Bromfietsjackets Churchill heeft het leven nog hartstochtelijk lief ZWITSARUB Engelse fouten en plannen Agenda voor Haarlem Vandaag viert hij zijn één en tachtigste verjaardag O „Prix Femina" voor 55-jarige schrijver André d'Hötel verstopping UNO-misverstand Geboorte van de Britse natie ST. NICOLAAS GESCHENKEN WRUF KOU WEG Cyprus in een crisis De NA VO heeft het grootste belang bij een bevredigende oplossing WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 Verhoging vrachttarieven van Brazilië naar Europa Zoeken naar overlevenden van de Joyita hervat Duitsland verhoogt invoer contingent uit Nederland Kerkelijk Nieuws Modern sprookje, in romanvormbekroond Geef de strijd niet op tegen Kapitein van „Sibajak" na laatste reis onderscheiden De UNO-beheerscommissie wijdt zich al dagen aan een zeer zorgvuldige en breed- uitgemeten behandeling van de vraag, of Nederland ontheven mag worden van zijn plicht tot rapportering aan de UNO over de situatie in Suriname en de Antillen. Nadat de positie van deze voormalige koloniën in het „Koninkrijk nieuwe stijl" geregeld was tot genoegen van wederpartijen, zodat deze gebieden zelfstandigheid hadden verworven binnen dat koninkrijk, achtte Nederland het niet langer in overeenstemming met de toestand, dergelijke rapporten aan de UNO uit te brengen. Het zou trouwens een on hoffelijkheid tegenover de nieuwe deelge noten betekenen, wanneer van Nederlandse kant nog langer de houding van voogd, be heerder, zou worden aangenomen. En in practisch opzicht was rapportering onmo gelijk geworden, aangezien de overzeese parners niet langer verplicht waren de daartoe dienende inlichtingen aan Neder land te verstrekken. Al deze argumenten, zo klaar als zuiver water, zijn in de UNO-commissie van Ne derlandse kant zowel als van de zijde van Suriname en de Antillen naar voren ge bracht, zodat men een spoedige, eenvoudige beslissing had mogen verwachten ten gun ste van het verzoek om ontheffing. Die verwachting is echter beschaamd. Een overbodig debat, waarin spitsvondig heden en futiliteiten om de voorrang stre den, is nu reeds dagen aan de gang en met reden heeft gisteren een geërgerde Belgi sche afgevaardigde in deze commissie deze vertoning gehekeld. Afgezien echter van het feit, dat sommige UNO-delegaties blijk baar met genoegen de gelegenheid hebben aangegrepen om het UNO-spel eens echt en volledig te spelen, nu er geen lange tenen v*n grote mogendheden te bekennen vie len, is er een betreurenswaardig misver stand aan de dag getreden door deze thea trale opvoering. Een misverstand, dat beter niet ongesignaleerd kan blijven, omdat het wellicht, ook in andere „koloniale" UNO- debatten een factor is of zal zijn. Enkele delegaties in de UNO-commissie blijken namelijk op het standpunt te staan, dat zelfstandigheid van een bepaald beheers gebied door dik en dun „volledig" moet worden gemaakt, wil het UNO-handvest gehonoreerd zijn. Niets is echter minder waar. Want „zelfstandigheid" is geen for maliteit, geen aan vaste omschrijvingen gebonden begrip. Het is een positie, waar van de nuancering en de mate afhangt van de betrokken volken zelf. Als de volken van Suriname en de Antillen tevreden zou den zijn met een status, die nog minder zelfstandigheid toekende dan die zij thans hebben verworven, zou de buitenwereld zich er ook mee moeten verzoenen. De status van een volk hangt af van de wil van dat volk. Waar moet men anders de maatstaven zoeken? Elk volk, elke volks groep, moet het recht en de mogelijkheid hebben zelf vrijelijk te beslissen over de status, die men tegenover het verbonden land wil innemen. Dit gezonde principe schijnt men noch in Polen, noch in Egypte, noch in een aantal Zuid-Amerikaanse lan den te erkennen. Zelfstandigheid is los