50c 1 Drie programma's van N.Ph.O. onder twee gastdirigenten Vishandelaar, verdacht van inbraak: ik ben onschuldig MoDt PETROLE HAHN Kort en bondig Jlecpetuum - „TRAVIATA" „De Pasja en de beer" OSRAM LAMPEN Johanna Martzy met het N.Ph.O. onder leiding van Adam Georg Solti dirigeert „Caecilia"-(?oncert Duyvis' LIVORNO Officier eiste een jaar; rechtbank gelastte invrijheidstelling WOENSDAG 3 0 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 St. Nicolaasfeest voor de Haarlemse schooljeugd Beter licht voor huishouding én industrie Mozartconcerte n Adjunct-directeur van Sociale Zaken THANS OOK IN TUBEN! Burgerlnke Stand van Haarlem -H^SEir. Gen.-maj. Van Albada ernstig gewond Paard op hol in Haarlem-Noord Sinterklaas-zwemfeest van De Watervrienden Scheepvaart KIEST WIST U 'N BEWIJS Radio- en Gramofoonhandel Drie concerten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest zullen onder leiding van gastdirigenten staan. liet eerste heeft plaats in de V-serie op 16 December. Hein jordans, dirigent van het Brabants Orkest, voert dan met het orkest in Haarlems ge meentelijk Concertgebouw een programma uit, dat bestaat uit de volgende werken. „Libertas ven it" van Hendrik Andriessen, het Pianoconcert in Es van Franz Liszt. „Nachten in de tuinen van Spanje" van Ma nuel de Falla en ,,De Vuurvogel" van Igor Strawinsky. Solistische medewerking ver leent de Argentijnse pianiste Marisa Re- gules. Het Dinsdagavondconcert van 20 Decem ber staat eveneens onder leiding van Hein Jordans, die de uitvoeringen dirigeert van de feestelijke ouverture „Vivat Brabantia" van Oscar van Hemel, het Tweede Piano concert van Serge Rachmaninov en de suite Harry Janos" van Zsoltan Kodalv. Solis tische medewerking verleent de Hongaarse pianist Andor Fokles. Der traditie getrouw heeft op 30 Decem ber wederom een extra concert plaats. Het bestuur van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest heeft Willem van Otterloo, dirigent van het Residentie Orkest, bereid gevonden deze avond te leiden. De Neder landse operazangeres Gré Brouwenstijn, die onlangs nieuwe successen oogstte in Engeland, is soliste in de scène en aria „Ah! Perfido" van Ludwig van Beethoven. Het programma vermeldt verder de ouverture „Egmont" van dezelfde componist, de suite van toneelmuziek voor „Elektra" van Al- phons Diepenbrock en de Vierde Sympho- nie van Johannes Brahms. „Hardstikke mooi!" en „Link joh!" - dat waren, in de jongenstaal van tegenwoor dig. enkele van de reacties die ik opving in de pauze van de opvoering, waarmee het 44ste St. Nicolaasfeest van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwij zersvereniging in het Concertgebouw ge opend werd. Sinds Maandag jl. heeft het Nieuw Jeugdtoneel onder leiding van Cruys Voorbergh daar in totaal vijf voor stellingen, voor leerlingen van de vierde en vijfde klassen der lagere scholen, van „De Pasja en de beer" in een nieuwe be werking door Hugo J. de Jong gegeven. Het feit, dat het hier een landelijke pre mière gold, zal op de (naarmate het spel vorderde steeds aandachtiger en geest driftiger wordende) aanwezigen in korte rokken en broeken maar weinig indruk hebben gemaakt. De organisatoren hebben echter ondervonden, dat hun vertrouwen In dit nog niet zo lang bestaande ensem ble geenszins is beschaamd. Het is sinds de oorlog nu al de tweede keer, dat deze meer dan honderd jaar oude vaudeville van de toneelstukkenfabrikant Eugène Scribe in ons land voor het voet licht wordt gebracht, want „Scapino" was het Nieuw Jeugdtoneel voor met een ge danste versie, welke pantomime mede door de leuke aankleding en de melodieuze mu ziek van Lex van Delden nog steeds een der hoogtepunten van het répertoire van deze balletgroep voor kinderen vormt. Het spectaculaire element is hier (al miste men bijvoorbeeld zo'n kostelijke scène als cue met de apen in de Turkse dierentuin) ruim schoots overtroffen, doordat Cruys Voor bergh met zijn verfijnde