Opbrengst van Omzetbelasting en Loonbelasting gedaald Gerestaureerde politieschietbanen in Zandvoort heropend Landeigenaren handhaven bezwaren tegen het uitbreidingsplan Wat de fiscus ontvangt Boeken Vulpennen Kalenders Boekhandel VEKO Calcutta juichte beide Sovjet-leiders toe Oost-Duitse jeugd mag grenswacht bijstaan Burgemeester loste het eerste schot Amsterdamse Beurs Afdeling Bennebroek Chr. Vrouwenbond Hillegom Lisse WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bergens raad komt niet verder met oplossing vervoersprobleem Bestuur van de Sticusa vandaag afgetreden Open auto moest vervangen worden door politie-wagen Koningin woonde galavoorstelling bij Bedrijfsklaver jassen Vrije jeugd" krijgt karabijnen Gevaarlijk speelgoed Conflict bij de Haagse politie Hannie Schaftschool Hoarlemmerliede en Spaarnwoude Drie jongens, verdacht van schroot-diefstal, ingesloten Dinsdag opgericht Twee doden door gas vergiftiging in Amsterdam Biljartuitslagen Stille Armen te Heemstede Autobotsing Ds. K. Schouten voor Chr. Vrouwenbond Konijnensportvereniging Lisse vergaderde M. v. d. Linden gehuldigd Burgerlijke Stand van Bennebroek lo Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen in October. Het aan kohierbelastingen totaal opge legde bedrag beliep in October f 466.8 mil- lioen, tegenover f 543 millioen in Sep tember. Op het boekingstijdvak 1954/'55 van de Inkomstenbelasting werd een relatief hoog bedrag verantwoord en wel f 82.9 millioen. Het totaal van dit boekingstijdvak kwam hiermede op f 1.055.1 millioen. De vrij aan zienlijke toeneming in October in de eerste drie kwartalen van dit jaar beliep de gemiddelde stijging per maand onge veer f 40 millioen kan worden verklaard uit het feit, dat naast definitieve aanslagen over 1953 tevens nadere voorlopige aan slagen over 1954 zijn opgelegd. De voor lopige aanslagregeling 1955 begint haar voltooiing te naderen. Totaal is tot dusverre aan voorlopige aanslagen 1955 f 557.9 mil lioen op kohier gebracht. Tengevolge van het opleggen van defini tieve aanslagen 1954 voor de Vermogens belasting steeg het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1954/'55 tot f 103.5 mil lioen. Met de voorlopige aanslagen 1955 werd verdere voortgang gemaakt. Een zeer aanzienlijk bedrag werd uit hoofde van de Vennootschapsbelasting op gelegd en wel f 192.7 millioen. Dit bedrag betreft voornamelijk voorlopige aanslagen over het lopende boekjaar volgens de acht ste Aanvullingsbeschikking Vennootschaps belasting 1942. Het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1955/'56 heeft daarmede een totaal van f 808.6 millioen bereikt. Aan aanslagen voor de Personele be lasting 1955/'56 is tot dusverre, inclusief opcenten, in totaal f 11 millioen op kohier gebracht. Ontvangsten De ontvangsten uit hoofde van de geza menlijke kohierbelastingen beliepen in Oc tober f 175.9 millioen. Hiertegenover ston den aanslagen tot een bedrag van f 466.8 millioen. Het nog in te vorderen bedrag kwam op f 1.201 millioen. De opbrengst van de niet-kohierbelas- tingen beliep in October f 353.2 millioen. De opbrengst der Omzetbelasting daalde van f 114.9 millioen in Juli tot f 81 mil lioen in October. Teruggaaf van belasting over voorraden als uitvloeisel van de per 1 September van kracht geworden wets wijziging is voor dit verloop in belangrijke mate bepalend geweest. Ook de opbrengst van de Loonbelasting vertoonde een ge ringe teruggang. Zij bracht in October f 102.6 millioen op tegenover in de eerste maand van het voorgaande kwartaal f 110.9 millioen. De daling is mede een gevolg van de recente tariefsverlaging. Een relatief hoog bedrag leverden de invoerrechten op, namelijk f 55.2 millioen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Nu Be 11 o weg is De gemeenteraad van Bergen, waarin een minderheid van vijf man (de P.v.d.A. en de V.V.D.) zich verzet tegen de verbin dingsweg door het dorp naar Bergen aan Zee, die de meerderheid van acht man wil laten aanleggen, heeft anderhalf uur gede batteerd over de verklaring, die de heer Broersma (Gemeentebelang) in de verga dering van 28 October namens de meerder heid aflegde