Ontvoering was blijkbaar ongeorganiseerde onderneming Bouwkas Nederlandse gemeenten antwoordt bouwondernemersbond Van Krieken's ervaringen Opnieuw drie doden bij overval op Cyprus Bonn is begaan met de Bredase gevangenen Russen zouden Spandau willen opheffen Proef met TL-buizen in electrische trein Amsterdamse Beurs Zij acht zich geen gevaarlijke concurrent 7 Medewerkers van Lonardi gearresteerd Aanslagen aan de orde van de dag op het eiland Dossiers zijn echter al vijf jaar geleden overgedragen Kapitein van Rode leger vlucht naar West-Berliin Zeven doden op Malakka bij geheimzinnige ontploffing Drie van de vijf nazi-groten zouden de vrijheid krijgen Amerikaanse TV in Europa Architect Dudok geopereerd Na revisie in Haarlems centrale werkplaats Generaal Norstad in Nederland Wervelstorm maakte 300 slachtoffers in India DINSDAG 6 DECEMBER 1955 HOLLANDIA (ANP). De in Hollandia (Nieuw Guinea) teruggekeerde hoofdagent Van Krieken heeft het volgende verklaard over zijn ontvoering in 1954 door Indone sische infiltranten: „Op 21 October 1954 voer ik in een prauw naar Kaimana, toen de roeiers mij waarschuwden, dat zij motorgeronk hoor den. Enige tijd later werd een prauw zon der zeilen zichtbaar, die naar ik vermoed afkomstig was van Merauke. Op de vreem de prauw werden direct daarna de zeilen gehesen en men voer in onze richting. Mijn bemanning sprong over boord en vluchtte het bos in. Ik dacht, dat de prauw wel licht in moeilijkheden verkeerde en be sloot hulp te verlenen, vooral ook omdat een van de opvarenden, het type van een Papoea, mij vriendschappelijk toewuifde". Ik koesterde geen argwaan, aldus zeide de heer Van Krieken, en stapte aan boord. Enige minuten later kwamen tien perso nen uit het ruim en vroegen mij of ik wapens bij mij had. Ik werd daarop ge fouilleerd. Vervolgens werd ik naar het achterdek gebracht, waar hun leider op mij wachtte. Deze vertelde, dat hij en de overige leden van de bemanning van Ce- ram naar Nieuw Guinea waren gekomen om bescherming te zoeken. Ik antwoordde niet te kunnen helpen, doch wel contact met het bestuur te kunnen opnemen. Ik raadde hen aan door te varen naar de kampong Etnabaai. Op weg daarheen maakte de leider zich als Dimara bekend. Bij de kampong droeg hij de bemanning op de prauw stil te leggen. Ik had inmid dels argwaan gekregen en vroeg Dirama welke plannen hij met mij had. Reeds eerder was mij de vraag gesteld of Nieuw Guinea bij Nederland of bij Indonesië be hoorde. Toen de prauw stil lag gaf Dimara op dracht de bagage van de prauw, die de naam ..Warnar" droeg, aan land te bren gen. Uitgeladen werden rijst, twee mor tieren. egp brengun en munitie. Daarna werd het terrein verkend. Ik vroeg Dirama nogmaals, wat hij met mij van plan was waaroo hij antwoordde, afvoeren naar In donesië. Dimara voegde hier aan toe, dat ik geen angst behoefde te koesteren, daar Indonesië een democratisch land was. Vier personen bleven op de „Warnar" achter, waarna de Warnar koers zette naar Indonesië. Twee dagen later arriveerden wij in Dobo, waar ik werd ondervraagd. Ik kreeg te horen, dat ik naar Ambon zou worden overgebracht met het KPM-schip „Karossa". Op 29 October vertrok ik en oo 2 November kwam ik in Ambon aan. Hier werd mij alles gevraagd over mijn ontvoering en voorts over de infiltranten aan boord van de „Warnar". Zo werd mij gevraagd, of zij uniformen droegen en wa pens hadden. Mijn ondervrager, voorgevend niets met de georganiseerde infiltratie te maken te hebben, sprak over onverantwoordelijke elementen. Op de vraag, of ik terug kon gaan naar Nieuw Guinea en mij in ver binding stellen met het Hoge Commissa riaat. was het antwoord bevestigend. Voorts werden inlichtingen gevraagd over enkele militaire, kwesties