Grote Markt omstreeks 197 Bestemming Haarlems hotel in Tweede Kamer ter sprake Bond van muziekverenigingen vrolijkte Sinterklaasdrukte op P. J. F. BEGGARS ZOON GEDEMPTE OÜDE GRACHT J'i f m wm 11!» IB Schallend koper voor de kopers Het kon er nog best bij in de Binnenstad Communistische vragen over scholenbouw U had gelijk Prae-advies over de woningdifferentiatie Nicolaascantate in St. grote scherts SLEUTEL WEG? Mft Kamerlid Hooy wijst op tegenstelling in beleid van twee departementen HAARLEMS DAGBLAD 9 Kerstmiddag van de Haarlemse huisvrouwen PACTOLAN Conclusies van wethouder Happé vonden weerklank Leerlingen MTS verzorg den St. Nicolaasfeest Zeer lage aandelenomzet in November DE SLEUTELSPECIALIST" C. M. Korteweg overleden ËL_ I Rusthuis „De Olijftak wellicht begin 1956 gereed Mutaties bij Publieke Werken in Bloemendaal Rijdt zelf! Tinholthuis Zondag 4 December geopend Kwart Potgieter trekt zich terug als bokser Gieseking gewond Ambassadeur Conant op bezoek in Berlijn ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De fanfares in de Haarlemse binnenstad, die Vrijdagavond gezien de toch reeds aan zienlijke drukte niet zonder enige bezorgd heid werden tegemoet gezien, hebben het winkelende publiek een plezier bezorgd, dat ruimschoots tegen een kort oponthoud hier en daar opwoog. Leden van vijf Haar lemse korpsen, die tesamen de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen vormen, marcheerden in één groot geheel langs de dichte hagen mensen in de winkelstraten, zélf daarmee een koopavond opofferend in het besef, dat er, wanneer zóvelen in de beurs blazen, ook op instrumenten gebla zen dient te worden. De verkeerspolitie paste het beste middel tegen opstoppingen toe door stoetvorming achter het korps te voorkomen: motoren met zijspan grendelden de zaak van ach teren af en daar niemand er uiteraard voor voelde, achter grommende motoren te gaan dansen bleef de colonne zo kort mo gelijk. Er ging slechts één motoragent vooraf, die als wegbereider ook al weinig moeilijkheden kreeg: hij had de morele steun van de daverende tamboersectie, die de mensenmassa's van verre reeds uiteen deed wijken. Komisch oponthoud Slechts één keer moest eventjes de pas gemarkeerd worden. Dat was in de Kleine Houtstraat, waar een door de voerman ver laten paard en wagen de weg versperde. Het dier bleef vriendelijk maar waardig staan terwijl de muziek naderde en er viel voor de motoragent: uiteraard weinig te sommeren. Omstanders zagen de crisis geestdriftig naderen, terwijl de agent zoe kend rondzag naar de voerman. Opeens stond er naast het verlaten span ook een verlaten motorfiets zacht jes te sudderen: de politieman had zo zijn vermoedens en was een café inge doken. De voorhoede van de Bond van Haarlemse Muziekverenigingen nader de onweerstaanbaar. Zij kon vermoe delijk het fraaie rijm reeds lezen, dat achterop de kar stond dat haar wel licht inspireerde voor de gedichten, die zij zélf nog moest maken: „Van Delf- gauw tot Velserènd, 't is alles bloem en roem: 't is 't boertje van de IJweg, goed bekend Met een gebiedend „voortmaken!" snelde de agent het café weer uit, weldra gevolgd door de voerman die gehaast met zijn mouw zijn mond afveegde en het onbe kommerde paard bij de teugels nam. Hij sprong op de bok en het span verdween in galop voor de stoet uit. Het was weldra nergens meer te zien. Het zal ons be nieuwen of de voerman nog heeft kunnen afrekenen. Slechts heel even hadden de ADVERTENTTF. ADRESWIJZIGING Vanaf heden is de firma WIJNHANDEL ANNO 1823 gevestigd aan de hoek Kleine Houtstraat 57 Tel. 10078 gelijk voorheen Het Haarlemse raadslid mr. M. D. P r o- per (CPN) heeft zich met de volgende brief tot de gemeenteraad gewend: „Op 2 November verraste de Wethouder van Onderwijs de raad met een medede ling over de stagnatie van de scholenbouw in deze gemeente. Bouwplannen voor scholen blijven tegen