Hermes door zege op ZHC in volgende ronde van Treslingbeker Sinterklaas was dit jaar een zeer koopkrachtige klant Griekenland zal Cyprus niet weer voor de UNO brengen Winkelstand zeer tevreden Deense fotograaf won hoofdprijs van „Wereld persfoto 1955" Amsterdamse Beurs Gemeentebestuur in overleg met Den Haag Gouverneur Sir John Harding legt de eerste collectieve straf op Hockey in Zandvoort Rijnscheepvaart is niet meer lonend Hillegom 7 Hoge avondverkopen Minister Cals „onthulde" zijn eigen portret Danuiitslagen Haarlemse politierechter Maréchaussée beledigd door Heemstedenaar Japan bouwt tankers voor Scandinavische reders Russische diplomaten in Bonn aangekomen Bij hevige gevechten in Algerije 40 doden UNO-beheer aanbevolen voor Zuid-West-Afrika Hotelruimte te Haarlem Zingende Hillegommer slaags met agent Primaat van Polen niet op vrije voeten gesteld Republikeinen bepleiten candidatuur-Eisenhower Laag water en mist doen de verdiensten teniet Nieuwe dirigent bij „De Stem des Volks" Sint Nicolaas bezocht voetbalwedstrijd Nutsavond in Treslong Bromfietser contra auto Rokende kippen MAANDAG 5 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VANDAAG, OP ZIJN VERJAARDAG, kan reeds worden vastgesteld, dat Sint Nico- laas zich dit jaar voor alle branches van het winkelbedrijf wel een bijzonder koop krachtige klant heeft betoond. Over het algemeen was men ook verleden $ar, toen de avondopenstelling tot tien uur een feit werd, al zeer tevreden, maar dit jaar is er nog aanzienlijk meer gekocht, vooral ook in de laatste uren. Verschuivingen in de bestedingen kunnen moeilijk worden geconstateerd in dit vroege stadium, waarin slechts één verschijnsel zich opdringt: omzetstijging over de gehele linie, zijn het niet de goederen-omzetten, dan toch zeker de geld-omzetten, doordat het publiek over het algemeen gaarne meer geld veil had voor een beter artikel. Dat heeft men gemerkt in de bakkerijen, in de speelgoedwinkels en vooral ook in de grote belang stelling, waarin de zaken voor moderne woninginrichting zich mochten verheugen. Bij een groot bakkersbedrijf zeide men nu reeds een omzetstijging van ruim twin tig procent te ramen. De goederenomzet was echter vooral gestegen door klanten winst. Per klant was het aantal artikelen niet toegenomen, doch de geldomzeten wer den hoger, doordat de klanten over het al gemeen aanzienlijk meer besteedden voor een betere kwaliteit. Dat bleek bijvoorbeeld uit de gro tere afzet van boterletters in weerwil van de duurdere samenstelling ervan, door het gebruik van uitsluitend amandelspijs inplaats van een vervaoigingsartikel. Men was in het bakkersbedrijf in het algemeen zeer te spreken over de „spreiding" van het Sinterklaasfeest over drie dagen, Zaterdag, Zondag en Maandag, waardoor het werk zich niet slechts ophoopte in het einde van de week. Een ander groot bakkersbedrijf meende in elk geval hogere geldomzetten dan het vorig jaar te kunnen melden dooi de grotere afzet van bakkerij bij producten van een wat kostbaarder samenstelling. De omvang van de verkoop achtte het voors hands hetzelfde als het vorig jaar. In de speelgoedwinkels had men heel wat meer kopers dan het vorig jaar, vooral in de avondverkoop. Dit jaar zijn de bijzon dere voordelen van openstelling tot tien inplaats van tot negen uur wel weer dui delijk gebleken. Uit het feit, dat het hoog- In het Amsterdamse Arti is Zaterdag de internationale tentoonstelling „Press Photo of the world 1955" georganiseerd door de thans 25 jaar bestaande Neder landse Vereniging van Fotojournalisten ge opend. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge tuigde in zijn openingswoord van waar dering voor het werk van de genoemde vereniging die, zoals hij zei, de jonge pers fotografen steeds weer doordrongen had van de noodzaak om geen sensatie-journa listiek te bedrijven. Vandaar dan ook, al dus minister Cals, dat de illustraties in onze dagbladen en tijdschriften wel actueel zijn, maar nimmer van slechte smaak ge tuigen, hetgeen helaas niet van alle buiten landse publicaties gezegd kan worden. Na zijn toespraak, waarin hij voorts de overtuiging uitsprak, dat de visuele voor lichting door foto's, film en televisie, een steeds belangrijker rol gaat spelen in onze samenleving, „onthulde" de minister een fotografisch zelfportret: een wit vel papier, waarop hij, gewapend met een grote gum mihandschoen, gedrenkt in ontwikkelings vloeistof, met zwierige bewegingen zijn eigen beeltenis te voorschijn toverde. Na dit chemische grapje werden de prijs winnende foto's aangewezen. De Deense fotograaf Morgens von Haven won met zijn opname van een slippende motorrenner de eerste prijs: een glazen bokaal en f 1000. Zijn Haagse collega Simon E. Smit sleepte met zijn foto van drie nonnen die een militaire taptoe gadeslaan de tweede prijs bestaande uit de Zilveren Camera en f 500. De Zilveren Camera is een wisselprijs, die nu voor de zesde maal werd uitgereikt. De derde prijs ging naar de Engelse persfoto graaf A. W. Derek Berwin, voor een close up van Prinses Margaret. Voor dc competities van de K. N. D. B., district Kennemerland werden de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse: VKD I—Hillegom I 9—11; Halfweg IHet Oosten I 515; VKD I Sportief I 128; Haarlem/Oosterkwartier I —Haarlemse Damclub II 155. In deze klasse is de Haarlemse Damclub II uitgeschakeld voor de bovenste plaats. De eindstrijd gaat nu tussen Het Oosten I en VKD I Halfweg I degradeert naar de tweede klasse. Tweede klasse: Haarlemse Damclub III KNC I voorlopig 99; IJmuiden IIZand- voort I 155; VKD IICruquius I 515; Beverwijkse Damclub IISt. Bavo II 155; Stabiel Cruquius I 128; KNC I—IJmui den II 911: St. Bavo IIZandvooort I 713. In deze klasse veroverde IJmuiden het ciubkampioenschap. 3-314 Nederl/47 3% Nedl 1962'64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 99»/ie 99% 3431t 314 334% 383 485 316 359% 34814 200 480 271% 672 646% 141 211 194 262% 154% 156% 287 229 243% 240 72% 161 59% 144% 60% 33% Openings koersen 99% 99% 345% 315 335 383 485 316 364 352% 200 485 271 681 654% 139% 212% 195% 262% 154% 156 288 230 244 240 73 163 59 144 61% 34% tepunt van de verkoop in verscheidene zaken tussen half negen en half tien lag, bleek duidelijk, dat het publiek er gaarne de tijd voor neemt, ook des avonds. De voorkeur ging duidelijk uit naar degelijke en meer duurzame speelgoed, ook al was dat duurder. In een van de grote warenhuizen, waarin dus verscheidene branches gexhcorporeerd zijn, gewaagde men ook van die grotere verkoop over de gehele linie, in het bijzon der in de avonduren. Het lijkt er op, dat door het nog steeds zachte klimaat allerlei specifieke winter-artikelen wat minder aandacht hadden. Veel pick-ups en platen De muziekhandel en de boekhandel toon den zich al evenzeer buitengewoon tevre den: in de eerstgenoemde zag men opval lend grotere bestedingen voor pick-ups en platen, dan in voorgaande jaren. In twee zaken sprak men van een grote voorkeur voor klassieke langspeelplaten, maar in een andere zaak was het accent toch meer gevallen op kleine, popul.» re plaatjes. De verkoop van muziekinstrumen ten was weer wat minder. Tabaksartikelen en in het bijzonder siga ren hebben de Sint ook weer in enorme hoeveelheden op al zijn missies vergezeld, de verkoop ex-van was naar het oordeel van diverse handelaren veel groter dan voor gaande jaren. Bij het zoeken naar de mogelijke oorza ken van de grotere verkopen werd door vele winkeliers aandacht geschonken aan de openstelling des avonds tot tien uur en