enorme technische eisen en met de innerlijke be wogenheid, die elk dynamisch effect en hoe rijk was vooral de vertolking van de Chaconne op dit punt als een muzikale noodzaak liet verklaren. Het bleek voor Johanna Martzy en Jean BINNENLAND Oorlogsmonument. Een comité uit alle groepen der Haagse bevolking heeft zich ten doel gesteld een monument te 's Gravenhage op te richten, waardoor alle Hagenaars, zowel burgers als militairen, die in de oorlog het levm gaven, worden geëerd. Een werk comité, onder voorzitterschap van prof. mr. P. S. Gerbrandy, heeft zich met de voor bereidende werkzaamheden belast. De kos ten van het monument zullen naar schatting f200.000 bedragen. Burgemeester van Vlieland. Mét in gang van 1 December is benoemd tot bur gemeester der gemeente Vlieland de heer A. Anker, wonende te Murmerwoude. De heer Anker is commies ter secretarie van de gemeente Dantumadeel. Hij is geboren 7 September 1920 en lid van de Partij van de Arbeid. Zijn broer, de heer J. Anker, is burgemeester van Schiermonnikoog. HAARLEM EN OMGEVING Lezing over Oostenrijk. Woensdag 23 November zal dr. E. Hanausek, oud-hoofd bestuurslid van de Oostenrijkse Alpen vereniging in „De Leeuwerik" te Haarlem voor leden van de sectie Nederland van deze vereniging en van de Nederlandse Reisvereniging een lezing houden. Kleuren dia's zullen vertoond worden. De onder werpen zijn „Mit Ski und Schuh am Berg" en „Das Jahr am Berg". Zeister Zendingsgenootschap. In de Noord-Schoterkerk aan de Spaarnrijkstraat te Haarlem Noord houdt het Zeister Zen dingsgenootschap een bijeenlkomst waarop dr. J. M. van der Linde een lezing zal hou den over het werk van de Hernhutter zending in Suriname. Hiervan zullen tevens enkele kleurenfilms vertoond worden. Lezing. Onder auspiciën van de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" houdt dr. A. A. Better op Donderdag 24 November in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond voor E.H.B.O.'ers en andere belangstellenden een lezing met lichtbeelden over „Infectie- en geslachtsziekten". St. Nicolaas. De afdeling Overveen van de N.C.V.B. houdt haar maandelijkse ledenvergadering op 25 November in het ge bouw „Irene" aan de Elswoutlaan 1. Me vrouw MarijsVisser zal spreken over Sint- Nicolaas. Dat Suriname dit jaar een tekort van 1 Antonietti moeilijker de weerstand van een 3 millioen Surinaamse guldens zou hebben, ijle ruimte te overwinnen en de sfeer te is de ministers niet bekend. Volgens de hun ten dienste staande gegevens zou het begrotingstekort voor 1955 aanzienlijk min der bedragen. De export van bauxiet is in de laatste maanden toegenomen. De voor uitzichten in dat opzicht zijn voor de naaste toekomst niet ongunstig. De minis ters zijn ervan overtuigd, dat het de Suri naamse regering volle ernst is met haar streven om alles te doen, wat in haar ver mogen ligt om te trachten haar jaarlijkse bijdrage in de kosten, verbonden aan de uitvoering van het plan, op te brengen. Indien echter Suriname in een bepaald jaar niet in staat zou zijn om zijn bijdrage ten volle op te brengen, maakt de soepel heid van het plan het mogelijk ook de Ne derlandse bijdrage evenredig te vermin deren. Zouden de kosten, verbonden aan de uit voering van bepaalde projecten, hoger zijn dan thans geraamd, dan zal de consequen tie wel moeten zijn, dat de omvang van andere plannen wordt beperkt of het aan tal plannen verminderd, tenzij de kosten verhoging zou worden gecompenseerd door kostenverlaging van andere projecten. De regering heeft nota genomen van de suggestie om, indien zou blijken, dat het bedrag, dat voor de ontwikkeling van Suri name nodig is, hoger zal moeten zijn dan thans is aangenomen, daarvoor desnoods compensatie te vinden door eventuele ver mindering van bijdragen ten behoeve van onderontwikkelde gebieden in het buiten land. scheppen, waarin een sonate voor viool en piano van Beethoven boeiende kracht heeft. Het leek alsof zij de intimiteit, die dit musiceren hier vereist, niet konden vinden, dat hun stemmen luider klonken dan zij bedoelden, zoals dit kan gebeuren in een leeg huis, waar alles hol klinkt. De zaal echter was goed bezet, daaraan kon het dus niet geweten worden. Men had al leen vergeten het podium aan te kleden en dat werkte funest op het samenspel van twee artisten van wie overigens wel ver wacht kan worden dat zij een sonate van Beethoven naar de eis kunnen interpre teren. De Fantasie van Schubert (met de inte ressante variaties op het lied „Sei mir ge- grüst") bleek beter bestand tegen de ijle ruimte. Haar thematiek mag uiteraard als nogal confidentieel gelden en intiem van