Kartelpolitiek bevredigt de assemblée der E.G.K.S. niet Koningin Juliana bezocht Arnhem Jongenskiel Agenda voor Haarlem Franse weerspannigheid een pijnlijke affaire Bonn vormt een soort generale staf Bezoeken aan Insula Dei, Diaconessen- huis en schilderijen-expositie Uitbreiding van het aantal Kamerleden Nieuwe functies voor luitenant- generaals Speidel en Heusinger Onlusten verhinderen de verdeling van Bombay Studentenrel in Sorbonne Poujade krijgt geen geld van zijn volgelingen Sabena bestelt 8 grotere Sikorsky-helicopters Franse militairen willen niet naar Noord-Afrika Kindje verkouden? Razzia's in Oost-Sumatra op leden van de Masjumi Ontdekking van archeologen bij Rome Krupp gaat vliegtuigen bouwen in Bremen Vermiste kapitein na uren zoeken uit zee opgepikt Otto Strasser sticht een nieuwe partij Britten spuiten op Cyprus met gekleurd water DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, Donderdag. Europa's eerste en enige supra-nationale instelling, de Europese gemeenschap voor kolen en staal, heeft het niet gemakkelijk. Zij vindt machten op haar weg, die in sombere uren welhaast onverslaanbaar lijken. Dat men daarbij het vertrouwen in de toekomst nog niet behoeft te verliezen, is gebleken uit de hooggestemde redevoering van René Mayer, president van de Hoge Autoriteit. Hij zei: „De ons opgedragen taken zijn zwaar, doch ons geloof verzet bergen". Hij gaf vervol gens cijfers van de West-Europese steen koolproductie, de industriële productie in de gemeenschap is bijna zeven maal meer gestegen dan de steenkoolproductie. Men zal dan ook moeten omzien naar andere energiebronnen. Een soortgelijk geluid liet de heer Etzel, vice-president van de Hoge Autoriteit horen. Hij was het die de assem blée officieel op de hoogte stelde van de resultaten van de anti-kartelpolitiek. De „Gemeinschaftsorganisation Ruhrkohle" of tewel „Georg" wordt ontbonden. Er komen drie geheel onafhankelijke verkooporgani saties voor in de plaats. Ook het Belgische verkoopkartel de „Cobechar" schijnt de Hoge Autoriteit niet veel moeilijkheden meer in de weg te leggen. Pijnlijke affaire Wat men zal bereiken met pogingen tot ontbinding van een Zuid-Duits steenkool- kartel, de O.K.U., is nog onduidelijk, maar de ontbinding van het Franse inkoopkartel voor steenkool, een regeringskartel dat „Atic" heet, dreigt een pijnlijke affaire te worden; zowel pijnlijk voor Frankrijk als voor de gemeenschap zelf. De weerspannig heid der Fransen te maken tot inzet van een proces kan men in Straatsburg horen aanduiden als een verplaatsing der moei lijkheid. Toch zou men het hof met goed recht een uitspraak kunnen laten doen over BONN (Reuter) De twee hoogstge- plaatste generaals in West-Duitsland heb ben nieuwe functies gekregen in het ge reorganiseerde ministerie van Defensie. Luitenant-generaal Hans Spiedel, tot dus verre de West-Duitse vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, neemt de nieuwe afdeling „strijdkrachten" onder zijn hoede en luitenant-generaal Adolf Heusinger, hoofd van de militaire afdeling, is benoemd tot chef van de raad van de militaire staf. De vroegere militaire afdeling is met de reorganisatie onderverdeeld in vier secties strijdkrachten, leger, luchtmacht en ma rine. De hoofden van deze secties vor men tezamen de raad van de militaire staf. Tot leden van het opperbevel werden voorts benoemd de vroegere luitenant-ge neraal Helmut Laegeler (leger), de vroe gere kaptitein ter zee Adolf Zenker (ma rine) en de vroegere luitenant kolonel Wer ner Panitzki (luchtmacht). Speidel zal als leider van de „Streitkraefte"-divisie ver- antwooordelijk zijn voor de organisatie van het een half millioen tellende leger dat West-Duitsland in 1959 op de been hoopt te hebben. BOMBAY (Reuter) De beide Kamers van het parlement van de Indiase staat Bombay hebben besloten de bespreking van een motie, waarin werd voorgesteld Bombay in drie staten te verdelen aan de hand van de taal der inwoners, voor onbe paalde tijd uit te stellen. De motie werd gesteund door de Congres (regerings)partij. De socialisten en communisten waren er tegen. Er hebben zich naar aanleiding van dat voorstel wanordelijkheden voorgedaan, waarbij tot nu toe twaalf personen om het leven zijn gekomen en 250 gewond. De po litie heeft bij zuiveringsoperaties meer dan vierhonderd personen aangehouden. Het Bombayse vervoersstelsel heeft voor een half millioen ropijen (ongeveer vier honderdduizend gulden) schade geleden. Acht dubbeldeksbussen werden in brand gestoken en 160 beschadigd. Vijftien tram wagens werden met stenen bekogeld. ADVERTENTIE Lever deze bon in winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftjes Lipstick 8 modieuze kleur-nuancea Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat I Imp, J. W. Lahnemann, Postbus 18, Laren N.H. Telefoon: K-2953 - 304? PARIJS (United Press) Linksgezinde en rechtsgeoriënteerde studenten aan de Sorbonne zijn slaags geraakt over de komst van een nieuwe professor in de philosophie. Jean Guitton, die tijdens de oorlog de Vichy-regering gesteund heeft. De rel begon toen rechtsgezinde studen ten de collegezaal betraden waar professor Guitton een beschouwing wijdde aan Leib niz onder het aanheffen van kreten als „Lang leve Guitton" en linksgezinde stu denten verwijderden. De linksen haalden versterkingen en vielen de rechtsen aan toen deze de collegezaal verlieten. Het hoofd van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte Pierre Renouvin, ver scheen daarop op de trappen van de kerk .van de Sorbonne en riep de studenten tot de orde. de al of niet juiste interpretatie van de bestaande kartelbepalingen. Er kwam tij dens het debat nogal wat critiek los uit de assemblée over deze kwesties. Men acht al gemeen de vrije concurrentie de hoeksteen der gemeenschap en daarbij ontbraken de socialistische stemmen allerminst. Het so cialistische blok achtte de huidige kartel- politiek een vlucht uit de verantwoorde lijkheid en de Hoge Autoriteit protesteerde daartegen. Het debat mondde uit in korte re- en duplieken, zonder dat de standpun ten tot elkaar kwamen. AURILLAC (Reuter) Een gedeelte van de acht honderd duizend leden van Pierre Poujade's anti-belastingbeweging heeft geweigerd hun contributie voor vol gend jaar nu reeds te voldoen, Zoals Pou jade dringend had verzocht. Gedelegeerden uit vijftien departemen tale federaties van de beweging namen dit besluit op een bijeenkomst te Aurillac in Centraal-Frankrijk. Poujade werd ervan beschuldigd de beweging te misbruiken voor politieke doeleinden. De aanwezigen besloten tot de instelling van een reorga nisatie-commissie, die Poujade en zijn na tionaal bureau niet langer als haar verte genwoordigers erkent. Poujade heeft op een persconferentie te Rennes verklaard dat hij niettemin can- didaten zal stellen in alle districten voor de parlementsverkiezingen. Hij zei dat de „Unie ter verdediging van winkeliers en ambachtslieden" zal aandringen op de bijeenroeping van staten-generaal. Gelijk in 1789 aan de vooravond van de Franse revolutie geschiedde. BRUSSEL De bestuursraad van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft besloten acht helicopters van het type Sikorsky S 58 te kopen. De aflevering van deze toestellen zal beginnen in het voor jaar van 1956. Zij zullen de S 55 op de be staande helicopterlijnen vervangen. De S 58 kan twaalf passagiers vervoeren en bagage in een afgescheiden ruimte inne men. De Sabena die tot November vijftig duizend passagiers op haar helicopternet heeft vervoerd, hoopt met de nieuwe toe stellen zeventig duizend passagiers te ver voeren. PARIJS (Reuter). Ongeveer honderd Franse militairen, die naar Noord-Afrika gezonden zouden worden, zijn uit hun kazerne van Chanas ln de Parijse voorstad Coubevoie gebroken en hebben ln Parijs een betoging gehouden op de Champs Elysées. Velen van hen werden ln hechte nis genomen. De uitgebroken soldaten zijn dienstplich tigen, wier groot verlof is uitgesteld, zodat zij naar Noord-Afrika gezonden kunnen worden. Dinsdagavond hadden militairen in de kazerne reeds luidruchtig geprotes