ii> „Nieuw Guinea, die ik niet kon en wilde beant woorden. Tot 12 December verbleef ik in Ambon, alwaar ik nog enkele ongeregeldheden meemaakte. Daarna werd ik met een mili tair vliegtuig naar Makassar gebracht. Hier werd ik uitvoerig verhoord, waarna ik opgesloten werd in het provoosthuis en bewaakt werd door de militaire politie. Ik had tweeënccnhalve maand geen contact met andere personen en mocht mijn kamer niet verlaten. Op 7 Maart 1955 werd ik overgebracht naar Sunggoeh Minassa, waar ik wel bewaakt werd, maar niet was opge sloten en ook niet werd verhoord. Op 20 November werd ik overgebracht naar Dja karta, alwaar ik werd ondergebracht in de gevangenis. Ik kon niet met de andere ge vangenen spreken. Daar wex-d ik vele ma len ondervraagd. 26 November werd ik naar het Hoge Commissariaat gebracht. Hier ontving ik mijn paspoort en gezond heidspapieren. Vervolgens werd ik onder vraagd door de Indonesische procureur- generaal, die mij vroeg of ik niet in Indo nesië wilde blijven. Ik weigerde dit. Toen werd ik 2 December per vliegtuig naar Nieuw-Guinea gebracht," aldus het verhaal van politieman Van Krieken, die voorlopig te Hollandia rust zal houden, waar hem volledige medische verzorging wordt ge geven. BUENOS AIRES, (United Press) Uit Argentijnse politiekringen wordt gemeld dat drie hoge functionarissen uit de be- wfndsperiode van generaal Lonardi gear resteerd zijn. Officieel is hierover echter geen bevestiging uitgegeven. De gearres teerden zijn volgens de zegslieden de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken Amadeo. De vroegere minister van Voor lichting Goyeneche en de gewezen par ticuliere secretaris van Lonardi Achaval. Redenen voor de arrestatie werden niet op gegeven. Er wordt aan herinnerd dat Amadeo, Goyeneche en Achaval genoemd zijn in een communiqué van de huidige, regering waarin Lonardi en een aantal zijner mede werkers lankmoedigheid jegens het Pero- nisme werd verweten. Generaal Lonardi is op weg naar de Verenigde Staten voor een medische behandeling. (Reuter/AFP) De minister voor open baar en maatschappelijk welzijn, dr Molina, is afgetreden. De Pablo Pardo, wiens be noeming tot minister van Binnenlandse Zaken de inleiding vormde tot de val van de regering Lonardi, en generaal Bengoa, onder Lonardi minister voor Legerzaken, zouden in verzekerde bewaring zijn ge steld. Er kon geen officieel commentaar op deze berichten worden verkregen. - NICOSIA (Reuter) Een Cypriotische politieman, een burger en een lid van een Britse commandogroep zijn Maandag om het leven gekomen, toen zij bij het berg dorp Amiandos in een hinderlaag liepen. Een Britse militair werd zwaar gewond. Verzetslieden hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag een krachtstation te Karvoena met handgranaten aangevallen. Het station ging in vlammen op. De afge lopen zes weken zijn in het geheel zeven Britse militairen door aanslagen om het leven gekomen. Een Turkse agent heeft drie Britse mili tairen te Famagusta het leven gered door de lont van een bom uit te trappen, die op een tafel was geworpen in de hoofdstraat waaraan de militairen het noenmaal nut tigden. Twee bommen werden geworpen naar Britse militaire patrouillewagens in Famagusta. Een ervan ontplofte, maar richtte geen schade aan. Te Larnaca werd een bom in een ezelwagen op de markt gevonden. Een boekhandelaar in Limassol en zes tien inwoners van Lefkonico zijn in hech tenis genomen. Zij worden er van beschul digd lid te zijn van een „onwettige organi satie". De naam en het adres van de boek handelaar zijn gevonden op pakketten met het opschrift „boeken", die wapens en ont plofbare stoffen bevatten, welke tot de lading behoorden van het Griekse schip Aeolia dat Cyprus heeft