RK Kamerleden praten handelwijze van betrokken priester niet goed Zie Boven Nieuw soort camera op grootste sterrenkijker Programma werkzaamheden in gemeente Haarlemmermeer Het Haarlemse huwelijk Pater Stokman: „Burgerlijk recht wordt geëerbiedigd, mits het niet kan uitgaan boven individuele gewetens overtuiging Pharmacon-bepalingen onverbindend Nieuwe directeur van Academisch Zieken huis te Leiden Verbetering van wegen, bouw van scholen en aanleg straten Reserve zal stijgen tot f 1.497.000 Overschot van aardappelen DONDERDAG 24 NOVEMBER 1955 9 Beperking inzake vestiging en aantal filialen is opgeheven Kerkelijk Nieuws Reina Prinsen Geerligs- prijs gewonnen door de student Willem G. Klooster Nuttige modieuze geschenken Import Patentsteek Pulloverƒ17.50 Import Patentsteek Vestƒ19.95 Import Lambswool Vest29.95 Orig. Ital. Angora Twinsetƒ49.95 Vlotte flanel plooi- en plissérokken v.a. ƒ21. Vele keurstempels in autolampen zijn vervaagd Historische documenten in Londen onder de hamer Nieuwe leden algemeen be stuur en Raad van Beheer van de Jaarbeurs Prijsstijging bij uitvoer in het komend voorjaar Bonn wil wel wapens maar geen koppelverkoop Mannequins-organisatie 99 (Van onze parlementaire redacteur Nadat onder meer prof. Oud Dinsdag het zijne had gezegd over het „Haarlemse hu welijk" hield Woensdag prof. Gerbran- d y (A.R.) zich er mee bezig. Hier had men, zoals hij opmerkte, te maken met een rechtsconflict tussen het burgerlijk en het canonieke recht. Hij wees er op, hoe vol gens nooit weersproken persberichten het burgerlijke huwelijk ongeldig zou zijn ver klaard in een brief van de secretaris van de bisschop van Haarlem. In dit geval had volgens prof. Gerbrandy de Katholieke Kerk getracht haar gezag niet alleen over leden dier Kerk, maar tevens over niet- leden uit te oefenen. Dit achtte hij een zeer ernstige zaak. Twee soorten oplossin gen zouden voor dergelijke conflicten tus sen twee verschillende rechtsstelsels denk baar zijn, te weten, het doen van een keuze zoals men dat ook wel ziet op het gebied van het internationaal privraatrecht om trent het recht, dat dan zal gelden, of wel een handelen overeenkomstig de onlangs door de Paus tot de Katholieke geestelijk heid in Duitsland gerichte vermaning om geen kerkelijk huwelijk te sluiten zonder dat er een burgerlijk huwelijk aan vooraf is gegaan. Dit laatste, zo betoogde pater dr. Stokman (K.V.P.), kwam overeen met het reeds in 1924 door het Provin ciale Concilie te Utrecht ingenomen standpunt. Hij keerde zich tegen de stelling, als zou de kerkelijke overheid wetsovertreding willen dekken. Dat was een uiterst eenzijdige voorstelling van zaken. Onjuist was ook de bewe ring dat die overheid minachting voor de burgerlijke wet aan de dag zou leg gen. Aan wat er gebeurd was had de kerkelijke overheid geen schuld. Dit gold voor de onttrekking van Anneke Beekman aan de door de rechter over haar gestelde voogdij. En wat het hu welijk te Haarlem aangaat verklaarde hij nog eens nadrukkelijk, dat de Ka tholieke Kamerleden de handelwijze van de priester in kwestie geenszins goedkeuren. De stellingen van prof. Oud omtrent aller plicht zich aan de voorschriften van de wet en aan uitspraken van de rechter te hou den kon pater Stokman onderschrijven, mits men begrijpe, dat het positieve bur gerlijke recht in bepaalde uitzonderingsge vallen heeft te bukken voor het individuele geweten, namelijk wanneer wij God meer dan de mensen te gehoorzamen hebben. In het geval Anneke Beekman was van ker kelijke zijde gezegd, dat de „pleegouders" niet in geweten verplicht waren het kind te houden. Intussen kon de Kerk niet ver der gaan, zij moest uiteindelijk aan de in dividuele gewetensvorming ruime vrijheid laten. Tenslotte kon de Kerk niet uitmaken, wat nu in het belang van het kind was. „Dat