Sint Nicolaas bezocht Maandag Haarlemse schoolkinderen Vlees hoóit erbij llliliÉlali Zure tulpen-kwestie beheerste discussie in Krelagehuis Kort en bondig „Maatschappelijke Steun en Voorzorg" heeft vele aspecten Stille Armen U bent in a de wolken met^ V een Dakota Grote belangstelling voor jeugdconcert De Tulp" vergaderde in Haarlem G. van der Maarel als voorzitter opgevolgd door Chr. Eggink jr. *jBrieven aan de redactie TAXI? TEL. 13.300 Zandvoort DINSDAG 6 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE GOURAN r Binnenbrand in Heemstede Auto's in botsing nabij Buitenrustbrug FEDERMANN Burgerlijke Stand van Haarlem Sint op bezoek bij „De Zonnebloem" .Sint Nicolaas bezocht „Het Vondelkwartier" Chr. Ger. Kerk in Haarlem-Noord Hoe 't ook zij Wegennet in provincie Noordholland Jubilaris J. de Vos koninklijk onderscheiden Lofwaardig initiatief met veel medewerking beloond Duizend bejaarden vieren Kerstfeest Biljartkampioenschap tweede klasse libre Belgische zeelieden zetten café's op stelten Burgerzindag in Bloemendaal Drie weken geëist tegen Kamerlid wegens auto rijden onder invloed Vrouw door trein aangereden Amsterdamse, verdacht van diefstal, aangehouden Jongetje in Zandvoort aangereden VANDAAG zetten wij een ons dierbare traditie voort. Want als een traditie mag men. meer dan twintig jaar nadat daartoe het initiatief werd genomen, de inzameling voor de Stille Armen te Haarlem wel be schouwen. Voor velen immers betekent deze jaar lijkse actie meer dan één collecte temidden van talrijke andere. We hebben de erva ring, dat menige Haarlemmer de Kerst inzameling voor de Stille Armen opvat als een blijk van solidariteit, waaraan de mens altijd behoefte gevoelt, om het even of het nu om de gevers of om de ont vangers gaat. Hier en daar wordt nogal eens de vraag gesteld of de inzameling voor de Stille Armen nog wel zin heeft in deze tijd van steeds voortschrijdende sociale voorzie ningen. Het antwoord daarop moet luiden, dat er in alle tijden Stille Armen zijn ge weest en zullen blijven. De benaming moge dan al een negentiende eeuwse klank heb ben gekregen, de zaak zelf is nog altijd van een schrijnende actualiteit. Want hoe goed en doeltreffend onze sociale zorg ook moge worden zij zal nooit in staat zijn in alle bijzondere gevallen, alle onverwachte of ongeweten noden te voor zien. Er zijn nu een keer situaties waarin geen enkele regeling voorziet en er zijn ook gevallen van bittere nooddruft en van veel verzwegen leed, dat slechts bekend is bij een heel kleine kring van vertrouwden. Het zijn vooral deze laatste gevallen die het meest tot onze verbeelding spreken en men zou er verkeerd aan doen te denken, dat de verhalen over mensen, wier levens ruimte verengd is tot een enkele kamer en die voor wat afwisseling en wat fleur in hun bestaan zijn aangewezen op de gulheid van familie of kennissenkring, slechts uit sentimentaliteit voortspruiten. Predikanten en pastoors weten wellicht beter dan wie ook, hoevelen een monotoon en teruggetrokken bestaan hebben, omdat zij zelf de lasten van hun beperkte mate riële omstandigheden willen dragen. Daar in kan vaak veel grootheid van karakter schuilen. Maar juist in de maand Decem ber, voor de meesten onder ons immers de tijd van de huiselijke gezelligheid, van geschenken, van blijmoedigheid, voelen ook de Stille Armen hun gemis het pijn lijkst. De Kerstinzameling voor de Stille Ar men betekent daarom meer dan de moge lijkheid een welkome gave in geld of goed te verstrekken aan hen die in kommervolle omstandigheden verkeren. Veel belang rijker is immers, dat zovelen daardoor blijk geven aan hun medemensen en hun leed te denken en willen tonen dat zij met hun lot begaan zijn, dat zij met Kerst mis een lichtstraal willen doen schijnen in die huizen waar