In drie zomermaanden 575 passen verstrekt, 654 verlengd H. Kikkert sprak over „Kerk en sociaal-economische vraagstukken' ricvcn aan de redactie Kort en bondig Heemsteedse kwartaalcijfers Er gebeurden 81 verkeersongelukken, maar niet één was dodelijk Bloemendaal Hillegommer tot zes maanden veroordeeld Bus tegen truck met aanhanger te Lisse Politie Haarlem hield verkeerscontrole Amsterdamse Beurs Boeken Vulpennen Kalenders Boekhandel VEKO DONDERDAG 2 4 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN X 15 3 Een goede verlichting 3 KELLER Eerste contactavond van Heemsteeds personeel Welfare-bazar in het marine hospitaal Kornuit vrijgesproken Cremer" gaat „Ferdinand Huick" spelen Haarlemse rechtbank Reactie van buschauffeur nauwkeurig beoordeeld R. Demmendaal 40 jaar bij Ned. Handel Mij. Bijna 300 aanhoudingen Motorrijder bij botsing om het leven gekomen Scheepvaart Evenals zijn beide tot nu toe verschenen voorgangers bevat ook het zojuist uitge komen kwartaalverslag van de gemeente Heemstede over de maanden Juli tot en met September 1955 een groot aantal inte ressante cijfers en verdere gegevens. Er vestigden zich in het derde kwartaal 333 mannelijke en 264 vrouwelijke inwoners, waartegenover een vertrek stond van 296 mannelijke en 256 vrouwelijke inge zetenen. Voorts werden er 50 jongens en 45 meisjes geboren, waarvan er respectieve lijk 21 en 24 ter wereld kwamen in de Haarlemse klinieken of ziekenhuizen. Er overleden 30 mannen en 30 vrouwen. Uit dit alles resulteert een zielental per 1 Oc tober van 12.000 mannen 13.295 vrouwen, totaal 25.295. Hieruit blijkt dat ook nu nog het zogenaamde vrouwenoverschot groot is: immers de verhouding is 1000 mannen tegenover 1106 vrouwen. Er werden 59 huwelijken gesloten, waar van er 39 kerkelijk werden bevestigd. Het aantal ingeschreven echtscheidingen be liep 7. Van de 30 overleden mannelijke inwo ners was er slechts 1 beneden 20 jaar en 2 tussen 20 en 40 jaar. Boven 80 jaar stier ven er 6. Van de 30 vrouwelijke over ledenen was er slechts 1 beneden 40 jaar en 4 boven 80 jaar. Reislust In deze drie maanden werden 575 nieuwe paspoorten aangevraagd en werden 654 paspoorten verlengd terwijl bovendien 212 bewijzen van Nederlanderschap werden afgegeven. Aan legesgelden bracht deze afgifte bijna 3200 in het gemeentelijke laadje. Huisvesting Er kwamen slechts 12 nieuwe woningen gereed en wel aan de Ir. Lelylaan en de Ringvaartlaan, maar het is gelukt met deze 12 woningen door opschuiving een uitzon derlijk hoog aantal gezinnen een verbete- rig van woonruimte te helpen, namelijk 30. Het aantal ingeschrevenen bedroeg per 30 September 530 tegen 539 per 30 Juni j.l. De verdeling is als volgt: gezinnen van 2 per sonen 242, van 3 personen 86, van 4 per sonen 88, van 5 personen 55, van 6 per sonen 22 en van 7 of meer personen 37. Het aantal afgegeven vestigingsvergun ningen bedroeg ongeveer 200. Onderwijs Het totale aantal leerlingen op de ge zamenlijke Heemsteedse scholen steeg sedert Januari j.l. van 3973 tot 4096. Hier van bezochten er 924 de openbare lagere scholen en 343 de openbare ULO-school; de bijzondere Protestantse en lagere scho len telden 660 leerlingen, de idem ULO- school 122; de R.K. lagere scholen 1459, ULO-scholen 535, v.g.l.o.-school 53. De Meer en Bosch-school voor buiten gewoon lager onderwijs (epileptici) steeg ADVERTENTIE AAAAIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ is een welkom St. Nicolaas-geschenk. Onze enorme sortering 2 doet U zeker slagen. SPECIAALZAAK 3 ZIJLSTRAAT 63 - TEL. 15778 TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT' Geslaafd festijn in Minerva Theater Woensdagavond heeft in het Minerva- theater te Heemstede de eerste contact avond plaats gehad van het Heemsteedse gemeentepersoneel. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de Heemsteedse raads leden, die dit jaar voor het eerst 2500, voor contactavonden van het personeel be schikbaar stelden. De avond werd geopend door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en gesloten door het hoofd van de Bronsteeschool, de heer De Boer, die een dankwoord sprak, dat niet alleen betrekking had op het programma van Cees de Lange en zijn gezelschap, dat voor de pauze de wanden van het Minerva-theater bijna had doen scheuren van de lachsalvo's, maar ook op het optreden van die leden van het gemeentepersoneel, die na de pauze met toneel, zang en dans hun collega's hadden vermaakt. Deze eerste contactavond werd algemeen