Kabinet Harahap bijeengeroepen voor spoedvergadering te Djakarta Kerstinzameling MacMillan vindt Cyprus geen hopeloos geval Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Goede wil kan de smalle kloof wel overbruggen Premier Eden gaat president Eisenhower bezoeken voor Haarlems Stille Armen De Nadatul-Uhlama tegen ministersconferentie Ernstige moeilijkheden Beraad over kennelijke verharding in de Sovjet-Russische politiek Zuigeling Het woord is aan Voor de Stille Armen Londen krabbelt steeds verder terug West-Duitse minister over „Breda-lijst" 70e JAARGANG No 128 DINSDAG 6 DECEMBER 1955 299e JAARGANG No 279 Samenzwering ontdekt in Japan tegen leiders Lawine bedelft achttien Oostenrijkse arbeiders Twee doden bij onlusten in Marrakesj Sint vluchtte uit gedrang de lucht in Edelmoedig Eis NA VOP Warm, vochtig en winderig weer Weerrapport ff Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA. (United Press). De Nadatul Uhlama heeft bekend ge maakt zich te zullen distanciëren van de voorgenomen IndonesischNeder landse ministersconferentie omdat het overleg, gezien de houding van Nederland, geen resultaten zou kunnen opleveren. Premier Harahap con voceerde in verband hiermede meteen een spoedzitting van het kabinet. De Nadatul Uhlama is als een van de vier grootste politieke partijen te voorschijn gekomen uit de recente algemene verkiezingen en is thans de op een na grootste Mohammedaanse partij. Zij heeft een sleutelpositie in net zakenkabinet-Harahap. Het hoofdbestuur van de partij deelde premie Harahap vanmorgen schriftelijk mede dat de partij had besloten zich van de ministersconferentie, die vermoedelijk deze week of in het begin van de volgende week zou beginnen, te distanciëren. Volgens de mededeling is het hoofdbestuur van oordeel dat de conferentie zinloos zal zijn gezien de houding van Nederland. Dit sloeg kennelijk op de weigering van Nederland de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea in discussie te brengen. Het kabinet-Harahap is door dit besluit van de Nadatul Uhlama in ernstige moei lijkheden gekomen. De kabinetszitting be gon om tien uur Djakartatijd en was vier uur later nog gaande. Een zegsman van de regering deelde onderwijl mede dat de re gering na afloop van de kabinetszitting geen verklaring zou uitgeven maar dat het kabinet vanavond opnieuw zou ver gaderen. Het kabinet kan de conferentie afzeggen en natuurlijk ook door laten gaan, maar dan kunnen moeilijkheden van de zijde van de Nadatul Uhlama verwacht worden. Sommige waarnemers achten het moge lijk dat de Nadatul Uhlama in de oppositie zal gaan en, wanneer over vier maanden het nieuwe parlement is bijeengekomen, tegen een eventuele overeenkomst met Ne derland zal stemmen. Samen met de com munisten en de Nationalisten zouden zij dan de ratificatie van een dergelijke over eenkomst kunnen tegenhouden. Kwee Djie Hoo, de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, aanvaardde vanmor gen per vliegtuig de terugreis naar Neder land. Hij kwam Zondag te Djakarta aan uit Den Haag met een verslag van mr. Utoyo Ramelan, de speciale afgezant van de Indonesische regering, over diens voor bereidende besprekingen in Den Haag. (U.P.). Geen ministersconferentie of ernstig vertraagde Mr. Utoyo Ramelan had Maandagmiddag een ontmoeting met de regeringscommissa ris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Naar aanleiding van dat ge