IJslandse componist en musicoloog sprak over muziek van zijn land UITVERKOOP Forum besprak tekort aan club huizen en gymnastieklokalen Ir. G. J. de Borst hoofdingenieur directeur Waterstaat Van Ellinckhuyzen Woningen Schipholweg niet gereedgekomen N.V. „Panagro" kampt met personeelstekort Provinciale Staten Amsterdamse Beurs DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 11 Ouderavond Jan Gijzenschool Woningnood-probleem in Haarlem-centrum Solisten „van de plaat" traden op in Haarlem WEGENS OPHEFFING Onqekende koopjes in HORLOGES - GOUD - ZILVER enz. Burgerlijke Stand Katholieke bejaarden vierden Sinterklaasfeest Provincie koopt „Happy home" aan 3 Een goede verlichting 3 KELLER l 3 Eerste klasse verdwijnt uit internationale treinen De oudercommissie van de Jan Gijzenschool in Haarlem-Noord belegde in de Wet houder Westerveldschool aan de Overtonstraat een ouderavond, welke bijzonder ge slaagd genoemd kan worden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat deze school op het ogenblik 375 leerlingen telt, weiKe veraeeld zt)n over negen klassen. De vele nieuwe aanmeldingen maakten de aanstelling van twee nieuwe leerkrachten noodzakelijk. Door ruimtegebrek moeten deze onderwijzers echter met hun klassen in de noodschool aan het Roerdompplein worden ondergebracht, hetgeen het hoofd der school, de heer Geurts, allerminst bevorderlijk achtte voor het onderling contact met het overige onderwijzend personeel en de andere kinderen. Door het tekort aan gymnastieklokalen raakte ook het gymnastiekonderwijs in het gedrang. In het afge lopen jaar kon dit onderwijs slechts aan tachtig kinderen worden gegeven. De regle mentair aftredende leden van de oudercommissie, de heren H. Hartman (voorzitter), Geertsma (secretaris) en mevrouw van Buren (penningmeesteresse), die zich herkies baar hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen. Als leden van de kascontrole- commissie werden gekozen de heren Veldt, Fortgens en Van Asperen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen over het onderwerp „De jeugd buiten de school" aan een forum, waarin zitting hadden mej. mr. C. J. Krim, chef van de kinderpolitie te Haarlem, de heer S. Heyers inspecteur voor lichamelijke opvoeding en jeugdzaken en de heer drs. W. Hazevoet, adviseur voor maatschappe lijk opbouwwerk. Als voorzitter fungeerde het hoofd van de Jan Gijzenschool, de heer Geurts. De door de aanwezigen gestelde vragen, waarbij enkele van zeer actuele aard, wer_ den door dit forum op deskundige en vaak ook op geestige wijze beantwoord. Belang wekkend was de beantwoording van de vraag met betrekking tot het probleem van het grote gebrek aan vrije speelgelegen- heden en recreatiemogelijkheden voor de jeugd. De heer Heyers was van mening, dat het opgeschroefde bouwprogramma in de steden vooral gedurende de laatste jaren het gevaar voor de kinderen bij hun spel in de open lucht aanzienlijk heeft verhoogd. Dit heeft weer tot gevolg, dat onze jeugd zijn bewegingsdrang en speel drift, welke spreker van grote betekenis acht voor de lichamelijke en geesteiijke ontwikkeling van het kind. moet onder drukken. Op degenen die verantwoorde lijk zijn voor de stedebouw rust dan ook de plicht in de stadswijken voor voldoende ruimte voor het vrije spel van de jeugd zorg te dragen. Dat er ook een grote be hoefte aan gymnastieklokalen bestaat il lustreerde spreker met het voorbeeld van het nieuwe lokaal van de Chr. Huygens- school. Kort na de officiële ingebruik neming bleek het aantal scholen en vereni gingen, dat van dit lokaal gebruik