Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verdeelde meningen over het pact van Bagdad Sultan Ben Joessef kampt met grote moeilijkheden in Marokko Boelganin en Kroesjtsjev ook in Bombay toegejuicht Atoomexplosie gemeld in de Sovjet-Unie Staat van beleg in Brazilië Kansen op vergelijk tussen Israel en Arabieren verschillend beoordeeld Het woord is aan Times of India verwijt Sovjet-leiders hun aanvallen op het Westen Regen en hagel Zwaarste tot nog toe, wellicht een waterstofbom Sukarno: Oppositie is geer. absolute voorwaarde Revolutionnaire elementen willen de strijd zonder pardon voortzetten Ontploffing in laboratorium van ziekenhuis Verzet tegen Amerikaanse militaire bases in Japan Bondskanselier Adenauer terug op de kanselarij Weerrapport wzw 70e J A A R G A N G No 118 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 2 9 9 e JAARGANG No 2 0 V Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal f 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dit is de Nitzama-El Aoedja zóne, ter weerszijden waarvan de strijdkrachten van Israël en Egypte zich moeten ophouden, gescheiden door UNO-waarnemers, die zijn gehuisvest in het gebouw op de voorgrond. Het volgende gebouw behoort aan de Israëliërs en dat daarachter aan de Egyp- tenaren. Het UNO-gebouw wordt gebruikt door de gemengde Israelisch-Egyptische wapenstilstandscommissie als zij een van de vele grensincidenten te behandelen krijgt. In de buurt van het UNO-gebouw ziet men de auto's van de waarnemers, die gisteren een Egyptische melding kre gen dat er in de nacht van Dinsdag op Woensdag weer een vuurgevecht was geleverd. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse commissie voor de atoom energie (AEC) heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie de grootste kernontploffing teweeg heeft gebracht sedert het met zijn atoomprogramma begonnen is. De voor zitter van de AEC admiraal Strauss zei dat de kracht der ontploffing er op wijst dat het een waterstofbom moet zijn ge weest. Op 4 Augustus onthulde de AEC dat de Sovjet-Unie aan een nieuwe serie atoom- proeven was begonnen hoewel het land herhaaldelijk heeft aangedrongen op een verbod van alle atoom- en waterstofwa pens. Een tweede ontploffing werd gemeld op 24 September en een derde op 10 No vember. De Verenigde Staten blijven op de hoogte van de Russische voortgang op het terrein van de kernenergie door het opmeten van de radio-activiteit in de lucht, het regi streren van schokgolven en de activiteiten van de inlichtingendienst. In openbare be kendmakingen zijn 14 Russische atoom- of waterstofexplosies gemeld, maar deskun dige bronnen menen dat het werkelijke aantal het dubbele kan zijn. Volgens open bare publicaties hebben de Verenigde Sta ten 65 proefexplosies tot stand gebracht. Op 1 November deelde de AEC mede dat een proefneming voltooid was met veilig heidsmethoden waarbij een zeer explosieve 'ading naast een atoomwapen geplaatst tot onlrloUing was gebracht zonder dat dit afging. In Augustus 1953 maakte het officiële orgaan van de Sovjet Russische commu nistische partij de „Pravda" bekend, dat in de Sovjet-Unie de eerste waterstofbom tot ontploffing was gebracht. Dit bericht werd later door de AEC bevestigd. De commis sie verklaarde toen, dat die Russische ont ploffing op 12 Auguustus 1953 teweeg was gebracht en dat zich daarbij zowel een atoom- als een waterstofontploffing voor deed. DJAKARTA (PIA) Op zijn tournée door Midden-Java heeft president Sukar no een groot gehoor toegeroepen: ..Geloof, geloof toch, dat de plannen inderdaad be staan". Hij doelde op de beide plannen, tot het ten val brengen van de republiek, die hij in zijn rede van 10 November te Ban dung heeft genoemd. ,De imperialisten zijn niet dom. Ze weten, dat het sterkste wa pen, dat zij kunnen hanteren de tweedracht is, die onder een volk heerst. Het imperia lisme kan zichtbare en onzichtbare wapens toepassen, tot de laatste behoren de ver- deel-en-heers-politiek en het kweken van een minderwaardigheidsgevoel ten opzich te van het blanke ras. Onze