Gillette De wereld raakt overbevolkt Stevenson is zelfverzekerder en bezielender dan in 1952 Christelijke vakbeweging in West-Duitsland Faure poogt zijn kansen te verbeteren Foreign Office plaatst woordvoerder over Republikeinen kunnen „Ike" niet missen Een cadeau voor hem? Democraten geloven dat alleen hij de presidentszetel kan veroveren Er komen 34 millioen mensen per jaar bij Stichtingscongres in Maart inet zeventig afdelingen Zijn voorstellen maken echter geen diepe indruk in Parijs Dr. Paz krijgt zijn dagblad La Prensa terug Tien jaren dienst waarborgen nog geen onfeilbaarheid Franse patrouille verloren gegaan in Marokko Franse weerkundigen weer aan het werk Soviet-bouwkunde is bij de Westelijke ten achter Hoop op candidatuur blijkt nog niet te zijn opgegeven Een „goeie morgen" begint met Gillette Ministerfunctie voor Begum Liaquat Ali Khan? Kapitein van de „Lear bevoegdheid ontnomen voor 9 maanden Fabrikant wegens belasting fraude veroordeeld Ambtenaar veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf Onderscheidingsvlag voor prinses Beatrix Onderzoek naar beleid van Haagse politiecommissaris Bedrijfschap voor detail handel Melk en Zuivel producten DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN (United Press) Iedere dag: neemt de bevolking: der wereld toe met 88.000 zielen, dat is 34 millioen per jaar. In 1900 werd de aarde nog slechts door 2 milliard mensen bewoond. In het jaar 2000 zullen er naar schatting vijf milliard zijn. Dit zijn enkele conclusies van een rapport over de bevolking en de hulpbronnen van de wereld, dat is samengesteld door de „Po litical and economie planning", een onaf hankelijke onderzoekingsgroep van voor aanstaande Engelsen. De samenstellers van het rapport hebben geconstateerd dat twee-derde deel van de wereldbevolking op een ontoereikend dieet leeft. Vier-vijfde deel van de landopper vlakte van de wereld, welke gecultiveerd kan worden, is reeds in cultuur gebracht. Tengevolge van de toenemende bevol kingsdruk en de daaruit voortvloeiende voedseltekorten kimnen de communisten, aldus het rapport, rekenen op voordeel uit economische en politieke crises welke in de eerstkomende tientallen jaren in voor het Westen belangrijke gebieden niet Kunnen uitblijven. Onderontwikkelde landen zullen voor gro tere en dringender bevolkingsproblemen worden gesteld dan tevoren ooit zijn voor gekomen. Daar komt bij dat slechts zeer weing landen nog immigranten kunnen opnemen zonder het gevaar te lopen in ernstige moeilijkheden te raken. Slechts twee landen kunnen, zo is de mening van de rapporteurs, hun levens standaard nog verhogen ondanks de toe neming der bevolking. Deze landen zijn de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De Amerikaanse bevolking groeit sneller dan die van India. De hulpbronnen van Ame rika zijn echter voldoende om tijdens de volgende generatie nog een stijgende le vensstandaard voor de grotere bevolking mogelijk te maken. Toen het rapport werd opgesteld waren er slechts twee landen die het gevaar van de grote bevolkingsaanwas inzagen, name lijk India en Japan; beide namen maatrege len tot geboortebeperking. Geboortebeperking is, volgens het rap port, de enige afdoende methode om de dreigende overbevolking van de aarde te ontgaan. De theorie en de ervaring leren, dat het onmogelijk is de wedloop tussen de groei der bevolking en het in cultuur brengen van nieuw land te winnen, zelfs al gaat men over tot het uitvoeren van internatio nale projecten. Het is vrijwel uitgesloten te achten dat de frabricage van synthetisch voedsel in de komende 25 jaar voldoende kan zijn om het wereldvoedselprobleem op te lossen. Hulp van rijkere aan onderontwikkelde landen heeft slechts tot resultaat dat de bevolking in het onderontwikkelde land nog sneller gaat groeien. Als voorbeeld haalt het rapport Portorico aan, dat door de V.S. werkelijk genereus geholpen is. Maar de bevolking van Portorico verdub belde en duizenden Portoricanen begaven zich als onwelkome immigranten naar de Verenigde Staten. Het rapport zegt onder meer: „Zelfs het uiterlijk en het gedrag van ,de mensen kan veranderen als zij in toenemende