Stakingsleiders van Mijnmij. Curasao, Blasse en Stewart, voor de rechter Agenda voor Haarlem /"Hoe is het ontstaan?^ Geen loonsverhoging maar prijsverlaging Vijftig jaar geleden VERJAGEN DE HOEST l/ICKS Publiek wilde beschonken autorijder in het water duwen J Vele senatoren wensen: Wegpiraat in IJmuiden gegrepen Officier eist straffen van 8 maanden en 1 jaar Oprichtingsvergadering afdeling Kennemerland BBC-klankbeeld over vluchtelingenvraagstuk Kerkelijk Nieuws Examens Caribische commissie op Aruba bijeen Twee gewonden bij hevige botsing in De Bilt Amerikaanse journalisten in Moskou gewaarschuwd Belgisch-Nederlandse samenwerking op natuur- beschermingsgebied Washington vreest invloed van vergroot vakverbond Doven van sigarettenvuur leidde tot duik in de Keulse Vaart DE BREEVEERTIEN OPGAAN mm wêêm Lid van Amsterdamse onderwereld veroordeeld tot iy2 jaar Glenn L. Martin overleden Beverwijks meisje na botsing naar het ziekenhuis Examens Uit Haarlems Dagblad van 6 December 1905 L) i N S O A G 6 DECEMBER 1955 De officier van Justitie te Willemstad op Curacao mr. W. R. Boom heeft Woensdag tegen de voorzitter van de „United Mine- uorkers Union," J. A. Stewart, een jaar gevangenisstraf geëist en tegen de pen ningmeester, P. A. Blasse, acht maanden. Zij stonden terecht op beschuldiging van l,et verwekken van staking onder de werk nemers van de MUnmaatschappü Curacao te Nieuwpoort. De verdediger van beide beklaagden, de heer Rojer, bepleitte vrijspraak, aangezien hü de tenlastelegging niet wettig en over tuigend bewezen acht. Zijn verzoek tot on middellijke invrijheidstelling van beide beklaagden wees de rechter af wegens de mogelijkheid van vlucht. De rechter be paalde de uitspraak op een tijdstip over veertien dagen. Op de zitting, die bijna zes uur in beslag nam en die grote publieke belangstelling trok, was ook de waarnemend gezaghebber van Curasao, de heer C. D. Kroon, aan wezig. In hoeverre kan iemand die tot werk staking aanzet voorzien, dat van zijn han deling verstoring van de openbare orde door geweld of door bedreiging met geweld het waarschijnlijke gevolg zal zijn? Deze vraag werd door de officier van Justitie voorgelegd aan de rechter. Om het waar schijnlijke gevolg van verstoring der open bare orde door bedreiging met geweld aan te tonen, had de officier van Justitie mr. W. R. Boom, 30 getuigen in deze zaak gedag vaard. Van deze 30 konden twee verklaren, dat zij zich door uitlatingen van de be klaagden Stewart of Blasse bedreigd had den gevoeld. Van het bestuur van de Bond van Mijnwerkers te Nieuwpoort waren op 17 October voorts pamfletten uitgegaan, waarvan inhoud en strekking, volgens de officier, een sfeer van onrust zouden heb ben gekweekt. Diezelfde nacht brak er op het terrein van de maatschappij brand uit in een winkeltje. Hoewel het bewijs van brandstichting niet geleverd kon worden, oordeelde de officier het incident toch op merkelijk met het oog op het verstrijken van een door het bondsbestuur gesteld ultimatum, dat te middernacht afliep, en de komst van Koningin Juliana op Curasao in de morgen van de 18e October. Zowel Stewart als Blasse, die van hun recht tot vragen stellen aan de getuigen ruim gebruik maakten, ontkenden ooit be dreigingen te hebben geuit tegen werk nemers van de mijnmaatschappij. Allicht hadden zij de leden van hun bond in hun hoedanigheid van bestuursleden opgewekt niet te werken, daar het bestuur een sta king had afgekondigd, zeiden zij. Evenmin zou Blasse dreigende taal hebben gespro ken over de telefoon waarbij hij het woord bloedvergieten had gebruikt. Beide be klaagden betoogden het als hun plicht te beschouwen hun bondsleden te waarschu wen, de orde te bewaren en zich niet op maatschappijterrein te vertonen, aangezien het wel eens gebeurd was, dat de werk- ADVERTENTIE met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden— Vicks