wenste te maken driemaal zo groot te zijn als aanvankelijk geschat was. Clubhulzen De heer Hazevoet wees ook op het ont stellende gebrek aan clubhuizen. Door de moderne flatbouw zijn de kinderen, door het gemis aan tuinen, voor hun spel aan gewezen op trappenhuizen en portieken met alle minder prettige gevolgen van dien. Mej. Krim kon de woorden van haar mede-forumleden volkomen onderschrij ven. Zij was van oordeel, dat op iedere gemeentebegroting bijzondere aandacht aan speelweiden en -tuinen moet worden be steed, dit speciaal met het oog op de bal dadigheid van de jeugd. De heer Heyers merkte nog op, dat bij het gemeentebestuur verschillende voorstellen met betrekking tot de uitbreiding van het aantal open speelruimten in studie zijn. Binnen afzienbare tijd zullen een viertal pleinen en plantsoenen ten behoeve van de ieugd worden vrij gegeven. Op een van deze pleinen zal van gemeentewege een complete basketball-installatie worden aangebracht, zodat de jeugd deze sport hier naar harte lust zal kunnen beoefenen. Echtpaar met 5 kleine kinderen in onbewoonbaar verklaarde woning Ergens achteraf in de Leliestraat, in een vaak vergeten deel van Haarlem-centrum om een klein binnenplaatsje heen, staan enkele huizen, een daarvan, op de bovenverdieping, woont het gezin van de heer A. Kruithof, een 31-jarige truck rijder. Hij woont daar nu al vijf en een half jaar, niettegenstaande het feit, dat het huis reeds drie jaar geleden onbewoon baar werd verklaard. En niet ten onrechte, want men kan het perceel nauwelijks de weidse benaming van huis geven. Het ge zin van man en vrouw met vijf kinderen, die in leeftijd variëren van acht jaar tot negen maanden, moet genoegen nemen mei twee kamers, waarin het altijd wel tocht, omdat muren, vloer en zoldering vol sple ten zitten. Met de keuken is het nog slechter ge steld: door de gaten in de vloer ziet men dc er onder gelegen ruimte, die thans dienst doet als pakhuis. „Ik heb hier zelf wat planken over de grootste gaten gelegd", zegt de heer Kruit hof, wanneer wij hem komen opzoeken in zijn woning en een blik in zijn keuken slaan. „Maar vandaag of morgen zakken we hier beslist doorheen". Achter de keuken ligt het toilet en dal is wellicht de bron van de grootste zorgen van het gezin Kruithof. De afvoerbuis is namelijk verteerd en de huiseigenaar wei gert er iets aan te laten doen, aldus de be woner. Dat houdt in, dat alles, wat via een afgesloten buis in het riool behoorde te verdwijnen, thans in het pakhuis bijeen komt. Dat deze toestand verre van hygië nisch is en het uitbreken van besmette lijke ziekten in de hand werkt zal zonder meer duidelijk zijn. ,,'t Huis lijkt nu nog mooier dan het in werkelijkheid is", zo zegt de heer Kruit hof. „Want toen wij hier introkken, heb ben mijn zwager en ik zelf de ergste gaten öichtgestopt. Maar er zijn er nog heel wat over; op sommige plaatsen kun je door het dak de openlucht zien". Die gaten overal maken het voor dit ge zin wel heel moeilijk, om de woning tijdens koude dagen nog enigszins warm te stoken. Dat er onlangs in dit huis brand is ont staan vlak bij de kachel is dan ook niet zo verwonderlijk: de kachel is waarschijnlijk zo hard opgestookt, dat de wand is ver zengd. Het lijdt geen twijfel, dat deze mensen spoedig een ander onderkomen moet wor den verschaft, dat hier een oplossing moet worden gevonden. In .samenwerking met ds. A. J. van Rhijn, die zich bijzonder voor dit gezin inspant, is het gemeentelijk huisvesting bureau bezig, die oplossing te zoeken. Want ook dit bureau is er van overtuigd, dat men hier