SPINWIEL m Ambachtsschool krijgt over enkele jaren groot gebrek aan ruimte Gezin van drie vrouwen leidt moeilijk bestaan Kort en bondig In Haarlem en omgeving wordt A.V.O.-afdeling opgericht Minister van Verkeer antwoordt op een telegram en brieven Les in 34 jaar oude bouwkeet Ministeriële goedkeuring voor verbouwing blijft uit Caplet-herdenking in het Concertgebouw Sociale zorg minder-validen Moeilijkheden bij B.B. in Haarlem - Oost Hoofddorp Een uit velen Verkeersveiligheid Haarlem-Noord Amsterdamse Beurs WOENSDAG 7 DECEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Bejaarde Haarlemse dame tegen auto opgelopen Ambonees wegens moord tot 12 jaar veroordeeld Afwijzing gegadigde voor buitendienst de oorzaak Postkantoor Baljuwslaan nadert voltooiing Gymnastiekgebouw technische school Damclub Hillegom speelt in Beverwijk Verkiezing van ambtsdragers Voorstelling OONA Derde Nutsavond L. Koning overleden WASSERIJ DUYN Stille Armen te Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem OVER EEN JAAR OF VIJF zal de lagere technische school in Haarlem, die overigens algemeen nog ambachtsschool genoemd wordt, te maken krijgen met een nijpend gebrek aan ruimte. Op het ogenblik worden de klassen namelijk nog bezet met jongens, die omstreeks 1941 geboren zijn; het jaar, waarin het geboortecijfer een dieptepunt bereikte. Over enige tijd zullen echter de jongens, die geboren zijn in de jaren vlak na de oorlog van de lagere scholen afkomen en dan zal men het aantal nieuwe leerlingen op de ambachtsschool in Haarlem waarschijnlijk niet meer kunnen verwerken. Op het ogenblik beschikt men namelijk reeds over veertien honderd jongens die overdag en des avonds de lessen aan de ambachtsschool volgen. Deze z\jn als volgt ingedeeld: 602 in de dagschool, 48 in de school voor scheeps- werktuigkundigen, 573 in de avondschool, 52 in de avondschool voor Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs. 57 in de Storkschool (één dag in de week), 37 in de NS-school en tenslotte dertig bij het Voortgezet Uitgebreid Technisch onder wijs (VUTO). Er bestaan overigens al geruime tijd uit gewerkte plannen voor een verbouwing, die in het begin van de afgelopen zomer reeds door de Haarlemse gemeenteraad zijn behandeld. Sindsdien wacht men in Haar lem nog steeds op het antwoord van het ministerie van Wederopbouw, dat echter tot nu toe nog niets van zich heeft laten horen. En toch wordt de uitbreiding steeds noodzakelijker. Op het ogenblik staan er namelijk reeds rijen fietsen in de gangen en bovendien wordt er les gegeven in een bouwkeet op de binnenplaats aan de zijde van de Brakenburghstraat, die men bij de opening van de school in 1921 maar heeft laten staan, omdat dit tijdelijke gebouwtje misschien nog wél eens te pas zou kunnen komen. Men heeft toen bepaald een voor uitziende blik gehad, want nu ruim 34 jaar later wordt er nog steeds les ge geven in dit loodsje, dat echter volkomen ongeschikt is voor het onderwijs. Het dak cn de muren lekken aan alle kanten, het geen uiteraard voor de jongens niet be paald prettig is, terwijl ook de machines er door de vochtigheid natuurlijk niet op vooruit gaan. De uitbreiding van de school is geprojec teerd op de plaats van dit gebouwtje en men hoopt na de verbouwing een capaciteit te hebben voor ongeveer achthonderd jon gens aan de dag-ambachtsschool. Het tekort aan ruimte is er ook de oor zaak van, dat de directeur van deze school, de heer I. Hubregtsen, niet mee kan gaan met de nieuwe inzichten, die er ten op