behoeft zij ook niet en dat behoeven wij evenmin als zij", repliceerde prof. Oud, „want daarvoor dient nu juist de rechter. Uit respect voor de burgerlijke wet zou de Kerk, gelijk in Frankrijk in een soortgelijk geval was gebeurd, gezegd moeten hebben, dat men aan de burgerlijke wet (dus aan de rechterlijke uitspraak) had moeten vol doen." In het geval van het Haarlemse huwelijk maakte pater Stokman een onderscheid tussen de betrokken geestelijke en de leken. Eerstgenoemde had zich, alleen reeds om dat ook zonder hem het kerkelijk huwelijk tot stand had kunnen komen, van assisten tie moeten onthouden. Wat de beide leken aangaat, die stonden voor een uitzonderlijk individueel gewetensconflict. „Als men be weert, dat onvoorwaardelijke de burger lijke wet moet voorgaan, dan hebben Ka tholieken niet de vrijheid naar hun gewe ten ten aanzien van het heilig huwelijks sacrament te handelen", riep pater Stok man uit. Hiertegenover betoogde prof. Oud, dat men zich aan het overheidsgezag heeft te onderwerpen en c'-t de overheid, behal ve wanneer zulks uitdrukkelijk in de wet is bepaald (bijvoorbeeld in de Dienstplicht wet), niet voor het individuele geweten behoeft te wijken. Minister Donker ging op dit alles niet in. Hij bepaalde zich tot de opmerking, dat tegen overtreding van het voorschrift, waardoor aan een kerkelijk huwelijk de burgerlijke huwelijksvoltrekking vooraf moet gaan, behalvedan oplegging van de door de wet vremelde boete, weinig te doen valt. Voorts kon hij mededelen, dat zich vele jaren geleden nog een geval als het Haarlemse had voorgedaan en dat hem verder alleen bekend is, dat er onlangs vemoedelijk een soortgelijke overtreding is begaan. Daaraamtrent is een onderzoek gaande. Gratiebeleid Ten aanzien van zijn gratiebeleid bleef minister Donker zijn bekende standpunt handhaven. Er zijn nog 365 politieke delin quenten gedetineerd, allen zeer zware ge vallen. Hiervan kregen 151 levenslang. Van de overige 214 komen er in 1957 150 vrij. Van rechtsongelijkheid bij de straf toedeling was ten opzichte van die 365 geen sprake. Derhalve bestond er niet de geringste reden tot gratieverlening over te gaan. Wat de massale gratieverlening betreft, waartoe in Mei was overgegaan, zei de minister, dat er geen reden bestond om van verkapte amnestie te spreken. Zeer uitvoerig was het staatsrechtelijk verweer tegen de kritiek op de intrekking van het wetsontwerp inzake de reorganisa tie van de rechterlijke macht. De intrek king had berust op een besluit van de mi- nesterraad. De minister was niet bereid nu met een ontwerp te komen, dat alleen op de structuur van het Openbaar Ministerie en van de opleiding daarvoor betrekking zou moeten hebben. Wat de verkeersveiligheid betreft bleek minister Donker niets te voelen definitieve intrekking van een rijbewijs mogelijk te maken. Het huidige maximum van tien jaar acht hij voldoende. De politie heeft er op te letten, dat bin nen de grenzen van het redelijke en reke ning houdende zowel met de belangen van de betrokkene als van een eventueel straf rechterlijk onderzoek, mededeling aan der den (de pers) over aanhoudingen mag wor den gedaan. Bij herhaling, dit moest de mi nister toegeven, worden die grenzen echter overschreden. Prof. Gerbrandy had ervoor gepleit de politie geheel ongewapend haar taak te laten verrichten. Dit ging de mi nister van Justitie te ver, want als een politieman door het publiek bedreigd wordt moet hij zich kunnen verweren. Overigens komen er, nadat over deze aangelegenheid nader overleg zal zijn gepleegd, algemeen geldende voorschriften. Naar aanleiding van de opmerkingen over de vele arbeid, die hij de Kamer op wetgevend gebied wil iaten verrichten, voegde minister Donker zijn gehoor toe: „Haast u langzaam, maar.... haast u!" Vandaag worden de replieken voortgezet. Blijkens