mate wor den samengedrongen in overbevolkte ge bieden. Als de mensen zich vermenigvul digen, moeten zij beseffen dat zij meer re glementering en meer druk veroorzaken". „Ofschoon aan het feit doorgaans weinig BOCHUM (ANP) De een maand ge leden opgerichte Christelijke vakbeweging in Duitsland heeft Zaterdag in Bochum haar eerste wapenschouw gehouden. Daar bij werd medegedeeld, dat in de afgelopen weken 35 plaatselijke afdelingen zijn opge richt. Men verwacht binnenkort nog 37 andere te stichten. Sommige afdelingen zullen, volgens het eerste nummer van het door het nieuwe vakverbond uitgegeven weekblad, een ledental van duizend be reiken. Het zwaartepunt der beweging is het Ruhr-gebied en en omgeving. Het buitengewone congres van de CGD (Christlich Gewerkschaftsbewegung Deutschlands) werd door bijna zevenhon derd medewerkers van het verbond bij gewoond. Voorts gaven talrijke vertegen woordigers van de Christelijke en Rooms Katholieke vakbonden uit Nederland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland blijk van belangstelling. De Internationale van Christelijke Vakbonden werd vertegen woordigd door zijn voorzitter, Gaston Tes- sier, en de secretaris, A. Van Istendael. De president van het nieuwe verbond, Johannes Even, sprak zijn erkentelijkheid uit voor de morele en materiële steun, die het internationale verbond de stichters ge geven had. Er was volgens hem geen reden om te verheimelijken, dat de Christelijke internationale de financiële steun gegeven had, nodig om het verbond op gang te brengen. Met deze opmerking wilde Even ook beweringen weerleggen, volgens welke zijn organisatie met bijdragen van onder nemers zou zijn opgericht. Secretaris Van Istendael verklaarde dat de Christelijke internationale de nieuwe bond zal beschou wen als de wettige opvolger van de oude Duitse Christelijke vakbeweging. Het congres aanvaardde een verklaring over het streven van de nieuwe bond. Daarin heet het, dat de CGD een door medeverantwoording gedragen medezeg genschap van de arbeiders in de bedrijven voorstaat en wil ijveren voor eigendoms vorming voor de arbeiders. Zij verklaart zich bereid met andere bonden samen te werken en met behoud van zelfstandigheid gemeenschappelijke acties te voeren. Ook de veertigurenweek werd in het program ma geschreven. Stakingen worden in het programma als „het laatste middel" aan geduid, dat slechts gebruikt zal worden, wanneer een zinvolle ontwikkeling van de productie en van het economische leven er niet door wordt verstoord en het bestaan van de democratische staat er niet door wordt bedreigd. De CGD zal haar stichtingscongres in Maart houden. PROF. DR. J. DE GRAAF Prof. dr. J. de Graaf, vroeger voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden te Haarlem, thans hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is wegens een bewegingsstoornis opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. aandacht wordt geschonken, is bevolkings druk vaak de achtergrond van vele gebeur tenissen en ontwikkelingen die gewoonlijk onder een heel ander hoofd komen. Men ziet dit wellicht het duidelijkst in Japan. De Japanse aggressies van deze eeuw in Azië en de Pacific, de huidige exportcam- pagne van Japan en de aanmoediging van geboortebeperking in Japan zijn drie logi sche reacties op het bevolkingsprobleem „Zolang dat probleem niet onder controle wordt gebracht door een beperking van het aantal geboorten, opdat dit meer in even wicht komt met het aantal sterfgevallen, staat het vast dat de Japanners steeds ge dreven zullen worden tot een politiek die andere landen zal schokken of schaden.'1 Het rapport merkte nog op dat commu nistisch China, dat kort geleden nog met trots op de bevolkingsgroei wees en ver klaarde dat alleen kapitalistische landen een bevolkingsprobleem hadden, enkele dagen geleden plotseling heeft gezegd dat geboortebeperking overeenstemt met de politiek van de staat. (Van onze correspondent in Parysj In een rede, die de Franse premier Zon dag voor zijn kiezers te Chamblay in de Franse Jura hield, heeft hij twee voorstel len gedaan met het doel de economische, sociale en politieke verhoudingen