teerd. Sedertdien was de kazerne omsin geld door politiemannen. De groep van 150 soldaten had Woens dag reeds naar haar bestemming moeten vertrekken, maar het vertrek werd uit gesteld toen bleek, dat een aantal niet was teruggekeerd van verlof. Volgens het pro-communistische blad „Libération" begonnen de betogers te schreeuwen, toen de troepen op de bin nenplaats van de kazerne aangetreden stonden en meegedeeld werd, dat zij naar Meknes in Marokko zouden vertrekken. Een vijftiental soldaten zou in de verwar ring die de betogers stichtten, kans gezien hebben het kazerneterrein te verlaten. Vijf of zes oproerkraaiers zouden in cellen in gesloten zijn. In de afgelopen weken hebben zich meer van dergelijke incidenten bij troepen die naar Noord-Afrika gezonden werden, voor gedaan. ADVERTENTIE borstje Dan rug, keel en inwrijven met DJAKARTA (PIA) De militaire po litie heeft door geheel Oost-Sumatra raz zia's uitgevoerd. Negen en twintig per sonen, die ervan verdacht werden hand langers van de terroristische Darul Islam te zijn, werden gearresteerd. Enige tijd ge leden zijn ook reeds vijftien personen ge arresteerd in Pemetang Sianter, waar thans de assistent-wedana, die tevens een voor staand lid van de Masjumi-partij en twee de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Masjumi is, werd gearresteerd. Wa pens en documenten werden in beslag ge nomen. Het hoofdbestuur van de Masjumi te Djakarta heeft telegrafisch nadere inlich tingen aan het bestuur van Oost-Sumatra verzocht. De Masjumi is de partij van pre mier Harahap. Mil Op het Zuidelijk deel van de Stille Oceaan heeft men een gekapseisd schip, de „Joyita", aangetroffen, waarop geen spoor meer ivas te bekennen van de 25-koppige bemanning. Het schip de „Degei" werd er op uit gestuurd om een onderzoek in te stellen. Op de foto probeert de bemanning van de „Degei" aan boord te komen van de „Joyita". Koningin Juliana heeft Woensdag een officieel bezoek gebracht aan het Diacones- senhuis te Arnhem, dat zulk een bewogen historie in de laatste oorlogsjaren heeft ge had en dat enkele dagen voor de bevrijding door brand werd verwoest. Met veel in spanning heeft men na de bevijding een ja ren durende actie gevoerd om tot de bouw van een nieuw Diaconessenhuis te komen. Het nieuwe ziekenhuis is nu een der mo dernste in Europa en biedt plaats aan ma ximaal 320 patiënten. Na aankomst van de Landsvrouwe hield de voorzitter van het bestuur mr. C. E. E. Kuntze een toespraak, waarin hij, na de geschiedenis van het ziekenhuis gememo reerd te hebben, een uitspraak van de Ko ningin citeerde uit een toespraak op Cura sao tot de rijpere jeugd: „de wil is de ma ker van de daad", die toepassend op hen, die aan de totstandkoming van het zieken huis hebben meegewerkt. De heer Kuntze memoreerde, dat bij de eerste steenlegging van het oude huis in 1930 koningin Emma een door haar onder tekende oorkonde, gevat in een loden ko ker, in een daarvoor bestemde ruimte plaatste. Het lood heeft de brand in 1945 getrotseerd, al is het oppervlakkig bescha digd geworden. Het had het bestuur een goede en treffende gedachte geleken, om Koningin Juliana thans te verzoeken om ter opening van dit huis een nieuwe oor konde met haar handtekening te willen be krachtigen en deze tezamen met de oude oorkonde te plaatsen in de nis onder de beeltenis van haar grootmoeder. Nadat de Koningin de oorkonde had on dertekend legde zij beide oorkonden in de daarvoor bestemde nis. Na een rondgang door het ziekenhuis verliet de Koningin, luide door het perso neel toegejuicht, het gebouw. Sporen van mensen, die 200.000 jaar geleden leefden Italiaanse archeologen hebben sporen ontdekt van mensen die omstreeks 200.000 jaar geleden in het gebied van Rome moe ten hebben geleefd. Graaf Francesco Pellati, president van het Italiaanse instituut voor menselijke pa leontologie, heeft onthuld dat deze sporen aangetroffen zijn even ten Noorden van Rome. Men vond hier fossielen van stenen bijlpunten van het soort dat de pithecan- thropos gebruikte in zijn strijd tegen mas