VapoRub! Probeer W MEDICINALE H0ESTB0NB0NS ,,d' Oprechte Amateur" Op Maandag 12 December te 20 uur wordt in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem de oprichtingsvergadering gehouden van de afdeling Kennemerland der Stichting „d'Oprechte Amateur". Deze Stichting, die 13 December 1954 werd opgericht, stelt zich ten doel het be vorderen van het zuivere amateurisme in Nederland op het gebied van: muziek, zang, voordracht, declamatie, toneel, cabaret, variété, alles in de ruimste zin, terwijl tevens de scheppende arbeid door amateurs op voornoemde terreinen zal worden gesti muleerd. Teneinde dit doel te verwezenlijken, or ganiseert de Stichting plaatselijke bijeen komsten van amateurs om een overzicht te krijgen van de beste prestaties. De AVRO is bereid gevonden haar mede werking te verlenen door amateuruitzen dingen te verzorgen met diegenen, die in Ge loop van het seizoen door de afdelingen ais de besten zijn aangewezen. Op de oprichtingsbijeenkomst zal één en ander nog nader worden uiteengezet, ter wijl er tevens gelegenheid is vragen te stel len. Ook zal het afdelingsbestuur op deze avond worden geïnstalleerd. DINSDAG 6 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", alle leeft., en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 7 en 915 uur. Frans Hals: „De onstuimige rebel", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke melodie", '4 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De 49e man", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wereldzee", 'eeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Cel 2455", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De onstuimige rebel", alle leeft, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw in het venster", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ■De zwarte wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onsterfelijke melodie", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De 49e man", 18 jaar, 2.30, en 9.15 uur. Gebouw Sint Bavo: 20 uur, Filmavond voor a.s. emigranten. gevers onrust uitlokten. Wat de dreigende toon, die de officier in hun pamfletten meende te bespeuren, betreft, verklaarden beklaagden, dat deze vlugschriften bestemd waren voor hun leden, die aan de staking deelnamen, en geen dreigementen inhiel den. Het tijdstip van de staking oordeelde Stewart inderdaad ongelukkig in die zin, flat het samenviel met de komst van de Koningin. Doch dit tijdstip was door de om standigheden opgedrongen en stond in ver band met het voorgenomen vertrek van de heer Vermeulen, president-commissaris der Mijnmaatschappij, naar Nederland. Wat de sfeer van onrust betreft, aldus beklaagden, deze werd veeleer door de maatschappij bevorderd door het organiseren van „strike breakers" en het niet willen ingaan op de talrijke verzoeken van de Bond tot onderhandelingen over het bestaande ar beidsconflict. Letsel aan niet-stakers kon beklaagden niet aangerekend worden, aan gezien zij hun leden juist aangespoord had den, zich disciplinair te gedragen en elk incident te vermijden. Aldus de twee be stuursleden van de „United Mineworkers Union." Dr. G. J. van Heuven Goedhart zal Za terdag de Nobelprijs voor de Vrede 1954 in Oslo in ontvangst gaan nemen, die aan zijn bureau het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de U.N.O. is toege kend. Hij heeft dit Commissariaat van de oprichting in 1950 af bekleed. Op de dag van de uitreiking om 5.30 n.m. Nederland se tijd, zal in de Home Service van de BBC een speciaal klankbeeld over het Vluchte lingenvraagstuk worden uitgezonden onder de titel „Kinderen der Mensheid", geschre ven door, Stanley Wright, werkzaam bij de Verenigde Naties, en Wilfrid Thomas, Australisch radiospreker en schrijver en medewerker van de BBC. Dit klankbeeld zal beschikbaar worden gesteld aan alle ledenlanden van de U.N.O. Het behandelt de doelstellingen en bereikte resultaten van het Bureau van de Hoge Commissaris, de voortdurende werkzaamheden op het gebied van rehabilitatie en de talrijke andere vraagstukken. Wilfrid Thomas is regisseur en verteller; het gedramatiseerde gedeelte zal worden gespeeld door een Engels gezelschap, welks leden voor het merendeel in dienst zijn van de Verenigde Naties. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Nunspeet: J. J. Boot te Delft; te Utrecht (als predikant met bepaal de opdracht): G. J. Derksen, ziekenhuis predikant en A. Dronkers, evang. predikant aldaar, die beiden dit beroep aannamen; te Oosterbeek (3e pred.pl.): Jóh. Poort te Kou dekerk aan de Rijn; te Finsterwolde (toez.): L. J. Huisman, vic. aldaar; te Zwaag- westeinde (toez): H. B. Oosthoek, vic. te Creil (N.O.P.); door de Gen. Synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (legerpred.): J. Wiersma, laatstelijk pred. te Beverwijk. Aangenomen naar Leersum: A. Baa? te L^ge-Zwaluwe; naar Beesd: G. den Boer te Waarde (Z.). Bedank't voor Ouder kerk aan de IJsel: J. G. Abbringh te Oos- terwolde (Geld.). Geref. Kerken Beroepen te Zonnemaire en te Nes: W. Dekker, cand. te Andijk-Oost. Bedankt voor Urk (3e pred.pl.): J. Bijleveld te Rijnsburg. Clir. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen: P. H. Seggelink te Zaandam. Utrecht. Doctoraal examen Rechtsweten schappen: P. J. J. Ballieux, Heerlen. Semi- arts-examen: G. Th. M. Mossers, Amsterdam; mej. W. J. Duvekot te Utrecht; P. J. F. M. Kuypers te Hilvarenbeek; J. Lekkerkerker te Amersfoort, mevrouw A. C. van de Wilk de Haan te Utrecht en T. D. D. Hoeksema te Leeuwarden. Arts-examen: W. B. Beumer te Utrecht, J. P. Doeleman, Utrecht, R. Th. Luyckx te Tilburg: G. J. H. de Mandt, Nij megen; A. van Schaik, Bilthoven; C. Sel- denrijk; Amersfoort en J. Weber te Nijmegen. Leiden. Doctoraal examen II Geneeskun de: mej. A. C. Nauta, Overveen; D. J. Dron kers, Middelburg; C. P. Sieburgh, Leiden; L. Stein (USA); B. Weisskopf (USA). Semi- arts-examen: mej. L. Cleton, Brasschaet (België); R. Giel. Den Haag; P. M. J. van der Haagen, Leiden; J. J. Hamming, Eind hoven; A. Muller. Leiden. Artsexamen: F. E. J. Bouricius, Den Haag; G. L. Ongkie- hong. Leiden; P. C. van der Toorn. Voorburg. Candidaatsexamen Klassieke taal- en Let terkunde: G. de Jong, Brantgum. Vandaag begint in de Sociedad Boliva- riana te Oranjestad op Aruba de 21ste ver gadering van de Cribische Commissie. Zij wordt geopend door de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. N. Struy- cken. De Caribische commissie is samenge steld uit vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en Ne derland. de vier mogendheden, die bezittin gen hebben in of betrekkingen onderhou den met Caribisch gebied. Op de Utrechtseweg in De Bilt is in de nacht van Zondag op Maandag een per sonenauto met een snelheid van ongeveer 80 kilometer tegen een taxi gebotst, waar van de chauffeur had gestopt om zijn pas sagier te laten uitstappen. Bij de botsing liep de taxichauffeur een hersenschudding op. De bestuurder van de personenauto, die naar de politie vaststelde, onder invloed van sterke drank verkeerde, liep geen letsel op. Terwijl de politie bezig was met het on derzoek naderde met grote snelheid een tweede personenauto. De politie gaf met rode lampen stoptekens, maar de bestuur der stoorde zich daaraan niet. Hij reed zonder vaart te verminderen door, raakte een 25-jarige busconducteur die zeer ernstig gewond werd, en botste daarna tegen de bij de vorige botsing reeds zwaar beschadigde taxi. De personenauto vloog in brand. Politie en omstanders wisten met grote moeite de bestuurder, een 25-jarige inwoner van Soesterberg, achter het stuur vandaan te halen. De man bleek ook onder de invloed van sterke drank te zijn. Hij verzette zich zo hevig tegen de politie dat het