zichte van dit nijverheidsonderwijs zo spoedig mogelijk ingevoerd dienen te worden. Bij deze nieuwe richtlijnen be horen ook de omzetting van de twee- en driejarige cursus in een drie- en vierjarige cursus. De situatie is namelijk op het ogenblik zo, dat de jongens na de lagere school direct kunnen kiezen welke richting zij bij het nijverheidsonderwijs wensen in te slaan. Zij kunnen bijvoorbeeld de cursus metaalbewerking gaan volgen met daaraan volgend een tweejarige opleiding voor electriciën of automonteur. Zij kunnen bij voorbeeld ook de tweejarige cursussen gaan volgen om timmerman, meubelmaker, bakker of schilder te worden. Vervolgens kunnen de jongens overgaan naar de VUTO-klasse, die weer de doorgang vormt naar de schakelklasse van de MTS, naar de UTS, de ETS en dergelijke instellingen. Selectieklasse In de toekomst hoopt men echter een andere regeling te verkrijgen, die er dan als volgt zal uitzien: Na de lagere school volgt er eerst een selectiejaar, waarbij de „zwak-begaafden" reeds direct in een aparte klasse bijeengebracht worden. Na dit jaar kunnen de aanstaande schilders en bakkers direct aan hun tweejarige cursus beginnen. De andere jongens volgen eerst de lessen gedurende een jaar in de afde lingen „algemeen metaal" en „algemeen hout". De „hout-leerlingen" kunnen dan verder gaan met de éénjarige cursus men- belmaken, de éénjarige cursus timmeren (met eventueel een jaar metselen) en de tweejarige cursus metselen. De „metaal-jongens" kunnen doorgaan in de metaalbewerking (één jaar), of zij kun nen het beroep van electricien (twee jaar), automonteur (twee jaar) of fijnbankwer ker (eveneens twee jaar) kiezen. Boven dien kunnen zowel de „houtleerlingen" als alle jongens, die na de selectieklasse gedu rende een jaar de lessen „algemeen hout" of „algemeen metaal" gevolgd hebben overgaan tot de VUTO-klasse, die dan weer opleidt voor MTS, UTS, ETS en eventueel de machinistenschool. Het voordeel van deze nieuwe regeling Dinsdagmorgen omstreeks kwart over tien is een 84-jarige Haarlemse dame op de Leidsevaart nabij de Pijlslaan in Haarlem, komend van een verkeersheuvel, tegen een auto opgelopen. Zij is tegen de grond ge slagen en bewusteloos blijven liggen. Per auto van de G.G. en G.D. is zij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Haar toestand was hedenmorgen bevre digend. Zij verkeert niet in levensgevaar. De Haarlemse verkeerspolitie roept even tuele getuigen van dit ongeval op. ADVERTENTIE EEN ALARMEREND BOEK Heeft het uur H voor de wereld geslagen De bekende Franse atoomgeleerde Charles- Noël Martin voelt zich aan zijn geweten ver plicht de mensheid te waarschuwen voor de verschrikkelijke gevolgen van proefnemingen met atoom-explosies. Zijns inziens vormen deze proefnemingen een rechtstreekse be dreiging voor alles wat leeft. Zijn boeiend betoog is op wetenschappelijk feitenmateriaal gebaseerd doch zo populair verteld dat iedere leek zich zonder moeite een duidelijk beeld kan vormen van wat er eigenlijk gaande is. Dit is een zaak, die een ieder persoonlijk aangaat. Albert Einstein schreef een speciaal voor woord. Tevens werd. met toestemming van Lord Russell, het geruchtmakende manifest, dat op diens initiatief door een groot aantal vooraanstaande atoomgeleerden, ook van achter het ijzeren gordijn, aan de regerings hoofden van de meeste landen werd gezon den, in het boek afgedrukt. 