smaak en on uitputtelijke fantasie voor costuums zorg de. die van de diverse groeperingen ver rassend mooie tableaux maakten. Ook het décor beantwoordde aan de behoefte naar het sprookjesachtige, hoewel het te betreu ren was dat de vertoning moest plaats hebben in een omgeving, waar van het wonderbaarlijke niet veel overblijft. Maar het ergste nadeel van de Concert zaal voor toneelgebruik is de slechte acoustiek. Daardoor viel het dubbel op, dat het eerste deel teveel versierende tekst en eigenlijk wat weinig handeling bevat. Het verhaal van de grootvizier over de dood van de witte beer duurde bijvoor beeld veel te lang, althans onder deze om standigheden. In de dialogen werden ove rigens nogal wat kansen om de verhalen met humor te verlevendigen gemist. Het exposé had misschien wat duidelijker ge kund, waardoor het optreden van een in leidende verteller overbodig was gewor den. hoe aardig deze zich intussen ook kweet van zijn taak. Voor de rest heb ik alle waardering voor deze bewerking, die nergens de grenzen van het kinderlijke bevattingsvermogen overschreed en het zonder kinderachtige of goedkope conces sies kon stellen. Cruys Voorbergh streeft met dit gezel schap de ontwikkeling van de kunstzin door bewustmaking van eerlijke schoon heid na. Terecht stelt hij zich daarbij op het standpunt, dat het oog daarbij het eerst aan bod moet komen. Laten wij ho pen dat veler thans ongetwijfeld gewekte liefde voor het toneel op het eerste gezicht bestendigd moge worden en dat de ouders zo verstandig zullen zijn bij de keuze van het amusement voor hun kinderen selec tief te werk te gaan. Evenals „Puck" vol doet het Nieuw Jeugdtoneel aan de eis. dat voor de jongste generatie alleen het beste en het mooiste goed genoeg is. De stijl van regisseren van Cruys Voorbergh was duidelijk te herkennen in de groteske révérences, de koddige dans van de beren, de buitelingen der slaven en talloze andere vondsten ter versterking van het spel karakter. De medewerkenden: Nanni Vermeer. Willy Zuidema, Bep Westerduin, Jan Kore- vaar, Piet Eelvelt. Joop van der Donk, Kees Waterbeek, Fré Pattipilohy en Henk Votel kunnen met voldoening op deze veel inspanning vereisende dagen terugzien. Zij leverden de gewenste typeringen in dit luimige stuk. D. K. ADVERTENTIE Twee dirigenten in hemdsmouwen: Willem van Otterloo (boven) en Hein Jordans (onder). Naar wij vernemen heeft de eerste di rigent van het Noordhollands Philharmo- nische Orkest, de heer Toon Verhey, zijn kuur in het Zwarte Woud in Duitsland be ëindigd. Hij verblijft thans voor verder herstel van gezondheid in Wiesbaden en hoopt nog voor het einde van dit jaar in Nederland terug te keren. Ter gelegenheid van het Mozartjaar zal op Dinsdag 21 Februari in het Haarlems Concertgebouw een concert plaats hebben waaraan evenals bij het afscheidsconcert van Jo Vincent een gemengd koor mee werkt, dat is samengesteld uit leden van koren, die zijn aangesloten bij de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen in Haarlem en omstreken. Met dit grote koor wordt de Kroningsmis van Mozart uitge voerd. Ook op een van paedagogische concerten zal Mozart worden herdacht. Dit geschiedt onder auspiciën van de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd op 20 Januari, onder meer met een uitvoering in costuum van het zangspel „Bastien en Bastiënne". De rol van de tove naar zal worden gespeeld en gezongen door Otto Couperus. De andere solisten zijn nog niet bekend. De bezoekers van het vierde Dinsdag avondconcert van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, onder leiding van Ma- rinus Adam, werden vergast op een bui tengewoon interessant en boeiend pro gramma. Het begon met Mozarts Symphonie in Bes, no. 33, een fris werk met sprankelen de boekdelen, dat indertijd onder Gerharz hier nogal vaak gespeeld werd. Ik herinner mij nog, dat het uitgevoerd werd op een jeugdconcert en dat Gerharz, die zelf de nummers