inmiddels toegestroomde publiek hem ter ontnuchte ring in een sloot zou hebben geduwd als de politie dat niet had weten te beletten. Hij wepd, evenals de bestuurder van de andere personenauto, een 48-jarige inwo ner van Zeist, in het politiebureau opge sloten. De busconducteur en de taxichauffeur zijn in ziekenhuizen te Utrecht opgenomen. MOSKOU (Reuter) De corresponden ten van het Amerikaanse persbureau „As sociated Press" en de „New York Times", zijn bij de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Moskou ontboden om een klacht in ontvangst te nemen over „grove verdraaiing" van de feiten in hun berichten over het recente decreet van de communistische partij en de Sovjet-ministerraad aangaande de archi tectuur. De correspondenten werden afzonderlijk ontvangen door het hoofd van de voorlich tingsdienst, Iljitsjev, die verklaarde, dat door hun „foutieve berichten in de Ameri kaanse pers en radio leugenachtige berich ten verschenen zijn met grove aanvallen op en beledigingen van bepaalde leden van de Sovjet-delegatie van bouwers die op dat ogenblik in de Verenigde Staten vertoef de". Amerikaanse bladen schreven dat Vla- sov, voorzitter van de Academie voor Ar chitectuur, „van zijn titels en onderschei dingen vervallen was verklaard en dat hij ontslagen was." Iljitsjev noemde dergelijke „verzinsels" in strijd met een normale toe stand en waarschuwde dat bij herhaling van dergelijke voorvallen maatregelen ge nomen zullen worden". De berisping volgde een maand na het incident. In het algemeen maken de Russen niet veel misbaar om een onjuist bericht. De Russische censuur is geen garantie voor de' jüisthèicL Censors latenïn gémoede twee of meer lijnrecht tegengestelde lezingen van berichten door. Toen Associated Press seinde, dat Vlasov in ongenade gevallen was, seinde United Press dat Vlasov niet in ongenade gevallen was. Al evenmin toont het Russische ministerie van Buiten landse Zaken veel lust, correspondenten te helpen bij het verkrijgen of uitleggen van nieuws. De twee centrale organisaties van de particuliere natuurbescherming in België en Nederland, het Nationaal Verbond voor Natuurbescherming (in België) en de Con tact-commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming (in Nederland) hebben te Vught (N.Br.) besloten tot de oprich ting van een Belgisch-Nederlandse Com missie voor Natuurbescherming. Het ligt in de bedoeling van de commissie het contact uit te breiden tot Luxemburg. De commissie stelt zich als taak: de ge zamenlijke bestudering van de natuurbe- schermingsprcblemen in de Beneluxlanden; een gemeenschappelijk optreden in natuur beschermingsaangelegenheden; het streven naar gelijkmaking van de wetgeving op dit gebied, alsmede de inventarisatie, het on derzoek, de bescherming en de bevordering van een gemeenschappelijk beheer van de natuurterreinen in het grensgebied. De commissie is als volgt samengesteld: voorzitter: jhr. mr. M. v. d. Goes van Na- ters (Ned.); ondervoorzitter: prof. R. May- ne (België); Belgisch secretaris: Herman Delaunois; Nederlands secretaris: mr. H. P. Gorter; leden: de heren Oh. Beaujean (België), drs. R. J. de Wit (Ned.), Jan Ja cobs (België), mr. Stan Smeets (Ned.), Walter van den Bergh (België), jhr. mr. E. W. J. van Weede van Dijkveld (Ned.). De Italiaanse P.T.T. heeft een nieuwe postzegel uitgegeven ter gelegenheid van de vijfhonderdste herdenking van de sterfdag van een van de grootste schilders van de Italiaanse renaissance. Fra Giovanni da Fiesole, beter bekend als Beato Angelico, die in Florence en Rome leefde en werkte. De zegel, welke een waarde heeft van 25 lire, is uitgevoerd in licht-blauw en geeft een gedeelte weer van een fresco in de Nicolina-kapel van het Vaticaan, voorstellend: „St. Laurentius verdeelt zijn rijkdom onder de armen". NEW YORK (Reuter-AFP) George Meany, tot nu voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond A.F.L., is bij acclamatie gekozen tot voorzitter van de A.F.L.