grootste vijand ligt niet in' zichtbare wapenen, maar in ziekten en tekortkomingen, die in ons volk heersen en die in plan B zijn verwerkt". Sukarno ontkende, dat hij het houden van een volkscongres had geopperd om het kabinet Ali Sastroamidjojo in stand te houden. „Ik spoor het volk nog steeds aan het te houden, opdat het tenslotte het hele Indonesische volk kan omvatten". Hij voegde hieraan toe, dat het geen absolute voorwaarde is, dat er een oppositie aan wezig is. ..Zeker niet zolang het Indone sische volk nog een revolutionnaire strijd voert"'. (Van onze correspondent in Parijs) De terugkeer or> ziin troon van sultan Ben Joessef, die in de zomer van 1953 door de regering-Laniel verbannen werd, heeft de rust in Marokko niet vermogen te her stellen. Voor zover van Parijs uit te beoordelen valt, zijn de moeilijkheden, waarmee hij kampt van tweeërlei aard. In de eerste plaats heeft hij te maken met revolu tionnaire elementen die hun strijd onvermoeid voortzetten omdat die tegen de „ge vestigde orde" is gericht, onafhankelijk van het feit of Ben Joessef dan wel Ben Arafa op de troon zit. Tegen deze elementen die in het Noorden het sein voor een hernieuwde en felle opstand hebben gegeven, zal zeker een langdurige actie moeten worden gevoerd, vooral ook omdat er gegronde redenen zijn te vermoeden dat deze rebellen van Spaans Marokko uit worden gesteund. De belangen van de grote meer derheid van het Marokkaanse volk e n van de Fransen lopen hier echter evenwijdig. Dit probleem heeft eerder een militair dan een politiek karakter. Een tweede front, dat iets minder bloedig is, baart de Fransen echter nog meer zorgen. Dat is het front dat het Ma rokkaanse volk verdeelt in een kleine groep pro- en de grote massa anti-Fransen. Op de eerste dag van Ben Joessefs terugkeer is duidelijk gebleken dat de haat tegen de Fransen zelfs door de uitbarstingen van vreugde over de terugkeer van de vorst niet overstemd kon worden, Opnieuw heb ben zich Sint Bartholemeus-tafrelen afge speeld waarvan zowel Fransen als Marok kaanse „collaborateurs" het slachtoffer zijn geworden. Nog elke dag worden Europea nen door geïmproviseerde Marokkaanse gardisten in de steden gefouilleerd en de toegang tot de „Medina's" ontzegd. De vei ligheid van de Franse bevolking moet in vele wijken der grote steden hachelijk zijn geworden. Na al het politieke gemanoeuvreer met de Marokkaanse kwestie, heerste er in of ficiële kringen in Parijs opluchting, toen bleek dat de bevrijde sultan het verleden vergeten wilde en bereid was de Fransen de hand der verzoening te reiken. Hij be wees daarmede over staatsmansgaven te beschikken, omdat ook Ben Joessef wel be greep dat hij de Fransen nodig zou kunnen hebben. Volledige onafhankelijkheid Intussen spreekt niemand, ook niet in Parijs, meer over het statuut van het pro tectoraat, waarvan kort geleden nog bijna niemand de onaantastbaarheid in twijfel durfde trekken. Er is geen twijfel meer aan of het land zal zich ontwikkelen naar vrij wel volledige onafhankelijkheid waarbij de sultan vermoedelijk de plaats zal innemen van een Westers constitutioneel vorst. De positie van de vele Fransen in Marokko, die het land tot zijn betrekkelijke welvaart hebben gebracht, en het zijn moderne allure gaven, blijft voorlopig een punt dat men ook in Parijs in het openbaar maar liever rusten laat. De Fransen zien echter ook wel in dat dit ogenblik psychologisch weinig gelegen komt om hun historische rechten naar voren te brengen. Van één ding is men wel overtuigd, na melijk dat Ben Joessef, die men eerst heeft trachten weg te werken, nu de laatste fi guur is waarmee Frankrijk de resten van zijn macht in Marokko misschien nog zal kunnen redden. Vooral om die reden vraagt men zich in Parijs niet zonder vrees af of het gezag van Ben Joessef de diepe kloof in het Marokkaanse volk zal kunnen over bruggen. Voor de sultan beginnen de moeilijk heden pas. De regentschapsraad van vier leden, waarvan de samenstelling Frankrijk maanden tijd en binnenlands gekonkel heeft gekost, is afgetreden