216 bladzijden - slechts 3.95 Bestel het nog heden bij: DE BOEKPERS Grote Houtstraat 55 - Haarlem valt natuurlijk direct op. Zowel de leer lingen zelf als de onderwijskrachten kun nen zich in het eerste selectiejaar een in druk maken over de aanleg van de jon gens en uit de onderzoekingen is gebleken, dat de beide partijen het in 95 percent der gevallen eens zijn over de daarna te vol gen opleiding. Bovendien krijgen de jon gens dan een ruimere algemene opleiding, die behalve door henzelf ook door de toe komstige werkgevers bijzonder op prijs ge steld zal worden. Nog meer wensen Overigens zijn de wensen met deze ver bouwing en met de instelling van een lang duriger cursus nog niet alle ingewilligd, want bovendien heeft Haarlem grote be hoefte aan een Uitgebreid Technische School. In het gehele land zijn er namelijk 35 van dergelijke onderwijsinstellingen ge projecteerd, waarbij men als regel aan nam, dat een rayon pas in aanmerking komt voor een UTS wanneer er in dat rayon meer dan driehonderdduizend men sen wonen. Haarlem, met de gemeenten Velsen en Haarlemmermeer, overschrijdt deze grens gemakkelijk zodat men vol spanning afwacht of het verzoek tot stichting van een dergelijke school inge willigd zal worden. Na de verbouwing wil men voorts de cursussen metselen en fijnbankwerken in voeren, maar voorshands is het wachten alleen nog op de ministeriële goedkeuring voor de verbouwing van de school die overigens niet al te lang moet uitblijven. Overigens is de heer Hubregtsen niet van plan om zijn werk door het aanstaande tekort aan ruimte te laten beïnvloeden, want hij verklaarde ons nadrukkelijk, dat hij nog altijd bereid is om de ouders van de kinderen, die op het ogenblik nog de lagere scholen bezoeken, onder meer doqr middel van lezingen uitgebreid in te lich ten over de mogelijkheden, die het nijver heidsonderwijs aan de Nederlandse jongens biedt. „Geloof en Wetenschap Op Maandagavond 12 December heeft onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap'' een bijzondere uitvoering' in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem plaats. Het is een concert ter her denking van de dertig jaar geleden ge storven Franse componist André Caplet, van wie „Le Miroir de Jésus" ten gehore wordt gebracht door het Kunstmaand-Or- kest, het Residentie-Vrouwenkoor en de harpiste Rosa Spier, met de beroemde Griekse sopraan Irma Kolassi als vocale soliste. Het geheel staat onder leiding van Arthur Orobio de Castro. Dit werk is in deze omgeving eerder uit gevoerd door Aerdenhouts Vrouwenkoor en in April van dit jaar voor de Heem- steedse Kunstkring door bovengenoemden, zij het dat toen Phia Berghout de harp partijen voor haar rekening nam. Onze medewerker Jos. de Klerk betoogde naar aanleiding daarvan onder meer: „Elke nieuwe confrontatie met het werk is een De Griekse mezzo-sopraan Irma Kulassi, soliste in „Le Miroir de Jésus" van André Caplet op een tekst van Henri Ghéon. openbaring, een steeds overtuigender be wijs van de genialiteit, welke hier uit drukking vond met ongewone middelen, die zowel wortelen in het alleroudste pro ces van melodievorming en samenklank, als in de nieuwste verworvenheden op harmonisch gebied, maar die in haar di rectheid van uitdrukking iets eigens be zitten, dat de hele muzikale vormgeving tart. Op basis van de christelijke cultuur schiep Caplet een muziektaal, die slechts wilde dienen in de zuivex-ste betekenis van het woord. Zijn magistrale beheersing van het uitvoerend apparaat.... liet toe met deze eigen stijl te triomferen en dit vooral in de verklanking van het aangrijpende ge dicht van Henri Ghéon, dat als het ware voor zijn aanleg en capaciteiten geschre ven was". Ook het programma voor de pauze is belangwekkend en afwijkend van het her denkingsconcert, waarnaar hierboven ver wezen werd. De avond wordt geopend met het preludium uit de Holbergsuite van Edvard Grieg, daarna volgt het Adagio voor strijk-orkest van de moderne Ame rikaanse componist Samuel Barber en ten slotte het Kerstconcert van A. Corelli. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen de Am- j-- bonees B. S. uit het woonoord „De Oude Molen" te Well (Limburg) en hem wegens moord op de tuindersvrouw H. te Weller- looi veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar en ter beschikking stelling van de regering. De eis luidde 15 jaar. S. en de officier van justitie waren in beroep ge komen tegen het vonnis van de Roermondse rechtbank, waarbij S. wegens doodslag tot 8 jaar was veroordeeld. Op Maandagavond 12 December wordt op het Bureau van de U.V.V. (Grote Hout straat 142) de oprichtingsvergadering ge houden van een regionale afdeling Haar lem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek van de Nederlandse Ver eniging A.V.O., die zich de sociale zorg voor minder validen tot taak stelt. Het hoofdbestuur van de A.V.O. heeft tot dusver van de oprichting van een af deling afgezien omdat de zorg voor de min der validen reeds jarenlang is geschied onder auspiciën van de zogenaamde Ver- bandscommissie. Deze sloot zich echter per 6 Juni van dit jaar aan bij de nieuwe E. P. Schuyt-stichting en hield daardoor als zelfstandige instelling op, te bestaan. Daar door doet zich de behoefte aan een afdeling van de A.V.O. voor Haarlem en enige om liggende gemeenten thans dringend voelen. Een regionale afdeling zoals hier gepro jecteerd is, zal ook op korte termijn tot het oprichten van een Adviesbureau kun nen overgaan. De oprichtingsvergadering zal onder leiding staan van mr, O. P. F. M. Cremers. Naar wij vernemen zijn er bij de B B in Haarlem-Oost moeilijkheden gerezen naar aanleiding van de benoeming van buiten dienst-assistenten, welke er toe hebben ge leid, dat een aantal medewerkers aldaar zijn ontslag heeft ingediend. De oorzaak hiervan ligt in de afwijzing van een solli citant voor de functie van buitendienst assistent, die tevoren als wijk-adminstra- teur voor de BB werkte. Over deze kwestie werd ons bij infor matie op het BB-centrum in het Florapark medegedeeld, dat de regering van het be gin af gewaarschuwd heeft, dat het insti tuut van de wijk-administrateurs, van wie er ook in Haarlem een in elke wijk was,\ niet blijvend was. Op 1 Juli van dit jaar hield de rijksvergoeding voor de bezoldig ging van de wijkadministrateurs (die aan deze functie géén dagtaak hadden, maar er in de avonduren voor werkten) op te be staan. In Haarlem kon echter hun aanstel ling nog zes maanden gerekt worden, door dat de gemeente de bezoldiging overnam. Het werk van de wijkadministrateurs diende volgens de directieven over te gaan in de hand van buitendienst-assistenten, die hieraan een volledige dagtaak krijgen. Voor deze functie worden geheel andere eisen gesteld. Onder de sollicitanten er voor bevonden zich ook wijkadministra teurs. De sollicitanten zijn in Den Haag onder meer psychotechnisch onderzocht en er is een aantal van afgewezen. Daaronder bevond zich ook een wijkadministrateur in Haarlem-Oost, wiens wijkhoofd in Den Haag wél voor de functie geschikt werd ge acht. Hij kon zich hier naar ons medege deeld werd niet bij neerleggen en er wa ren andere vrijwilligers, die zich zijn af wijzing, na het goede werk dat hij had gedaan, zeer aantrokken en er een aanlei ding in zagen om zelf te bedanken. Het gerucht als zou het hier om een groot aantal gaan, werd op het BB-centrum ont kend. „Het betreft hier een paar heren, die stemming willen maken", aldus het com mentaar, „en die zich er blijkbaar niet bij neer kunnen leggen, dat bij sollicitaties nu eenmaal zowel candidaten worden af gewezen als aangenomen". In het Comité van Aanbeveling voor de oprichting van deze A.V.O.