in Frank rijk te verbeteren. Faure stelde voor ge durende tien jaar de salarissen telkenmale met tien percent te verhogen, zodat, na die periode, het levenspeil verdubbeld zou zijn. Het tweede voorstel houdt in dat een Franse regering van een levenstijd van ten minste twee jaar verzekerd zou moeten worden. Indien vóór die tijd een kabinet ten val zou worden gebracht, dan zou het parlement automatisch moeten worden ontbonden. De kiezers zouden dan het ge schil tussen uitvoerenden en wetgevende machten moeten beslechten. Op politieke kringen te Parijs hebben de woorden van Faure geen bijzonder diepe indruk gemaakt. Voorstellen ter verbete ring van het politieke stelsel in Frankrijk zijn er al bij tientallen geweest en geen ervan heeft kans op slagen bij het parle ment gemaakt. Faure komt ook wel wat laat met zijn herzieningsprogramma. Het is namelijk uitgesloten dat de Kamer op dit ogenblik gelegenheid en lust zou vinden Faure's suggesties te onderzoeken. De algemene indruk is dan ook dat de premier met deze denkbeelden voor de dag komt om zijn crediet, zo niet in het parle ment, dan toch bij het publiek te verhogen. Dat hij voor de stemming van heden over de vertrouwenskwestie de Kamer er nog mee op zijn hand kan krijgen, mag men betwijfelen. Volgens de laatste parlemen taire opinie-peilingen komt de premier morgen tenminste een 150 stemmen tekort om de ondergang te ontgaan. De voorspel lingen blijven somber, vooral nu de com munisten hebben bekend gemaakt dat zij Faure niet zullen steunen. (AFP) De minister van Buitenlandse Zaken Pinay gaat naar Saigon voor be sprekingen met de president van Zui$- Vietnam, Ngo Dinh Diem. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. Volgens „France Soir" is het doel van het bezoek de betrekkingen tussen Zuid-Vietnam en Frankrijk, die op het ogenblik gespannen zijn, te verbeteren. Premier Faure en Pinay zouden bij een onderhoud met de Zuid- Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Vu Van Mau, hebben gemerkt, dat deze geen bevoegdheden had met Frankrijk te onderhandelen, daar Diem hem deze voor zijn vertrek naar Frankrijk had ont nomen. BUENOS AIRES (United Press) Pre sident Aramburu van Argentinië heeft op een persconferentie bekend gemaakt dat de regering het dagblad La Prensa zal terug geven aan Alberto Gainza Paz, de eigenaar voordat Perón het blad liet naasten en aan zijn vakbond (CGT) overdroeg. Deze eerste persconferentie van de president sedert hij op 13 November zijn ambt aanvaardde, werd uitgezodnen over alle Argentijnse radiozenders en over de televisie. Aram buru verklaarde ook dat zijn regering de steun heeft van de strijdkrachten, wier doel en idealen dezelfde zijn als die van het Ar gentijnse volk: démocratie. De economische situatie is somber, maar niet hopeloos, zei de president. Dr. Paz is voornemens morgen uit New York naar Buenos Aires te vliegen. „Het is prachtig nieuws voor allen die heb ben gewerkt en weer zullen werken aan de krant die Argentinië van .1869 tot 1951 ge diend heeft. Een deel van onze grote natio nale traditie is het recht van het volk te weten wat alleen een vrije pers kan ver tellen," aldus dr. Paz. LONDEN (Reuter) De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die verleden week op de dagelijkse persconferentie voor alle journalisten die te Londen hun standplaats hebben, in ant woord op vragen over opmerkingen van de Sovjet-leiders Boelganin en Kroesjtsjev in India, had verklaard dat deze „door en door huichelachtig" waren, is door een an der vervangen. Hij krijgt, in dezelfde rang, ander werk op het ministerie. De woord voerder heeft zijn functie in de afgelopen tien jaar bekleed. Lagerhuisleden waren voornemens de regering te vragen of de omschrijving van de woordvoerder voor de verklaringen der Russische leiders „door het kabinet wordt gedekt". De nieuwe woordvoerder Sir George Young verklaarde dat de uitnodiging van de Britse regering aan premier Boelganin en aan de eerste secretaris der Russische communistische partij, Kroesjtsjev, om Groot-Brittannië in het voorjaar van 1956 te bezoeken, nog steeds van kracht is. Hij zei dit, toen hem om commentaar