r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws VA LD A Noodvoorziening voor weduwen en wezen De radio geeft Woensdag F. Damiaans Zn C.N.V. teleurgesteld over „uitstelpolitiek" Pravda beschuldigt het Foreign Office do? Advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad Kersttentoonstelling van „Bloemlust" te Lisse Bezwaren tegen vliegveld in polder Zestienhoven Aanhangwagen met eieren raakte in brand De „Charis" werd door eigen bemanning gelost Gaat U overzee? HET LOONBELEID Echtpaar verdacht van oplichting van aspirant emigranten Prof. M. T. T. Jansen Westelijk Michigan zou meer Nederlanders kunnen opnemen Moskou eist 100.000 Russen van West-Duitsland terug Eeuwfeest Chr. GerefKerk in Grand Rapids „Steun gegeven aan verdraaide verklaringen van Kroesjtsjev" Gritiek op reislust van Belgische parlementariërs Toch ió Ixet zo r~ HET ARME BOEK J DiNSDAG 6 DECEMBER 1955 Een autobus, waarmee achttien personen van het vliegveld van Frankfort naar Stuttgart zouden worden vervoerd, is op de grote verkeersweg tussen beide steden door de ijzel geslipt en tegen een brugpijler gebotst. De vrouw van de beroemde Duitse pianist Walter Gieseking kwam bij dit ongeluk om het leven. Gieseking zelf liep ernstige kwetsuren op aan het hoofd. De foto links toont wat er van de bus overbleef. Op de foto rechts de losgescheurde cabine, waaruit de bestuurder als door een wonder heelhuids ontkwam. Een commissie uit de Katholieke Volks partij heeft enige tijd geleden een nota samengesteld betreffende een noodvoorzie ning voor weduwen en wezen. Na in deze nota te hebben vastgesteld, dat een op korte termijn te treffen voorziening voor weduwen en wezen tot de eisen van sociale rechtvaardigheid behoort en dat hierbij op de tot standkoming van een herziene defi nitieve regeling op verzekeringsbasis niet kan worden gewacht, ontvouwt de commis sie een voorstel voor een noodregeling weduwen- en wezenvoorziening, die op korte termijn in werking zou kunnen treden. Minister Suurhoff heeft over deze nota een uitvoerige brief gericht tot de sociaal- economische raad, waarin hij enige beden kingen betreffende de technische uitvoering in het geding brengt. De minister meent, dat één van de voornaamste doeleinden van de voorgestelde noodregeling, namelijk zoveel mogelijk weduwen buiten de armen zorgsfeer te brengen, door het voorgestelde niet zou worden bereikt en dat met betrek king tot de weduwen, die een iets groter eigen inkomen genieten, de regeling nau welijks betekenis zou kunnen hebben. Daar de S.E.R. zich op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken reeds geruime tijd beraadt over een definitieve oplossing van het vraagstuk der weduwen- en wezen verzekering, heeft de regering het advies van de raad gevraagd over de ge wenstheid van het treffen van een nood voorziening voor weduwen en wezen, in af wachting van de totstandkoming van een definitieve voorziening op verzekerings basis. Bij een eventuele noodvoorziening voor weduwen en wezen zou in het bijzon der het verband met de toekomstige ver zekeringsregeling in het oog gehouden moeten worden. De minister heeft de S.E.R. verzocht zijn advies zoveel mogelijk te bespoedigen. Nederlandse symphonie opgedragen aan Sir Winston Churchill Aan Johan C. Berghout te Velp is de eer te beurt gevallen zijn zevende symphonie aan Sir Winston Churchill te mogen op dragen. De opdracht werd in dank aan vaard. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Veulen lederen Jassen ƒ175.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Omroep-orkest. 11.55 Platen. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Ad- ventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.50 Die Zauberflöte, opera. (Ie be drijf). 15.00 Pianorecital. 15.30 Vocaal kwar tet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 13.15 Strijk kwartet. 