toelichtte en er een speciaal soort paedagogie op na hield, het hoofdthe ma voorzong op de woorden: „Jantje moet voor zijn moeder een boodschap doen". Het middeltje sloeg in, in zoverre dat het jeugdig gehoor het „Jantje-thema" overal waar het voor de dag kwam herkende en er met de nodige jool op reageerde - maai de geest van de pétillante muziek was et- mee kapot gemaakt. Het is gek dat een dergelijke associatie iemand na vele jaren nog kan hinden. Nochtans: de uitvoering van dat eerste hoofddeel was perfect- Adam hield de teugels strak en het orkest reageerde correct op zijn puntig rhythme. In de geestige doorwerking op het Credo thema van Mozarts Mis in F, dat later in de finale van de Jupiter-symphonie nog eens de leidende rol te spelen zou krijgen, raakte ik gelukkig de suggestie van Ger harz' grapje volkomen kwijt. Het was een genot deze prille en gevoelige muziek te beluisteren. Alleen was er in het slotdeel een kleine weifeling: wel of niet herhalen? Met Mozart ging het verder zelfs hoger op. Want nu kwam het solospel van de fameuze vioolvirtuose Johanna Martzy met de glans van een zeldzaam kunste naarschap de sfeer verinnigen en verrij ken. Zij speelde het Concert in G (K.V. 216) met al de distinctie die dit jeugdwerk van Mozart bevat, ondanks de kwasi-popu- laire inslag van het slotdeel. Met dat al was het een andere Martzy dan die welke verleden week de hoogste bewondering wekte met haar vertolking van de Partita in d, van Bach. Maar onze bewondering was er nu niet minder groot om, nu zij zonder gemaniëreerdheid ons een zo deli cate en toch viriele Mozart liet beluisteren en tevens met haar grote cadens het won derlijke effect van haar technisch mees terschap. Grote lof verdienden Adam en het orkest, dat zij zich één wisten te ma ken met de solistische prestatie en in de eens gewekte sfeer, met de delicate slot maten, het werk in dezelfde geest afrond den. Na de pauze werd het Concert voor klein De gebruikelijke donateursrepetitie van het concert van de Maatschappij „Caecilia" had Dinsdagmiddag plaats in het hoofd stedelijk Concertgebouw en genoot als naar gewoonte veel belangstelling. Het Con certgebouw-Orkest speelde onder leiding van Georg Solti, de Hongaars-Zwitserse dirigent, die met het programma van dit concert, waarvan de officiële uitvoering op Donderdagavond plaats heeft, zijn directie periode van dit seizoen in het „Gebouw" besluit. De Maatschappij „Caecilia" heeft haar tradities en daartoe behoort een bevattelijk programma van vrijwel algemeen bekende nummers. Dit gold ook nu. Alleen werden wij verrast door de uitvoering - met Erna Spoorenberg als soliste - van de vaak ge citeerde maar zelden gehoorde aria „Bella mia fiarmma", die Mozart te Praag voor de zangeres Josepha Duschek schreef. De componist had haar een aria beloofd, doch kwam er niet toe deze op te schrijven. Om hem tot werken te dwingen sloot mevrouw Duschek hem op, maar Mozart stelde ook zijn voorwaarde: de zangeres zou het werk a prima vista moeten zingen, wat beteken de dat zij op dit gebied een haast onmoge lijke prestatie zou moeten leveren, want het stuk stelt buitengewoon hoge eisen. Hoe dit afgelopen is, vermeldt de geschie denis niet, maar dat dit zangstuk (een dra matische scène) wellicht de hartstochte- lijkste compositie is, die in Mozarts zo rij ke oeuvre te vinden is, daarvan heeft de uitvoering van deze middag ons 'het over tuigend bewijs geleverd. Zo kan men bij Mozart nog verrassende ontdekkingen doen. Erna Spoorenbergs interpretatie groeide geleidelijk naar de geweldige hoog tepunten van deze te dichten compositie en het was juist daar dat haar zingen een overtuigende indruk wekte. Verder was het een genot haar Schuberts „Hirt auf dem Felsen" te horen zingen, ge secondeerd door het heerlijke obligaatspel van de klarinettist Bram de Wilde en de bescheiden gehouden begeleiding van het orkest. Solti dirigeerde een zeer markante „Toverfluit"-ouverture en leidde met ro mantische bewogenheid twee fragmenten uit „Rosamunde" van Schubert en de Vijf de Symphonie van Tsjaikowsky. Genoeg om weer eens de uitzonderlijke kwaliteiten van het ensemble te ervaren en inzonderheid het prachtige spel van de blazers - hobo, klarinet, fagot hoorn - als iets zeldzaams te erkennen. JOS. DE KLERK B. en Wvan Haarlem plaatsen sollicitantenoproep B. en W. van Haarlem hebben in een aantal vaktijdschriften op het gebied van maatschappelijk werk een oproep voor sollicitanten geplaatst voor de functie van adjunct-directeur bij de dienst van Sociale Zaken. Tot de vereiste kwaliteiten behoort een academische opleiding, zo mogelijk op het terrein der sociologie, en ervaring in het maatschappelijk werk bij een openbare dienst. De nieuwe functionaris zal naar gelang van zijn bekwaamheden worden ingedeeld in de salarisschalen 28 of 29, waarbij de eerste voorziet in een wedde van f 9138, tot f 11.226,en de tweede in een van f 10.008,— tot f 12.096,— per jaar. De aanstelling van een adjunct-directeur is mede noodzakelijk geworden door de zich steeds uitbreidende taak van de direc teur. De huidige directeur, de heer D. H. Suerink, bereikt over drie jaar de pen sioengerechtigde leeftijd. ADVERTENTIE „Ik sta met een blij gevoel voor deze rechtbank, want ik weet dat ik deze keer onschuldig ben", zo verklaarde heden morgen een 44-jarige vishandelaar uit IJmuiden voor de Haarlemse rechtbank, verdacht van twee inbraken in de nacht van 2 op 3 Augustus. „U heeft anders al 16 keer voor een rechtbank gestaan", aldus de president, mr. E. Top. En de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een jaar gevangenis straf. Hij achtte het bewijs geleverd, dat echter naar de mening van de raadsman zó zwak was, dat deze vrijspraak en on middellijke invrijheidstelling vroeg. De officier verzette zich daartegen, doch de rechtbank gelastte deze invrijheidstel ling na zich in raadkamer te hebben terug getrokken. De twee inbraken waren geschied in de nacht van 2 op 3 Aug. tijdens de Sant- poortse kermisweek. In de avond daarvobr had de verdachte zich in het café De Weyman bevonden, waar hij volgens de verklaringen 'van een hulp-kellner tegen half één vandaan was gegaan en omstreeks kwart over twee weer onder een zonne scherm van De Weyman was gaan zitten om beschutting te vinden tegen de regen. De caféhouder had de politie opgebeld om hem te doen verwijderen en dat was omstreeks drie uur geschied. De man had daarop beschutting in een portiek gezocht. Toen de beide inbraken in een meubel fabriek in de Uitendaalstraat en in een woning aan de Van Dalenlaan bekend wer den, liet de politie onmiddellijk de reeds in Amsterdam vertoevende vishandelaar arresteren, hem ervan verdenkende, dat hij in de uren die hij niet in en voor ,,De Wey man" doorbracht, deze inbraken zou heb ben gepleegd. Er waren toen onvoldoende aan wijzigingen om hem vast te houden en daarom had men hem weer laten gaan. De vishande laar was daarna naar Den Haag gegaan waar hij met hulp van iemand van het consultatiebureau voor alcoholisten een goede marktplaats kreeg. Maar op 12 .Sep tember was hij opnieuw gearresteerd en toen had men hem onderworpen aan een „selectieproef" van een politiehond. Men had namelijk een opengescheurd spaar- HA ARLEM. 29 November 1955 ONDERTROUWD: 29 Nov.. J. J. F. Broers- ma en M. H. Schönhage; W. C. van d-= W-~ort- hof en IJ. Bouma. BEVALLEN va«n een zoon: 28 Nov., M. L. HankelPuts: M. C. OosterlingTeeuwen; 29 Nov., J. M. Wiickelsmavan den Hurk; A. J. de GraaffPompe. BEVALLEN van een dochter: 26 Nov., G. J. van Opzeeland—Veldhuizen; M. C. van DeursenLigthart; 29 Nov., C. Schaap van Bilderbeek. OVERLEDEN: 27 Nov., J. M. Garritsen— Koning, 80 j„ Brouwersstraat; D. SlotMos selman, 81 j„ Molukkenstraat; H. M. Ho nig, 78 j„ Middenlaan; 28 Nov., W. M. C. van der Leervan Schuylenburgh, 70 j., Hoofmanstraat; W. van Looij, 73 j., Lijster