werd ge vraagd op hoofdartikelen in twee Britse ochtendbladen de Daily Telegraph, die de regering steunt, en de Daily Mail waarin de vraag wordt gesteld of het wel verstandig zou zijn de Sovjet-leiders, na hun fel-anti-Westerse uitlatingen in India, nog in Engeland te ontvangen. De vervangen woordvoerder, Peter Mat thews, zat op de persconferentie naast Sir George. De woordvoerder wordt doorgaans bijgestaan door functionarissen, die zich op de onderscheidene gebieden specialiseren. Sir George Young is hoofd van de afdeling perszaken van het ministerie van Buiten landse Zaken. RABAT (United Press) Een Franse legerpatrouille van vijf man is in het Rif gebergte verloren gegaan, waardoor het aantal sinds Vrijdag gesneuvelde Franse soldaten gestegen is tot 29. De patrouille vertrok Zondagmorgen in de richting' van de grens van Spaans-Marokko. Men neemt thans aan dat allen zijn omgekomen. Een Franse legervrachtauto is Zondag in een hinderlaag gereden. De vijf inzittende sol daten werden gedood. Vrijdag sneuvelden negentien Franse soldaten toen een Rode Kruisconvooi uit een hinderlaag werd aan gevallen. In het departement Constantine (Algerije) hebben Franse troepen in de afgelopen week 87 opstandelingen gedood en 246 per sonen gearresteerd, die er van worden ver dacht de opstandelingen te hebben voor zien van voedsel en kleding. In de afge lopen drie dagen zijn vijf politieofficieren door opstandelingen met pistolen beschoten. Eén van deze officieren werd gedood. PRIJS (Reuter). De duizend employé's van de meteorologische dienst in Frankrijk en Noord-Afrika, die elf dagen geleden in staking gingen om looneisen kracht bij te zetten, hebben besloten het werk te her vatten. De betrokkenen, die dertigduizend in plaats van zesentwintigduizend francs per maand wilden verdienen, sloten zich op 17 November aan bij de stakende leden van het grondpersoneel van de Franse vliegvelden. Intussen zijn onderhandelingen om ook deze staking te beëindigen, waardoor het luchtverkeer van en naar Frankrijk reeds twee en een halve week wordt verlamd, vastgelopen. Bij deze staking zijn meer dan 3.500 employé's van de controletorens en radardiensten van de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget en een aantal provin ciale luchthavens betrokken. MOSKOU (Reuter). Alexander Vlasov, president van de Sovjet-Russische Acade mie van Architecten, die onlangs is gecri- tiseerd wegens overdaad, heeft in Moskou verklaard, dat de Sovjet-Unie op bouw kundig gebied in vele opzichten „erg" bij de Verenigde Staten. Frankrijk, Duitsland, Italië en andere landen achter blijft. Op een bijeenkomst van architecten zei Vlasov, dat er behoefte bestaat aan kleine gerief lijke eengezinswoningen. Vlasov heeft de Franse politie er van beschuldigd op 17 November, toen hij zich in Parijs bevond op doorreis naar zijn land van een bezoek aan de Verenigde Staten, getracht te hebben hem er toe te bewegen, gebruik te maken van het recht van asyl met het oog op de in een Sovjet decreet te^en hem geuite critiek. Het orgaan van de Sovjet regering, „Izvestia", heeft kort geleden geklaagd over de bouw van te veel woningen met vier of meer kamers, die elk door een ge zin bewoond moesten worden als gevolg van de woningnood. WASHINGTON (Reuter) - Te Washing ton nemen steeds meer politici aan, dat president Eisenhower zich, ondanks zijn hartaanval in September, voor de tweede maal candidaat zal stellen voor het presi dentschap. Deze politici zijn in hun mening gesterkt door een verklaring van de voor zitter van de republikeinse partij, Hall, die, na een bespreking met de president, zei, dat Eisenhower zich weer candidaat zal stellen, „indien hij zich er toe in staat voelt". Aangenomen wordt, dat Hall zich aldus heeft uitgedrukt met toestemming van Eisenhower. Het slechter worden van de betrekkingen tussen Oost en West zal, aldus het oordeel van enkele welingelichte politici en ambte naren van het Witte Huis, voor de presi dent een aansporing zijn zijn poging op de conferentie van regeringschefs te Genève om de Sovjet-leiders te bewegen samen te werken bij het zoeken naar vrede voort te zetten. Volgens de