Britse troepen op Cyprus in oorlogstoestand gebracht Debat over de West in de UNO voortgezet Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grootscheepse actie tegen EOKA-terroristen verwacht Anak Agoeng acht conferentie onmo gelijk zonder vastomlijnde agenda UNO zal ook kwestie-Marokko niet in behandeling nemen Burgerij leent zich voor bomaanslagen W. Sterk overleden N.-Guinea laatste punt der UNO-agenda Het woord is aan Vandaag gesprek mr. Utoyo-mr. Blom Gezonde denkbeelden keren terug, zo wordt in Parijs opgemerkt Ook in ons land ver hoogde radio-activiteit in de atmosfeer Lagerhuisbebat Nautilus voer 25.000 mijl zonder bunkeren Resolutie in de maak Uitslag nog onzeker Overleg over Nederlands-Indonesische conferentie Indonesisch kabinet vanavond bijeen Zwaar gevecht in Malakka Atoomcommissie ingesteld voor Scandinavië Kouder 70e JAARGANG No 122 DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 299e JAARGANG No 27 J Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NICOSIA (Reuter) De tienduizend man Britse troepen op Cyprus zijn in „oorlogs toestand" gebracht als gevolg van de aanhoudende golf van ongeregeldheden op het eiland. De troepen verrichtten tot dusverre officieel slechts „politiediensten" doch thans zijn zij „in actieve dienst" gekomen, voorlopig voor een periode van drie maan den. Maandag deden zich op verschillende plaatsen weer incidenten voor. Scholieren, van het Kyrenia gymnasium woonden geen lessen bij als protest tegen het afkondi gen van de noodtoestand. Op de weg tussen Nicosia en Limassol werd een militaire vrachtauto beschoten, 's Avonds wierpen terroristen een zelfgemaakte granaat in het huis van een majoor van het Britse leger in Nicosia. In Famagusta werd een Brits zakenman door met pistolen bewapende terroristen aangevallen en ernstig ver wond. De gemaskerde dader werd gegrepen. Gouverneur Sir John Harding en aarts bisschop Makarios hebben verleden week op Cyprus geheime besprekingen gevoerd, aldus verluidt in Athene. De aartsbisschop zou nieuwe Britse voorstellen voor de toe komst van Cyprus van de hand hebben gewezen als „onaanvaardbaar". Volgens kringen van het bestuur van de Griekse orthodoxe kerk op Cyprus werd in de nieu we Britse voorstellen het recht van Cyprus op zelfbeschikking erkend doch werd dit tevens afhankelijk gesteld van „veiligheid en wereldvrede". Men neemt aan dat de Griekse regering van de Britse voorstellen op de hoogte is gesteld. Britse noch Griek se officiële kringen waren Maandagavond bereid enige bevestiging of ontkenning te geven. (United Press) De militairen op Cy pres zullen niet langer onderworpen zijn aan civele rechtbanken voor gevallen als moord en manslag. Zij kunnen alleen door de krijgsraad berecht worden. Disciplinaire bepalingen uit oorlogstijd, welke voorzien in maximale bestraffing en de doodstraf voor desertie en andere militaire misda den, worden van kracht. Men verwacht dat de nieuwe maatrege len gevolgd zullen worden door een groot scheepse actie tegen de EOKA-terroristen, Maandagavond is onverwacht in de ouderdom van zesenzestig jaar overleden de heer W. Sterk, chef van de technische afdeling van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. Van 15 Juni 1916 af heeft hij zijn krachten aan het bedrijf ge geven, voor de oorlog als chef van de handelsdrukkerij en na de oorlog als chef van de gehele technische afdeling. Op jeugdige leeftijd was hij reeds in de typo grafie werkzaam, eerst in Vlaardingen, waar hij op 19 Juli 1889 geboren is. In Haarlem werkte hij op een drukkerij aan de Gedempte Oudegracht en bijna veertig jaar geleden kwam hij in dienst van Haar lems Dagblad. De heer Sterk had dc pensioengerechtig de leeftijd reeds bereikt, maar wegens de bouw van de nieuwe drukkerij en de in richting ervan had hij zijn medewerking voortgezet. Het was zijn bedoeling, dat hij zijn opvolger zou inwerken, maar helaas heeft de dood hem onverwacht overvallen. Aan een arbeidzaam leven is plotseling een einde gekomen. Met leedwezen is het bericht van zijn overlijden in het bedrijf vernomen. Hij was een gewaardeerd