en waarover de voorzitter, burgemeester W. Huygens, toen geen dis cussie toestond, met het gevolg dat de min derheid de raadzaal verliet. Vrijdag heeft cle Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland zowel de meerderheid als de minderheid gehoord om beider standpunt te vernemen en te trachten partijen tot elkaar te brengen. Thans prijkte de verklaring van de meer derheid als eerste punt op de agenda Zowel de heer E. J. van Rees Vellinga (V.V.D.) als de heren J. Hemelrijk en M. de Beurs (P.v.d.A.) vroegen de meerder heid met nadruk, of zij nog steeds achter de verklaring van de heer Broersma stond, waarin de minderheid verweten werd, dat zij obstructie voerde en het gemeentebe lang niet voor ogen had. Zij eisten nadruk kelijk dat de meerderheid deze „beledigen de beschuldiging" zou terugnemen. Mr. S. D. Sluis (Prot. Christ.) distanci- eerde zich gedeeltelijk van het meerder- heidsstandpunt en zei dat hij de verklaring van de heer Broersma niet ondertekend had. De heer Broersma vond het kleingeestig van de minderheid erop aan te dringen, dat de meerderheid haar schei-pe woorden zou terugnemen. Daar bleef het bij. Burgemeester Huy gens meende te kunnen concluderen dat, nu de minderheid ook haar hart gelucht had, de schaal weer in evenwicht was gekomen. Het adres van het tramcomité, dat de vorige vergadering niet in bespreking kon komen omdat de minderheid de raadzaal had verlaten, kwam hierna aan de orde. Conform het voorstel van B. en W. besloot de raad met 7 tegen 5 stemmen het adres zonder discussie voor kennisgeving aan te nemen. Bello's rails naar de Hoogovens Over twee maanden zullen de rails, waar over Bello vijftig jaar zijn sukkelgangetje maakte althans van Bergen aan Zee tot Koedijk verdwenen zijn. De rails op het emplacement te Bergen aan Zee, waar per rontegels en klinkers en de watertank, waaraan Bello zijn zomerse dorst leste, al verdwenen waren, zijn opgebroken. De rails van Alkmaar tot Warmenhuizen wor den voor het goederenvervoer gehandhaafd. De opgebroken rails zullen in de hoog ovens te Velsen verdwijnen. Een gedeelte van de bielzen en de rails gaat naar de mijnen om als stutmateriaal te dienen. Het stationsgebouw te Bergen aan Zee blijft voorlopig staan. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd per maand gemiddeld bijna f 50 mil lioen geïnd. De opbrengsten van de tabaksaccijns en de zegelrechten daalden na de hoge ont vangsten in September ten bedrage van respectievelijk f 34.7 en f 5.3 millioen tot respectievelijk f 31.9 en f 4.9 millioen in de afgelopen maand. Aan successierechten werd een relatief hoog bedrag geïnd, na melijk f 10.1 millioen. De leden van bestuur en stichtingsraad van de Stichting voor Culturele Samenwer king te Amsterdam delen mede, dat zij een stemmig hebben besloten vandaag hun functies neer te leggen. Bij het nemen van dit besluit hebben zij overwogen, dat zij gezien de ontijdige regeringspublicatie over de aanstaande op heffing van de Sticusa en de reeds aan stonds toegepaste beperking van de be voegdheden der stichting de verantwoorde lijkheid voor het beleid niet langer kunnen dragen. Ook de verantwoordelijkheid voor de liquidatie kunnen noch wensen zij te dragen. Hiertoe ontbreekt bij hen het ver trouwen in de werking van de nieuwe op zet, waarbij van de opgedane ervaring te weinig gebruik zal worden gemaakt, terwijl zij tevens van oordeel zijn, dat liquidatie van de oude en opbouw van de nieuw ont worpen organisatie in één hand zullen moeten liggen. Bestuur en raad delen voorts mede dat de Sticusa nimmer in de weg heeft willen staan aan een uit overwegingen van alge meen beleid voortvloeiende reorganisatie, ook indien daarin voor haar geen plaats meer zou zijn. Zij spreken er hun diepe te leurstelling over uit, dat met de Sticusa geen behoorlijk overleg is gepleegd en tot een volgens haar overijlde, volstrekt onvol doend voorbereide reorganisatie is overge gaan. Aan de minister-president is ver zocht om één of meer beheerders te benoe men. CALCUTTA (AFP) Premier Boelga- nin en de eerste secretaris van de Russische communistische partij Kroesjtsjev zijn te Calcutta