todonten en sabletijgers. Men vond 22 bijlpunten bij een opgra ving tot 36 meter beneden de zeespiegel in Torre di Pietra. In de nabijheid heeft men fossiele geraamten gevonden van prae- historische olifanten en hyena's. Uit de geologische formaties waarin deze overblijfselen zijn gevonden, kon worden afgeleid dat zij dateerden uit een periode van ongeveer 200.000 jaar geleden. Ver moedelijk zijn de overblijfselen eens be graven door een uitbarsting van de reeds sinds lang „dode" vulkaan te Bracciano, 45 km. ten Noorden van Rome. BONN (ANP) Krupp gaat zich nu ook op de bouw van vliegtuigen toeleggen. Vol gens een mededeling van het verbond der Duitse luchtvaartindustrie zal de firma Krupp haar oude vliegtuigfabriek in Bre men doen herleven en er reeds volgend jaar beginnen met de constructie van het Fran se vliegtuig „Noratlas", waarvoor Krupp de licentie heeft gekregen. De in 1934 door Krupp in Bremen gestichte vliegtuigfabriek beschikt nog over in goede staat gehouden werkplaatsen. De firma wil vijftig tot hon derd millioen mark in de vliegtuigbouw in vesteren en zij is daarvoor een gemeen schap aangegaan met de firma's Siebel, Henschel en Hamburger Flugzeugbau. De „Noratlas", wordt aangediend als een vliegtuig, dat in het bijzonder geschikt is voor het burger vrachtvervoer, doch vol gens berichten in de Duitse pers zou ook het West-Duitse ministerie van Defensie dit type willen aanschaffen als transport vliegtuig voor de nieuwe Duitse luchtmacht. Koningin Juliana gebruikte de lunch ten huize van de commissaris der Koningin aan de Velperweg. Aan de Velperweg hadden zich in het middaguur, tegen half drie, talrijke belang stellenden opgesteld om getuige te zijn van het bezoek van de Koningin aan Insula Dei, een R.K. stichting, die in 1837 is opgericht als bestedelingenhuis van Rooms-Katholie- ke wezen. In 1944, bij de slag om Arnhem, werden ook deze gebouwen verwoest. Na de oorlog vonden de zusters tijdelijk onder dak in „Sacré Coeur" aan de Velperweg. Er werd besloten niet meer in de binnen stad te bouwen. Daarom werd in 1948 het landgoed Rennenenk aangekocht, waarop verrezen eenkweekschool met internaat en gymnastiekzaal, een schippersschool met internaat en een verpleeghuis voor ouden van dagen. In de hall van het huis voor ouden van dagen werd de Koningin ont vangen. Nadat deken Van Rossum een kort woord had gesproken over het werk van Insula Dei volgde een rondgang door het tehuis voor Ouden van Dagen. Vervolgens liep Koningin Juliana langs de kweekschool voor Opleiding tot Onderwijzers en Onder wijzeressen en langs het Internaat voor Op leiding van Schipperskinderen, de „schip persschool". Zij bezocht deze school niet wegens enige gevallen van roodvonk, die daar zijn. In het gemeentemuseum bezocht de Ko ningin de tentoonstelling „Vrouwen Schil deren". Een van de Amsterdamse Joffex-s bood Hai-e Majesteit een bloembouquet aan. De Koningin onderhield zich enige tijd met enkelen van de exposerende schilderessen, alvorens de terugreis naar Soestdijk te aan- vaax-den. Minister-president Drees en minister Beel hebben de Tweede Kamer hun Me morie van Antwoord gezonden over het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal leden van beide Kamers der Staten-Gene- raal. Verscheidene leden der Eerste Kamer, die in 1952 tegen de uitbreiding van de le dentallen hadden gestemd, hebben bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1955 verklaard, dat een beperkte uitbrei ding, te weten tot 120 en 60 leden, voor hen aanvaardbaar zou zijn. De ministers vin den in deze verklai-ing geen voldoende aanleiding terug te komen op de voor stellen tot uitbreiding der Kamers tot on derscheidenlijk 150 en 75 leden, zoals deze voorstellen ook bij de vorige grondwets wijziging aan de orde zijn gesteld. De ministers merken op dat de regering in de in het bijzonder ook van de zijde der Kamers naar voren gebrachte argumenten en betoogde wenselijkheid voldoende aan leiding heeft gevonden andermaal deze voorstellen in te dienen. Aan de erken ning, dat ons parlement