medewerker, die al tijd gereed stond om de belangen van de krant te behartigen. De heer Sterk was ook buiten het be drijf van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant een geziene figuur en speciahl in de kringen van de vakbewe ging. Gedurende een groot aantal jaren was hij voorzitter van de afdeling Haar lem van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond, die voor de oorlog de Algemene Nederlandse Typografenbond heette. In Januari 1948 vierde hij zijn zilveren jubi leum als voorzitter en hoe zijn arbeid ten behoeve van de vakbeweging gewaardeerd werd is toen tijdens een huldiging geble ken. Twee jaar later legde hij deze functie neer. Voor de oorlog heeft de heer Sterk zit ting gehad in het hoofdbestuur van de A. N. T. B. en tijdens zijn voorzitterschap van de afdeling Haarlem maakte hij deel uit van de Districtscommissie in de typografie. Gedurende twintig jaar was de heer Sterk bestuurslid van het Algemeen Zie kenfonds „Ziekenzorg" in het Kenaupark; de laatste jaren vertegenwoordigde hij in het bijzonder de middenstandsafdeling. Ook in dit bestuur werd zijn werk op hoge Prijs gesteld. De heer Sterk had belangstelling voor schaken en was enige tijd vice-voorzitter van de Schaakclub „Rolland". De crematie is bepaald op Vrijdag 2 De cember op de begraafplaats Westerveld na aankomst van de trein van 11.02 te Drie- huis-Westerveld. die met de dag brutaler worden. Het eiland is in een legerkamp veranderd. Ieder po litiebureau en militair kamp is een fort geworden omgeven door prikkeldraad, met door zandzakken versterkte uitkijkposten op de daken. Britse militairen die geen dienst hebben mogen zich 's avonds en 's nachts niet in de hoofdstad Nicosia op houden en bezoekers aan regeringsbureaux worden onderzocht op wapens voor ze bin nen mogen. Slechts weinigen reizen tij dens de duisternis en van afgelegen Britse woningen zijn de reizen gebarrikadeerd. Britse autoriteiten geven toe dat de ver zetsbeweging snel aan kracht heeft gewon nen in de afgelopen weken, en zij bereiden zich op een langdurige strijd voor. Een verontrustend teken is dat de terroristen onder de „gewone" burgerij blijkbaar wil lige handen vinden om de bommen te wer pen die in geheime schuilplaatsen vervaar digd zijn. De autoriteiten vrezen dat als iedere eilandbewoner een semi-terrorist wordt, drastische maatregelen, zoals beper king van de bewegingsvrijheid en instel len van de censuur zullen nodig zijn. Op grond van de noodtoestand zijn de vol machten tot zulke maatregelen reeds be schikbaar maar tot dusverre zijn ze in re serve gehouden. In het Britse Lagerhuis heeft de minister van Koloniën Lennox-Boyd toegegeven dat de noodtoestand op Cyprus „niet het ant woord is" om de toekomst van dat eiland NEW LONDON (United Press) De Amerikaanse atoom onderzeeboot Nautilus heeft 25.000 zeemijl gevaren zonder tussen tijds te bunkeren. De Amerikaanse minis ter van Marine Thomas, die aan boord was toen de „mijlpaal" bereikt werd, zei bij te rugkeer aan wal dat de Nautilus de stout ste verwachtingen van de marine ver over troffen heeft. Thomas zei dat de prestatie van de eerste atoomonderzeeboot van de wereld bewijst dat de kernenergie ook bruikbaar is voor andere vlooteenheden. De Nautilus is gevechtsklaar, aldus de minis ter. Nooit eerder in de geschiedenis heeft enig vervoermiddel zulk een afstand afge legd zonder brandstof bij te vullen. De marine heeft niet onthuld hoe veel de Nautilus kan afleggen voor dat de kracht installatie een nieuw radio-actief element moet ontvangen. te regelen. De maatregel moest echter ge nomen woi'den om het normale leven te waarborgen. De minister maakte bekend dat hij het probleem-Cyprus in de loop van de volgende week aan het Lagerhuis zal voorleggen voor een openbaar debat. De regelingen op de nieuwe status der troepen zullen later bekendgemaakt wor den, doch de betekenis van de maatregel is dat de zeven bataljons die op het ogen blik op Cyprus zijn gestationneerd op vol ledige oorlogsbasis worden geplaatst. Groot-Brittannië is hiertoe in vredestijd in het naburige Oosten nooit