NEGRITA Ook deze kinderen willen een vrolijk kerstfeest VOLKSWAGENVERHUUR Anak Agung en adviseurs zijn naar Nederland vertrokken Sinterklaasmiddag voor jeugd van „Naast d'Appelaar" Geen gemeentelijke subsidie voor bouw kerk te Badhoevedorp Vier doden in het verkeer Indonesische pers over de houding van de Nahdatul Ulama Adenauer verdedigt zich in de Bondsdag Amsterdamse Beurs Woelig maar intens feest in aula van Eerste Christelijk Lyceum Advies B. en W. Haarlemmermeer Postaal Genoegen met „De Meid" van Heijermans HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Nederlands-Indonesische conferentie .w.v.v.v-* BARDINET M Herhalingsoefeningen 1956 Landmacht Affaire-Schmeisser Kerstconcert van Sursum T eraardebestelling ds. F. S. Knipscheer Verborgen radio-vos in „Brinkmann" Amateurtoneel Scheepvaart DONDERDAG 8 DECEMBER 1955 DJAKARTA (PIA) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, leider van de Indone sische delegatie voor de besprekingen op ministerieel niveau tussen Nederland en Indonesië, is Donderdagochtend met een vliegtuig van de K.L.M. met zijn adviseurs Moh. Roem, mr. Subardjo, dr. Rustamadji en mr. Teng Tjin Leng, en de secretaris van Anak Agung, Suwardjo, naar Neder land vertrokken. Enkele ministers, hoge functionarissen en leden van het corps di plomatique deden het gezelschap uitge leide. Anak Agung verklaarde te hopen, dat zijn delegatie de steun zal krijgen van alle Indonesische groeperingen, opdat de on derhandelingen tot bevredigende resultaten kunnen leiden. Hij verwees naar het ge zamenlijke communiqué, dat gisteren door de Nederlandse en Indonesische regeringen is uitgegeven hierin wordt de conferen tie aangekondigd en zei verder niet te kunnen zeggen, welke resultaten men zal bereiken. „De delegatie wordt ten volle ge steund door het kabinet. De politiek, die zij zal volgen, is door het gehele kabinet goedgekeurd." Anak Agung legde er de nadruk op, dat de delegatie zich zal die nen te houden aan de door het kabinet goedgekeurde politiek. Hoe lang de bespre kingen zullen duren, kon hij niet zeggen, maar hij hoopte niet lang, „want in Indo nesië wacht veel werk, dat afgewikkeld moet worden." De heer W. Latumeten van het ministe rie van Voorlichting zal de woordvoerder van de Indonesische delegatie zijn. De heren Djamaluddin van PIA en Mohidin van het socialistische blad „Pedoman" ma ken op uitnodiging van de regering de reis mee. De oppositiebladen, die uitgenodigd waren, sloegen de uitnodiging af. In de komende dagen vertrekken de andere dele gatieleden, adviseurs en journalisten. De Indonesische minister van Financiën, prof. dr. Sumitro, heeft medegedeeld, dat zijn vertrek naar Nederland tot latere datum is uitgesteld wegens voorbereiding van de begroting en de universitaire examens. Prof. Sumitro is namelijk decaan van de Economische Universiteit. Het ver trek van prof. Sumitro naar Nederland was oorspronkelijk vastgesteld op 14 December. Verklaring van Moh. Matsir De voorzitter van de Masjumi, Moh. Nat- sir, heeft verklaard, dat het een verdienste van het huidige kabinet is, dat het kwesties in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, die „bevroren" waren, weer „op gang heeft gebracht". De Masjumi geeft ADVERTENTIE .V.V.W.V.V.V.V.V.V.W. ^BORDEAUX. OVERAL TE VERKRIJGEN Vanmorgen omstreeks acht uur is op het kruispunt Ruurlose WegLochemse Weg de 19-jarige stratenmaker D. uit Vorden met zijn motor tegen een personenauto op gereden. Hij werd naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd en is aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De 75-jarige metselaar C. K. van de Grondherendijk, die Woensdag op de Briel- selaan te Rotterdam met zijn fiets linksaf wilde slaan, werd daarbij aangereden door een bestelauto. Hij wehd zeven meter mee gesleurd. Naar het Westerziekenhuis over gebracht bleek, dat hij was overleden. De 65-jarige G. B., wonende aan de Vos sen te Oud-Milligen, is Woensdag op de Amersfoortseweg door een militaire vracht auto aangereden en op slag gedood. De man was op weg naar zijn werk en stak, zonder voldoende op het verkeer te letten, plotseling de rijbaan over. Op de Rijksweg 's-HertogenboschNij megen onder de gemeente 's-Hertogen- bosch is