als zeer geslaagd beschouwd. Voor de achtste maal wordt dit jaar in het Marine Hospitaal aan de Bloemendaal- seweg in Overveen een bazar gehouden van door de patiënten van het hospitaal onder leiding van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis vervaardigde werkstukken. Het materiaal hiervoor werd beschikbaar gesteld door het Rode Kruis Welfare-werk. De voorwerpen worden tegen kostprijs verkocht en de opbrengst komt dit Rode Kruis-werk ten goede. De meeste werkstukken zijn van leer vervaardigd, maar daarnaast treft men er ook vilt- en fineerwerk aan. Al dit bezig- heidstherapiewerk werd vervaardigd onder leiding van mej. T. J. Jansen Hutteman en mej. A. F. van Wijngaarden, beiden van de Welfare-afdeling van het Rode Kruis. De bazar zal Donderdagmiddag 24 No vember om twee uur door de commandant van het hospitaal, de kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton worden geopend. Daarna zal een ieder de op kamer 220 ingerichte bazar, die ook op Vrijdagmiddag 25 No vember van twee tot vijf uur geopend zal zijn, kunnen opzoeken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Augustijn—Stellinga, d.; A. WarningDoornink, z.; J. A. E. de Neree tot BabberichBarones de Vos van Steen- wijk, d. ONDERTROUWD: A. G. Koek en M. S. Huikeshoven; W. J. Niermeijer en A. de Pree. GEHUWD: L. A. van Bavel en D. A. M. Groskamp; O. J. Hermanns en H. I. C. Douma; C. F. Eibink en G. A. J. A. Faase. OVERLEDEN: J. Borst, 70 j.; W. de Kei zer, 77 j.; Wed. G. Mulder—Broekens, 80 j. van 177 tot 199 leerlingen. Voorts telden de openbare kleuterscholen 209, de Protes tants-Christelijke kleuterscholen 246 en de R.K. kleuterscholen 389 leerlingen. Badhuis In het badhuis werden in dit kwartaal 7771 douchebaden genomen tegenover 6167 in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Het aantal kuipbaden liep op van 262 tot 317. De totale ontvangsten waren ƒ2.254 tegenover 1.808 in 1954, 3e kwartaal. Zwemvijvers In de gemeentelijke zwemvijvers werd over het gehele seizoen (16 Mei tot en met 17 September) 18.042 ontvangen tegen over slechts 14.514 in het jaar 1954. Voor al het aantal losse kaarten liep sterk om hoog en wel van ruim 10.000 tot 21.300. Daarentegen daalde het aantal abonnemen ten van 1455 tot 1308. Baldadigheid Er kwamen bij de politie 19 klachten binnen wegens baldadigheid, waarbij niet minder dan 64 bekende daders betrokken waren. In 18 gevallen werd schade veroor zaakt, die in alle gevallen door de ouders werd vergoed. Processen-verbaal werden niet opgemaakt. Criminaliteit In 19 gevallen van misdrijven moest proces-verbaal worden opgemaakt, voorts in 217 gevallen van verkeersovertredingen en in 39 gevallen van andere overtredingen. Er vonden 81 verkeersongevallen plaats, waarvan geen enkel met dodelijke afloop. Wèl was in 27 gevallen licht lichamelijk letsel het gevolg en in 11 gevallen zwaar lichamelijk letsel. Uitsluitend materiële schade werd in 43 gevallen veroorzaakt. Gas, water en electriciteit Ten opzichte van 1954 daalde het gas verbruik met 3,4 pet., terwijl het water verbruik toenam met 21,5 pet. en het elec- triciteitsverbruik met 0,35 percent. De maximale belasting steeg met 7 pet. Brandweer Tenslotte vonden er 5 branden plaats, waarvan er één uitbrak in een hooischelf, waardoor een schade ontstond van 2250. De brandoorzaken waren in 2 gevallen on voorzichtigheid, in één geval het wegwer pen van een brandende sigaret, één geval van hooibroel en één geval van bliksem inslag. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 26-jarige bloemist-arbeider uit Hillegom wegens diefstal en rijden onderin vloed veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De rechtbank achtte bewezen dat de Hillegommer in de nacht van Zaterdag 15 op Zondag 16 Octo ber van dit jaar onder invloed van sterke drank in Haarlem een geparkeerd staande auto had weggenomen en daarmee was gaan rijden. De auto was na enige tijd in de Korte Houtstraat in Haarlem tegen een huis gereden. De bloemist-arbeider werd daarom tevens veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van vijftig gul den aan de huiseigenaar. Een 31-jarige los arbeider uit Hillegom, die halverwege de rit was ingestapt, maar de auto niet had bestuurd, werd van de hem ten laste gelegde heling vrijgesproken. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had tegen hem drie maanden gevangenisstraf geëist, maar hij was nog tijdens de zitting van veertien da gen geleden in vrijheid gesteld. Tegen de bloemist-arbeider had mr. Van der Valk Bouman tien maanden gevangenisstraf ge- eist. De beide Hillegommers waren gedeti neerd in het Huis van Bewaring in Haar lem. In bewerking van Henk Bakker Naar wij vernemen, zal de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" in samenwerking met het Centrum Comité Koninginnedag in studie nemen een door Henk Bakker te vervaardigen toneelbewerking van Van Lennep's roman „Ferdinand Huick". De letterlievende vereniging bestaat in 1956 vijfenzeventig jaar. De viering van dit jubileum omvat o.a. een aantal gastvoor- stellingen. Had, de NZH-chauffeur, die op 19 April van dit jaar op de Herenweg in Lisse, toen hij een stilstaande trekker met oplegger passeerde, geconfronteerd werd met een truck met oplegger uit tegengestelde rich ting, meteen uit alle macht moeten rem men, zodat hij op de linker weghelft zou blijven staan of heeft hij er goed aan ge daan, snelheid te vermeerderen om nog juist voor de geparkeerde wagens op de rechter weghelft te geraken voor de neus van zijn tegenligger? De chauffeur deed het laatste zonder daarmee een aanrijding te voorkomen, die overigens geen ernstige gevolgen had. Er was proces-verbaal tegen hem opgemaakt, maar de kantonrechter had hem vrijgesproken. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was echter in ho ger beroep gegaan zodat deze vraag van morgen van alle kanten werd bezien voor de Haarlemse rechtbank. De chauffeur zeide zelf, dat de gepar keerde trekker met oplegger juist voor een bocht had gestaan en dat hij, toen hij reeds aan het passeren was, de tegenlig ger, die deze bocht was omgekomen, had ontwaard. „Door te remmen zou ik op de linker weghelft zijn gebleven en bovendien zou ik alle passagiers door elkaar gegooid hebben", aldus de chauffeur, „ik meende er nog voor langs te kunnen en dat is wel bevestigd door het feit, dat mijn wagen al op de rechterhelft terug was bij de aanrijding met de tegenligger. Deze is al leen door het remmen tegen de zijkant van mijn bus gekomen, de truck werd er tegen aangedrukt door het doordrukken van de oplegger". Gezien het feit, dat de geparkeerde wagens toch op 140 meter van de bocht af stonden, rees de vraag of de buschauffeur de tegenligger wel tijdig had opgemerkt. Deze had hem reeds gezien toen hij achter de geparkeerde wagens langs kwam om te gaan passeren en was toen gaan remmen. Indien de bus ook had geremd, was er niets gebeurd, aldus de lezing van de truckchauffeur, maar in- plaats daarvan gaf de buschauffeur gas. „Dat hij nog op de rechter weghelft kon komen had hij alleen maar te danken aan het feit, dat ik mijn truck zo ongeveer op het trottoir heb gegooid", aldus de vracht auto-chauffeur. De officier van Justitie gaf toe dat de situatie ter plaatse niet eenvoudig was, maar volgens hem heeft de buschauffeur toch een te groot risico genomen, door onder dergelijke omstandigheden gas te geven, ook al heeft hij wellicht gemeend, dat de vrachtauto niet zo hard reed. De officier eiste een boete van f75. De ver dediger van de verdachte, mr. J. Witlox, verklaarde dat remmen in dit geval min stens net zo riskant zou zijn geweest, ge zien ook de verklaring van de vrachtauto- chauffeur, dat de beide voertuigen, dan wellicht op een afstand van vijf meter van elkaar stil zouden hebben gestaan. Volgens hem hebben de feiten wel ge toond, dat de reactie van de NZH-chauf feur de juiste was in het onderhavige ge val. Hij vroeg bevestiging van het vrij sprekend vonnis van de kantonrechter. De rechtbank zal op 8 December uitspraak doen. Dinsdag 22 November herdacht de heer R. Demmendaal te Bentveld het heuglijke feit, dat hij veertig jaar geleden als boek houder bij de afdeling productie van de Nederlandse Handel Maatschappij werd aangesteld. De directie stelde de heer Dem mendaal in de gelegenheid de eigenlijke jubileumdag in de huiselijke kring te vie ren, zodat de huldiging op het kantoor voor Woensdag werd vastgesteld. Hier werd hij eerst op de vierde afdeling hartelijk toegesproken door de heren Boel kers en Campen, als zijn chef en sous-chef, die hun felicitatiewoorden beiden eindig den met het overhandigen van geschenken namens het personeel. Vervolgens werd de heer Demmendaal ontvangen op het directie-kantoor, waar mr. W. A. Steenwijk hem als directeur in de eerste plaats herinnerde aan de voor treffelijke staat van dienst, waarop de ju bilaris als boekhouder bij de maatschappij bogen mag. Hierbij kwam ook de periode