aan de verlichting in de binnenstad. Een woordvoerder van een mode magazijn meende dat men de eerste koopavond op Zaterdag 26 November wel had kunnen laten vervallen om dat dit volgens de ervaring van de meesten een zeer tam avondje is ge weest. Hij gaf voorts als zijn oordeel te kennen, dat men de verlichting niet reeds geruime tijd voor de eerste avondverkopen had moeten aansteken, maar gelijktijdig omdat men daarmee veel meer mensen zou trekken. Daax-- tegenover stonden de meningen van twee andere mode-winkeliers, volgens wie nu juist de verlichting terecht eer der ontstoken was, omdat men rekening moet houden met een zekere tijd welke nodig is, voordat iets algemeen bij het publiek is doorgedrongen. Als voorbeeld gaf een van hen ook het feit, dat de openstelling der winkels ook het vorig jaar reeds tot 'tien uur-duurde, maar dat er "thans in Wel grotere mate dan het vorig jaar gebruik van is gemaakt, vooral ook door forensen uit de omge- omgeving. Ook de modemagazijnen hadden in ver houding hoge omzetten, voox-al in klein goed. Datzelfde kon ook gezegd worden van de woning-im-ichtingsbedrijven, waar veel kunstnijvei-heid-artikelen en kleinex-e meu belstukken veel aftrek vonden. Men onder vond voor de moderne woninginrichting opnieuw een sterke impuls in de reeds lang mei-kbare neiging in deze nieuwe richting. Ook de bijouterie- en parfumeriezaken be leefden opmerkelijke stijgingen. Men merk te hier eveneens, dat er heel wat af kon, doch de kopers zijn zich ook weer niet aan luxe te buiten gegaan. De Haarlemse politierechter rar. J. P. Petersen heeft hedenmorgen een 23-jarige kantoorbediende uit Heemstede veroor deeld tot een boete van vijftig gulden we gens belediging van het wapen van de ma réchaussee. De Heemstedenaar had op 1 October in het Sportfondsenbad in Haarlem in een ge opend kleedhokje een maréchaussee in uni form zien staan. Enkele ogenblikken latei- had hij door d'e kleedzaal onder meer ge roepen: ..'t Vui! wordt bij de maréchaussée ingedeeld, c'e rest bij de andere legeronder delen". Toen hij na enige tijd de zaal wilde verlaten en daarbij de maréchaussée en diens collega, beiden uit IJmuiden, moest passeren, zou hij bovendien nog gezegd hebben: „Als je niet opzij gaat, druk ik een sigaret in je gezicht uit". „Plet waren dienst-termen", veiddaarde de verdachte vanmorgen voor de politie- rechtei-, „en niet voor de burgei-maatschap- pij bestemd. Ik ben zelf ook in dienst ge weest en daar is het de gewoonte, dat de vei-schillende onderdelen elkaar altijd een beetje dwai's zitten. Toen ik dat uniform zag. kreeg ik zin om hem even te voeren". Mi\ Petersen vond het een vreemde ge schiedenis en gewaagde van een hersen- kronkel. waarna de verdachte verschrikt opmerkte, dat hi.i het allemaal niet bele digend bedoeld had. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vond dat de ver dachte zich hoogst onbehoorlijk had uitge laten. Hij achtte belediging in het open baar van een wapen bewezen en eiste een boete van vijftig gulden. Mr. Petersen vond het een zaak met een duistere ach tergrond en veroordeelde de jongeman voor het „bravourstukje" conform de eis van de officier. TOKIO (Reuter) De Harima scheeps bouwmaatschappij in Tokio, heeft: medege deeld, dat zij contracten heeft gesloten met Deense en Zweedse reders voor de bouw van twee tankschepen van 19.600 ton. Voor rekening van de „Panama Transpoi-t Company" is te Duinkerken de 36.000 ton metende tankboot „Esso Columbia" van stapel gelopen, Het schip heeft een laad vermogen van 46.760 kubieke meter. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn zijn de eerste vijf Russen aange komen die tot de staf van de ambassade van de Sovjet-Unie zullen behoren. Zij kwamen per auto uit Oost-Berlijn onder leiding van de legatieraad Semin. Men ver moedt, dat Zorin binnenkort zijn intrede in Bonn zal doen. Men weet nog niet of de Russische ambassade in een reeds bestaand gebouw gehuisvest zal worden, of dat er een nieuw gebouw opgetrokken zal worden. De Russen hebben in ieder geval een voox-sprong op de Duitsers, want West- Duitsland heeft nog geen voor Moskou be stemde ambassadeur benoemd. De staatssecx-etaris op het West-Duitse ministerie voor Economische Zaken, dr. Ludger Westrick, aan wie men deze functie aangeboden heeft, zal naar verwachting deze week meedelen of hij bereid is deze post te aanvaarden. BONE,(Reuter/AFP) Bij hevige ge vechten, die Zondag in het Algerijnse stad je Lamy nabij de Tunesische grens hebben plaats gevonden, zijn veertig personen ge dood. Volgens nog niet bevestigde berich ten openden Franse militairen het vuur op een vrachtauto met opstandelingen, die door een Fi-anse wegversperring wilde rij den. Volgens latere berichten zijn de inci denten Zondag op het Marktplein be gonnen. Vogelvrijverklaarden hadden zich tussen de menigte gemengd en openden het vuur op de politie. Toen de politie het vuur beantwoordde en versterkingen kreeg en militairen het plaatsje omsingelden, vluchtten de opstandelingen in een auto bus, die op de markt stond. De autobus werd buiten het plaatsje door een militaire patrouille aangehouden, maar de chauf feur weigerde te stoppen. De soldaten openden het vuux-, waardoor de chauffeur werd gewond en de macht over het stuur verloor. De bus stortte in een gracht. Bij de schietpartij op de markt kwamen 31 pei'sonen om; de overige negen vonden bij het incident met de autobus de dood. NEW YORK, (AFP/Reuter) De UNO- Assemblée heeft Zaterdag met 43 tegen twee stemmen, bij negen onthoudingen aanbevolen, Zuid-West-Afi'ika onder UNO- beheer te plaatsen. Zuid-Afrika, dat sinds begin November na het aannemen van een resolutie over de apartheidspolitiek niet meer aan het werk der Assemblée deel neemt, heeft reeds laten weten, dat het elk besluit omtrent Zuid-West-Afrika naast zich neer zal leggen. In 1920 kreeg Zuid- Afrika het mandaat over dit gebied van de Volkenbond. De Assemblée aanvaardde nog negen resoluties over Zuid-West-Afrika. Zo werd met 45 stemmen tegen één stem (Groot Brittannië) Ket rapport van de UNO-com- missie voor dit gebied goedgekeurd. Ook wex-d Zuid-Afrika uitgenodigd om met deze commissie samen te werken. Marokko De Assemblee heeft met 51 stemmen voor bij vijf onthoudingen-een' resolutie aanvaard, waax-in de hoop wordt uitge sproken dat de Marokkaanse kwestie spoe dig zal worden opgelost. In de resolutie wox'dt een verdere bespreking van het pro bleem in de UNO opgeschort. Het gemeentebestuur van Haarlem is actief inzake het behoud van hotelruimte te Haarlem, naar aanleiding van het voor nemen hotel Royal te bestemmen voor ge- repatrieerden uit Indonesië. Er is overleg gepleegd met dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal voor de middenstand van het departement van Economische Za ken. Deze kon zich op dit ogenblik niet be schikbaar stellen om bemiddeling te ver lenen, omdat deze aangelegenheid nog aan de orde is, aldus vernemen wij van de zijde van het departement. Zoals bekend is, heeft de heer Th. S. J. Hooy deze zaak in de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Tweede Ka mer aan de orde gesteld, naar aanleiding van een telegram van het gemeentebestuur aan de minister van Economische Zaken. Op Botermarkt in Haarlem Zaterdagavond omstreeks half tien klonk er op de Botermarkt te Haax-lem een on welluidend gezang afkomstig van de 24- jarige los-arbeider M. J. H. uit Hillegom die tezamen met zijn 27-jarige broer J. H. H., eveneens losarbeider, in de Haarlemse binnenstad aan het kuieren was. Beiden