te doen heeft met een zeer urgent geval. De vraag of de huidige vacantiespreiding voor het schoolkind wel ideaal is te noe men, ontlokte aan het forum reacties, waarover zo nu en dan hartelijk werd ge lachen. Men was echter over het algemeen van mening, dat een lange vacantie voor het schoolgaande kind heilzaam kan wer ken, mits deze vacantie op doelmatige wijze besteed wordt. De heer Heyers was zelfs van oordeel, dat de huidige grote vacantie voor de kinderen nog te kort is gelet op het overladen leerprogramma, dat aan de kinderen zeer hoge psychische eisen stelt. Aan het einde van deze interessante avond dankte de voorzitter van de ouder commissie, de heer Hartman, de leden van het forum voor de wijze, waarop zij de ge stelde vragen tot ieders genoegen hadden beantwoord. De Haarlemse muziekhandel Hogenbijl aan de Oude Groenmarkt bevordert de klantenbinding door regelmatig muziek avonden te geven. Dit gebeurt niet alleen met aan klassieke muziek gewijde bijeen komsten of speciale jazzavonden, maar af en toe worden in het Gemeentelijk Con certgebouw ook „lichte" muziekshows ge houden. Dit gebeurde Maandagavond voor de zesde keer in een periode van de laat ste drie jaar, steeds in samenwerking met de N.V. Phonogram, de verkoopmaatschap pij van de Philips gramofoonplaten. De bekende artisten, die men dit keer in het Concertgebouw kon zien en beluiste ren waren Tom Erich en zijn solisten Johny Meyer, Karei van den Velden en Carlo Pietro, het duo Black en White, als mede het bekende accordeon-trio The Three Jacksons onder leiding van Harry van de Velde. Het talrijke publiek in de geheel gevulde concertzaal heeft veel ple zier beleefd aan de optredenden van deze avond. De heren Rolf ten Kate, publiciteits- chef van Phonogram en de als zingende zwerver uit vroeger dagen bekende Frans van Schaik hielden een praatje bij een plaatje. Na de pauze werd onder meer een muzi kale hersengymnastiek gehouden, waar voor Rolf ten Kate uit het publiek twee ploegen van vier mensen samenstelde. Het was tegen middernacht voor het Concert gebouw leegstroomde met over deze mu- ziekshow voldane mensen. HIBERNIAN. In een wedstrijd voor de Europese voetbalbeker heeft de Schotse club Hibernian in Edinburgh met een'nul van Djurgaarden (Zweden) gewonnen. Hier door klasseerde Hibernian zich voor de halve finales van het tournooi om de Europese beker. ADVERTENTIE In het Noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan ligt IJsland, het eiland, dat eeuwenlang in een vrijwel onverbroken isolement verkeerde. Het onherbergzame land met zijn woest gebergte, zijn vulka nen, gletschers en zijn schaarse weide gronden werd niet begeerd door verove raars. En toch werd het barre eiland in het jaar 874 de woonplaats van enige No ren, die niet wilden bukken voor de dwin geland Harold, de koning met de schone haardos. In een paar kleine houten sche pen. geladenmet vee en het noodzake lijkste voedsel en gereedschapen, onder nemen zij de levensgevaarlijke overtocht naar het eenzame eiland in het hoge Noor den en begonnen daar een hard bestaan, een onbeschrijfelijk zware strijd om le vensmogelijkheden. Zij zochten de vrij heid en daarvoor hadden zij alles over. Hun volksgemeenschap begon langzamer hand een vorm te krijgen. Zelfs de dicht kunst en de muziek werden beoefend, maar dan als volkskunst, gegrond op mythologie, verbeeldingskracht en op de moeilijke levensomstandigheden en de er varingen, die het deel werden van heel deze bevolking. De IJsIanders vonden de kracht en de stimulans tot leven in zichzelf. Van de eerste