nog ter sprake, welke de heer Demmendaal tijdens de bezetting als gijzelaar in Vught heeft moeten doorbrengen. Tenslotte com plimenteerde ook mr. Steenwijk de heer Demmendaal met dit jubileum, waarbij hij hem namens de directie een geschenk in enveloppe overhandigde. Verder mocht de heer Demmendaal van vele zijden nog verschillende geschenken en bloemstukken ontvangen. „Ik ben dankbaar, dat de kerk kort ge leden gesproken heeft in de herderlijke brief van de Synode der Hervormde kerk. Dat er bij het spreken fouten zijn gemaakt, is niet erg. Al moeten wij constateren, dat de inhoud niet op alles bevrediging schenkt, toch geeft de brief richtlijnen, o.a. inzake het opbouwen van het sociale leven. Als ik op politiek terrein moet kiezen waarover in de brief ook wordt gesproken dan kies ik de Christelijk Historische Unie", aldus was de conclusie van het Tweede Kamerlid de heer H. Kikkert tij dens een Woensdagavond in het wijkge- bouw aan de Molenaarstraat voor de afde ling Haarlem van de Christelijk Historische Unie gehouden rede over „Kerk en so ciaal-economische vraagstukken". In zijn inleiding herinnerde de heer Kik kert aan de dagen na de bevrijding. Het beeld is niet opwekkend, want Nederland was verarmd en arbeid, brood en levens vreugde ontbraken. De industrie was lam gelegd en een nieuwe samenleving moest worden opgebouwd. Tien jaar later kunnen we ons nauwelijks voorstellen, dat het land verwoest was en er geen voorraden waren. Het Nederlandse volk heeft de handen in eengeslagen en thans staan we op de top van de hoogconjunctuur. Na deze economische uiteenzetting deed de heer Kikkert mededelingen over de so ciale ontwikkeling in de afgelopen tien jaar, welke ontwikkeling stormachtig ge noemd kan worden. Daarbij memoreerde hij de rechtspositie van de arbeider, en de sociale wetgeving, die „afgerond" zal worden als de wet ouderdomsvoorziening van kracht is. De Nederlanders hebben een „stukje" sociale zekerheid gekregen, die zowel van materieel als van geestelijk be lang is. Vervolgens besprak de heer Kikkert de positie en de arbeid van de Christelijk Historische Unie in de afgelopen tien jaar. Toen hij in 1945 tot de kamerfractie toe trad was de vraag: welke koers moet er gevaren worden om de sociale en economi sche vraagstukken op te lossen. Spreker zeide dankbaar te kunnen opmerken, dat de fractie onder leiding van de heer Tila- (Verkort weergegeven) Fuik. Naar aanleiding van de medede lingen der Heemsteedse politie over het kruispunt Herenweg-Zandvoortselaan zij het mij vergund, de aandacht van uw re dactie, de Bloemendaalse politie en allen die het aangaat te vestigen op de meer dan schandalige situatie van het kruispunt Viersprong Aerdenhout, of liever van de route daarvóór, bij de Haringbuis. Reeds jaren ligt deze ongevallenfuik daar zonder de minste verbetering. Moeten we nu weer een voorjaar en een zomer tegemoet met deze gebrekkige en gevaarlijke toestand? Het argument van het verdwijnen van de tram kunt u mij besparen. Met enkele dui zenden guldens is het gevaar hier voorlopig te bezweren. Veilig verkeer legt ook een plicht op de overheid. De fietsers die dage lijks hier passeren zullen wel de schuld krijgen als er ongelukken gebeuren, maar de ware schuldige zit elders. EEN FIETSFORENS Joelen. Ik ben getuige geweest van de basketbalwedstrijd Black Pirates tegen het Amerikaanse team van The Leathernecks en ik heb me daarbij geërgerd aan de hou ding van het Haarlemse publiek tegenover deze Amerikanen. Het publiek, dat zich gewoonlijk erop beroept sportief te zijn, gaf namelijk op onsportieve wijze uiting aan zijn mentaliteit, door de Leathernecks uit te joelen. Begrijpt de massa dan niet, dat hier buitenlandse gasten voor hun ple zier komen spelen en begrijpt men dan ook niet, dat men tegen buitenlanders de eer heeft hoog te houden? Het is inderdaad waar dat deze Amerikanen een beetje show in hun spel brengen. Maar dat is toch hun plezier en waarom zou men hen daarover uitlachen? Het is alleen maar een bewijs, dat de massa niet begrijpt dat andere men sen andere gewoonten hebben. J. v. REYN (Het joelen van het publiek valt natuur lijk nooit goed te praten en blijft te allen tijde uiterst hinderlijk en onsportief. Aan de andere kant is het toch ook, wel zo dat de Amerikanen zich hebben te houden aan de geschreven en ongeschreven regels van de sportiviteit. Net zoals de meeste andere Amerikaanse basketbalteams, die in Neder land hebben gespeeld. - Sportred.) „Handen