Woensdag een ongeval gebeurd, waarbij een fietser om het leven is geko men. Twee fietsers, rijdend over de Paral lelweg raakten elkander met de sturen toen op het zelfde ogenblik een vrachtauto passeerde. De ene fietser, de 16-jarige A. N. uit Nuland, werd door de vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar een zieken huis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat in 1956 voor herhalingsoefeningen in werke lijke dienst komen of blijven de gewone dienstplichtigen, behorende tot de volgen de landmachtonderdelen. (De cijfers ach ter deze landmachtonderdelen geven de maximumduur van het verblijf in wer kelijke dienst voor respectievelijk a) on derofficieren en door de minister van Oor log nader aan te wijzen categorieën korpo raals en soldaten; b) korporaals en solda ten); Onderdelen van de 3e divisie (35 da gen, 30 dagen); aantal legerkorps onder delen (35 dagen), 30 dagen); aantal terri toriale onderdelen (38 dagen, 30 dagen); aantal basis onderdelen (50 dagen, 45 da gen); aantal afdelingen zware luchtdoel artillerie (45 dagen, 31 dagen); aantal af delingen lichte luchtdoelartillerie (24 da gen, 24 dagen); aantal compagnieën Na tionale reserve (17 dagen); aantal aanvul- lings detachementen voor intergeallieerde staven (35 dagen, 30 dagen); aantal on derdelen ten behoeve van de scheidsrech terlijke dienst (35 dagen, 30 dagen). haar volle steun aan de pogingen van het kabinet in de delegatie. Natsir zeide ervan overtuigd te zijn, dat het standpunt van de andere partijen en groeperingen niet ver van dat der Masjumi afstaat. Als adviseurs aan de Indonesische dele gatie zijn toegevoegd de Indonesische am bassadeur in Londen, prof. Supomo, en de Indonesische ambassadeur in Washington, Mukarto Notowidigdo. De heer Kwee Djie Hoo is Woensdag avond uit Djakarta op Schiphol aangeko men. De openingsbijeenkomst van de con ferentie zal in Den Haag worden gehouden. DJAKARTA (PIA) Het blad „Mer- deka" prijst de krachtige houding van de Nahdatul Ulama ten aanzien van de Ne derlands-Indonesische besprekingen. Het blad merkt op, dat het standpunt van de N.U. leven of dood voor het kabinet-IIara- hap kan betekenen. Wanneer de regering geen aandacht schenkt aan de bezwaren van de N.U., is het logisch dat de partij haar ministers terugtrekt. Het blad brengt in hetzelfde nummer een interview met Zainal Arifin van de N.U, waarin deze de verklaring van de N. U., dat zij geen zitting wenst te nemen in de delegatie naar de besprekingen, kwali ficeert als een waarschuwing aan het ka binet om geen verstrekkende maatregelen te nemen, die de samenwerking in het ko mende kabinet kunnen bemoeilijken. „Bintang Timur", dat een P.N.I.-hoofd- redacteur heeft, constateert, dat de N.U meent, dat de regering over de schreef gaat en dat dit in feite de politiek van Anak Agung ten opzichte van Nederland desavoueert. „Pedoman" (socialistisch) wijst op de strategische positie die de N.U. bij de vor ming van een nieuw kabinet inneemt en dat daarom haar besluit om niet deel te nemen aan de delegatie door de regering moeilijk naast zich neergelegd kan worden. „Abadi" (Masjumi) constateert, dat het besluit van N.U. de positie der delegatie zal verzwakken het blad is van mening, dat deze houding van de uiterst voorzich tige N.U. voor Nederland een waarschu wing moge zijn. Voorzover „Abadi" zich herinnert, heeft Nederland „zelden een houding van volledige goodwill getoond." „Daarom is er twijfel aan de ernst en goede wil van Nederland aan de conferen tietafel. De houding van de N.U. moge voor Nederland een waarschuwing zijn bij het benaderen van Indonesië", aldus het blad. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in de Bondsdag een interpellatie van de socialistische oppositie inzake de affaire- Schmeisser beantwoord en uiteengezet waarom hij in September, tot grote ver wondering van de hele buitenwereld, zijn aanklacht tegen Hans Konrad Schmeisser en tegen het weekblad „Der Spiegel" ge durende het te Hannover gevoerde proces plotseling heeft ingetrokken. Spreker ver klaarde openlijk dat de beschuldigingen en verwijten, welke in het artikel van „Der Spiegel" aan hem gericht waren, onjuist zijn geweest. Hij bestempelde ze als „grove leugens". Blankenhorn en hij, zo verklaarde Ade nauer, zijn nimmer medewerkers van de Franse geheime dienst geweest. Wel zeide hij dat zij indertijd hun plicht jegens de bezettingsautoriteiten hebben vervuld. De Duitse politieke partijen en de Duitse re geringsambtenaren hebben namelijk ge regeld de militaire autoriteiten van inlich tingen moeten voorzien. Adenauer zelf heeft Schmeisser, die zich toentertijd onder een Franse deknaam Le- vacher verschool, slechts één keer persoon lijk ontmoet. Hij ontkende dat hij Blanken horn indertijd opdracht heeft gegeven Franse geheime agenten van informatie materiaal te voorzien. Er is in het artikel ook sprake geweest van een militair plan van de thans weer in het nieuwe West-Duitse leger opgenomen generaal Speidel en er werd beweerd dat Adenauer het aan Blankenhorn heeft ge geven. Adenauer verklaarde nu echter dat bedoeld plan,, toen nog niet eens bestond". Spreker heeft Speidel in die jaren één keer in Bonn gesproken. Speidel heeft toen tegen hem gezegd dat de legers van de Westelijke geallieerden niet in staat zou den zijn een Russische aanval tegen te houden. Blankenhorn heeft zulks in op dracht van Adenauer aan de Westelijke ge allieerde instanties meegedeeld. Adenauer verklaarde, dat hij tijdens het proces tegen „Der Spiegel" zijn aanklacht pas na rijp beraad had ingetrokken, op voorwaarde dat de aangeklaagden hun vroegere verklaringen introkken en de proceskosten betaalden. De Bloemendaalse Christelijke muziek vereniging Sursum geeft op Maandagavond 19 December een concert in de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaa!. waaraan medewerking wordt verleend door de organist Piet Halsema en de alt Coby van Meurs. Het geheel staat onder leiding van de heer G. Veldkamp, ere- dirigent is de heer J. A. Meng. Het programma luidt: 1. Gezang 4; 2. Larghetto uit „Berenice" van G. F. Handel, 3. Avondlied (gezang 282); 4. Drie Kerst liederen van Philip Loots door Coby van Meurs en Piet Halsema; 5. Noël Suisse en Noël No. VI van L. C. d'Aquin, door Piet Halsema; 6. Gezang 232; 7. Paraphrase over „Boven de sterren"; 8. Christus geboorte, drie stemmingsbeelden van Otto Maling door Piet Halsema, orgel; 9. Twee Oud- Hollandse Kerstliederen, Coby van Meurs en orgel; 10. Cantique de Noël. solo voor piston en trombone; 11. Stille Nacht, Hei lige Nacht. De opbrengst van de uitvoering komt ten goede van het orgelfonds. Koninklijke onderscheiding. De heer H. van Manen te Leidschendam, gezagvoer der bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V., is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Vanmorgen om elf uur geschiedde op de algemene begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds. F. S. Knip scheer. De overledene, die acht en dertig jaar de Ned. Hervormde kerk als predi kant heeft gediend, bereikte de leeftijd van 84 jaar. Hij overleed Maandag in huize Wildhoef, waar hij de laatste zes jaar woonachtig was. Na een inleidend orgelspel van Gosse Kroese met Gezang 202 „Wat vlied' of be zwijk', getrouw is mijn God", sprak in de aula van de begraafplaats mej. dr. J. W. Herfst, remonstrants predikante. Zij las Psalm 8 en een gedeelte uit 1 Corinthe 13, twee bijbelgedeelten die van betekenis zijn geweest in het leven van ds. Knip scheer, aldus mej. dr. Herfst. „Uit deze bij belgedeelten is het geloof van de overlede ne gevoed. Als mens was hij geroepen Herder te zijn over een gemeente en het Evangelie te verkondigen. Hij was een dee moedig mens en streed voor geestelijke vrijheid. Zijn lange leven werd gezegend door de liefde". Deze woorden van de pre dikante werden gevolgd door orgelspel van gezang 201 „Als God, mijn God, maar voor mij is". Onder de tonen van Gezang 149 „Grote God, wij loven U" werd de baar de aula uitgedragen, gevolgd door een schare van ruim honderd familieleden en belangstellenden. Onder hen was het vol tallige bestuur van de Ned. Prot. Bond, afd. Bloemendaal, waar de overleden pre dikant regelmatig de kerkdiensten bij woonde. Aan de groeve bad na het neerlaten van de kist mej. dr. Herfst het Onze Vader. Een zoon van wijlen ds. Knipscheer, de heer P. Knipscheer, sprak tenslotte enige per soonlijke woorden en dankte voor de ge toonde belangstelling. Hij bracht in het bij zonder dank aan de directie en het verple gend personeel van huize Wildhoef. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland (V.E.R.O.N.) hield Woensdag avond in een der zalen van restaurant Brinkmann haar jaarlijkse feestavond. Nadat de voorzitter, de heer C. H. Lod ders, alle aanwezigen, in het bijzonder de voorzitter van het hoofdbestuur van de V.E.R.O.N., de heer v. d. Tooien, hartelijk welkom had geheten en daarbij de hoop had uitgesproken, dat deze avond de band tussen de leden onderling nog meer zal mogen verstevigen, werd er met animo om de vele prijzen gekiend. Een aardige af wisseling vormde het kienen volgens een radioschema, waarbij in plaats van de ge wone cijfers bepaalde onderdelen van het radiotoestel werden afgeroepen. Ook de „vossenjacht" veroorzaakte veel vrolijkheid. Enige dames hadden tot taak met een peil-ontvanger een van te voren in de zaal verborgen miniatuur-zender op te sporen. Niet dan na veel peilen waarbij de zender soms rakelings gepasseerd werd zonder dat de speurster dit bemerkte, werd de „vos" uiteindelijk gevangen. Aan het slot van de avond deelde de voorzitter mede dat binnenkort een dergelijke „vossenjacht" in de open lucht zal worden georganiseerd, aan welke wedstrijd vele aantrekkelijke prijzen verbonden zullen worden. 3-3% Nederl/47 3 Nedl 1962/64 A. K_ U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl Amer Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem SteeJ U S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Siotkoers gisteren 997/i« 9915/ie 344% 316 331 378% 489% 316 364 353% 204% 382% 270 687% 659 138% 209 193 261 151% 155% 286 230% 243% 242 735/ie 167% 59% 144% 61% 34% Openings koersen 99% 9915/ia 341% 316 330 380 489 315 364 354 204% 386 270 67C 648 138 208 'A 193 261 153 154% 286 229 243% 242 72 168 59% 142% 61% 34% ex-Stock dividend. Voor kinderen is het kerstfeest een prachtig feest. De kerstboom, haar schitterende witte slingers, de glinsterende sterren, de veelkleurige, broze ballen, dat alles spreekt sterk tot hun verbeelding en oefent een grote aantrekkings kracht op hen uit. Daarom zullen vele ouders er zorg voor dragen, dat er binnen kort een kerstboom in hun huiskamer staat. Maar er zijn ook ouders, die dit ook nog zo graag zouden willen doen, maar toch hun kinderen dit ple zier moeten onthouden, om dat de financiële omstan digheden in het gezin de aanschaf van een dergelijke boom niet toelaten. Zij kunnen het zich niét ver oorloven, want zij behoren tot de Stille Armen. Voor hun kinderen zal er dus waarschijnlijk geen boom zijn, geen geschitter van kleuren, geen kerstkransjes, geen pakjes. Misschien zul len zij eerstdaags in de schemer langs de huizen sluipen en door verlichte ramen gluren om toch een glimp van zo'n feestelijk opgetuigde boom op te van gen. Zo zullen er in Haarlem twee kinderen zijn; van ruim drie en vijf jaar, aan wie het kerstfeest thuis waarschijnlijk onopgemerkt voorbij zal gaan. Hun vader kuurt al drie jaar, heeft t.b.c. en hun twee oudere broertjes van acht en elf jaar worden ergens buiten verpleegd voor dezelfde ziekte. Vader en broertjes hebben zij in geen tijden gezien. De vader heeft dringend behoefte aan verster:ceiK*e voeding. Een ieder weet, hoe hoog de kosten van levensonderhoud zijn, laat staan de kosten, die een dergelijke extra voeding met zich brengt. Als de moeder de twee kinderen, die elders worden ver pleegd, gaat bezoeken, maakt zij reiskosten, die de uitgave van een extra klei nigheid voor de zieke kin deren onmogelijk maken. Wat wordt een moederhart gepijnigd als zij haar zieke kinderen komt bezoeken, zonder in staat te zijn, een kleine verrassing voor hen mee te brengen. Zeker, er is wel een hulp verlenende instelling, die dit gezin steunt. Maar daar voor bestaan normen en richtlijnen. Er is altijd meer nodig dan gegeven wordt. Daarom doet het comité „Stille Armen" ook dit jaar weer een beroep op u. Elke gift, groot of klein, is wel kom, want met het totaal dier giften kan wellicht worden bereikt, dat het voor de kinderen in de ge zinnen van de Stille Armen met kerstmis ook een beetje feest is. De leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade hebben