-afdeling heb ben zitting genomen: Mr. O. P. F. M. Cre mers, burgemeester van Haarlem; mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede; dr. D. H. Peereboom Vol ler, burgemeester van Bloemendaal; mr. II. M. van Fenema, burgemeester van Zandvoort; D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Bennebroek; W. C. Bakker, wethouder van Financiën en Volksgezondheid te Haar lem; A. J. M. Angenent, wethouder van Bedrijven en Sociale Zaken te Haarlem; drs. G. P. J. van Alkemade, directeur Ge meentelijk Bureau voor Beroepskeuze; mr. G. A. A. M. Boot, voorzitter Raad van Ar beid; dr. J. R. W. A. van Braam Houck- geest, voorzitter A.N.I.B.; L. H. Brulle- man, chef afdeling Bijzondere Bemiddeling Gewestelijk Arbeidsbureau; L. C. Carstens, hoofd Nazorg Buitengewoon Onderwijs; mr. ir. E. R. Deves, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau; mevrouw M. D. Eickholz De Wijs, secretaresse U.V.V.mr. W. Glastra, secretaris Oranje Groene Kruis, penningmeester Plaatselijke Kruisraad; ars. W. Hazevoet, gemeentelijk adviseur Maat schappelijk Opbouwwerk; I. Hubregtsen, directeur M.T.S; A. D. Huijsman, Commis saris Joh. Enschedé Zn.; mr. G. Jansen, oud-voorzitter Rijks Verzekering Bank; P. W. Peereboom, directeur Haarlems Dag blad/Oprechte Haarlemsche Courant; dr. J. P. Petersma, jeugdpsychiater gemeente Haarlem; dr. H. Piccardt, hoofd Psychiatri sche Dienst G.G.D.; dr. C. C. ridder van Rappard, chirurg, adviseur A.N.I.B.; E. P. Schuyt, directeur Nazorg Buitengewoon Onderwijs; dr. W. B. Smit, directeur G.G. en G.D.; D. H. Suerink, directeur Sociale Zaken; mej. J. Tobi, sociale werkster; mr. J. M. Wicherink, secretaris Sociale Raad. Verwacht wordt, dat eind Januari van het komende jaar het verbouwde postkan toor aan de Baljuwslaan, bij het station te Haarlem, zover gereed zal zijn, dat de vol ledige dienst, die er vroeger ook gevestigd was, zijn intrek kan nemen. Tegen die tijd zullen de gebouwen aan de Verspronckweg verlaten worden. Gehoopt wordt, dat de verhuizing na half Januari kan geschieden. Als de verhuizing achter de rug is, zullen nog vele voorzieningen getroffen moeten worden in het nieuwe gebouw, maar men is in ieder geval in zoverre gereed dat de diensten kunnen functionneren. De pakketpost werkt reeds in het ver nieuwde gebouw. De afdeling was tijdens de verbouwing in de vroegere fietsenstal ling aan de Baljuwslaan ondergebracht. Wegens de drukte tegen Sint Nicolaas werd het nodig geacht de afdeling reeds te ver huizen. Dinsdagavond 13 December zal het gym nastiekgebouw van de de technische school aan de Hoofdweg (Vereniging „Ambachts school Haarlemmermeer") officieel in ge bruik worden genomen. Gisteren publiceerden wij de eerste verantwoording van dit jaar voor Haarlems Stille Armen en tevens duidden wij toen aan, wie toch die Stille Armen zijn: mensen, die het echt niet breed hebben, slechts met de grootste moeite de eind jes aan elkaar kunnen kno pen, maar toch in vele ge vallen hulp van buiten staanders