het anders kil en een zaam is. De kansen om een zo groot mogelijk aantal medeburgers daarin te doen delen zijn beter dan ooit. In vele gezinnen im mers heerst een zekere welvaart en een ieder moge bedenken dat de zegswijze „Wie goed doet goed ontmoet" ook voor omkering vatbaar is. Mogen daarom velen in deze dagen de weg vinden naar onze kantoren. Grote Houtstraat 93 of Rijks straatweg hoek Soendaplein. dan wel zich ons gironummer 273107 herinneren. Hun giften zullen in dankbaarheid worden ont vangen. Maandagavond om kwart over acht is er een brandje uitgebroken in een huis aan de Burgemeester Van Lennepweg in Heem stede. In de keuken van het huis stond namelijk een pan met vet op het gas en de bewoners, die in de huiskamer waren, roken op een gegeven moment een sterke brandlucht. Zij zagen, toen zij in de keuken kwamen, dat de inhoud van de pan in brand stond. De bewoner pakte het pan netje van het vuur en wierp het paar bui ten. Daarbij brandde hij echter zijn han den, terwijl zijn echtgenote het vet over de benen kreeg. De brandweer, die even later arriveerde, behoefde niet meer op te treden. De schade die dit brandje in de keuken heeft veroor zaakt, wordt geschat op ongeveer twee honderdvijftig gulden. Nabij de Schipholweg in Haarlem-Oost is Maandagavond omstreeks tien over zevenen een botsing ontstaan tussen twee auto's. Op de Schalkwijkerweg reed in Zuidelijke richting een auto, bestuurd door een eenendertigjarige varensgezel en naast hem zat. een instructeur. Bij het naderen van de Schipholweg kwam van de Buiten rustbrug een auto. De leerling-bestuurder wilde stoppen om de andere auto voorrang te verlenen.maar in plaats van op het rem pedaal te trappen, drukte hij het gaspedaal in. Een botsing volgde, waardoor de auto's zwaar beschadigd werden. De mede-inzit tende van de auto, die op de brug reed, kwam in aanraking met een ruit. Hij liep wonden op aan het hoofd en aan zijn knieën. Nadat hij in de Mariastichting was verbonden, is de gewonde naar huis ver voerd. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B HAARLEM, 5 December 1955 ONDERTROUWD: 5 Dec., G. A. Steenvoor den en M. H. Willems. BEVALLEN van een zoon: 2 Dec., G. C. M. LaanDijkzeul; M. W. SmolenaarsBel terman: 3 Dec.. M. A. H. van RoodeSooor; A. G. van der MeijdenBosch; M. H. Vlaar Houweling; L. CroonMatzen; 4. Dec., J. A. HoogduinWempe; 4. Chr. M. Nieu wer!—-Zonneveld; M. J. E. Nobels—van den Dries. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., J. A. HeneweerBühl; J. J. M. van Beren donk— Jurriëns; 3 Dec., R. RcnkemaZwiers, J. M. E. Vosvan Riessen; 1 Nov., C. den HaanPreuninger; C. H. MeinemaBakker; M. J. E. Nobelsvan den Dries; A. M. J. AugustinWubbe; Chr. J. Pollmann Vroom. OVERLEDEN: 2 Dec., J. Schreuder, 65 j., Rijksstraatweg; 3 Dec., W. G. A. M. de Jong, 63 j„ Twijnderslaan; J. H. Schouten, 51 j., Maerten van Heemskerkstraat; 4 Dec., J. van Vliet. 76 j„ Bilderdijkstraat; J. L. A. Croes, 43 j„ Teding van Berkhoutstraat; J. A. Schelling, 66 j., Kamperlaan. De kinderen van de eerste klassen van de openbare, Doopsgezinde en buitenge wone scholen te Haarlem zaten Maandag in het Concertgebouw vol spanning op St. Nicolaas te wachten, terwijl de voorzitter van de Onderwijzers-St. Nicolaascommissie der Onderwijzersverening, de heer A. H. Bloem, hen rustig toesprak. De spanning steeg, toen een kist aan een touw op het podium zakte en enige jongens naar het podium werden geroepen om te zien of Zwarte Piet, die het vorig jaar op dezelfde wijze was gearriveerd, wellicht in deze kist zat. Daarbij wekte het ongerust heid, dat de kist aanzienlijk kleiner was dan het vorig jaar. Zij bleek overigens leeg te zijn. Terwijl de heer Bloem nieuwe ver onderstellingen stond te maken, omklem den plotseling een paar armen uit het 