vestigingen tot in onze dagen is het zelfstandigheidsgevoel, de zin voor onaf hankelijkheid en vrijheid kenmerkend ge bleven voor de bewoners van IJsland en ook in hun kunstbeoefening is dit tot uit drukking gekomen. De IJslandse componist en musicoloog dr. Hallgrimur Helgason heeft hierop de aandacht gevestigd in een belangwekkende voordracht, die hij Zon dagavond voor leden van de afdelingen „Haarlem" en „Noordholland boven het IJ" van de Koninklijke Nederlandse Toon- kunstenaarsvereniging in de Haarlemse muziekschool van „Toonkunst" heeft ge houden. Dr. Helgason noemde als beroemd voor beeld het gedicht „Edda" in de landstaal, een prachtige weerspiegeling van het volkskarakter. De Skalden, dat zijn dich- terzangers, maakten tal van strofenliede- ren: historische, filosofische, epische en ook op de arbeid afgestemde liederen. Typerend voor die liederen was de toe passing van alliteratie of stafrijm en het ontbreken van eindrijmen. Van de heden daagse dichters op IJsland wordt deze Germaanse dichtwijze eveneens verlangd, willen de IJsIanders hen voor „vol" aan zien. Raadsels en spreukgedichten waren zeer geliefd. Aanvankelijk werden de me lodieën voor de liederen mondeling over geleverd. De Deense kapelmeester Johan Ernst Hartmann heeft er omstreeks 1705 enkele opgetekend. Die oude melodieën waren eenstemmig, naar hun bouw vaak getypeerd door een kerktoonkarakter. De bewogen heid van de voordracht werd vaak aanlei ding tot individuele varianten. De epische poëzie leeft in het volk van IJsland nog steeds. Het zingt de gedichte verhalen op An\rF,PTENTlE ANEGANG 32 Geen avondverkoop - Na 6 u. gesloten HAARLEM. 28 November 1955 ONDERTROUWD: 28 Nov., P. Koolloos en II. M. Stellbrink. BEVALLEN van een zoon: 25 Nov., A. M. Bornvan den Bosch; 26 Nov., M. C. E. Steenkenvan Steijn; A. van Zeggeren— Leimsner; C. A. Boervan der Molen; M. C. van der Peetvan der Kroft; H. Poolden Drijver; 27 Nov.. A. van GasterenLangen- bach; A. de Groot—Bout; E. van Bruggen— Geldman; A. H. DunlopReindersma; W. KrijgsmanBosman; 28 Nov., J. van Baekel Verkerk; K. SchuringFreund. BEVALLEN van een dochter: 26 Nov.. A. M. MeijerLigthart; II. S. Starink—Fon- beijne; 27 Nov., M. A. Ridderhof—Driessen; A. F. Th. M. van der Valk—Schoonebeek; L. G. van Wonderenvan der Poorte; A. StuifbergenKuil; H. HeiligHelfrich; M. D. WindtWijdeman; 28 Nov., J. van Bae kelVerkerk; L. J. Zuijderduinde Winter. OVERLEDEN: 24 Nov., J. W. F. Kamoen, 53 j., Deckerstraat; 26 Nov., M. Ruijzenaars, 67 j., Alberdiingh Thijmsfcraat; 27 Nov., R. Grenzen berg—Bootsma, 71 j., Perseusstraat; G. G. Heitlager—Koopman, 74 j., Potgieter straat. - de eenzame boerderijen, steeds eenstemmig, als eeuwen geleden. De verscheidenheid aan melodieën is bij deze „RLmer" het grootst. Voor het improvisatorisch element wordt uitgegaan van de aller-primitiefste melodie: de een-toons-strofe, welke in haar passiviteit veel weg heeft van de psalmo die. Het is merkwaardig, dat evenals op het vaste land van Europa, ook op IJsland een soort meerstemmigheid kwam, als het or- ganum van de monnik Hucbald, een opeen volging van parallelle kwinten en kwarten. De „IJslandse meerstemmigheid kende de verwisseling van de stemmen naar onder en bovenkwint. Zij vond toepassing bij het gezang op boerenfeesten en in de kerk en was een privilege voor de mannen. Het karakter van eenstemmigheid bleef echter door de sterke consonantiekracht van de kwinten toch bewaard. In het tijdperk der romantiek lieten zich pas de toonladders van grote en kleine terts gelden. De romantische invloed had