hadden te diep in het glaasje gekeken. Het gezang van M. J. H. was dermate luidruch tig dat een agent het nodig oordeelde hem te verzoeken het zingen te staken. De Hil legommer bleef echter doorzingen en tij dens de hierop volgende woordenwisseling met de agent kwam het zelfs tot handtas telijkheden, waarbij de twee broei-s zich zeer recalcitrant gedroegen. Al dadelijk schaarde zich een talrijk publiek om het twistende groepje. Vele toeschouwers be gonnen zich met het gevecht te bemoeien en trokken partij voor de beide broers. De agent kreeg na enige tijd assistentie van enkele collega's, die per telefoon ge- waax-schuwd waren. De 27-jarige broer werd gearresteerd. De zanger had kans ge zien, doordat het publiek de agent in de uitoefening van zijn plicht belemmerde, in de menigte te verdwijnen. Hij is in zijn woonplaats door leden van de rijkspolitie aangehouden en naar Haarlem overge bracht. Na opmaking van het proces ver baal zijn de beide broers Zondag weer op vrije voeten gesteld. VATICAANSTAD (Reuter) Het Vati caanse dagblad „Osservatore Romano' heeft de berichten tegengesproken dat de primaat van Polen, kardinaal Stefan Wy- sjinski, zich op vrije voeten zou bevinden. De kardinaal werd in September 1953 door de communistische autoriteiten gevangen gezet. Volgens de „Osservatore Romano" bevindt kardinaal Wysjinski zich met huis arrest in een klooster te Komanza in het Beskide-gebergte. De bisschop van Lodz. mgr. Michael Klepacz, heeft toestemming gekregen» van de autoriteiten om hem te bezoeken, aldus het blad. Volgens de „Osservatore Romano" is ex- in de houding van de Poolse communisten tegenover de Rooms Katholieke kerk geen wijziging gekomen. „De vervoigMg w«graan wij-r'éeds jaren zijn-blootgesteld", zo gaar het blad ver der, „is een bewijs, dat één enkele lei dende geest alle anti-godsdienstige acties van het communisme bestuurt van Duits land tot Vietnam en van China tot Al banië". ATHENE (Reuter/A.F.P.) De rege- ring-Caranianiis heeft besloten, het voor stel van aartbisschop Makarios om ten spoedigste de kwestie-Cyprus weer aan de UNO voor te leggen, van de hand te wijzen. De aartsbisschop van Cyprus had zijn sug gestie gedaan naar aanleiding van het af kondigen van de noodtoestand op het eiland door de Britten. In een communiqué van het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat het regeringsbesluit is ingegeven door de juiste waardering van het zeer grote belang van de nationale aspiraties, alsmede door het gezaghebbend oordeel van de juridische adA'iseurs, die alle elementen van het vraagstuk-Cyprus hebben afge wogen". Veldmaarschalk Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft Zondag de oei-ste collectieve straf opgelegd. Het dorp Lefkonico moet een boete van tweeduizend pond sterling betalen omdat daar Zaterdag het postkantoor in brand is gestoken. Bo vendien is een uitgangsverbod van kracht totdat de boete is voldaan. Volgens de Brit se douane zijn belangrijke hoeveelheden wapens en explosieven in beslag genomen, toen het Gx-iekse vrachtschip „Aeolia" te Limassol werd gelost. Er werden in kisten die voor een boekhandelaar waren bestemd miti-ailleurs, landmijnen en granaten aan getroffen. Er is een verbod voor vliegtui gen afgekondigd om zonder vergunning: laag over het eiland te vliegen. Aanslagen Zondagavond zijn een Britse marinier ernstig en twee licht gewond toen een mi litaire patrouille door verzetslieden werd aangevallen. Bij een overval van verzets lieden op een militair kamp zijn Zaterdag- avond twee Britse militairen gewond. De ondergrondse verzetsbeweging EOKA heeft in de tuinen van Britse woonhuizen pamfletten laten neergooien, waarin Britse militaire opgeroepen wox-den naar het ver- zet over te lopen en hun wapens xnee te