Ineenstorting der Italiaanse liberale partij thans een feit Wijkcomité Oud-Schoten bracht in vijf jaar veel tot stand Hondje uit brandende werkplaats in Dr. Leydsstraat gered Muziekkapel van het Leger der Heils Atoomgasmaskers voor Franse bevolking 11 WASSERIJ DUYN Reisindrukken van IJsland Jongens pleegden verzet tegen de politie B. en W. telegraferen aan minister Mr. dr. B. Stokvis spreekt voor P. v. d. A. in Haarlem MTS -ers gaan weer 110 kinderen verrassen Op vijfde jaarvergadering echter nog tal van onvervulde wensen genoteerd Verlichte klok Dr. Brandsma overleden Nog steeds rommel Ken uw sport Links en midden richten nieuwe partij op Luchtverdedigingsgeschut wordt door afweerprojectiel vervangen Doorgereden in Zaandam na sigarettensmokkel St. Nicolaas-aankopen verhogen geldcirculatie Bondsteam tegen Batavieren in Bloemendaal WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gisteravond omstreeks kwart over zes is er brand uitgebroken in een werkplaats van de rijwielhandel van de heer M. Jansen op de hoek van de Generaal Cronjéstraat en de Dr. Leydsstraat in Haarlem. Het brandje zelf leverde voor de snel optre dende brandweer vrijwel geen moeilijk heden op. Men bluste het vuur met twee schuimblussers en verder hield men zich met behulp van twee stralen geruime tijd bezig met de nablussing. De brand, die een groot aantal toeschou wers trok, is vermoedelijk ontstaan nadat een 35-jarige monteur na de reparatie van een bromfiets, het motortje wilde starten. Door verhitting van de uitlaat is waar schijnlijk de benzine, die op de grond lag in brand geraakt en an korte tijd stond de gehele werkplaats in lichterlaaie. De eige naar van de zaak, de heer Jansen trachtte nog wel met een schuimblusser het vuur te bestrijden maar toch moest de hulp van de brandweer ingeroepen worden. Een groot aantal fietsen en bromfietsen werd totaal vernield. De werkplaats brandde geheel uit. Toen het vuur bijna geblust was hoorde ADVERTENTIE .amstkki»aws»:va.\kt20 ti MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Lezing voor VVD-vrouwen Mevrouw D. H. Marmé-Hanf heeft voor de VVD vrouwengroep Kennemerland- Zuid haar indrukken van IJsland weer gegeven. Op uitnodiging van de vereniging van vrouwenbelangen en gelijk staatsburger schap had mevrouw Marmé als voorzitster van de afdeling Amsterdam een studiereis naar IJsland gemaakt. Ter inleiding vertelde spreekster in het kort de geschiedenis van IJsland, dat in de negende eeuw gekoloniseerd werd door Ieren en Noren. De vrijheidslievende IJs- landers zagen pas in 1918 hun wens ver vuld, IJsland werd een zelfstandig konink rijk, alleen door een personele Unie met Denemarken verbonden. Sedert de tweede wereldoorlog in 1944 werd IJsland een on afhankelijke republiek. Tijdens de oorlog was er een grote Amerikaanse bezetting, even groot als de IJslandse bevolking van 145.000 inwoners. Groots en uitgestrekt is het land met zijn vulkanische overblijfselen, zijn gletschers, zijn meren, rivieren, watervallen, zijn warme bronnen. Eenzaam liggen de boer derijen in het dun bevolkte land. Gebrek aan arbeidskrachten op het platteland, waar nog bij komt de trek van de boeren bevolking naar de stad. Een geluk is het, dat in de lage zomervacantie van 1 Juni 1 October de scholieren bij de boeren gaan werken. Schoolplicht heerst er van 7 tot en met 15 jaar, na het eindexamen kan nog een 4-jarig gymnasium gevolgd worden, dat toegang geeft tot de Universiteit in Reyk javik. Een 650 studenten staan daar inge schreven. De meisjes zijn veelal in inter naten ondergebracht, waar zij behalve al gemene ontwikkeling ook koken, wassen en weven leren. De goed onderlegde IJslanders, die in de lange wintermaanden veel lezen, zijn muzi kaal. Hun nationale trots is hun eigen Opera, sinds 1951. De bevolking is voor het grootste deel Luthers. Alleen in de winter kent men werkloos heid. De sociale verzekeringen zijn goed, zo bestaat er een algemene ouderdomsver- zekering, die in gaat op 67-jarige leeftijd. De visvangst, vooral die op kabeljauw en haring, is