woordig meer dan een half jaar wachten op de goedkeuring van de bouwkundig hoofd inspecteur van het ministerie van Onder wijs. Deze autoriteit keurt zowel het schetsplan als het definitieve plan voor scholenbouw. Daarna is de zogenaamde urgentieverkla- ring van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen nodig. Vervolgens gaat het plan naar de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor goedkeuring, terwijl het besluit van de gemeenteraad ook de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van node heeft. Sinds 1 Augustus 1955-worden voor plan nen van scholenbouw die een bedrag van f 100.000,te boven gaan, door de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting geen goedkeuringen meer verstrekt. Ook voor 1956 wenst, dit ministerie te komen tot een vermindering van de scho lenbouw. Met de ingang van het nieuwe cursusjaar 1956/1957 dreigt daardoor voor het onder wijs in Haarlem een noodsituatie te ont staan. Naar aanleiding daarvan verzoekt mr. Proper de raad hem verlof te verlenen in de komende raadsvergadering de volgende vragen aan het college van Burgemeester en Wethouders te stellen: 1. Welke raadsbesluiten van 1954 en 1955 over scholenbouw en uitbreiding van schoolruimte kunnen nog niet uitgevoerd worden? 2. Welke van de diverse departementale en ministeriële goedkeuringen ontbreken aan die plannen? 3. Welke maatregelen heeft uw college genomen en denkt uw college te nemen, die er toe kunnen leiden dat de noodzake lijke schoolruimte tijdig wordt gebouwd? De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op Woensdag 21 December een Kerstmiddag in het gebouw van de Protestanten Bond, •lacobstraat in Haarlem. Mevrouw De Knocke van der Meulen-Van Ingen uit Amersfoort zal voordragen. Verder werkt aan deze middag mee het huisvrouwen koor van de afdeling onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz en met pianobege leiding van mevrouw Truus Mondriaan- Ligthart. eerste rijen een paar pasjes op de plaats moeten maken. Op de hoek van de Jansstraat en de Rivier Vismarkt moest een zware vracht auto van Kooistra's Transportbedrijf te Leeuwarden even wachten, maar wij ver trouwen, dat de chauffeur de achterstand op de Afsluitdijk wel weer heeft kunnen inlopen. De route was: Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Grote Markt, Zijl straat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Gedempte Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat, Klokhuis plein, Riviervismarkt, Grote Markt, Zijl straat, Nassaulaan, Nassauplein, waar de muzikanten hun koper onder de arm na men en huns weegs gingen. In de Zijlstraat werden zij twee keer toegewuifd door een ver uit het open bovenvenster van Louis Pierlot neigende en wuivende Sint Nicolaas, met niets dan parelende jonge meisjes om zich heen. We hebben natuurlijk hartelijk trachten mee te leven in het plezier van de bejaarde bis schop, maar had hij niets beters te doen? Kon hij bijvoorbeeld de onder hem door marcherende muzikanten niet eens aan uniformen helpen? ADVERTENTIE toen U zei: „Dat hoesten moet nu maar eens afgelopen zijn, ik pak PACTOLAN". Maar weten Uw hoestende vrienden en kennissen al van Uw wonderbaarlijke genezing? Qf moeten zij maar blijven door sukkelen Uw advies maakt meer indruk dan de aanbeveling van de fabrikant. Zeg het hun dan: Biiclgcnezende zuigtabletten koopt U bij Uw eigen apotheker of drogist. Prijzen 0.75 - 1.35 - 2.25 Naar wij vernemen heeft de Haarlemse raadscommissie voor Openbare Werken en Volkshuisvesting in haar Vrijdag gehouden vergadering het rapport over de woning differentiatie besproken. Het rapport van de sociograaf was door wethouder Happé gecompleteerd met een aantal conclusies, waarvan de voornaamste luiden, dat er veeleer reden is om de in de toekomst te bouwen woningen te vergroten met een tweede woonvertrek dan om het aantal slaapkamers te