aangedaan. Leerlingen van een middelbare school te Kyrenia zijn niet naar school gegaan uit protest tegen het sluiten van een school te Lefkonico. waar zich ongeregeldheden had den voorgedaan. Een meisjesschool te Athienou is door de politie gesloten omdat de Griekse vlag op het gebouw was ge hesen en pamfletten van de verzetsbewe ging op de muren waren geplakt. In te Nicosia verspreide vlugschriften worden de leerlingen van alle Griekse middelbare scholen opgeroepen, met ingang van Woensdag vier dagen van school te blijven. Boete In Lefkonico zijn functionarissen Maan dag de gehele dag bezig geweest met het verdelen van de boete van twintigduizend gulden over de mannelijke bevolking, die gouverneur Sir John Harding heeft opge legd wegens het vernielen van het post kantoor. De zeshonderd mannelijke inwo ners die het dorp telt, zullen aan de boete moeten bijdragen in verhouding tot wat zij bijdragen aan het schoolfonds. Vandaag wordt de boete geïnd. Van dorpelingen die weigeren te betalen, zullen eigendommen in beslag genomen worden en verkocht om aan het geld van de bijdrage te komen. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw van een nieuw postkantoor. Een totaal uit gaansverbod zal pas worden opgeheven als de boete betaald is. Nabij Boulogne zit de Nederlandse trawler „Nelly" onwrikbaar op de rotsen. Om het schip vlot te slepen zal men nu eerst de lading lossen, welk karwei nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Voor Januari denkt n. ;;x de „Nelly" niet in haar' element terug te kunnen brengen. (Van onze correspondent in Bonn) Men houdt zich in West-Duitsland thans bijzonder intensief bezig met het lot van de 39 oorlogsmisdadigers die nog in de gevangenis van Bx-eda zitten. Het West-Duitse ministerie van Buiten- lamtee- Zaken zal zich ernstig in de onlangs gepubliceerde straï-registers verdiepen. Volgens de Nederlandse ambassade te Bonn heeft het Auswartige Amt deze dossiers ten minste vijf jaar geleden van de Neder landse autoriteiten ontvangen. Een West-Duits sensatieblad, met een oplaag van meer dan twee millioen, meldt dat de West-Duitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. nog vóór Kerstmis met minister Beyen zal onder handelen over de mogelijkheid een Duits- Nederlandse „Gnaden Kommission" in het leven te roepen, om te onderzoeken of enkele van de gevangenen in vrijheid kun nen worden gesteld. Van officiële Neder landse zijde wordt een ontmoeting tussen Von Brentano en Beyen vóór 24 December op het ogenblik niet waarschijnlijk geacht. De drie Westelijke bezettingsmogenc!. heden hebben al enige tijd geleden hun medewerking verleend bij het oprichten van geallieerd-Duitse revisie-commissies, die de vonnissen van Duitse oorlogsmis dadigers nog eens grondig bestudeerd heb ben. Een aantal Duitse gevangenen is in vrijheidgesteld. Het ging echter uitslui- om gevangenen, die in West-Duitsland op gesloten wai'en. Het is niet uitgesloten dat mettertijd ook een Nederlands-Duitse com missie zal worden gevoi-md. In West-Duitsland wordt de mening ver kondigd dat enkele vonnissen van de in Breda zittende gevangenen te zwaar zijn in verhouding tot hetgeen zij hebben mis dreven. Het vriie liberale partijlid van de Bondsdag dr. Mende, die zich al eerder met het geval van de Bredase gevangenen heeft bezig gehouden, verklaart dat men verschil moet maken tussen echte misda digers en degenen die „het slachtoffer ge worden zijn "van een overijlde na-oorlogse justitie". Dr. Mende beweei't er van over tuigd te zijn dat de meeste in Breda zit tende Duitsers gratie hebben verdiend. Prof. dr. Oberlander. de minister voor het Vluehtelinsronwezen. heeft oo een pers conferentie verklaard, dat hii de stukseri. die betrekking op de processen