scheuring, blijkt men daar te menen. Zo los mogelijk van de vroegere moederlanden, zo eenzaam mogelijk in de oceaan van inter nationale verhoudingen ronddobberen dat is hetgeen men daar de vroegere kolo niën wil opdringen. Als de grote meerderheid van een onder koloniaal bewind levend volk zich wil be schouwd zien als een groep in de nationale samenleving van het moederland en een eenheid wil blijven vormen met dat land, kan niemand ter wereld daar enig bezwaar tegen opperen. Het grote misverstand bij enkele UNO-delegaties doet nu de belache lijke situatie ontstaan, dat men de zich vrij- geworstelde en met hun status tevreden volken zou willen zeggen: Ge wilt het beter weten, maar wij vinden dat ge niet zelf standig genoeg zijt. Dit alles is UNO-bemoeizucht in zeer verwerpelijke vorm. Niet omdat het Neder land geldt, maar omdat het in strijd is met de elementaire begrippen, volgens welke zich overal in de wereld de bewustwording der volken en bevolkingsgroepen moet vol trekken tot geluk van die volken zelf. De weg die sommigen in de UNO daartoe aan wijzen, is geplaveid met verwrongen denk beelden en achterdochtige autosuggesties, die men blijkbaar betreedt zodra het kleine, ongevaarlijke en weinig-invloedrijke mo gendheden betreft. ADVERTENTIE v.a. 6 jaar 22.95 Herenmaten 49.75 MONTYCOATS van Krans-duffel v.a. 6 jaarƒ37.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 WOENSDAG 30 NOVEMBER Cinema Palace: „Desirée", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Voetslappen in de mist", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken, schat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Operatie Tirpitz", 14 j., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag aan de Bloedrivier". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel 11", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: Char lotte Kohier in „Frasquita", 8.15 uur. Stads schouwburg: 20 uur, De Ned. Comedde voert op „De man, de vrouw en de moord", van André Roussin. Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste voordracht door de heer N. P. Baard in de serie „Vijf eeuwen schilder kunst in Nederland". Concertgebouw: 20 uur, Emigratie-voorlichtingsavond met films over Australië. DONDERDAG 1 DECEMBER Cinema Palace: „Desirée", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Voetstappen in de mist", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verzonken schat", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een zaak van leven en dood", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slag aan de Bloedrivier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Oproer in cel 11", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Eduard en Caroline", 14 jaar, 8.15 uur. Minerva Theater, 20 uur: Volksuniversiteit, Dr. A. L. Constandse houdt een voordracht over „Het wereldgebeuren van thans", Café-restaurant Brinkmann: 20 uur: Volks universiteit. Cursus spreken in het openbaar door de heer K. Schuitema. Zuiderkapel, 20 uur: Spr. J. A. Bruijn. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag wordt Sir Winston Churchill 81 jaar. Indien hfj alleen maar politicus was, zou hij misschien de leunstoel hebben opgezocht. Churchill is echter een man met veel zijdige gaven en een onuitputtelijke belangstelling. Hij heeft, hoe druk hij het ook had en onder welke zware lasten hij ook gebukt ging, steeds gelegenheid gevonden zich op allerlei gebied te ontplooien. Volgens zijn eigen getuigenis zou hij het in de politiek nooit zonder zijn schliderkunst, welke zo'n grote ontspanning voor hem betekent, hebben volgehouden. Hij heeft meer dan vijfhonderd doeken geschilderd en kwam dezer dagen met een nieuwe collectie uit Zuid-Frankrijk terug. Een andere ontspan ning vormt