een beschikking, opgenomen in de Staatscourant, heeft de minister van Economische Zaken, in overeenstemming met de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, enige bepalingen van het reglement voor de kleinhandel in phar- maceutische artikelen, toegepast door de Stichting Pharmaceutische Kleinhandels conventie, beter bekend als Pharmacon, onverbindend verklaard. Deze onverbin- dendverklaring betreft in de eerste plaats de in het reglement opgenomen bepaling van de zogenaamde 300 meter-grens bij het afgeven van erkenningen. Deze door de Pharmacon afgegeven er kenningen zijn voor de kleinhandel in pharmaceutische artikelen van groot be lang. Het overgrote deel van de fabrikanten en importeurs van en groothandelaren en grossiers in pharmaceutische artikelen, verenigd in de pharmaceutische handels conventie, (P.H.C.) levert in feite slechts aan hen, die door de Pharmacon zijn er kend. Hoewel het merendeel der drogisten en andere kleinhandelaren in pharmaceu- tica door de Pharmacon is erkend, is an derzijds aan een belangrijk aantal van hen een erkenning geweigerd. Deze laatsten worden daardoor ernstig in hun normale bedrijfsuitoefening voorzover betreft de handel in pharmaceutica belemmerd. Naar het ministerie van Economische Zaken meedeelt, is na onderzoek, dat naar aanleiding van de talrijke klachten over het erkenningsbeleid van de Pharmacon is in gesteld gebleken, dat weigering van erken ning in verscheidene gevallen geschiedde wegens het niet voldoen door de betrok kene aan de 300 meter-grensbepaling. Deze hield in, dat een drogistbedrijf, of een filiaal daarvan, om voor erkenning in aan merking te komen,op geen kleinere afstand dan 300 meter van de naastbijgelegen er kende drogistbedrijven of erkende filialen daarvan mocht zijn gelegen. Deze bepaling is thans in strijd met het algemeen belang geacht en onverbindend verklaard. Daarbij is overwogen, dat op de ondernemer de verantwoordelijkheid rust te beslissen, al dan niet tot vestiging over te gaan en de plaats van een voorgenomen vestiging te bepalen. De ondernemer moet deze beslis singen in vrijheid kunnen nemen. De be paling van de Pharmacon, aldus het mini sterie, stelde echter zeker in dichtbevolkte centra in feite een grens aan het aantal vestigingen en bepaalde tevens de plaats van vestiging in vérgaande mate. Deze wijze van hantering van een behoefte-cri terium kon in ieder geval niet geacht wor den met het beginsel inzake de vrijheid van vestiging in overeenstemming te zijn. Voorts is onverbindend verklaard de be paling, dat het aantal erkenningen voor filialen van een drogistbedrijf drie niet te boven mocht gaan. Deze bepaling hield een ernstige belemmering in voor onderne mingsvormen, die voor haar ontplooiing op de stichting van filialen zijn aangewezen. Daar niets was gebleken van omstandig heden, die deze belemmering rechtvaardi gen. is de aldus in het leven geroepen be perking van de vrijheid van de ondernemer om die ondernemingsvorm te kiezen welke hem het beste voorkomt, ontoelaatbaar ge oordeeld. Andere bepalingen van het reglement, die eveneens in strijd met het algemeen belang worden geacht, heeft de Pharmacon toegezegd te zullen wijzigen teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen. Deze be- oalingen blijven derhalve voorlopig van kracht. Geref. Kerken Beroepen te Dronrijp N. H. Nammensma, cand. te Drachten; te Njeuwerbrug W. Dek ker, cand. te Andij'k-O.; te Zwagerveen J. W. Vlaanderen te Blokzijl. Beroepen te Twijzel O. J. Douma, cand. te Stadskanaal. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rijnsburg J. Kampman te Hoogeveen. Bapt. gemeenten Beroepen te Alkmaar H. v. d. Brink, evangelist te Bloemendaal. De arts M. W. Jongsma, geneesheer directeur van het Algemeen Ziekenhuis te Zutphen, is benoemd tot directeur-genees heer van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, als opvolger van dr. H. W. Levend, die onlangs onverwacht is overleden. De heer Jongsma is op 4 November 1905 te Hardenberg geboren. Hij studeerde aan de Leidse universiteit, waar hij op 22 Januari 1932 het artsexamen aflegde. In Januari 1933 vestigde hij zich in Groede (West-Zeeuws-Vlaanderen), waar hij weldra een grote en uitgestrekte platte landspraktijk kreeg. Na de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen in October 1944 trad hij gedurende negen maanden op als waar nemend burgemeester van Groede. Op 1 Januari 1953 werd hij geneesheer-direc teur van het Algemeen Ziekenhuis te Zut phen en directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst. Voorts werd hij voorzitter van de afdeling Zutphen van het Rode Kruis en medisch leider van de bloedtransfusiedienst. Van 1949 tot en met 1953 was hij lid van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, waarvan het laatste jaar lid van het dage lijks bestuur. Hoever zullen wij straks het heelal in kunnen kij ken als de grootste te lescoop op aarde wordt voorzien van de onlangs uitgevonden electronen- camera, die vier a vijf keer verder kan kijken dan een gewoon sterren fototoestel? Het heelal dijt uit. De Rus Friedmann en de Belg pater Lemaitre zijn ruim dertig jaar geleden tot deze conclusie geko men, daarmee een eind makend aan de strijd tussen de cosmologische opvattingen van Ein stein en onze langgenoot De Sitter. Die uitdijing brengt mee dat alle melkwegstelsels (spiraalnevels) in hel heelal zich van elkaar verwijderenhet voor beeld dat dit altijd zo mooi illustreert is dat van het opgeblazen kin derballonnetje met de witte stippen. Als we de oppervlakte van een kinder ballonne tje beschilderen met een flink aantal stippen en vervolgens het ballon netje opblazen, dan zien we dat die stippen zich van elkaar verwijderen. Een klein insect, op één van die stippen zittend, krijgt door die beweging de indruk dat alle ande re stippen wegvluchten van zijn ene stip (hoewel een ander klein insect, op een andere stip, pre cies dezelfde indruk zou krijgen, n.l. dat alle an dere stippen juist zij n verblijfplaats ontvluch ten). Ongeveer op dezelfde manier ontvluchten ook de melkwegstelsels in het heelal elkaar waar bij wij in ons Melkweg stelsel de indruk krijgen dat alle andere melk wegstelsels juist het on ze ontvluchten; er is er niet één dat ons nadert of zelfs maar op gelijke afstand blijft. (Bewoners van planeten in andere Melkwegstelsels zouden diezelfde indruk krijgen: ook zij zien alle andere spiraalnevels juist van h u n stelsel wegvluch ten). De snelheden waarmee dat vluchten zich vol trekt nemen toe met de afstand. Spiraalnevel X die twee keer zo ver van ons is verwijderd als spiraalnevel Y, vliegt van ons weg met een twee keer zo grote snel heid. De ontvluchtings- snelheid neemt op elk mïllioen lichtjaren af stand toe met 170 km. Nu zijn wij allang ver zoend met de gedachte dat er sterrenstelsels be staan die zich elke se conde duizend kilometer van ons verwijderen. Zij bevinden zich weliswaar (huiselijk gezegd) een enorm eind weg, maar het zicht van de Mount- Palomartelescoop reikt nog veel verder. In deze kijker zijn al spiraalnevels zichtbaar geworden waarvan de vluchtsnelheid ten op zichte van ons stelsel een vijfde deel is van de lichtsnelheid. In elke seconde die er verloopt wordt de afstand tussen ons en die verre melk wegstelsels 60.000 km. groter. Maar zelfs de Mount- Palomarkijker degradeert tot leesbril, vergeleken bij het vér-ziende instru ment dat er ontstaat als wij deze reusachtige te lescoop voorzien van Lallemands electronen- camera. Met behulp daarvan wordt het zicht van deze kijker nog eens vier tot vijf keer ver groot. En dat betekent dxis dat