18.45 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 10.10 Koperensemble. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest en solist. 21.30 Overheid en onderdaan in West- Europa, causerie. 21.50 Platen. 22.00 Platen. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 —24.00 Platen. HILVERSUM I. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 De ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 128.38 Orgel, harp. viool en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Accordeonorkest. 13.45 Medi sche kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Promenade-orkest en solist. 17.50 Re geringsuitzending: Rijksdelen overzee. De brievenbus gaat open door Regina Zwart en H. Hoelen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Ham- mondtrio. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Een nieuw begin, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de mili tairen. 20.55 Wie het laatst lacht, hoorspel. 22.05 Drie violen en cello. 22.20 Weg met de wetenschap, causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15—22.10 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Zangrecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen, (Op 224 en 49 m.). Opening op 22 December door voorzitter „Bloembollencultuur" De Kersttentoonstelling van „Bloemlust" te Lisse (tulpen, hyacinten, narcissen, ama ryllis en poinsettia's) zal worden geopend op Donderdagmiddag 22 December om half drie door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, algemeen voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De tentoonstelling blijft tot en met 30 December geopend. Het Landbouwschap heeft een brief ge zonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin het er op aandringt, het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam niet aan te wijzen als luchthaventerrein, dat be stemd is voor ongeregeld of geregeld lijn- verkeer, maar uitsluitend tot instructie- vliegveld, waarop ook sportvliegerij be oefend kan worden. Indien Zestienhoven een haven wordt voor lijnverkeer zou wederom cultuurgrond verloren gaan. De intensieve glascultuur van Berkel en Rodenrijs loopt bij een voortgezette uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven ernstig gevaar wegens de noodzakelijke invliegzónes. In de afgelopen nacht is op de „autobahn" bij Darmstadt een met eieren geladen aan hangwagen van een expediteursbedrijf uit Huissen (Geld.) in brand geraakt, doordat de assen warm waren gelopen. Ook de niet door het vuur aangetaste kisten met eieren moesten langs de wegberm naar beneden worden gegooid, omdat het anders niet mogelijk wgs de, '^jjurhagrd 1 e ,,b er ei k gnJD e schade wórdt op 2"5".'0(l0 Duitse Marken ge schat. NEW ORLEANS (United Press). De lossing van het Nederlandse schip „Cha ris", die tengevolgde van een boycot-actie van de Seafarers International Union niet geschiedde, is nu door de bemanning ter hand genomen, met behulp van ongeorga niseerde kraandrijvers. Een zegsman van de S.I.U. deelde mede dat zijn organisatie, die tot de A.F.L. be hoort, posters naar het schip had gezonden als uiting van solidariteit met de stakende mijnwerkers op Curagao. De „Charis", een schip van de K.N.S.M., arriveerde Donderdag in de haven van New Orleans. De lossing verliep vrijwel normaal. Namens de S.I.U. werd verklaard dat de houding ten opzichte van de „Charis" geen algemene actie tegen Nederlandse schepen betekent. Het ging hier, naar verklaard werd, om de lading erts die afkomstig was van mijnen waar gestaakt wordt. De „Charis" is nu op weg naar Plouston in Texas om een nieuwe lading in te nemen. ADVERTENTIE Wij zorgen voor de kisten, de douane, de uitvoerverguning, bandijzeren en transport naar de booten wij doen het keurig. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Het verbondsbestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft met instem ming ervan kennis genomen, dat de rege ring in beginsel bereid is te gaan in de richting van overdracht van bevoegdheden ter zake van de loonpolitiek aan het geor ganiseerde bedrijfsleven. De practische be tekenis van deze principe-uitspraak wordt echter in belangrijke mate beperkt door de mededeling der regering, dat nog uitvoerig beraad moest plaats hebben over de vraag of bij de opstelling van het wetsontwerp de voorstellen van de meerderheid van de S.E.R. in alle opzichten kunnen worden ge volgd. De regering is thans reeds langer dan een jaar in het bezit van het rapport van de Stichting van de Arbeid, aldus het C.N.V. Het rapport van de S.E.R. is ook reeds meer dan twee en een halve maand geleden aan de regering uitgebracht. Het verbondsbestuur kan daarom niet inzien, waarom het wetsontwerp niet nog in de lopende parlementaire periode zou kunnen worden ingediend en zou kunnen worden behandeld. In de tweede plaats heeft het verbonds bestuur van het C.N.V. met instemming ervan kennis genomen, dat de regering be reid is bedrijfstaks^ wijze afwijkingen van de richtlijnen toe te laten naar gelang werkgelegenheid, productiviteit en renta biliteit van de onderhavige bedrijfstak daartoe aanleiding geven, een en ander uiteraard met inachtneming van hel begin sel der coördinatie. Het verbondsbestuur deelt voorts de mening der regering, dat bij de toepassing van deze mogelijkheid van bedrijfstakgewijze differentiatie in de loon vorming zowel van leiding er. leden der afzonderlijke werkgevers- en werknemers organisaties als van de besturen der vak- centralen veel zelfbeheersing er." discipline zal worden gevergd. Het verbondsbestuur van het C.N.V. be treurt- heh ecbter zeerj dat-de- regering over de datum van invoering.van deze bedrijfs- taksgewijze loonvorming in het vage blijft. Zij verklaart weliswaar dat deze invoering eerder kan plaats hebben dan de indiening van het wetsontwerp in de volgende parle mentaire periode, maar laat zich overigens over het tijdstip van invoering niet uit. Het verbondsbestuur acht dit in hoge mate on bevredigend. Het is van oordeel, dat on middellijk aan het College van Rijksbemid delaars aanwijzing gegeven dient te wor den, dat bedrijfstaksgewijze afwijkingen van de richtlijnen bij vernieuwing van col lectieve contracten mogelijk zijn. Er is, zo meent het C.N.V., geen enkele reden, waar om hiermede nog langer getalmd zou mo gen worden. Verder uitstel beteekent vol gens het C.N.V., dat in verschillende be drijfstakken aan de werknemers het hun toekomende loon nog langer wordt ont houden. Het verbondsbestuur van het C.N.V. hoopt, dat de Tweede Kamer bij de behan deling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid de regering zal kunnen bewegen, haar uitstelpolitiek, die volgens het bestuur tot schade van loon- en salaris- trekkend en is, te laten varen. Standpunt van Ned. Vakcenrale Ook het bestuur van de Nederlandse Vak centrale heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat er een loonvloer zal moeten zijn, die een sociaal verantwoord minimumbestaan garandeert. Vaststelling daarvan is een taak van de overheid, die daarbij overleg dient te plegen met het ge organiseerde bedrijfsleven. Boven deze loonvloer moet een zekere vrijheid bestaan hogere lonen vast te stel len, zij het, dat deze in het algemeen niet tot prijsstijgingen mogen leiden. Eventuele loonsverhogingen moeten dus worden op gevangen door productiviteitsstijging. De Nederlandse Vakcentrale spreekt haar teleurstelling uit over het feit, dat zowel de regering als een belangrijk deel van het georganiseerde bedrijfsleven nog steeds een systeem van loonvorming wil hanteren, dat uitgaat van op gemiddelden gebaseerde richtlijnen. De rijksrecherche heeft in Den Haag het echtpaar aangehouden, dat verdacht wordt van oplichting van