'souf fleurshok zijn benen. Dat was het eerste teken van de aanwezigheid van Zwarte Piet, die zich even later in paniekstemming op het podium hees en hakkelend van el lende mededeelde, dat de politie zijn fiets in beslag had genomen, omdat geen bel, geen rem, geen lamp en geen dynamo er op zaten. Op dat moment werd achter in de zaal de gestalte van Sinterklaas zichtbaar, die zich vervolgens op zeer geanimeerde wijze met „zijn lieve kleinen" bezighield, totdat hij telefonisch naar Eindhoven werd ge roepen. Maar hij had voldoende speel- en snoepgoed achtergelaten om al de kinderen gelukkig te maken. Aan het eind van de middag zaten zij ademloos in donker naar het witte doek te kijken, waarop vele span nende gebeurtenissen werden geprojec teerd. Prinses Marijk esc hooi Al enige jaren zorgen leerlingen van het Christelijk Lyceum er voor, dat de meisjes en jongens van de Prinses Marijkeschool (Christelijk buitengewoon lager onderwijs) feest hebben op 5 December. Voor het eerst kwamen de kinderen in de aula van het Marnix van St. Aldegonde-lyceum aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord bijeen, waar voldoende ruimte was voor de jeugd en voor de ouders. De heer J. Mol komt hoe langer hoe dichter bij zijn nieuwe school in Delftwijk, die binnenkort in ge bruik wordt genomen. Voor de toekomst heeft hij dus geen moeilijkheden wat de plaats van de viering van het St. Nicolaas- feest betreft. De komst van Sint Nicolaas met zijn knecht was natuurlijk het hoogtepunt van het feest. Hij bleek goed ingelicht over de prestaties van de jeugd, maar hij wist niet, dat de leerlingen in staat waren leuke zangspelletjes op te voeren. Dat verliep vlot en een aandeel in het succes hadden de onderwijskrachten van de school, die de spelletjes ingestudeerd hadden. Voorts brachten twee jongens harmonica-muziek ten gehore. Tot besluit van het programma trad een goochelaar op, die de jeugdige bezoekers aangenaam bezig hield. De leerlingen van het lyceum hadden medewerking verleend door het aanbieden van geschenken. Toen de meisjes en jon gens van de Prinses Marijkeschool huis waarts keerden, ontvingen allen een ca deau. Ook was er speelgoed voor de klas sen. De heer Mol heeft de voorzitter van de schoolvereniging dank gezegd voor hetgeen de leerlingen ook dit jaar gedaan hebben ten behoeve van de school. Maandagmorgen bracht Sint Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan het Rust en Verpleeghuis „De Zonnebloem" aan het Westerhoutpark in Haarlem. De Sint memoreerde in zijn toespraak, dat de wijze van verpleging perfect is en lang niet in overeenstemming met de gel delijke vergoeding welke de gemeente ver strekt. Hij sprak een opwekkend woord tot de bedlegerigen, onderhield zich per soonlijk met de patiënten en was royaal met zijn gaven, want voor ieder was een geschenk meegebracht. De directie was volgens Sint Nicolaas in goede handen en het talrijke personeel verricht een bijna bovenmenselijke taak. Vooral door dit laatste was de Sint zeer getroffen en hij zou gaarne meer aandacht voor dit nobele werk zien. Na zich in de keuken en op de adminis tratie van het huishoudelijk beleid op de hoogte te hebben gesteld, vertrok de Sint met zijn knecht, uitgeleide gedaan door dankbare verpleegden, de directie en het personeel. ADVERTENTIE Heeft U wintervoorraad Aardappelen Bestrooi deze dan met CONSERVASEPT. Ze blijven hard en spruiten niet. Zaadh. JAN ROOZEN, Spekstr. 