en ook kabinets formateur Ben Slimane zal proberen de partijen en de vakbeweging nader tot el kander te brengen alvorens een nieuwe ka binetsformateur aan te wijzen. Ook diens taak belooft bovenmenselijk zwaar te wor den. Geen enkele naam is tot dusver ge noemd. De nieuwe regering zal het hoofd moeten bieden aan drie even belangrijke als veel eisende opgaven. Zij zal een strijd tegen de rebellen moeten voeren, de administra tie ingrijpend van ongewenste meren deels pro Franse elementen moeten zui veren en tenslotte met Parijs onderhande len over de toekomstige staatkundige be trekkingen. Enige hoop Bij al deze ongewisse en sombere voor uitzichten valt er niettemin nog enige hoop te putten uit het feit dat Frankrijk en Ma rokko, op het hoogste plan thans vertegen woordigd worden door twee mannen die door eenzelfde liberale geest en een gelijk verlangen tot samenwerking worden be zield: Ben Joessef aan de ene zijde en aan de andere kant de nieuwe resident-gene raal Dubois die de Parijzenaars zich als politieprefect herinneren als een figuur die door zijn openhartigheid en zijn humor de redelijkheid altijd deed zegevieren. (Reuter/A.F.P.) Ben Joessef heeft de twee voornaamste Marokkaanse nationalis tische partijen, de Istiqlal en de Democrati sche Onafhankeiijlriieidspartij, verzocht candiaaten aan te wijzen voor de post van premier. Resident-generaal Dubois heeft de leider van de Marokkaanse communis tische partij, Ali Yata, die in 1952 was uit gewezen, de toegang tot Marokkaans grond gebied ontzegd. Hij werd bij zijn aankomst op het vliegveld Rabat-Sale aangehouden en aan boord gezet van een vliegtuig naar Frankrijk. Verschillende Parijse bladen hebben ge meld dat El Glaoui, de Pasja van Marra- kesj, ernstig ziek is en zal worden geope reerd. Volgens „France Soir" zijn twee Franse professoren, de Gennes en Vallery- Radot, reeds tweemaal bij de pasja geroe pen. El Glaoui logeert op het ogenblik in een groot hotel te Parijs. RIO DE JANEIRO (Reuter) Het Bra ziliaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp in behandeling genomen, waarin de staat van beleg wordt afgekon digd. De bedoeling is, de staat van beleg van kracht te laten blijven totdat de nieuwe gekozen president Kubitschek, een aanhanger van wijlen president Vargas, zijn ambt officieel zal hebben aanvaard. De huidige Braziliaanse regering ge vormd na het verdrijven van vice-presi dent Luz heeft het wetsontwerp op de staat van beleg bij de volksvertegenwoor diging ingediend. Aan de hand hiervan kan zij nameli.ik, tot de ambtsaanvaarding door Kubitschek, verklaren dat de huidige pre sident Filho „niet in staat is zijn functie uit te oefenen": In regeringskringen geeft men toe, dat het ontwerp inbreuk maakt op de burger lijke vrijheden, doch hier wordt tegenover aangevoerd dat het voor de komende cri- tieke tien weken de stabiliteit in het land waarborgt. Met 178 tegen 91 stemmen heeft de Bra ziliaanse Kamer van Afgevaardigden van nacht het wetsontwerp goedgekeurd om in geheel Brazilië de staat van beleg af te kondigen. De zitting eindigde vannacht om half drie en de Senaat werd reeds tegen vannacht half vijf in zitting geroepen om zich met het wetsontwerp bezig te houden. Men verwacht dat de Senaat het wetsont werp eveneens zal goedkeuren. Bagdad/Johannesburg/Nieuw Delhi/Lon den (Reuter) De vooruitzichten voor een vergelijk tussen de Arabische landen en Israël zijn beter dan lange tijd het geval is geweest, aldus hebben gezaghebbende Brit se kringen verklaard na de eerste bijeen komst van de raad van het verdrag van Bagdad waarbij van Britse zijde werd ge zegd, dat de Arabieren een blijvende re geling van de Palestijnse kwestie als een noodzakelijkheid voelen. Waarnemers te Jeruzalem tonen zich daarentegen volgens United Press bezorgd over de anti-Israelische gezindheid, die tij dens de conferentie van Bagdad tot uiting zou zijn gekomen. Men beschuldigt Groot- Brittannië or van de haat tegen Israel ge bruikt te hebben als een middel om de meningsverschillen der Arabieren te over bruggen. De