brengen. Tevens wox-dt gezegd, dat de strijd verscherpt zal wox-den. Cyprus zal een Brits kerkhof wox-den, zo heet het in de vlug- schi-iften. Arrestaties In het dorp Lefkonico zijn Zaterdag zeven Griekse Cyprioten gearresteerd. Leerlingen van middelbare scholen die in het dorp optochten hielden en anti-Bi-itse leuzen riepen, wex-den door Britse troepen en politie uiteengedreven. De arrestaties schijnen verband te hou den met een aanval op het politiebureau van het dorp door gemaskerde terroristen, die vijf maanden geleden werd uitgevoerd. Bij de aanval werd een hoeveelheid wapens en unifox-men gestolen. Een deel van de buit is later teruggevonden. In Nicosia zijn vier Griekse Cypi'ioten gearresteerd, die op heterdaad werden be trapt bij het schrijven van anti-Britse leu zen op muren in de stad. Een vijfde wend in Limassol gearresteerd wegens het ver spreiden van pamfletten van de buiten de wet gestelde EOKA- organisatie. Protesten De Schotse nationale partij, die streeft naar zelfbestuur voor Schotland, heeft bij premier Eden en de minister van Oorlog Anthony Head geprotesteerd tegen het ge bruik van Schotse troepen op Cyprus. Deze worden volgens een resolutie van het be stuur van de paxiij gebruikt om „beschaaf de en intelligente mensen het recht, hun eigen lot te bepalen, te ontzeggen". Twaalf honderd socialistische en liberale studen ten van de universiteit van Oxfox-d hebben een petitie getekend, waarin bij de Britse regering erop wordt aangedrongen, Cyprus binnen een bepaalde periode zelfbeschik king te verlenen. Vandaag wordt in het Britse Lagex-huis een debat over Cyprus gehoudén. Op één na alle elftallen van de Zandvoortse hockeyclub kwamen Zondag in het veld voor beker-, inhaal-competitie en vriendschappelijke wedstrijden. Bij de heren wer den de competitie- en bekerwedstrijd verloren; de vriendschappelijke ontmoeting van Zandvoort tegen de overgangsklasser Strawberries eindigde voor de promotieklasser Zandvoort in een overwinning van twee-nul. Om de J. D. Treslingbeker speelde Zandvoort II heren op Duintjesveld tegen Hermes I, eveneens spelend in de derde klasse. Hoewel Zandvoort de score opende door Doornberg, betekende dit geen overwinning voor de thuisclub. Tegen dit enige Zand voortse doelpunt stelde de fors en hard spelende tegenpartij nog vóór de rust de gelijkmaker en daarna in de tweede helft nogmaals twee doelpunten. Met deze zege (drie-één) komen de spelers uit Den Helder in de volgende bekerronde. Voor de competitie in de Onderbond Noordholland speelden het vierde heren elftal en tweede damesteam inhaalwed strijden. Zandxoort IV ging in Amstelveen op bezoek bij de nog ongeslagen koploper in deze afdeling, AMVJ II. Op een zeer modderig en hobbelig veld werd de wed- strijd gespeeld in een hoog tempo, waarbij na twintig minuten de thuisclub de score opende en er voor de rust nog twee doel punten aan toevoegde. Toen het in de tweede speelhelft vier-nul was geworden, maakte Lanting het eerste en enige tegen- punt voor de gasten uit een korte hoekslag. Voor het eindsignaal klonk had AMVJ nog drie doelpunten gemaakt en de stand op zeven-één gebracht, waarmee een welis waar verdiende, maar in cijfers uitgedrukt enigszinsge flatteerde overwinning werd behaald. Op eigen terrein behaalde Zandvoort II voor de eex-ste maal in dit seizoen een over winning. Zondag waren de bezoekende speelsters van BDHC VII het slachtoffer. Zij werden met een nederlaag van twee nul naar Bloemendaal teruggezonden. De dames Berkhemer en Poster zorgden res pectievelijk voor en na de rust voor de Zandvoortse doelpunten. GETTYSBURG (Reuter) De leider van de republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, heeft Zaterdag na een bespreking met de presi dent verklaard te geloven dat