straat. ADVERTENTIE moet het haar gezond, zacht en glanzend zijn - g e m a k k e I ij k te kappen. Pélrole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor Uw haarverzorging. Pélrole Hahn verdrijft hoofdroos, stopt haaruitval en is onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam van geur. tegen haaruitval en hoofdroos IMPORT. FIRMA A. MAAS. AMSTERDAM orkest van Albert Roussel ten gehore ge bracht, waarmee Adam zo'n treffende beurt als invaller maakte, toen hij dit lang niet eenvoudige werk te Heemstede diri geerde. De woorden van hooggestemde lof, welke wij toen aan die prestatie wijdden, kunnen ook gelden voor de uitvoering van deze avond. Tenslotte kregen wij ook nog de Haar lemse première van de Klassieke Sympho nie van Serge Prokovjev, de in 1953 over leden Russische componist van onder zeer veel meer het sprookje „Peter en de Wolf", dat een enorme belangstelling gewekt heeft. Qua geest en stijl sluit deze sympho nie opvallend aan bij dlte van het grappige kinderverhaal. Men zou haast kunnen ver moeden dat het eerste deel als ouverture ervan bedoeld is. Met dat al is het werk als geheel een onderhoudend stuk, waar van de moderniteiten voorzover aanwezig, niemand kunnen verontrusten, maar dat men waarderen kan om de persoonlijke noot. Geen wonder dan ook dat de uitvoe ring een warm onthaal genoot. Laat ik als „coda" van dit verslag nog" mededelen, dat de waarderende woorden, die ik schreef over de uitvoering van de Tweede Symphonie van Brahms op Vrij dagavond, uit mijn verslag, verschenen in de krant van Maandag, weggevallen zijn. JOS. DE KLÉRK DIPLOMAZWEMMEN. Deze week wer den bij d'e Haarlemse Zwemvereniging De Water vrienden de proeven afgenomen voor het vaardigheids-diploma C. De proeven bestaan in 25 m. schoolslag, 25 m. rugslag en 25 m. crawl alle drie binnen de 30 seconden^ 200 m. zwemmen, bordjes duiken, balwerpen, 10 m. slepen met drenkeling, 10 m. met de bal zwemmen, plankspringen, keerpunt nemen. Achttien jeugdige leden behaalden het diploma. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heeft zich in de Wilhelminastraat te Haarlem een ernstig ongeluk voorgedaan. Uit de Prins Hendrikstraat kwam namelijk op dat moment een wielrijder, de 87-jarige gene- raal-majoor b.d. L. E. W. van Albada uit Bloemendaal, die volgens de verklaringen van de getuigen de Wilhelminastraat wilde oversteken. Hij kwam daarbij echter in botsing met een bus van de NZHVM, die in de richting van de Raaks reed. De heer Van Albada werd in zorgwekkende toe stand met een schedelbasisfractuur naar het Grote Gasthuis vervoerd. Een veehouder reed Dinsdag met zijn paard en wagen op de Rijksstraatweg in Haarlem toen zijn paard bij de Jan Gijzen- brug het plotseling op een lopen zette. De veehouder viel van de bok en kreeg een van de wielen van de wagen over zich heen. Toch krabbelde hij weer op en op een ge leende fiets spurtte hij zijn paard achterna. In de Van Wickevoort Crommelinstraat was het paard echter al door een onbekend ge bleven voorbijganger tot stilstand gebracht en nadat een lid van de Ongevallendienst de veehouder, die enkele ontvellingen had, eerste hulp hacl verleend, vervolgde de vee houder met zijn paard zijn weg. doosje bij het perceel aan de Van Dalen laan gevonden en de hond bespeurde de lucht daarvan aan een sleutel, die in de zak van de verdachte had gezeten. Deze uitslag van de selectieproef waarbij de hond uit verscheidene sleutels, die met dezelfde lucht als die van het doosje ap porteerde, achtte de officier samen mèt de aanwijzingen, die de caféhouder en de hulpkellner verstrekt hadden, voldoende voor de bewijsvoering. De raadsman, mr. J. H. Junge, achttte het bewijs echter ten enen male onvol doende voor een veroordeling. Deze berust helemaal op de proef met de hond, die ten eerste plaats had vijf a zes weken na de inbraak, en ten tweede tot onderwerp had een doosje, dat de inbreker maar enkele minuten in zijn handen