hebben, graag wel eens zou willen zien om ze op zijn gemak te kunnen bestuderen. Hij zei dat hii het zeer zou toejuichen wanneer de aangelegenheid tussen beide landen gere geld zou kunnen worden. BERLIJN (United Press) Een kapi tein van het rode leger die diende in een tank-eenheid in Oost-Duitsland is naar West-Berliin gevlucht en heeft politiek asyl gevraagd. De kapitein kwam gister avond ongewapend in uniform over de zönegrens en meldde zich bij de West-Bex-- lijnse politie die hem weer overdroeg aan de Amerikaanse autoriteiten. Zijn naam werd vanmorgen nog niet bekend gemaakt. Zijn onderdeel is gelegerd in Stahnsdorf, een voorstadje van Oost-Bex-lijn. De politie droeg heip over aan de Amerikaanse autoriteiten omdat hij de zönegrens over schreden had in de Amei'ikaanse sector van West-Berlijn. Geen buitenlandse radio-uitzendingen in Zuid-Vietnam President Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam heeft alle buitenlandse radiouit zendingen in het land vex'boden. Volgens politieke waai-nemers is deze maatregel vooral gericht tegen het officiële Franse station „Radio France Asie". KOEALA LOEMPOER (United Press) Een geheimzinnige ontploffing heeft Maandag het leven gekost aan zeven per sonen in de omgeving van Alorstar (Noord-Malakka). De ontploffing ge schiedde in de omgeving van een nieuwe strategische luchtbasis, die bij Alorstar gebouwd wordt. De mirxisier van Defensie van Malakka, Humphrey, verklaax'de dat hangende een nader onderzoek nog niet is te zeggen, of er sprake is van een ongeluk of een communistische sabotagedaad. Er werden 23 personen gewond. Volgens de eerste berichten ligt een gebouw ge heel in puin en zijn twee andere zwaar beschadigd. (Van onze correspondent in Bonn) De Russen wensen in Berlijn het contact met de Westelijke geallieerden zoveel mo gelijk te vermijden. De bedoeling is ken nelijk Berlijn het karakter te ontnemen van een bezette stad. In Bonn doen hard nekkige geruchten de ronde, dat de Rus sen vooi'gesteld zouden hebben de gevan genis in Spandau (Noord-West-Berlijn), waar nog vijf vooraanstaande nazi's zitten, op te heffen en drie hunner de gewezen groot-admii-aal Dönitz, de ex-irijksminister vcor de Bewapening, Speer, en Hitiers minister voor Economische Zaken, Funk op vrije voeten te stellen en de twee ande ren elders heen te brengen. De vroegere rijksjeugdleider Baldur von Schirach zou zijn intrek in een andere ge vangenis nemen en de ex-plaatsvervanger van de Fiihx-er, Hess, zou in een inrichting voor zenuwlijders worden ondergebracht. Dönitz zou volgend jaar October vrij komen. Speer en Von Schirach pas tien jaar later. Funk's gezondheidstoestand is slecht. Hij is al eens tijdens zijn gevangenschap geopereerd. Hess zou geestelijk niet meer geheel toex-ekenbaar zijn. De Russen zouden al langer dan een week geleden dit voorstel ingediend hebben bij de Westelijken, maar deze hebben er nog niet op geantwoord. Dit wex-d in Bonn door de verdedigei-s van de gevangen zittende nazi's verteld. De Amerikaanse ambassade beweert dat haar daar niets van bekend is. Wanneer de gevangenis-commissie in Berlijn opgeheven wordt, zou dit zo goed als het einde van de inter-geallieerde samenwerking in Bei-lijn betekenen. Indien en zodra de Amerikaanse regering er 'toestemming voor geeft zal het Ameri- kaanse leger in Europa televisie-uitzendin gen gaan verzorgen. De uitzendingen hebben echter een zeer beperkte reikwijdte daar zij alleen bestemd zijn voor afgelegen militaire bases en niet verder zullen kunnen worden opgevangen dan binnen een straal van 15 kilometer. Bovendien zouden belangstellende buiten staanders hun TV-toestel'len moeten laten inrichten voor een ontvangst van 525 beeld lijnen. In Tripoli in Li bye is