de kurk waarop de IJslandse economie drijft. Ten gevolge van de passieve betalings balans (tot voor kort slechte vangsten) is tijdelijk de invoer van auto's stopgezet. Het verkeer op IJsland is echter aange wezen op auto's, bussen en vliegtuigen. De positie van de vrouw Uitvoerig behandelde spreekster de po sitie van de IJslandse vrouw. Oorspronke lijk bezat de krijgsman alleen rechten, de echtgenoot had het voor het zeggen. Bij een erfenis kreeg de zoon 2/3 dèel, 1/3 deel bleef over voor de dochter. In 1850 werd het erfrecht gelijk gesteld voor man en vrouw. Het actief en passief kiesrecht kre gen de vrouwen op 40-jarige leeftijd (1915). Sinds 1934 is er algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen boven de 21 jaar. In het Parlement (Althing) zitten sinds 1953 geen vrouwen, daarvoor waren er twee vrouwelijke parlementsleden. Het Althing is gesplitst in een Hoger- (17) en een La gerhuis (35). In de gemeenteraad van Reyk javik hebben wel twee vrouwen zitting. De 400 leden tellende Women Association in de hoofdstad komt voor de belangen van de vrouw op. Veel groter is de IJs landse vrouwenfederatie, die 12.000 leden heeft en haar werk meer op cultureel ter rein vindt. Geen verschil wordt er gemaakt in sala riëring van ongehuwde en gehuwde vrou wen. Wel valt op, dat er weinig vrouwen in leidende posities te vinden zijn. Een uitzondering maken het vrouwelijk hoofd van de belastingen en de directrice van het meteorologisch instituut. In de huiskamer van de eigenaar van de werkplaats aan de Dr. Leydsstraat, die gisteravond uitbrandde, werd het hondje „Lexy", dat net uit de vlammen was ge haald door een van zijn redders, Gerard Heeren, met een schoteltje melk weer een beetje op zijn gemak gebracht. men in een hoekje van de werkplaats het janken van een hond en de 25-jarige Gerard Heeren slaagde erin in samenwer king met een lid van de brandweer het hondje, dat diep in een hoek was wegge doken, te pakken te krijgen. Een lid van de EHBO voor dieren, de heer Schouten, stelde een eerste onderzoek in, maar hij vond het toch raadzaam om de dierenarts L. J. Kas te waarschuwen. Het hondje, „Lex" genaamd had namelijk brandwonden in de eerste graad. De brand was inmiddels geblust en na ruim een uur kon de brandweer weer in rukken. De schade was vanmorgen nog niet vastgesteld. De heer Jansen was verzekerd. Vast staat, dat er ongeveer tien fietsen, tien kinderfietsen, een aantal autopeds, enkele bromfietsen en een hoeveelheid olie verlo ren zijn gegaan. De muziekkapel van het Haarlemse Cen trumkorps van het Leger des Heils heeft zich onder leiding van zijn kapelmeester Berend Schut tot een van de beste koper ensembles van onze stad ontwikkeld. Wel iswaar beperkt het korps zich tot werken met een zelfde religieuze strekking en tot een zelfde muzikale sfeer, maar de kapel doet dit als alle korpsen van het Leger des Heils bewust. Want ook het Haar lemse korps ziet in de uitverkoren muziek een middel om zijn ideaal: het brengen van het Evangelie, waar het maar kan, te verwerkelijken. En dat de Engelse muziek- sfeer blijft domineren, is een kwestie van stijltraditie en van verbondenheid met de bakermat van het Leger des Heils: Enge land. Met de muziekavond, die het Haarlemse korps Dinsdag in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht gegeven heeft, werd overtuigend aangetoond hoe voor treffelijk kapelmeester Schut en zijn man nen zich in dit speciale muziekgenre thuis gevoelen. De technische vaardigheid, ja zelfs de virtuoze beheersing, heeft een be langrijke hoogte van vervolmaking be reikt. Ook de toonstabiliteit bij gedragen melodieën was verrassend goed, mede door het behoud van zuiverheid en sonoriteit. Berend Schut zorgde er voor de ver scheidenheid van klanken samen te voe gen tot een harmonische eenheid of doel bewust op fraaie register-contrasten aan te sturen door goed getroffen dynamische schakeringen. De in Engelse geest gehou den bezetting van het korps maakte het tegenover elkaar plaatsen van de pistons en de lichte tuba's en trombones