zijn nooit opgegeven studie van de wereldgeschiedenis, waarin hij zelf zo lang hoofdrolspeler is geweest. Zijn roepingsbesef steunt op zijn diepe historische begrip. Het leven van zijn grote voorvader John Churchill, de eerste Hertog van Marlborough, is voor hem een bron van voortdurende inspiratie geweest. Chur chill is altijd een romanticus geweest, doch geen dromer. Hij ziet de gebeurtenissen als de nooit eindigende worsteling tussen de vrijheid en de tirannie, zoals deze zich af tekent in de strijd tussen staten en volken groepen. Hij leek minder oog te hebben voor diezelfde worsteling binnen de staten, al tornde hij in zijn jonge jaren als liberale voorvechter tegen de muffe behoudzucht der conservatieven van die dagen op. Maar al schrompelde de eens fiere liberale partij tot een onbetekenend groepje in,nog slechts steunende op enige landstreken, waar de oude liberale traditie zich handhaafde, de liberale geest, die het sociale welzijn voor op stelde, is thans gemeengoed onder de partijen. Vandaar dat Churchill tenslotte naar de moderne Tory-partij verhuisde zonder verraad te plegen jegens zijn in wezen altijd liberale opvattingen. Juist om dat de Britse politiek zo weinig dogmatisch is, was en is er nog altijd plaats voor grote individualisten als Churchill. Levenslust Dat Sir Winston onvermoeibaar lijkt, is niet alleen toe te schrijven aan zijn geest kracht en zijn sterk gestel het volkomen herstel van de lichte beroerte,die hem twee jaar geleden trof, was wonderbaarlijk maar vooral aan zijn persoonlijke levens wijze. Hij is altijd met grote zorgzaamheid omgeven. Lady Churchill is een voortreffe lijke echtgenote, zonder wie hij nooit zou hebben bereikt, wat hij tenslotte bereikt heeft, naar hijzelf steeds met nadruk ver kondigt. In zijn jeugd was het zijn opmer kelijke moeder, de knappe en intelligente Amerikaanse Jenny Jerome,.die haar zoon in de zadel hielp. Winston was al dadelijk een buitenbeentje, die hard moest vechten om te komen waar hij wilde. Hij was eer zuchtig, maar niet in de bekrompen zin. Het was hem niet om louter persoonlijke glorie te doen. Hij wilde met zijn gaven land en volk dienen en ook het onrecht, dat de conservatieven zijn vader Randolph Churchill, die tevergeefs getracht had het conservatisme te democratiseren, hadden aangedaan, wreken. Churchill heeft zijn leven met behulp van de tallozen, die hem steeds terzijde staan, doelmatig ingericht. Hij heeft nooit geld bij zich, want inkopen worden voor hem gedaan en voor uitgaven in hotels en restaurants zorgen anderen. Zo kon hij een meester worden in de levenskunst. Chur chill heeft nooit een functie vervuld in de industrie of het bankwezen, zoals zovele andere politieke leiders. Hij was officier, maar ook in die periode voelde hij zich vóór alles historicus, politicus en artist. Zijn fortuin heeft hij geheel aan zijn pen te danken. Met de opbrengst van zijn „Ge schiedenis van de eerste wereldoorlog" kocht hij het landgoed Chartwell in Kent. Het behoort aan een door vrienden ge vormde trust en hij woont er kosteloos. In Londen, aan de zuidzijde van Hydepark, bezit Churchill nog een flat, waar een groot gedeelte van zijn bibliotheek is onderge bracht. Levenskunst Churchill houdt zich strikt aan de door hemzelf ontworpen leefregels, die er zoveel toe bijdragen dat hij zijn energie behoudt. Elke ochtend wekt zijn huisknecht hem r'xcccco3coon<xeoDco3coccccoxcooc<xcoooococcocoooooccoc „De geboorte van de Britse natie", zo luidt de titel van het eerste deel van Sir Winston Churchill's nieuwste stan daardwerk: „Een geschiedenis van de Engels sprekende volken". Het geheel zal uit vier delen bestaan. Het eerste, dat in het vogrjaar verschij nen zal, begint bij de Romeinse invasie van Engeland. De