sprek zal hij weer contact met Djakarta opnemen. Mr. Utoyo zou mr. Blom een na dere toelichting verzocht hebben op de TOKIO (AFP) Er is een samen zwering tegen het leven van verscheidene vooraanstaande Japanners ontdekt, aldus is in kringen die nauwe betrekkingen met de Japanse politie onderhouden, vernomen. De leiders van de samenzwering zouden een dertigtal leden van een jeugdgroep van een reactionnaire organisatie zijn. Deze beweging zou hebben besloten Ja panse leiders te straffen wegens hun slap heid in de onderhandelingen met de Sov jet-Unie over de Japanse territoriale eisen. De politie schat, dat de organisatie onge veer 2500 ultra-nationalisten telt. (Van onze correspondent in Londen) In een gelijktijdige mededeling in Wash ington en Londen is bekend gemaakt dat Sir Anthony Eden president Eisenhower gaat bezoeken. Het zal de eerste maal zijn dat Eden in zijn functie van premier Eisen hower ontmoet. Sir Anthony zal worden vergezeld door de minister van Buiten landse Zaken IHacMillan. Ze worden op 30 Januari in Washington verwacht. Na een paar dagen de gast van de president te zijn geweest zullen Eden en MacMillan in Ottawa besprekingen voeren met de Canadese regering. Het bezoek is een recht streeks gevolg van het harder worden van de Sovjet-politiek na de aanvankelijke ont dooiing op de topbijeenkomst in Genève. Eisenhower's dokters hebben nu pas toe stemming voor het bezoek gegeven. Nu na het tweede Genève werkelijke ontspanning van de internationale toe stand een illusie is gebleken zullen Eisen hower en Eden nagaan of de Britse en Amerikaanse politiek dient te worden her zien zodat weerstand kan worden geboden aan de alom in de wereld toenemende Sovjet-druk. Eisenhower en Eden zullen ongetwijfeld ook nagaan wat er gedaan dient te worden om verdere Sovjet-infil tratie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Zeker zou hierbij krachtiger economische hulpverlening aan de onontwikkelde ge bieden ter sprake komen. Het bezoek aan Eisenhower dient ook in verband te worden gebracht met het komende bezoek in April van premier Boelganin en eerste partijsecretaris Kroesj- tsjev aan Londen. Na hun uitbarstingen tegen Groot-Brittannië tijdens hun tocht door India en Birma staat men in Londen zeer sceptisch tegenover hun komst, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de Britse uit nodiging ongedaan gemaakt wordt zoals sommige willen. Ondanks alles lijkt het voordeel van het bezoek groter dan het nadeel. Indien Londen de uitnodiging on gedaan zou maken zou de Sovjet-Unie Groot-Brittannië er-van kunnen beschul digen de deur te sluiten op een ogenblik dat zij over vrede willen praten. Churchill waarschuw Sir Winston Churchill die gisteravond voor het eerst sinds zijn aftreden in April een rede hield in zijn kiesdistrict Wood ford zei dat het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Birma en India een ver rassend schouwspel was geweest dat de regering zorgvuldig diende te bestuderen voordat het hier zou worden herhaald. Deze uitlating van Churchill wordt opge vat als aanmaning om het bezoek van de Russische leiders af te zeggen. In regerings kringen gelooft men dat Kroesjtsjev met opzet Groot-Brittannië heeft beledigd om de Britten te dwingen de uitnodiging in te Buster Keaton ernstig ziek De 60-jarige filmkomiek Buster Keaton is met een ernstige ingewandsaandoening naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. trekken omdat de Sovjet-koers veranderd is. Eden zou hierover pas na zijn bezoek aan Eisenhower beslissen. Eden heeft reeds gezegd dat Groot-Brittannië voor geen enkele bezoeker vrees koestert. De be sprekingen met Eisenhower betekenen echter voor Boelganin een Kroesjtsjev, ook als hun bezoek aan Londen zal doorgaaan, zeker een waarschuwing dat hun pogingen om verdeeldheid te zaaien in het Weste lijke kamp gedoemd zijn te falen. Churchill liet nog een andere waarschuwing horen: hij zei dat Groot-Brittannië op het gebied van hogere technische opleiding door de Russen op alarmerende wijze was over vleugeld, en dat hiertegen iets moest wor den gedaan. agenda voor de komende conferentie. Het kabinet in Djakarta zou deze toelichting vandaag bespreken en daarna beslissen wanneer de Indonesische delegatie uit Dja karta zou vertrekken en de conferentie zou kunnen beginnen. De moeilijkheden, gerezen door het be sluit van de Nadatul Uhlama, zullen onge twijfeld de gang van zaken ernstig ver tragen. Gezien de sleutelpositie, die deze partij in het kabinet inneemt, zal een kabi netsbeslissing juist over de conferentie, die de Nadatul Uhlama niet wil niet zonder interne kabinetsmoeilijkheden ge nomen kunnen worden. SALZBURG (Reuter) In de buurt van Salzburg heeft de eerste lawine in Oosten rijk van deze winter een kamp van de hydro-electrische centrale van Kaprun be dolven, waarin zich achttien arbeiders be vonden. Volgens de eerste berichten zijn tien mannen omgekomen, drie ernstig ge wond en vijf vermist. Ongeveer 300 arbeiders, politiemannen en vijf honden zijn in de weer om de nog bedolvenen te bevrijden. Het kamp ligt in het gebied van de Heidnische Kirche, op tweeduizend meter hoogte. De lawine kwam van de Grieskogel naar beneden. De arbei ders, die werkzaam zijn bij een grote stuw dam die in aanbouw is werden bedolven onder vier meter sneeuw. De lawine was ongeveer 350 meter lang en 150 meter breed. De Grieskogel is een van de toppen van het Tauern-gebergte. De drie gewon den brachten er het leven af omdat zij in een watertunnel werden geworpen. Kaprun, ten Zuidwesten van het bij auto- kampeerders geliefde Zeil am See ligt vlak bij de weg over de Grossglockner. Een dichte mist bemoeilijk het reddingswerk. Sedert gisteravond onderbreken de Oosten rijkse zenders af en toe hun programma's om het laatste nieuws over het reddings werk mede te delen. Zij brengen alleen ern stige muziek ten gehore. RABAT (Reuter/AFP) In de Ara bische wijk van Marrakesj zijn Maandag ernstige ongeregeldheden uitgebroken na de begrafenis van een taxichauffeur, die volgens een gerucht door Europeaen zou zijn vermoord. Verscheidene winkels van Europeanen en Marokkanen werden ge plunderd en in brand gestoken. Op de vei ligheidstroepen. die de orde trachtten te herstellen, werd geschoten. Het vuur werd door de militairen beantwoord. Twee de monstranten werden gedood en vijf ge wond. Er werd ook brand gesticht in een hötel en in een warenhuis. (Van onze correspondent in Bonn) Toen Sint Nicolaas gisteren met een heli copter bij de West-Duitse stad Gogh, niet ver van de Nederlandse grens, landde, werd hij door vijftienhonderd kinderen en grote mensen zo in het nauw gebracht, dat hij een grote zak snoepgoed op de grond liet liggen en zo vlug mogelijk in de letter lijke zin des woords de lucht in