vergroten. Om eco nomische redenen zal het echter wellicht noodzakelijk zijn voorlopig te volstaan mei het voorzien van een slaapvertrek met één stookgelegenheid, waardoor het als woon vertrek kan worden gebruikt. Een andere conclusie luidt, dat tot dusver het percentage woningen voor zeer grote gezinnen volgens de gegevens van het dif ferentiatierapport te laag is gebleken. Dit zal in de toekomst enigszins verhoogd moeten worden, van vijf tot negen procent. De Commissie ging met deze conclusies eenstemmig accoord. De conclusies van wethouder Happé zullen nu met het gun stig advies van de commissie aan B. en W. v/orden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling dat zij daarna in de vorm van een prae- advies aan de gemeenteraad zullen worden gezonden. Ruim anderhalve maand geleden zijn leerlingen van de Middelbare Technische School te Haarlem bezig geweest voorbe reidingen te treffen voor een Sint Nicolaas feest voor een aantal Haarlemse kinderen. Spontaan is de actie gesteund en velen hebben vrije uren beschikbaar gesteld om het feest te doen slagen. Een aantal hield zich bezig speelgoed te maken (zoals kar retjes wiegjes, tasjes en zeilboten), andere leerlingen deden inkopen en dan waren er, die contact opnamen met ouders van kin deren, om er voor te zorgen, dat geschen ken werden beschikbaar gesteld, die in overeenstemming waren met de wensen en de behoeften van de jeugd. Honderdtien meisjes en jongens waren uitgenodigd Vrij- dagmidag naar de Kroonzaal van restau rant Brinkmann te komen en dank zij de NZH geschiedde het vervoer per autobus. De heer L. Loos heette Sint Nicolaas met zijn Zwarte Pieten, de directeur van de MTS, ir. G. L. Ludolph en de jeugd wel kom, waarna Sint Nicolaas hulde en dank bracht aan de leerlingen van de MTS, die hem ook dit jaar niet in de steek hebben gelaten om een groot aantal Haarlemse kinderen te verrassen. In zijn dankwoord betrok hij ook een aantal meisjes van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool, dat medewerking verleende aan het slagen van het feest. Alle kinderen werden bij de Sint geroepen, om eventueel vermanende woorden aan te horen: zij ontvingen speel goed en gebruiksvoorwerpen. De jeugd werd getracteerd en onthaald op een filmvoorstelling. Voorts liet de heer A. Hendriks zien. dat hij een vaardig goo chelaar is. Voldaan en dankbaar keerden de meisjes en jongens laat in de middag huiswaarts. Des avonds was er voor de leerlingen der MTS een Sint Nicolaasfeest in Brinkmann. In tegenstelling tot November 1954, toen de aandelenomzet op de Amsterdamse ef fectenbeurs een na-oorlogs hoogtepunt be reikte met ruim f 110.000.000 nominaal, is de activiteit in de zojuist afgelopen No- vembermaand zeer gering geweest. In aan delen werd slechts voor een bedrag van f 47.520.442 verhande Men moet terug gaan tot December 1953 om een dergelijk laag cijfer te vinden. De obligatie-omzet beliep in November f 49.639.788 en 16.292 certificaten van Amerikaanse aandelen kre gen een nieuwe eigenaar. De omzet tot dusverre in 1955 is nog bo ven die van Jan.-November 1954 geble ven, namelijk respectievelijk f 811.882.676 en f 785.743.519. Voor de obligaties waren deze cijfers f 570.782.172 en f 665.411.886. SINT NICOLAAS is hedenmorgen in het Haarlems Concertgebouw aan twee groepen tegelijk verschenen en heeft daardoor bij het Concertgebouwpersoneel, dat hem op twee plaatsen aantrof, diepe indruk ge maakt. In de grote benedenzaal stond hij op het toneel voor honderden schoolkinde ren en tezelfdertijd verscheen hij vol zwie rige autoriteit aan het repeterende Noord hollands Philharmonisch Orkest in de foyer boven. In zeer korte tijd heeft hij een groot aan tal complimenten, bedenkingen en uitge sproken verwensingen over de hoofden der orkestleden doen klinken, die nu weer met ontroering, dan weer met intense bijval werden aangehoord. Hij begon met zich