Woensdagmid dag de jeugd van het clubhuis „Naast d'Appelaer" op een Sinterklaasmiddag in hun aula onthaald, die even gretig als luid ruchtig werd genoten. Met oprechte ver wondering, die nu en dan overging in gulle pret zag een aantal lyceïsten, dat van het balcon toekeek, de toestand in de aula nu en dan by na chaotisch worden. Het ware te wensen, dat al hun leraren iets van dit middagje hadden kunnen meemaken: zij zouden zich opnieuw verheugen over de in verhouding zeer rustige klassen, die zij voor zich hebben. Onder de tek&ifilms, die zelf al bijzon der veel actie inhielden, bleef het stil, maar toen daarna twee meisjes respectievelijk aan de piano en met een accordeon wat Sinterklaasliedjes kwamen begeleiden, ont stond er al een opmerkelijke deining in de aula, waarbij bleek, dat de kinderen niet erg aan hun plaatsen gebonden waren. Zij wiegden eensgezind mee met de muziek en wel zo krachtig, dat de hoofden van een halve rij nu en dan helemaal achter de rugleuningen verdwenen. En op de wijs van „Sinterklaas is jarig" werd door een grote meerderheid een tekst gezongen, die de toorn van de oude heilige onmiddellijk zou doen ontbranden, Wij hebben ons een ogenblik zorgen ge maakt over het oordeel, dat de weldra verwachte Sint over dit stel zou hebben, want een jonge goochelaar, wiens ver toning aan de komst van de bisschop voor afging, had te kampen met een ongekend wantrouwen. Tal van opmerkingen vlogen naar zijn hoofd, zoals „er zit een dubbele bodem in", „andere arm loslaten", „in je mouw" of „kennik óók". Hij zette zijn werk echter moedig voort en genoot einde lijk wat meer respect toen hij kans had ge zien om hen massaal en reusachtig beet te nemen. De bijeenkomst begon juist weer alle kenmerken van een Poolse landdag te vertonen toen plotseling de rijzige ge stalte van Sinterklaas tussen de gor dijnen zichtbaar werd. Toen ging de storm onmiddellijk liggen en een jongetje, dat kort tevoren nog ernstige pogingen deed om twee leiders tegelijk teveel te zijn, zat opeens opvallend rustig op de achterste rij. De Sint bleek allerminst geneigd tot toornen, maar had bijzonder veel schik in deze kinderschare, waarbij hij niet naliet, af en toe ook voor de gaanderij te «preken. Hij omschreef onder meer de ongekende problemen, waarvoor hij bij zijn aankomst hier te lande was gesteld, toen hij vernam dat „alle hoofdletters zijn afgeschaft" en probeerde vervolgens de kinderen het volkslied „Owa owa owawa" bij te bren gen, ten einde zijn beide Pieterbazen met deze hymne in hoge mate te ontroeren. Het werd een wilde manifestatie, waar aan de bisschop zelf zo geestdriftig deel- In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer van Donderdag 15 December zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om afwijzend te be schikken op het verzoek van de kerkvoog dij der Nederlandse Hervormde gemeente te Badhoevedorp, om een subsidie ineens beschikbaar te stellen ten behoeve van de stichting van een kerkgebouw. Gevraagd was een bedrag van 20'/# der bouwkosten der kerk. B. en W. hebben een uitvoerig prae-ad- vies uitgebracht, waarin zij opmerken, dat het geheel eigensoortig en bijzonder ka rakter der kerken in de aard van hun re laties met de burgelijke overheid tot uit drukking dient te komen en dit wel juist terwille van de grote waarden waarvan alleen de kerken de dragers kunnen zijn. Het behoud van deze waarden, ook voor de gemeenschap, maakt het volgens B. en W. noodzakelijk, dat de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht der kerken bij de uit oefening van hun specifieke en geheel eigen taak, hun zending, onverlet worden gehandhaafd. In de betrekkingen tussen kerk en overheid mag daarom, naar B. en W. menen, generlei mogelijkheden beslo ten zijn tot afhankelijkheid der kerk van de overheid of tot overheidsinmenging in kerkelijke aangelegenheden, evenmin als inmenging van de kerk in overheidsaange- legenheden geduld zou kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat de toekenning van een subsidie niet beschouwd zou kun nen worden als een op zichzelf staand be sluit, maar dat dit tot verder strekkende consequenties zou leiden. Men zou dan ook niet kunnen ontkomen aan het stellen van algemene normen