samenstelling van dit lijvige werk vormt op het ogenblik Churchill's hoofdbezigheid. Zoals uit de algemene titel blijkt, omvat deze studie een om vangrijke hoeveelheid stof, die niet slechts betrekking heeft op het vere nigd koninkrijk (Engeland, Wales, Schotland en Noord-Ierland) maar ook het Britse Gemenebest en de Verenigde Staten. Het eerste deel toas bijna voltooid in 1940, maar door de oorlog kreeg Chur chill geen gelegenheid het af te maken. Ook na 1945 moest het werd blijven lig gen omdat Churchill toen zijn oorlogs herinneringen te boek stelde. In 1951 werd hij premier. Pas na zijn aftreden in April van dit jaar kon hij zijn taak weer opvatten. Het Amerikaanse tijdschrift „Life" krijgt roaarschijnlijk de primeur in de 8 vorm van een verkort uittreksel. Sir H Winston werkt dagelijks ten minste vier s uur aan de tekst van zijn nieuwste boek.o OOCX>X<XXGOCCOOX<XX>2yXX>XX>OCCCOCGXOCCCO&yyXCCOOOCXCO met de telefoon, in de zomer om zeven, in de winter om acht uur. Hij ontmoet zijn vrouw pas aan de lunch. Onlangs merkte hij op dat zijn huwelijk nooit zou hebben stand gehouden als hij tegelijk met haar zou ontbijten. Hij doet alles in eigen tempo. Het ontbijt wordt hem op bed gebracht. Het is zeer uitgebreid, omdat Churchill, zoals de meeste Engelsen, het ontbijt als de belangrijkste maaltijd van de dag be schouwt. Daarna steekt hij een van zijn reuzen-sigaren op. Tot voor kort rookte hij er zeven per dag. Thans gaat het gerucht dat zijn dokters dit verboden hebben. Hij zou nu zijn toevlucht tot de sigaret geno men hebben.Buitenshuis vertoont Churchill zich echter nog altijd met zijn onafscheide lijk attribuut, de dikke Havana, welke bij hem hoort als de wandelstok met paarle moeren knop en een witbestippeld vlinder dasje. Sommigen beweren dat Churchill alleen nog maar op zijn sigaar kauwt Na d'e ochtendbladen te hebben doorge keken, neemt Churchill zijn eerste, stomend hete bad. Dagelijks neemt hij er zo drie. Tezamen met zijn middagdutje van een uur dat hij reeds zijn Indische tijd als mili tair doet houdt deze badkuur hem fit en veerkrachtig. Na zijn eerste bad gaat Chur chill weer in bed. Dat deed hij ook toen hij in 1951 premier was. Daar leest, schrijft en dicteert hij tot het middaguur. Daarna kleedt hij zich voor de lunch. Hij draagt meestal een van zijn gemakkelijk zittende „schuilkelderpakken", bekend uit de oorlog. Hij bezit er een hele reeks, van zijde en wol, in allerlei kleur. Soms vertoont hij er zich mee in het openbaar. Hij nuttigt een lichte lunch. Churchill bezit de gave zich geheel te kunnen ontspannen. Daarin schuilt tevens het geheim van zijn voortdurende vitaliteit, 's Avonds is hij nog zo fris als een hoentje. Van één werkdag maakt hij er twee. Aan de lunch en het diner zijn er bijna altijd gasten. Churchill is een liefhebber van praten. Zijn gesprekken in besloten kring duren vaak tot twee of drie uur in de ochtend. Toen Churchill vorige week tot ere-bur- ger van Harrow, waar hij van 1888 tot 1892 op school ging, werd uitgeroepen, zei hij dat hij de oorkonde tot in lengte van dagen als een schat zou bewaren. Een dergelijke verklaring voor een man van zijn leeftijd getuigt van moed en ontembare levenswil. Hij heeft het leven lief boven alles. Hij is een levensgenieter in de waardige beteke nis van het woord. Het straalt van hem af of hij door zijn prachtige tuinen wandelt of zit te schilderen; of hij een gesprek voert bij het open vuur of op een vergaderings podium staat, of hij verwikkeld is in een politieke schermutseling in het Lagerhuis of als hij vol vertrouwen, zoals in de oorlog, de uitdaging van een grimmige wereld aan vaardde ADVERTENTIE Oud-Holl. Doeken4.75 Smyrna Sierkussens 11.50 Naaibox blank of gothiek 39.75 Gebeeldhouwde kapstok36.75 Leren poefs29.50 Eiken Mimifafels 64.50 Krantenbakken26.50 Oorfauteuils125. Haardfauteuils met kroontje 47.75 Kelim fauteuil met prima wollen kelimstof. 195. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 De Homeward Freight Conference of Brazil-Europe Steamship Lines hebben be sloten de vrachttarieven voor het Noord- gaande verkeer van Brazilië naar Europa voor verscheping van 1 Januari 1956 af met ongeveer 10 percent te verhogen. De Nieuw-Zeelandse autoriteiten op Westelijk Samoa hebben het regeringsvaar tuig Manuatele uitgezonden om de eilanden tussen Samoa en de Fidzji-groep naar mo gelijke overlevenden van de barkas „Joy- vita" af te zoeken. Op de „Joyvita" bevon den zich 25 opvarenden. Men trof het schip verlaten op de Stille Oceaan aan en nog steeds is het een mysterie wat er van de opvarenden geworden is. Het besluit om alsnog naar overlevenden te speuren werd genomen na ontvangst van berichten volgens welke ruim twee maanden na het verdwijnen van de „Joyi ta" op de eilanden Boscawen en Willis wrakstukken waren aangespoeld. Naar ver luidt is de Franse regering verzocht het fregat „Francis Gamier" beschikbaar te stellen voor het bergen van de wrakstuk ken om na te gaan of deze van de barkas afkomstig zijn. ADVERTENTIE met de genezende warmte van een Zwitsal De West-Duitse autoriteiten hebben machtiging verleend voor invoer uit Ne derland tot een bedrag van 20 millioen d.m., waarvan 10 millioen d.m. voor fruit en 10 millioen d.m. voor groente. Voorts werd een vroeger invoercontingent voor rijst verhoogd met 1.575.000 d.m. (Van onze correspondent in Londen) De Labour-oppositie en de liberalen hebben natuurlijk gemakkelijk spel door de Britse regering te verwijten dat het de dingen op Cyprus heeft laten mislopen, maar ook in conservatieve kringen slaan velen met bezorgdheid de gang van zaken gade. De meeste critiek draagt het karakter van onvruchtbaar nakaarten. Natuurlijk is er door Engeland sinds de vorige opstand van ruim twintig jaar geleden veel verzuimd. Een algemene klacht is dat degenen, die Cyprus al die jaren bestuurd hebben, hun opleiding in de Afrikaanse koloniën genoten, met het gevolg dat de Cyprioten maar al te vaak als onontwikkelde inheemsen op een afstand werden gehouden, in plaats van ze als Europeanen te behandelen. De gemaakte fouten kunnen niet in een handomdraaien worden goedgemaakt, ze ker niet op een ogenblik dat het hard tegen hard gaat. Noch nationalistische geweldda den, noch Britse militaire hairdhandigheid bieden uitzicht op een oplossing, al is het logisch dat eerst een einde dient te worden gemaakt aan de thans heersende chaos, wil er iets positiefs bereikt worden. De Britse regering wordt door sommigen het Franse voorbeeld in Marokkoo voor ogen gehou den, waar toekenning van zelfbestuur de onlusten heeft gestopt. Maar in Cyprus, waar de dingen anders liggen, kan Enge land niet denken aan het onverwijld ver lenen van zelfbestuur. De tragiek is dat Cyprus, na het opgeven van Suez, onmis baar lijkt voor de Britse positie in het Mid den-Oosten en als schakel in NAVO-ver- band, al beseft Londen terdege dat een vijandige bevolking het eiland als basis onbruikbaar maakt. Een kardinale psy chologische fout is het geweest dat de Brit se onderminister van Koloniën, Hopkinson, in Juli van het vorige jaar categorisch heeft verklaard dat Engeland Cyprus nooit zal opgeven. Hij werd een paar dagen later door Churchill zelf gecorrigeerd, toen deze terecht zeide dat het woord „nooit' niet in de politiek thuis hoort. Maar dat woord werd het signaal voor de verscherping van de anti-Britse beroering. De lichtvaardige verklaring van Hopkinson moet vooral worden gezien als een reactie op de Britse ontruiming van Suez met als voornaamste doel