president heeft premier Boelganin de hoop uitgesproken, dat Eisen hower ook na 1956 nog president is. Het kan zijn dat Eisenhower van oordeel is, dat hij alleen, indien hem voldoende tijd woidt gegund, een vreedzame regeling van de ge schillen tussen Oost en West kan bewerk stelligen. Bovendien schijnt er, aldus wordt te Washington gezegd, op het ogenblik geen republikeinse candidaat behalve Eisenho wer te zijn, die in staat wordt geacht de de mocraat Stevenson te verslaan. B est and Paul Butler, de voorzitter van de demo cratische partij, heeft een politiek bestand aan het buitenlands beleid aangeboden, als in de verkiezingscampagne niet het woord „vrede" gebruikt zou worden. Volgens But ler hebben de republikeinen om politieke winst te behalen geprobeerd de Amerika nen een vals gevoel van veiligheid te geven. Het mislukken van de Geneefse conferentie laat zien, hoe vals hun beweringen waren, aldus Butler, die de president verzocht „te verklaren, dat van nu af aan geen valse en overdreven beweringen geduld zullen wor den". Naar de New York Times uit Washington meldt, heeft president Eisenhower te ken nen gegeven, de opvattingen van de demo cratische senator George, dat het buiten landse beleid geen strijdpunt moet worden in de verkiezingscampagne van 1956, ge heel te delen. George is voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken. ADVERTENTIE Zijn oude apparaat mag heus wel eens vernieuwd worden. Met een Gillette Super Speed Razor kan hij zich op de modernste manier scheren en hij zal U elke morgen opnieuw dankbaar zijn voor dit mooie cadeau In mooi modern etui met Dispenser bevattende 6 Blauwe Gillette mesjes, f "O Prijs J Andere Gillette precisie 8checrapparaten verkrijgbaar van f 1.10 tot f 22.50 De Begum Liaquat Ali Khan, de Paki staanse ambassadeur in Nederland, zal waarschijnlijk worden benoemd tot minis ter van een nieuw ministerie van Sociale Zaken, dat binnenkort zal worden ingesteld. Dit is Dinsdag uit officiële bron in Karatsji vernomen. Zij zou dan de eerste vrouwelijke minister van Pakistan zijn. De Begum is de weduwe van de eerste premier van Pakistan, die in 1951 vermoord werd. Op Formosa wordt een campagne gevoerd tegen de insecten, die het gemunt hebben op de rijstplantjes op de velden. Om zo min mogelijk van het kostbare voedsel verloren te laten gaan worden de velden besproeid met een insectendodend gij: in kleine ploegjes trekken de spuiters over de velden. (Van onze correspondent in Washington) mocraat, dat geen ander behalve Steven son een kans van slagen heeft tegen de Enkele dagen voordat te Chicago een driedaagse bijeenkomst begon van demo cratische leiders uit iedere staat van Noord-Amerika, heeft Adlai Stevenson officieel verklaard, dat hij er naar zou streven de democratische candidaat voor het presidentschap te worden. Tot dusver is hij de eerste en de enige officiële adspi- rant naar het hoogste ambt voor de periode van 1957 tot 1961. De verkiezingen worden begin November 1956 gehouden. De repu blikeinen wachten of Eisenhower zich al of niet opnieuw beschikbaar zal steillen en - bij de democraten gaan senator Ke- fauver en gouverneur Harriman van de staat New York kennelijk van de veron-ide New Yorker, derstelling uit, dat vogels, die vroeg zin gen, wel eens voor de poes kunnen zijn. Stevenson is echter niet beducht geweest voor haastige spoed en men krijgt de in druk, dat hij daar wel bij vaart. Hij heeft een goede start gemaakt en hij is ver vooruit in de wedloop. Hij sprak in Chicago op een diner, waar ook de andere - zij het officieuse - gega digden voor de candidatuur het woord voerden. Stevenson was evenwel kenne lijk het „hoofdnummer" van de avond. Alleen zijn redevoering werd uitgezonden over geheel Amerika. V ersch il Het was een genoegen het verschil op te merken van Stevensons manier van spreken in 1952 en nu. Drie jaar geleden was zijn betoog altijd het aanhoren waard en zijn humor vaak kostelijk, maar het ontbrak aan vechtlust en aan de vaste overtuigdheid inderdaad het president schap te bereiken. Stevenson vroeg zich af of hij wel de geschikte man voor deze hoogste post zou zijn. Nu echter is hij