omhoog!" Bij het doorlezen van een reclamekrant van een kruideniersbe- drijf ontdekte ik dat bij de chocolade-figu ren ook de revolver aanwezig was. Moeilijk kan ik mij indenken dat de „goedheiligman" aan kinderen een revolver zal uitdelen. Kan daar nu nooit eens een eind aan ko men? Is dat de weg om kinderen „vrede" bij te brengen? A. D. P. Vreemd. Bij het lezen van de aanbeveling van onze burgemeester voor de collecte der militaire fondsen voel ik, naast grote waar dering voor de inspanning van zovelen tot leniging van de noden der militaire slacht offers, toch ook sterke bevreemding dat deze actie van particulieren nodig is, ter wijl onze overheid jaarlijks beschikt over zestienhonderd millioen ten behoeve van leger en vloot. G. J. SORGDRAGER In totaal zeventig man van de Haar lemse politie, ook van de recherche, de vreemdelingendienst en de afdeling bij zondere wetten hebben Woensdag van vijf uur 's middags tot elf uur 's avonds te voet, per fiets, met motoren en auto's op de Haarlemse wegen een scherpe ver- keersinspectie gehouden en daarbij 264 weggebruikers aangehouden. De inspectie betrof voornamelijk de verlichting van de voertuigen. Van de bekeurde weggebrui kers vormden de fietsers en bromfietsers het merendeel. In totaal werden gedurende deze dag 298 personen bekeurd, waarbij dus mee gerekend de processen-verbaal, die over dag werden opgemaakt. De verkeerspoli tie nam gedurende de gehele dag 44 be keuringen voor haar rekening, waarvan 42 tijdens de „verlichtingsactie", de afde ling Centrum 54 (45), Noord 63 (55), Oost 36 (32), Zuid 46 (43) en West 55 (47). Heemstede Omdat de Heemsteedse politie Woens dagavond aanwezig moest zijn op de con tactbijeenkomst van het gemeentepersoneel in het Minerva Theater, waar het gezel schap van Cees de Lange voor een paar uur de ambtelijke zorgen deed vergeten, werd de verkeerscontróle-actie in Heemste de reeds op Dinsdagavond gehouden. In totaal werden tachtig personen aangehou den, ook hier voornamelijk fietsers. Bloemendaal De politie in Bloemendaal heeft Woens dagavond ongeveer vijftig weggebruikers bekeurd, waaronder een vrij groot aantal automobilisten. Op de kruising van de Venneperweg en de IJweg te Nieuw-Vennep is vanmorgen een botsing gebeurd tussen een vrachtwa gen geladen met bieten en een motorrijder, tengevolge waarvan de laatste ter plaatse is overleden. Omstreeks tien uur naderden de bieten vrachtwagen, die op weg was naar Half weg en een motorrijwiel, bereden door de 45-jarige vertegenwoordiger R. de Hollan der uit Nieuw-Vennep, die uit de richting Hillegom kwam, vrijwel tegelijkertijd het kruispunt van de Venneperweg en de IJ- weg. Bij het kruispunt gekomen hielden beiden hun vaart in. De vrachtwagen die van rechts kwam, was het kruispunt reeds voor driekwart gepasseerd (de motorrijder had de chauffeur een teken gegeven dat hij kon optrekken) toen de motorrijder voor uit schoot en onder het achtergedeelte van de vrachtwagen terecht kwam. De auto stopte direct. De vertegenwoordiger had door de botsing zulke ernstige verwondin gen opgelopen dat hij korte tijd later over leed. nus in staat is geweest een zodanige so ciale en economische politiek te kunnen voeren, ondanks alle zwakheid en gebre ken, die beantwoordde aan de eisen van de beginselen der C.H.U. Hoe staat de C.H.U. tegenover de kerk? Bij het beantwoorden van deze vraag merkte spreker op, dat de leden der unie luisteren naar de stem van de kerk en zij kijken in de spiegel, die de kerk voor houdt, ook op sociaal .en economisch ge bied. Daarbij dacht spreker aan de woor den van Luther: „Het is de mens niet ge raden iets te doen tegen God, tegen het ge weten en het verstand". De heer Kikkert zeide, dat de Hervorm de kerk in de loop der jaren niet dikwijls wat gezegd of geschreven heeft over de sociale nood, maar toch wel in 1871, 1945 en kort geleden. De laatste brief is geen mandement, maar een echt protestants stuk. Over deze brief gaf de heer Kikkert een beschouwing en somde ook zijn be zwaren er tegen op. Daarbij betrok hij ook andere politieke partijen. De Protestantse werkgemeen schap van de Partij van de Arbeid, opge nomen in federatief verband noemde spreker een surrogaat Christelijke partij. De leden scharen zich om de Bijbel, maar hun doelstelling is het socialisme. Bij de WD, waar geen federatieve opbouw be staat en die dus geen Christelijke groepe ring kent, richt men zich wel eens tot de vrijzinnigen. De situatie bij de Rooms-Ka- tholieken is anders, omdat alles onderge schikt gemaakt wordt aan de kerk, die zo wel op politiek als geestelijk terrein wat te zeggen heeft. De Protestantse kerk houdt een spiegel voor. De heer Kikkert betreurde het, dat in de laatste brief niets is geschreven over het onderwijs, dat zo belangrijk is en waarvan de CHU de verantwoordelijkheid voelt. Tenslotte sprak hij over het kiezen van een politieke partij en was hij van mening, dat in gehoorzaamheid de CHU gekozen kan worden. 