5, Tel. 16061 Ongeveer vierhonderd kinderen van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten in de leeftijd van 4 tot en met 6 jaar hebben veel genoegen beleefd aan de feestmiddag, die het bestuur van deze speeltuinvereniging ieder jaar ter ere van Sint Nicolaas organiseert. Het programma omvatte naast de op voering van het vrolijke poppenkastspel „Hoe Jan Klaassen de zieke koning weer beter maakte" ook een bezoek van Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht. De Sint liet verscheidene kleine „boos doeners" op het matje komen, maar tot hun opluchting bleef de gard achterwege en bleef de straf beperkt tot het zingen van een liedje. Aan het slot van de mid dag ging ieder kind met een buidel gevuld met vele lekkernijen naar huis. Voor de grotere kinderen is er op Zater dag 10 December een filmvoorstelling in de Wethouder Westerveldschool aan de Over- tonstraat. Ds. N. W. H. Velema te Eindhoven, die beroepen was als predikant bij de Christe lijk Gereformeerde Kerk in Haarlem- Noord, heeft voor dit beroep bedankt. ADVERTENTIE Soep met krècht is „Soep Compleet"! Haal voordelige kant-en-klaarpakket bij Uw slager. Publicatie van de verenigde slagers In Haarlem en omstreken Van het ongeveer 377,6 km lange net van secondaire wegen voor doorgaand verkeer, in beheer bij de provincie, zijn thans 327,2 km gereed; 11,6 km in uitvoering en 38,8 km in voorbereiding. In de periode van 1 Augustus 1954 tot 1 Augustus van dit jaar zijn 175 bruggen voltooid; twee bruggen zijn nog in uitvoe ring, maar nagenoeg gereed. Het gedeelte van de weg HaarlemBui tenhuizen is tussen de Nieuweweg en de Rijksweg HaarlemAmsterdam nog in uit voering. Het grondwerk hiervan is gedeel telijk gereed en het rijwielpad is in ge bruik genomen. Vandaag viert de heer J. de Vos de dag waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, waar hij thans als offsetdrukker werkzaam is. Hedenochtend deelde ten kantore van de directie de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, de jubilaris mede dat hem door de Koningin de bronzen médaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau verleend was. De heer Enschedé prees in hartelijke woorden de ijver en toewijding waarmee de heer De Vos gedurende de afgelopen veertig jaar zijn werk in dit bedrijf ver richtte' en hij overhandigde hem vervol gens een geschenk onder couvert en een Perzisch tafelkleedje. De huldiging werd daarna voortgezet in het Johez-huis aan de Jansstraat, waar een collega van de jubilaris, de heer M. Poel man, namens de jubileumcommissie een fraaie actentas aan de jubilerende offset drukker overhandigde, nadat hij in een zeer persoonlijk en waarderend toespraakje de heer De Vos als een goed collega had ge kenschetst. Nadat ook de heer H. van Hou ten uit naam van de collega's het woord gevoerd had, bracht tenslotte de heer A. Schippers, bedrijfsleider van de afdeling offsetdrukkerij, in een hartelijke speech zijn welgemeende gelukwensen over. De echtgenote van de jubilaris ontving tijdens de huldiging een fraai bloemstuk. De jubilaris brengt deze feestelijke dag verder te zijnen huize aan de Amsterdam sevaart 236 door. ADVERTENTIE 85 ct per pakje Kunstkring Bloembollenstreek Op Dinsdag 13 December concerteert voor de Kunstkring Bloembollenstreek het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Marinus Adam in de grote zaal van „Treslong" te Hillegom. Op dit concert zal het orkest uitvoeren „Een nacht op de Kale Berg" van Mous- sorgsky en de Vijfde Symphonie van Beet hoven. Als solist treedt op de pianist George van Renesse met het eerste Piano concert van Tsjaikowsky. Op de middag aan deze uilvoering voor afgaande zal het Noordhollands Philharmo nisch Orkest een concert geven voor de leerlingen der Uloscholen in de bloembol lenstreek. Dit is voor de Kunstkring een experiment, te meer waar deze instelling geheel zonder subsidie werkt en dus geheel de kosten moet dragen. Maar gedachtig aan de spreuk „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" heeft het Kunstkringbestuur het er op ge waagd. De wijze, waarop dit initiatief begroet is en de medewerking