reeds een televisie station van het Amerikaanse leger in be drijf. Het eerste Duitse station dat met enige weken zou kunnen gaan uitzenden is gepi-ojecteerd voor de luchtbasis Bit- burg bij de Belgische grens. De architect W. M. Dudok heeft Maan dagmiddag in het Diakonessenhuis te Hil versum een galblaasoperatie ondergaan. De behandelende geneesheer is tevreden over de toestand van de heer Dudok. Naar wij vernemen is het electrisch treinstel 243, dat in de centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem kort geleden een algehele revisie heeft on dergaan, tevens voorzien van TL-verlich- ting. Deze verbetering oogst niets dan lof bij het reizend publiek, omdat het verschil met de oude verlichting bijzonder opvalt. TL-buizen zijn namelijk veel minder ge voelig voor spanningsvariaties dan gloei lampen. Bij het passei-en van baangedeel- ten zonder bovenleiding, zoals bruggen, wordt de treinverlichting automatisch van de motorgenerator overgeschakeld op de batterij, die, afhankelijk van de ladingstoe stand, soms een lagere spanning heeft dan de generator. Van gloeilampen vermindert de lichtsterkte dan enigszins, bij TL-bui zen merkt men echter geen verschil. Wij vernamen echter, dat het nog geens zins vaststaat dat nu al het bestaande elec trische gesti-oomlijnde materiaal van TL- verlichting wordt voorzien. Daar is name lijk een aanzienlijk kapitaal mee gemoeid en de directie van de spoorwegen wil eerst afwachten hoe de ervaringen zijn met dit soort verlichting in oud materieel. In nieuw materieel, zoals de blauwgelakte doorgaan de rijtuigen voor de getrokken sneltreinen tussen Holland en de landprovincies, wordt de TL-verlichtmg al toegepast. Genei-aal L. Norstad, plaatsvervanger voor luchtmachtzaken van de opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, is omstreeks half twaalf vanmor gen op het vliegveld Valkenburg bij Den Haag aangekomen, waar hij werd egroet door de Ghef van de Luchtmachtstaf, luit.- generaal waarnemer A. Baretta. Het gezel schap begaf zich hiex-op naar het ministerie van Marine, waar de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, een lunch aan bood. Tijdens deze bijeenkomst werden problemen op het gebied der luchtverde diging besproken, aldus vernamen wij van officiële zijde. MADRAS (United Press) Volgens In diase autoriteiten zijn Vrijdag tijdens een wervelstorm die een strook van tweehon derd mijl langs de kust van Zuid-India teistei'de, driehonderd mensen omgekomen Volgens onofficiële bronnen zijn er wel duizend doden te beti-euren. Maandag kwamen de eerste berichten uit het getrof fen gebied binnen. De regering van de staat Madras heeft een campagne bevolen om de bevolking van het gebied tegen besmettelijke ziekten te laten inenten. Ook zijn uitgebreide maatregelen getroffen om de bevolking vanuit de lucht van voedsel en medica menten te voorzien. V-V:. mmmmÊtÊ WmM* 3-314 Nederl '47 3% Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloei] Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever W'lton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'darn Rubber Huil. Amei Lijn N Scheepv Unie Phs. van ürnmeren H. V A Verg. Del' Mij en Amsteid Bank Ned Handel Mij Rotterö Bank Twenische Bank Anaconda Copper Bethlehem SteeJ U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99/, 99/ 346/ 317 338/ 380 486 316 364/ 353/. 