overgegaan, zelfs niet toen de anti-Britse relletjes in de Suez-kanaalzöne vier jaar geleden een hoogtepunt bereikten. Britse troepen overzee zijn over het al gemeen op vredesvoet in de garnizoenen. Uitzonderingen zijn de troepen in Korea en de gevechtseenheden in Malakka en Ke nya. De Britse regering beschouwt de si tuatie op Cyprus kennelijk als zeer ernstig. De EOKA heeft in een pamflet de waar schuwing geuit dat „de grote slag in aan tocht is". NEW YORK (Un. Press) De algemene vergadering der UNO heeft Maandag be sloten de kwestie Nieuw-Guinea te bewaren voor het laatste debat in haar zitting 1955. De eerste politieke commissie van de As- semblée besloot eerst het jaarlijkse ont wapeningsdebat te houden. Daardoor blyft Nieuw-Guinea als laatste punt op de agen da achter. Bepaald is dat de zitting van de Assemblée tegen 10 December zal eindigen, maar in de praktijk kan er een week bij komen. Een aantal Aziatische en Afrikaan se leden zijn bezig aan het definitief ont werp van een resolutie over Westelijk Nieuw-Guinea; waarschijnlijk komt het deze week gereed. Diplomatieke kringen geloven dat de In donesiërs op het ogenblik een positie in nemen die niet te benijden is. Zij wijzen er op dat er geen reden is te geloven dat de stemverhouding hier veel verschilt verge leken met verleden jaar, voor zover het Westelijk Nieuw-Guinea betreft. Er zijn geruchten dat de kwestie dit jaar misschien in het geheel niet in debat zal komen, maar die zijn niet bevestigd door de partijen in het conflict. Nadat de Assemblée verleden week bij stemming besloten had de Algerijnse kwes tie dit jaar te laten rusten, zeiden Indone sische kringen dat de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea niet vergeleken kon worden met de kwestie-Algerije. De Nederlandse delegatie schijnt graag te willen dat het tot een debat komt, ken nelijk omdat zij vertrouwen in de afloop heeft. Een Nederlandse bron zei dat de minister van Buitenlandse Zaken Luns misschien naar New York zal komen om aan het debat deel te nemen, indien andere taken daardoor niet in het gedrang komen. Eer der op de zitting van deze herfst heeft minister Luns een mislukte strijd geleid om Nieuw-Guinea buiten de agenda van de Assemblée te houden. Intussen geloven ingelichte kringen dat de Australische minister van Buitenlandse Zaken Richard G. Casey nog weinig bereikt heeft met zijn verzoeningspogingen, waar mee hij onlangs begonnen is om het geschil tussen Indonesië en Nederland te verzach ten. NEW YORK (United Press) Verwacht wordt dat tenminste twaalf Latijns-Ameri kaanse landen zich van stemming zullen onthouden bij de stemming over een Ame rikaans-Braziliaans voorstel om Nederland te ontheffen van de plicht te rapporteren over Suriname en de Nederlandse Antillen. Men noemde de volgende landen: Argen tinië, Bolivia, Chili, Uruguay, Ecuador, Peru, Venezuela, Costa Rica, Guatemala, El Salvador, Haiti, Honduras en misschien Pa raguay. Hier en daar is te verstaan gegeven dat een aantal Latijns-Amerikaanse leden van mening zijn dat het nieuwe statuut van het Koninkrijk der Nederlanden tot op zekere hoogte een verlenging betekent van het ko lonialisme in Suriname en de Antillen. De betrokken Latijns-Amerikaanse dele gaties wensten niet in het openbaar com mentaar te geven. Daarentegen wordt verwacht dat Cuba, Mexico en de Dominica voor het Ameri kaans-Braziliaanse voorstel zullen stem men. Columbia had zijn stem reeds beloofd. Zes delegaties bij de UNO brachten hulde aan Nederland over de manier waarop Su riname en de Nederlandse Antillen zijn toegelaten als gelijke deelgenoten in het Koninkrijk der Nederlanden. Israel, Columbia, Thailand, België, de Philippijnen en Denemarken gaven stevige steun aan het Nederlandse standpunt tij dens het debat in de beheerschapscommis- sie. Polen, Egypte, Irak en de Libanon had den enig voorbehoud. De Israëlische afgevaardigde Ishar Ha- rari zeide dat de leden der UNO geen reden hebben achterdocht te koesteren omdat de twee staten geen volledige onafhankelijk heid verkozen. „Indien deze gebieden vol komen onafhankelijk waren, gelooft