conservatieve dissidenten, die zich te gen de Suez-politiek verzetten, zoet te houden. Sindsdien roeren deze zich meer dan ooit. Twee hunner werden dezer dagen geko zen in de leiding van de „commissie van 1922", zoals de verzameling heet van de gewone conservatieve Lagerhuisleden, niet behorende tot de regering. Onder de vijf tig nieuwe conservatieve „backbenchers" (zij die op de achterbanken zitten), die na Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veendam (toez.) P. E. C. Blom te Berkenwoude. Benoemd tot hulpjred. te Aalburg en Heesbeen J. de Bres, em. pred. te St. Maar tensdijk. Bedankt voor Sommelsdijk K. v. d. Pol te Veenendaal. Ver. van Vrijz. Hervormden Benoemd tot leidster van het werk onder vrouwen en meisjes vanwege de Nat. Raad van kerken in Indonesië, met standplaats Djakarta, mej. da. M. C. Jongeling, voorg. afd. Arnhem. Geref. Kerken Beroepen te Fijnaart J. N. Nammensma, cand. te Drachten; te Oostvoorne A. A. Klapwijk, cand. te Loosduinen; te Schie- broek-Hillegersberg C. J. Verlare te 's Gra- venzande. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-Oost en voor Zwolle C. Noordegraaf te 's Gravendeel; voor Middelburg C. J. Buijs te Papen- drecht; voor Nieuwpoort G. Blom te Meer kerk. De 31.000 ton metende tanker „Vasum" is het eerste schip dat onderhanden wordt genomen in het gigantische nieuwe dok no. 4 van de N.D.S.M. in Amsterdam. Men ziet hier arbeiders bezig de „Vasum" in de verf te zetten. PARIJS (AFP) André d'Hötel heeft de „Prix Femina" gekregen voor zijn „Le Pays oü l'on n'Arrive Jamais" (Het land waar men nooit aankomt) in het bijzonder en voor zijn gehele werk in het algemeen. André d'Hötel werd in 1900 in Attigny in de Ardennen geboren. Van moeders zijde is hij verwant aan Arthur Rimbaud. Hij heeft onder meer philosophic aan de Sor- bonne gestudeerd. Zijn werk is niet popu lair te noemen, doch het heeft de aehting van de critici. Tot 1942 had d'Hötel moeite zijn werk gepubliceerd te krijgen. Maar sinds die tijd verschenen veertien romans van hem. Zijn werk „David" kreeg in 1948 de „Prix Sainte Beuve". De jury voor de prijs bestaat uitsluitend uit vrouwen. Eén enkele ronde was vol doende om de winnaar de prijs toe te ken nen. De prijs in geld uitgedrukt bedraagt slechts 5000 Franse franken, dat is onge veer vijftig gulden. De toekenning betekent echter steeds een aanzienlijke vergroting van de oplage. d'Hótel doceert letterkunde aan de Ecole Coulommiers bij Parijs. Hij werd pas na 14 jaar schrijven erkend. Zijn eerste roman „Campements" verscheen in 1929, maar daarna weigerden de Franse utgevers 14 jaar lang iels van hem uit te geven. D'Hötel is is steeds een zeer productieve schrijver geweest. Behalve romans schreef hij ook novellen, korte verhalen, artikelen voor litteraire tijdschriften en gedichten. Zijn bekroonde roman, „Le Pays oü l'on n'Arrive Jamais", is eigenlijk een modern sprookje. De hoofdpersoon is een jongetje dat zijn ouderlijk huis in Antwerpen ont vlucht om de wereld van volmaakt geluk te vinden waarover men hem heeft verteld. Zijn ouders laten hem zoeken door de poli tie. Tijdens zijn vlucht ontmoet hij een jonge boer die zijn verlangen naar een betere wereld deelt en besluit hem te hel pen die wereld te vinden. De schrijver ls van oordeel dat hij met zijn laatste roman een van de hoogtepunten in zijn oeuvre heeft geschapen. Hij vernam het nieuws dat zijn laatste roman was bekroond met de Prix Femina toen hij zat te lunchen in een restaurant vlak bij de Cercle Interallié, waar de be slissing viel. Maandag worden de Prix Goncourt en de Prix Renaudot verleend en op 12 December de laatste van de vier grote prijzen, de Prix Interallié. De „Prix Femina" werd in 1904 gesticht. De jury bestond uit elf dames van gevor