203/ 485 271/ 684/ 655% 140 211/ 195/ 263 155 156 288 231/ 244/ 243 73/ 163% 59% 145 61% 34% Openings koersen 99\,« 99/ 346/ 319 338 380 486 316 364 354 203/ 488/ 272 688 660 140 2.10/ 195/ 263 154 156 288 230 244 O 243 73/ 169 59/ 145/ 62% 35 In Frankrijk zullen op 2 Januari verkiezingen woraen gehouden. Op de openbare aanplakborden zijn de rechten en plichten betreffende de verkiezingen aangeplakt. Zoals deze foto toont is er belangstelling genoeg. In een schrijven aan de Nederlandse pers heeft de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten gereageerd op de aanvallen, die sedert enige tijd in verscheidene dagbla den en periodieken worden gelanceerd op haar huizenbouw-methode. „Het betreft hier telkens uitingen van een georgani seerde actie, gevoerd door de Nederlandse Bond van Bouwondernemers. Alle bedoel de bijdragen, voor zover ons bekend, stam men namelijk uiteindelijk van deze Bond, deels in de vorm van ingezonden stukken, deels in de vorm van overdrukken uit het orgaan van de Bond, De Bouwondernemer. Op gezette tijden komt De Bouwonder nemer met een nieuw verhaal dat de actie gaande moet houden", aldus de Bouwkas in haar schrijven. Even later vervolgt zij: „De heer G. A. Wildschut, bouwondernemer te Utx-echt, heeft een uitgebreid adres aan B. en W. en raad der gemeente Apeldoorn gericht, een adres waax-in op uitex-st denigi'ei'ende wijze over de Bouwkas Nedei-landse Gemeenten gesproken wordt en de gemeente Apel doorn zelfs wordt aangeraden, met de Bouwkas te breken. Op een pex-sconferen- tie, die blijkens de dagbladen naar aan leiding daarvan te Apeldoorn gehouden werd, bleek door de aanwezigheid en de uitlatingen van de heer Valkenburg, secre taris van de Bond van Bouwondernemers, duidelijk, dat ook deze stunt als onderdeel van de actie van de Bond beschouwd kan worden". „Op het ogenblik dat de Bouwkas te ma ken kreeg met de bemiddeling bij de bouw van woningen voor meerdere deelnemers in complexen bijeen (praktisch de enige bouwmogelijkheid voor de deelnemers in stedelijke gemeenten), heeft zij zich de vijandschap van de bouwondei-nemei's op de hals gehaald. Wij kunnen voor de in spanning, die de heren zich getroosten, maar één verklaring vinden: men be schouwt de Bouwkas als een concux-rent en, blijkens de gi-ootte van de inspanning, als een gevaarlijke concurrent." „Alvox-ens nader op de kwestie van de „concurrentie" in te gaan, lijkt het ons ge wenst, de gang van zaken bij de verschil lende manieren van woningbouw kort te schetsen. Een bouwondernemer is tegelijk bouwer en verkoper van woningen. Wanneer hij een woningpi'oject onder handen neemt, moet hij trachten, de woningen aan de man te brengen. Boven de bouwkosten moet hij dus zijn reclame- en verkoop kosten rekenen, alsmede een bedrag voor risico's, die hij als verkoper heeft. Het dragen van deze risico's wordt pas aan- ti-ekkelijk voor hem, wanneer daar een flinke winstmarge tegenover staat. Boven tot levenslang veroordeelde gevangenen in de gevangenis te Giseh (in Egypte, krijgen op het ogenblik bepaalde faciliteiten in de vorm van korte uitstapjes (uiteraard onder goede bewaking). Deze twee foto's werden genomen bij de bekende pyramiden van Giseh. de koopsom, die, rekening houdend met al deze factoren, is vastgesteld, krijgt de ko per van een woning financieringsonkosten te betalen, alsmede eventueel de pi'ovisie van de makelaar, die bij de financiering heeft bemiddeld. De positie van de Bouwkas Nedexriandse Gemeenten is een geheel andex-e dan die van een bouwondernemer. Zij is noch bou- wer, nóch verkoper van woningen. Zij is een financieringsinstelling; voor wat de bouw van de woningen betreft, treedt zij op als behartiger van de belangen van de deenemei-s. Teneinde verantwoorde woningbouw voor de deelnemers te bevorderen (zo goed mogelijke bouw tegen zo laag mogelijk prijs) heeft zij een technische dienst in het leven geroepen, die inmiddels heeft mee- gewerkt aan de bouw van ruim 5000 wo ningen. De ervaring, bij deze bouw opge daan, wordt gebruikt om de kwaliteit van de woningen voortdurend cp te voeren en daarbij zoveel mogelijk