Eisenhower zich candidaat zal stellen voor een tweede termijn indien zijn artsen dit goedkeuren. De republikeinse fractieleider in de Se naat, Knowland, zei evenwel na een onder houd met de president, van mening te zijn, dat Eisenhower nog geen beslissing heeft genomen. De twee republikeinse leiders voegden hier aan toe, dat het hun persoonlijk oor deel was dat de kwestie bij de president niet ter sprake was gekomen. MAINZ, (United Press) De* vooruit zichten voor de Rijnscheepvaart zijn on gunstig. De waterstand is zo laag, dat zij vrijwel onmogelijk en in ieder geval onren dabel is. De sneeuw- en regenval der laat ste weken heeft merkwaardig genoeg niet de minste uitwerking op het peil gehad. In tegendeel. Gemiddeld is het water over het gehele verloop van de Rijn nog eens tien tot twintig centimeter gezakt tot het peil: zeer laag. De stand bij Kaub, die als richtlijn voor de gehele Rijnscheepvaart geldt, ligt in de nabijheid van negentig centimeter. De laagwatex-stand begint bij anderhalve meter. De waterstand bij Kaub is bepalend voor de vraag, of de schippers recht hebben op laagwater-toeslagen. Met andere woorden of zij een hogere vracht mogen berekenen. Reeds ruim drie weken heeft het water de stand bereikt, waarbij de laagwater- toeslag mag worden berekend: 1,20. De meeste Rijnschepen kunnen op het ogenblik slechts de helft van hun laadvermogen ge bruiken, willen zij geen te grote diepgang krijgen. Dit brengt echter mee, dat de Rijn- vaart zelfs met laagwatertoeslag niet meer rendabel is. Ten overvloede is er vrijwel dagelijks zware mist, hetgeen de scheepvaart nog meer hindert en de schippers dwingt dagenlang aan de wal te liggen. In deze dagen kan men de goede schip pers van de minder goede onderscheiden. Bij lage waterstanden is er voor de Rijn vaart vakmanschap nodig. Van Karlsi'uhe naar Ruhx-ort varen zonder een keer aan de grond te raken, spelen alleen de „oude rot ten" klaar. De enige hoop der schippers is het „Ad- ventswater." In December en Januari ont moeten elkaar gewoonlijk warmeluchtlagen en koudeluchtlagen boven Zuid-Duitsland. De neei-slag die daarbij ontstaat is door gaans op de Rijn goed te merken. LOCOMOTIEF. De Russische voetbal ploeg Locomotief uit Moskou heeft Zondag met tweenul een bondselftal van India verslagen. De x-uststand was eennul. Twee elftallen van de Kennemer Hockey club Strawberries en de Zandvoortse hockeyclub gebruikten de vrije Zondag voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. Bij de heren ontving de over gangsklasser Strawberries in Driehuis het eerste team van Zandvoort, dat in een der promotieklasse-afdelingen leidt. De gasten wonnen de ontmoeting met twee-nul,waar bij de doelpunten gelijk over beide speel- helften werden verdeeld. Lodder opende de score voor Zandvoort en deze werd later vergroot door Pronk, een speler van Straw berries, die als elfde man inviel bij het elf tal van Zandvoort. Pronk zag zijn kans schoon, toen een bal uit een korte hoekslag, gestopt en ingeschoten door Van Pagee, langs het doel dreigde te gaan. Hoewel de thuisclub een sterker overwicht had dan de gasten, was de verdediging van het doel van Zandvoort door Balledux zo voortref felijk, dat geen der aanvallen van Straw berries in een doelpunt kon worden om gezet. Het eerste dameselftal van Zandvoort speelde eveneens vriendschappelijk tegen Strawberries IV. Strawberries opende de score in de eerste speelhelft en na de rust zorgde mej. Assie voor de gelijkmaker, zo dat een gelijk spel (één-één) het resultaat was. In de plaatst van de heer Aufdemkampfe werd tot dirigent van „De Stem des Volks" te Zandvoort beneomd de heer B. Nuijen uit Bevex-wijk. Wegens toenemende drukke werkzaamheden had eerstgenoemde moeten bedanken. Geslaagd voor diploma