die met name door de hoofden der scholen in de bollenstreek is verleend om het te doen slagen, heeft het Kunstkringbestuur er van overtuigd, dat het hiermee een goede greep heeft gedaan. Meer dan achthonderd jongeren zullen Dinsdagmiddag 13 December in de zaal van „Treslong" luisteren naar een uitvoering van de serenade „Een kleine nachtmuziek" van Mozart, de ouverture „Leonore III" van Beethoven en „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky. De dirigent, Mari nus Adam, die in dit opzicht zijn sporen reeds verdiend heeft, zal een toelichting geven op de verschillende werken en de jeugd vertrouwd maken met de instrumen ten van het orkest. Het ligt in de bedoeling van het Korps HaSrlem Centrum van het Leger des Heils een Kerstfeest te houden in het Concert gebouw voor 1000 ouden van dagen. De voorbereidingen zijn in een ver gevorderd stadium gekomen en er zal een goed ver zorgd programma worden aangeboden. Be halve muziek en zang en het optreden van een balletgroepje, zal de pas uitgekomen Leger des Heils geluidsfilm „Op mars" vertoond worden. Verder zullen de ouden van dagen getracteerd worden. Ook wor den de zieken en minder bedeelden niet vergeten. Er is voor het verwezenlijken dezer plan nen veel geld nodig. Een collecte wordt gehouden op 6, 7 en 8 December en ook zal er op 15, 16 en 17 December, een ge luidswagen rijden. De Kerstpotten zullen op enkele plaatsen in de stad staan op 19. 23 en 24 December. In café H. J. van Trigt aan de Rijks straatweg 360 in Haarlem wordt van 12 tot en met 18 December door de biljartvereni ging Het Noorden het tournooi gespeeld om het biljartkampioenschap tweede klasse libre 1955—'56 van het district Haarlem van de K.N.B.B. De deelnemers zijn: J. Handgraaf. ('t Noor den, Haarlem'!; R. de Haas (Excelsior, Be verwijk); M. van Kuppenveld (Insulinde, Haarlem): J. Scholten (Insulinde, Haarlem); N. Akkerman, (T Kruispunt, Haarlem); R. Bloemendaal (Sc'neiwijck, Beverwijk); J. van Graas ('t Hof van Holland. Haarlem)); Ch. Broertjes. (Haarlem-Noord, Haarlem). Maandagavond om tien minuten voor half twaalf verzocht een caféhouder in het centrum van Haarlem aan de Radio Auto Dienst assistentie omdat enkele passagie rende Belgische zeelieden, die onder in vloed in zijn café waren verschenen, had den gedreigd de gehele inventaris kort en klein te slaan wanneer zij geen drank kre gen. Toen de wagen van de RAD bij het café verscheen waren de zeelieden al weer verdwenen, maar nauwelijks een half uur later werd de politie weer gewaarschuwd door een andere caféhouder, die dezelfde Belgen in zijn zaak had gekregen. Opnieuw rukte de radiowagen uit, maar weer was deze assistentie niet noodzakelijk, want de Belgen werden door hun eigen schipper, die nog geheel nuchter was, in een taxi geloodst. Daarna werden de vro lijke zeelieden weer naar IJmuiden, waar hun schip lag, vervoerd. 99 Verkort weergegeven) Interscholaire circulaire Met verbazing las ik in uw blad een stukje over het „Tiende Interscholaire Jeugdtournooi". U schrijft hier: ....In een bijzonder fraaie en met kennelijke zorg uitgevoerde circu laire Toen ik echter deze folder in handen kreeg en de eerste pagina bekeek, viel mij het eigenaardige type letter op, waaruit deze gezet was. Het lijkt me beslist geen boekdruk. Het voorwoord van de heer Geluk is zo danig in elkaar geperst, dat het geheel niet erg esthetisch aandoet. Verder vind ik het storend dat tekst en advertenties in letter grootte gelijk zijn. Wat de woorden betreft, valt mij de vreemde spatiëring op. Is dit soms de moderne richting der typografie? Als leek zou ik gaarne de me ning van ter zake kundigen hierover ver nemen. LEERLING RIJKSKWEEKSCHOOL (Wij hebben zeker niet bedoeld te zeggen, dat wij te doen hadden met een vlekkeloos voorbeeld