geestdriftig toegejuicht door een menigte van naar schatting ruim twee mil lioen personen, van wie velen reeds de avond tevoren» hadden plaats genomen langs de weg, die de Sovjet-leiders van het vliegveld af zouden volgen. Behalve de communisten en hun aanhang te Calcutta zelf, die van hun partijleiders opdracht hadden gekregen bij de ontvangst aanwe zig te zijn, waren er belangstellenden uit de omringende staten Assam, Bihar, Oris- sa en zelfs uit Oost-Pakistan. Boelganin en Kroesjtsjev verlieten het vliegveld in een open auto. Halverwege het vliegveld en de stad drong de menigte zo op, dat de auto niet meer verder kon. Zelfs vertogen van maarschalk Boelganin baat ten niet. De Sovjet-leiders stapten over in een politie-auto, die er langzaam rijdend, in slaagde hen te bestemder plaatse te brengen. Vele toeschouwers poogden, ove rigens vergeefs, de Sovjet-leiders de hand te drukken. Door de vertraging moesten enige punten van het program geschrapt worden. De Sovjet-leiders begaven zich ter ruste alvorens aan te zitten aan een gesloten diner, aangeboden door de gou verneur van Bengalen. Boelganin kreeg een halve rijstkorrel ten geschenke met daarop in het Engels gegraveerd: „Maar schalk Boelganin Wij willen vrede in In dia". De inscriptie, anderhalve millimeter lang, is met een vergrootglas duidelijk te lezen. De halve korrel is in een kristallen plaat gevat. Het geheel past in een kunstig versierd kistje. Nauw contact In de hoofdstad van India, Nieuw Delhi, is een Russische tentoonstelling geopend over het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Vertegenwoordigers van Russische instituten voor wetenschappe lijk onderzoek geven toelichting. Zij heb ben opdracht nauwe contacten te leggen met vertegenwoordigers van Indiase we tenschappelijke instituten en de Indiase industrie, aldus verklaarden Russische functionarissen. Comité Benelux tien jaar Koningin Juliana heeft Dinsdag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, ge heel onverwacht, de galavoorstelling bij gewoond, die het Nationaal Toneel van België gaf ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden het comité Benelux werd opgericht. Opgevoerd werd „De Openbare Aankla ger", een stuk van de Oostenrijker Fritz Hochwalder, dat vorige week onder meer reeds in Amsterdam werd gespeeld. Na de voorstelling begaven velen zich naar de residentie van de ambassadeur van België. Hij en mevrouw baronesse F. van der Straten-Waillet ontvingen ter gelegen heid van de opvoering door hun landge noten. In de Haarlemse JBedrijfsklaverjas-com petitie werd de strijd in de afgelopen week voortgezet met de volgende wedstrijden: Hoofdklasse: StorkFigee 124116, SAC DSH 130—116. GEB—PTT 126—126, DKC SAC II 124—118. 1 A: NederlandDSH II 116118, Laurens CosterJohez 114124, UnionGEB II 132—124, VMB—PTT II 114—122. 1 B: PTT III—GEB III 134—104. Meer Zicht—Stork II 112—136, Boru—PTT 4 112 —128, DKC II—HSM 136—198. 2 A: HSM II—Johez II 116—134, Hout en Plantsoen—CPTT 120—126, DSH III—Lau rens Coster II 122—128, DKC III—Figee II 130—118. 2 B: Nederland II—SAC III 116—124, OW Boru II 126116, Johez IIIMeer Zicht II 112—132, Figee III—Stork III 126—106. 3 A: PTT 5Hout en Plantsoen II 122—130, Johez 4—VMB II 120—104, Haar lems DagbladNederland IH 122118, Figee 4—DKC 5 126—120. BERLIJN (DPA) Volgens het officiële orgaan van de Oost-Duitse jeugdorgani satie „Vrije Duitse Jeugd", „Junge Welt", zullen voortaan bewapende groepen van deze organisatie de Oost-Duitse grens politie bijstaan in de jacht op personen, die onwettig de grens overschrijden. De leden van de jeugdorganisatie, die hier voor in aanmerking komen, zullen door officieren van de grenspolitie worden op geleid en met karabijnen worden bewa pend. Intussen heeft het Oost-Duitse mini sterie van Justitie bekend gemaakt, dat voortaan ook personen, die vluchtelingen hulp verlenen, strafbaar zullen zijn. Volgens de West-Berlijnse dienst voor vluchtelingen zijn in de afgelopen week drie Oost-Duitse geleerden naar West-Ber- lijn uitgeweken. Het zijn: prof. Schlomka, hoofd van de Oost-Berlijnse afdeling voor interne geneeskunde van de academie