in verhouding tot de omvang van de bevolking klein is, zou een argument kunnen worden ontleend te betogen, dat het aanbeveling verdient de uitbreiding van de Kamers bij een inci dentele en niet bij een algehele herziening van de Grondwet te verwezenlijken. Het staatkundig belangrijkste werk van een eventuele algehele herziening zal dan ge schieden in een parlement, dat qualitatief meer is aangepast aan de toegenomen om vang van de bevolking dan thans het ge val is. Wat het vei-band tussen het aantal zetels en de grootte van de kiesdeler betreft ver klaren de ministers, dat wordt voorgesteld bij de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer door benoemdverklaring binnen twee maanden na de totstandko ming van de grondwetsherziening aan lijs ten, aan welke bij de laatstgehouden ver kiezing geen plaats is toegewezen, ook dan geen plaats toe te kennen. Bij de uitbrei ding van de Tweede Kamer zullen dus zij, die op grond van een kleinere kiesdeler zit ting zouden kunnen krijgen, niettemin niet tot de Kamer worden toegelaten. Hoe deze aangelegenheid bij daarop volgende verkie zingen van de Tweede Kamer na de Grondwtesherziening zal moeten worden geregeld is een zaak, welke de wetgever te zijner tijd nader onder ogen zal kunnen zien. De zalige periode des levens, waarin de jongenskiel nog om de schouders glijdt, wordt ge kenmerkt door vele onder perioden. Er is een tijd geweest; waarin mijn zoon voortdux-end goede daden verrichtte en zelfs bereid was oude dames tegen haar wil naar de over kant van drukke straten te slepen. Dat was zijn welpen- tijd, waaraan een ongelukkige liefde voor een charmante akela een ontijdig einde maakte. Hierdoor miste hij een brillante carrière als padvinder, doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan en de instincten van de woud loper braken zich bij hem evenzeer baan, ook al trok hij niet met zijn kornuiten de Ne derlandse wildernissen in onder het uiten van schorre hyenakreten. Hij kreeg van een bloeddorstige tante op zijn verjaardag een waterpistool en oefende met behulp daar van een tijdlang een ware terreur uit op zijn huisge- genoten. Na deze Batavieren- episode kwam zijn geest tot rust in een merkwaardige neiging tot uitvinden. De ont dekkingsperiode van zijn leven was toen aangevangen en, als de voortekenen niet bedriegen, zal deze nog een wijle voort duren. Het voordeel van deze periode is, dat de daarbijbe horende werkzaamheden zich in alle rust en vree afspelen in zijn kamertje, op de be slotenheid van de zolder. Zo nu en dan moet het productie proces gecontroleerd worden, aangezien de moderne tijd aan jongelui allerlei mogelijkheden op knutselgebied schenkt, die niet zonder gevaar zijn. Met enige inspanning hebben wij in vei-enigd optreden weten te vooi'komen, dat daar op zol der een electrische centrale werd gebouwd, waarvan de onderdelen onbetrouwbare in drukken maakten. Enkele knallende kortsluitingen en een steekvlam door het dak venster hadden de familie tijdig op het ongewenste bouwwerk opmerkzaam ge maakt. Daarna werd zijn activiteit meer getrokken in de richting van het comfoi't. Het is mij nu duidelijk, waarom het onbe gonnen werk is te protesteren tegen de verwekelijking van onze samenleving door een teveel aan gemakken. Het is een oex-drang der mensheid, zich te omringen met comfort. Wanneer een jongen van veer tien reeds zo sterk de stem des bloeds in zich hoort spre ken over comfort, behoeven wij niet te hopen dat volwas senen en bloc zullen terug keren tot de rustige tijden van trekschuit en kilometersverre wandelingen. Onze jongeman heeft een ingewikkeld samenstel van technische spitsvondigheden geconstrueerd, dat hem in staat stelt des morgens zijn wekker te doen zwijgen door zich eenvoudig ln bed om te draaien. Hij slaapt daartoe in een netwerk van draden en katrollen, doch het toestel werkt perfect, aangezien hij gedurende twee weken iedere morgen telaat op school arri veert. Bovendien heeft hij zich door een samenstel van leidingen en raderen de moge lijkheid verschaft, de