van aannemer Aan de heer H. Dees Jr. te Zandvoort werd na gehouden examen door de raad van be stuur in het bouwbedrijf het diploma „aan nemer" toegekend. Meer ontvangen dan teruggegeven bij spaarbank Aan het postkantoor te Zandvoort werd gedurende de maand November bij de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f97.501,66 en terugbetaald f78.161,87. In een open auto, begeleid door zwarte Piet ën aan het" stuur een chauffeur in livrei, arriveerdë Sint Nicolaas Zondagmid dag op het terrein van Zandvoortmeeuwen, waar hij werd ontvangen door de voorzitter van de suppox-tersvereniging „Geel-blauw", de heer M. Weber. De Sint dankte voor de hem toegebrachte hulde en sprak de wens uit, deze middag van een fraaie en sportieve wedstrijd getuige te mogen zijn. Nadat de heer Weber de hoop had uit gesproken, dat een lang gekoesterde, wens, n.l. een ovex-dekte tx-ibune, spoedig mede dank zij de komst van Sint Nicolaas in vervulling zal mogen gaan, maakte het ge- zelschan op het veld kennis met de elftallen van HBC en Zandvoox-tmeeuwen en de scheidsi-echtex-, allen ontvingen een flinke speculaaspop. Onder grote bijval van het publiek deed de Sint de aftx-ap voor de wedstrijd die ondanks de komst van Sint Nicolaas de Zand- voortenaren geen geluk bracht, daar zij met 21 verloren. Zaterdag werd in de grote zaal van het beux-sgebouw Treslong de tweede nutsavond van dit seizoen gegeven. De toneelgroep „Alliance" onderafdeling van het departe ment Hillegom, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf een opvoering van het blijspel „De kunst om te leven". In dit leuke spel. waarin alles wat mens is zich groepeert om Grootmoeder Spencer, zeer ten spijt van de dames, is de ontknopig, dat Grootmoeder Spencer niet de echte groot moeder is. maar de schrijfsetr van het boek „De kunst om te leven". De rol van groot moeder, werd op buitengewoon goede wijze vertolkt, door mevrouw J. van Waveren. Ook mr. Marck (A. Berkhout) en Basil Saville (C. de Graaf) gaven, een goede partij. De butler (H. Kwant)* zou op een Engels kasteel in die functie zeer zeker een goed figuur slaan. Ook de andere medewer kers gaven goede dingen te zien. Rijkspostspaarbank betaalde weinig uit Aan het postkantoor te Hillegom en het daarbij behorende gebied werd gedurende de maand November ingelegd f97.620,74 en terugbetaald f 47.222. De bromfietser H. uit Hillegom reed met zijn bromfiets in de Hoofdstraat richting Leiden. Naar zijn zeggen, moest hij uitwij ken voor een paar fietsers. Hierdoor kwam hij in botsing met een auto. waarin een leer ling reed onder toezicht van een instructeur Beide voertuigen werden beschadigd. COJCOCCCC-^CCOXCC In de kathedrale kerk van St. Catharine in Utrecht heeft mgr. dr. B. J. Alfrink Zondagavond op plechtige wijze bezit genomen van de troon als aartsbisschop van Utrecht. We zien de aartsbisschop hier tijdens het uitspreken van zijn toespraak na het voorlezen van de benoemingsbul. Mgr. Huurdeman links en mgr. Hartman rechts. 3 o LONDEN (AFP). Bij het onderzoek f.in Groot-Brittannië naar het verbande tussen roken en longkanker maakt men f c> gebruik van rokende kippen. Enige kip-', Sjpen krijgen twee keer per week doori 3 de luchtpijp sigarettenrook ingeblazen.8 De dieren hadden de smaak al gauw te§ S pakken en het is nu al zover, dat zij 3 H beginnen te kakelen, als zij iemand met b een brandende sigaret aan zien komen 3 en zij verdringen zich om aan de beurt te komen. Men heeft ook proeven willen ne?nen§ met muizen en sigarettenrook, door de g dieren in een doos te doen en dan rook in de doos te blazen. Deze proeven zynk echter gestaakt. De muizen houden niet van roken. XCCODD:>0X>0O3COSCO33OCOC>XCOCC0CeCCOC<»0COCOCOMCCOCCO:

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3