voor sociale hygiëne, de Röntgenoloog dr. Brose en de administrateur van de universiteits bibliotheek van Leipzig, dr. Meltz. Zij zei den de hoop te hebben opgegeven dat de nieuwe koers van de Oost-Duitse regering gelegenheid biedt om wetenschappelijk werk op andere grondslag dan de be ginselen van Marx en Lenin te verrichten, aldus genoemde functionarissen. Het achtjarig zoontje van de familie Hus- man in de Pernestraat te Castricum zal waarschijnlijk het licht in een van zijn ogen moeten missen als gevolg van het feit, dat hij door een catapultprojectiel werd getroffen. De knaap was met enige kame raadjes „rovertje" aan het spelen waarbij onder andere ook van catapulten gebruik werd gemaakt. Hij is ter behandeling in het Alkmaars ziekenhuis opgenomen. De mededeling, dat een onderzoek wordt ingesteld naar het beleid van de Haagse commissaris van politie F. J. Klijzing heeft in de kring van het Haagse politiecorps geen verrassing gewekt. Reeds lang was bekend, dat de inzichten van de heer Klij zing niet strookten met die van de corps leiding. Het uitgebreide terrein, dat de heer Klijzing als commissaris bestrijkt, maakt het noodzakelijk dat veel op eigen initiatief moet worden gewerkt. Van de heer Klijzing is bekend, dat hij ten aanzien van de eisen, welke hij aan het onder zijn verantwoording werkende perso neel stelt, een beleid volgt dat afwijkt van dat van de hoofdcommissaris en het hoofd van de politie, de burgemeester. Reeds enkele keren heeft dit tot conflic ten geleid, welke binnenskamers tot een oplossing konden worden gebracht. Een maand geleden ongeveer heeft de hoofd commissaris de heer Klijzing moeten mede delen, dat van de uitvoering van diens plannen ten aanzien van de bezetting der verschillende posten en de uitvoering dei- verschillende taken niets kon komen. De burgemeester stelde zich volledig achter de inzichten van de hoofdcommissaris. In overleg met de burgemeester is de heer Klijzing verzocht met ziekteverlof te gaan. Algemeen wordt deze ontwikkeling be treurd. De heer Klijzing, die op de nomina tie stond waarnemend-hoofdcommissaris te worden, geniet aller achting. Wel is het hem enigszins kwalijk genomen, dat hij als enige commissaris heeft gesolliciteerd naar de vacerende betrekking van hoofdcommis saris, nadat de heer Valken het Haagse politiecorps had verlaten na een conflict met de burgemeester. Dinsdagmorgen werden in de gemeente Zandvoort de gerestaureerde schietbanen van de Zandvoortse politie heropend. De hoofdinspecteur-korpschef van ge meentepolitie, de heer H. P. Huijsman, heette welkom onder meer de burgemeester en zijn echtgenote, de chef van het kabinet van de commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, de officier van justitie te Haarlem en vele militaire en politie autoriteiten. De spreker toonde zich zeer verheugd over de hernieuwde totstandkoming der banen en het vervulde hem met een zekere trots dat dit prachtige werk in vrije tijd was verricht door tot zijn korps beho rende personeelsleden. Hulde werd tevens gebracht aan het ge meentebestuur en de K.N.M.V. voor de gro te materiële medewerking, die werd ver leend. Door het overhandigen van de sleu tel van het toegangshek tot het complex banen aan de voorzitter van de Zand voortse Politie Sportvereniging, de inspec- Betekenis van muziek en zang De oudercommissie van de Hannie Schaft school te Zandvoort hield een ouderavond onder leiding van de voorzitter, de heer B. F. Bersma. In de vacature van de beide af tredende heren A. N. Willemsen en J. Rut gers werden benoemd de heren J. S. Ha- mann en T. Reyenga. De voorzitter sprak woorden van dank voor het werk, dat de beide aftredenden hebben verricht. Hierna gaf de heer Bersma het woord aan de heer Fr. Luyken uit Heemstede, die een causerie hield over het onderwerp: „De betekenis van muziek en zang op scholen bij de opvoeding van het kind tot een har monisch mens". Spreker herinnerde aan de grote betekenis gedurende het gehele le ven van een harmonische ontwikkeling tussen gevoel en verstand bij de kleuter, het schoolgaande kind en het kind in de puberteitsjaren. Vervolgens behandelde