evenals het vorig jaar te beklagen over de durende afwezigheid van een hetelucht- kachel in deze foyer: „het moet niet nodig zijn dat twee keer te zeggen", zo richtte hij zich tot de penningmeester, de heer B. J. Thijssen, met het verzoek, deze klacht aan de gemeente door te geven. Vervolgens constateerde hij een bedenkelijke verande ring in de aspiraties van vele orkestleden bij het nagaan der schoenen trof men niet, zoals vroeger wensen als „een stukje hars, een snaar, een mondstukje of een rietje", maar „een loonrondetje"De leden ernstig met „jongens en meisjes" aartspre kend, reageerde de Sint op die wensen met de vermaning, dat zij maar goed hun best moeten doen. Hij herinnerde er aan, dat de pensionnering, die het vorig jaar op het verlanglijstje stond, inmiddels ook is ver wezenlijkt. Het verontrustte hem, dat de orkestleden het uitblijven van tournees buiten de pro vincie en buiten het land reeds begonnen af te reageren in hun geografische aan duidingen, zodat hij reeds had horen spre ken van een concert in „Kromménië" De bisschop zeide voorts bijzonder on aangenaam getroffen te zijn door het feit, dat Haarlems Dagblad Vrijdag reeds zijn bezoek aan het orkest had aangekon digd. „Hoe heet jij jongetje", zo vroeg hij aan een aanwezige verslaggever en toen deze opstond om zijn naam te zeggen, voer hij voort: „als dat niet ophoudt met jullie, zullen wij eens maatregelen nemen tegen die persjongetjes! We hebben hier stevige snaren op de bassen zitten, kijk uit dat jullie er niet op een dag aan komen te hangen(Voor zover kon worden na gegaan is dit de ernstigste straf, waarmee Sint Nicolaas sinds twaalf jaar heeft ge dreigd). Hij richtte zich tot verscheidene orkest leden persoonlijk, waarbij hij mededeelde, dat er naar aanleiding van het optreden van één hunner klachten waren binnen gekomen van de jonge meisjesverenigin gen in Jisp, Hoogwoud en Schoorldam. Dit orkestlid, dat onder een andere dan zijn eigen naam optreedt, kreeg van de bisschop het verwijt: „Je moet niet tegen het ene meisje zeggen, dat je zus heet en tegen het andere, dat je zó heet, goed begrepen?" „Hoeveel koper is er vandaag jongens?", luidde vervolgens zijn vraag aan de ach terhoede van het orkest en het aantal werd door hem voldoende geoordeeld om het fragment „Hoor wie tikt daar kinderen?" ten gehore te brengen. Dit klonk echter dermate nukkig en ontstemd, dat de bla zers allen rondom, de Sint werden geroe pen en het betreffende refrein van het blad moesten zingen onder begeleiding van de strijkers, die hierover bijzonder voldaan waren Met de vermaning „niet teveel ziek zijn" verdween de goede heilige van het toneel, terwijl hem een spontaan „Lang zal hij leven" toegespeeld werd.. ADVERTENTIE 79 LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Na een langdurige ziekte is in de ouder dom van zevenenveertig jaar overleden de heer C. M. Korteweg, hoofd van de Dr. Huetschool (buitengewoon lager onderwijs) aan het Prinsen Bolwerk te Haarlem. Zijn verscheiden betekent voor het onderwijs en voor de school, waaraan hij sedert 1 Juli 1951 verbonden was, een groot verlies. Hij gaf zich geheel voor zijn school totdat een ernstige ziekte hem dwong zijn taak neer te leggen. De heer Korteweg is op 8 Februari 1908 te Rotterdam geboren, studeerde voor het onderwijzersexamen en begon in 1926 zijn loopbaan bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam. Op 1 April 1947 werd hij onderwijzer bij het buitengewoon lager onderwijs in zijn geboortestad en in 1951 volgde zijn benoeming tot hoofd van de Dr. Huetschool te Haarlem. Grote belangstelling toonde de heer Kor teweg voor het verenigingsleven: hij was bestuurslid van de landelijke groep buiten gewoon lager onderwijs van de Nederland se Onderwijsvereniging en ook had hij zit ting in het bestuur der afdeling Haarlem van de N.O.V. De crematie is bepaald op Dinsdagmid dag na