u dan dat landen met bevolkingen van 240.000 en 200.000 zelfbesturend zouden kunnen zijn in het atoomtijdperk, gezien de tegenwoor dige internationale situatie?" vroeg Harari. De Belg Pierre Ryckmans zeide dat het gehele debat overbodig was. Naar zijn me ning had de algemene vergadering alleen maar nota te nemen van het Nederlandse besluit. .Zelfs zij die de competentie van de Al gemene Vergadering erkennen, zullen dit debat vervelend en ietwat buiten de goede smaak vinden. Het zal het pretige van de UNO niet verhogen", aldus Ryckmans. Garcia, Philippijns gedelegeerde, zeide dat antwoorden die door Nederland, Suri name en de Antillen gegeven zijn op vra gen die hij en andere gedelegeerden vorige week gesteld hadden, alle twijfel bij hem hadden weggenomen over de betrekking tussen de deelgenoten in het Nederlands Koninkrijk. De Italiaanse Voetbalbond heeft Napoli drie thuiswedstrijden ontnomen als straf maatregel voor het voetbaloproer van 6 November, waarbij 152 toeschouwers en politie-agenten gewond werden. De wedstrijd van Zondag tegen Juventus zal de Napolitaanse voetbalclub nu in Bari moeten spelen. De Voetbalbond heeft boven dien bepaald dat er in het stadion van Napels geen voetbalwedstrijden meer mogen worden gespeeld totdat de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen getroffen zijn om de veiligheid van bezoekende verenigingen en hun officials te waarborgen. Daar is men overigens al voor de uitspraak van de Voetbalbond aan begonnen. Vóór de loopgraaf rond het voetbalveld is men een stevig ijzeren hek gaa.n maken, dat het voor de eventueel al te heet gebakerde toeschouwers onmogelijk moet maken in handgemeen te raken met spelers of scheidsrechter. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S D r. B r n i n g Als een dweper tot macht komt, aanbidt hij zichzelf. DJAKARTA (United Press) „Indonesië is niet bereid met Nederland te onder handelen over de hangende geschillen zonder een duidelijk omlijnde agenda voor de besprekingen op hoog niveau", zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, vandaag. „Wij zijn niet bereid naar Nederland te gaan zonder verdere kennis van zaken. Eerst willen wij weten, alvorens wij voor de onder handelingen vertrekken, wat bij die besprekingen aan de orde zal komen". Anak Agoeng legde deze verklaring af, nadat hem was gevraagd welke vorderingen de In donesische speciale ambassadeur Utoyo Ramelan had gemaakt bü zijn voorbespre kingen in Den Haag. „Ik heb nooit gezegd dat de besprekingen vlot zouden verlo pen", zei Anak Agoeng, toen hem om commentaar was verzocht op de berichten uit Nederland, waaruit viel op te maken dat er weinig schot zat in de besprekingen tus sen Ramelan en de Nederlandse autoriteiten. Het gesprek met Anak Agoeng vond plaats na afloop van een onderhoud tussen deze minister en premier Boerhanoeddin Harahap over het contact in Den Haag. Vanavond zullen Harahap, Anak Agoeng en de andere leden van het Indonesische kabinet de situatie opnieuw onder ogen zien. Volgens sommige berichten is het ka binet teleurgesteld over de resultaten van de Haagse besprekingen en wordt overwo gen een termijn te stellen, waarbinnen Ra melan tot een bevredigend resultaat moet komen. In het tegenovergestelde geval zou Ramelan de besprekingen moeten afbre ken en naar huis terugkeren. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sjamsoeddin Makmoer, heeft intussen bevestigd dat aan Ramelan een „speciale tijd is gegeven om een basis te leggen". Makmoer ontkende de berichten dat de Nederlanders alleen bereid waren volledige onderhandelingen te openen nadat de UNO de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea van de agenda zou hebben afgevoerd. „Dergelijke berichten geven geen beeld van de ware situatie", zei Makmoer. Niettemin blijft in Djakarta de opvatting bestaan dat de tegenzin die bij de Neder landers bestaat om de Indonesische aan spraken op West Nieuw-Guinea formeel in behandeling te nemen een bedreiging vormt voor het welslagen van Ramelan's pogin gen om een conferentie op top-niveau te arrangeren over deze en andere kwesties, die tussen de twee landen bestaan. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Een woordvoerder van het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede- NEW YORK (Reuter/AFP) De poli tieke commissie van de UNO-Assemblée heeft met 49 tegen nul stemmen, bij vijf onthoudingen besloten geen debat over de kwestie-Marokko te houden. Hierdoor is het laatste beletsel voor Frankrijk om zijn plaats in de UNO weer in te nemen, weg genomen. De vijf landen die zich van stem ming onthielden waren Nederland, Groot- Brittannië, België, Luxemburg en Australië. De commissie nam haar besluit door een resolutie van 31 Arabische, Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen te aanvaarden, volgens welke de UNO-Assemblée er ken nis van neemt dat er onderhandelingen tus sen Frankrijk en Marokko zijn begonnen; haar vertrouwen uitspreekt dat de Marok kaanse kwestie op bevredigende wijze zal worden opgelost en besluit, de rest van de behandeling van deze kwestie te verdagen. Frankrijk verliet op 30 September de UNO-Assemblée uit protest tegen het be sluit om het Franse optreden in Algerije te bespreken. Vrijdag besloot de UNO-Assem blée de Algerijnse kwestie voor deze zitting van de agenda af te voeren. In de afgelo pen jaren heeft Frankrijk de debatten over Marokko geboycot. Men verwacht dat Frankrijk zijn plaats in de UNO weer zal innemen als de politieke commissie met de behandeling van de ontwapeningskwestie begint. gedeeld, dat Maandagmiddag de bespre kingen in het voor-overleg tussen minister Luns en mr. Utoyo Ramelan zijn voortge zet. Daarbij is nader van gedachten gewis seld over verschillende zaken, onder meer over de formulering der agendapunten voor een eventueel te houden ministers-confe rentie. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: De voorbereidingen voor het beleggen van een conferentie tussen Neder landse en Indonesische ministers zijn nog niet geëindigd en evenmin afgebroken. Op het laatste meen ik in het bijzonder de aan dacht te moeten vestigen, gezien hier en daar wel de voorstelling van zaken gege ven is alsof het reeds zover zou zijn. Dit lijkt duidelijk niet het geval te wezen want vandaag zal mr. Utoyo Ramelan met mr. Blom van Buitenlandse Zaken, de rege ringscommissaris voor Indonesische aange legenheden, een bespreking voeren die ten doel heeft om verder na te gaan wat er op een eventuele agenda van zulk een confe rentie zou moeten of kunnen komen. Hieruit voldt dus ook meteen op te ma ken dat het mr. Utoyo binnen zijn instruc ties mogelijk is om een dergelijk gesprek onder de gegeven omstandigheden nog te voeren. Inmiddels heeft hij zijn regering over de gehele stand van zaken gerappor teerd en nu is verder het wachten op het besluit van het kabinet in Djakarta, name lijk of dit zal wensen dat mr. Utoyo voort gaat met een conferentie voor te bereiden, dan wel dat men er de voorkeur aan geeft dit alles even te laten rusten. Indien het eerste zou gebeuren, dat men dus verder het nodige zal doen om een conferentie te kunnen gaan beleggen, kan zich daarbij in zoverre een moeilijkheid voordoen, dat mi nister Luns naar alle waarschijnlijkheid naar de UNO zal gaan op het moment waarop daar de vraag inzake een al dan niet aan te nemen resolutie omtrent Nieuw- Guinea in de Algemene Vergadering aan de orde zal komen. Intussen behoeft een, trou wens betrekkelijk korte, afwezigheid van minister Luns geen beletsel te vormen voor het houden van een ministersconferentie, want er zijn andere leden van het kabinet die hierbij betrokken zijn, zoals bijvoor beeld de ministers van Financiën en Eco nomische Zaken, terwijl bovendien moge lijk zou wezen dat minister Beyen tijdelijk zijn ambtgenoot Luns bij zulk een confe rentie zou vervangen; voor alle duidelijk heid zij hieraan toegevoegd dat hieromtrent nog niets is beslist. KOE AL A LOEMPOER (Reuter) In midden-Malakka zijn zware gevechten gaande tussenveiligheidstroepen en een grote concentratie verzetslieden. Er worden troepenversterkingen naar hét gebied ge zonden Bij de geregelde controle van de radio activiteit