heeft gehad. Zondagmiddag 4 December houdt de zwemvereniging „De Watervrienden" zoals ieder jaar zijn Sinterklaaszwemfeest voor de jeugd in het Sportfondsenbad in Haarlem. Na de gebruikelijke opmars, opening en pantomime zal de belangstelling geconcen treerd zijn op de aankomst van Sinterklaas. Hij beloofde een deel van het zwemprogram- ma bij te wonen. Daarna zullen de jeugd- figuurzwemploegen van de cluburen in Stoop's Bad en Sportfondsenbad demonstre ren en zullen er estafettes in diep en ondiep tegelijk zijn. Het spel voor niét-zwemmers wordt niet vergeten; loopspelen, hindernis- banen en appeljacht. De hindernisbaan in het diepe bassin is zeer aantrekkelijk deze keer. Na ruitergevechten en het afscheid van Sint en Piet, zal het slot van de middag weer als gewoonlijk bestaan in een golven- bad voor alle deelnemers. Om half drie zal met medewerking van het tamboerscorps De rode Bandeliers het zwemfeest geopend worden. Emigratie naar Canada. De heer John V ander vliet uit Trenton zal op Zaterdagmid dag 3 December in het gebouw „Bethel" aan de Voorhelmstraat in Haarlem, aan belang stellenden inlichtingen verschaffen over mo gelijkheden voor emigranten naar Canada. Deze voorlichting staat onder auspiciën van de Christelijke Emigratie Centrale. Ampenan, 29 te Aden. Adonis, 28 v. Brighton n. Rotterdam. Alnati, 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alphard, 29 te Rio de Janeiro. Altair, 29 te Rio de Janeiro. Arendsdijk, 29 te Antwerpen. Alcyone, pass. 29 Ouessant n. Antwerpen. Ariadne, 28 v. Faro n. Lissabon. Akkrumdijk, 28 te New Orleans. Appingedijk, 28 te Philadelphia. Arendskerk, 28 te Dar es Salaam. Aardijk, 1 Dec. te Le Havre. Arendsdijk, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen Aagtekerk, 29 v. Brisbane n. Newcastle. Abbedijk, pass. 29 Lizard n. Antwerpen. Almkerk, pass. 30 Ouessant n. Antwerpen. Almdijk, 29 te Lissabon. Alpherat, 29 v. Victoria n. Santos. Aalsum, 30 rede Madras. Argos, 30 v. Valencia n. Rotterdam. Bacchus, 29 v. St. Kitts n. Jacksonville. Bali, 29 te Charleston. Bontekoe, 29 te Makassar. Banka, pass. 29 Minikoy n. Belawan. Blitar, 30 te Aden. Celebes, 28 v. Southampton n. Marseille. Charis, pass. 28 Jamaica n. New Orleans. Caltex Utrecht, pass. 2& Muscat n. Suez. Cradle of Liberty, 29 v. Port Said n. Philadelphia Cistula, 29 te Napels. Corilla, 29 te Curacao. Cibao, 28 360 m NO. Fayal n. Bremen. Caltex Leiden, pass. 29 Algiers n. Sidon. Caltex Delft. 29 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 30 Calcutta. Daphnis, 29 te Philadelphia. Delfshaven. 29 te Rio de Janeiro. Dorestad, 28 250 m. W. Ouessant. Dordrecht, 30 te Houston. Esso Den Haag, pass 29 Kp. Bon n. Antwerpen Elizabeth B, 29 Port Said verwacht Esso Amsterdam, 30 v. Antwerpen n. Sidon. Esso Rotterdam, 29 280 m. O. Malta. Falco, 30 Triest. Farmsum, 1 Dec. te Houston verwacht. Groote Beer, 28 v. Sydney n. Surabaja. Gadilla, 30 te Adelaide. Gaasterland, 30 te Bahia. Gouwe, 29 te Rotterdam. Hathor, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Helicon, 29 te Pto Cabello. Hera, 28 160 m. ZO. Kp. Hateras. Hydra, 28 v Carupanc n. Port of Spain. Ilos, 28 v. Amsterdam te Kopenhagen. Hilversum,29 Mena el Ahmadi. Isis, 28 v. Maracaibo n. La Guaira. Jason. 29 te Curagao. Jupiter, 29 te Amsterdam. Jagersfontein, 28 te Port Elizabeth. Japara (KRL), pass 29 Gibraltar n. Beyrouth. Kertosono, 29 te Vancouver. Kota Gede, 29 te Rotterdam. Krypton. 29 te Kaapstad. Keizerswaard, 30 Pta Cardon. Kota Baroe, 30 Port Said verw. Kota Gede, 29 Rotterdam. Kalydon. 29 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Kopionella, 29 te Rotterdam. Kota Agoeng, 30 te Genua. Limburg, 29 v. Bombay n. Vizagapatam. Lombok, 28 v. Mombasa n. Djibouti. Loenerkerk. 29 te Cochin. Langkoeas. 29 te Genua verwacht. Laagkerk, pass. 28 Gibraltar n. Antwrepen. Lieve Vrouwekerk. 