emigranten. De vrouw was als ambtenares werkzaam bij de Ne derlandse Emigratie Dienst. In samenwer king met haar man zou zij afgekeurde emi granten, onder de voorspiegeling dat zij alsnog kan zorgen voor emigratie, hebben opgelicht voor enige honderden guldens. Tot hoogleraar in de histologie en de mi croscopische anatomie aan de rijksuniversi teit te Utrecht is benoemd dr. M. T. T. Jan sen, thans wetenschappelijk hoofdambte naar aan deze universiteit. Dr. Jansen werd in 1943 tot arts bevor derd. Reeds vóór zijn candidaatsexamen verrrichtte hij wetenschappelijk werk op histologisch gebied1, dat leidde tot de disser tatie, waarop hij in 1942 promoveerde. In 1947 werd hij conservator bij de histologie te Utrecht. GRAND RAPIDS, Michigan (Un. Press) Merle M. Mosier, de tweede secretaris van de Raad van Sociale Instellingen te Grand Rapids, heeft de bevolking van Wes telijk Michigan aangespoord zich garant te stellen voor Nederlanders die zich graag in de Verenigde Staten willen vestigen. De bewoners van Westelijk Michigan, een ge bied waar duizenden wonen wier voor ouders uit Nederland overkwamen, dragen volgens hem in dit. opzicht een bijzonder grote verantwoordelijkheid. Percentsgewijs wonen in het Westen van Michigan verre weg de meeste Amerikanen van Neder landse afkomst. Mosier bracht in herinnering dat Pierce J. Gerety, de onder-directeur van de Rijks dienst voor Hulp aan Vluchtelingen (Refu ges Relief Program), onlangs verklaarde dat krachtens de wet op Toelafng van Vluchtelingen in de Verenigde Staten („Re fugee Act") 17.000 Nederlanders het land mogen binnenkomen, maar dat slechts rond 1000 van die mogelijkheid gebruik hadden kunnen maken, omdat te weinig Amerikanen zich garant wilden stellen. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES r ONTSMETTEND- VERZACHTEND (Van onze correspondent in Bonn) Nog voordat de diplomatieke betrekkin gen tussen Bonn en Moskou officieel zijn aangeknoopt, en de West-Duitsers met het oog op Kerstmis hopen dat de rest van Duitse gevangenen in de Sovjet-Unie zo spoedig mogelijk zal worden vrijgelaten züb.rfe. Rll§sgnmet. een verlanglijstje voor de dag gekomen. Omdat Moskou, aldus ;heji,Russische, blad „Izvestia" „de volstrek te meerderheid" van de Duitse oorlogsmis dadigers heeft teruggestuurd, moet West- Duitsland de honderdduizend Russen te rugzenden, die „tegen hun wil" worden vastgehouden. Het is echter niet juist, dat er in West- Duitsland honderdduizend Russen vertoe ven. Op 1 April 1955 werden er 13.571 ge wezen Sovjet-burgers geteld, en 23.304 vroegere staatsburgers uit de inmiddels door Rusland opgeslokte Baltische staten. Alle gewezen Sovjet-burgers in West- Duitsland staat het vrij overal naar eigen goeddunken heen te gaan, zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken von Bren- tano in de Bondsdag verklaard. De West- Duitse autoriteiten denken er echter niet aan deze vluchtelingen uit te leveren. GRAND RAPIDS (United Press) Prof. H. Dekker, de heer H. G. Daverman en dr. J. Iioogstra hebben de leiding van drie commissies die het eeuwfeest van de Chris telijk Gereformeerde Kerk voorbereiden in 1957 te Grand Rapids in de Amerikaanse staat Michigan. Prof. J. Kromminga van het Calvin Seminary te Grand Rapids heeft meegedeeld dat er herdenkingsbijeenkom sten gehouden zullen worden door de meeste van de vijfhonderd Christelijk-Ge- reformeerde gemeenten in de Verenigde Staten. De Christelijk-Gereformeerde Kerk, van Nederlandse oorsprong heeft tweehon derdduizend leden, van wie er tachtigdui zend in het Westen van Michigan wonen in en om Grand Rapids en Holland. Prof. Dekker doceert ook aan het Calvin Semi nary en dr. Hoogstra is Christelijk-Ge- reformeerd predikant in Holland. In het centrale eeuwfeest-comité, waarvan prof. Kromminga voorzitter is, hebben zitting: Fred Baker, Grand Rapids, secretaris, en