uitwerking op de melodievorming en bracht sentimentele weekheid. Het duurde enige tijd voordat men op IJsland, de oerkracht van de oude muziek weer ontdekt had. Maar de muziek die in onze tijd ontstaat,' wordt weer gebaseerd op de oude motieven. De componisten putten weer uit de oude- schat van sterke volksmuziek. Dr. Helgason illustreerde zijn voordracht met enkele gramofoonplaten. Daar was ook een opname bij van een mooi volkslied, dat nog maar kortgeleden ontstaan is, een schepping van een IJslandse moeder, die aan door haar geïmproviseerde wiegelie deren een vaste vorm wist te geven. Enkele ten gehore gebrachte composities van dr. Helgason zelve waren voortreffelijke voor beelden van het verwerken van oude volks melodieën. Zij verdienen grotere bekend heid te krijgen. P. ZWAANSWIJK Naar de directie van de N.V. „Panagro" ons meedeelde, is deze N.V. met de bouw van een complex van 319 woningen, waar onder twaalf winkels, aan de Schipholweg in Haarlem, thans halverwege. Het oor spronkelijke plan hield in, dat men het complex verleden week zou opleveren. De meeste woningen voor de woning bouwvereniging St. Bavo-Oost zijn nog niet onder de kap; de bouw van de wonin gen voor de Coöperatieve woningbouwver eniging voor gemeentepersoneel verkeert in een iets verder gevorderd stadium: men is daar thans bezig met de aftimmering. De N.V. „Panagro" werkt aan de Schip holweg met honderd mensen; voor een vlotte oplevering van het complex zou men evenwel de beschikking moeten hebben over het dubbele aantal. Het personeelste kort betreft in hoofdzaak metselaars, tim merlieden en schilders. Er heerst boven dien een tekort aan bouwstoffen, voorna melijk glas, maar ook dakpannen, steen en grind. De N.V. „Hogerveka" is op 10 Mei 1954 met de bouw begonnen. Aan definitieve voorspellingen omtrent de oplevering van de eerste blokken durft de directie zich ook al met het oog op de weer naderende vortsperiode niet te wagen. Men ver wacht evenwel de eerste huizen voor „Gemeentepersoneel" in het begin van het volgende jaar gereed te hebben. Zondagmiddag heeft de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden in ge bouw St. Bavo in Haarlem een gezellig Sint Nicolaasfeest gevierd. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer C. J. Siel- horst kwamen Sinterklaas en Zwarte Piet binnen en zij werden welkom geheten met een lied op de wijze van de „zilveren vloot". Sint Nicolaas sprak zijn grote vreugde uit over de belangrijke groei van de vereniging en hij memoreerde in zijn betoog vele ge beurtenissen uit het afgelopen jaar. Er werden vele surprises uitgereikt, waarbij ook de geestelijk adviseur niet werd ver geten. Een accordeonorkestje zorgde voor de muzikale omlijsting en de leden van de toneelclub van de bond van bejaarden voerde enkele toneelstukjes op. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is eervol ontslag verleend aan ir. C. Krijn als hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat van Noordhol land wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd en aan de heer J. II. Textor, als directeur van de Provinciale Accountantsdienst, wegens het aanvaarden van een functie in Cairo. Tot opvolger van de heer Krijn werd benoemd ir. G. J. de Borst, hoofdingenieur A van de Provinciale Waterstaat. De opvolger van de heer Tex tor zal later worden benoemd. De heer De Borst is op 12 November 1901 te Utrecht geboren en studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in December 1925 slaagde voor het examen civiel-ingenieur. Van Januari 1926 tot Maart 1927 was hij werkzaam