daarmee sterrenstelsels zichtbaar worden die zich van ons af bewegen met een snelheid welke die van de lichtstraal (300.000 km. per seconde) nabijkomt. G. v. W. De Reina Prinsen Geerligsprijs voor dit jaar is door de twintigjarige student Wil lem G. Klooster uit Amstelveen gewon nen. Deze is met zijn twee bekroonde no vellen „Tweemaal" en „En zonder 't gena dige einde" de jongste auteur aan wie tot nu toe deze letterkundige prijs is toege kend. In de aula der Amsterdamse universiteit is vanmiddag voor de negende keer de prijs uitgereikt. De jury, bestaande uit Anna Blaman, Hella Haasse, Antoon Coolen, Adriaan Morriën en Adriaan van der Veen, kreeg dertig manuscripten te beoor delen, waarvan het merendeel uit gedich ten bestond. Hierbij waren er aldus de jury die van talent en persoonlijkheid getuigden. Toch was het ook dit jaar een prozaschrijver aan wie de jury eenstem mig de prijs toekende. „De beide novellen het eerste speelt in het oude Griekenland, het tweede in het tegenwoordige Amsterdam vormen on danks een verschil in tijd en milieu een grotere samenhang dan men over het alge meen aantreft in losse verhalen van een zelfde auteur. Zij zijn bewust op elkaar af gestemd" aldus het juryrapport. De wij ze, waarop de auteur motieven en ideeën in zijn novellen heeft gedramatiseerd en door middel van menselijke verwikkelingen ge stalte heeft gegeven, verdient aldus de motivering bewondering en laat geen twijfel bestaan aan de juistheid van de be kroning. De auteur heeft bewezen, dat hij in staat is een moeilijke stof onder woorden te brengen, intelligent en genuanceerd, met een duidelijk vormgevend vermogen, zonder dat daardoor aan de levendigheid en raadselachtigheid van alles, wat niet in een schema kan worden uitgedrukt, geweld is aangedaan. Zijn werk getuigt van eruditie, taalbeheersing en psychologische verbeel dingskracht. De heer Klooster, die in Medan werd geboren, is student in de Nederlandse let teren. Hij schrijft ook gedichten. Zijn eer ste bundel is getiteld „Uurwerk en wis kunde" en zal het komende voorjaar ver schijnen. ADVERTENTIE Met een vlotte PULLOVER of TWINSET kunt U HAAR verrassen Een kleine greep uit onze collectie: BARTELJORISSTRAAT 5 HAARLEM TELEFOON 19004 In eon brief, welke de ANWB aan de mi nister van Justitie heeft verzonden, vraagt deze verkeersorganisatie de aandacht van de minister voor een moeilijkheid, welke zich voordoet bij de naleving van het voor schrift, dat sinds 1 Januari 1955 koplampen van motorvoertuigen van een rijkskeur merk dienen te zijn voorzien. Dit merk bestaat in vele gevallen uit een inkts tempel. Uit een onderzoek is echter gebleken dat ruim 14 percent van de met inkt aange brachte keurmerken waren vervaagd. In 8 percent der onderzochte gevallen was het keurmerk geheel verdwenen. De ANWB meent, dat hierin aanleiding dient te wor den gevonden bij het ontbreken van het stempel niet onmiddellijk tot verbaliseren over te gaan, doch na te gaan of niettemin destijds toch door de betrokkene aan de eis In vele gevallen kan dit worden aange toond door overlegging van een kwitantie van het garagebedrijf, waar dit keurwerk is aangebracht. In gevallen, waarin geen kwitantie kan worden getoond, kan wel licht worden nagegaan of de verlichting behoort tot de goedgekeurde soorten, hoe wel dit uiteraard van de controlerende po litieambtenaren enige technische kennis vereist. Sinds 31 Mei is de mogelijkheid tot het opnieuw laten stempelen van koplampen opgeheven. Dit betekent, dat voor diegenen, van wie aan te nemen is, dat zij destijds aan de wettelijke verplichting wat betreft het rijkskeur hebben voldaan, slechts het alternatief zou bestaan zich te voorzien van een geheel nieuw stel koplampen met te voren ingegoten keur. De ANWB merkt tenslotte op, dat de verkeersveiligheid niet