vluchtte. cco=ccoococooccooc<xx»ooocoooocor<xx>c>KX>ccooooccccccocco:*xccconcocccccccoccoccco:cccccccco cocoaxxxoccccoo: Het comité „Stille Armen" is in de loop der jaren voor Haarlem een begrip geworden. Maar weet u nog wel, wie die „Stille Armen" zijn? Zij, die ongetwijfeld arm zijn, maar die hun nood niet klagen, die vrijwel van niemand steun ontvangen en die inderdaad niet genoeg inkomen hebben om rond te komen. Velen hebben het vroeger goed gehad, maar kunnen nu door de dure tijden slechts met de grootste moeite de eindjes aan elkaar knopen. Deze mensen moeten toch ook eens iets extra's hebben, zodat zij even opgeheven worden uit de grauwe alledaagsheid. En welke tijd is daarvoor meer geschikt dan de Kersttijd? Het Kerstfeest brengt ons immers nauw tesamen, het is het Christelijke feest bij uitstek voor iedereen. En zoudt u daarvan vele medeburgers willen uitsluiten? De dankbare brieven, die na afloop van de actie bij het Comité binnen komen, zijn vaak ontroerend. Mogen wij op ieders gave rekenen? U kunt storten bij het bureau van deze courant of bij de Twentsche Bank N.V., Zijlstraat alhier (giro 4000) ten name van het Comité „Stille Armen". Hoe groter de opbrengst, des te meer mensen kunnen wij helpen! HET COMITé „STILLE ARMEN" De twee Russische politici Boelganin en Kroesjtsjev, die thans een reis door het Verre Oosten maken en op het ogenblik in Birma vertoeven, heb ben in India een jon ge tijger ten geschen ke gekregen. Zij ke ken op eerbiedige af stand (links) naar hun aanwinst, die door de Indiërs een zuigeling wordt genoemd, doch die in Rusland onge twijfeld als een vol wassen gevaar zal ivorden beschouwd en deskundig opgesloten. De houding der beide Rxissen verraadt hun voornemen om bij eventuele anti-comin- tern-neigingen van de bloeddorstige men seneter gezwind de benen te nemen en niet te wachten op diens mogelijke plan nen tot gewelddadige omverwerping van de top der Sovjet-Rxissi- sche regering. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Confucius: Wie de waarheid wil leren ken nen, moet nauwgezet naar leu gens luisteren. le verantwoording Haarlems Dagblad Opr. Haarl. Crt. 500,—; P. W. P. ƒ10,—; VI. ƒ2,—; Ir. G. H. F. S. ƒ10,—; A. J. G.—S. ƒ5,—; E. J. C. de V. 25,—; Ch. D. v. R. 2,50; J. G. v. D. 10,—; Mr. F. J. D. Th. Sr. ƒ35,—; N. Z. H. V. M. ƒ60,—; W. S. ƒ10,—; J. W. K. ƒ10,—; M. J. H. ƒ10,—; Dr. J. W. H. ƒ15,—; Mr. A. B. 10,—; M. C. T. 2,50; J. A. V. A. 2,50; E. V.—C. ƒ25,—; R. N. B. f5,—: F. S. M. ƒ5,—; N. N. Canada ƒ5,66; P. A. D. ƒ10,—; B. K. ƒ25,—; Mr. P. E. B. ƒ25,—; O. V. ƒ5,—; Sp. ƒ2.50; L. ƒ2,50; B. ƒ2,—; AS ƒ1,—; W. R. ƒ1,50; KI. ƒ2,50; Gr. ƒ1,50; Sietse ƒ1,—; Adèle ƒ2,50; Louis Ph. ƒ1,—; J. T. ƒ2,50, Br. 1,50; Gr. 1,—; Enaka 1,Levi 1,—; S. ƒ1,—; M. C. ƒ1,50; Lpl. ƒ1,—; C. P. A. ƒ1,—; G. v. d. B. ƒ1,—; Hil ƒ0.50; L. L. ƒ5,—; Eska ƒ2,50; A. B. ƒ2,50; GOAL 2,50; I. D. ƒ2,50; J. P. ƒ2,50; N. S. ƒ2,50; d. K. ƒ1,—; BEN ƒ2,50; Pé ƒ1,—; N. ƒ1,—; H. S. ƒ1,—; O. O. ƒ1,—; PX ƒ1,50; T. N. ƒ1,—; J. P. H. E. ƒ1,—. Totaal ƒ887,16. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijksstraat weg 2, Haarlem en Kennemerlaan 186, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Door het Comité ontvangen 862,40, zijnde de opbrengst filmvoorstelling Cinema Palace (op 21-3-1955 binnengekomen); V.V.V. ƒ30,-; Mej. C. C. ƒ15,—. Het Comité „Stille Armen" bestaat uit: Erepresidente: mevrouw C. Cremers-De Bruyn. Voorzitter: mr. Th. A. Wesstra (voorzitter Sociale Raad). Secretaris: mr. J. M. Wicherink (secretaris Sociale Raad). Leden: A. J. M. Angenent (wethouder van Haarlem): ds. J. A. van Arkel (predi kant Geref. Kerk); mr. P. E. Barbas (oud secretaris Sociale Raad); mr. A. Bèets (be stuurslid Sociale Raad); D. Boer (dir. N.V. Focus); J. M. Bonfrer (voorzitter K.A.B.); R. N. Busser (voorz. Haarl. Chr. Besturen bond en voorz. Ned. Chr. Bond v. Overheids personeel); ds. S. M. Daalder (predikant Doopsgez. Gem.): P. A. Dykema (voorz. diakenen Doopsgez. Gem.); mr. F. v. d. Goot (bestuurslid Sociale Raad); W. F. Ilappé (wethouder van Haarlem); D. G. Ha- zekamp (bestuurslid Sociale Raad); mejuf frouw dr. J. W. Herfst (predikant Rem. Ger. Gem.); N. J. Hoef lake (oud-notaris); ds. L. Hoorweg (pred. Ger. Kerk); P. J. Kapteyn (lid Eerste Kamer); J. W. Key (pastoor Oud-Kath. Gem.); P. B. M. Mu- ringer (bestuurslid Sociale Raad); mevrouw J. van Nispen-Van Wely (pres. U.V.V.); F. S. Noordhoff (voorz. Humanitas; drs. A. J. M. van Os (voorz. conf. Stille Armen der St. Vincentius Ver.); R. Peereboom (dir.- hoofdred. Haarlems Dagblad); mr. H. E. Phaff (gemeente-secretaris van Haarlem); J. Plaat (red. Algemeen Handelsblad); me vrouw N. H. Pliester-De Vries (bestuurslid Ver. tot Verb, van het lot der blinden); A. Ph. Romeyn (diaken Herv. Kerk); drs. H. W. M. van Run (hoofdred. Nieuwe Haar lemse Courant); mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi (gemeenteraadslid Haar lem); ds. W. Spliethoff (pred. Evang. Luth. Gem.); dr. C. Spoelder (oud-rector van het Gymnasium); J. W. A. Stalpers (bestuurslid Sociale Raad); mevrouw C. A. Steenhuis- Polman (bestuurslid Centr. Gen. voor Kin deruitzending); D. H. Suerink (dir. Gem. Dienst v. Sociale Zaken); H. C. Voskuilen (voorzitter Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V.); Th. J. H. Verhoeven (pres. St. Vincentius Ver.); kapitein P. Vons (comm. Leger des Heils afd. Haarlem); ds. G. Waar denburg (pred. Herv. Kerk); W. N. Zijlstra (Deken van Haarlem). Lccx>jccoc»coccocooccooc>occc>c*Dccocoocax>cocxx>cxoooco330co:cccc<»cccccce»:o:xxxoD^ j In. de gegeven omstandigheden kon Mac Millan niet anders doen dan het door hem edelmoedig genoemde Britse aanbod tot een driemogendheden-conferentie te herhalen Volgens dat aanbod dienen alle partijen mee te werken aan de zo spoedig mogelijke tot stand koming van een grondwet voor Cyprus. Alle betrokkenen, ook de Turken, zij het met enig voorbehoud, zijn het er, volgens MacMillan, over eens dat dit de noodzakelijke eerste stap moet zijn. Daar om zou men hiermee alvast moeten begin nen. Als Cyprus een eigen volksvertegen woordiging bezit, kan het verdere wensen kenbaar maken. MacMillan wil samenwer king met Griekenland en Turkije zonder al re precieze formulering van elk woord. (Van onze correspondent in Londen) ER BESTAAT NOG slechts een smalle kloof tussen de in onderhandeling zijnde partijen, welke met goede wil kan worden overbrugd. Dit was de optimistische boodschap waarmede Ilarold MacMillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gisteravond het Lagerhuis-debat over Cyprus opende. De moeilijkheid is dat er achter de schermen nog onderhandeld wordt. Degenen, die meer openhartigheid van de regering hebben verwacht, waren teleurgesteld. De Britse regering streeft naar een rechtvaardige politieke oplossing, aldus MacMillan en zij handhaaft intussen orde en recht. Niet het