nrijsverlagend te werken. Voor alle dednemerswoningen wordt gebruik gemaakt van een standaai'd- bestek, waarin zoveel mogelijk materialen en ondex-delen bindend voorgeschreven zijn, die door fabriekmatige lopende-band-ver- vaardiging hoge standaardkwaliteit aan lage prijs paren. Prijsverlagend wordt verder gewerkt door het inschakelen van technische calcu lators, die alle aannemers-inschrijvingen controleren en zox-gen dat de deelnemersn woningen gebouwd worden' tegen prijzen, die niet meer dan een x-edelijke winst voör de aannemer in houden. Wanneer met be middeling van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten nu een woningcomplex ge bouwd zal worden, heeft dit als volgt plaats. In een bepaalde plaatselijke afdeling komt onder de deelnemers de wens naar voren tezamen woningen te laten bouwen. De Bouwkas koopt dan voor deze deel nemers een bouwterrein en laat door een architect een bouwplan opzetten. Bij deze planopzet is de technische dienst van de Bouwkas ten nauwste betrokken, zodat zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van kostenbesparende normalisatiemogelijkhe den. Het plan wordt aanbesteed, hetzij openbaai-, hetzij aan een vei-tx-ouwde aan nemer onderhands, en de prijs wordt door de calculators gecontroleerd. Wanneer de calculators zowel als de deelnemers, waar voor gebouwd zal worden, met de bouw prijs en de kostenopzet accoord gaan, wordt de gunning voor de bouw afgegeven. Uit deze uiteenzetting blijkt duidelijk, dat men het woord „concurrentie" in de ver houding bouwondernemersBouwkas niet moet opvatten, als zou hier sprake zijn van identieke of vrijwel identieke licha men", aldus de Bouwkas. Over het begrip „stichtingskosten" schrijft zij: „Het thema van de artikelen en uitla tingen van de bouwondernemers is steeds hetzelfde: door het opzetten van kosten- vergelijkingen „bewijst" men dat de Bouw kas enige duizenden guldens duurder is. Ook hierbij treffen wij een foutieve iden tificatie aan, nl. van het begrip stichtings kosten in beide manieren van bouw. Men gaat uit van een bepaalde woning, die zo wel bij de Bouwkas als bij de bouwonder nemers dezelfde stichtingskosten zou heb ben. Nemen wij even aan, dat de bouw van dezelfde woning inderdaad plaats zou vin den (en dat de bouwondernemers dus ge bruik zouden maken van het Bouwkas- standaard-bestek en de Bouwkas-stan- daarddetails), dan is het begrip „stichtings kosten" in beide gevallen niet gelijk. Bij de Bouwkas woi'den de stichtingskosten gevormd door de (door onze calculaotrs gecontroleerde) bouwprijs van de aanne mer, vermeerderd met grondkosten, archi- tectkosten, financieringskosten en notaris- kosten. Bij de bouwondernemer worden de stich tingskosten (liever: de koopprijs) gevormd door de bouwprijs, vermeerderd met grond kosten. arohitectkosten. reclame- en ver- koopkosten, een risicopost en de winst. Hoe zouden deze bedragen gelijk kunnen zijn, vooral wanneer bij de bouwondernemers de koopprijs nog verhoogd moet worden met de (verzwegen) notaris-, financierings- en bemiddelingskosten?" „Het onjuiste uitgangspunt van de kos ten vergelijkingen, zoals wij dat hierboven geschilderd hebben, maakt de daaraan vastgeknoopte bei-ekeningen en conclusies totaal waardeloos", zo schrijft de Bouw kas. Het adi-es van de heer Wildschut aan de gemeente Apeldoorn en de mededelingen, op de persconferentie naar aanleiding van dit adres verstrekt, vormen, voor zover de Bouwkas op dit ogenblik bekend, de meest recente actie-uiting. Omdat de heer Wild schut naar aanleiding van deze geschiede nis door de Bouwkas in kort geding is ge dagvaard, acht zij het op dit ogenblik nog niet opportuun, nader op zijn beweringen in te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3