29 te Mena el Ahmadi. Lekhaven, pass. 29 Finisterre n. St. Vincent. Liberty Bell, 29 Cadiz. Lieve Vrouwekerk, 30 te Koewait. Maaskerk, 28 v. Port Said n. Livorno. Mentor, 28 v. Curacao n. Demerara. Moordrecht, 29 te Philadelphia. Mitra, 29 v. Geelong n. Sydney. Maasdam. 2 Dec. te Southampton verw. Mapia, 29 Palembang Madoera, 29 v. Colombo n. Suez. Mataram, 30 te Rotterdam. Nestor, 29 te Rotterdam. Notos, 28 v. Rotterdam n. Tanger. Oostkerk, 28 v. Le Havre n. Marseille. Orion, 28 v. Kalamata n. Catania. Ondina, 29 te Bunju. Ovula, 29 Pladju. Oranje, 29 v. Colombo n. Suez. Orestes, 30 Rotterdam. Oranje, pass. 30 Minikoy n. Suez. Oranjefontein. 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Prins Joh. W. Friso. 29 te Montreal. Pendrecht. pass. 29 Brunsbtittel n. Banias. Prins Casimir. 28 te Cleveland. Peperkust, 30 te Amsterdam verwacht. Prins Maurits, 28 v. Halton n. Cleveland. Prins Willem II, 29 v. Liverpool n. Rotterdam. Poseidon, 29 te Ciudad Trujillo. Prins Willem George Fred., 29 te nog te Alicante Prins Willem IV, 29 Montreal. Prins Fred. Hendrik, 29 v. Hamilton naar Mon treal. Prins Fred. Willem, pass. 29 Kp. Ray n. Cher bourg. Rita, nacht. 28-29 Pladju. Raki, 29 nog te Khorrsmshar. Rempang, 29 Fremantle. Rotuln, pass. 29 Malta n. Curacao. Rijnkerk, 29 Marseille. Radja, pass. 30 Algiers n. Port Said. Sarpedon, 29 te Amsterdam. Sibaiak, 29 te Rotterdam. Straat Bali. 29 te Port Louis. Saidja, 29 Singapore. Stan vac Djirak, 29 Sungeigerong. Salawati, 29 te Surabaja. Sehie, 29 v. Beyrouth n. Alexandrië. Stentor, 28 v. Demerara n. Nickerie. Sarangan, 28 v. Port Swettenham n. Belawan. Sloterdijk, 30 Bangkok. Stad Alkmaar, 30 Narvik. Statue of Liberty, pass. 29 Gibraltar n. Port Said Schouten, 29 v. Mombasa n. Sechellen. Sheratan, pass. 29 Port Elizabeth n. Durban. Stad Dordrecht. 29 v. Napels n. Bona. Stad Haarlem, 30 te Klrkeness. Tjisadane, 28 v. Rio de Janeiro n. Tristan da Cunha. Triton, 29 te Point a Pitre. Talisse, 29 Le Havre verwacht. Teiresias, 29 Port Swettenham. Titus, 28 v. Megara n. Piraeus. BINNENLAND Commissie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een com missie ingesteld die moet nagaan in hoeverre de subsidiebepalingen voor de bijzondere universiteiten en economische hogescholen wijziging behoeven. Voorzitter van deze com missie is mr. II. L. 's Jacob. HAARLEM EN OMGEVING Landschouwschap. Het bestuur van het Landbouwschap heeft benoemd tot lid van de algemene technische commissie en van de commissie boerderijenbouw de heer A. P. Gulickx te Haarlem en tot lid van de hoofd afdeling sociale zaken de heer H. Bosman te Alkmaar en tot diens plaatsvervanger de heer J. Sens te Haarlem; als plaatsvervanger van de heer D. Meyer is benoemd de heer I. Vermaas te Haarlem. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Médaille. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft aan mejuffrouw A. C. van de Nes wegens 25-jarige trouwe dienst bij mevrouw E. C. van StyrumMulert in Heemstede een médaille en een oorkonde uitgereikt. Rechtzetting. In onze editie van Dinsdag meldden wij in het bericht over de huldi ging van de heer A. Duitemeijer bij het G. E. B. abusievelijk, dat de heer W. Schor nagel voerde namelijk het woord namens de zaken de jubilaris toesprak. De heer Schor- nagle voerde namelijk het woord namens de personeelsvereniging. Chef van de afdeling personeelszaken is de heer J. P. van den Bosch. Poetser. Dinsdagmorgen omstreeks half acht was een poetser in de NZHVM-garage aan het Soendaplein in Haarlem bezig met het schoonmaken van een bus, toen de chauf feur van deze wagen achteruit reed. De poetser kwam onder de bus en moest met inwendige kneuzingen naar het Grote Gast huis vervoerd worden. ADVERTENTIE voor FEILLOZE weergave van alle soorten gramofoonplaten. dat P L A TE NSPELERSen -WISSELAARS van dit merk door de meest vooraan staande fabrikanten van luxe Radiogramofoons worden inge bouwd in hun apparaten? temeer van de bijzondere kwa liteit. Hoofdagent voor Haarlem en omstr.: F. P. J. SPEE Kleine Houtstraat 25 - Tel. 14828 Een complete P.E.