bij over heidsdiensten te Utrecht en 's Gravenhage en bij de Nederlandse Spoorwegen. Op 4 Maart 1927 werd ir. De Borst benoemd tot adjunct-ingenieur bij de Provinciale Wa terstaat van Noordholland. Later volgde zijn promotie tot ingenieur, tot ingenieur eerste klasse, tot hoofdingenieur en op 1 Januari 1950 tot hoofdingenieur A. Woorden van dank De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, zei- de dat ir. Krijn tot de functionarissen be hoorde, die belangrijke diensten aan de provincie hebben bewezen. Zijn gehele loopbaan heeft hij bij de Provinciale Wa terstaat doorgebracht. Na het slagen voor het examen van civiel-ingenieur kwam hij FRITS VAN KEMPEN. De Nederlandse welterkampioen Frits van Kempen, die on langs voor vier maanden werd geschorst, krijgt de helft van zijn straftijd geschonken. Scheidsrechter Sanders, die eveneens voor vier maanden was geschorst, kreeg de gehele resterende straftijd geschonken. Van Kempen zal op 7 Januari weer in de ring verschijnen. De vergadering van de Provinciale Sta ten ,van Noordholland heeft besloten tot aankoop van „Happy home" op de hoek van de Dreef en het Florapark te Haarlem, om daarin provinciale diensten te vestigen. „Happy home" zal pas tegen de zomer- vacantie worden geliquideerd. Tot dat tijdstip zal dit jongensinternaat op dezelfde voet worden voortgezet. De heren Westermann (Arbeid), Schip pers (KVP), Baas (AR) en Voorthuyzen (VVD) vroegen nadere inlichtingen. Zij noemden de gevraagde bedragen voor aan koop, schadeloosstelling en inrichting te hoog. Het is de vraag of de huisvesting wel voldoende zal zijn. De heer Blaauwboer (VVD) merkte namens Gedeputeerde Staten op, dat het college voor moeilijkheden staat wat de huisvesting van de Provinciale Water staat betreft. Het is dringend nodig voor zieningen te treffen. Binnenkort zullen de Staten voorstellen bereiken. Door aankoop van het pand in het Florapark zal een ver betering kunnen komen, als daarin de Planologische dienst wordt gevestigd. In het gebouw der griffie zijn ook huisves tingsmoeilijkheden en van belang is als de afdeling paspoorten wordt overgebracht. Het nieuwe gebouw bevat zestien ka mers en is goed onderhouden. Spreker deelde mee, dat de tegenwoordige eigenaar het pand in 1950 gekocht heeft voor f 50.000,Er was een bedrag van f 15.000 nodig voor de verbouwing. Hierna werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming aanvaard. in dienst van de provincie en ir. Krijn werd belast met werken aan de zeeweringen, als gevolg van de watersnood 1916. Ook in 1953 heeft hij na de overstromingsramp voortreffelijke diensten verricht. In 1952 benoemden de Provincial Staten hem tot hoofdingenieur-directeur. Thans is liet ein de van zijn loopbaan in zicht. Spreker bracht ir. Krijn dank voor de uitnemende diensten en voor ae voortreffelijke arbeid in dienst der provincie verricht. Ook bracht dr. Prinsen dank aan de heer Textor voor de langdurige staat van dienst. In 1908 is hij benoemd tot commies op de afdeling verificatie ter provinciale Griffie en bij de instelling van de Provinciale Ac countantsdienst volgde zijn benoeming tot directeur. Zijn taak heeft hij op bijzondere wijze vervuld. Enkele jaren geleden heeft de heer Textor te Ankara werk verricht voor de Verenigde Naties. Toen hij een uit nodiging ontving naar Caïro te gaan heeft de heer Textor besloten zijn functie bij de provincie neer te leggen. Nieuwe leden Tot leden van de Provinciale Staten wer den toegelaten de heren J. Harmsen (Ar beid) te Velsen en L. T. F. Peters (KVP) te Amsterdam, die in de