dr. H. Zylstra, dr. Hoogstra, prof. Dekker, H. G. Daverman en S. T. Youngsma. MOSKOU (Reuter). Het orgaan van de Russische communistische partij Prav da heeft het Britse ministerie van Buiten landse Zaken er van beschuldigd, dat het steun geeft aan verdraaide verslagen van redevoeringen die de eerste partij-secre taris Kroesjtsjev in Azië heeft uitgespro ken. Pravda doelde op het verslag van Kroesjtsjevs rede bij een bezoek aan de „gouden pagode" te Rangoon. Hij zou toen tegenover de Birmanen verklaard hebben: „De Britten noemen u wilden, alhoewel de Birmaanse tempels twee maal zo oud zijn als de Engelse kerken". Volgens de Pravda heeft een Birmaanse functionaris alleen gezegd, dat de pagode was gebouwd voordat er een Britse natie bestond. Het feit, dat het hoofd van de voorlichtings dienst van het Foreign Office, Sir George Young, de uitlating van Kroesjtsjev „be lachelijk" heeft genoemd, is een bewijs dat de Britten weer „in de oude fout" zijn vervallen, aldus de Pravda, die herinnert aan de vervanging van Peter Matthews als woordvoerder van het „Foreign Office", omdat hij een verklaring van premier Boelganin door en door huichelachtig had genoemd. Sir George Young heeft naar aanleiding van vragen over de jongste uitlatingen van Kroesjtsjev in Birma verklaard, dat het patroon van de redevoeringen van de Sov jet-leider „tamelijk duidelijk wordt". Hij acht het niet nodig er dagelijks commen taar op te leveren. Over de aard van het „patroon" wilde hij zich niet uitlaten. Men had hem commentaar gevraagd op Kroesjtsjevs verklaring, dat de Britten de Birmanen „op de nek zaten en bestalen". De Londense Daily Sketch zal zijn le zers vragen of zij van oordeel zijn dat het aangekondigde officiële bezoek van Boel ganin en Kroesjtsjev aan Engeland moet doorgaan. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgen zijn niet gesticht over de reis lust van een aantal parlementsleden. In de zomer hebben vele Belgische parlements leden het Oostelijk halfrond bezocht. Zij overstromen nu de kranten met hun ver halen en vertellen in voordrachten en cau serieën van hun ervaringen. Verscheidene van hen bezochten Sovjet-Rusland en Po len en dezer dagen is een Waals Kamerlid met een Vlaamse naam, de heer Van der Schueren, afgevaardigde voor Verviers uit communistisch China teruggekeerd. In de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de 83-jarige Camille Huysmans, die de Bel gische delegatie van parlementsleden naar de Sovjet-Unie leidde bezwaren geuit tegen het feit dat de parlementsleden ook begin nen te reizen tijdens de zitting. Er zijn afgevaardigden die lijden aan „absenteïs me" zo mompelde hij ontevreden. Enkele leden weigeren standvastig deel te nemen aan reizen naar communistische landen. Zij zeggen dat vertegenwoordigers van een democratisch parlement, de hand niet behoren te drukken van lieden die in commut)isti,sghe. landen, ..niet vrij ^ejv.o^p, werden en die moeten worden beschouwd als vertegenwoordigers van Schijnparle- menten. Hiertegenover wijzen de voorstan ders van het contact met het Oosten op de coëxistentie en de handelsbetrekkingen. ADVERTENTIE 66. „Neem me niet kwalijk, dat ik je staande hield, jongeling", zei professor Kalker, „maar bevat dat glas misschien zwaar water?" „Zwaar water?", herhaalde Joris, „welnee professor, hoe komt u daarbij? Het bevat een drankje tegen luchtziekte. Ik heb dit altijd bij mij, wan neer ik een luchtreis onderneem". „Jam mer", zei de geleerde spijtig, „een ogen blik had ik de hoop, dat ik nog juist op tijd was gekomen. Ik heb namelijk iemand met een glast zwaar water naar dit land gezonden, doch daarbij vergeten, hem een belangrijke bijzonderheid mede te delen". „Heel interessant, waarde heer", zei Joris gehaast, „doch ik heb helaas geen tijd om naar uw boeiend relaas te luisteren. Mijn vliegtuig staat op het punt te