van typografie; wel, dat het ons verheugt dat het lnterscholair comité is afgestapt van de min of meer „ambtelijke" vorm waarin de circulaires va.i vorige ja ren waren gegoten. - Red.) De voorzitter van de vereniging „De Tulp," de heer G. van der Marei, opende Maandag in het Krelagehuis te Haarlem de algemene vergadering van deze vereniging door een beroep te doen op alle kwekers om vooral allè 'zorgèn aan het product té besteden. Door het bezoek van de monster- tuinen en de bróèiproevenbedrijven en door het zenden van het personeel daarheen kan men veel leren. Meer en meer dringt het besef door, dat de kwekerij en de handel dichter bij elkaar dienen te komen. Hij dankte de directeur van de Keuringsdienst, de heer Limburg, voor het vele werk, dat deze voor de verbetering van de kwaliteit doet. Zoals bijna gebruikelijk is, wees de heer Van der Marei al weer op de klachten over de vroege broei. Om deze te onder zoeken zijn de keuringsdiensten en het laboratorium er toe overgegaan monsters van partijen uit exportschuren te trekken en deze te behandelen ter controle. De vergadering verliep, zoals'te verwach ten was bij de tegenwoordige constructie van de vereniging zeer vlot. De discussie^" hadden al plaats gehad in de kringverga deringen. de te kiezen personen waren ook al zo goed als bekend, omdat alle stemmen al voor de vergadering door de kringbe- sturen waren doorgegeven. De heer Jac. Th. de Vroomen zal zijn zoveelste benoe ming voor het bestuur in de brievenbus vinden en de heer Chr. Egging Junior zag zich tot voorzitter gekozen. Strengere bloemenkeuring De heer Van der Marei heeft als aftre dende voorzitter vele woorden van dank gesproken. Het voorzitterschap heeft hem door de reorganisatie veel werk en tijd ge kost, maar hij had het met liefde gedaan en gegeven. De algemene voorzitter, prof. Van Slogteren, ir. Vlag, de heer Limburg hebben hem het werk gemakkelijk gemaakt terwijl de heren Voors, De la Mar en Dijks man, een reizend gezelschap geworden door al die kringvergaderingen, een prettige steun zijn geweest. De rondvraag leverde een Interessante discussie over de vraag van de lieer Lefeher of het geen tijd werd de richtlijnen bij de bloemenkeuring wat steviger aan te halen. Men beoordeelt hoofdzakelijk de afgesne den bloemen op vazen. Er moet meer op de plant te velde worden gelet. Het zal niet gemakkelijk zijn, zei de voorzitter, maar het bestuur zal het wel in bespreking nemen, want deze vraag was hem uit het hart gegrepen. De heer P. van Reisen uit Voorhout sprak zijn bezorgdheid uit over de stand van za ken bij de murillo-sports. Er schijnen nogal wat partijen hiervan te zijn, die voor de doorteelt waardeloos zijn. Men kwam tot de conclusie, dat daar niets aan' te doen is. Alleen de kopers zullen bijzonder voorzich tig moeten zijn, zolang tot alle „zwevende" partijen zijn opgeruimd. Zure tulpen Uiteraard kwam ook de kwestie van de zure tulpen ter sprake. De heer Faase uit Ljsse wilde een clausule op het koopbriefje gebruiken ter bescherming van kwekers en exporteurs tegen dit euvel. Het voorstel van de afdeling Hillegom van de Ko ninklijke Algemene Vereniging leek hem zeer gevaarlijk. De algemene voorzitter, de heer Van Nispen wees op de gevaren van de door de heer Faase bedoelde clausule, „vrij van zure tulpen" omdat de kwekers zich dan eigenlijk afhankelijk maakten van de marktsituatie. Hij vond het voorstel van Hillegom wel sympathiek, omdat kwekers zowel als exporteurs voor de lasten van de zure tulpen zouden komen te staan. Er gingen verscheidene stemmen op, die voorstelden om de tulpen op afroep te laten leveren, zodat de kwekers zélf de behandeling in handen hadden en niet de exporteurs. De neer Limburg wees er echter op, dat heel wat kwe kers zelf niet voldoende ruimte