afwijzen, omdat zij het als hun plicht be schouwen voor zichzelf te zorgen en onafhankelijk van anderen te blijven, hoeveel moeite hun dat wellicht zal kosten en hoeveel ontberin gen zij daardoor ook zullen moeten doorstaan. Terwijl binnenkort velen onzer een vrolijk kerstfeest zullen vieren, zullen voor hen die kerstdagen waar- len van de overige dagen van het jaar. Omdat hun schijnlijk weinig verschil- het geld ontbreekt zullen het dagen zijn zonder enige afwisseling, zonder extra- tje, tenzij Laten wij eens een van die talrijke voorbeelden van Stille Armen om ons heen wat nader bekijken. Wij zien een gezin bestaande uit een moeder, wier gezond heid zwak is en twee doch ters van middelbare leef tijd. De oude vader is enige tijd geleden gestorven, zo dat de beide dochters het gezin in leven moeten hou den. Maar dat gaat niet ge makkelijk, want de ene dochter is zeer zwak en heeft nooit in loondienst kunnen werken; de andere dochter kan slechts enkele dagen per week werken, omdat zij bovendien nog haar moeder en zuster moet verzorgen. Het gezin krijgt niet meer geld in handen dan de maandelijkse uitkei-ing krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de kleine verdiensten van de ene dochter. Toch wordt er wekelijks trouw acht a negen gulden huur betaald en voor het resterende geld koopt men de onontbeerlij ke levensmiddelen. Velen zouden in deze om standigheden terecht de weg naar een overheidsin stelling gevonden hebben om enige hulp te vragen. Deze mensen evenwel wil len trachten zelf het hoofd boven water te houden. Reeds driemaal heeft een hulpverlenende instelling deze drie vrouwen aange raden hulp te vragen, om dat zij, te rekenen naar de normen die de overheid stelt, voor een niet onbe langrijke wekelijkse uitke ring in aanmerking kunnen komen. Dat men zichzelf in der gelijke omstandigheden wil redden zonder hulp van enige instelling, lijkt thans een ouderwets, degelijk standpunt, dat zeker te prij zen valt. Maar men vraagt zich toch met bezorgdheid af, hoe deze mensen in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Het staat wel vast, dat zij zich veel moe ten ontzeggen. In het begin zeiden wij het reeds: de kerstdagen zullen voor hen zonder af wisseling zijn, zonder ex traatje, tenzijJa, tenzij ook u een bijdrage wilt le veren voor de Stille Armen in Haarlem, ook u zich wilt scharen in de rij van hen, die in de loop van deze we ken in onze „verantwoor dingen" zullen worden ver meld. Dan zullen ook deze arme, bescheiden op de ach tergrond blijvende stadge noten. na de donkere dagen voor Kerstmis iets ontwa ren van het verwarmende licht, dat voor zovelen tij dens de feestdagen zal schij nen. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan onze kantoren Grote Hout straat 93 en Rijksstraatweg hoek Soendaplein. Men kan ze ook overschrijven op ons gironummer 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". j HAARLEM EN OMGEVING Verdacht van verduistering. De Haar lemse recherche heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een achttienjarige bank werker uit Haarlem, die verdacht wordt van verduistering. Hij zou een fiets, die hij op huurkoopovereenkomst onder zich had, aan een ander hebben verkocht, hoewel hij de koopprijs nog niet geheel had betaald. Op heterdaad betrapt. De Haarlemse recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een zestigjarige Haarlemse vrouw, die op 5 December in een magazijn in Haar lem op heterdaad betrapt zou zijn bij het wegnemen van een portemonnaie en een dominospel. Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken in Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is verhinderd Vrijdagmiddag zijn wekelijkse spreekuur te houden. „Los Olvidados". Onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming wordt Zondagochtend 11 December in het Frans Halstheater de film „Los Olvidados" ver toond, die zal worden toegelicht door de heer Jac. L. Griep. Donderdag speelt Hillegom een uitwed strijd tegen Beverwijk. Deze club is altijd een lastige tegenstander geweest, maar ge zien de laatste successen van Hillegom zijn de Hillegommers niet kansloos. De wed strijd wordt gespeeld in het clubhuis Vel- serweg 12 te Beverwijk. Bij de verkiezing voor ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk, wijkgemeente Noord, zijn gekozen de heren G. Seis, N. Planting en W. Peet als ouderling. Als diaken werd gekozen de heer G. Westerlaken. Zaterdagavond zal de toneelgroep OONA een voorstelling geven in hotel Flora. Opge voerd zal worden het stuk „Om de Karas- hoeve" van Hans van Assen. Vrijdagavond zal de derde Nutsavond in dit seizoen gegeven worden. De bijeenkomst zal verzorgd- wordervdoor de heer Rob van der Bas uit Blaricum. De heer Van der Bas zal beginnen met moderne balladen, daar na volgt een lezing over de draailier. Na de pauze komt er een luchtig programma, af wisselend oude en moderne kolder. Een tekening van een der door de Haar lemse architect Jacq. van Velsen ontwor pen blokken met flatwoningen, welke de stichting „De kleine middenstanders" aan en bij de Plesmanlaan in Zinnevelt (Haar lem-Noord-West) binnenkort gaat bouwen. Er komen twee blokken in drie en één blok in vier woonlagen met in totaal 52 woningen. Deze huizen worden in de vrije sector gebouwd, doch de toekomstige eige naars profiteren daarbij van de halve rijkspremie welke voor dit plan beschik baar zal worden gesteld, naar de initiatief nemers verwachten. De woningen bevat ten vier of vijf kamers. Aan het woonge- rief heeft de ontwerper groteaandacht besteed. Dit bouwplan komt niet ten laste van het gemeentelijk bouwvolume. De zestigjarige opperman L. Koning te Zandvoort, die enkele weken geleden bij de woningbouw in „Plan Noord" te Zandvoort van een ruim drie meter hoge steiger viel en daarbij een ruggewervel-fractuur op liep, is in het Diaconessenhuis te Haarlem overleden. De begrafenis zal Vrijdag te Zandvoort geschieden. ADVERTENTIE \MSTKRI»AMSEV.\,\KT20 TH.. 1105? MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week, de volgende bijdragen ont vangen: M. H. B. ƒ50,—; C. G. B. ƒ5,—; Mej. G. D. ƒ2,50; J. R. de J. ƒ25,—; J. v. M. 10.—; C. A. W. P. 25,—; W. B. R. 5,—; H. P. v. R. 5,—; N. N. 10,—; H. M. v. U. 10,—; N. N. 2,50: Mevr. Wed. Dr. B. v. B. S. v. C. ƒ5,—; R. H. B. ƒ15,—; T. B.—R. ƒ10,—; Mr. G. S. ƒ10,—; D. v. W. ƒ25,—; A. J. L. L. Br. ƒ25,—; J. v. d. M. ƒ10,—; Mr. J. A. d. 1. H. 25,—; Mr. M. v. d N. 10,—; H J. R. ƒ25,—; Mej. M. M. v. V. ƒ5,—; A. E. V. ƒ5,—; G. N. f2,50; Mevr. J. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; Mevr. J. H. ƒ2,50; T. M. S. ƒ5,—; A. v. S. ƒ5,—; S. C. v. S. ƒ5,—; J. K. ƒ5,—; G. S. ƒ5,—; Mej. d. V. ƒ2.—; B. H. L. ƒ2,50; H. v. A. 10,—; J. d. B. D. 25,—; J. D. B. f 5,—; W. G. 5,—; S. M. 10,—, T. A. K.— M. d. L. ƒ10,—; R. M. ƒ5,—; J. A. t. W. ƒ25,—; C. C. v. B.—H. ƒ10,—; J. A. H.—L. f2,50; F. S. ƒ10,—; J. H. E. O.—E. ƒ5,—; Club O. H. Ned. f5,—; Mej. G. G. ƒ2,50; F. v. G. ƒ10.—; Mevr. M. v. O.—T. ƒ2,50. Totaal ƒ512,Zodat nu is ontvangen f 1477,82. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is: 153308. ADVERTENTIE een glaasje jeugd f Het comité van actie voor de verkeers veiligheid van de Rijksstraatweg en Scho- terweg in Haarlem-Noord heeft vanmorgen namens de minister van Verkeer en Wa terstaat twee brieven ontvangen naar aan leiding van een telegram en brieven die zij gericht had tot de Koningin en de mi nister. In het telegram aan de Koningin was namens zeventigduizend inwoners verzocht aandacht te willen schenken aan „de groeiende angst, ongerustheid en veront waardiging onder de bevolking van Haar lem-Noord, als gevolg van het uitblijven van doeltreffende maatregelen tot haar beveiliging". De directeur van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft namens de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat het telegram, gericht aan de Koningin in handen van de minister is gesteld ter af doening. Ir. Maris verwijst voor de beant woording naar een brief van 3 Augustus, waarin mededelingen werden gedaan over de plannen van de verbeteringen, die in het vooruitzich werden gesteld. Het comité had op 11 en 22 Juli brieven naar de minister van Verkeer en Water staat gezonden naar aanleiding van ver keersongevallen met dodelijke afloop op de Schoterweg. Ir. Maris heeft deze brieven beantwoord en meegedeeld, dat de wegindeling van de Rijksstraatweg tussen de Pijnboomstraat en de Führhopstraat ingrijpend zal worden gewijzigd in samenwerking tussen de ge meente en het rijk. Voorts zullen op het kruispunt Zaanenlaan-Rijksstraatweg van gemeentewege verkeerslichten worden ge plaatst. Deze maatregelen zullen zo spoe dig de omstandigheden zulks toelaten worden uitgevoerd, eventueel eerst in voor lopige vorm. Tenslotte herinnert de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat er aan, dat de Rijksstraatweg binnen afzien bare tijd belangrijk zal worden ontlast doordat een deel van het verkeer naar de Delftlaan of de Vondelweg zal worden af geleid. De mededelingen, die namens de mi nister zijn gedaan, zijn reeds bekend. Het plaatsen van verkeerslichten is reeds ge schied, op het Soendaplein zijn voorzienin gen getroffen en de verbeteringen van het gedeelte tussen de Schoterbosstraat en de Führhopstraat hangt nauw verband met de plannen tot verkoop van voortuinen langs de Rijksstraatweg. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande. Wij hebben vroeger reeds meege deeld, dat de eigenaren van de gronden op de hoeken van de Zaanenlaan (straat) en Rijksstraatweg bereid waren tot medewer king. Andere eigenaren kunnen geen vol ledige medewerking verlenen, omdat zij gaarne over een voortuintje willen blijven beschikken. ONDERTROUWD: 6 Dec.. A. W. Zoon en J. G. van Meurs; J. W. Dekker en M. C. van Duivenbooden. BEVALLEN van een zoon: 3 Dec., M. P. KokStuifzand; C. CornetMöhringer; 5 Dec., J. J. HeinsbergenStet; C. Bbuman— Vos; G. FellerSterkenburg; 6 Dec., M. Th. H. E. Nelissenvan de Weijer; M. M. A. van DamThijssen. BEVALLEN van een dochter: 6 Dec., M. J. VinkHenzen; S. Th. HissinkCaron; G. TeunissenVeldman. f 3-3K Nederl/47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99"/ie 99l3/i8 346 318 339K 382 495 314 366 354K 20 IK 488 271K 688 660K 139K 210 K 195 264 154K 156K 288 231 244 243 73»/I0 168% 59K 145% 62% 35 Openings koersen 99:'/ib 99 l3/ie 344 318 337 380 495 314 364 353 20 IK 380 271K 686 658 139 209K 192 264 153 156K 288 229K 244 243 73K 168 59K 144K 61K 34% ex-Stock dividend.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7