beginsel van zelfbeschikking is in het geding, maar de onmiddellijke en onvoorwaardelijke toepassing er van, Niemand kan Groot-Brit tannië verwijten dat het dit beginsel niet in praktijk heeft gebracht. De toepassing hangt echter van de omstandigheden af. Griekenland wil dat het beginsel vrijwel ogenblikkelijk wordt loegepast. De gevoe lens van Turkije mogen echter niet worden onderschat. Cyprus in Griekse handen, be schouwen de Turken als een pistool op hun borst. Wat iedereen had willen weten, na melijk hoe ver de regering bereid is te gaan, werd niet onthuld. Het is te hopen, dat die opheldering binnenkort wordt ge geven, want alleen klaarheid kan een op lossing brengen. De Britse positie is reeds aanmerkelijk gewijzigd. Het vorige jaar liet de regering op ontactische wijze weten Cyprus nooit te zullen opgeven. Tijdens de Cyprus-conferentie met Griekenland en Turkije, in September, was het officiële Britse standpunt dat er zeker in de nabije toekomst geen sprake zou kunnen zijn van zelfbeschikking. De vorige week is de Britse regering iets verder teruggekrab beld. Het beginsel van zelfbeschikking werd voor Cyprus ten volle erkend. De eiland- bevolking zou echter pas over eigen lot kunnen beschikken wanneer de militaire en algemene situatie in het Midden-Oosten zulks toelaten. Officieel werd deze laatste formulering nooit gepubliceerd, maar zij is uitgelekt. De Cypriotische nationalisten hebben tot nu toe geweigerd deze formule te aanvaar den omdat zij vrezen dat de souvereiniteit daarmede op de lange baan wordt gescho ven. Zij eisen dat een vaste termijn ge noemd wordt. De Labour-oppositie heeft deze eis over genomen, vooral omdat zij vreest dat an ders de extremisten in de Enosis-beweging de overhand zullen krijgen. Aaartsbisschop Makarios zou bereid geweest zijn een overgangstermijn van vijf jaar te aanvaar den. James Griffiths en Creech Jones, bei den minister van Koloniën in de vroegere Labour-regering, drongen aan op een royaal gebaar van Britse zijde opdat het gevaar van een Britse capitulatie zou wor den vermeden. MacMillan had al de ge volgen daarvan doen uitkomen. Groot- Britttannië heeft op Cyprus zijn plicht te vervullen ten opzichte van de omwonende volken. Heengaan van de Britten zou lei den tot onlusten en een oorlog in het gebied van de Oostelijke Middellandse Zee. Sommige klemmen zich, zoals uit het debat bleek, nog vast aan de waarschijnlijk ijdele hoop dat de Cyprioten, als zij het voor het zeggen hebben, er de voorkeur aan geven binnen het Britse rijk te blijven. Volgens kapitein Waterhouse, de aanvoer der van de conservatieve afvalligen, die zich ook zo fel tegen de ontruiming van Suez hebben verzet, zou bij geheime stem ming minstens driekwart van de bevolking de band met Groot-Brittannië willen hand haven. Ook anderen waren van mening dat een oplossing gemakkelijker zal worden gevonden wanneer de Britse regering zich uitsluitend met de Cyprioten inlaat. Tijdens het debat werd ook de mogelijk heid van een internationale waarborg door de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie geopperd. Allen Lennox Boyd, de minister van Koloniën, die het debat besloot, stelde aan Cyprus de democratische grondwet voor de Goudkust ten voorbeeld. De aarts- Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die ten Zuiden van IJsland belangrijk begon uit te diepen, ontwikkelde zich tot een stormdepressie met