aankomst van trein 13.02 uur te Westerveld. jff sa?' L' ril r? 1* ST-" Si Jr-V ■vsrï'Kz&mHp' vqö&i Zo ziet de Grote Markt in Haarlem er over ongeveer twintig jaar onder de grond uit. Tenminste als de plannen van de heer W. Holt, waarover wij verleden week reeds uitvoerig schreven, inderdaad verwezenlijkt zullen worden. Men zal zich wellicht herinneren, dat de heer Holt het parkeerprobleem, dat omstreeks 1975 naar zijn mening bijzonder nijpend zal worden, wil oplossen door middel van een ondergrondse straat onder de Grote Houtstraat met uitstulpingen bij het Verwulft en de Grote Markt. Op deze onderaardse parkeerplaatsen, die volgens de heer Holt rond moeten zijn, zal dan plaats zijn voor duizenden auto's, waardoor de binnenstad boven de grond dan gereserveerd zal blijven voor het doorgaand verkeer. Onder de grond ontwikkelt zich dan een zelfstandig bedrijfsleventje. Er komen namelijk garages, kraampjes met eetwaren en krantenkiosken. Het belangrijkste in het plan-Holt blijft echter het idee van de opgang uit de tunnel naar de winkel. Op de tekening ziet men bijvoorbeeld zo'n trapje op de hoek van de Grote Markt en de Grote Houtstraat. Ten aan zien van deze opgangen zijn echter, aldus de plannenmaker nog diverse variaties mogelijk in de vorm van roltrappen en liften. Dit zijn echter slechts kleine onderdelen van het grote plan waarin vrij gemakkelijk wijziging gebracht kan wor den. Het m.oeilijkste blijft natuurlijk de financiële kwestie, want zoals men weet komt men met vele tientallen millioenen guldens pas een klein eindje in de goede richting. Het in aanbouw zijnde Doopsgezinde rust huis de „Olijftak" aan de Heemsteedse Dreef nadert zijn voltooiing. De opening van het tehuis zal waarschijnlijk eind Maart of begin April plaats hebben, hoewel een strenge vorstperiode deze datum nog langer zou kun nen uitstellen. Inmiddels zijn van de negen endertig flatwoningen er eenentwintig toege wezen aan Doopsgezinden uit Haarlem en omliggende gemeenten. In het Doopsgezind rusthuis „Spaar en Hout" aan de Kleine Houtweg in Haarlem zal, bij wijze van proef, voor de bewoners maandelijks op de laatste Zondag van de maand een korte godsdienstoefening worden gehouden. In Hoofddorp zal op Zondag 29 Januari da. TreffersMesdag haar afscheidspreek houden. De Doopsgezinde gemeenten in Hoofddorp en Aalsmeer plegen thans overleg om gezamenlijk een nieuwe predikant te be roepen. Ter uitbreiding van de afdeling bouw- en woningtoezicht bij de dienst van Publieke Werken in de gemeente Bloemendaal is met ingang van 1 Januari 1956 benoemd tot tech nisch ambtenaar de heer G. J. Oudendijk ie Driehuis. In het begin van 1956 zullen de technisch ambtenaar A. Smeenge en de teke naar M. Logtenberg de dienst van Publieke Werken verlaten, de eerste wegens het be reiken van de pensioengerechtiede leeftiii. de heer Logtenberg wegens vertrek naar elders. Bovendien zal op 15 Januari een bekende figuur bij P.W veertig jaar in dienst zijn. Dit feest is weggelegd voor het hoofd van de afdeling Plantsoenen van deze dienst, de heer P. J. van der Maas. Hij verzorgde reeds Bij de behandeling van de zogenaamde hótelnota tijdens het gisteren in de Tweede Kamer gehouden debat over de begroting van het ministerie van Economische Zaken heeft het in Haarlem wonende Kamerlid Th. S. J. Hooy (KVP) gesproken over het vraagstuk van de hötelaccomodatie in Haarlem naar aanleiding van de voorge nomen overeenkomst tussen de directeur van hotel „Royal" en het ministerie van Maatschappelijk Werk, waardoor dit hotel onttrokken wordt aan de Haarlemse logies- geiegenheid. Zoals wij reeds hebben ge meld ligt het in de bedoeling dat „Royal" aan het Stationsplein in de komende jaren zeventig gerepatrieerden uit Indonesië zal huisvesten. B. en W. van Haarlem hebben daarop telegrammen gestuurd aan de mi nisters van Maatschappelijk Werk en Eco nomische Zaken om te trachten