-C.I.O. Walter Reuther, voorzitter van het andere grote vakverbond C.I.O., is gekozen tot vice-voorzitter. De nieuwe organisatie zal zich aan het twee-partijenstelsel houden. Meany zei, dat de vakbond een grotere politieke activiteit aan de dag zou leggen, doch dat de leden vrij zouden zijn te stemmen op de partij hunner keuze. Harold Stassen, speciaal assistent van president Eisenhower, heeft te Detroit de vrees uitgesproken, dat sommige vakver enigingsleiders hun positie gebruiken om hun politieke invloed te vergroten. Moge lijk zou de samenvoeging van de A.F.L. en de C.I.O. bijdragen tot een vergroting van deze „politieke belangstelling". Het verenigde verbond telt ongeveer vijftien millioen leden. Autobestuurder vergat zijn stuur Op de Weesperzijde te Amsterdam is de 23-jarige losarbeider K. R. uit Santpoort met zijn 21-jarige verloofde uit IJmuiden met zijn auto de Keulse Vaart ingereden. De jongeman rookte een sigaret waarvan plotseling vuur op zijn verloofde viel. De man sloeg het vuur uit en week daarbij met zijn auto naar rechts uit. Hierdoor kwam het rechtervoorwiel van de wagen in een hoop zand langs de berm. De wagen trok hierdoor nog meer naar rechts en zon der te remmen dook de auto de Keulse Vaart in. De jongeman slaagde er in snel het linkerportier te openen, vatte zijn ver loofde om haar middel en trok haar zo over het stuur heen naar buiten. Zwemmende bereikten zij behouden de wal. In een nabij gelegen garage werd het onfortuinlijke paar van droge kleren voorzien. De brandweer takelde de wagen, die ernstig beschadigd werd op het droge. Deze zegswijze betekent: de verkeer de weg opgaan, een losbandig leven gaan leiden. Vroeger werd ze ook ge bruikt in de zin van: met de Noorder zon vertrekken, in het bijzonder van kooplieden die failliet gingen, maar de betekenis heeft zich gewijzigd onder in vloed van de bekende Bijbeltekst die spreekt van de brede weg der zonde en het enge pad der deugd. Eigenlijk is de breeveertien de naam van een zandbank voor de Hollandse kust van Noordwijk tot Callantsoog, die zich vroeger tot voor Texel uitstrekte en waarop omstreeks veertien vaam water staat. De oorspronkelijke beteke nis is dus: met z'n schip op een zand bank lopen, verongelukken. Nu is de zin: zedelijk verongelukken. De tweede rijbaan op de beruchte Wiedbachtal-brug tussen Keulen en Frankfort, is thans voltooid. Van 1 Januari 1950 tot 31 Juli 1955 deden zich op en bij deze brug 462 ongelukken voor, welke in totaal 37 doden, 133 zwaargewonden en 349 licht gewonden eisten. De ongevallen waren voor het merendeel te wijten aan de steile helling van de verkeersweg voor en na de brug. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht omtrent de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1956. Vele leden zijn van oordeel dat wat de sociale politiek betreft, leniging van de woningnood voorop dient te staan. Zij plei ten verder voor verbetering van de arbeids voorwaarden. „De arbeiders", aldus deze leden, „ccmstateren een voortdurende stij ging van het nationale inkomen. Zij krijgen daarvan echter niet hun evenredig deel, hoewel zij toch ook hun bijdrage leveren tot verhoging van de productiviteit." De enige bevredigende oplossing van dit probleem onder de huidige omstandigheden achten deze leden een verlaging van de prijzen bij gelijkblijvende nominale lonen. De pogingen der regering, tot verlaging van prijzen te komen, leverden echter tot dusver slechts een zeer bescheiden uit komst op. Veel krachtiger druk zal volgens deze leden nodig zijn om het verzet in de kringen van de ondernemers en van de handel te breken. De winstmarges zijn, blijkens recente publicaties, vaak oneven redig hoog. „Daar in deze kringen zo wei nig blijk van zelfbedwang wordt