daar voor hebben, net zo min als de expor teurs. De laatste stem in het chapiter was van iemand, die beangst is gewor den doorede geweldige groei. Vijftien jaar geleden hadden we geen zure tul pen ën niet zo gatnv begonnen we de groei te stimuleren door water in de greppels te laten komen of de Barti- gon-sports hadden er last van. De voorzitter gaf allen in overweging zich ernstig over dit probleem te beraden en wilde de vergadering sluiten, waartoe hij de kans niet kreeg, omdat hem eerst nog door zijn opvolger, de heer Chr. Eggink Jr. vele woorden van lof werden toegezwaaid. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 BINNENLAND Vluchtelingen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, en de minister van Maatschappe lijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel zullen op 10 December een bezoek brengen aan de kampen in Horst-America en Griendsveen, waarin de eerste groep vluchtelingen-bouw vakarbeiders voorlopig is gehuisvest. De ministers bezoeken de vluchtelingen infor meel om zich van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Loonpolitiek. Het N.V.V. zal op Zater dag 17 December in Bellevue te Amsterdam een buitengewoon congres over de loon politiek houden. Uitreiking Nobelprijs. De Nobelprijs voor de Vrede zal Zaterdag 10 December worden overhandigd aan mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris voor de Vluchtelingen, aldus het Noorse Nobel- comité. Franse onderscheiding. De heer P. van Eek, consul van Ecuador te Amsterdam, is door de Franse regering benoemd tot „Officier d' Académie". De heer Van Eek is tevens directeur van Elsevier's Weekblad. Ere-tentoonstelling. De schilder Gerard van Vliet zal ter ere van zijn 75ste verjaar dag op Zaterdagmiddag 10 December in het ICC te Amsterdam worden gehuldigd. Op de receptie, die na de opening van zijn ere- tentoonstelling zal plaats hebben, wordt de jubilaris een huldeblijk aangeboden. Bur gemeester mr. Arn. J. d' Ailly is voornemens de tentoonstelling te openen. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Alphen en Riel (N.B.) is be noemd jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, die thans werkzaam is als commies A op het kabinet van de burgemeester van 'sGra- venhage. De nieuwe burgemeester, die op 18 November 1924 werd geboren, behoort tot de KVP. HAARLEM EN OMGEVING Filmavond. De Nederlandse Verbruiks coöperaties verzorgen op Woensdag 14 De cember een filmavond voor de leden van de afdeling Haarlem van het N.V.V. Deze avond wordt gehouden in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem. Het ligt in de bedoeling van het ge meentebestuur van Bloemendaal aan hen, die in 1956 de kiesgerechtigde leeftijd be reiken derhalve de drieëntwintigjarigen een boekje „Burgerschap en burgerzin" uit te reiken op een zogenaamde burger zindag. Dit boekje richt zich tot het aan komende kiesgerechtigde deel van de bevolking en heeft tot strekking de jonge generatie in algemene zin te leiden tot belangstelling en begrip voor de pu blieke zaak. Het wil hen voorlichten om trent de fundamentele betekenis van de democratische instellingen van het Neder landse staatsbestel. Voor aankoop van deze boekjes en voor de kosten van deze bur gerzindag is een bedrag van f 1050 op de begroting uitgetrokken. Drie weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden, heeft heden morgen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank geëist tegen het 45-.farige lid van de Tweede Kamer ir. S. A. P. In de nacht van 15 November werd ir. P. aangehouden omdat hij niet in staat werd geacht zijn auto naar behoren te besturen wegens het onder invloed zijn van sterke drank. Uitspraak over 14 dagen. Hoofdstuk IV van de gewone dienst der Haarlemse gemeentebegroting heet „Maat schappelijke