nog tussen beide te komen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat deze ontwikkeling schadelijk is voor het vreemdelingenverkeer naar Haarlem. De heer Hooy heeft in zijn toespraak gewezen op de tegenstelling welke er schuilt tussen de hótelnota enerzijds, waar bij de Kamer een financieringsmethode waarmee millioenen gemoeid zijn goed- enige keren het bloemenmozaiek in Bloemen- keurt om de verbetering en uitbreiding van daals Openluchttheater en ook de beplanting de hotelaccommodatie te bevorderen, ter- aldaar is het werk van de jubilaris. ADVERTENTIE FORD FAIRLANE - OPEL KAPITaN - FORD ZEPHYR Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur Adres: Boulevard Paulus Loot 97 - Zandvoort - Telefoon 3152 Voor de tweede maal zal de Tinholt- collectie op de eerste Zondag van de nieuwe maand, Zondag 4 December, in het gebouw aan de Vrijburglaan 17 in Over- veen, te bezichtigen zijn. De heer Tinholt of de heer Bak zal daartoe op deze mid dag van drie tot vijf uur aanwezig zijn. ADVERTENTIE MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour. President Eisenhower heeft Sir Winston Churchill op zijn verjaardag een brief gestuurd met een speciale medaille. Uit naam van de president heeft de Amerikaanse ambassadeur in Engeland het geschenk overhandigd. De medaille is 7,62 cm. groot en vervaardigd van goud. De hoofd-graveur van de munterij van de Verenigde Staten, Gilroy Roberts, heeft het ontwerp ervoor gemaakt. De ene kant (rechts op de foto) draagt de beeldenaar van Churchill, naar een foto, die de president van hem heeft genomen. De andere zijde is voorzien van een tekst, die de vriendschap en bewondering van het hele Amerikaanse volk voor Churchill uitdrukt: „aange boden aan Sir Winston Churchill door president Dwight D. Eisenhower, uit naam van de millioenen vrienden in de Verenigde Staten, die hem bewonderen en een warm hart toedragen". Verder wordt in de tekst nog melding gemaakt van de grote daden van de politicus. Twee handen, geflankeerd door de wapens van de beide landen, symboliseren de vriendschap. „Ik koud er niet van anderen pijn te doen De Zuid-Afrikaanse reus Ewart Potgieter hij is 2 m 18 lang en weegt 146 kilo heeft besloten de ring vaarwel te zeggen. Hij zei dat hij boksen in het begin wel aardig had gevonden, maar dat hij er nu genoeg van had. „Ik heb nog nooit pijn gehad in de ring", aldus Potgieter, „en ik hou er niet van anderen pijn te doen. Dat is een van de vele redenen voor mijn be sluit. Ik ga terug naar mijn ouders in Natal en ik denk dat ik weer boer zal worden." Potgieter heeft als prof 10 wedstrijden gebokst. Hij won er negen door k.o. of technische k.o. en bokste de laatste onbe slist. Hij zou Dinsdag 6 December in Car marthen tegen de Belgische zwaargewicht Eugene Robert uitkomen. De Saarlandse pianist Walter Gieseking is Vrijdagavond betrekkelijk licht gewond bij een auto ongeluk. Aan zijn handen kreeg hij slechts zeer geringe blessures. De 59-jarige pianist zat in een autobus, waarmee achttien personen van het vlieg veld bij Frankfort dat tengevolge van de mist „dicht zat" naar Stuttgart zou den worden gebracht, vanwaar hun vlieg tuig zou vertrekken. Tengevolge van ijzel slipte de autobus en reed tegen een brug- pijler langs de grote verkeersweg. Twee inzittenden kwamen om het leven en negen werden gewond. Enige gewonden, onder wie Gieseking werden naar een ziekenhuis te Stuttgart gebracht. De passagiers waren bestemd voor een toestel naar Rome waar Gieseking een concert zou geven. Uit nad'ere berichten blijkt dat de echt genote van de pianist bij het ongeluk om het leven is gekomen. Internationaal vervoer. De Nederlandse Internationale Wegvervoer-Organisatie heeft berekend, dat de vrachtopbrengst van het Nederlandse internationale wegvervoer de eerste negen maanden van dit jaar f 20.290.000 heeft belopen. Over dezelfde periode in het jaar 1954 