spreker de kunst in de verschillende cultu ren in Nederland, de oudheid, de gouden eeuw en de huidige tijd. In het buitenland blijkt de muziek op scholen een grotere plaats in te nemen dan in ons land, hetgeen de heer Luyken aan de hand van verschil lende voorbeelden aantoonde. In grote ste den in Nederland breekt deze idéé echter thans ook baan. Uitvoerig ging spreker in op de verschillende methoden, welke wor den toegepast, waarbij vooral de methode Gehrels genoemd dient te worden. De grote voordelen van muziek en zang op scholen vatte spreker samen in de vol gende punten: 1. Opvoeding der bevolking tot harmoni sche mensen met evenwicht tussen gevoel en verstand bij elke handeling of beslis sing. 2. Grote psychische voordelen van het kind in de puberteit. 3. Het scheppen van een gezonde, cultureel positieve sfeer in ge zin, bedrijf en bij feestelijke gelegenheden. 4. De psychische betekenis van het „zelf- doen" in deze tijd van steeds voortschrij dende mechanisatie. 5. Verlevendiging van het geschiedenisonderwijs en betere intona tie bij het lezen. 6. Gezond tegenwicht bij te eenzijdige intellectuele ontwikkeling; een vak met beweging, naast de onnatuur lijke „zitvakken". 7. Zuiverder waardebe paling van muziek en kunst in het alge meen, dus een groot voordeel voor het cul turele leven. En uitgebreide, interessante collectie mu ziekinstrumenten. slagwerk en boeken ver hoogde de waarde van de boeiende en leer zame lezing. Van de gelegenheid bezwaren bij de Kroon in te dienen tegen het door Gede puteerde Staten van Noordholland vastge stelde uitbreidingsplan van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben de heren L. van der Laan, J. van der Peet, J Gravemaker en A. Kranenburg gebruik gemaakt. Toen het plan in ontwerp ter visie lag hadden zij reeds bezwaren ingediend bij Gedeputeerde Staten tegen de bepaling van het uitbreidingsplan krachtens welke het aantal landarbeiderswoningen op het erf van boerderijen in het algemeen be perkt wordt tot omstreeks een woning per tien ha. Gedeputeerde Staten hebben het bezwaar ongegrond verklaard: In hun brief aan de Kroon hebben de heren Van der Laan e.a. hun bezwaren herhaald. Naar hun oordeel dient een uitbreidings plan zich te onthouden van regelingen op dit punt. De beperking doet afbreuk aan de binding werknemer aan het landbouw bedrijf, terwijl bij dringende aangelegen- 3-3 Pa NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N, Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Ho 11. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99% 345 316 345 381 488 315 363% 353% 204% 476% 271% 671% 646 139 210% 194 260 152% 156 285 230 244 236 72% 158% 58% 146 58'»/,s 31 Openings koersen 99% 99% 348 317 344 382 488 315 366 354% 204% 482 271 675 649% 139 213 195 260 152 156 286 232 244 236 72% 160 58% 146% 59 31% heden het bedrijf betreffende de onmid dellijke bereikbaarheid van het personeel van groot belang is te achten. Zij zien deze beperkende bepalingen dan ook gaarne uit de bestemmingsvoorschriften verwijderd. De reclamanten koesteren ook ernstig bezwaar tegen de bepaling in het uitbrei dingsplan, waarin een afstand van 100 meter of 300 meter wordt voorgeschreven tussen de bedrijfsgebouwen langs verschil lende wegen. Uit landbouwkundig oog punt is zulk een bebouwingsvoorschrift absoluut onaanvaardbaar. Op deze wijze wordt terwille van volkshuisvestingsbe- langen de landbouw aan banden gelegd. Het uitbreidingsplan zal de mogelijkheid tot het stichten van opstallen ten dienste van de landbouw moeten open laten langs alle bestaande harde wegen. In geen enkel opzicht zal de landbouw in haar economi sche ontplooiing belmmerd mogen worden door bebouwingsvoorschriften welke» strekken tot het weren van burgerbebou wing buiten de kom van de gemeente. Ge vraagd wordt daarom het in het plan be paalde ten aanzien van de erfgrootte in te trekken. Tegen het bouwverbod in de stroken, aangegeven als dijktaluds, bermen, kaden, buitenlanden, enzovoort, bestaat zover dit agrarische bebouwing betreft, eveneens bezwaar. Bepaalde gronden in het onder havige gebied lijken geschikt voor inten