bepaald wordt door de aanwezigheid van een keur, doch uit sluitend door de juiste sterkte en stand van de koplampen en geeft de minister dan ook in overweging deze criteria bepalend te doen zijn voor het al dan niet verbalise rend optreden van de politie. Bij Sotheby in Londen zijn historische documenten betrekking hebbende op Nel son en Napoléon en daterende van de eer ste Italiaanse veldtocht tot de slag van Tra falgar geveild. Een officieel verslag van de slag om Aboekir, dat in Juli 1799 door Ber th ier werd geschreven, ging naar de Franse Archives Nationales voor 85 pond sterling (ongeveer negen honderd gulden). Ber- thier's verslag van de slag om Marengo in 1800, dat vele verbeteringen en aanvullin gen van Napoléon bevat, werd voor 50 pond verkocht. Een brief geschreven door Jose phine, die aantoont dat er ook in die dagen moeilijkheden met de inkomstenbelasting waren, ging voor 26 pond van de hand. Een tweede brief van Josephine aan de Paus, geschreven drie dagen na Napoléon's kro ning als koning van Italië in de kathedraal van Milaan in 1805 ging naar een Londense boekhandel voor 135 pond. Een brief van Nelson aan zijn oom, geschreven voordat hij zijn rechterhand moest missen, de slag van St. Vincent beschrijvende, werd voor 190 pond verkocht. Een brief van Nelson uit 1800 over de Britse blokkade van Malta bracht 110 pond op. Een derde brief, ge schreven aan Emma Hamilton, ging voor j 220 pond weg. In deze brief schreef Nel son: „Vandaag dineer ik met admiraal Gre- me die eveneens zijn rechterarm verloren heeft, en daar de bevelhebber van de troe pen een been mist, verwacht ik dat wij ge- caricatureerd zullen worden als de invalide verdedigers van Engeland". Nelson's ge heime plan voor de slag bij Trafalgar, ge adresseerd aan Bayntun, de kapitein van de „Leviathan", werd voor 270 pond ver kocht. Een kaart met de bewegingen van de vloot voor Trafalgar bracht 200 pond op. Op de kapitaaldienst van de gemeente begroting 1956 van Haarlemmermeer zijn weer ramingen gemaakt voor objecten, die vermoedelijk in dit jaar uitgevoerd kunnen worden. Te Lisserbroek zal een garage voor de brandweer worden gemaakt (f 8700) en de ingang en de hal van Sociale Zaken van het raadhuis te Hoofddorp zullen verbouwd worden, waarvoor een bedrag van f 2400 nodig is. In de loop van dit jaar zijn tijdens de vergaderingen van de gemeenteraad be sprekingen gevoerd en besluiten genomen over verkeersverbeteringen in de gemeente. De begroting vermeldt diverse objecten. Voor de verbetering van het tweede gedeel te van het Marktplein te Hoofddorp en aan leg van een stamriool, inclusief verbetering van de Hoofdweg aan de Noord-Oostzijde wordt een bedrag van f 78.700 geraamd. De verbetering van de Sloterweg (tweede ge deelte) zal f 88.000 vragen, de verbetering van de Spieringweg en Vijfhuizerweg te Vijfhuizen f 104.500, de verbetering van de Bosstraat te Nieuw Vennep f 21.400, de ver betering van de Dr. J. P. Heyelaan en ver laging van de Dr. J. P. Heyebrug te Abbe- nes f 26.500 en de verbetering van de Hoofdweg. Westzijde en Schoolstraat te Nieuw Vennep f21.000. Voor het betegelen van trottoirs is een bedrag van f31.600 uitgetrokken, voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstal latie met bijkomende werken te Zwanen burg (tweede phase) f290.000, voor de doortrekking van stamriool van P.