voor subsidie-verlening en het daarom verbinden van algemene voorwaarden. Het gevolg van een regeling op dit punt zou dus zijn, dat de kerken voor het verkrijgen van subsidie aan bepaalde voorwaaden zou moeten voldoen, hetgeen reeds een zekere zeggenschap van de over heid met de daaraan verbonden mogelijk heid van een afhankelijkheid der kerk in zich sluit. Bovendien moet het niet geheel uitgesloten worden geacht dat de kerken zich op de duur als vanzelf min of meer op het bestaan van een dergelijke regeling zouden instellen, hetgeen het gevaar voor afhankelijkheid nog vergroot. B. en W. merken op, dat zij het wel mogelijk achten, dat de noodzaak van de aanwezigheid der kerk in iedere gemeen schap, ook in een door industialisatie of welke ooi-zaken dan ook zich zeer snel en sterk uitbreidende plaatselijke gemeen schap, in sommige gevallen tot het ver lenen van een subsidie zou kunnen leiden. De conclusie van B. enW. is, dat de uitbrei ding van Badhoevedorp zich niet in een dermate snel en overrompelend tempo heeft voltrokken, dat van een bijzondere situa tie kan worden gesproken. In de jaren voor de tweede oorlog bestond reeds behoefte aan een nieuw kerkgebou\y. nam, dat zijn mijter een paar keer be denkelijk wankelde op zijn hoofd. Er wer den verscheidene kinderen voor hem ge roepen en er volgden enige vermaningen, die door de betrokkenen ongetwijfeld serieus zijn genomen. Nadat er nog een filmpje vertoond was, nam de goede gast afscheid met een vaag gebaar naar alle cadeaux, die in de klas ernaast stonden opgeslagen en die de kinderen later één voor één een beetje stiller en een beetje schuchterder dan daarstraks in ontvangst kwamen nemen. De lyceïsten hadden het onder auspiciën van hun schoolvereniging zélf verzameld en er was voor ieder kind een behoorlijk pak. ADVERTENTIE TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 35 „Postaal Genoegen", de ondernemende toneelclub van het Haarlemse PTT-per- soneel, heeft ons Woensdag in de Stads schouwburg prettig verrast met een van veel begrip getuigende - ik zou haast willen zeggen doorlééfde - opvoering van Herman Heijermans' bittere twee-acter „De meid". De bijna feodale verhoudingen tussen heren en knechten, die Heijermans ons in deze „komedie van haat" met alle felheid van zijn socialistische veront waardiging schildert, zijn uiteraard vol tooid verleden tijd, maar dat neemt niet weg, dat het stuk - evenals dat bij „Op hoop van zegen" en „Glück auf" het ge val is - nog altijd boeien (en tot op zeke re hoogte zelfs overtuigen) kan door zijn meesterlijke opbouw, de geraffineerde dramatisering van de conflictstof en, bo venal, door het ongeëvenaarde talent waar mee de schrijver zijn meestal slechts sche- matisch-aangeduide figuren leven wist in te blazen. Dat alles kan echter pas tot zijn recht komen, wanneer regie en spelers zich nauwkeurig hoeden voor iedere ver leiding tot chargeren; een verlokking die inderdaad in deze tendenzstukken met hun simpele, rechtlijnige figuren en hun fel- bewogen" dialogen voor de meeste ama teurs onweerstaanbaar blijkt. En juist door dat kleine tikje extra-aanzetten be landt Heijermans - hoe vaak hebben wij het bij dillettanten-,.Kniertjes" moeten constateren? - onherroepelijk in de sfeer van het ridicuul-melodramatische. „Postaal Genoegen" verviel gelukkig niet in die fout. Regisseur Hein Kraneveld had voor een sobere enscenering zorg gedra gen en alles wat naar aandikken zweem de, zorgvuldig vermeden. Sober en uitge balanceerd waren ook de vertolkingen van de belangrijkste rollen, met Nan Umans waarlijk verbazingwekkende prestaties in de titelrol, als veruit de beste. De rijkdom aan nuances, in dictie, „stil spel" en mimisch uitbeeldingsvermogen, waarmee zij de canailleuze. haar meesteres chan terende meid gestalte gaf, was zonder enige twijfel een der gaafste creaties, die wij in zeer lange tijd op het dillettantentoneel te zien kregen. Steeds vond zij nieuwe accen ten en mimische mogelijkheden om haar type, haar complexen en haar misdadige praktijken als afperster te motiveren en waar te maken, maar bij alle variatie in expressie-middelen wist zij toch de een heid van haar figuur volledig te handha ven. Haar voorbeeldige spel was