vertrekken". Met een korte groet keerde hij zich om en spoedde zich naar het vliegtuig. „Goede reis, jongeling!", riep de geleerde hem na. „Mocht je iemand tegenkomen, die een glas zwaar water bij zich heeft, waar schuw hem dan, dat hij in groot gevaar verkeert. De vloeistof is namelijk atomisch geladen en kan elk ogenblik EXPLODE REN!" Deze laatste woorden brachten Jo ris met een schok tot staan Democratisch. Auguste Lecoeur, eens een der drie belangrijkste Franse commu nistische leiders, heeft aangekondigd, van plan te zijn een „democratische en nationalistische communistische" bewe ging in het leven te roepen, waarin alle uit de communistische partij gestoten leden zich kunnen verenigen. Lecoeur is de vorige maand uit de partij gestoten. Officieel. Generaal Sir Gerald Templer, stafchef van de legermacht van het Britse rijk, wordt vandaag in Amman verwacht waar hij zich met de Jordaan se regering zal verstaan over „militaire aangelegenheden, die de verdediging van Jordanië en het Arabische legioen betreffen", aldus is te Londen officieel bekend gemaakt. Onverwarmd. Vele kantoren en woning blokken in Oslo kunnen niet verwarmd worden door gebrek aan stookolie als gevolg van de staking van arbeiders in de vervoersbedrijven, die nu tien dagen duurt. Tienduizend havenarbeiders, chauffeurs, arbeiders van oliemaat schappijen en andere transportbedrijven zijn bij de staking betrokken. Tachtig schepen in de haven van Oslo worden opgehouden. Men verwacht dat de werknemers en de vakverenigingen Donderdag zullen antwoorden op een voorstel om een rijksbemiddelaar een schikking te laten treffen. Vóór. Volgens een Oost-Duits militair handboek heeft de Sovjet-Unie een vliegtuig, de Jak 24, dat snelheden van 2.400 kilometer per uur kan bereiken. Volgens dit boek is de Sovjet-Unie alle landen voor op het gebied van militaire vliegtuigen, omdat zij de beschikking heeft over straalmotoren van bijzonder grote kracht en een uitstekende kennis bezit van de aerodynamiek en nieuwe metaallegeringen. Minder. Het aantal vluchtelingen uit Oost- DuiIsland dat in November in West- Berlijn is aangekomen, is 21 percent lager dan in de maand October, aldus heeft de West-Duitse minister voor Vluchtelingen, dr. Oberlander meege deeld. In November kwamen 25.963 vluchtelingen in West-Berlijn aan, tegen 32.874 in October. Maanden. De echtgenote van Soen Jat Sen, de stichter van de Chinese republiek, mevrouw Soeng Tsjing Ling, heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek van drie maanden te brengen aan In dia. Mevrouw Soeng Tsjing Ling is vice- presidente van het permanente comité van het Volkscongres der Chinese volks republiek. Zand. Er zullen elk jaar millioenen bomen meer moeten worden geplant, wanneer men wil bereiken, dat het zand in het Midden-Oosten niet uiteindelijk de goe de grond in dit gebied geheel overwint. Uitgestrekte gebieden in het Midden- Oosten bestaan voor ruim 95 percent uit zand of woestijnachtige bodem, welke op zijn hoogst voor het grazen van ka melen geschikt is. De regeringen van het midden-Oosten zijn tot overeen stemming gekomen omtrent een bebos- sings-campagne om het woestijnzand in bedwang te houden. Na een bosbouw- conferentie te1 Teheran besloten de-re geringen eenstemmig tot oprichting van 'een" bnsbou'wschool, waar in de Arabic sche taal les gegeven zal worden. De school zal in het begin van 1956 worden gesticht, waarschijnlijk in Syrië. Vertrokken. Een Oost-Duitse regerings delegatie onder leiding van premier Grotewohl is uit Oosl-Berlijn vertrok ken voor bezoeken aan communistisch China, Noord-Korea en Buiten-Mon- golië. Volgens het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. bevinden zich onder de elf leden van de delegatie minister van Buitenlandse Zaken dr. Bolz en de rec tor van de universiteit van Oost-Berlijn, professor Neye. Practisch. Volgens