van de atmosfeer, die wordt uit gevoerd door het K.N.M.I. in De Bilt en het medisch-biologisch laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie, is in de laat ste dagen een opmerkelijk hoog gehalte aan radio-actieve stoffen in de atmosfeer waar genomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat deze verhoogde radio-activiteit van de at mosfeer samenhangt met de experimentele waterstofbomexplosie, welke onlangs in de Sovjet-Unie is geschied. De waarnemingen worden voortgezet. De uitkomsten zullen ter beschikking worden gesteld van de commissie, die door de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen werd ingesteld onder voor zitterschap van prof. dr. A. J. Kluyver en die tot taak heeft de mogelijke gevolgen van de eventuele verontreiniging van de atmosfeer door radio-actieve stoffen, mede met het oog op eventueel daaruit voort vloeiende gevaren voor de volksgezondheid, te bestuderen. Uit de meeste landen van Noord-Europa en uit Japan en uit Amerika komen berich ten over een plotselinge verhoging van de radio-activiteit in de atmosfeer. Het Parijse laboratorium voor de volks gezondheid heeft geconstateerd, dat de hoe veelheid radio-actieve stof in de lucht Za terdagmorgen zeven maal zo groot was als gewoonlijk. In Moskou in de Amerikaanse staat Idaho werd de grootste radio-activi teit in de lucht sinds ruim een jaar ge meten. STOCKHOLM (A.F.P.) Twintig atoom geleerden uit Denemarken, Noorwegen, Finland en Zweden hebben te Stockholm besloten tot samenwerking op het gebied van het atoomonderzoek. Er is een commis sie ingesteld, waarin elk land drie verte genwoordigers heeft, die een rapport zal in dienen bij de Noordse raad, die in Januari bijeenkomt. DE BILT: In de afgelopen 24 uur heeft zich boven Scandinavië een gebied van hoge luchtdruk ontwikkeld, hetgeen ge paard ging met een felle kou-uitval over het Oostzee-gebied en Rusland. De voorste begrenzing van de koude lucht liep van morgen ongeveer van Hamburg via Berlijn naar de Karpathen. In Finland vroor het meer dan 20 graden, in vrijwel geheel Scandinavië meer dan 10 graden. Een kleine depressie trok van Ierland in de richting van Zuid-Frankrijk, waardoor het oude hogedrukgebied in de omgeving van de Alpen in betekenis afnam. De wind draaide hierdoor in ons land naar het Zuid- Oosten, waardoor koudere continentale lucht ons land binnenstroomde. Daarbij breidden zich ook opklaringen uit het Zui den over het land uit. Het weer blijft de komende 24 uur onder invloed van 't hoge drukgebied, zodat de neerslagkansen klein zijn. In de nacht kan plaatselijk lichte vorst voorkomen. Weerrapport (van hedenmorgen 7 uur) weers- M e es - V. - 5 "O c. toestand ■S s r O O z S Helsinki geheel bew. NW 14 0 Stockholm licht bew. NW 11 10 Oslo licht bew. NNO -9 0 Kopenhagen zwaar bew. O 1 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 7 1 Dublin zwaar bew. zzo 8 0,3 Londen onbewolkt O 3 0 Amsterdam geheel bew. zzo 4 0 Brussel zwaar bew. O -1 0 Parijs nevel ONO -3 0 Bordeaux regen ozo 4 0,1 Nice geheel bew. WNW 8 0 Berlijn geheel bew. O 4 2 Frankfort nevel windstil 1 0 Miinchen onbewolkt windstil - 10 0 Zürich mist NNO -5 0 Genève mist windstil -2 0 Locarno licht bew. ONO -4 0 Wenen licht bew. NW 2 0 Innsbruck mist windstil - 15 0 Rome nevel windstil 2 0 Den Helder geheel bew. matige Z 6 0,1 YpenbuTg geheel bew. zw. ver. 4 0 Vlissingen licht bew. zwakke O 3 0 Eelde geheel bew. zw. ZW 4 0,1 De Bilt geheel bew. zwakke Z 4 0,3 Twente zwaar bew. zw. ZZO 3 0 Eindhoven geheel bew. zw. ZO 3 0,1 VI. Z.-Limb. half bew. mat. OZO 2 0 Neerslag laatste 24 uur. OOCOCOCCCCCCOCCOOOOOCOCCOCXIOOOOOCOOOOOGOCXJOOC KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Kouder met plaatselijk lichte vorst. 30 November Zon op 8.25 uur, onder 16.36 uur. Maan op 17.23 uur. onder 9.19 uur. Maanstanden 29 Nov. 17 50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 November Hoog water: 2.47 en 15.06 uur. Laag water: 10.53 en 23.12 uur. Woensdag 30 November Hoog water: 3.35 en 15.53 uur. Laag water: 11.38 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1