sieve tuinbouw en het zou ongewenst zijn indien het uitbreidingsplan een intensive ring van het grondgebruik in de weg zou staan. Annexatie Tenslotte merken de heren Van der Laan e.a. op, dat de indruk Is gewekt, dat bepaal de voorzieningen in het uitbreidingsplan zi.in getroffen met het oog op een eventuele annexatie van een gedeelte van Haarlem merliede en Spaarnwoude door een naburi ge gemeente. De Haarlemse politie heeft Dinsdag bij de Nijverheidsweg in de Waarderpolder een vijftienjarige en een zeventienjarige jongen aangehouden, die ervan verdacht, werden een hoeveelheid schroot gestolen te hebben. De jongens gaven dit toe en bo vendien bekenden zij, dat zij ook in Spaarndam schroot hadden meegenomen. Voorts werd er nog een zestienjarige jon gen aangehouden, die verdacht wordt van medeplichtigheid. De jongens werden inge sloten en bovendien werd tegen twee op kopers van schroot in Haarlem proces-ver baal opgemaakt. teur van gemeentepolitie C. van Buren, werd het beheer der banen symbolisch overgedragen aan het bestuur van genoem de sportvereniging. De voorzitter van de Z.P.S.V. nam mede namens het bestuur der sportvereni ging met grote vreugde de zorg over de ze politie-buitenschi'etbanen over en in zijn dankwoord betrok hij niet alleen de korps chef voor de bereidwilligheid, die hij altijd bij de initiatieven van deze vereniging toont, maar bracht hij voorts hulde aan diegenen, die aan de totstandkoming van deze banen hebben medegewerkt. Hij ver zocht daarna de burgemeester van Zand voort, mr. H. M. van Fenema, door het los sen van het eerste schot de banen officieel te heropenen. De burgemeester, beschermheer van de vereniging, roemde de activiteit van het Zandvoortse politiekorps. Hij vond het van zelfsprekend dat de gemeente haar mede werking bij de uitvoering van dit werk had verleend en gewaagde voorts van het feit dat deze dag voor allen die het Zand voortse politiekorps een warm hart toedra gen een zeer voorname dient te zijn en alhoewel hij het jammer vond dat er in Zandvoort weer een stukje grond omheind door prikkeldraad was bijgekomen, meende hij, dat in dit geval er niet aan te ontkomen was, aangezien anders deze banen onher roepelijk ten prooi zouden vallen aan de baldadigheid van de jeugd. De burgemeester stelde voor om aan het complex banen de symbolische naam te verbinden van „Het trefpunt" (van het Circuit van Zandvoort), welke suggestie dankbaar werd aanvaard. Hierna heropen de hij de geweerbanen door het lossen van het eerste schot; op soortgelijke wijze stelde mevrouw Van Fenema de pistoolbanen in gebruik. De banen werden hierna ingewijd met het houden van een onderlinge schietwed strijd voor het gehele politiepersoneel van Zandvoort. De propaganda-avond die Dinsdag in „Oud Berg en Dal" in Bennebroek werd gehouden en waarvoor grote belangstelling was. heeft, dank zij de uiteenzetting, die mevrouw Wigman, bondspropagandiste voor het gewest Noordholland Zuid gaf, succes gehad: er is op deze avond een plaatselijke afdeling opgericht. Mevrouw Wigman vertelde tal van bij zonderheden over deze organisatie die in 1919 werd opgericht en thans 36 jaar be staat. Zij deelde mede wat men onder het begrip Christen vrouwen dient te verstaan: zowel gereformeerde en hervormde, luther se en remonstrantse als doopsgezinde vrouwen en vrouwelijke leden van het Le ger des Heils zijn tot deze organisatie, die thans 63.000 leden telt, toegetreden. Zij wil len met elkaar een eenheid vormen die tot over de kerkmuren reikt. Mevrouw Wigman toonde aan welk een macht een grote en sterke organisatie kan uitoefenen als het gaat om principiële za ken. Daarna gaf zij een uiteenzetting om trent het reglement, waaruit bleek dat de vereniging tot grondslag heeft, Christus' koningschap te erkennen en de H. Schrift als richtsnoer te nemen. Voorts ijvert de bond voor een algemene en ook politieke ontwikkeling van de vrouw en de verdedi ging van de Christelijke grondslag in ons volksbestaan. Daartoe laat elke afdeling regelmatig spreeksters en sprekers komen om de leden over verschillende belangrijke vraagstukken voor te lichten. Ook gaf mevrouw Wigman