deur van zijn slaapkamer open en dicht te doen van zijn bed uit. Het nut van deze laatste uilvin ding is niemand geheel duide lijk, vermits die deur niet open en dicht hoeft als hij in bed ligt. Beter begrip voor technische mogelijkheden wekt zijn uitvinding van de „den kende boekzoeker." Wanneer hij op een knopje drukt, dat tesamen met dei'tig andere knopjes op zijn schrijftafel is aangebracht, springt het boek, dat hij bij zijn huiswerk nodig heeft, uit de rij naar voren. Alle knopjes hebben bijschrif ten. „Geschiedenis," „Aard rijkskunde," Frans," „Neder lands," „Rekenen," enzovoort. Toen ik echter tijdens zijn af wezigheid door een druk op de knop voor de aardigheid het boek voor Algemene Ge schiedenis eens wilde doen tevoorschijn springen, vloog een deel van „Vreselijke Avonturen van Robin Hood" in mijn aangezicht. Of ik ver keerd was aangesloten, dan wel of de knopjes slechts ter camouflage van opwindende lectuur dienden, is mij nooit geheel duidelijk geworden. Zijn aardigste uitvinding is ongetwijfeld een huistelefoon, die niet zoals de traditio nele huistelefoons wei-kt met zwakstroom, doch door middel van holle buizen. Een stelsel van spiegels stelt hem bovendien in staat, de opge- roepene ook te zien, al heeft deze installatie de beperktheid dat men er slechts één persoon mee bereiken kan, namelijk zijn blonde buurmeisje, dat de aangrenzende zolderverdie ping bewoont. De werking van het appa raat werd ons geheel en al duidelijk, toen wij, als ti'Otse en glimlachende ouders voor zichtig „hallo" in het toestel liepen en toen ten anwoord kregen „Ja, lieverd?" Op de spiegel verscheen een aller liefst gezichtje, dat echter schielijk betrok. Helaas is de neiging tot productiviteit en opbouw ,in de laatste dagen blijkbaar ver drongen door een angstaan jagende zin voor vernietiging en geweld. De brute instelling der maatschappij heeft nu eindelijk ook vat op onze jon gen gekregen. De toestellen tot comfort en contact zijn af gebroken en daarvoor in de plaats zijn retorten en glazen vreemdsoortigheden gekomen, die tesamen met een bunzen- brander een laboratorium van angstwekkende mogelijkheden vormen. De scheikundeboeken van school hebben hem blijk baar bewezen, dat de elemen ten der aarde aardig speelgoed zijn in handen van de deskun dige. Hij mengt zwavel en koolstof en andere geheimzin nigheden tot substanties, die al enkele malen bijna het dak van ons huis hebben geslagen. De vreselijke gevolgen van zijn schei- en mengai-beid weerhouden hem blijkbaar niet, voort te gaan met expe rimenter die niet anders dan een fatale afloop kunnen hebben. Wij hebben het lang aangezien en zoveel mogelijk rekening gehouden met zijn wensen. Hij moet zich ten slotte in zijn liefhebberijen kunnen uitleven. Doch nadat de muren van zijn leuke jongenskamertje op zekere dag na een hevige slag met een laag roet van twee centi meter bedekt bleken, terwijl de uitvinder zelf met ge scheurde kleren en de omlijs ting van zijn kastdeur om de hals in een zolderhoek terug gevonden werd,, hebben wij gemeend er een einde aan te moeten maken. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. De zalige jongenskiel, glijdend om zich ontwikkelende schouders, doet jonge mensen vreemd soortige neigingen aan. We moeten er nog eens over pein zen of we niet tot nog kracht dadiger maatregelen zullen moeten overgaan om aan de uitvindersperiode een defini tief halt toe te roepen. Dat is ons dezer dagen vol komen duidelijk geworden, toen wij zijn verlanglijstje voor Sinterklaas onder ogen kregen. Het vermeldde slechts twee eenvoudige dingen: Een flesje zwaar water en een brok veredeld uranium. We denken, er niet aan. Is hij nou helemaal? J. L. ADVERTENTIE Hachelijk avontuur KAAPSTAD (Reuter) Roa Hansen, de Noorse gezagvoerder van de Britse wal visvaarder „Setter IX", heeft dezer dagen een hachelijk avontuur beleefd. Twee da gen nadat zijn schip Dakar had verlaten, op weg naar het Zuiden, werd hij door de bemanning vermist. De walvisvaarder wendde de steven en voer terug, waarna weer in