mogelijk. De althoorns brachten vaak heel fraai de verbinding tussen deze groepen en de bas tuba's gaven steeds de onmisbare onder grond van dragende klank. Wat dé lichte tuba's of euphoniums lieten horen als ,.solo"-stem was een lofwaardige prestatie. En op hun beurt deden de pistons, alt hoorns en trombones daarvoor zeker niet onder. Er zat stemming in de uitvoeringen en herhaaldelijk kon men getroffen worden door een levendige of ernstige ingetogen uitdrukking. Die geladenheid ging wel eens ten koste van aantasting der rhythmiek. maar dit was dan een van de zeer weinige bezwaren, die men te<?cn de uitvoeringen kon hebben. Berend Schut heeft met zijn kapel aan de talrüke toehoorders een mooie avond bezored. In de gesneelde selecties, marsen, variaties, meditaties en transcrip ties herkende men geliefde heilszaneen. waarvan de tekst ook weer in de herinne ring kwam. VermeMing verdient nog het verdienste lijke snel van een konerkwartet en ook de gevoelige zang van Ben v. d. Hoven uit Amsterdam, wiens svmoathieke. gave tenorstem zich uitstekend voor de ge zonden liederen leende. Brigadier C. Claiis beCTe'eidde de zanger volgzaam op het or del. Deze muzikale samenkomst werd geleid door Brigadier .Tos Oovaars en onderbro ken door een getuidenis van kanelm^ester Schut, die een helder licht wierp op de prachtide freest van samenwerking, welke in de Haarlemse Kapel heerst. P. ZWAANSWIJK Twee adspiranten van de Haarlemse politie wandelden Dinsdagavond op de Jansweg in Haarlem bij het viaduct, waar zij ontdekten, dat zes jongens op een niet afgesloten terrein met een aantal auto banden aan het spelen waren. Een van de banden rolde de Jansweg op en raakte bij na een wielrijdster en de adspiranten ge lastten de jongens dan ook zich te ver wijderen. De jongens gaven hieraan echter geen gevolg ook niet toen de adspiranten zich legitimeerden. Met de assistentie van twee agenten werden de jongens vervolgens naar het posthuis op het Stationsplein overgebracht, waar vier jc .gens werden ingesloten omdat zij verzet hadden ge pleegd. De twee anderen konden naar huis gaan. Het Haarlemse hotelprobleem Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem zich in hun vergadering van gis teren met de hótel-situatie bezig gehouden naar aanleiding van de plannen van het ministerie van Maatschappelijk Werk om zeventig gerepatrieerden uit Indonesië in hótel „Royal" aan het Stationsplein te huisvesten, waardoor deze logiesruimte in de seizoentijd verloren zou gaan. Wij hebben reden om aan te nemen, dat B. en W. zich telegrafisch tot het ministe rie van Maatschappelijk Werk hebben ge wend voor nader overleg over deze kwes tie. Ook zijn gisteren op het Stadhuis weer besprekingen gevoerd met bestuursleden van de stichting „Utiliteitsbouw", welke de totstandkoming van een groot hötel aan de Schipholweg bij de Buitenrustbrug be oogt. Naar wij vernemen zal mr. dr. Benno Stokvis op Maandagavond 12 December in de zaal van de Speeltuinverenigingen „Het Oosterkwartier" op een door de afdelingen III en IV van de Federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid belegde vergadering spreken over problemen rond de demo cratie. Mr. dr. Benno Stokvis, die van 1946 tot 1952 voor de Communistische Partij Ne derland zitting had in de Tweede Kamer, trad in October 1952 uit de C.P.N. en sloot zich in Juli van dit jaar aan bij de Partij van de Arbeid. Hij zal thans voor het eerst op een afdelingsvergadering van die partij het woord voeren. Gulle Sinterklaas op 2 December in Brinkmann Het Corps van Leerlingen en Oud-Leer lingen der MTS te Haarlem zal evenals vorige jaren op Vrijdagmiddag 2 December een St. Nicolaasfeest organiseren voor minder bedeelde kinderen. Dit jaar zijn er 110 kinderen uitgenodigd. De inzameling van gelden voor dit St. Nicolaasfeest is weer met succes verzorgd door de leerlin gen van de MTS. Ook de kieriavond, die ten bate van dit feest op 19 November werd gehouden, heeft een aanzienlijk be drag opgebracht. Voor dit feest hebben ook enkele bedrij ven in de omgeving van