Egyptische minister van nationale op voeding, Kamaleddin Hoessein, die zich naar Libye had begeven om twee Egypti sche culturele centra te openen, is eerder dan werd verwacht in Cairo teruggekeerd. Volgens leden van de delegatie die de minister heeft begeleid, had de Egyptische minister als gevolg van „imperialistische listen" niet in contact kunnen treden met Libische autoriteiten en had hij daarom besloten zijn reis te bekorten. Defensieve gordels De Zuid-Afrikaanse minister van Defen sie, Erasmus, heeft zich in Johannesburg uitgesproken voor de vorming van een „Zuidelijke defensiegordel" nu de „Noor delijke gordel is overschreden". Hij zei dat nu de communistische invloeden zijn door gedrongen ten Westen van Suez, het rode licht in geheel Zuidelijk Afrika kan wor den gezien. Erasmus, die pas is teruggekeerd uit de Verenigde Staten en Europa waar hij de fensie-aangelegenheden heeft besproken, zei dat het Midden-Oosten en Afrika een soort Zuidelijke defensie-gordel nodig hebben. Schadelijke plannen De Loi Djirga, de Grote raad der Ouden van Arghanistan, heeft bevel gegeven tot versterking van de defensie van het ko ninkrijk met het oog od de „schadelijke plannen" van Pakistan. Eén van de rede nen voor dit besluit is de militaire hulp die ^Pakistan van grote mogendheden ont vangt. De Loi Djirga, die alleen in geval van een noodtoestand bijeenkomt, beschul digde de Verenigde Staten ervan de vrede in gevaar te brengen door militaire hulp aan Pakistan te verstrekken. Twee doden Bij een ontploffing in het laboratorium van het algemeen ziekenhuis fo Velp zijn twee vrouwelijke leden van het personeel om het leven gekomen. Een verpleegster werd zeer ernstig gewond. Gistermiddag was men in het laborato rium bezig met het óverschenken van aether uit een vijfliterfles in kleinere fles sen. Vermoedelijk heeft er in het labora- rium een gasvlam gebrand, waardoor de aetherdampen tot ontbranding kwamen en een hevige ontploffing ontstond. De kle ren van de hoofd-laborante en van haar beide assistenten geraakten in brand. Ter stond snelden een arts en een hoofdver pleegster te hulp, die de brandende kle ding wisten te doven, waarbij de arts brandwonden aan de handen opliep. De toestand van de drie laboranten was zeer ernstig. In de afgelopen nacht zijn twee van hen overleden. Het zijn de hoofd- laborante, mevrouw Duwaer en mejuf frouw M. Kersten, beiden uit Velp. De toestand van de derde laborante, me juffrouw S. Levering, baart zorg. In het laboratorium, dat pas in Mei van dit jaar in gebruik genomen was, is be trekkelijk geringe schade aangericht. TOKIO (KVODO) Zestig afgevaar digden van Japanse dorpen in de omgeving van Amerikaanse militaire vliegvelden, hebben besloten, hun actie tegen uitbrei ding van deze bases voort te zetten en te pogen de steun van vakbonden, juristen en intellectuelen te krijgen. Er zullen in het gehele land handtekeningen worden verza meld voor een verzoekschrift aan president Eisenhower en premier Platojama. Inmiddels heeft een Amerikaanse officier een beroep op de plaatselijke autoriteiten en de bevolking van het eiland Hokkaido gedaan om mee te werken bij de proeven met atoomgeschut, die Dinsdag gehouden zullen worden. Gouverneur Tosjiboemi Ta- naka verzet zich tegen dergelijke oefe ningen. Volgens de Amerikaanse officier kunnen de schietoefeningen met de „Ho- nest John" moeilijk worden afgelast, omdat zij deel uitmaken van een vastgesteld pro gramma. Japanse functionarissen hebben de Amerikanen niettemin verzocht om hun plan „nog eens te overwegen", zulks met het oog op de vrees van de dorpelingen voor atoomwapens. Men verwacht overi gens, dat er slechts een raket met lading zal worden afgevuurd. Aggressieve blokken „Het heeft er de schijn van, dat de over eenkomst van Bagdad ten doel heeft vrede en veiligheid van het Nabije en Midden- Oosten te verzekeren, doch in feite gaat het om het stichten van een nieuwe mili taire groepering in deze gebieden, op de zelfde wijze gegrondvest als de reeds be staande aggressieve blokken", aldus radio- Moskou