-straat tot de zuiveringsinstallatie te Zwanenburg f 155.000 en voor de aanleg van een stam riool, riolering en bestrating Venneper straat, benevens doortrekking over de Ven- nepertocht f 104.000. In het gebouw der zuiveringsinstallatie te Badhoevedorp is een verwarmingsinstalla tie nodig, die f 2500 zal kosten. De uitgaven voor de tweede phase van het definitieve kantoorgebouw voor de dienst van gemeen tewerken worden geraamd op f 75.000. Op het terrein achter de gemeentewerf zal een kassencomplex gebouwd worden, die een uitgaaf van f25.500 vraagt. Bouw scholen De kapitaaldienst vermeldt bedragen voor de bouw van nieuwe scholen in de gemeen te Haarlemmermeer. Een bedrag van f 275.000 is geraamd voor de bouw van een zevenklassige school te Badhoevedorp, een bedrag van f 120.000 voor uitbreiding van de lagere school te Nieuw Vennep, een be drag van f 152.000 voor de bouw van een gemeenschappelijk gymnastieklokaal te Zwanenburg, een bedrag van f 350.000 voor de bouw van een openbare ULO-school te Hoofddorp, een bedrag van f 180.000 voor de stichting van een zes-klassige bijzondere school te Hoofddorp-Noord, een bedrag van f 225.000 voor de stichtig van een bijzonde re school te Nieuw Vennep ten behoeve van de Vereniging voor Gereformeerde school en f 25.000 voor uitbreiding bijzondere school met een leslokaal. Uitgetrokken is een bedrag van f 20.000 voor de uitbreiding der bergruimte voor gymnastiektoestellen en het leggen van li noleum. Voor aanvragen volgens artikel 72 der lager onderwijswet zal f 25.20Q nodig zijn. In Badhoevedorp zullen twee sportvelden worden aangelegd (f 10.200) en in Hoofd dorp drie (f 30.600). Openbare Werken In de begroting van het grondbedrijf zijn de volgende bedragen geraamd: bouwrijp maken van terreinen te Zwanenburg en doortrekking van de Dennenlaan f206.600; industrieterrein f 227.500; aanleg straten in Badhoeve-Zuidoost f 118.400; aanleg straten in Badhoeve-West f 101.200: aanleg weg tussen Spieringweg en Vijfhuizerweg te Vijfhuizen f 62.200. Gasbedrijf Er bestaan plannen in de loop van 1956 uitbreidingen tot stand te brengen ten be hoeve van het gasbedrijf. De uitbreiding van de distributieleiding wordt geraamd op f 65.000. van de dienstleiding op f 10.000 en van de gasmeters op f 6000. Vaste schulden Het totale bedrag van de vaste schulden der gemeente, de rijksvoorschotten voor woningbouw en die ingevolge de landarbei- derswet inbegrepen, is per 1 Januari 1956 te stellen op f 12.245.263. Per inwoner bete kent dit f 299. Het totaal voor kapitaals- werken geïnvesteerd bedrag (boekwaarde van de objecten) is te stellen op f 15.212.952, waarvan rendabel is te achten f 10.940.952. De saldi-reserve zal, voorzover thans kan worden beoordeeldin 1955 toenemen met f 82.000. Het totaal wordt daardoor f 1.497.000. In een vergadering van het algemeen bestuur, de raad van beheer en de leden van de „Koninklijke Vereeniging tot het Houden van Jaarbeurzen in Nederland" zijn enkele nieuwe leden gekozen ter uit breiding van het algemeen bestuur en de raad van beheer. Dr. ir. F. Q. den Hol lander werd gekozen tot lid van hel alge meen bestuur en zal tevens deel uitmaken van de raad van beheer. In het algemeen bestuur werd eveneens gekozen jhr. W. van Andringa de Kempenaer, directeur van Joh. Enschede en Zn Grafische Inrichting N.V. en voorzitter van het Genootschap voor Reclame. De raad van beheer der jaarbeurs is voorts uitgebreid met de heren dr. ir. B. Bölger en ir. J. S. Keyser, die reeds enige tijd zitting hebben in het algemeen be stuur der jaarbeurs. Kaartleesrit. De motor-, auto- en brom fietsclub „Bloembollenstreek" in Hillegom heeft een ongeveer zeventig kilometer lange kaartleesrit voor auto's en motoren georga niseerd, die zal worden gehouden op Zondag middag 27 November. De rit begint bij het clubhuis „Turkenburg" aan de Stationsweg in Hillegom. Op Cyprus is het nog altijd onrustig. Men ziet hier hoe opstandige Cyprioten door Engelse commando's gevankelijk worden weggevoerd. Naar aanleiding van geruchten over een te verwachten prijsverhoging van aard appelen deelt het Bedrijf schap voor Aard appelen over de aardappelpositie in Nederland mee, dat de met aardappelen beteelde oppervlakte in vergelijking met vorig jaar met ruim 17.000 ha. is afge