Haarlem hun hulp aangeboden, onder meer de NZHVM, die gratis een tweetal bussen beschikbaar stel de voor het vervoer van de kinderen. Het feest wordt gehouden in de Kroon zaal van Brinkmann en begint om twee uur. Het corps bevindt zich in alle opzichten in goede welstand. Niet alleen is het leden tal door de aanmelding van 150 leden ge stegen tot 600, maar ook stijgt het aantal donateurs, dat voornamelijk bestaat uit grote bedrijven in de omgeving van Haar lem en ook elders in ons land. Er is mo menteel een grote actie aan de gang tot werving van oud-leerlingen als lid, die sinds lange tijd de school hebben verlaten. Daartoe zijn meer dan 2000 circulaires ver zonden. Plet programma van het Corps vermeldt verder een muziekavond door de heer J. Hesmerg le concertmeester van het N. Ph. O. op 9 December a.s., het Kerstbal op 17 December, de Nieuwjaarsinstuif op 7 Ja nuari, een filmavond op 13 Januari, een lezing over de Amsterdamse Waterleiding op 17 Februari, en een lezing over de Ken- nemerauinen door ir. Roderkerk op 16 Maart. De Dinsdagavond in de kleuterschool aan de Tesselschadestraat in Oud-Schoten ge houden jaarvergadering van het wijkcomi té „Oud-Schoten" droeg een feestelijk ka rakter door de omstandigheid dat het vijf jaar geleden was, dat dit bij besluit van de gemeenteraad in het leven geroepen comité door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers werd geïnstalleerd. Nadat de voorzitter, de heer B. J. A. Steentjes, alle aanwezigen, onder wie zich de gemeenteraadsleden J. Th. Fibbe en S. W. Balm, de waarnemende-directeur van Openbare Werken, hoofdingenieur D. N. de Lange, de hoofdinspecteur van politie, de heer J. Davidson en vertegenwoordigers van het wijkcomité „Oost" bevonden, van harte welkom had geheten, gaf hij een kor te beschouwing van de werkzaamheden van het wijkcomité gedurende de afgelopen jaren en van de naar aanleiding hiervan bereikte resultaten. De vraag of het wijk comité aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan, meende spreker bevestigend te mogen beantwoorden. De in de loop der jaren door tussenkomst van dit comité tot stand gekomen verbeteringen in bestratin gen, straatverlichtingen en de regelmatige ontvangst en behandeling van klachten en suggesties van verenigingen en particulie ren zijn er, volgens de heer Steentjes, een bewijs voor, dat de oorspronkelijk als proef bedoelde instelling van wijkcomité's ook in Oud-Schoten in een behoefte voor ziet. Gezien de uitbreidingsplannen in dit stadsgedeelte ten Noorden van de Jan Gij- zenvaart, voorzag spreker ook een uit breiding van de werkzaamheden van het wijkcomité. Hoewel vele door het wijkcomité aan het gemeentebestuur gedane voorstellen werden verwerkelijkt, bleven helaas ver scheidene wensen nog onvervuld. De heer Steentjes memoreerde in dit verband het uitblijven van een opdracht voor de bouw van een wijkgebouw. Ook het vraagstuk betreffende een geschikte huisvesbingsmo- gelijkheid voor de z.g. „ongrijpbare jeugd" is nog steeds urgent. Voorts blijft de ver hoging van de veiligheid van de Rijks straatweg, in het bijzonder ten Noorden van de Jan Gijzenbrug, de volle aandacht van het wijkcomité houden. Overigens sprak spreker zijn dank en waardering uit aan het adres van de ver schillende commissies voor hun arbeid met betrekking tot deze vraagstukken. Bijzon dere lof zwaaide de heer Steentjes toe aan het G.E.B. voor de uitstekende wijze waar op in de nieuwe verlichting van de Vogel- buurt en de Slaperdijk werd voorzien. Spreker eindigde met zijn dank uit te spre ken voor het begrip en de samenwerking, welke steeds van Burgemeester en Wet houders en andere instanties mocht worden ontvangen. Het jaarverslag van de secretaris gaf een Dinsdagmiddag is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem na een kort stondige ziekte, in de ouderdom van acht en veertig jaar overleden dr. G. A. Brands ma, uroloog, gewoond hebbend te Aerden- hout. Hij was bijna drie jaar in deze om geving werkzaam: zijn praktijk oefende hij in een woning aan de Schotersingel uit en ook had dr. Brandsma een polikliniek in de Deo. De heer Brandsma, die op 21 Maart 1907 te Amsterdam geboren is, studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij op 20 Mei 1936 slaagde voor het artsexamen. 