derde leeftijd, gemiddeld 68 jaar. de verkiezingen in Mei in het Lagerhuis gekomen zijn, zijn er talrijken die het met de Suezrebellen eens zijn. Zij willen van geen verdere afbrokkeling van de Britse positie in het Middellandse Zee-gebied (Palestina, Abadan, Egypte) en elders we ten. Navo-basis Engeland meent bovendien dat het ge makkelijker dan ergens anders het geval was, Cyprus kan vasthouden omdat het een kolonie is en Amerika hier geen moeilijkhe den in de weg legt. De Verenigde Staten, zo wordt hier opgemerkt, bezitten immers zelf een soort Cyprus in de Stille Zuidzee, namelijk Okinawa! Het valt echter te be treuren dat Engeland in het gebied der Middellandse Zee niet eerder de bakens heeft verzet en het steeds maar weer op een crisis laat aankomen met alle nadelige gevolgen voor het Britse rijk en van het Westen. De gedachte aan een afzonderlijke do minion, bestaande uit Cyprus, Malta en Gibraltar, onlangs geopperd, kwam te laat, Wat zich ook in Cyprus wreekt is dat de NAVO het in de practijk nooit verder heeft gebracht dan een louter militaire organisa tie, welke internationaal-politiek tekort schiet. Ware dit. niet zo, dan was het mis schien mogelijk geweest de verouderde mi litair-koloniale positie in Cyprus te doen vervangen voor een gecombineerd NAVO- garnizoen, bestaande uit Griekse, Turkse, Britse en misschien nog andere troepen, waarbij dan Cyprus tegelijkertijd politieke mondigheid diende te worden gegeven. In NAVO-geheel lijkt het er weinig toe te doen of Cyprus tot Engeland of Grieken land behoort of een zelfstandige status krijgt. De NAVO zou door zulk een ge dragslijn een doorslaggevende morele winst boeken, welke de anti-Westerse pro paganda een slag zou toebrengen, terwijl juist een krampachtig vasthouden aan si tuaties, welke in een voorbije periode zin hadden, tot de gevaarlijkste spanningen leidt en de communistische tactiek in de kaart speelt. De NAVO-bondgenoten, En geland incluis, dienen zich over eigen na tionalisme te schamen. 1-Iet zijn slechts enkele vermetelen, die zo redeneren. Het beste dat men hopen mag is dat de Britten Cyprus zonder slag om de arm te houden, zoals ze thans doen, zelfbeschikking als uiteindelijk doel in uit zicht stellen. Want daarnaar streeft alle Britse koloniale politiek. Indien men de kwajongensachtige kant van de opstand kan bedwingen scholieren spelen in de onlusten immers een grote rol en voor al ook Athene tot rede kan brengen, is het misschien nog niet te laat voor een oplossing, welke iedereen kan bevredigen. Deze dient in te houden dat Cyprus zijn functie als militaire basis liefst in NAVO-verband kan blijven vervullen en dat aan de wensen van de Cyprioten kan worden voldaan, al zal dit alles slechts geleidelijk aan kunnen geschieden. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink s morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet, Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of getrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES -f 1.20 per flacon. Toen Dinsdag het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd uit Indo nesië te Rotterdam was teruggekeerd, be tekende dit het einde van een 37-jarige zeemansloopbaan voor de gezagvoerder van het schip, kapitein H. van Manen. Kapitein Van Manen die voordien ge zagvoerder op het s.s. „Waterman" was, heeft in de laatste jaren met deze schepen, niet alleen Nederlandse vrijwilligers naar Korea, maar ook ongeveer 19.000 Neder landse emigranten naar hun nieuwe va derland gebracht. Nadat de „Sibajak" was aangekomen heeft de adviseur in algemene dienst bij het directoraat-generaal van Scheepvaart, mr. J. Prins, kapitein Van Manen mede deling gedaan van zijn benoeming tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5