gegeven, mag men van de arbeiders niet verwachten, dat dezen, wanneer het niet tot een merk bare prijsverlaging komt, zich wel zelf discipline zullen opleggen en zullen afzien van verdere looneisen, alsmede van andere desiderata ter verbetering van de arbeids voorwaarden. Hiertegen is aangevoerd, dat loonsverhoging in een tijd, waarin ernstig moet worden gerekend met de mogelijkheid van omslag in de conjunctuur, zij het op wat langere termijn, een gevaarlijke kant heeft, omdat een dan wellicht noodzake lijke verlaging van de lonen op grote moei lijkheden stuit", zo verklaarden deze leden. Hun voorkeur ging uit naar een politiek, gericht op prijsverlaging. Zo deze echter onvoldoende uitkomst oplevert, valt naar hun mening aan loonsverhoging niet te ont komen. Vele andere leden betreurden, dat de economisch gunstige tijd om de problemen van woningbouw en huur op te lossen, niet was gebruikt, en dat een deel der middelen, welke tot die oplossing hadden kunnen bij dragen, niet daartoe was aangewend. Wat de loonpolitiek betreft, achtten zij, nu het economisch bestel zich op zo gun stige wijze ontwikkelt, de tijd gekomen om de overheidsbemoeiingen op verschillende terreinen terug te brengen tot een zekere bewaking of controle en ruimer baan te maken voor een onder eigen verantwoor delijkheid te voeren beleid door de organen van het bedrijfsleven. Progressief en conservatief Deze leden brachten ook de betrekkingen tussen de onderscheidene politieke partijen ter sprake. Zij verklaarden de tegenstelling progressiefconservatief van de hand te wijzen, als zijnde irreëel en getuigende van onderschatting van het politieke inzicht der kiezers. Alle partijen zijn, aldus deze leden, conservatief in die zin, dat zij wensen te behouden, wat in de loop der jaren tot wel zijn van het volk was verkregen. Zij zijn progressief in die zin, dat zij streven naar een verdere ontwikkeling van het algemeen welzijn, inzonderheid ten bate van die groepen der bevolking, die het minste aan de verhoging van het algemeen welzijn hebben deel gehad. Het verschil tussen bepaalde politieke partijen in dit opzicht is, of men zijn pro gressieve verlangens wenst te zien ver wezenlijkt door uitbreiding van de over heidsbemoeiing en instandhouding van een duur en ingewikkeld apparaat, dan wel voor zoveel mogelijk door middel van de lagere openbare lichamen, de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie of samenwerking in de particuliere sector, al zal hierbij een zekere controle van overheidswege in vele gevallen onmisbaar zijn. Vele leden betreurden, dat de tweede Geneefse conferentie een grote teleurstel ling had opgeleverd. Hun ontbrak dan ook voldoend optimisme om aan te nemen, dat binnen afzienbare tijd de voorwaarden zouden zijn geschapen, noodzakelijk tot herstel van rust en welvaart in de samen leving der volken. Nog steeds toch blijkt bij tal van gelegenheden, dat verschillende staten hun eigen belangen laten gelden ten koste van het algemeen Europese belang. Hierbij komt, dat in vele landen de poli tieke strijd weer scherpe vormen heeft aangenomen. Wat de UNO aangaat, verklaarden deze leden, haar betekenis niet te onderschatten en gaarne te erkennen, dat deze organisatie op menig gebied vruchtbaar heeft gewerkt en nog werkt. Nochtans waren zij van me ning, dat de UNO in de laatste jaren in positief werk tekort is geschoten en aan prestige heeft ingeboet. De rechtbank te Amsterdam heeft de 34- jarige classificeerder W. W. P., die door de officier van Justitie „een gewaardeerd lid van de Amsterdamse onderwereld" werd genoemd, terzake van diefstal met braak tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De officier van Justitie had twee jaar geëist met bevel tot onmiddellijke gevan genneming ter zitting. Dit verzoek wees de rechtbank veertien dagen geleden echter af, ook nu verliet