17 Juni 1941 promoveerde hij tot doctor in. de geneeskunde. Geruime tijd heeft dr. Brandsma praktijk uitgeoefend in Limburg en in 1949 vertrok hij naar Parijs, om zijn studie in de urologie voort te zetten. Na zijn terugkeer in 1952 wijdde hij zich in het bijzonder aan de praktijk als uro loog. In de bijna drie jaar van zijn arbeid in Haarlem en omgeving is de kring van patiënten zeer uitgebreid. Zijn onverwachte scheiden zal dan ook in brede kring met leedwezen worden vernomen. In geneeskundige kringen was dr. Brandsma een geziene figuur; zijn regel matige bijdragen sedert 1941 in het Ne derlands tijdschrift voor geneeskunde heb ben daartoe veel bijgedragen, De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag 2 December om halftwaalf op de al gemene begraafplaats te Bloemendaal. overzicht van de voorzieningen, welke door tussenkomst van het wijkcomité in het af gelopen jaar op velerlei gebied tot stand werden gebracht, zomede een opsomming van de belangrijkste gebeurtenissen welke in dit stadsdeel plaats vonden. Over de vól gende plannen zijn nog besprekingen met de betreffende instanties gaande: een bad huis aan de Vergierdeweg, een goed ver lichte klok op een centraal gelegen punt, een rolschaatsbaan of volleyballveld aan de Tesselschadestraat, en een muziektent en een speelvijver in het Noordersportpark. Bij de ingekomen stukken was een brief van pastoor Van Eeden van de parochie van O. L. Vrouw van zeven smarten in Oud-Schoten, waarin werd medegedeeld, dat er van kerkelijke zijde geen bezwaar zou zijn tegen een eventuele verlichting van de klok in de toren van deze kerk aan de Rijksstraatweg, mits deze verlichting van gemeentewege zou worden bekostigd. Voorts was ingekomen een brief van en kele bestuursleden van de Bloemendaalse Sportvereniging „De Blinkert", waarin een suggestie werd gedaan om in het bijzonder de ongeorganiseerde jeugd van Oud-Scho ten meer actief aan sport en spel te doen deelnemen. Door het houden van demon straties van verschillende takken van sport en het organiseren van straat- en buurt- competities zou men onder deze jeugd meer belangstelling voor gezonde ontspanning willen kweken. Bij de hierna volgende verkiezing van het dagelijks bestuur van het wijkcomité werden de heren B. J. A. Steentjes (voor zitter), ds. G. H. v. d. Woord (vice-voor- zitter) en J. Kampman (secretaris) bij ac clamatie herkozen. Tijdens de rondvraag kwamen diverse klachten en voorstellen ter sprake. Een klacht betreffende late postbestellingen, speciaal op Zaterdagmor gen, welke van verscheidene zijden werd geuit, zal aan de directie der Posterijen worden doorgegeven. Er was een voorstel tot het instellen van één-richtingverkeer op het gedeelte van de Jan Gijzenkade tussen de Rijksstraatweg en de Vondelweg. Dit zou een belangrijke verhoging van de verkeersveiligheid op het kruispunt Jan Gijzenkade-Vondelweg met zich meebrengen. Dit kruispunt is op het ogenblik door het gebrek aan voldoenae zicht ter plaatse zeer gevaarlijk. Voorts zal bij de dienst voor Openbare Werken een verzoek worden ingediend om ter hoogte van de eindpunten der buslijnen 1 en 5, op de Vondelweg een urinoir te doen plaatsen. Tenslotte drukte de voorzitter er zijn spijt over uit, dat, ondanks herhaalde toezeg ging-en van gemeentewege, tot nog toe geen maatregelen zijn getroffen om aan enkele rommelopslagplaatsen aan de P. C. Ilooft- straat een einde te maken. Zowel uit hy giënisch als uit aesthetisch oogpunt bezien achtte hij hier een zeer spoedige oplossing dringend gewenst. Na allereerst het wijkcomité namens Burgemeester en Wethouders met de vie ring van zijn eerste lustrum gecomplimen teerd te hebben, hield de gemeentesecreta ris, mr. H. E. Phaff, tot besluit van de avond zijn als altijd weer boeiende cause rie over het Haarlemse stadhuis. De hier bij geprojecteerde lichtbeelden van oude schilderijen, gravures en tekeningen gaven de aanwezigen een uitstekende indruk van het ontstaan, de bloei, het verval en de restauratie van dit sedert het jaar 1250 daterende en terecht vanwege zijn archi tectonische schoonheid befaamde bouw werk. Aan het slot van zijn beschouwing verklaarde de heer Phaff zich gaarne be reid eventuele belangstellenden op een rondgang door het intérieur van het stad huis te begeleiden en daarbij de nodige toelichting te geven. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij ,T. F. Duwaer en Zonen te Amsterdam, is een serie boekjes verschenen onder de titel „Ken uw Sport" een reeks prettig leesbare boekjes, die vertalingen zijn van de in Engeland zo bekende reeks „Know the game" books. Het. boekje over zwemmen is vertaald door de heer B. Planjer, dat over tafeltennis door de heer C. Hoogendoorn, over basketbal door de heer N. van Pelt en over boksen door de heer F, G. Bouwens. De voorzitters vain de nationale bonden hebben de verta lingen van een voorwoord voorzien. Voor beoefenaren zowel als toeschouwers van ge noemde sporten lijkt ons het lezen van de rijk van verklarende tekeningen voorziene boekjes van belang. De prijs kan voor nie mand een bezwaar zijn. (Van onze correspondent te Rome) WAT REEDS LANG werd voorzien, is thans bekend gemaakt: de linkervleugel en het centrum van de Italiaanse liberale partij hebben de band met de partij verbroken en zullen naast de oude (tot nauwelijks eenderde ingekrompen) liberale party een nieuwe party oprichten, waarvan de naam nog niet bekend is, doch die zuiver democratisch wil zyn en even afwerend staat tegenover totalitaire neigingen van rechts als van links. Dit werd bekend gemaakt door graaf Villabruna, tot voor kort secretaris der liberale party en minister van Industrie, en graaf Carandini, oud-ambassadeur in Londen. Deze twee heren zullen de leiding nemen in de nieuwe party, die voorbestemd is een party van intellectuelen te worden. In Noord-Itallë, en met name in Turijn, de stad van Villabruna, Milaan en Genua, zal de nieuwe party stellig de oude geheel in de schaduw stellen. In Florence liggen de papieren een beetje anders. Daar hebben de links-liberalen, ontevreden over de wijze waarop de nieuwe partij-secretaris Malagodi een steeds conservatiever koers stuurt, reeds lang de partij verlaten en zich geschaard om de vermaarde professor in het civiel- recht, Pierro Calamandrei, in diens kleine, maar actieve „Volkseenheid". In Rome staat de gehele staf van het weekblad „II Mondo" natuurlijk achter graaf Carandini, die er min of meer de eigenaar van is. Na pels, een der steden waar het liberalisme een groot verleden heeft en nog steeds een aanzienlijke macht vertegenwoordigt, valt eveneens de nieuwe partij toe. In Napels immers woonde de man, die meer dan een halve eeuw lang de geestelijke leider der liberalen is geweest, de grote wijsgeer Benedetto Croce. De staf van het door hem gestichte instituut voor historische en hu manistische wetenschappen, heeft reeds zijn medewerking aan Villabruna toege zegd. Ook Sicilië en het verdere Zuiden zijn voor de linkervleugel, omdat, wie daar enkele jaren geleden zich nog rechts-libe- raal noemde, reeds lang is overgegaan, het zij tot de royalisten, hetzij tot de neo fascisten. Het voornaamste steunpunt van de oude partij wordt waarschijnlijk de Abruzzen, waar de vice-secretaris Colitti een grote persoonlijke aanhang heeft. Doch die oude partij is dermate verzwakt dat zij na verloop van tijd onvermijdelijk in het vaarwater moet geraken van de royalisten of van de neo-fascisten. Alle liberale publicaties van betekenis komen aan de nieuwe partij en daaronder zijn enkele der beste van Italië. In de eer ste plaats het culturele weekblad „II Mon do", het beste dat in dit land verschijnt, verder het maandblad „Nuovi Argomenti" van de romanschrijver Moravia, voorts een goed, enkele weken geleden opgericht ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) De Franse staatssecretaris voor