3-3/ Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99% 348 310/4 327 383/ 466 319 363% 353 206 467 274/ 681/ 654/ 142 210/ 193/ 254 157/ 160% 279 230 243 237 74/ 159% 58% 153 60 30/ Openings koersen 99% 99/ 348 310 327 383 466 319 362 352 206 466 274/ 679 651/ 141 211 193 254 157 160! 279 230 243 237 73 159 58 153 60 30/ Alderamin, 23 v. Rotterdam n. Marseille. Alhena, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Almdijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Andijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Artemis, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Alamak, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Amstelstad, 23 v. Brest n. Antwerpen. Atje Ray S, 26 Rotterdam verwacht. Amsterdam, 23 v. St. John n. Middlesbro. Adonis, 23 v. Paramaribo n. Pto Ordaz. Annenkerk, 22 te Amsterdam. Abbekerk, 24 te Nagoya verwacht. Almkerk, 23 te Cadiz. Aagtekerk, 23 te Brisbane. Alblasserdijk, pass. 2? Scilly's n. New Orleans. Ampenan, 24 te Djeddah. Albireo, pass. 24 Finisterre n. Antwerpen. Appingedijk, 23 te New York. Arnedijk, 22 v. San Diego n. Cristobal. Billiton, 23 v. Madras n. Cocanada. Blitar, 23 360 m. W. Sabang n. Aden. Bacchus, 23 te Martinique. Bantam, 23 v. Koewait n. Damman. Barito, 23 te Merauke. Bontekoe, 23 v Gorontalo te Bitung. Hera, 22 Martinique n. Philadelphia. Blommersdijk, pass. 22 Scilly's n. New York. Breda, 22 230 m. W.2W. Lands End. Barito, 23 te Fakfak Bintang, 23 v. Suez n Basrah. Boissevain, 24 te Mauritius. Caltex Leiden. 23 v. Sidon te Rotterdam. Cinulia, 23 te Curacao. Caltex Nederland, pass. 23 Flores n. Curasao. Callisto, 25 v. Baltimore te Liverpool verw. Congostroom. 22 te Hamburg. Cradle of Liberty, 28 Suez verw naar Philadel phia. Cistula, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Caltex Utrecht, pass. 23 Muscat n. Bahrein. Caltex The Hague. 23 v. Rotterdam n. Sidon. Diemerdijk, 24 te Vancouver voor ca. 10 dagen. Diemerdijk, 22 v. Portland n. Vancouver. Dordrecht. 30 v. Rotterdam te Houston verw. Duivendreciit, 25 v. Hamburg te N. York verw. Duivendrecht, 23 120 m. N.NO. Flores. Eendracht, 23 430 m. W. Haifa. Ena, 23 Bergen verwacht. Enggano, pass. 23 eil Socotra n. Belawan. Esso Rotterdam, pass 23 Pantellaria n. Sidon. Eemland, pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Eemdijk, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Elizabeth B, 22 v. Oran n. Bombay. Falco, 22 v. Casablanca n. Triest. Felipes, 23 te Pladju Gaasterland, 23 te Santos. Gordias, 23 te Amsterdam. Gadila. 23 te Fremartle. Guineekust, pass. 22 Kp. Palmas n. Freetown. Ganymedes, 23 te Barbados. Hydra, 22 130 m. ZO Pto Rico. Hersilia, 23 v. Rotterdam n. Bremen. Helena, 22 te New York. Hilversum, pass. 23 Perim n. Bandarmashur. Heemskerk. 24 v. Suez n. Djibouti. Ivoorkust, 23 te Amsterdam. Isis, 24 te Aruba. Japara (KPM), 25 Tj. Priok verwacht, rang. Joh. v. Oldenbarnevelt, 24 te Semarang. Kota Agoeng. 23 te Suez. Keizersgracht, 23 te Abo. Kabylia, 23 te Curasao. Koratia, 23 220 m. NO. Paramaribo. Kalydon, 23 te CuraQ20. Kara, 23 v. Rotterdam n. Curaqao. Kertosono, 23 v. San Francisco n. Longview. Korovina, 24 te Rotterdam. Kota Gede. pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Laurenskerk, pass 23 Aden n. Suez. Luna, 22 te Bremen. Lemsterkerk, 23 v. Bandarshapur n. Abadan. Lemsterkerk, 23 Abadan verwacht. Liberty Bell, 29 Cardiff verwacht. Loosdrecht. 23 v. Suez n. Bahrein. Lissekerk, 23 te Damman. Laertes, 23 te Port Swettenham. Leersum, 24 v. Antwerpen n. Hamilton. Maaskerk, 23 te Aden. Merwede, 23 v. Dakar n. Rotterdam. Markelo, 22 v. Rundvik n. Amsterdam. Mvonia, pass. 23 Thursday eil n. Balikpapan. Maasland, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Mariekerk, pass. 23 Khorya Morya eil. n. Ka rachi. Metula, 23 te Miri. Mataram, 23 v. Genua n. Rotterdam. Maasdam, 24 v, New York n. Rotterdam. Maaskerk, 24 v. Aden n. Suez. Nias, 22 v. Manilla n. Los Angeles. Nestor, pass. 23 Ouessant n Amsterdam. Overijsel, 24 te Aden Oranjefontein, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Oosterkerk, 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Oberon, 23 te Maracaibo. Oostkerk, 23 te Rotterdam. Oranjestad, 24 te Curasao. Prins Willem II, 23 te Le Havre. Papendrecht. 