in een commentaar op het sluiten van het „pact van vijf". „De Verenigde Sta ten, die de drijvende macht achter de schermen waren bij het tot stand komen der Bagdadse organisatie, doen nog steeds alsof zij hier niets mede van doen hadden. Doch reeds het feit, dat hun waarnemers de beraadslagingen bijwoonden wijst er op, dat zij in feite deel uitmaken van de Bag dadse verdragsorganisatie". Te Bagdad is gesproken over „pogingen om andere Ara bische staten tot toetreden te verleiden, ook al hebben zij dit tot dusverre, op grond van overwegingen betreffende hun veilig heid en onafhankelijkheid, geweigerd", aldus radio-Moskou. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S O v i d i u s Een goed mens sterft nooit; hij leeft voort in de vruchten zijner goedheid. BONN (United Press) Dr. Adenauer is vandaag op zijn kanselarij teruggekeerd na een ziekte van bijna zeven weken. De bijna tachtigjarige kanselier wenste de leden van zijn staf die hem verwelkomden een vrolijk „goede morgen". Tientallen journalisten en persfotografen omstuwden Adenauers auto. Toen hij uitstapte, bijna een uur later dan hij voor zijn ziekte aan het werk placht te gaan, legde hij geen verklaring af, maar liep meteen door naar zijn werkkamer op de tweede verdieping van het gebouw. De kanselier zag nog wat bleek, doch overigens leek hij gezond. Dr. Adenauer controleerde een band opname die gemaakt is van de radio-bood schap die hij vanavond tot het Duitse volk zal richten. Hij bleef slechts enkele uren op zijn bureau. Pas in de loop van de ko mende week zal hij zijn gewone werk gaan verrichten. Geschorst. De kantonrechters te Am sterdam hebben de zaakwaarnemer H. G. H. te Amsterdam geschorst als kantongerechts gemachtigde. De Nederlandse Verenignig van Rechtskundige Adviseurs heeft onlangs in haar maandblad tegen H. gewaarschuwd. De president van de rechtbank heeft na een daarover gevoerd kort geding deze publi catie geoorloofd verklaard. BOMBAY (Reuter/AFP) Premier Boel ganin van de Sovjet-Unie en eerste partij secretaris Kroesjtsjev zyn in Bombay aan gekomen. Ter begroeting werden zwermen witte duiven als vrcdessymbool losgelaten. Op het vliegveld werden de leiders met een donderende toejuiching begroet. Twee dochtertjes van de burgemeester boden de gasten bloemen aan en bestrooiden hen met kleine pareltjes. Duizenden kinderen zwaaiden met vlaggetjes en strooiden bloe men. Boelganin inspecteerde eerst een ma rine-erewacht en sprak daarna van een podium de menigte aan met „myn vrien den. Wij zyn deze grote stad komen be zoeken, om haar burgers te ontmoeten en hun vooruitgang te zien op economisch, wetenschappelijk en cultureel gebied". De premier van de staat Bombay, Mo- rarji Desai, zei, dat Ghandi India geleerd had in vrede met de wereld te leven. Thans wordt India geleid door de vijf beginselen van coëxistentie, die ook de Sovjet-Unie huldigt. Bijna een millioen mensen stonden langs de twintig kilometer lange route naar het Vallabhai Patel stadion waar de gasten een officiële ontvangst werd bereid. Daar na reden ze naar de residentie van de gouverneur, waar hun een banket werd aangeboden. In Nieuw Delhi verluidt, dat de Rus sische leiders hun bezoek aan Birma met twee dagen zullen bekorten, om op de terugreis via India en Afghanistan naar de Sovjet-Unie meer tijd te hebben voor nader overleg met premier Nehroe van India. Op olifanten (UP) Vóór hun vertrek naar Bombay maakten de Sovjet-leiders bij Bareilly een tochtje door het oerwoud van de staat Oet- tar Pradesj, op olifanten. Met behulp van laddertjes stegen de Russische leiders op de olifanten die eerst door gras dat hun tot de ogen reikte stapten. Aan de rand van de jungle stonden 25 olifanten bij wijze van „erewacht". Zij begroetten het gezelschap door op de knieën te zakken en hun slurven in de lucht te heffen. Een „mahoet" liet de dieren kunsten verrichten. Met kuikentje De gasten hielden bij een bezoek aan een pluimvee-tentoonstelling, terwille van de persfotografen elk een kuikentje om hoog. Boelganin kreeg een grote