het Sovjet-Russische tijdschrift „Filosofische vraagstukken" zullen de Sovjet-filosofen kolchozen en fabrieken bezoeken, om*practischer te leren denken en de kloof te dempen tussen het wetenschappelijke werk van de filosofische faculteit en de practijk van de socialistische scholing. Er zullen colleges worden gegeven ter verbetering van de studie en de critiek op buiten landse denkers. Onverantwoordelijk. De Sovjet-Russische commandant in Berlijn, generaal-ma- joor Dibrova, heeft een brief aan zijn Britse collega gezonden, waarin hij zegt, dat de Britse klacht over het „onverant woordelijke gebruik van vuurwapens door de Oost-Duitse politie" aan de Oost-Duitse autoriteiten is doorgezon den. Van Britse zijde was geklaagd dat de Oost-Duitse politie op een inwoner van de Britse zóne had geschoten. IN SOMMIGE perioden van de mense lijke geschiedenis heeft het boek het hard te verduren gehad. Tussen het jaar 213 v. Chr., toen de eerste Chinese keizer het bevel gaf alle oude boeken te vernietigen, en het jaar 1034, toen een demonstratie van boekverbranding in Duitsland plaats vond, hebben zich dan ook heel wat ge beurtenissen voltrokken die de bibliophiel niet dan met onverholen af grijzen kan aanhoren. We doe len daarbij nog niet eens op de roof en de plundering van het boekenbezit, waaraan be zetters van veroverde gebieden zich plegen te buiten te gaan, doch houden uitsluitend het oog gericht op de zo nu en dan aan de dag tredende doelbewuste wil om de geestesproducten van voorgaande ge slachten, of van tijdgenoten, domweg te vernietigen. Dat ons land nog slechts betrekkelijk iveinig geschriften bezit uit de vroege mid deleeuwen, is voor een niet gering deel te wijten aan de brooddronken vernielzucht waaraan een deel van het volk zich tijdens de Hervorming heeft te buiten gegaan. Tal van kloosterbibliotheken werden in die tijd geplunderd en de verzamelingen ver spreid of volledig vernield. Zo ook de oude abdij van Egmond, die handschriften uit de 10de en 11de eeuw bevatte, maar in 1573 door de Geuzen werd verwoest. We mogen de Geuzen, die in de vrijheidsstrijd gewikkeld waren en in kloosterboeken voornamelijk een wapen in handen van hun tegenstanders zagen, deze methoden niet te zwaar aanrekenen, maar spijtig blijft het desondanks. We behoeven waarlijk niet te betogen, dat de Hervormers zich niet tegen het boek '"N (en dus de wetenschap) als zodanig heb ben gekeerd. Luther heeft in Duitsland zelfs sterk aangedrongen op het stichten van openbare bibliotheken, zodat deze veronderstelling geen enkel aanknopings punt voor discussie biedt. Maar in de vier de en vijfde eeuw speelden bij de Christe nen in het Oosten de achterdocht en weer zin tegen de wetenschap wel degelijk een rol bij het vernietigingswerk. U herinnert zich wellicht de Alexandrijnse bibliotheek, waarover we enkele dagen geleden spraken? Dit was niet uitsluitend een biblio theek, maar een wetenschap pelijk centrum., gesticht in de 3de eeuw v. Chr. De Egypti sche koning Ptolemaeus had hier een aka- demie gesticht, die - om aan de Egyptische traditie te voldoen - in naam weliswaar onder leiding van een hogepriester stond, maar in de loop der eeuwen tot een zuiver wetenschappelijk instituut met een staf van ruim 100 professoren toas xdtgegroeid. Behalve de uitgebreide bibliotheek, waren er zalen voor studie en lezingen, een ster- rewacht, een dieren- en plantentuin en za len voor ontleedkunde. Door fanatieke Christelijke bisschoppen werd dit wetenschappelijke centrum echter tevens als een bolwerk van het heidendom gebrandmerkt zodat de bibliotheek in 390 door de patriarch Theophilus werd ver woest, uiteraard met grage medewerking van het opgehitste gepeupel. Weet u, tussen twee haakjes, dat er ver scheidene beroemde vrouwelijke wiskun digen zijn geweest? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2