een overzicht van het organisatiesysteem dat met het oog op de interkerkelijke richting inhoudt, dat alle besturen, zowel van de afdelingen als van de gewesten en het hoofdbestuur een even aantal leden moeten tellen, waar van de helft gereformeerd en de andere helft hervormd of daarmede althans ver want moet zijn. Voorts bestaat er een maandorgaan „De Christenvrouw"; de af delingen vergaderen gemiddeld 8 a 9 keer per jaar; in de zomermaanden worden geen vergaderingen belegd. Om het jaar wordt een bondsdag of een bondsvergadering ge houden, terwijl voorts gewestelijke bonds dagen worden georganiseerd. Naar aanleiding van een vraag merkte de spreekster op, dat een afdeling van de Christen Vrouwenbond het plaatselijke werk van hervormde of gereformeerde vrouwenverenigingen stellig niet belem mert, maar juist activeert, al was het al leen maar door het verkrijgen van een betere verhouding. Na de pauze gaven alle aanwezige dames zich op als lid, zodat de nieuwe afdeling met veertig leden begint. Tot presidente werd met bijna algemene stemmen ge kozen mevrouw H. E. v. d. Hoop v. Sloch- teren en tot overige bestuursleden: me vrouw C. Koolhaas-de Graaf, mevrouw C. Wiersma-Hagenbeek en mevrouw I. v. Dam-Vinke. Er werd vastgesteld, dat op 15 December mejuffrouw Hoekendiik zal komen spreken over „Kerstfeest in donker Amsterdam". In een fietsenstalling in de Roompot straat in Amsterdam-Zuid heeft de politie Dinsdagnacht de stoffelijke overschotten gevonden van de 18-jarige stallinghouder G. van N. en de 25-jarige mej. A. N. Er werd sectie verricht en aangenomen wordt, dat beiden door gasvergiftiging om het le ven zijn gekomen. De stallinghouder had in de keuken een geïmproviseerde kachel gemaakt door op het gasstel omgekeerd een bus te plaatsen. Dit „open vuur" was de oorzaak, dat in de afgesloten ruimte, na verloop van tijd alle zuurstof was opgebruikt en het gevaarlijke koolmonoxyde zich ontwikkelde, dat het tweetal noodlottig is geworden. De uitslagen in de biljartcompetitie van de FBHO luidden: Klasse A: Flora—KR 0—8: KW II—Te lescoop 53; Centrum IIDWO 62; Haarl. WestCentrum I 62. Klasse B: Kampervest II-Telescoop 2-6; Rozenprieel-Poed eitje n 0-8; Poedelt je I- KR 2-6; Kampervest I-Centrum 2-6. Klasse D 1: Telescoop-Kampervest 3-5; S en G-Rozenprieel 3-5; BW-Haarl. West 4-4; Oosten-DWS 4-4. Klasse D 2: Haarl. West-Kampervest 4-4; S en G-Poedeltje 6-2; Centrum-DWO 6-2; Oosten rust. Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week, de volgende bijdragen ont vangen: Mevr. G. M. L. ƒ2,50; Jhr. H. v. L. te A. f25,—; Mevr. M. J. v. T.—B. ƒ100,—; J. v. W. 25,—; A. dr W. 2.50; Mevr. A. A. v. S.—C. f 3,50; N. A. 10,—; G. A. B. 10,—; H. v. d. B. —5,—; Mevr. J. B. ƒ5,—; H. F. 10,—; F. C. d. H. 10,—; Mr. C. M. J. d. J. te H. 10,—; A. v. P. te H. 5,mevr. S. V. ƒ5,—; Mevr. I. D.—D. ƒ2,50; B. O. ƒ5,—; J. C. P. ƒ25,—; C. A. v. M. ƒ10,—! mevr. E. v. L. ƒ25,—; P. M. v. d. G. ƒ15,—; Handw.fonds ƒ5,mevr. C. d. J. d. J.W. ƒ10,—; Mr. M. R. ƒ10,—: Mw. H. J. S. ƒ5,—; M. J. V. 5,—; Mr. A. G. A. r. v. R. 10,—; N N. 10,—; S. d. C 25,—; N. N. 2,50; J. P. ƒ.5,—; J. W. ƒ1.—; IJ. IJ. ƒ10.—; N. N. 100,—. Totaal 507,zodat nu is ont vangen 965,82. De penningmeester, de heer A van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn giro nummer is: 153308. Dinsdagmiddag had op de V. d. Endelaan in Hillegom een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een personenwagen. De vrachtauto, komende uit de richting Haar lem, draaide de V. d. Endelaan op en wilde na het eerste plantsoen" naar links afslaan. Dit werd te laat gezien door de bestuurder van een achter de wagen rijdende personem- auto. Een botsing was niet meer te ver mijden. Beide voertuigen werden beschadigd. TONEELGROEP ALLIANCE Zaterdagavond zal de toneelgroep Alliance een uitvoering geven in het Beursgebouw in Hillegom. Opgevoerd zal worden het blij spel „De kunst om te leven". VERKIEZING VAN NOTABELEN Bij de verkiezing van notabelen van de Nederlands Hervormde Gemeente in Hille gom zijn de heren C. Bruinenberg, L. C. van Steenwijk en C. Ultee herkozen. EVANGELISATIESAMENKOMST Woensdagavond zal in