een welko me steun voor de anderen, die over het algemeen eveneens van hun daden en ge voelens konden overtuigen. Hein Krane veld gaf een beheerste, waardige vertol king van de bedrogen echtgenoot, Tiny van Koningshoven vertolkte op gevoelige wijze de wroeging en het berouw van de over spelige, hevig-getyranniseerde vrouw des huizes. Hetty Civals scherptongige tante Bettina hadden wij ons wel iets markanter en wat minder cliché gewenst. Cily Captyn, Annie Lansheer en Theo de Hilster zorg den als de schilderachtige verjaarsgasten voor de onmisbare vrolijke noot. Voor de pauze vertoonde hetzelfde en semble, blijkbaar als concessie aan de kolderlievende leden, „De verrassing" van Anne-Marie Kok en Johan Blaaser; een wasechte oudeschoolklucht „voor bruilof ten en partijen" die zijn doel - het ontke tenen van stormachtige gierbuien, ten- volle bereikte. H. CROESEN. Ampenan, 8 te Belawan. Arendskerk, 7 te Mombasa. Alwaki, 7 v. d. rede te Colombo. Antonia, 7 te Tjilatjap. Alderamln, pass. 8 Straat Messina n. Port Said. Andijk, pass. 8 Vlissingen n. Mobile. Axeldijk, pass. 7 Kp. St. Marta Grande n. Mon tevideo. Adonis, pass. 7 Azoren n. Rotterdam. Albireo, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Almkerk, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Andijk, 7 v. Antwerpen n. Mobile. Altair, 8 Buenos Aires. Bacchus, 6 v. Jacksonville n. Charleston. Boschfontein, 6 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Banka, 7 v. Belawan n Singapore. Bussum, 7 v. Port Said n. Le Havre. Barumun, 8 Sorong verwacht. Baud, 7 Tj. Prlok verwacht. Bonaire, 8 te Plymouth verwacht. Bennekom, 7 v. Talcahuano n. San Antonio. Borneo, 8 Barcelona. Bonaire, 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Caltex Nederland, 6 v. Aruba n. Vlissingen. Caltex Leiden (t.) p. 7 Malta n. Rotteidam Cradle of Liberty pass. 6 Fayal n. Philadelphia. Ceronia, 7 v. Singapore n. Bombay. Cottica, 8 te Paramaribo. Camerounkunst, 5 v. Takoradi n. Abidjan. Castor, 7 Auxcayes. Caltex Leiden, pass. 8 Bona n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 7 v. Port Said n. Rotterdam. Clavella, 8 Durban. Daphnis, 7 Port au Prince. Dorestad, pass. 7 eil Sombrero n. Pto La Cruz. Dalerdijk, 8 Rotterdam. Delfland, pass. 7 Fernando Noronha n. Las Pal- mas. Diemerdijk, 7 v. Tacoma n. Stockholm. Esso Amsterdam, pass. 7 Malta n. Sidon. Esso Rotterdam, 7 te Antwerpen. Eendracht, 7 nog te Mersin. Elizabeth B, 7 460 m. O.NO. Aden. Enggano, 7 Belawan Eos, 8 v. Valencia n. Rotterdam. Fairsea, 6 v. Southampton n. Port Said. Friesland (KRL), 6 v Rotterdam n. Port Said. Falco, 8 Valencia verwacht. Gooiland, 6 Rio de Janeiro. Graveland, 7 Ric Grande do Sul. Gordias 6 v. A'dam n. Cartagena (Sp.) Guineekust, 7 te Amsterdam. Gouwe, 6 v. Hamburg n. Swansea. Groote Kerk, 8 tenerife. Helder, 7 Curacao. Helena, 6 Willemstaa Hilversum, 7 120 m. N.NW. Perim. Hydra, 6 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Heemskerk, 7 120 m. W. Penang. Hector, 8 Carthagena. Ivoorkust, 7 Dakar. Jagersfontein, 7 420 m. NO. St. Helena. Jason, 7 v. Port of Spain n. Baltimore. Kermia, 6 Stanlow. Kertosono, 7 v. Nanaimo te Victoria. Kota Agoeng p. 7 n.m. Gibraltar n. R'dam Kot? Baroe p. 7 Guardafui n. Belawan Korenia, pass. 7 Perim n. Las Palmas. Khasiela, 10 te water. Kellia, 7 Cabimas. Kenia, pass 7 Zuidp. Ceylon n. Rotterdam. Kara, 7 v. Curagao n Halifax. Kryptos, pass 7 eil. Comoro n. Bahrein. Laagkerk, 7 Rotterdam. Leopoldskerk 7 te Rotterdam Loppersum, 7 Rotterdam verw. Lutterkerk, 7 Amsterdam. Leersum, 8 Hamilton Linge, 8 Libreville. Maashaven, 6 v St. Vincent n. Antwerpen. Muriekerk 7 v Bombay n. Colombo Mitra (t.) 7 v.m. v. Newcastle n. Abadan. Macoma, 7 v. Durban n. Kaapstad. Manoeran, 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Mapia, 8 te Soerabaja. Moordrecht, 7 v. Punta Cardon n. Lands End. Myonia, 7 Pladju. Mentor, 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Maaskerk, 8 Marseille. Noordzee, 6 v. Houston n. Liverpool. Notos, 6 v. Ceuta n. Oran. Nieuw Amsterdam, 7 v. Southampton n. New York. Oostkerk, 6 Genua. Ondina, 8 te Pladju. Osiris, 7 Curacao. Polyphemus 6 v. New York n. Baltimore. Puns Willem George Ftederik p 7 Kp. St. Vin cent n. Rotterdam Prins Maurits, 6 v. Quebec n. Cherbourg. Polydorus, 7 1200 m. W. Azoren. Prins Willem II, 7 Hamburg. Peperkust, 7 150 m. ZW. Kp Vincent. Prins Maurits, 5 Quebec. Pieter S, verm. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 7 Quebec. Prins Willem II, 7 v. Hamburg n. Agadir. Rijndam, pass. 7 Kp. Race n. Halifax. Stad Maassluis 7 n.m. te Narvik Sarpedon, pass. 7 Azoren n. La Guaira. Schie, 7 Mersin. Soestdijk, 7 Port Said. Sinabang, 7 v. Adelaide n. Melbourne. Stad Breda. 6 v. Cardiff n. Narvik. Sunetta, 7 160 m. O. Ceylon. Stad Almaar, 7 Rotterdam verw. Saroena, 7 te Pulubukom. Stanvac Ogan, 7 v. Sungeigerong te Rumbai. Stanvac Talang Akar, 6 v. Sungeigerong naar Port Swettenham. Schiedijk, 7 v. Houston 8 New Orleans. Schelpwijk, 8 v. Miri n. Geelong. Stad Leiden, pass. 8 Perim n. Port Said. Stad Dordrecht, 7 v. Bona n. Emden. Tero, 7 Santos. Trajanus 7 v. Rotterdam n. Hamburg Teiresias, 7 v. Singapore n. Bangkok. Tomini, 6 v. Balikpapan n. Makassar. Telamon, 7 Oranjestad. Tibia, 7 180 m. N.NW. Cooktown. Tankhaven III, 7 Priok Tabinta, 7 te Genua. Tankhaven II, 7 v. Sebarok te Penang. Tara, 8 Rotterdam. Tegelberg, 7 v. Santos n. Buenos Aires. Tiberius, 8 Paramaribo. Tabinta, 8 Marseille. Van Linsehoten. pass. 7 Kp. Palmas n. Lagos. W Alton Jones (t.) p. 7 Ceylon n. Wakayama. Waterman, 7 640 m O.ZO. Albany. Willemstad, 7 280 m. NO. Barbados. Wonorato, 8 v. Houston te New Orleans. Zuiderkruis, 7 Las Palmas. Zuiderzee, 6 110 m. N.NO. Casablanca. KLEINE VAART Adm. Nelson, 7 v. Antwerpen te Preston verw. Aardenburgh, 7 v. Stockholm te Rotterdam. Arnoudspolder, verm 8 v. Rotterdam n. Lissabon Audacia. 7 Dundalk verwacht. Anna B, verm. 7 v. Bayonne n. Rotterdam. Arctic, 7 v. Londen n Amsterdam. Alcetas, 6 v. Rijeka n Bari. Atlas, 6 v. Mostaganem n. Rotterdam. Aco, 7 Rotterdam verwacht. Bab T, 3 te Vestervik. Brouwersgracht, 7 Kiel gep. n. Amsterdam. Beekbergen, 7 v Sharpness te Swansea. Coolhaven, 7 v. Casablanca te Port L.yautey. Citadel, 7 v. Hull te Rotterdam. Draco, 6 v. IJmuiden n. Amsterdam. Deni, 7 v. Londen n. Zeebrugge. Diligentia, 7 v. Duinkerken te Hamburg verw. Driebergen, 7 v. Londen te Trepor. Eibergen. 7 v. Lorient te Marans. Eljo. 6 te Ronne. Elisabeth Roorda, 7 v. Rotterdam n. Korsor. Flevo, 5 v. Palermo n. Denia. Hoflaan, 9 v. Antwerpen te Oporto verw. Ilias, 6 v. Carthager.a n. Malaga. Joost, 6 te Amsterdam John M, 7 v. Hamburg n. Bremen. Kaap St. Vincent, 5 v. Gent n. Stockholm. Kemphaan. 7 v. Bordeaux te Agadir verw. Kirsten, verm. 7 v. Karlstad n. Rotterdam. Larix, 2 te Stccka Leuvehaven, 8 te Malmö verwacht. Mynelis, 7 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Mypuck, 7 v. Rouen te Parijs verw. Marcella, pass. 7 Holtenau n. Gdynia. Mariscal Lopez, 7 v. Montevideo te Antw. Matthew, 7 v. Varberg te Kopenhagen. Mirfak N, 7 nog ten anker Vigo. Nottingham, 7 v. Dover te Rotterdam. Notos, 6 v. Ceuta n. Oran. Neeltje B, 7 v. Cardiff te Port Talbot. Olivier van Noort, 7 te Harpness. Pavo, 4 te Norrsundet Por.za, 6 te Trolhaettan Phidias, 6 te Amsterdam. Plato, 6 v. Kopenhagen n. Odense. Rema, 7 v. Liverpool te Rotterdam. Spurt, 7 v. Schwarzenhutten n. Hamburg. Soemba, 7 v. Tonnay Charente te Glasgow. Stella Maris, 7 v. Londen n. Stugsund. Schippersgi acht, 7 te Helsinki. Tilly, 6 Kiel gepass. n. Zaandam. Ton S, 7 v. Swansea te Rotterdam. Trajanus, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Vesta, 7 n. Parijs. Westerdok, 5 v. Amsterdam te Londen. Westersingel, verm. 7 v Port Talbot n. Rotterdam Westpolder, S v. Oporto te Antwerpen verw. Westerhorn, 10 v. Rostock te Rotterdam verw. Wiebold Bohmer, 7 te Amsterdam verw. Zeevaart, 7 v. Londen te Rotterdam. Zeehaan, verm. 7 v. Gothenburg n. Theems. SLEEPVAART Ebro, 5 met zuiger te Maassluis. Gele Zee, 5 190 m. O. Aden met 2 zuigers. Hudson, 6 met Merwehaven te Rotterdam. Humber, 5 80 m. N.t.O. Kp. Guardafui met bakken. Loire, 6 v. Colombo n. Bangkok met kraan en sleepboot. Noordzee, 5 330 m. N.t.W. Bermuda met ms. Poolzee, 5 v. Reunion te Kaapstad. Rodezee, 5 60 m. N. Hanstholm met tanker. Thames, 5 55 m. W.t.Z. Hoek v. Holland met Cibao. Zwarte Zee, 5 50 m. Z. Suez met tanker. 4

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10