26 Aruba verwacht. Pendrecht, 25 te Nynashamn verw. Pieter S, 24 v. Swansea te Rotterdam verw. Prins Casimir, 22 te Detroit. Prins Willem George Fred., pass. 23 Gibraltar n Alicante. Peperkust, 22 te Hamburg. Pendrecht, 23 te Brunsbüttel n. Nynashamn. Prins Willem III. 23 v. Le Havre n. Bremen. Raki, 23 nog te Basrah. Rita. 23 te Pladju. Stentor, 23 te Paramaribo. Sibajak, pass. 23 Kp. Bon n. Rotterdam. Straat Makassar. 24 te Rio de Janeiro. Stad Vlaardingen, 25 v. Narvik te Vlaardingen verwacht. Salland, 22 te Montevideo. Stad Maassluis, 23 v. Narvik n. Middlesbro. Straat Mozambique, 23 te Belawan. Swartenhondt, 23 te Soerabaja. Stad Amsterdam, 23 te St. John n. Engeland. Straat Banka, 23 te Brisbane. Slamat, 23 te La Buan. Sloterdijk, 23 te Balikpapan. Stanvac Djirac, 23 te Telokanson. Stanvac Selo, 23 te Palembang. Saroena, 23 te Pladju. Sommelsdijk, 22 te Boston. Trompenberg, 22 v. Le Havre n. Amsterdam. Trajanus, 22 500 m. W. Kp. Finisterre. Tabinta, 23 300 m. W ten N. Minikoy. Tjipanas, 23 te Yokohama. Trompenberg, 23 Amsterdam verw. Teiresias, pass. 24 Ceylon n. Penang. Tero, 23 v. Buenos Aires n. Necochea. Utrecht, 22 te Amsterdam. Wonorato, 23 te New York. W. Alton Jones, 23 v. Suez n. Rastanura. BINNENLAND Garage uitgebrand. In Amsterdam- Noord is een garage aan de Nieuwendam- merdijk geheel uitgebrand. In de garage stonden vier personenauto's, een aanhanger en een bromfiets, die alle een prooi der vlammen werden. Ook de rest van de in ventaris ging verloren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Buurvrouw bestolen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 26-jarige G. R. K. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij had, toen hij bij zijn 84-jarige buurvrouw in Amsterdam op bezoek was een geld kistje weggenomen, waarin zich het totale bezit van de oude dame bevond: f2400, een gouden speld, een ring met diamantjes en enige waardepapieren. K. huurde van het geld een auto, liet die bij de grens staan en ging naar Frankrijk. Toen het geld op was keerde hij terug. HAARLEM EN OMGEVING Volkskunde en heraldiek. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging houdt op Woensdagavond 30 November in het gebouw Sint Bavo een bijeenkomst waarop de heer W. P. Zeilma ker zal spreken over „Volkskunde en heraldiek". ADVERTENTIE Zijlstraat 98 - Telefoon 11706 Van Cloon, 23 670 m. ZW. Colombo. Van Noort, 23 te Hongkong. Van Riemsdijk, 23 v. Singapore n. Belawan. Willem Barendsz, 22 v. Kaapstad n. Antarctic. Wieldrecht, 26 v. Einswarden te Pto La Cruz verwacht. Waikelo, 23 te Soerabaja. Waterman, 22 v. Papeete n. Wellington. Westland, 24 te Las Palmas. IJsel, 22 te Borugas. Zeeland (SSM), 23 v. d. Tyne n. Rotterdam. KLEINE VAART Aardenburgh, pass. 23 Vlissingen n. Stockholm Adriaantje Elizabeth, 23 v. Vlissingen n. Kopen hagen. Albert Willem, pass. 23 Vlissingen n. Cork. Astra, verm. 22 v. Londen n. Antwerpen. Alcetas, 22 45 m. N.NW. Malta. Adm. De Ruyter, 23 v. Slite te Newcastle. Adm. Nelson, 23 v. Rostock n. Londen. Audacia, 23 v. Honfleur n. Leith. Arctic, 23 v. Londen n. Amsterdam. Atlas, 21 v. Tel Aviv n. Haifa. Algarve, verm. 24 v. Wicklow n. Swansea. Amstelstroom, 22 v. Amsterdam n. Londen. Amyntas, 22 v. Savona te Livorno. Arctic, 23 v. Londen n. Amsterdam. Albergen, 22 v. Belfast n. Newport. Amigo, 23 v. Colchester te Rotterdam. Annie, 23 v .Londen n. Vlaardingen. Bab T, pass. 23 Vlissingen n. Gent. Batavier I, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Casablanca Beekbergen, 23 v. Antwerpen n. Kingslynn. Birmingham, 22 v. Harlingen n. Goole. Bergsingel, verm. 23 v. Avonmouth n. Swansea. Betty Anne S, verir 23 v. Oriënt n. Newport Curasao, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Concepcion, 22 v. Montevideo n. Asuncion. Corrie B, 23 v. Kopenhagen te R'dam verw. Caribia. 