Steun en Voorzorg" een naam, die zeer veel en zeer uiteenlopend werk omvat, waarvan diverse aspecten bij de begroting worden belicht. Het hoofdstuk sluit met een totaal aan uitgaven van 7.596.254 en een totaal aan inkomsten van 1.887.802, zodat er een nadelig saldo is van 5.708.452. Onder meer vallen onder dit hoofdstuk de kosten van het tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel, waarvoor ver schillende posten hoger zijn geraamd dan het vorig jaar. Dit geldt bijvoorbeeld de onderhoudskosten, het gas-, electriciteit-s- en waterverbruik en de aanschaffing van nieuw meubilair. Er zullen onder meer schuimrubber kussens gekocht worden, een baarkleed en paarse gordijnen in de rouw kamer en een nieuwe vloerbedekking in de vrouwenzitzaal. De post kleding en schoeisel enz. van de verpleegden is 4.700 hoger geraamd dan het vorig jaar voor de aanschaffing van veertig schuimrubber matrassen, en de post zakgeld is eveneens met 4000 ver hoogd. De stijging van de post verplegings- artikelen voor het tehuis van 1.850 tot 4.050 heeft betrekking op de aankoop van onder meer een invalidewagentje en een rijdende brancard. Ook de post van het Haarlems Kinder tehuis aan de Schotersingel vindt men on der Maatschappelijke Steun en Voorzorg: zij is met 14.900 verhoogd. De kosten van huisvesting zijn ook hier belangrijk hoger geraamd met het oog op hogere onder- houds- en verbruikskosten en de s schaffing van nieuw meubilair. Het gaat hier onder meer om het opknap pen van vier assistentenkamers. De steun aan armlastigen zal naar ge raamd wordt ruim 60.000 meer vergen dan in 1954. Het voordelig verschil van 9.134 in de post voor nazorg voor geestelijk en licha melijk misdeelden is het gevolg van de op neming met ingang van 1 April 1955 van de tewerkgestelden van de Haarlemse werkinrichting in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbei ders. ALs gevolg hiervan komt er 3.200 min der ten laste van de gemeente aan lonen, sociale lasten en reisgelden. Bovendien is er een rijksbijdrage van 50% ontvangen in de kosten van lonen en dergelijke van de werkmeesters, die wordt geraamd op 10.000. Maar de voor 1955 geraamde bij drage van het rijk van 2000 voor te werk gestelde blinden gaat niet door. Voorts staat in dit hoofdstuk de post van het bureau voor Maatschappelijk Op bouwwerk, die van 9.845 tot 30.077 ver hoogd is. Op dit werk werd reeds in een ander artikel ingegaan. Op het spoorwegemplacement van Wol- fheze heeft een goederentrein een patiën te van de stichting Wolfheze aangereden. Het slachtoffer is zwaar gewond naar de stichting overgebracht. Een paar weken geleden, is ten nadele van een inwoonster van Zandvoort een aantal gouden sieraden, parels en briljan ten ontvreemd. Hangende het onderzoek werd hier geen ruchtbaarheid aan gegeven. Met het oog op deze diefstal is de Zand- voortse recherche overgegaan tot de ar restatie van de 37-jarige mej. M. U., wo nende te Amsterdam, die in de hoofdstad werd aangehouden en naar Zandvoort werd overgebracht. Een gedeelte van het gestolene werd bij haar thuis gevonden en het overige kon bij enkele juweliers wor den achterhaald. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is de zesjarige Jacob Kramer uit het kinderhuis Groot Kijkduin" te Zandvoort in de Van Speyckstraat te Zandvoort bij het over steken van de weg onder een auto gelopen. Met een rechteronderbeenbreuk werd de jongen naar het Grote Gasthuis in Haar lem overgebracht. Uit het politieonderzoek is gebleken dat de bestuurder van de auto geen schuld treft. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 304 varkens. Notering: zware geen notering, lichte f 177 f 182, .slagersvarkens f 182—f 185, zeugen f 150 f 160. handel vlot.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7