Zuidelijke richting werd gevaren. De vermiste werd niet gevonden. Toen men nog eens een eindweegs terugvoer, viel het schijnsel van de zoeklichten op de drenke ling, die zeven uur had rondgezwommen, gekleed in hemd en broek. De lijn die hem werd toegegooid negeerde Hansen. Hij klom op eigen kracht aan boord. Hoewel hij spoedig over de schrik heen was, zal hij de expeditie waarschijnlijk niet verder leiden, doch van Kaapstad, waar de walvisvaarder inmiddels is aan gekomen, naar Noorwegen terugkeren. Over het avontuur is hij bijzonder zwijg zaam. Otto Strasser, voormalig hooggeplaatst lid der Duitse nationaal-socialistische par tij, die in 1930 met Hitier brak (zijn jongste broeder Gregor werd door de nazi's terecht gesteld), het „Zwarte Front" stichtte en in 1933, bij het aan de macht komen van Hit- Ier, Duitsland verliet, heeft Dinsdag te Miinchen medegedeeld een nieuwe partij, de „bond voor Duitslands herstel", te heb ben opgericht, die aan de in 1957 te hou den West-Duitse algemene verkiezingen zal deelnemen. Strasser, die zich in Canada vestigde, werd in 1934 door de nazi's van zijn Duitse staatsburgerschap vervallen verklaard. Hij heeft, na de oorlog, een langdurige juridi sche strijd gevoerd om dit te herwinnen. Tenslotte slaagde hij hierin, Hij keerde in Maart j.l. in West-Duitsland terug. Strasser deelde mede reeds een „kader organisatie" voor zijn partij te hebben. Hij stelde voor dat de Duitsers in een volks stemming zullen uitmaken, of zij al dan niet voor hereniging van het land op basis van „gewapende neutraliteit" zijn. NICOSIA (Reuter/U.P.) Een be toging van scholieren te Nicosia op Cyprus heeft zich ontwikkeld tot anti-Britse onge regeldheden. Britse vrouwen vluchtten uit de hoofdstad, waar militairen de oproer lingen met traangas en knuppels te lijf gin gen. In de Griekse wijken van de stad begaven de ontevredenen zich van wijk naar wijk. Als de orde in een wijk was hersteld, begonnen de wanordelijkheden weer in een andere. De betogers bekogelden politie- en andere auto's en regeringsge bouwen met stenen. Britse militairen be spoten de oproex-kraaiers met gekleurd water uit een waterkanon om hen te kun nen herkennen. Bij een bomaanslag in een Britse bar werd een vrouw gewond. De scholieren die uitgerust waren met oude gasmaskers betoogden uit protest tegen de sluiting van middelbare scholen op last van de Britse gouverneur Harding. Gemaskerde opstandelingen hebben een aanval gedaan op een munitie-opslagplaats. De verzetslieden vielen een Britse stelling met geweervuur en handgranaten aan. Twaalf militairen beantwoordden het vuux. DONDERDAG 24 NOVEMBER Minerva: Onder auspiciën van „Bijzonder Kerkewerk", vex-toning van de film „Gra zige weiden", 14 jaar, 8.15 uur. Cinema Pa lace: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De Pickwickclub", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Meisjes voor Tanger", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Detectieve Cal- laghan grijpt in", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Op weg naar Singapore", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can Can", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Operaconcei-t door het Kon. Mannenkoor „Caecilia", o. 1. v. Nico Hogerwerf. Zuider kapel: 20 uur, Spr. G. Niewenhuijsen. Ge bouw „Zang en Vriendschap": 20 uur, Fix-st Chui-ch of Christ, Scientist, Dankdienst. VRIJDAG 25 NOVEMBER Cinema Palace: „Stormy weather" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetstappen in de mist", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De vex-zonken schat", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uxir. Roxy: „De onkwetsbare mr. Moto", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uxir. Luxor: „Oproer in cel II", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mogambo", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: 20.15 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit. Causerie door der. E. J. Slijper over „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5