vacatures W. F. Visser en H. A. Douqué gekozen zijn. De Voorzitter memoreerde het werk van de afgetreden ledén. De heer Visser maakte van 1927 tot 1935 en van 1937 tot September j.l. deel uit van de Staten. In de vergadering ging zijn belangstelling uit naar de zaken van het provinciaal perso neel. Zijn taak lag speciaal in Velsen, waar hij vele jaren wethouder was. Dat zijn ar beid gewaardeerd is blijkt uit het feit, dat een bejaardenhuis naar hem genoemd is. De heer Douqué was enkele weken in 1946 lid en van November 1954 tot September 1955. Hij vervulde een bijzondere rol in het verzet. Spreker bracht beiden dank voor hun arbeid. Opnieuw werden gekozen tot lid van de Commissie van bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland mevrouw N. Korff-Zernike tot leden van de Water staats- en Wegen commissie de heren J. W. Boersma en P. S. v. d. Vaart, tot leden van de raad van toezicht op de provinciale be drijven ir. P. M. van Doormaal en mr. J. W. van Gelder tot lid van het bestuur der Stichting Koningin Wilhelmina-studie- fonds mr. A. Bruch en tot lid van de al gemene commissie voor onderwijszaken dr. J. J. H. M. Klessens, arts te Amsterdam. Geen gratificatie Gedeputeerde Staten stelden voor een brief van het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel, waar bij in overweging werd gegeven aan het provinciaal personeel een Kerstgratificatie te verlenen ten bedrage van 1 in hun handen te stellen ter afdoening. De heer Brandsen (Comm.) vroeg aan het verzoek te voldoen en de brief in handen te stellen van het Georganiseerd Overleg. Hij herinnerde aan het raadsbe sluit van Koog aan de Zaan, waarbij een Kerstgratificatie is verleend aan het ge meentepersoneel. De heer B o u wma n (KVP) deelde na mens Gedeputeerde Staten mee, dat het college aan de gemeenteraad van Koog aan de Zaan heeft bericht, dat er bezwaren be staan tegen het raadsbesluit. Vanavond komt de gemeenteraad opnieuw bijeen. Als het besluit niet ingetrokken wordt zal het vernietigd worden. Voorts zette spreker uiteen, dat het volgens het loonbeleid niet raadzaam is het verzoek van de Nederland se Bond van Overheidspersoneel in te wil ligen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd met de stemmen van de Communis ten tegen aanvaard met 62-10 stemmen. ADVERTENTIE is een welkom St. Nicolaas-geschenk. Onze enorme sortering c doet U zeker slagen. SPECIAALZAAK 6»- ZIJLSTRAAT 63 TEL. 15778 YYYYYYYYYYYYYYYYYYVYYYYYYYYY, De eerste klasse uit vrijwel alle interna tionale treinen zal verdwijnen. Dit zal het geval zijn met ingang van de Zomerdienst regeling 1956. Alleen de Italiaanse spoor wegen hebben tijdens de spoorwegconfe rentie te Bern niet kunnen toezeggen deze klasse op te heffen. Besloten werd voorts alleen derde klasse rijtuigen met beklede zittingen voor inter nationale treinen ter beschikking te stellen met acht zitplaatsen per compartiment. In de tweede klasse zal men in de naaste toe komst met zes personen per coupé komen te zitten. Dit is in Nederland al het geval. Tengevolge van deze maatregelen zullen enkele spoorwegmaatschappijen hun twee de klasse tarief met een fractie moeten ver hogen. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99A 99% 347 317 X. 336 384 485 315 367 A 356% 205% 482% 274% 679A 654 A 140 214 A 195 A 258 153 160 281 Yi 231 240A 235 A 73 159 A 58% 149Vs 6oyie 31 Openings koersen 99-/10 99% 342 315 345 384 486 314 362 351 205 475 272 670 645 139 211 194'% 258 152 157 281 231 240% 235% 72 A 159 58 146 58% 31%

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13