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Cogri, 23 v. Londen te Rotterdam. Condor, 22 v. Zaandam n. Goole. Daniel, 23 te Workington. Draco, 22 v. Malaga n Cadiz. Delfborg, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Daniel, 23 v. IJmuiden te Wirkington. Duurt, 23 van Antwerpen te Rouaan. Diligenlia, 24 v. Rotterdam te Gullaug verw. Diana V, verm. 22 v Londen n. Antwerpen. Driebergen, 23 v. Londen n Honfleur. Elisabeth Roorda, pass. 23 Lands End n. Garston Elsenburgh, 23 v. Rotterdam n. Casablanca. Fiducia, 23 v. Maassluis n. Boston. Eemstroom, 22 v. Amsterdam n. Huil. Eljo, 22 v. Vlissingen n. Wicklow. Ferocia, 22 v. Le Treport n. Avonmouth. Frans van Seumeren, pass. 23 Vlissingen n. Lulea Fortuna, 23 v. Amsterdam n Grenaa. Gerry S. 23 v. Manchester n. Lissabon. Goote, verm. 23 v. Manchester n. Rotterdam. Glory, 22 v. Delfzijl n Boston. Gaasterland, 23 v. Goole n. Harlingen. Gironde, 23 v. IJmuiden te Rotterdam. Haskerland, 22 v. d. Tyne n. Delfzijl. Hoogvliet, 23 v. Rotterdam n. Cork. Hydra, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, 22 v. Guernsey n. Swansea. Ida D. 23 v. Newross te Barry. Ilias, 22 dwars Kp. Vilano n. Lissabon. Ina L, pass. 22 Vlissingen n. Brussel. Joost, 19 te Gefle. June, 22 v. Zaandam n. IJstad. Julia Mary. 23 te Antwerpen. Kemphaan, 23 v. Agadir te Safi. Kaap Falga, 22 v. Dordrecht n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 21 te Stocka. Keizersgracht, 23 v. Antwerpen te Abo. Keyser, 22 v. Antwerpen te Avonmouth. Koningshaven, 26 v. Valencia te Southampton verwacht. Lacra. 22 v. Kingslynn n. Great Yarmouth. Lutetia, 23 v. Goole te Rotterdam. Lies, 22 v. Rotterdam te Hobro. Larix, 21 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Lijnbaan, 23 v. Liverpool n. Rotterdam. Marjan, verm. 23 v. Brest n. Charlestown. Maria, 22 v. Antwerpen te Vlissingen. Markelo, 22 v. Rundvik n. Amsterdam. Mutatie, 19 v. Biedford te Par. Margriet L, 22 v. Amsterdam n. Londen. Marie Christine, 22 v. Amsterdam n. Rotterdam Martien, 22 Cuxhaven. Midsland. 23 v. Rotterdam n. Leith. Monica, 23 Varberg te Rotterdam n. Krimpen. Matthew, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Merwehaven, 22 rede Gandia. Merwestad, 22 v. Kopenhagen n. Danzig. Muphrid N, 22 v. Avonmouth n. Port Talbot. Mirach N, 22 v. Rotterdam te Bordeaux. Mirzam N, 22 v. Rcuaan te Casablanca. Marietje Bohmer, 24 v. Toulon te Valencia verw. Mars, 23 v. Delfzijl tc Rotterdam. Mirfak N, 27 v. Parana te Las Palmas verw. Nottingham, 23 v. Amble te Rotterdam. Nero. 21 te Amsterdam. Nieuwland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nigeria, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Nijenburgh, pass. 22 Brunsbüttel n. Den Helder. Neeltje B, 23 v Liverpool te Swansea verw. Noorderlicht, 22 v. Amsterdam te La Pallice. Nassauhaven, verm 25 v. R'dam n. Gothenburg Netta, 22 v. Lissabon n. Rotterdam. Olwe, pass. 23 Vlissingen n. Manchester. Poortvliet, verm. 23 v Rostock n. Galway. Prinsengracht, 23 v. Rotterdam te Abo. Procyon, 23 v. Rotterdam n. Londen. Phidias, 22 v. Palermo n. Malaga. Plato, 22 v. Leixoes n Amsterdam. Pavo, 22 Brunsbüttel gep. n. Zaandam. Ponza, 22 v. Ursviken n. Zaandam. Paloma, 22 te Cuxhaven n. Ipswich. Regina, pass. 23 Vlissingen n. Sonderberg. Roelf, 22 v. Kopenhagen n. Odense. Rijnstroom, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Rema, 23 v. Liverpool te Amsterdam. Rose Marie, 22 v. Gothenburg n. Malmö. Sonsbeek, verm. 23 v. La Rochelle n. Basse Indre Santa Lucia, 23 v. Goole n. Hamburg. Spolanda, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Santa Lucia, 23 v. Gcole n. Hamburg. Spoorhaven, 22 v. Octudy te Casablanca. Stientje Mensinga, 22 v. Gdansk n. Londen. Stella Maris, verm. 23 v. Goole n. Rotterdam. Santa Margheita, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Silvaplana, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Surte, 22 te Rotterdam. Soemba, 23 v. Caen te Avonmouth verw. Sambre, 23 v. Parijs te Rotterdam. Tukker, 22 v. Norkoping te Amsterdam. Tilly, 20 Kiel gep. n. Obbola. Ton S, verm. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Trompenburgh, 23 v Rotterdam n. Kingslynn. Vindicat Atque Polit, 23 v. Nantes te Bordeaux Vreda, 22 v. Portsmouth te Fowey. Wiebold Bohmer, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Westersingel, verm. 23 v. Antwerpen n. Plymouth Westerdok, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Westerhorn, 23 v. Fowey te Amsterdam verw. Westereems. 24 v. Holmsund te Antwerpen verw. Wim (v), 22 v. Les Sables d'Olonne te Birken head. Wexford, 22 v. Skutskaer n. Brussel. Wubiena, 22 v. Swansea n. Amsterdam. Zevenbergen, 23 v. Cardiff te Bristol. Zuidland, 22 v. Gefle n. Grangemouth. Zwaantiena, 22 v. Gocle te Skagen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11