Defensie, Crouzier, heeft tijdens een persconferentie mededelingen gedaan met betrekking tot de maatregelen, die thans in Frankrijk worden genomen met het oog op een even tuele atoomoorlog. Hij heeft in de eerste plaats hoog opgegeven van experimenten met afweerprojectielen, ook wel denkende robots genoemd, waarmee Frankrijk zelfs Amerika zou hebben overvleugeld. Daar bij staat de zogenaamde „Parca" aan de spits. Het is een projectiel dat via de radio kan worden geleid tot op een hoogte en een afstand van tien kilometer en dat een ma ximumsnelheid van 1500 kilometer ontwik kelt. De Parca's zijn speciaal bestemd voor de verdediging tegen vijandelijke jagers en bommenwerpers: zy moeten het klassieke luchtverdedigingsgeschut gaan vervangen. Verder zei staatssecretaris Crouzier met betrekking tot de verdediging van de bur gerbevolking onder meer, dat het probleem voor een groot deel kan worden opgelost dank zij de Franse uitvinding en aanmaak op grote schaal van gasmaskers waarin ra dio-actieve deeltjes kunnen worden gefil treerd. Bij de explosie van de eerste twee atoombommen in Japan in 1945 zijn er vooral slachtoffers gevallen ten gevolge van die radio-actieve stofdeeltjes. De mededelingen zijn door de Franse kranten op discrete wijze aan de bevolking doorgegeven zonder enige merkbare teke nen van geestdrift of zelfs maar opluchting te verwekken. De Fransen herinneren zich namelijk hoe in 1939 aan alle inwoners gasmaskers werden uitgereikt die nooit ge bruikt behoefden te worden. Wanneer men met een parapiuie het huis verlaat kan men er bijna zeker van zijn dat het niet gaat regehen. Men is hier enigszins geneigd die volkswijsheid nu ook maar op de oorlog toe te passen. Atoomgasmaskers zijn misschien wel een doelmatig middel, zo vindt men, om het uitbreken van een atoomoorlog te voorkomen. Dat zijn natuurlijk allemaal maar domme en onredelijke praatjes die helaas helemaal geen hout snijden. Het is niet nodig een paniek te ontkete nen en atoomaanvallen op korte termijn te voorspellen. Er is gelukkig vrijwel geen en kel symptoom in de internationale verhou dingen waardoor een atoomoorlog als zeer waarschijnlijk zou moeten worden be schouwd. Men mag integendeel aannemen, dat alle partijen zich nu terdege bewust zijn van de waarheid dat zij in een conflict met deze middelen ook zelf vernietigd zou den worden. Maar aan de andere kant kan men zijn ogen evenmin sluiten voor het feit dat in beide kampen toch vrij koortsachtig wordt gewerkt om voortdurend afschuwelijker en massaler verdedigingsmateriaal in de ar senalen op te hopen. In dat verband heeft de Franse staatssecretaris toch wel een hoog woord gesproken. Hij heeft, nog maar heel voorzichtig, tenminste gewezen op de noodzaak van een psychologische voorbe reiding van het publiek op gevaren die nu eenmaal niet kunnen worden uitgevlakt. Het zal bij dat eerste woord niet mogen blijven. Indien de regeringen werkelijk re denen hebben een atoomoorlog te vrezen, dan is het hoognodig de bevolkingen ook tijdig te instrueren hoe zich eventueel te beveiligen. In 1939 waren er, zoals we ons nog heel goed herinneren, maar heel wei nig Fransen, die wisten hoe ze him gasmas ker op moesten zetten zonder onmiddellijk gevaar van benauwdheid te zullen stik ken weekblad „Espresso", dat op wat meer populaire wijze dezelfde ideeën voorstaat als de „Mondo". Tenslotte is er het grote dagblad „La Stampa" van Turijn, de best geredigeerde courant van Italië, eigendom van de familie Agnelli, die tevens eigenaar is van de Fiat-fabrieken. Er is sprake van, dat de nieuwe partij zich „radicale partij" zou noemen, maar het radicalisme heeft in Italië geen traditie en het woord zegt dus het publiek niets. Als men die naam zou kiezen, is het alleen vanwege het grote succes van Mendès- France in Frankrijk. De liberale partij kreeg bij de algemene verkiezingen van 1953 slechts drie percent van het aantal uitgebrachte stemmen. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft vanmiddag een gevange nisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest geëist tegen een dertigjarige los werkman uit Amsterdam, wie hij po ging tot zware mishandeling van een amb tenaar bij de uitoefening van zijn functie ten laste had gelegd. De los werkman deelde aan de rechtbank mee, dat hij op 20 September met enige vrienden naar Zaandam was gegaan. Hij bestuurde een gehuurde auto en volgens zijn verklaring wist hij niet, wat de be doeling van de tocht was. Wel was hem een bedrag van f 12.50 toegezegd. In Zaan dam werd naar de houthaven gereden en uit een coaster werd een pak gehaald en in de auto gelegd. Later vernam de los werkman, dat het pak sigaretten bevatte. Van de houthaven werd naar de Provin- cialeweg gereden, waar een agent van politie stond. De Amsterdammer verklaar de de politieman wel gezien te hebben en dat er voldoende ruimte was hem te pas seren. Hij is doorgereden, met een naar zijn mening gang van veertig kilometer. De politie heeft een achtervolging ingezet en de los werkman werd bij de Hembrug aangehouden. De agent van politie, die op de Provin- cialeweg stond, deelde als getuige mee, dat hij een teken had gegeven om te stoppen, aan welk verzoek niet voldaan werd. Hij moest op zij springen, anders zou hij aan gereden zijn. De agent schatte de snelheid op minstens zestig kilometer per uur. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat de Amsterdammer zich betrapt voelde, omdat er sigaretten gesmokkeld werden en dat hij gas gegeven heeft, toen hij de agent zag. De verdediger mr. J. A. van Waarden uit Amsterdam meende, dat de poging tot zware mishandeling niet bewezen is, wel het niet stoppen op bevel van een agent. Hiervoor mag men niet in voorarrest ge steld worden. Pleiter verzocht onmiddel lijke invrijheidstelling, welk verzoek de rechtbank weigerde. De rechtbank zal op Dinsdag 13 Decem ber uitspraak doen. Weekstaat Nederlandsche Bank Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank, opgemaakt per 28 Novem ber, blijkt dat veel geld wordt opgenomen voor het aankopen van de Sinterklaasca- deaux; dit blijkt uit de stijging van de bankbiljettencirculatie, die met niet min der dan f 108 millioen is toegenomen tot f 3.852 millioen. Hiermee is het naoorlogs record van f 3.865 millioen per 31 October vrijwel geëvenaard. Daar echter de eerstvolgende bankstaat precies op „strooiavond" (5 De cember) wordt opgemaakt, ligt het voor de hand, dat dit naoorlogse hoogtepunt de vol gende week zal worden overschreden. In de geldbehoefte is in eerste instantie voorzien door het rijk, dat zijn tegoed met f 51 millioen zag achteruitlopen tot f 268 millioen. Ook de handelsbanken hebben hun „steentje" bijgedragen en zagen haar saldi met f 46 millioen verminderen tot f 648 millioen. In de afgelopen week is slechts in beperkte mate gebruik gemaakt van de gelegenheid schatkistpapier te be trekken van de agent van het ministerie. Volgens de officiële gegevens hebben de handelsbanken voor ruim f 13 millioen schatkistpapier verworven. Zij wensen klaarblijkelijk hun kruit droog te houden met het oog op de komende belasting- en andere betalingen. Het saldo van f 648 millioen mag dan ook als ruim voldoende worden beschouwd. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds hetzelfde en daggeld blijft gefixeerd op een half percent. De Centrale Bank heeft deze week een lichte uitbreiding gegeven aan haar goud voorraad, die met f 5 millioen is aange groeid tot f 3.241 millioen. Hiertegenover staat een vermindering van de netto de viezenreserve met f 4 millioen tot f 1.397 millioen. Per saldo zijn deze posten teza men dus nog met f 1 millioen aangegroeid tot f 4.638 millioen. Op Zaterdag 10 December zal in Bloe mendaal een hockeywedstrijd worden ge speeld tussen een bondselftal en de Bata vieren. Het bondsteam is als volgt samen gesteld: Doel: Honnebier (BMHC). Achter: Both (SCHC) en Mares (Maam). Midden: Van Momma (VictoriaMorel (SCHC) en Overdijkink (SCHC). Voor: Van de Rovaert (HDM), Van Veen (Kampong), Bouma (HHIJC), Pool (Togo) en Gielen (Be Fair).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13