een minimum-waarde in de kern van ongeveer 960 millibaar. Aan zijn Zuidflank breidde het stormveld zich onder andere over de Noordzee uit. Het koufront dat koude arctische lucht van warme tropische lucht scheidt, begon, na dat de depressie bij de Noorse kust was aangekomen, over de Noordzee naar het Zuiden te bewegen. Bij ons drong de war me en vochtige lucht met veel bevolking en plaatselijk met wat lichte regen of mot regen het land binnen. Bovendien begon de wind op tal van plaatsen tot krachtig en langs de kust tot hard aan te wakkeren. Op de oceaan beweegt een nieuwe depressie in de richting van Schotland. Het koufront boven de Noordzee kan zich door deze ont wikkeling niet ver meer naar het Zuiden verplaatsen, zodat we ook morgen in de warme lucht blijven. Het weerbeeld zal morgen dan ook niet veel verschil vertonen met dat van Dinsdag. bisschop en de minister waren in hun ge heime bespreking dichter tot elkaar geko men. De Britse regering is er verheugd over, aldus Lennox Boyd, dat Griekenland er van af heeft gezien de kwestie Cyprus aan de UNO voor te leggen. BONN (United Press) De West-Duit se minister voor Vluchtelingenvraagstuk ken de heer Oberlander heeft tegenover de pers verklaard, dat het Nederlandse be sluit om de namen van de vroegere Duitse militairen die nog door de Nederlanders gedetineerd zijn alsmede de delicten die tot hun veroordeling geleid hebben te publice ren, door hem „ten zeerste begroet" is. De heer Oberlander zei, dat het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken op het ogenblik de door de Nederlanders gepubliceerde lijst onderzoekt en ook de stukken betreffende deze gehele kwestie nog eens „onder de loupe" neemt. De heer Oberlander is ook van plan deze stukken te bestuderen. Hij is er zeker van dat deze kwestie in onderhandelingen met de Ne derlanders geregeld kan worden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand w -* ti ba 2e £5 fli 3 Z3 Helsinki sneeuw ZO -4 10 Stockholm geheel bew. W 6 5 Oslo licht bew. windstil 4 0 Kopenhagen zwaar bew. W 10 5 Aberdeen regen N 12 0,4 Dublin geheel bew. ZW 12 0 Londen geheel bew. WZW 9 0 Amsterdam regen ZW 9 0,1 Brussel motregen ZZW 3 0,1 Parijs nevel windstil 0 0 Bordeaux motregen OZO 0 Grenoble nevel windstil -1 0 Nice onbewolkt NW 6 0 Berlijn geheel bew. W 7 3 Frankfort mist ZW -1 0 München zwaar bew. W -1 0 Zürich nevel ZW 1 0 Genève nevel windstil 2 0 Locarno zwaar bew. windstil -0 0 Rome zwaar bew. windstil 3 0 Innsbruck geheel bew. NW 6 0 Wenen nevel windstil -4 0 Den Helder geheel bew. kr. WZW 10 0 Ypenburg motregen kr. ZW 8 0,2 Vlissingen geheel bew. kr. ZZW 7 0,1 Eelde geheel bew. vr. kr. W 10 0 De Bilt lichte regen mat. ZW 7 0,5 Twente motregen kr. WZW 6 0,3 Eindhoven motregen kr. ZW 4 1 VI. Z.-Limb. geheel bew. mat. ZW 4 0,1 Neerslag laatste 24 uur. CCOOOCOCCOSCOCOCCCCOCXXXXXXXXXXXMOOOOOXOOCCOCCOOOOOOOK WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur. 7 December Zon op 8.34 uur, onder 16.32 uur. Maan op 1.15 uur, onder 13.04 uur. Maanstanden 6 Dec. 9.35 uur: Laatste kwartier 14 Dec. 8.07 uur: Nieuwe maan 22 Dec. 10.39 uur: Eerste kwartier 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 December Hoog water: 8.42 en 21.13 uur. Laag water: 4.08 en 16.35 uur. Woensdag 7 December Hoog water: 9.46 en 22.22 uur. Laag water: 5.04 en 17.33 uur. -OCOüOOOOCX

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1