bedroeg deze op brengst f 15.876.000. wijl het departement van Maatschappelijk Werk dit beleid juist tegenwerkt. „Aan de ene zijde dus nieuwbouw en modernisering van bestaande hotels, met hulp van de regering, aan de andere zijde het afnemen van een belangrijk hotel door diezelfde regering, althans het gebruiken van dit hotel voor een ander doel. Hoe dit vraagstuk opgelost moet worden, kan ik op dit ogenblik niet zeggen, maar ik zou alleen willen vragen of het niet op de weg van de staatssecretaris ligt overleg te plegen met de minister van Maatschappe lijk Werk, om deze moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het is mij bekend, dat het college van B. en W. van Haarlem gisteren een tele gram heeft gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Maatschappelijk Werk. De minister van Economische Zaken heeft dit telegram waarschijnlijk nog niet gezien, omdat hij in de Kamer aanwezig was, maar ik mag deze kwestie dringend in de aandacht van de minister aanbe velen," zo besloot de heer Hooy. Amerikanen blijven totdat Duitsland herenigd is BERLIJN (Reuter) -— De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland James Conant, die voor besprekingen in West- Berlijn aangekomen is, heeft bij aankomst tegenover de pers verklaard, dat de Ame rikaanse regering zal blijven vasthouden aan het recht van volledige bewegingsvrij heid van geallieerden en Berlijners in de vier sectoren van Berlijn en dat zij van dat recht zal blijven gebruik maken. De Sovjet autoriteiten blijven volledig verantwoorde lijk voor het handhaven van alle bestaande vrijheden, in geheel Berlijn, zo voegde hij hieraan toe. Conant bevestigde dat de Amerikanen in „Berlijn zullen blijven tot dat Duitsland herenigd zal zijn". De Ame rikaanse hulp aan West-Berlijn, zal worden voortgezet. Desgevraagd zei Conant dat hij een nieu we definiëring van de vier-mogendheden- status van Berlijn niet nodig acht, omdat die status in de afgelopen jaar „doeltref fend" is geweest. Conant las na een rit door de Sovjet-sector een van te voren opgestel de verklaring voor, waarin hij zei, dat hij naar Berlijn is gekomen om zich op de hoogte te stellen van de toestand en om een „zichtbaar bewijs te leveren van de aan houdende Amerikaanse belangstelling voor het welzijn van deze dappere en belang rijke stad". Naar aanleiding van de aanhouding, Zon dag in Oost-Berlijn van twee Amerikaanse Congresleden in een Amerikaanse militaire auto, verklaarde Conant nooit gedacht te hebben, dat de Sovjet-autoriteiten een der gelijk „onbeleefd en eigenmachtig" optre den van de Volkspolitie tegen een lid van het Amerikaanse bevel in Berlijn en diens gasten zouden toelaten. Als zich nieuwe in cidenten zouden voordoen, wat ik niet ver wacht, zullen wij even krachtig als nu pro testeren, aldus Conant. Bestaat niet Volgens het Oost-Duitse communistische blad „Neues Deutschland" bestaat de vier- mogendhedenstatus van Berlijn niet. Oost- Berlijn is niet een bezet deel van de stad. De „buitenlandse kringen en hun West- Berlljnse marionetten" moeten zich niet belachelijk maken. Oost-Duitsland is sou- verein en alleen in West-Duitsland en West-Berlijn bestaan bezettingsstatuten, die het volk met de bajonet opgelegd worden. De Westelijken hebben zelf de vier-mo- gendhedenstatus vernietigd en begraven, aldus het blad. Fusie tussen Kenn. Toneel Kring en De Toverlantaarn De Kennemer Toneel Kring heeft onlangs een fusie aangegaan met de cabaretgroep „De Toverlantaarn" (De Cirkel)). Zoals men weet bestaat deze cabaretgroep voor het grootste deel uit oud-leerlingen van de vroegere Haarlemse Hogere Handelsschool, thans HBS A aan de Raaks. De eerste voorstelling van de nieuwe combinatie die de naam Kennemer toneel- en cabaretgroep „De Cirkel" draagt is vastgesteld op Zaterdagavond 10 December in het gebouw „Domi" te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9