nomen en wel voor kleiaardappelen met 4.361 ha., voor zand- en veenaardappelen met 8.889 ha. en voor fabrieksaardappelen met 3.944 ha. Dit is een gevolg van de aard- appelverbouw in 1954, die een zo overvloe dige opbrengst gaf, dat daardoor in het voorjaar van 1955 grote afzetmoeilijkheden zijn ontstaan. Gezien het grote overschot van klei-aardappelen is de thans verbouw de oppervlakte meer in overeenstemming met de behoefte aan klei-aardappelen voor de binnenlandse voorziening. Tegenover de kleinere oppervlakte van dit jaar staat echter een grotere opbrengst per ha., ook doordat het percentage uitval als gevolg van de in vergelijking met het vorig jaar veel betere weersomstandigheden, belang rijk kleiner is. De beschikbare netto hoe veelheid aardappelen van de afgelopen oogst is slechts 40.000 ton kleiner dan vorig jaar. Dit cijfer acht men op een totale oogst van bijna vier millioen ton te ver waarlozen. In feite komt het er op neer, aldus het bedrijfschap, dat er in Nederland een overschot aan aardappelen is, hetgeen bevestigd wordt door het prijsverloop. Men kan verwachten dat de prijzen het volgend voorjaar zullen stijgen. Dit is ech- een normaal verschijnsel. De prijzen stijgen altijd naar gelang de tijd vordert. De aard appelen moeten worden opgeslagen, het geen aanmerkelijke kosten met zich mee brengt. In het buitenland bestaan hier en daar belangrijke tekorten aan aardappelen. Men verwacht dat verschillende van deze landen in het voorjaar van 1956 tot invoer zullen overgaan. Waarschijnlijk zal Neder land daarvan kunnen profiteren en zijn overschot wegwerken. Een dergelijke uit voer zal uiteraard invloed hebben op de binnenlandse prijsontwikkeling. Dit zal ook nodig zijn om een prijsdébacle als in 1955 te verhinderen. Voor de vrees, dat de aard appelprijzen in Nederland volgend jaar tot een grote hoogte zullen stijgen bestaat naar mening van het bedrijfschap vooralsnog geen enkele grond. BONN (ANP). - West-Duitsland is niet voornemens met de Verenigde Staten on derhandelingen te voeren over een koppe ling der wapenleverantie aan vergroting van de agrarische export naar Duitsland, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn medegedeeld. De Amerikaanse staats secretaris voor Landbouw, dr. Butz, heeft tijdens een bezoek aan Bonn de gedachte geopperd de kosten van het verblijf van Amerikaanse troepen in Duitsland te be talen met de opbrengst van aan Duitsland te elveren landbouw overschotten, zoals katoen, tabak en graan. Het plan-Butz heeft de Duitse Boerenbond in het geweer gebracht, die van mening is, dat een gro tere import van landbouwartikelen uit de Verenigde Staten de Duitse boeren schade zal berokkenen. De in Bonn verschijnende „General- Anzeiger heeft de Amerikaanse regering voorgehouden, dat „de bondsrepubliek zich niet in de situatie der Arabische staten bevindt, waar men koppelhandel heel ge woon vindt". Het blad is van oordeel, dat het Amerikaanse plan niet verwezenlijkt kan worden zonder de handelsbetrekkin gen van de bondsrepubliek met andere landen te schaden. Het wijst erop, dat bondskanselier Adenauer zich onlangs je gens Frankrijk verplicht heeft meer Frans graan af te nemen. Import van Ameri kaanse zuidvruchten zou de handelsbe trekkingen met Spanje en Italië belemme ren en volgens het blad zou de import van tabak uit Griekenland overbodig worden. Tijdens een vergadering, welke te Den Haag is gehouden, is opgericht de Neder landse Bond voor Mannequins, welke zich kortweg aandient onder de naam „NEBO MA". Het doel van de „Neboma" is het doen zorgen voor de sociale belangen van de mannequin, het aangaan van een col lectieve verzekering in het geval van ziek te of ongeval, het vaststellen van minimum honoraria en onkostenvergoedingen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9