het jeugdhuis Wel tevreden in Hillegom een evangelisatie- samenkomst gehouden worden voor alle ge zindten. Als spreker zal optreden de heer Pera uit Den Haag. GEMEENTEAVOND IN WIJK ZUID Maandag 12 December zal de derde ge meenteavond gehouden worden in Wijk Zuid in Hillegom van de Nederlands Her vormde Kerk. Deze avond vindt plaats in het kantoorgebouw van de heer A. Seis. De wijkpredikant ds. Brouwer zal het onder werp de Heilige Doop behandelen. DAMCLUB HILLEGOM De einduitslag van de wedstrijd Hillegom VKD is door de remise van J. v. Horick tegen P. Hollenberg definitief geworden 119. De wedstrijd BeverwijkHillegom is op verzoek van eerstgenoemde vereniging bepaald op Donderdag 8 December. Maandagavond heeft de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond ver gaderd in de Hervormde kleuterschool, waar ds. K. Schouten sprak over het onderwerp „Godsdienst, gezag en gezin". Ds. Schouten noemde deze drie begrippen de pijlers, waarop het leven rust. Van deze drie pijlers is de godsdienst de voornaamste maar zij zijn alle drie zo onafscheidelijk met elkaar verbonden, dat wanneer een er van in stort, ook de andere instorten. In Rusland zijn alle drie pijlers ingestort, aldus ds. Schouten. Het gezinsleven wordt ontwricht door de uithuizigheid; men moet het genot niet zoe ken buiten het gezin. De ouders moeten intens met de kinderen meeleven, ook in hun geestelijke strijd. Zij moeten bij him kinderen eerbied voor God en het gezag kweken en hen leren bidden. In de bovenzaal van „Taveerne" in Lisse vergaderde de pluimvee- en konijnensport vereniging van Lisse en omstreken Dinsdag avond onder voorzitterschap van de heer Dol, die meedeelde, dat de heer Van der Spek zich heeft belast met het transporteren van de inzendingen uit Lisse naar de kring tentoonstelling in Rijnsburg. De heer Van der Spek heeft met een inzending Minorca's eerste en tweede prijzen behaald op de in ternationale tentoonstelling in Utrecht. De vergadering besloot deel te nemen aan de Oostelijke tentoonstelling in Enschedé op 9, 10 en 11 December. Voorts zal men indi vidueel deelnemen aan de vijfde Europese tentoonstelling, die in Januari in Den Haag zal worden gehouden. De avond werd besloten met een lezing door de heer Dol over legrassen. Jaarvergadering ijsclub Lisse Maandagavond heeft de IJsclub voor Lisse en omstreken in De Taveerne in Lisse onder voorzitterschap van de heer N. Mielo haar jaarvergadering gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich afgevaardigden van de ijsverenigingen van De Kaag, War mond en Sassenheim. De heer Mielo deelde mee, dat de ijsclub op 13 Januari 1956 65 jaar zal bestaan; dit feit zal op bescheiden wijze herdacht worden. Het ledental is in middels de zevenhonderd gepasseerd. Het afgelopen jaar heeft een batig saldo van f 174,— opgeleverd, zodat de vereniging thans f 1442,in kas heeft. Vervolgens werd de heer M. v. d. Linden gehuldigd voor het feit, dat hij 25 jaar be stuurslid van de ijsclub is geweest. De heer Mielo overhandigde hem namens bestuur en leden een polshorloge. De secretaris van de Zuidhollandse IJsbond, de heer Van Dissel, speldde de jubilaris een zilveren ere-medaille op. De heer Biemond sprak namens de ijsclub De Kaag en bood een medaille en een asbak aan. Namens de ijsclub in Warmond sprak de heer Van der Voet. Er was nog een jubilaris in de zaal: de heer Van der Voort, de onlangs gepen- sionneerde gemeenteopzichter, aan wie dank werd gebracht voor al hetgeen hij voor de ijsclub heeft gedaan. De heer Van der Voort ontving een sigarenkoker. De afgevaardigden van de ijsclub De Kaag werd een herinneringsbeker aange boden naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van deze club. Aan het eind van de avond deelde de voorzitter mee, dat het in de bedoeling ligt, de Zuid-Oost-hoek van de ijsbaan van ver lichting te voorzien en dat in het aan staande seizoen met medewerking van de KNSB zal worden begonnen met de uit reiking van jeugddiploma's. GEBOREN: Wilhelmma Alida, d. van J A. Lammerse en J. Rijkers. OVERLEDEN: J. C. Vleck, v., 52 j., ongeh.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11