Rhode Island-kip cadeau en een tijgerwelp van zeven maanden die aan een ketting wordt gehouden. Toen de fotografen Boelganin vroegen het dier de fles te geven, kwam een Indiase autoriteit tussenbeide, die de fotografen wegduwde. Boelganin en Kroesjtsjev waren in een Russisch vliegtuig naar Bareilly gereisd. Tienduizend mensen verwelkomden de be zoekers op het vliegveld van Izatnagar. Op weg naar Bareilly vloog het toestel over de uitlopers van de Himalaya. Indiase na- vigatoren en radio-telegrafisten hielpen de Russische bemanning tijdens de vlucht, die ook voor een deel over de Ganges-vlakte ging- De Times of India verwijt Boelganin dat hij zijn officiële bezoek heeft misbruikt voor het lanceren van aanvallen op de Westelijke mogendheden. Het invloedrijke blad reageerde in een hoofdartikel op Boelganins rede in het parlement van India. Ochtendgebed (AFP-Reuter) Vanochtend woonden de Russische leiders in een stadion bij Bombay een bijeenkomst van honderddui zend kinderen bij, die de gasten luide toe juichten. Tot verbazing van de aanwezigen hadden Boelganin en Kroesjtsjev de „tilak" op het voorhoofd, een rode verticale streep die voor Hindoes het teken is, dat de drager er van zijn morgengebed heeft uitgesproken. Een dergelijk teken dragen de „sadhoes", de heilige mannen, op het voorhoofd. Toen de Russische leiders op de tribune hadden plaats genomen werden duizend ballons en een groot aantal duiven losge laten. Twee bleven rondom de tribune fladderen waar zij door een vrouwelijk lid van de Sovjet-delegatie werden gevangen en aan Boelganin en Kroesjtsjev gegeven. Dezen lieten de dieren na enige tijd weer los, tot vreugde van de kinderen. Toen Kroesjtsjev de schare wilde toespreken, riepen de kinderen zo luid „Hindi Rusi bhaibhai" (Indiërs en Russen zijn broe ders), dat zijn woorden nauwelijks te ho ren waren. DE BILT: Een depressie bij Helsinki ver plaatste zich langzaam naar Estland. Het krachtige windveld boven de Noordzee bracht een stormachtige Noord-Westelijke wind langs onze kust teweeg, waarbij in Den Helder windstoten van 28 m. per sec. werden gemeten. Het omvangrijke hogedrukgebied boven de Oceaan veranderde weinig van plaats, maar een frontale storing trok vergezeld van buien over IJsland naar Midden-En- geland. De lucht die wordt aangevoerd, is tot op vrij grote hoogte onstabiel, zodat morgen opnieuw regen- en hagelbuien ver wacht kunnen worden. Een nieuwe storing bij Groenland beweegt zich naar de Noord zee. De wind zal tijdelijk afnemen, maar zal moi-gen in de loop van de dag onder in vloed van deze storing weer toenemen. (van hedenmorgen 7 unr) 3d weers- 5 m 5 ■O tl h" c r£C m toestand - g 5 1- 4-» Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven VI. Z.-Limb. sneeuw sneeuw licht bew. regenbui regenbui motregen licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. mist onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. regen nevel onbewolkt licht bew. regen geheel bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew zwaar bew NNO NNW NNO NW NNW W NW W WNW windstil NW W W W WZW NNW ZZO NW O ZZO 2 E -4 0,5 -1 2 -1 0 0,1 1 0,1 0,1 2 1 4 -1 4 4 0,2 4 1 1 2 2 2 10 3 10 2 10 h. NNW 7 kr. WNW 8 kr. WNW 7 mat. NNW 4 mat. NW 4 m. WNW 4 matige W 2 matige W 3 Neerslag laatste 24 uur. »X)COCCOCOOCOCCCOCCCOCCCCCOt*DCOCOCOOCCCOOOOCOOOCCOCOCOC« KRACHTIGE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Opklaringen maar ook enkele ver spreide regen-, hagel- of sneeuwbuien. Overwegend matige, maar langs de kust aanvankelijk nog krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere temperaturen met in het binnenland plaatselijk lichte vorst. 25 November Zon op 8.17 uur. onder 16.40 uur. Maan op 14.07 uur. onder 2.45 uur. Maanstanden 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 November Hoog water: 10 29 en 23.07 uur. Laag water: 5.41 en 18.12 uur. Vrijdag 25 November Hoog water: 11.43 en uur. Laag water: 7.01 en 19.25 uur. OCOCOOXXXXXXPCCODCOCCOUXXOCCXXXÖ ■JXJ.XXCCCCCCCCO

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1