stemming zijn het stuk is echter zo virtuoos uitgewerkt, dat het bravour- element ei een dusdanige rol in speelt, dat het eer de wijde ruimte dan de be slotenheid zoekt. De zeldzame gelegenheid om dit brillante Duo uit Schuberts voor laatste levensjaar te horen was te meer welkom, daar het vertolkt werd met een virtuositeit, waarbij violiste en pianist el kaar niets toegaven en een samenspel be reikten, dat volmaakt mocht heten. Johanna Martzy en Jean Antoniette dankten voor het grote succes, dat zij met deze prestatie verwierven, met een deli cate interpretatie van het Menuet uit Schu berts derde Sonatine. JOS DE KLERK In het Rijksmuseum is een afdeling „Be vordering Museumbezoek",welker werk het niet zozeer is, reclame te maken voor dit museum, maar die zich bezig houdt met de opvoeding tot begrip voor, en genieten van beeldende kunst door leerlingen van hoger en middelbaar onderwijs. Daartoe stelt de kunsthistoricus, de heer E. R. Meijer kleine exposities, studietentoonstellingen samen, die dan bij voorkeur door klassen van mid delbare scholen uit Amsterdam, maar ook van andere plaats na aanvrage be zocht worden. Men wil het er niet te vol krijgen en gelegenheid geven tot een rustig gesprek. De geëxposeerde kunstwerken zijn van een kleine beschrijving voorzien, die voldoende is voor geïnteresseerde beschou wers. Liever, deze beschrijvingen, die ik mocht zien, dan sommiger geleraar, dat een aantal kleine kinderen van lagere scholen na een herhaald bezoek aan het Stedelijk Museum het netjes ingestudeerd woord „dynamiek" in de mond gaf voor een schil derij van experimentele aard. Deze tentoonstelling, de vierde in een reeks die verder vervolgd wordt, gaat over de aquarelleerkunst en omvat werk uit de 18de en 19de eeuw. Aan de expositie, die ook door andere belangstellenden bezocht kan worden, is een prijsvraag verbonden, waaraan de scholen kunnen deelnemen. Van een aantal schilders is niet alleen een aquarel, maar ook een olieverfschilderij opgehangen. De leerlingen dienen uit te maken welke aquarel en welk schilderij van dezelfde hand is. Waar handtekeningen soms ontbreken of nauwelijks leesbaar zijn, valt dat niet mee en uw verslaggever er kent gaarne, er moeite mee te hebben. De school die het grootste aantal juiste ant woorden geeft, wint een aquarel, beschik baar gesteld door één der leden van de Hollandse Aquarellistenkring. Hetzelfde lid van de Hollandse Aquarel listenkring toont een bescheiden reeks voorbeelden betreffende de techniek van het aquarelleren. De voorzitter van deze vereniging, mr. J. S. Sjollema schreef een kleine bespiegeling over de aquarel bij de uitnodiging tot deze expositie. Voor hen die meer zagen biedt deze ex positie van werk uit het Rijksprentenkabi net enkele verrassingen. Over het algemeen verwacht men bij voorbaat weinig leven digs uit deze twee eeuwen buiten het werk van de hier ook vertegenwoordigde Jong kind en het begin van het Amsterdamse Impressionnisme. Aquarellistisch vallen de aquarellen van de Haagse School toch niet mee, verschillen zij maar weinig in karak ter van de olieverfschilderijen. Geraffineerd is dan een studieblad naar wolken door J. A. Kuip (1777-1847), oor spronkelijk een behangselschilder, die in dit blad zo prachtig werkte met het grijs en blauw, de witten openlatend als kleur van de verlichte wolkenranden. Levendig van schriftuur is het werk van J. Andries- sen (17421819). Opvallend levendig voor die tijd van gladde schilderijtjes is een strand met boot en vissers van J. H. Louis Meijer (1809-1866) en het intérieur van David Oyens (1842-1902). Er zijn natuurlijk voorbeelden van bloe- menaquarellen. Dat die niet altijd zo stijf behoeven te zijn blijkt uit de aquarel van Jan van Huysum (1682-1749). Sommiger aquarellen zijn eigenlijk aangekleurde te keningen, zoals die overigens zeer fraaie van P. F. Greivel (1811-1872). Behalve wat werk uit de Haagse School is er dan ook natuurlijk iets van Breitner en Witsen. N.V. Van Gelder Zonen, de papierfabriek zorgde voor enig materiaal over de ver vaardiging van papier. De expositie duurt tot eind December. BOB BUYS. De „vliegende brigade" van de Neder landse douane in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bij Oostburg twaalf personen aange houden wegens het smokkelen van vee. Het complot bestond uit zes Belgen en zes Ne derlanders, van wie twee afkomstig zijn uit IJzendijke, twee uit Sas van Gent, een uit Westdorpe en een uit Hulst. Drie dieren werden in beslag genomen. Nadat proces verbaal was opgemaakt, zijn allen weer op vrije voeten gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3