zeker van zichzelf. Hij heeft de fouten gezien die de republikeinen, naar zijn opvatting, hebben gemaakt en hij is ervan overtuigd het zelf beter te kunnen doen. Deze vecht lust en zekerheid hebben op zijn hoorders en op ieder, die te Chicago met hem heeft gesproken, diepe indruk gemaakt. De de mocraten hebben het gevoel gemakkelijk met Stevenson te kunnen winnen, indien Eisenhower zich niet voor een tweede termijn beschikbaar stelt en - mocht de huidige president opnieuw de republikein se candidaat zijn - dan beseft iedere de- Raad voor de Scheepvaart De raad voor de Scheepvaart te Amster dam, die onlangs de kapitein van het mo torschip „Lea", de 37-jarige L. van der V. uit Groningen, wegens zijn schuld aan de stranding van zijn schip en wegens ernstige vermoedens van opzet, had gestraft tot het ontnemen van zijn bevoegdheid om als ka pitein te varen voor de tijd van 18 maan den, is thans bij een revisie-vonnis gestraft met ontnemen van zijn bevoegdheid voor de tijd van 9 maanden. De Raad voor de Scheepvaart laat het verder aan het beleid van de officier van Justitie te Groningen over of deze al dan niet gevolg wil geven aan de tegen de ge zagvoerder destijds ingediende klacht. De Raad voor de Scheepvaart had deze zaak in revisie genomen, omdat het klad journaal, dat op de eerste zitting evenals het gewone journaal niet kon worden over legd en dat noodzakelijk was om le bepalen welke koers de kapitein heeft gevaren, in middels was gevonden. populaire president. Stevenson toonde zich in zijn rede een man van de middenweg, een voorstander van gematigdheid. Zijn inziens ontbreekt het in de republikeinse gelederen aan in tellectuele krachten. Hij zei: „gematigd heid", maar geen „middelmatigheid". De Amerikanen wensen in deze tijd van wel vaart allerminst extremisme of radicale maatregelen, hoewel Hai-riman - in een persconferentie na Stevenson's rede - die gematigdheid heeft afgewezen. „Midden weg" en „gematigheid" staan niet in het democratische woordenboek, zo betoogde Tien maanden gevangenisstraf De 56-jarige H. H. J. H. - J., fabrikant te Almelo, is wegens belastingfraude door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot tien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek. Wegens te weinig opgeven voor de Ven nootschapsbelasting van 1 millioen over 1949, van f 924.912,- over 1951 en f 240.915,- over 1953 was veertien dagen geleden tegen H.-J. een jaar gevangenisstraf geëist we gens deze, zoals de officier het noemde, „grootste overtreding van de wet op de Vennootschapsbelasting na de oorlog" en wegens opzettelijk onjuiste opgave. De rechtbank heeft bij het vonnis in overweging genomen de ernst van de ge pleegde feiten en de omstandigheden waar onder zij gepleegd zijn; de noodzaak tot afschrikking van verdachte zelf en van anderen, zeker gezien de omvang van de fraude. Als verlichtende omstandigheid werd aangemerkt het te weinig diepgaande onderzoek dat de rijksaccountantsdienst bij deze verdachte heeft verricht. Enquêteur hij Rampschadebureau f Kort en bondig De 31-jarige enquêteur bij het Ramp schadebureau te Rotterdam T. M. J. van H. is door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hij tegen vergoeding van f 150 voor een winkelier enkele posten in orde zou maken, die vol gens hem in diens aanvraag tot schadever goeding niet klopten. De eis was zes maanden gevangenisstraf en ontzegging van het recht ambtenaar te zijn voor een tijd van vijf jaar. Bij K.B. is een onderscheidingsvlag voor H.K.H. Prinses Beatrix vastgesteld. Deze vlag is langwerpig van oranje kleur, waar van de hoogte 5/6 van de lengte bedraagt. De vlag is in vier vakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassau's blauw. In het midden van het kruis be vindt zich een medaillon van oranje kleur, waarop het Koninklijk wapen is geplaatst. Het schild wordt gedekt met de Koninklij ke kroon. In het bovenste vlak rechts be vindt zich een jachthoorn van azuur, besla gen met zilver, (Oranje), in het onderste vlak links is een roos geplaatst, die ge knopt en gepunt van goud is (Lippe). BINNENLAND Overwegbakens. De A.N.W.B. heeft zes bakens geplaatst bij de onbewaakte over weg ten Oosten van Dirkshom. Tevens zijn bij de onbewaakte overweg ten Noord- Oosten van Breezand bakens geplaatst, even als bij de bewaakte overweg in de weg Anna Paulowna-Westeinde. De waarschu wingsborden zijn voorzien van reflecterend materiaal, zodat zij ook bij avond reeds van ver opvallen. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 November werden aan gegeven 293 gevallen van roodvonk, 13 ge vallen van diphterie en 12 gevallen van kinderverlamming. De gevallen van kinder verlamming kwamen voor in Voorst (1), in Amersfort (1), in Zeist (1), in Amsterdam (3), in Barendrecht (1), in Ridderkerk (2), in Rotterdam (2), in Bergen (1) en in Heerlem (2). Boot naar Bazel exit. De Neder landse Stoombootrederij te Rotterdam, die een bootdienst onderhield tussen Rotterdam en Bazel, heeft opgehouden te bestaan. Daarmede is een einde gekomen aan een unieke verbinding, die bij vele binnen- en buitenlandse toeristen zeer in trek was. De in gebruik zijnde boot moest worden ver vangen, maar de aanschaffingskosten voor een nieuwe boot zijn te hoog voor een ren dabele exploitatie. Hoge Pauselijke onderscheiding. Op de bijeenkomst ter herdenking van het tien jarig bestaan van de Katholieke Jeugd Be weging in Nederland te 's Hex-togenbosch heeft de aartsbisschop van Utx-echt, mgr. dr. B. J. Alfrink, de benoeming bekend gemaakt van de vooi'zitter der KJB, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst door de Paus tot Com mandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote met de Plaque. Burg. d'Ailly ereburger. Mr. Arn. d' Ailly, die een afstammeling is van de familie Dailly waartoe ook wijlen Eugène Dailly, burgemeester van Schaerbeek be- hoorde, is Zondag tot ereburger van Schaer beek uitgeroepen. Nadien was de heer d' Ailly te gast in het „Maison des Arts". Mobilofoon. Een busdienstonderneming in Boskoop zal haar bussen van mobilofoon- installaties voorzien. Door het contact tus sen rijdende autobussen en het hoofdkan toor kan direct melding worden gemaakt van aanrijdingen, storingen aan de bussen, het missen van aansluitingen, plaatselijk' gladde wegen of mist en van plotselinge vervoersstoten. Afscheid J. van Tilburg. De heer J. van Tilburg, wethouder van Financiën van de gemeente Rotterdam, die wegens zijn be noeming tot gouverneur van Suriname Rot terdam gaat verlaten, zal op Donderdag 5 Januari voor het laatst de vergadering van de gemeenteraad van Rotterdam bijwonen. Er zal gelegenheid zijn afscheid van hem te nerr _n. Zestig mille verduisterd. De recherche te Rotterdam heeft de 37-jarige vertegen woordiger B. P. B. aangehouden, die ver dacht wordt van oplichting, verduistering en valsheid in geschrife. In 1952 kwam hij in dienst bij een margarinefabriek. Volgens de politie heeft hij zijn werkgever voor ongeveer f 60.000 benadeeld. Hij zou gefin geerde 'rekeningen hebben uitgeschreven gelden bij voorverkoop hebben opgenomen en ontvangen gelden niet hebben af gedragen. Metselfilm. De minister van Wedei-op- bouw en Volkshuisvesting mr. H. B. J. Witte en de secretaids-generaal van zijn departe ment hebben in Seinpost-Scheveningen de première bijgewoond van de metselfilm „Zo vol als een ei, zo glad als een spiegel". In deze film laten scenarioschrijver Ad Bevers en cineast Albert Brosens in twintig minuten tijds zien, dat het metselvak in Nederland met zijn vele baksteenbouw, ook in aesthetische zin betekent. Burgemeester. Aan de heer J. M. Smits is op zijn verzoek met ingang van 1 April 1956 eervol ontslag verleend als burgemees- ter der gemeenten Alem cn Lith. Voorts is aan de heer H. van Sleen op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1956 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Er is, naar het ANP vex-neemt, een onderzoek gaande in verband met het be leid van de commissaris van politie J. F. K. te 's-Gx-avenhage. Commissaris IC. heeft zich, hangende dit onderzoek, ziek gemeld. Een bedrijfsschap voor de detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelproducten is in gesteld. Het bedrijfschap zal zijn zetel te 's-Gravenhage hebben.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6