-PLATENSPELER leveren wij U reeds vanaf78.50 Tibia, pass. 29 Str. Karimata n. Auckland. Taria, 29 te Maracaibo. Tawali, 29 v. Valencia n. Amsterdam. Tabian, 30 te Baltimore. Tomocyclus, 29 v. Rotterdam n. Curacao. Tabinta, I Dec. te Suez verwacht. Utrecht, 29 Hamburg verwacht. Van Linschoten, pass. 29 Las Palmas n. Dakar. Van Waerwijck, 29 Port Swettenham verwacht. Willem Ruys, pass. 28 Algiers n. Port Said. Waterland. 28 v. Buenos Aires te Bahia Blanca. W. Alton Jones, 30 Rastanura. Westertoren, 29 Curacao. Willemstad, 29 Madeira. KLEINE VAART Algarve. 29 v. Swansea te Rotterdam. Albergen, 29 v. Le Havre te Fecamp. Aicetas, 28 v. Bari te Venetië. Anna B, 29 v. Amsterdam n. La Pallice. Atlas, 28 v. Piraeus n Riposto. Alder L, 29 Vlissingen n. Zeebrugge. Ambiorix, 29 v. La Pallice te Amsterdam verw. Bergsingel, verm. 29 v Antwerpen n. Oxelosund. Bernard John, 29 v. Rotterdam te Antwerpen. Bill S, 29 Vlissingen n. Antwerpen. Beekbergen, 29 v. Antwerpen n. Sharpness. Bab T, 28 v. Gent te Malmö. Bestevaer, 28 v. Dublin n. Belfast. Da Capo, 29 v. Rotterdam n. Lissabon. Diligentia, 29 v. Hamburg n. Swansea. Draco. 29 v. Malaga te Amsterdam. Driebergen, 29 v. Londen te Le Treport. Duiveland, 29 v. Amsterdam n. Zeebrugge. Diana V. pass. 29 Vlissingen n. Londen. Escaut, 28 v. Londen n. Rotterdam. Eljo, 28 v. Wicklow n. Teignmouth. Erasmus, 29 v. Swansea te Amsterdam verw. Eljo, 28 v. Wicklow n. Teignmouth. Ferocia, 29 v. Loriènt te Vannes. Frans v. Seumeren, 30 v. Gent te Lulea verw. Fedala, 28 v. Ceuta n. Londen. Gaasterland, 28 v. Harlingen te Goole. Haaksbergen, 29 v. Rochefort n. Marans. Helvetia, pass. 29 Vlissingen n. Antwei'pen. Hcnrica B. verm. 29 v. Skutskaer n. Granville. Haskerland. 28 v. Harlingen te Leith. Ilias, 29 v. Malaga n. Cartliagena. Ida D, pass. 29 Vlissingen n. Newross. Joost, 28 v Gefle n. Zaandam. Kemphaan, 29 v. Safi te Bordeaux verw. Kaap Falga, 26 Kiel gep. n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 25 v. Stocka n. Zaandam. Leuvehaven, 29 v. Kopenhagen te Rotterdam. Larix, 27 Kiel gep. n. Domsjo. Marcella, 29 v. Faroer te Vlaardngen verw. Markab N, 30 v. Kalimo te Southampton verw. Matthew, 29 v. Gent te Rotterdam. Monica, verm. 29 v Varberg n. Kopenhagen. Muphrid N. pass. 29 Vlissingen n. Kopenhagen. Meuse, 29 v. Oskarshamn te Rotterdam. Myfem, pass. 30 Kielerkanaal n. Stockholm. Mynells, verm. 29 v. Birkenhead n. St. Malo. Notos, 28 v. Rotterdam n. Tanger. Nanny, pass. 29 Vlissingen n. Kjoge. Netta, 29 v. Lissabon te Rotterdam. Nassauhaven, 29 v. Halmstad n. Gothenburg. Oosterburgh, 28 v. Paskalavik n. Rotterdam. Paloma, 29 v. Ipswich te Antwerpen verw. Phidias, 28 v. Malaga n. Rotterdam. Paloma, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Pavo, 28 Kiel gep. n. Domsjo. Ponza, 22 v. Ursviken n. Zaandam. Spurt, 29 v. Kingslynn n. Goole. Stella Maris, 29 v. Rotterdam te Tyne. Spolanda, pass. 29 Vlissingen n. Esbjerg. Stella Prima, pass. 29 Vlissingen n. Antw. Sambre, 28 v. Rouaan n. Parijs. Tilly, 28 v. Obbola n. Skutskaer. Taormina, pass. 29 Brunsbüttel n. Skive. Taurus, 28 v. Antwerpen te Londen. Tyro, 28 v. Drogheda n. Dublin. Veenenburgh, 28 v. Rotterdam te Middlesbro. Violette Erica, pass. 29 Kiel n. Helsingborg. Vrijburgh, 29 v. Casablanca te Duinkerken. Virgo, 29 v. Hamburg te Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 29 v. Bordeaux te Dundalk Westersingel, verm. 29 v. St. Malo n. Avonmouth Westpolder, verm. 30 v. Lissabon n. Oporto. Wlm, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Zwaantiena, 28 b. Esbjerg n. Rotterdam. SLEEPVAART Humber, 28 60 m. W.t.Z. Aden met twee bakken Noordzee, 28 zonder sleep naar Boston. Oostzee, 28 te Bangkok. Rode Zee, pass. 28 p. 4 boel n. Hamburg. Thames, 28 360 m. NO. Fayal met „Cibao". Tyne, 28 te Bermuda met stoomschip.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15