de veroordeelde nog als vrij man de zittingszaal. W. had hardnekkig ontkend zich schuldig te hebben gemaakt aan een diefstal, in de nacht van 22 op 23 Februari 1953, in een gemeentelijk laboratorium aan de Maurits- kade, waarbij een filmtoestel, een camera en een bedrag van 1400 verdwenen. De bewuste camera was geruime tijd later op Nieuw Guinea van de toenmalige bezitter gestolen en door deze diefstal kwam de zaak aan het rollen en voor het gerecht. BALTIMORE (United Press) Glenn L. Martin een van de pioniers der Ameri kaanse vliegtuigindustrie, is Zondag op 69- jarige leeftijd te Baltimore overleden. Mar tin, die een van de grootste Amerikaanse vliegtuigfabrikanten was en sinds vele ja ren grote regeringsopdrachten kreeg, stichtte in 1909 een van de eerste vliegtuig fabrieken in de Verenigde Staten. Hij werd een van de voornaamste leveranciers vgn de Amerikaanse luchtmacht. President Roosevelt onderscheidde hem in 1932 met de „Collier Trophy" wegens zijn uitnemende verdiensten voor de aero- nautica. Op Sinterklaasavond omstreeks half vijf is bij de IJmuidense Hoogovens de 29-jari- ge Haarlemse metselaar W. C. 't H. gear resteerd, die in een dolle rit diverse ernsti ge overtredingen pleegde en het 16-jarige Beverwijkse meisje W. G. S. aanreed op het fietspad langs de Wenckebaehstraat, waardoor het kind op deze feestavond met een hersenschudding en een hoofdwond in het Rode Kruisziekenhuis belandde. De chauffeur, die zonder rijbewijs in een bejaard vrachtautootje onder Zuidhollands nummer reed, gaf om te beginnen een van rechts, van de Staalhavenweg komende be stelwagen geen voorrang maar stoof, om brokken te voorkomen, het fietspad op, waar hij 20 meter verder een lantaarnpaal ramde. Dit deerde de metselaar echter niet, met het gevolg, dat hij verder racete over het fietspad en de 16-jarige Bever wijkse aanreed. Met haar op het spatbord is de vandaal 14!/2 meter verder gereden, waarna zij er af viel en in totaal had hij 68 meter nodig om na het kruispunt tot stilstand te komen. De „bestuurder" deelde de politie mee, dat hij nog nooit een rij bewijs had bezeten, omdat hij „toch bij donker wegging en bij donker thuiskwam, zodat hij het er maar op waagde". De man is na verhoor op vrije voeten gesteld omdat er geen wettelijke mogelijk heden waren hem in bewaring te houden. De Velsense verkeerspolitie verzoekt de be stuurder van de bestelwagen zich bij haar te willen melden. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Docto raal examen Politieke en Sociale Weten schappen L. van der Land, Amsterdam; F. Grunfeld, Eindhoven. Groningen. Doctoraal examen Letteren en Wijsbegeerte (Nederlands): G. W. K. J. van der Zee, Groningen. Nijmegen. Baccalaureaatexamen Wijs begeerte: pater H. Maathuis, Nijmegen. Doc toraal examen Paedagogiek: mevrouw H. W. E. M. EldersBijvoet, Assen. STOCKHOLM. Volgens tot hier doorgedrongen berichten zou de toestand in Rusland, vooral in de groote steden, onheilspellend zijn. In Sebastopol zijn de matrozen aan het muiten geslagen en hebben de roode vlag op alle schepen geheschen. De forten openden het vuur en nadat drie kleinere schepen in den grond geboord waren, heschen de mui ters op den kruiser „Otchakoff" de witte vlag. Een kwartier later openden de kanons van den kruiser weer het vuur. De forten schoten daarop den bodem in brand, waarna de muiters, tweeduizend in getal, zich overgaven. Bij de vuur gevechten waren bijna duizend schepe lingen gekwetst. In Petersburg wordt een verbazing wekkend aantal gewelddadigheden ge pleegd door met knuppels gewapende vagebonden, die voorbijgangers van hun bezittingen en soms van het leven be- rooven. Er zouden heftige tooneelen zijn voor gevallen tusschen den Tsaar en Groot vorst Wladimir. De lakeien, bedienden en koks in het paleis zijn in staking gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5